v"j§? 'fwp - fl|| Witsnuitdolfijnen naast Het Sop Cjroen ^warL- Jexels in het hart^ Verschil vraag en aanbod groeit 'Vacatures zijn steeds lastiger te vervullen' wËm Mountainbikers tijdens Supersunday in verre oorden Asbest bij brand afdak Bakker herinnert aan toezegging HEMA OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12253 DINSDAG 26 FEBRUARI 2008 T E X E LS COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 'Een groot probleem.' Aldus omschrijft Tinus Geertsma, vesti gingsleider van het Centrum voor Werk en Inkomen, het groeiend verschil tussen vraag en aanbod op de Texelse personeelsmarkt. Vacatures voor koks en bedie nend personeel, maar ook in de bouw en andere sectoren zijn steeds moeilijker te vervullen. 'Texel heeft een eigen arbeidsmarkt die door de eilandsituatie minder flexibel is in het opvangen van pie ken. De vraag naar personeel is hier vele malen groter dan het aan bod. Als er voorheen tijdelijk een grote vraag ontstond, dan hadden we genoeg werkzoekenden in het bestand om dat op te vangen. Maar nu is het aantal werkzoekenden dat bij ons staat ingeschreven de helft van drie jaar geleden. De economie zit in de lift en dat genereert extra banen.' Moeilijke periode zijn volgens Geertsma vooral de pieken bui ten de grote vakanties, wanneer werkgevers in de horeca en hotel branche geen beroep kunnen doen op studenten en scholieren. 'Het probleem van vacatures die niet voor het hele jaar zijn maar voor een deel daarvan, is dat ze min der interessant zijn. De horeca zou beter de handen ineen kunnen slaan en kijken of ze geen jaarcontracten kunnen bieden. De landbouw gaat daar flexibeler mee om. Daar wor den afspraken gemaakt dat mensen in het drukke seizoen bijvoorbeeld zestig uur per week werken en in de stille tijd twintig uur.' Traditioneel worden veel seizoens krachten van buiten Texel gehaald, maar dat gaat volgens Geertsma niet meer zo makkelijk als voorheen. 'Door de aantrekkende economie vinden ze tegenwoordig sneller dichter bij huis werk.' De krapte op de arbeidsmarkt wordt bevestigd door allerlei vacatures in deze krant, maar ook bij het CWI en uitzendbureaus. Sommige onder nemers gaan daarbij vindingrijk te werk, zoals Bouke Weber, general manager van Hoteltjroep Texel, die vorige week het begrip Banenborrel introduceerde. Lees verder op pagina 5 Hlfc Vr/Jk* •vny.SfV Voedselbank vreest tekort De Stichting Broodnodig op Texel vreest deze week te weinig pro ducten voor de voedselpakketten van de voedselbank te hebben. Een inzameling moet uitkomst bieden. 'We halen normaal wekelijks een deel van onze producten bij de voedselbank in Amsterdam, maar zij zijn deze week niet in staat te leve ren', aldus coördinator Brigida van Lieshout. Zij kreeg dat gistermiddag te horen. Met een inzamelingsactie onder Texelaars hoopt ze te kunnen voor komen dat er karig gevulde pakket ten ontstaan. 'Het zou prachtig zijn als Texelaars deze week wat extra's kopen bij de boodschappen en dat bij ons afgeven.' Volgens Van Lieshout is er behoef te aan onder meer blikconserven, groente, appels, sappen, houdbare melk, margarine en broodbeleg. De producten kunnen woensdag en donderdag worden ingeleverd bij het Rode Kruisgebouw aan de Jon kerstraat in Den Burg Op woensdag kan dat tussen 14.00 en 16.00 uur en op donderdag tus sen 10.00 en 12.00 uur. 'Mensen kunnen het ook bij mij thuis aan de Markgrave 3 afgeven.' De voed selbank verstrekt op het moment wekelijks 25 voedselpakketten. 'Dat blijft hetzelfde. Er zijn gelukkig veel mensen die ze na verloop van tijd met meer nodig hebben, maar er komen er even snel weer nieuwe mensen bij.' Emmalaan deze week weer open Klachten dat de werkzaamheden aan de Emmalaan in Den Burg wel erg lang duren, zijn niet terecht, vol gens de gemeente. Woordvoerder Linda Dinkelman laat weten dat de straat vrijdag of zaterdag weer open gaat, mits het deze week droog blijft. Daarmee liggen de werkzaamheden voor op schema. Als er onverhoopt wel veel regen valt, zodat het werk wordt belemmerd, laat de opleve ring mogelijk een paar dagen langer op zich wachten. Zestig mountainbikers stapten zon- kilometer, over duinpaden, dijken, toestemming verleend om over hun een officiële status. Ook de Texelse dagmorgen vroeg op de pedalen landweggetjes en vooral veel boe- landerijen te rijden. De eenmalige Courant haalde de crossfiets uit de om mee te doen aan Supersun- renakkers. Speciaal voor deze gele- medewerking van Staatsbosbeheer schuur. day. een crossmarathon van 90 genheid hadden 22 landbouwers en Natuurmonumenten gaf de rit (FotoJonanPioegman) Van Dijk tweede bij finale dictee Hetty van Dijk uit Oosterend is tweede geworden bij de finale van het Groot Regionaal Dictee van het Noordhollands Dagblad. Van Dijk eindigde met 14 fout, twee meer dan de winnaar. Omdat er drie mensen waren met 14 fouten, moest een extra ronde uitwijzen wie van hen de beste was. Van Dijk, voormalig huisarts, won door uitein delijk als enige het woord 'penicil line' goed te schrijven. Ze was beduusd van het resultaat. 'Ik vond dit dictee moeilijker dan het dictee dat we in de voorronde had den gehad en toen hadden we als Texel de meeste fouten in vergelij king met Den Helder en Schagen.' In totaal deden 25 mensen mee aan de finale in Den Helder. Marian Mer- kelbach en Sytske Dijksen waren de andere Texelse vertegenwoordigers. Zij hadden in december tijdens de voorronde in de openbare biblio theek in Den Burg eveneens een hoge score behaald. De twee plaats leverde Van Dijk een boek op over Noord-Hollandse schilderijen en een extra abonne ment voor de bibliotheek. 'We heb ben met z'n drieën gezegd dat we de volgende keer weer meedoen, want dit was hartstikke leuk.' De finalisten kregen onder meer woorden als jiujitsukampioen, spacecakejes, gecraqueleerd, bac- chanalisch en pieremachochel voor de kiezen. Het geheim van Van Dijk zat in het 'witte boekje' met spellingsregels. 'Dat heeft een paar weken onder mijn kussen gelegen.' Bij een brand aan het Hogereind in De Waal is gisteravond een kleine hoeveelheid asbest vrijge komen. een afdak voor haardhout in brand was geraakt. Het afdak bevatte een paar asbestplaten. De brandweer zette de directe omgeving af om verspreiding van de neergevallen Dat gebeurde nadat achter een huis deeltjes te voorkomen. Later op de avond kwam een deskundige van de gemeente erbij voor het ruimen. Meer zorgen waren er over een paar gasflessen die eveneens onder het afdak stonden. Doordat de brand gepaard was gegaan met een ste vige knal, vreesde brandweer dat één van de flessen was ontploft en dat er meer zouden volgen. De knal bleek bij nadere inspectie echter van het knappen van de asbestplaten te zijn geweest. De flessen waren niet in het geding. Voor de zekerheid werden aanwe zigen op een afstand gehouden. De oorzaak is onbekend. Dronken Pool Een 36-jarige automobilist uit Polen werd in de nacht van zaterdag op zondag op de Brink in De Koog betrapt op rijden onder invloed. De blaastest wees uit dat hij bijna drie keer zoveel alcohol had gedronken als toegestaan. De man moest zijn rijbewijs inleveren. n het afdak afgezet omdat er stukjes asbest Foto Jemen van Harrum/Beeldbank Texel) Witsnuitdolfijnen vergezelden vorige week dinsdag vissersboot Het Sop. (Foto Flutgeit OostertKMii Rutgert Oosterhuis, eigenaar van witsnuitdolfijnen. Een bijzondere vissersboot Het Sop, kreeg vori- gebeurtenis. 'Dit maak je onge- ge week dinsdag tijdens het vis- veer drie keer per jaar mee.' sen gezelschap van zo'n vijftien Oosterhuis had vissers in Den Hel der opgepikt en voer zo'n veertig mijl uit de kust. 'We zagen de vin nen op een afstand van vijfhon derd meter. De zee was gelukkig spiegelglad anders hadden we ze niet gezien.' Hij is vaker dolfijnen tegengekomen en weet hoe hij ze moet benaderen. 'Ik zette voor zichtig koers naar de dolfijnen. Het zijn nieuwsgierige dieren, dus als je eenmaal bij ze bent, moet je wel langzaam blijven varen, anders vinden ze het niet interessant.' De dolfijnen zwommen twintig minuten mee en kozen vervolgens hun eigen weg. De dieren zijn maximaal drie meter lang. 'Meestal zwemmen ze in scholen, maar je komt ze ook wel eens individueel tegen. Groe pen van 25 witsnuitdolfijnen zijn gebruikelijk, maar vanuit vliegtuigen zijn ze ook in scholen van honderd gefotografeerd.' Vervroeg uw doelstellingen voor duurzame energie en u kunt bij het rijk voor steun aankloppen. Die boodschap gaf Tweede-Kamerlid Diederik Samsom in november 2006 bij een verkiezingsbijeen komst. Afgelopen vrijdag herinner de wethouder Peter Bakker hem aan die toezegging. Met trots drukte Bakker het Kamerlid bij Ecomare hei Ambitiemanifest 2020 van de vijf Waddeneilanden in han den. Volgens dat manifest, vorig jaar door de gemeenteraad bekrachtigd, moeten Texel en de andere eilanden al in 2020 zelfvoorzienend zijn op het gebied van water en energie. Dat is tien jaar vroeger dan een paar jaar geleden in het Energieplan 2030 was bepaald. En ook precies zoals Samsom in 2006 op Texel had gepre dikt. Hij liet toen weten dat Texel bij hem terecht kon als de doelstellingen zouden worden vervroegd. Het Kamerlid toonde zich enthousiast dat dat daadwerkelijk was gebeurd. Hij was lovend over het manifest en zei aan dat de eilanden op de steun van het rijk moeten kunnen rekenen. Bakker kon hem bellen als het nodig is. Dat liet de wethouder zich geen twee keer zeggen. Bakker had ovengens bij die verkie zingsbijeenkomst in 2006 al gezegd nader contact te zoeken met Sam som als de PvdA in de regering zou komen. Het Kamerlid is voor de PvdA woordvoerder op het gebied van duurzaamheid. Texel hoopt onder meer de steun van het njk te knjgen om toch getijden- energie in de Waddenzee te kunnen opwekken. Dat is nu nog verboden door de Planologische Kernbeslis sing Waddenzee. Of het allemaal gaat lukken de doelstellingen te realiseren, is vooralsnog een vraag. Onderzoek van het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) leerde eind vorig jaar dat het zeer lastig wordt Texel in 2020 dan wel 2030 daad werkelijk volledig zelfvoorzienend te laten zijn. Volgens het ECN komen de doelstellingen wel steeds dichter in de buurt als het eiland telkens een stap verder gaat en ook duurzame energie van elders importeert. Stichting Woontij Een samengaan met woningbouw vereniging Nieuwediep in Den Helder, voltooiing van de nieuw bouw van De Potvis, realisering van noodopvang in Tubantia en verkoop van zo'n honderd huurwoningen. Zomaar een greep uit de nieuw ste wapenfeiten van de Stichting Wonen Texel, sinds de fusie Stich ting Woontij geheten, die ook maat schappelijk steeds actiever wordt. Hoog tijd eens bij te praten met directeur Jan van Andel. Pagina 5 OVD Den Burg wil beter imago Het is de hoogste tijd om aan het imago van de Ondernemersvereni ging Den Burg (OVD) te sleutelen. Dat is de uitkomst van een leden vergadering afgelopen woensdag. Voorzitter Donald de Vrind gaf het startsein voor een actie ter vernieu wing van de uitstraling van de OVD en de promotie van Den Burg. Fred Winkel kreeg opdracht om te onderzoeken op welke manier Den Burg beter kan worden gepromoot. Conclusie was dat dit pas kan als de eigen uitstraling goed en eigentijds is. Winkel daagde ondernemers uit meer aandacht aan het dagtoensme te besteden. Net als het bestuur van de OVD is hij ervan overtuigd dat dagjesmensen in voor- en naseizoen een belangrijke doelgroep vormen. Touroperators zouden bijvoorbeeld moeten worden gestimuleerd om dagtrips naar Texel te organiseren. In hoeverre de ambitie wordt gedra gen door de ondernemers uit Den Burg is de niet bekend, volgens een lid dat de vergadering bijwoonde lieten velen verstek gaan. TexelEnergie in kantoor Rabobank TexelEnergie heeft tijdelijk onder dak gevonden in het kantoor van de Rabobank in Den Burg. Zodra er een nieuwe kantoorruimte beschikbaar is, verhuist Texel Energie. George van Overbeeke, directeur van TexelEnergie. is tevreden over de tijdelijke locatie. 'We kunnen hier goed werken en mensen ontvangen in een representatieve omgeving. Klanten van TexelEnergie worden aan onze balie te woord gestaan en geholpen bij vragen.' Floris Mulder, accountmanager zakelijke relaties bij Rabobank,'geeft aan dat de Rabobank graag meedenkt over de activiteiten van de coöperatie. 'Het past in onze bedrijfsfilosofie om kennis over duurzame ener gie onder ons dak te hebben. Al blijft TexelEnergie natuurlijk voor alle Texelaars een adres om aan te kloppen voor mogelijkheden op het gebied van duurzame energie.' De tarieven van TexelEnergie zijn inmid dels goedgekeurd door de Directie Toezicht Energie van de Nederland se Mededingingsautoriteit. Hierdoor kan de coöperatie beginnen met de verkoop. De tarieven komen deze week op de website van TexelEner gie te staan. (Advertentie) Wethouder Peter Bakker overhandigt Tweede-Kamerlid Diederik Samsom het gezamenlijke Ambitiemanifest 2020 van de Waddeneilanden. ifoio Jemen van Hattum/Boeidoank Temt TEXELSE-'COURAN1 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1