i mmmm 'Kweken zit me in het bloed' 'Veel kilometers piste verkennen in Zillertal' Eerste aandelen TexelEnergie Anne Frankstraat krijgt rode kastanje Zwarte zwanen zijn er vroeg bij TEXELSE J COURANT 'ihmmmn.Ci&'.dnc/ - 7) muiti ommek Waar gebeurd Collega worden van Dirk? margretenmarco. waarbenjij. Directeur George Overbeeke overhandigde Esther Koom en Ruud Witte gisteren officieel de eerste aandelen van TexelEnergie. TexelEnergie heeft gisteren de eerste aandelen uitgekeerd. Ruud Witte en Esther Koorn kregen ze uit handen' van directeur George van Overbeeke. Witte was de eerste Texelaar die zich, na de oprichters, voor een aandeel inschreef. Koorn was de duizendste. Zij kregen beiden bij de Rabobank, waar TexelEnergie kantoor houdt, met een officieel tintje een ingelijst waardepapier. In totaal staat het aantal leden volgens TexelEnergie inmiddels op 1150 en zijn er bijna vierduizend aandelen verkocht. De coöperatie start bin nenkort met de algemene uitgifte Uiterlijk 1 april start de levering van groene stroom. Die wordt opgewekt door de Huisvuilcentrale in Alkmaar uit de verwerking van afval. De gemeente neemt dezelfde stroom sinds vorig jaar ook al af van de Huisvuilcentrale voor openbare gebouwen en de straatverlichting. De stroom wordt niet rechtstreeks aan Texel geleverd, maar toege- Vorig jaar al berichtten we over zwarte zwanen die de winter trot seerden om hun jongen ter wereld te brengen. Kennelijk zit het in de soort, want Han Nicols uit Den Burg trof afgelopen weekend bij een wandeling bijgaand pril geluk in een sloot achter de schietsporthal aan de Emmalaan. voegd aan het landelijke energie netwerk waar ook Texel op is aan gesloten. TexelEnergie is de eerste niet-gemeentelijke organisatie die stroom bij de HVC kan kopen. De coöperatie publiceert één dezer dagen de tarieven op haar web site. Die zijn opgedeeld in parti culier verbruik en kleinzakelijk ver bruik. Particuliere leden met een enkeltariefmeter betalen €0,177 per kilowattuur. Bij een dubbeltariefme- ter (hoog- en laagtarief) wordt res pectievelijk €0,197 en €0,15 gere kend. Het laagtarief geldt tussen 23.00 en 7.00 uur. Voor kleinzakelijk verbruik geldt een enkeltarief van €0,088 Het dubbeltarief bedraagt respectievelijk €0,098 en €0,051 per kilowattuur. Dat is exclusief BTW en energiebelasting. Een volledig overzicht is te vinden op www. texelenergie.nl. De energiecoöpera tie levert goedkoper dan de NUON. Van Overbeeke: 'Je kunt het aan deel er al met een jaar uithebben.' Die zijn per stuk €50,- waard. De komende tijd biedt TexelEner gie Texelaars hulp van hun huidige leverancier op TexelEnergie over te stappen. Brendan de Graaf en Gert-Jan Schoorl, commissarissen en oprichters, hebben dat inmid dels bij wijze van proef gedaan. 'Dat ging perfect, we hebben er niks van gemerkt.' Van Overbeeke zei de afgelopen vijf weken veel animo voor de coöperatie te heb ben ontmoet. 'Er leven veel ideeën en je merkt dat Texelaars graag hun eigen boontjes doppen. TexelEner gie is daar een mooi voorbeeld van En je merkt ook aan de stijgende olieprijzen dat het geen kwaad kan zelf voor je energie te zorgen.' Vele Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Courant bekeek het weblog van Marco Kossen en Margret Rijk. Zij vertrokken op 13 december voor vier maanden naar het Zillertal in Oostenrijk waar Marco snow- boardles geeft en Margret in een kindercrèche werkt. Ondertussen wordt hun woning in de Volmolen gebouwd. Het stel had in het begin tijd om te wennen aan hun nieuwe leefomge ving. maar vanaf de kerstvakantie werd het druk. Marco: 'Ik heb de afgelopen dagen elke dag vier uur les gegeven aan een licht gevorderden groep van ongeveer zes snowboar- ders. Bij Margret komen per dag gemiddeld 25 kinderen in de kin dercrèche.' Nu hij een heel seizoen aan het wintersporten is, besteedt hij niet meer iedere vrije minuut aan snowboarden, zoals op wintersport vakanties wel het geval was. ik ga 's middags, zeker als ik de hele dag gevorderden les heb gegeven, gelijk met de gondel naar beneden. Toen er half februari een nieuwe sneeuw laag viel, nam hij het er wel van. 'We waren echt de eersten boven. De Devil's Run. een lange zwarte afda ling, was die nacht niet geprepareerd. Er lag veel meer nieuwe sneeuw dan dat we hadden verwacht (soms echt tot kniehoogte) en het was dan ook vermoeiend. Maar wel heel gaaf om de eerste sporen te zetten met een dikke spray achter je aan.Bij Margret beginnen de ochtenden rustig omdat de meeste kinderen dan skiles heb ben. Toen ze er een ochtend alleen voor stond, werd het ineens druk. 'Er kwamen zes nieuwe kinderen bijna tegelijk binnen, allen Duits. De ouders stonden keurig in de rij op hun beurt te wachten, ik op mijn beste Duits (slecht dus) alles uitleggen. Het ging vrij snel zodat ik amper meer wist wie nou Pietje of Klaasje was en of ze voor een uur bleven of de hele dag, hectisch dus. Was er ook nog een Rus, die zijn kind met oma erbij wou brengen, helaas dat gaat niet.' Dat de wereld klein is en Texelaars van win tersport houden, blijkt in Gerlos. Mar gret: 'We gingen nog even wat drin ken en kwamen een aantal Texelaars tegen, onder meer Edwin van der Star en Klaas Vonk. Vandaag kwam ik Arco van der Vis en Marga (zij werkt bij Mantje) in het restaurant tegen.' Ook de ouders van Marco hebben een bezoek gebracht. 'Mijn ouders gaan helemaal los hier. het zicht is goed, de sneeuwomstandigheden zijn door die sneeuwval ook perfect en er zijn veel kilometers piste te verkennen hier in het Zillertal.' Het internetadres van de weblog van Margret en Marco is: http://margretenmarco.waarbenjij. nu/ Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie: 362621 of stuur een e- mail: redactie@texelsecourant.nl. moest zijn, op Texel bezorgd. De kastanje komt op een groenstrook nabij de kruising met de Keesom- laan, tussen de makelaardij van Jan Duin en een parkeerterrein. Traagheid Het besluit om het gedeelte van de Molenstraat tussen de Keesomlaan en de T-splitsing te herdopen in Anne Frankstraat werd rijkelijk laat genomen. Op dat moment waren de huisnummers 100 tot en met 136 al toegekend en de bewoners inge schreven op Molenstraatadressen. Bovendien werd de wijziging door de gemeente te traag doorgevoerd en doorgegeven. De bewoners kun nen de kosten die zij moeten maken voor het wijzigen van drukwerk e.d. daarom bij de gemeente declareren met behulp van een formulier dat hen wordt toegezonden. Elders in deze krant staat een gemeentelijke publicatie als onderdeel van de pro cedure die tot de naamswijziging moet leiden. De nieuwe naam zal waarschijnlijk begin april van kracht worden. zelf, 'omdat het menselijke intel lect hierbij wordt verenigd met de technologie van vandaag'. De website is al een paar jaar in de lucht, maar recent aangepast en weer helemaal bij de tijd. Een net werk van bibliothecarissen draagt zorg voor de beantwoording. Zij zitten klaar om vragen te beant woorden op uiteenlopende gebie den, zoals wetenschap, literatuur, muziek en kunst. Al@din heeft de afgelopen jaren een vast publiek onder jongeren opge bouwd, maar de bibliotheken hopen dat ook ouderen de site ontdekken als waardevol hulpmiddel. De vra genstellers hoeven geen lid te zijn van de bibliotheek. Cape Holland (Willemsoord 60D in Den Helder) gehouden en duurt van 18.30 tot 21.30 uur. In verband met de organisatie wordt het op prijs gesteld als bezoekers zich aanmelden door een email te sturen naar verkiezingen@hhnk.nl. Bij het gedeelte van de Molen straat dat binnenkort Anne Frank straat gaat heten, zal een kas tanjeboom worden geplant. Het idee om dat te doen, ontstond naar aanleiding van de commotie rond de oude kastanjeboom bij het Achterhuis in Amsterdam, die gekapt zou worden maar voorlo pig mag blijven staan. n Oudeschild begonnen met een Texelse paddenstoelenkwekerij. Op de menukaarten van Texelse restaurants prijken binnenkort mogelijk Texelse paddenstoelen. Maarten Dijker uit Den Burg is in Oudeschild een eigen Texelse paddenstoelenkwekerij begon- Verspreid over de kwekerij aan de Stoompoort hangen tientallen lang werpige houten balen. Een deel nog in plastic zakken om te rijpen, aan andere groeien inmiddels de pad denstoelen. Shii-takes is de officiële naam. Een Japanse paddenstoel die sinds een paar jaar ook in Neder land wordt gekweekt. Vermaard om zijn smaak en geneeskrachtige wer king. Dijker, hovenier van beroep, begon met de kwekerij om tijdens de win termaanden meer te doen te heb ben. Bij een shii-takekweker in Gro ningen leerde hij vorig jaar de fijne kneepjes van het vak. Daarna legde hij contact met een Belgisch labo ratorium dat hem het zogeheten mycelium (sporen) levert waaruit de paddenstoelen groeien. Kweken is geduldwerk. 'Het myce lium wordt gemengd met speciale houtsnippers en water en die mix moet ongeveer tien weken in een geperforeerde plastic zak hangen. Dat moet in een vochtige ruimte met een constant klimaat tussen de 18 en 21 graden.' Na de rijping wordt de mix in de open lucht gehan gen en opnieuw nat gemaakt. 'Op die manier worden het mycelium geschrikt en beginnen de sporen met hun voortplanting. Na ongeveer tien dagen zie je dan de padden stoelen verschijnen.' Dijker is momenteel Texelse res taurant aan het benaderen om het nieuwe product onder de aandacht te brengen. Hij wil zich later even eens op de particuliere markt rich ten. Hij wil jaarrond gaan produce ren. 'Ik hoop dat de paddenstoelen op een gegeven moment ook als een Texels product wordt aange merkt.' Annette van Ruitenburg, schrijfster van De Smaak van Texel, heeft inmiddels een Texels recept met de shii-takes samengesteld. Daarin is de paddenstoel met zee kool van Marc van Rijsselberghe en de garnalen van Dirk Albert Bom gecombineerd. De smaak van de shii-take laat zich moeilijk omschrijven. 'Koks noemen het wel eens de vijfde smaak. Het is niet zoet, niet zuur, met bitter en ook niet zout, maar heeft een krui dige smaak die lang blijft hangen.' Dijker blijft naast zijn kwekerij actief als hovenier. 'We moeten maar eens zien wat dit gaat worden. Het voelt nu als pionierswerk. Maar ik heb ook twintig jaar lang met veel plezier tropische vogels gekweekt. Wat dat betreft zit het kweken en vermeer deren me in het bloed.' Woontij maakt het planten van de boom tot onderdeel van een feestje rond de in de directe omgeving gebouwde 6000ste woning op Texel. In overleg met Piet Bolier van gemeentewerken is gekozen voor een roodbloeiende paardenkastan- je, een soort die wat kleiner blijft dan de meer algemene witte paarden- kastanje, maar waarschijnlijk niet gevoelig is voor de beruchte bloe dingziekte waardoor veel paarden- kastanjes in Nederland het loodje leggen. De ongeveer acht jaar oude boom is afkomstig van een kwekerij in Lelystad en inmiddels door trans portbedrijf AB-transport, dat voor een ander klusje toch in die buurt Vragendienst bibliotheken De Noord- en Zuidhollandse bibliotheken introduceren deze maand een vernieuwde website voor hun vragendienst al@din. Wie een vraag heeft, kan deze via de website www.vraag-aladin.nl gratis stellen aan een team van bibliothecarissen. Een prachtige formule, vinden de bibliotheken Waterschap houdt informatieavond Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier belegt de komen de weken diverse informatieavon den over de kandidaatstelling voor de verkiezingen van een nieuw bestuur, die van 13 tot en met 25 november worden gehouden. Iede re groepering die belang heeft bij de taakuitvoering van het waterschap en zich heeft laten registreren, kan een kieslijst indienen. De dichtstbij zijnde bijeenkomst wordt dinsdag 4 maart in één van de gebouwen van VRIJDAG 29 FEBRUARI 2008 omrSmm/il min mulM/r |OKM I 1 AttTOONGOES© 19-02 foe Nieuwe producten Texel krijgt nieuwe gebiedsmakelaar Christof van der Duys is benoemd als nieuwe gebiedsmakelaar voor Texel. Bedoeling is dat hij Texe laars helpt bij het ontwikkelen van plannen voor het platteland. Van der Duys volgt Harry Bouwhuis op die vong jaar werd benoemd, maar al snel een andere baan kreeg. Van der Duys, afkomstig van de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV, is twee dagen per week voor het eiland beschik baar. Het is de taak van de gebiedsmake laar om Texelaars met plannen voor het platteland in contact te brengen met de juiste instanties. Hij helpt mee subsidiekanalen aan te boren en let op waar overlap in plannen zit. zodat de krachten kunnen wor den gebundeld Van der Duys gaat deel uitmaken van de ILG-Gebiedscommissie Texel. Daarin zitten diverse organi saties en instanties die zich met het platteland bezighouden. Zij spreken in de commissie over de verde ling van subsidies van de provin cie, het rijk en Europa. De nieuwe gebiedsmakelaar is bereikbaar via 06-52401502. Trouwen Het heet een bijzondere dag te zijn, maar 29 februari maakt bij trouwlustigen toch niet veel los. De gemeente kent vandaag geen enkel stel dat 29 februari aangrijpt om te trouwen. Een andere bijzondere datum, vrijdag 8 augustus (08-08- 08) is wel in trek. 'Daarvoor hebben zich al zeven koppels opgegeven', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'We kunnen er die dag vijftien hebben.' Voor woensdag 20 augustus (20-08-2008) staat voor alsnog één huwelijk gepland. De verdwaalden Afgelopen zomer werd bij ons 's avonds tegen elven tegen het voor raam getikt. Er stonden drie Duitse meisjes van 14 of 15 jaar voor de deur. Ze waren verdwaald. Bij navraag bleken ze met een boot van de bruine vloot in de haven van Oudeschild te liggen. Vandaar waren ze over de Schilderweg naar Den Burg gelopen. Ze kwamen vragen hoe ze weer op de haven konden komen. Op de kruising Pontweg/Zuidhaffel hadden ze al een half uur op de bus gewacht die natuurlijk op dat uur niet meer kwam. Hoe leg je aan zulke kinde ren uit hoe ze in het pikkedonker de weg terug vinden? Daarom stelde ik ze voor in de auto te stappen om ze naar de haven te brengen. Toen bleek dat het gezelschap nog groter was, want er stonden nog steeds twee 'freunden' bij de bushalte te wachten. Dus met een wagen volgeladen reed ik over de donkere wegen via Schansweg, Doolhof en Schilderweg naar Oudeschild. Het hele stel werd onderweg steeds stiller en dacht waarschijnlijk 'Waar brengt die man ons helemaal naar toe?' Toen ik de haven opreed en ze hun schip zagen liggen, gingen hun monden weer open en ren den ze, zonder om te kijken en te bedanken, in de richting van hun kooi. Jan van Tunen Dirk Vinkc Geboren: 1947 Bij SnelStart sinds: september 1998 Genoten opleiding: LTS, aangevuld met diverse cur sussen op het gebied van automa tisering, boekhouding en financi eel management. Functie: software trainer Voriee beroepen: stuurman Teso en Administrateur installatiebe- drijf Waarom ben je bij SnelStart gaan werken? Dat heeft alles te maken met mijn instelling om alles wat geautomati seerd kan worden ook te automatiseren. Indien eenzelfde actie regelmatig uitge voerd moet worden, dan zoek ik naar een mogelijkheid dat te automatiseren. Ik ben daarnaast ook cijfermatig inge steld en ben van mening dat het op de juiste wijze voeren van een boekhouding de ideale manier is om inzicht te hebben en te houden in de financiële situatie van een bedrijf, stichting of vereniging. Toen er in de Texelse Courant gevraagd werd naar een verkoopmedewerker bij SnelStart heb ik daarop gesolliciteerd. Het leek me een uitdaging om met de ervaring die ik had opgebouwd poten tiële klanten te adviseren hoe ze met SnelStart hun administratie gemakkelijk kunnen verwerken. Ik werd aangeno men en kreeg al snel de leiding van de verkoopafdeling Vanaf maart 2004 is mijn functie veranderd in software trainer. Wat doe je voor deze functie? Ik geef in de boerderij "De Noorderhoeve" trai ningen aan gebruikers van SnelStart. In de prachtig gerenoveerde boerderij worden twee tot drie dagen per week trainingen gegeven. Er zijn zeven ver schillende trainingen die allemaal door Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://vacatures.snelstart.nl voor onze vacatures. mij zijn bedacht, gemaakt en ook vrijwel allemaal door mij worden gegeven. Er zijn speciale cursussen voor de begin nende gebruiker als ook voor meer erva ren gebruikers van een administratie- of accountantskantoor. Wat maakt jouw werk bij SnelStart leuk? Het persoonlijke contact wat ik heb met de gebruikers van SnelStart De vragen die ze mij stellen om prak tijksituaties te vertalen naar de mogelijk heden van SnelStart maken mijn werk afwisselend en daardoor leuk. Wat vind je verrassend aan het werken bii SnelStart? Dat we hier vanaf Texel 50.000 Nederlandse bedrijven voorzien hebben van een toonaangevend soft warepakket Ik vind het ook heel speciaal dat er per jaar ruim 1000 gebruikers van - uit het hele land naar Texel komen voor het volgen van een gebruikerstraining. Wat wil je sollicitanten meegeven? Als je op dit moment een baan hebt waar je niet of onvoldoende wordt gewaardeerd en je bent geïnteresseerd in het werken met de computer, overweeg dan om te solliciteren bij SnelStart Bij SnelStart wordt gewerkt met de modernste com putertechnieken, krijg je veel waardering voor je inzet enbij SnelStart heelt iedere medewerker een stem waarnaar wordt geluisterd.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5