n Verschil in steensoorten als glinstering van wad' Voorlopig ontwerp terrein Ecomare Meetbare doelen duurzaam wonen Wegwijs in Den Burg Modern Home houdt actiemaand Beautiful Island Beautiful Shopping TEXELSE J coURANT Spookfactuur in omloop Wethouder uit Boxtel adviseert Postweg in het weekend openen Interesse fonds volkshuisvesting DINSDAG 19 FEBRUARI 2008 Maquette van het n, e buitenterrein van Ecomare. Links het duinpark, in midden het terrein stijl en rechts het gebouw van Ecomare. Ecomare heeft gisteren een voor lopig ontwerp en kostenbereke ning voor het nieuwe buitenterrein gepresenteerd. Het ontwerp is een vervolg op een schetsontwerp dat Karres en Brands landschapsar chitecten in Hilversum eind 2006 hadden opgesteld. Het voorlopig ontwerp wijkt niet veel af van de schets, behalve dat een aantal ideeën op de langere termijn is geschoven. Dan gaat het om het aanpassen van de vogelopvang, het veranderen van de serre van het restaurant, het vernieuwen van de zeewaterfiltering en het weghalen van een hoek van het gebouw dat de doorgang op het buitenterrein ver nauwt. 'We hebben voor vijf miljoen euro aan wensen', aldus directeur Just van de Broek, 'maar we heb- het achterliggend duinpark vier nieu- ting moet er eveneens toe leiden dat ben een investenng van drie miljoen we bassins. Van de huidige bassins hoofdgebouw, buitenterrein en duin euro als bovengrens gesteld. We blijft alleen het deel intact waar via park beter op elkaar aansluiten en doen dus eerst de zaken die moeten de toegang naar de waterzaal door dat het terrein (circa 4000 vierkante gebeuren, zoals de aanleg van de een glaswand naar binnen worden meter groot) ruimtelijker wordt. 'Er nieuwe bassins en wat kan wachten gekeken. 'Dat wordt een klein bassin moet meer bewegingsvrijheid ont doen we eventueel later als daar geld voor beschikbaar is. Volgens het voorlopig ontwerp komen op de grens van het buitenterrein en met een eilandje.' De nieuwe bassins staan.' krijgen evenveel oppervlakte als de huidige. De ligging moet ervoor zor gen dat bezoekers niet meer met de rug naar de duinen staan als ze naar de zeehonden kijken. De herinrich- Opbouw De nieuwe bassins worden opge bouwd uit een diep en ondiep gedeelte en een strandje (van beton) waar de zeehonden kunnen vertoe ven. Op een aantal plekken wordt een duinmuurtje (variërend in hoogte) gerealiseerd, zodat de zeehonden uit het zicht van bezoekers kunnen liggen. Het wordt voor toeschou wers eveneens mogelijk waterstralen aan te zetten of golven te maken, zodat er meer 'interactie' met de zeehonden ontstaat. 'Dan kunnen die bijvoorbeeld hun neus in een water straal steken.' Het plaveisel wordt opgebouwd uit verschillende steensoorten met een bovenlaag van 'natuurgranulaat' die zowel gepolijst als grof zijn. Dat moet het buitenterrein volgens ontwerper Joost de Natris van Karres en Brands het uiterlijk van een geul geven. Het verschil tussen gepolijst en grof moet leiden tot eenzelfde glinstering als op het Waddengebied. Bedoeling is dat het geulpatroon vooral goed te zien is vanaf een verhoging die bij het bui tenste bassin (nabij de plaggenhut) wordt aangebracht. Het schaalmodel van de potvis krijgt versterking van twee nieuwe schaal modellen van zeedieren. Ecomare had aanvankelijk tien modellen wil len plaatsen, maar daar is nog niet voldoende geld voor. De potvis zelf wordt iets naar achteren verplaatst, zodat de staart precies boven de bui teningang van de waterzaal komt te hangen. Van de Broek: 'Daar worden de duinen ook een stukje naar voren gehaald, zodat je het gevoel krijgt een soort konijnenhol te betreden als je naar de waterzaal gaat.' Op de plaats van de huidige bassins komen informatiepunten en paar overkoe pelde quantaine-bassins. Aanpassingen Ecomare heeft vooralsnog zes ton (van de BankGiro Loterij) beschik baar voor de aanpassingen. Daar naast wordt sinds dit jaar €0,25 extra geheven op de toegangsprijs, wor den donateurs geworven, is een aan vraag bij het Waddenfonds ingediend en worden de nodige andere fondsen aangeschreven. Bedoeling is dat 1 november de werk zaamheden van start gaan. Die duren naar verwachting een jaar. Ecomare blijft al die tijd gewoon open. Van de Broek: 'We leggen eerst de nieuwe bassins aan en daarna gaan de oude weg. De werkzaamheden zijn een extra attractie voor de bezoekers.' Telefoongids TOTAAL INCL BTW UIAALINCL. BTW Dit is een aanbieding en geen faktuur. Bu accec 621128864. Wanneer u de aangehechte accepl Indien u vragen heeft naar aanleic Biz Telefoongids via het faxnumm De politie waarschuwt onderne mers voor zogeheten spookfac- turen. Aanleiding is een nota die restaurant brasserie De Stern in De Koog ontving voor een vermelding in een telefoongids. Op de rekening, die voorzien is van een acceptgiro, staat een bedrag van €295,12. Pas bij bestudering van de kleine let tertjes blijkt dat het geen factuur betreft, maar een aanbieding. 'Het is net niet strafbaar, maar je wordt wel op het verkeerde been gezet. Als zo'n acceptgiro in de admini stratie belandt, ben je snel geneigd er een handtekening op te zetten', waarschuwt een woordvoerder van de politie. Om te onthouden Neem meetbare doelen op in je visies en plannen om duurzaam heid in huizen te bevorderen. Dat advies gaf de Boxtelse wethouder Ger van den Oetelaar vrijdag aan een gezelschap van wethouders, raadsleden en ambtenaren. De wethouder uit Boxtel was op uitnodiging van de Stichting Duur zaam Texel naar het eiland gekomen om over zijn ervaringen met duur zaamheid te praten. In de Brabantse gemeente is de afgelopen jaren een compleet duurzame woonwijk (In Goede Aarde) van enkele honderden huizen verrezen. Boxtel geldt verder als een vooruitstrevende gemeente op het gebied van duurzaam leven, wonen en werken. Onder meer het landelijk vermaarde centrum De Klei ne Aarde is er gevestigd. Van den Oetelaar liet weten dat de woonwijk mogelijk was geworden door duidelijk meetbare duurzame normen in de bestemmingsplannen op te nemen. Projectontwikkelaars en woningbouwcoöperaties moes ten daaraan voldoen. 'We hebben voor die normen gebruik gemaakt van gegevens uit bestaande groen- financieringen en groenhypotheken. Bij de tekeningen en de oplevering hebben we getoetst of de huizen aan die normen voldeden.' Van den Oetelaar wees erop dat duurzame 'Hoe moeten wij hier wijs uit wor- het aantal verkeersborden te ver den?', schreef Marlon Bruin bij deze minderen. In dit geval gaat het om foto die hij nam aan de Beatrixlaan. een tijdelijke maatregel, in verband Het tafereel lijkt in tegenspraak met met werkzaamheden, het streven van de gemeente om normen niet alleen in toelichtingen van bestemmingsplannen moeten komen, maar ook in de voorschrif ten. 'Want daar wordt uiteindelijk op getoetst.' Met de aankoop van gron den wist de gemeente eveneens de duurzaamheid te bevorderen. 'Als je grondeigenaar bent, kun je ook eisen stellen.' De lezing van de Boxtelse wethouder was een bijdrage aan de gemeen telijke inspanningen om een lokale woonvisie op te stellen, waarin ver woord staat hoeveel en wat voor hui zen de komende jaren op het eiland moeten worden gebouwd. Bedoeling is dat die visie, waaraan momen teel de laatste hand wordt gelegd, wordt behandeld in de raadscom missie Grondgebied van maandag 31 maart. Op basis daarvan worden vervolgens prestatie-afspraken tus sen de gemeente en de Stichting Woontij opgesteld. Bij die afspraken kunnen duurzame normen voor hui zen op Texel worden betrokken. Volgens Van den Oetelaar, in Boxtel al jarenlang een fervent pleitbezor ger van duurzaamheid, hoeft een gemeente zich niet met duurzaam bouwen bezig te houden. 'Dat kun je veel beter aan aannemers overlaten. In Boxtel richten we ons als gemeen te vooral op duurzaam wonen en we zorgen ervoor dat mensen daann worden begeleid.' De Brabantse gemeente heeft er recent een nota Duurzame Ontwikkeling gepresen teerd. waarin 100 stappen op weg naar duurzaamheid worden beschre ven. 'Maar we spreken eigenlijk over 1000 stappen. De gemeente Boxtel zet de eerste 100 en de bedoeling is dat de bevolking de overige 900 zet. Bij duurzaamheid gaat het uiteinde lijk niet om die ene boom die je zelf plant, maar om het bos dat je met elkaar realiseert.' Volgens Van den Oetelaar was het bij In Goede Aarde mooi om te zien dat mensen bewust duurzaam zijn gaan leven. 'Een vrouw vertelde me bij voorbeeld trots dat ze 800 kilowatt uur stroom minder had gebruikt dan de buren. En ik sprak ook iemand die zei geen milieufreak te zijn, maar toch wel op zijn energiegebruik lette.' Niet alles was hosanna in de duur zame wijk. Er deden zich onder meer problemen voor bij huizen die veel meer energie terugleverden aan ener giemaatschappij Essent dan volgens de duurzame normen afgesproken (de projectontwikkelaar was iets te enthousiast geweest). De bewoners zouden 17 cent per kilowattuur krij gen, tot een maximum van 3700 kilo wattuur. Er werd echter meer dan die 3700 kilowattuur geleverd. Essent zag zich daardoor genoodzaakt terug te vallen op een tarief van 6 cent over alle geleverde kilowatturen, waardoor de bewoners zich gedupeerd voelden 'Maar uiteindelijk waren er bewoners die na een jaar een energierekening ontvingen en vervolgens van Essent zeshonderd euro terugkregen.' Aan In Goede Aarde zit overigens nog een Texels tintje. Margnet Schipper, dochter van oud-burgemeester Ton Schipper, was bij de ontwikkeling betrokken. Het afgesloten gedeelte van de Postweg moet in het weekend open worden gesteld voor verkeer, vindt Gerard Weijers (Fractie Weijers). 'Er wordt niet aan de weg gewerkt, maar het verkeer wordt wel over andere wegen omgeleid. Die wegen gaan kapot.' Hij vroeg maandagavond in de commissie grondgebied aan wethouder Kikkert dit te bespreken in het college van b en w. Politie Den Burg: Keesomlaan 4a. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon 0900-8844 (24 uur per dag). Voor spoedeisende gevallen: 1-1-2. Bij nachtelijke over last, opstootjes etc. die NIET-spoed- eisend zijn: 072-5122222. De Koog: (alleen in het seizoen) Brink 3, ook hier geldt het algemeen nummer 0900-8844. Politieke partijen/Raadsleden Raadsleden: Texels Belang H. Klok, Parnassiastraat 6a 1796 AB De Koog, tel. 327303. J. Groeskamp, Klif 21, 1797 AK Den Hoorn, tel. 319536. W. Vlas, Wilsterstraat 32, 1791 XT Den Burg, tel. 313692. R. Bakker-de Boer, Driehuizen 19. 1791 PK Den Burg, tel. 319460 CDA M. Eelman-Van der Vegt, Vliegwiel 18, 1792 CS Oudeschild, tel. 313517. M. Eelman, De Ruyterstraat 68,1792 AK Oudeschild, tel. 310820. GroenLinks H.G.M. Festen, Verlaet 24, 179.1 TK Den Burg, tel. 315344. R. Kieft, Noorderhaaks 1, 1797 SJ Den Hoorn, tel. 319511. WD G. Poster, Beatrixlaan 45/P, 1791 GA Den Burg, tel. 320501 J. de Wolf, Vaargeul 23,1791 HB Den Burg, tel. 322246. F. Kingma, Schorrenweg 52, 1794 HH Oosterend. tel. 318318. PvdA A. Schaatsenberg, Trompstraat 15, 1792 BJ Oudeschild, tel. 313655. E. Hercules, Julianastraat 9, 1791 AK Den Burg, tel. 314845. D66 mr. F.R. Visman, Waalderstraat 58, 1791 EC Den Burg, tel. 315670. Lijst Weijers G.J.J. Weijers, Loodssingel 6, 1792 BH Oudeschild, tel. 313143. Griffier M. de Porto, tel. 362145. Een volkshuisvestingsfonds kan helpen af te wijken van een gemeentelijke woonvisie en tege lijkertijd toch ook de doelen uit die visie te realiseren. Dat liet wethouder Ger van den Oetelaar uit Boxtel weten bij zijn lezing die hij vrijdagmiddag in het raadhuis hield. Boxtel heeft zo'n fonds in het leven geroepen om conform de eigen woonvisie sociale woningbouw te realiseren. Projectontwikkelaars die van die visie willen afwijken, moeten volgens een rekenformule geld in dat fonds storten, zodat elders toch al aan sociale woningbouw kan worden gedaan. De gemeente Box tel heeft zelf ook een miljoen euro in dat fonds gestoken. Wethouders Nico Kikkert, Marian Merkelbach en Peter Bakker, die de lezing bijwoon den, waren geïnteresseerd in de werking van dat fonds. Van den Oetelaar vertelde eveneens over een Boxtelse variant van Col lectief Particulier Opdrachtgever schap (het project waarbij starters in eigen beheer huizen bouwen). In het dorp Liempde hebben 26 star ters een kopersvereniging opgericht om gezamenlijk huizen te bouwen op grond van de gemeente. Daar bij is sprake van 'maatschappelijk gebonden eigendom', zodat de hui zen volledig ten goede komen aan de eigen bevolking. Tot verrassing van Brendan de Graaf, promotor van Collectief Par ticulier Opdrachtgeverschap op Texel, meldde Van den Oetelaar dat het in Liempde allemaal wat langer duurt dan bij een projectontwik kelaar, omdat de 26 starters het ook telkens onderling eens moeten worden. De Graaf had informatie dat het juist sneller zou gaan. Van den Oetelaar beaamde dat het zelf bouwen goedkoper is dan wanneer een projectontwikkelaar dat doet. Kwaliteit, exclusief, degelijk en betaalbaar. Trefwoorden die van toepassing zijn op Modern Home, de zaak voor woninginrichting van Diana en Jan-Aris Eelman. Een jaar nadat ze hun bedrijf aan de Abbe- waal in Den Burg openden, blijkt het een schot in de roos. Texelaars en gasten weten de winkel waar meu bels, verlichting, tegels en houten vloeren worden aangeboden steeds beter te vinden. Reden deze mijl paal te vieren met een speciale actie maand, waarin vanaf morgen tot 19 maart tien procent korting geldt. Waar menig woninginrichter zich laat leiden door de formule van fran- chiseketens, maakt Diana haar keu zes zelf. 'Want smaken verschillen en Texelaars willen het vaak net even anders. Ze houden bijvoorbeeld van duurzame en solide spullen die best een beetje traditioneel mogen zijn',vertelt ze. We worden bij Modern Home wenken bediend. Banken, i en stoffen bekleding, kasten op onze met leren en tafels zijn bijvoorbeeld handge- meer gezagvoerder was op de grote maakt. Niks oubollig, de stijl vari- vaart, zorgt ervoor dat de spullen op eert van klassiek tot modern klassiek, een efficiënte manier naar Nederland En allemaal voorzien van het eigen worden verscheept. Inmiddels zijn ze Modern Home-label, want de men- druk doende met de voorbereidingen bels van Italiaans ontwerp worden voor de nieuwe collectie. Aan ambitie geen gebrek. Met de slogan 'Beautiful Island, Beautiful Shopping' nodi gen ze mensen uit de Kop van Noord-Holland uit op Texel inkopen te doen. 'Een bezoek aan ons mooie eiland combi neren met een bezoek aan onze win kel en die van andere ondernemers.' Modern Home biedt de service dat spullen kosteloos worden thuisbe zorgd. Dat geldt ook voor de klanten die hun spullen straks via de webwin kel van Modern Home aanschaffen, door heel Nederland. Zóveel plannen, past dat allemaal wel in het bedrijf?. 'Nog net, maar we hebben bouwplannen. Kom over een tijdje maar weer eens langs', nemen ze afscheid van de verslaggever. exclusief gemaakt. In China, het land waar Diana is geboren en getogen en waar ze de rasechte Texelaar Jan-Aris ontmoette. Ze onderhoudt er directe contacten met de fabrikanten van meubels, tegels, lampen en andere spullen, die ze er rechtstreeks bestelt. 'Er komt geen tussenhandel aan te pas, waardoor we de kostprijs laag kunnen houden en een hoge kwaliteit kunnen bedingen. We kopen alleen bij bedrijven die ISO-gecertificeerd zijn, waarvan we zeker weten dat de spullen op een verantwoorde manier zijn gemaakt.' De kennis van de trans portwereld van Jan-Aris, die onder

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5