'Maak uitgaansdorp bij De Koog' %VflM den helder^* Tzr Expositie Flora gestrande schepen Zeer royale gift voor Tesselhuus Collega worden van Carlo? TEXELSE J cojjRANT Nieuwe stichting voor olievogels Gilde Goud-trofee voor Boselino-taart bakker Bos Achtste boek van Marianne Witte ItCrlt* faoKrtn K^n^trvsUt' t M witte Misverstand Het verhaal zoemde recent door Den Hoorn: het dorpssteunpunt in dorpshuis De Waldhoorn zou gesloten worden.Het bleek een verhaal met een misverstand, aldus voorzitter Herman Ridder- inkhof van de dorpscommissie. Sluiting van het dorpssteunpunt was inderdaad genoemd in een collegevoorstel om extra geld aan Pharos te geven. Het was daarin echter vermeld als risico voor het geval de welzijnsstichting geen extra geld zou krijgen. De raad heeft echter extra geld voor Pha ros uitgetrokken, waardoor van de opgesomde risico's geen sprake meer is. Sluiting zou ook opmerkelijk zijn geweest, omdat er volgens een rapport van Pharos goed gebruik wordt gemaakt van het Hoornder dorpssteunpunt. In 2007 werd er 458 keer een beroep op gedaan. Flora heeft een nieuwe tentoonstelling ingericht over gestrande schepen langs de Texelse kust. v Haihm/Bemdbaio. io-'i Op Texel gestrande schepen vor men de hoofdmoot van een nieu we expositie bij schipbreuk- en juttersmuseum Flora. Jutter Jan Uitgeest legt er momenteel de laatste hand aan. De expositie toont onder meer foto's van strandingen en voorwerpen die uit de schepen afkomstig zijn. 'Het meeste stond al in het museum', vertelt Uitgeest, 'maar we hebben het nu meer bij elkaar gezet.' Veel aandacht is er voor de Hunte die eind 2002 bij paal 21 strandde en de Compass die in januari 1986 bij paal 11 aan de grond liep. Van dat schip is onder meer het naambordje van kapitein Radwan te zien, het rederijteken dat uit de boeg is gezaagd, een luchthoorn en een lamp uit een gangpad. De spul len staan in een vitrine die Uitgeest speciaal voor de expositie heeft gemaakt. 'Gemaakt van juthout, daar gaan we geen gewone plan ken voor gebruiken.' Een luchtkoker van de Compass, die destijds door jutters in de tuin van Harry de Graaf werd geplaatst na een akkefietje over de achtermast van dat schip, is eveneens te bewonderen. Een hoek is ingeruimd voor het ver haal van de in 1983 vergane Actief, waarbij meerdere mensen om het leven kwamen. Nabestaanden brachten in 1999 een emotioneel bezoek aan Flora om de bewaard gebleven spullen te zien. De Rigel (1970), de Benares (1971), de Kat wijk 149 (1983), Leda (1968) en de Nautilus (1962) komen eveneens voorbij. 'De ramp met de Nautilus is alleen door de kok overleefd. Hij heeft tegenwoordig een restaurant in Duitsland. We proberen hem nog altijd een keer hier te krijgen, maar het ligt nog te gevoelig voor hem.' De schuren waarin Flora is gehuis vest, zijn gebouwd met hout van de Nautilus. De expositie is aangevuld met his torisch materiaal van de KNRM. Een schaalmodel toont hoe vroeger met een lijnwerptoestel en een 'broek' opvarenden van gestrande sche pen in veiligheid werden gebracht. 'En we hebben verschillende boeien van schepen. Drie daarvan komen van Rottumerplaat waar ik vorig jaar vijf dagen ben geweest. Daar kun je echt veel vinden langs het strand.' Rotaryclub Lelystad betaalt gedu rende de komende acht jaar jaar lijks voor vier mensen een vakan tie in het Tesselhuus. De club heeft daarvoor €30.000,- gereser veerd. Dinsdag werd de gift over handigd aan bestuursleden Germ Keuning, Rinie de Kruif en Bob Bakker van het Tesselhuus. Rotaryclub Lelystad besloot enkele jaren geleden een aangepast fami liehuis te realiseren in Frankrijk voor mensen met gezinsleden met een lichamelijke handicap. De fondsen werving verliep voortreffelijk, maar de uitvoering van het project groei de de organisatie boven het hoofd. Daarop trok de club zich uit het pro ject terug en ging op zoek naar een nieuwe bestemming voor het fonds die paste bij het oorspronkelijke ini tiatief. Eén van de clubleden kwam tijdens een vakantie in aanraking met het Tesselhuus en adviseerde zijn clubgenoten te oven/vegen het fonds daaraan te besteden. Een presentatie door voorzitter Keuning van het Tesselhuus gaf daarbij de doorslag. 'Het Tesselhuus is geen tweede, maar een nieuwe eerste keus', zei Theo Grootjen, voorzitter van Rotaryclub Lelystad, dinsdag. Gerrn Keuning van het Tesselhuus toonde zich diep onder de indruk en noemde de gift 'een belangrijke stap voor de continuïteit van ons project'. Geldautomaat vervangen De geldautomaat van de Rabo bank in De Koog wordt komende week vervangen. Reden is dat het apparaat verouderd is en daardoor gevoelig voor storingen. De huidige automaat wordt woensdag 20 febru ari buiten werking gesteld. Zonder tegenslag wordt de nieuwe in de namiddag van vrijdag 22 februari in gebruik genomen. De jongerenbijeenkomst over Ruimte voor Ontwikkeling op het raadhuis leverde diverse ideeën op. De jongeren hoefden zich daarbij niet druk hoefden te maken over haalbaarheid en kostenplaatjes. Er werd onder meer voorgesteld nabij De Koog een nieuw dorp te maken met alleen maar uitgaans mogelijkheden ('dan lopen er na het stappen geen jongeren meer door woonwijken'). Bij Oudeschild zou een uitgaanssteiger met kroegen en discotheken mogen komen. Texel vemjken met een schouwburg, over dekte ijsbaan, klein casino, grote winkels, kuuroord, overdekte speel tuinen,' een overdekte brommer racebaan en een extra sportschool zou volgens de jongeren ook geen kwaad kunnen. Twee keer klonk de roep om een klein ziekenhuis op het eiland. 'Dan hoef je niet meteen naar Den Helder als je wat gebroken hebt. En het kan ook handig zijn voor bevallingen', aldus Lotte de Vries. Een groep vond dat er, in navolging van De Koog. meer campings rond Den Burg moe ten komen. 'Dan gaan er in de zomer weer meer mensen stappen in Den Burg." Volgens de jongeren zou in de toe komst de zorg op het eiland moeten worden uitgebreid, ze zien graag meer betaalbare woningen en het stimuleren van duurzame energie werd een paar keer genoemd. De ideeën werden meermalen in eén adem genoemd met verbetenng van het toerisme. Richelle Keijzer noemde het na afloop prettig dat er naar de jonge ren werd geluisterd. De bijeenkomst werd daarvoor bijgewoond door de wethouders Marian Merkelbach en Nico Kikkert en diverse raadsleden. 'Dat geeft je het gevoel dat je serieus wordt genomen.' Kikkert liet weten dat de voorstellen in het ideeen- boek van Ruimte voor Ontwikkeling komen. Tim Boer en Kenneth Smit zeiden desgevraagd een plan voor een overdekt multifunctioneel cen trum en een schouwburg de meeste kans te geven. Er deden 32 jongeren mee, voor het merendeel afkomstig uit de leerlin- genraad. 'De rest uit jongeren uit de klassen één tot en met zes van VMBO tot VWO', aldus Carla Schra- ma van de OSG. 'Er was ook een gelijke verdeling over de dorpen en het aantal jongens en meisjes was gelijk.' Vóór de presentatie bezochten de leerlingen de Waddenhaven, agrari sche natuur- en landschapsvereni ging De Lieuw en De Gollards om zich voor te bereiden. De bijeen komst was georganiseerd door de gemeente, de OSG en Pharos. De fee Fleur is de vrolijke hoofd persoon in het achtste kinderboek van Marianne Witte, dat sinds enkele dagen in de winkel ligt. Het verhaal is geschreven op het niveau AVI 2 en kan zelf worden gelezen door leerlingen die aan het eind van groep drie zitten. Schrijven op dit lage leesniveau vergt een speciale vaardigheid, ver telt Witte. 'Auteurs die schrijven voor beginnende lezers krijgen van de uitgever een uitgebreide instructie over welke letters, lettercombinaties en woorden er wel en niet gebruikt mogen worden. Zo zijn voor AVI 2 alleen woorden van één letter greep. of een paar simpele van twee lettergrepen, geoorloofd. Er wordt gelet op de hoeveelheid medeklin kers in één woord: herfst mag met, taart mag wel. De zinnen bestaan uit hoogstens zes woorden en de tekst is overzichtelijk verdeeld in korte hoofdstukken.' Schrijven voor kinderen die net leren lezen is dus 'puzzelen en woekeren met woorden'. Fee Fleur is het eerste boekje van Witte op niveau AVI 2. Ze schreef al wel korte verhaaltjes in dit genre voor kindertijdschrift Okki. De felgekleurde illustraties zijn gemaakt door Jeska Verstegen. Opvallend is dat ze in de knalroze klas waarin fee Fleur zit ook jon- gensfeetjes laat rondvliegen, zodat zowel jongens als meisjes zich met de hoofdfiguren kunnen identifice ren. Het boekje is uitgegeven door Kluitman in Alkmaar en kost €5,50. Het is verkrijgbaar bij de boekhan dels en ook bij veel winkelketens. Carlo Kuip: zoon van Gerard en Truus Werkt bij SnelStart sinds: VRIJDAG 15 FEBRUARI 2008 Temidden van een schare over- kantse collega's namen banket bakker Hans Peter Winter en zijn vrouw Marlies van Banketbak kerij Bos woensdagmiddag de Gilde Goud-trofee in ontvangst. Dit ereblijk van het samenwer kingsverband Heerlijk Heerlijk hadden ze verdiend met een van hun banketspecialiteiten, een zogeheten Boselino-taart. Bij Heerlijk Heerlijk zijn ruim hon derd Nederlandse banketbakkers aangesloten, die volgens eigen zeggen door toepassing van hoog waardige grondstoffen, voortdu rende controle van hun product en organisatie en uitwisseling van recepten streven naar topkwaliteit van alles wat zoet en hartig is. Elke maand komen ze in vergadering bijeen, bij toerbeurt telkens in een ander bedrijf. Bij die gelegenheid keuren ze al vergelijkend en proe vend eikaars gebak, chocolade, koek en andere producten, leve ren commentaar en kennen prij zen toe. Daarbij wordt ook gelet op inrichting en presentatie van de winkel en de houding van het bedienend personeel. De vergade ring die woensdag in de bakkerij in de Weverstraat werd gehouden, werd bezocht door dertien kritische collega's. Twee jaar geleden viel Hans Peter Winter ook in de prijzen. Toen kreeg hij een trofee voor een hazel nootstick. Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://vacatures.snelstart.nl voor onze vacatures. Veldlaboratorium Sticht op Texel een nieuw veld laboratorium om jongeren naar het eiland te halen. Dat voorstel deed Rob Heijman (GroenLinks) bij de bijeenkomst van Ruimte voor Ontwikkeling. Het raadslid, geïnspireerd door de ideeën voor hoger onderwijs, wees erop dat Texel momenteel geen veldlaboratorium kent. Dat staat voor een plek in het landschap waar (natuurlijke) ontwikkelingen bestudeerd kunnen worden. Heij man: 'Het NIOZ is ooit als veldlabo ratorium begonnen, maar van die functie is eigenlijk mets meer over, terwijl veel scholen in Nederland wel behoefte aan veldlaboratoria hebben. Zoiets is hier te combi neren met duurzaamheid. Je geeft jongeren dan ook weer een gele genheid met het eiland kennis te maken.' Genoten opleiding: HBO informatica Achtergrond/ vorig beroep: Na afronding van Mavo en MTS elektro nica ben ik voor verdere studie uit gevlogen naar "de overkant", waarna ik voor meerdere IT dienstverleners heb gewerkt als software ontwikke laar. Mijn opdrachten heb ik veelal uitgevoerd bij grote financiële dienst verleners zoals banken en verzeke raars. Na een flink aantal jaren in de Randstad te hebben stilgestaan in files werd het tijd voor iets anders. Ik ben naar Nieuw Zeeland vertrokken waar ik in Wellington als software architect en ontwikkelaar voor NZ Post heb gewerkt. Het was een mooie tijd maar ik ben nooit een echte Kiwi geworden. Nu ben ik dus weer terug gekomen op dit heerlijke eiland en heb het prima naar mijn zin. Waarom ben je bij SnelStart gaan werken? Ik zocht een baan met een goede balans tussen vrije tijd, werk en waardering. Ik wilde me graag bezig gaan houden met de nieuwste Micro soft technologie bij voorkeur op het gebied van software architectuur, ontwerp en ontwikkeling. Ik ben bij SnelStart terecht gekomen door te reageren op een internetadvertentie waarin naar software ontwikkelaars werd gezocht. In het gesprek dat daaruit volgde "klikte" het meteen van beide kanten. Nu, na anderhalf jaar werken, is mijn baan nog iedere dag anders en verrassend. Ik houd me met veel meer dingen bezig dan ik had verwacht. Dit alles maakt werken bij SnelStart voor mij tot iets dat mijn verwachtingen ver heeft overtroffen. Wat doe je als .NET ontwikkelaar? Ik houd me vooral bezig met de tech nische ontwikkeling van nieuwe toe passingen zowel voor het internet als voor de desktop. Over het algemeen is "hoe de toepassing moet werken" in grote lijnen bekend, maar hoe dat technisch ingevuld moet worden nog niet. Met het team van ontwikkelaars maken we dan keuzes over de gereed schappen en het technisch ontwerp (zeg maar de blauwdruk). Voor het uitwerken van nieuwe onderdelen wordt eerst een prototype gemaakt. Met behulp van het prototype kun nen we een gevoel krijgen hoe het nieuwe onderdeel er in werkelijkheid uit gaat zien«-en of het werkt zoals verwacht. Op basis van het prototype wordt dan, vaak met de nodige aan passingen, de bouw van het onder deel uitgevoerd. Als het gebouwd is kan het onderdeel getest worden. Als onderdeel van de kwaliteitszorg gebeurt dit zo veel mogelijk volle dig automatisch. Als de automatische test succesvol is doorlopen kan het onderdeel door een testpersoon aan de tand gevoeld worden. Alle op en aanmerkingen worden genoteerd en gebruikt om verbeteringen uit te werken en in te bouwen. Dit herhaalt zich tot er een stabiele versie van het onderdeel is ontstaan dat in produc tie genomen kan worden. Vanaf dat moment wordt het nieuwe onder deel onderhouden waarbij eventu ele gewenste aanpassingen worden verwerkt. Na het doorlopen van het testtraject wordt dan een nieuwe ver sie van het onderdeel wederom in productie genomen. Wat maakt jouw werk bij SnelStart leuk? De sfeer binnen hel bedrijf, de moderne technologie die we toepas sen, de zorg voor kwaliteit en een voud in de producten en de enorme waardering voor je inzet. Welke ontwikkelingen verwacht je de komende tijd? Daar valt veel over te vertellen maar nu nog even niet. Wat wil je nieuwe belangstellenden sollicitanten meegeven? SnelStart is een bedrijf vol kansen en mogelijkhe den. Maak je wensen over wat je wilt doen en bereiken kenbaar (ook al kun je het misschien nog niet), dan kun je hier een hoop bereiken. Wij hebben een enorme hoeveelheid kennis en kunde in huis en zijn bereid dat met je te delen als je collega wilt worden. Ecomare gaat samen met de andere grote vogelasielen langs de Nederlandse kust samenwer ken in de Stichting Olievogelop- vang Nederland (SON). De nieu we stichting wordt vandaag in de Rotterdamse Vogelklas Karei Schot gepresenteerd. Jaarlijks worden in Nederland enige honderden olievogels opgevangen. Zo is de Vogelklas Karei Schot in Rotterdam 24 uur per dag standby voor oliemorsingen in de Rotter damse haven. Bij een olieramp op zee kunnen in korte tijd duizen den vogels het slachtoffer worden. Teveel om door een enkel kustasiel te worden opgevangen. Omdat een dergelijk incident niet ondenkbaar is, is landelijke en zelfs interna tionale aanpak nodig. SON wordt hiervoor het aanspreekpunt voor het ministerie van Verkeer en Water staat. In het geval van grote aantal len olieslachtoffers zal de stichting zorgen voor een effectieve bestrij ding, onder meer via het oprichten van een tijdelijk opvangcentrum. Het wassen en revalideren van met olie besmeurde zeevogels is met eenvoudig en vereist grote kennis van zaken. De Nederlandse kus- tasielen hebben op dit terrein vele tientallen jaren ervaring. De nieuwe stichting, waaraan ook het enige Belgische opvangcentrum nauw verbonden is, gaat deze ervaring bundelen en gezamenlijk uitdragen, ook internationaal. Daarbij werkt SON nèuw samen met Sea Alarm, een in Brussel gevestigde orga nisatie die wereldwijd assistentie verleent bij olievogelincidenten op zee en die nauw betrokken was bij de totstandkoming van SON SON is een initiatief van Vogelasiel De Mikke in Middelburg, Vogelklas Karei Schot in Rotterdam, Vogel hospitaal Haarlem, Ecomare en Vogelasiel De Fügelpits in Mod dergat. Op drift Dorp voor toerist Het mocht gerust het meest opzien bare idee van de middag worden genomen. Een van de OSG-groe- pen presenteerde tijdens de bij eenkomst over Ruimte voor Ont wikkeling het plan Oudeschild te ontruimen en het dorp maar aan De raadzaal zat dinsdagmiddag vol OSG'ers tijdens de jongerenbijeenkomst over het project Ruimte voor Ontwikkeling. toeristen te geven. Waar de bewo ners heen zouden moeten, werd in het midden gelaten. Het idee leidde op de publieke tribune tot een paar gefronste wenkbrauwen en wet houder Nico Kikkert gaf, zonder de inbreng van de jongeren te bekriti seren, voorzichtig aan dat er soms sprake was van wat conflicterende belangen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5