Dag van de TexelseOndernemer Zaken doen met lokale boeren 'Bedrijven kunnen meer doen met afval' 'Toeristen erop wijzen lichten uit te doen' 'Geld besparen door lagere WOZ-waarde' 'Kwaliteit genomineerde ondernemingen is hoog' 'Rugklachten meest voorkomend' Schreeuwzak in Fablab gemaakt TEXELSE 7 COURANT vooruitblik op. VRIJDAG 29 FEBRUARI 2008 Ondernemersdag Nog een paar weken en dan wordt in Stayokay voor het eerst de Texelse Ondernemersdag gehou den. Op deze pagina vindt u alvast enkele bedrijven die zich 19 maart presenteren. Ook zijn de drie geno mineerden voor de Texelse Onder nemersprijs bekend. Daarover een interview met juryvoorzitter Bob Verburg. Gulpener Bierbrouwerij is onlos makelijk verbonden met duur zaam ondernemen. Het Limburg se familiebedrijf brengt onder meer jaarlijks een duurzaam- heidsverslag uit, heeft eigen hop en gerstvelden en zoekt naar manieren om het energieverbruik te beperken. Inspecteur Wiebe van Goinga houdt samen met col lega Bart de Koning een lezing op de Texelse Ondernemersdag. Het belangrijkste bij duurzaam ondernemen is volgens Van Goinga n Anja Amsing staan met hun bedrijf Amsing Recycling op de beurs. SUana Sibcn/BeeldDank Te, 'Veel plastic afval is te recyclen', vertelt Anja Amsing van Amsing Recycling in Oudeschild. Onder nemers moeten volgens haar en haar man Aad wakker worden geschud. Anja: 'Bedrijven kunnen veel meer doen met hun afval. Wij zamelen het meeste plastic afval gratis in, dus het scheelt bedrij ven gewicht en geld en het is ook nog eens goed voor het milieu.' Amsing Recycling biedt bedrijven sinds kort knapzakken aan. Dat zijn grote plastic zakken waarin onder nemers hun plastic folie in kunnen verzamelen. De zakken worden gra tis opgehaald. Anja: 'Veel bedrijven beseffen niet hoeveel afval ze heb ben. Ik heb een keer een rondje gemaakt over het industneterrein in Den Burg om te vragen of onder nemers in de knapzakken geïnte resseerd waren. In eerste instan tie zeiden ze van niet, omdat ze dachten niet veel afval te hebben. Toen ik ze vroeg het toch eens te proberen, vertelden ze achteraf dat ze nooit hadden geweten zo veel plastic afval te hebben.' Het vele afval wordt volgens Aad veroor zaakt doordat alles in plastic wordt gepakt. 'Stenen, isolatie, dakpan nen, alles zit in plastic. Zo zijn we onlangs bij onder meer tuincentra gestart met het inzamelen van plas tic houders waar pianten inzitten.' Papier, karton, plastic, blik, tuinstoe len. PET-flessen, schone jerrycans, emmers, autobumpers, zwarte en Frank Oxener heeft een driedimensionale printer gebouwd in het Fablab op Texel. dat je een eerlijk product verkoopt. 'Je kunt wel een mooi verhaal ophangen, maar je moet het wel waarmaken. Als je promoot dat je grondstoffen uit Limburg komen, moeten ze daar ook echt vandaan komen.' Gulpener besloot enkele jaren geleden maatschappelijk verant woord ondernemen te integreren in de organisatie. 'Voorheen koch ten we de hop en gerst in op de wereldmarkt, nu kopen we het in bij lokale boeren. We vinden het belangrijk een regiofunctie te heb ben.' De hopvelden van Gulpener in Reijmerstok worden ieder jaar een dag voor het oogsten met zaken relaties bezocht. 'Duurzaam onder nemen levert winst op verschillende groene landbouwfolie, wortelfolie, Amsing Recycling zamelt het alle maal in. Het afval wordt in Oude schild verwerkt en gaat daarna naar fabrieken aan de overkant, waar het wordt hergebruikt. Het gaat om 1800 ton papier en 100 ton plastic per jaar, zowel van bedrijven als van particulieren. Het is voor het eerst dat Amsing Recycling op een ondernemersdag staat. Anja: 'We hopen dat mensen met vragen naar ons toekomen. Ook zijn we van plan om een film te maken die we op de Texelse Onder nemersdag kunnen laten zien. We hebben op de open dag tijdens de opening van het industrieterrein gemerkt dat mensen graag willen zien wat we hier doen.' .•••T :.m\K Een jurk die stekels opzet als iemand te dichtbij komt, een schaap met een GSM zodat de boer gewaarschuwd wordt als het schaap een half uur niet beweegt, een zak die het geluid van een schreeuw dempt, allemaal uitvin dingen die zijn gedaan in een Fablab. Fablabs zitten verspreid over de hele wereld en iedereen die iets wil maken, kan er komen. Ook Texel krijgt binnenkort een Fablab. Frank Oxener is druk bezig met het opzetten van de stichting in De Waal. Hij staat met een stand op de Texelse Onder nemersdag en geeft een presen tatie. Het grootste Fablab staat in Noor wegen, boven de poolcirkel. Oxener is er drie weken geleden geweest. 'Het is een groot gebouw met slaap verblijven. Zoiets zou ik ook graag op Texel willen opbouwen.' Hij is medeoprichter van de landelijke stichting Fablab. Er zijn vestigingen in Amsterdam en Den Haag. Sinds september werkt hij actiever aan het opzetten van het Texelse Fablab. 'Een Fablab is erop gericht om loka le problemen op te lossen. Daarom wil ik graag een Fablab op Texel.' Bovendien zijn de Fablabs in steden meer gericht op de creatieve sector. 'Op Texel is het minder beperkt. Er zijn hier al projecten, bijvoorbeeld de oliemolen lepie van Daan van Andre Smit en een nieuw project voor het ontwikkelen van waterstof, die zich uitstekend lenen voor Fablab. Bovendien speelt duurzaamheid een belangrijke rol op Texel en dat past goed bij Fablab.' Dat Texel een eiland is, is volgens Oxener een bij komend voordeel. 'Het is voor bui tenstaanders een afgesloten gebied. Het nodigt uit om hier een paar dagen naartoe kunnen komen, net zoals boven de poolcirkel in Noor wegen.' Een voorbeeld van wat Oxener al op Texel heeft gemaakt is een driedimensionale printer. In iedere Fablab staan min of meer dezelfde machines waarmee dingen kunnen terreinen, zoals milieu, personeel en financieel rendement. We staan bekend als een kleinschalige, zelf standige brouwerij en zijn volgens mij de enige bierbrouwerij in Neder land die op alle bieren een milieu keurmerk heeft. Dat waren allemaal redenen voor restaurant Quinty's in De Koog om voor ons te kiezen. Quinty's is het enige horecabedrijf op Texel dat bier van Gulpener heeft.' Voor ondernemers die Texel se producten willen neerzetten in de landelijke markt heeft Goinga een tip. 'Het belangrijkste is dat de kwaliteit van de producten voorop staat, je een eerlijke ambitie hebt en de tijd neemt die ambities te realise ren. Duurzaam ondernemen is een constant leer- en groeiproces.' Hotelkamers waar lichten de hele dag branden, gaspitten in keukens van verzorgingstehui zen die ongebruikt aanstaan, facturen van energiebedrijven die niet worden gecontroleerd, allemaal punten waarop onder nemers energie en geld kun nen besparen. Energiebespa ring behoort echter niet tot de kernactiviteiten van bedrijven en daarom schiet het er nogal eens bij in. Martin Kloet, directeur van het Energiecentrum Midden- en Kleinbedrijf, houdt op de Texel se Ondernemersdag een lezing waarin hij ondernemers kennis en tips geeft. Onder ondernemers bestaat vol gens Kloet een grote bereidheid energie te besparen, maar de tech nische kennis ontbreekt vaak. Daar om probeert het Energiecentrum bedrijven te helpen. 'Iedere bran che heeft specifieke energie uitga ven waarop bespaard kan worden. In een hotel is dat de verlichting, maar in bijvoorbeeld slagers en supermarkten is dat de koeling. Wij hebben voor iedere branche aparte informatie.' Op Texel is het toerisme een belangrijke branche. 'Hoteliers kunnen toeristen erop wijzen het licht uit te doen als ze hun kamers verlaten. Thuis laten ze het licht ook niet de hele dag aanstaan. Waarom wel als ze op vakantie zijn?' Vooral voor grootverbruikers is het volgens Kloet interessant om de met Marco Bezoet de Bte een presentatie Volgens Martin Kloet van het Energiecentrum Midden- en Kleinbedrijf kunnen ondernemers geld besparen op energie. energienota goed te controleren. 'Ik zeg niet dat er altijd fouten wor den gemaakt, maar dat komt wel eens voor. Een bedrijf controleert de rekening van kantoorartikelen, dus waarom niet de energiereke ning?' Sommige ondernemers kun nen niets wijs worden van de nota. 'Dan is het verstandig een expert in de arm te nemen. Het loont de moeite.' Er valt voor bedrijven geld te besparen als het gaat om de WOZ-waarde van hun pand. Dat is de boodschap die Paul van Heerwaarden, mede-eigenaar van makelaardij Eelman van Heer waarden, aan ondernemers wil meegeven op de Texelse Onder nemersdag. Samen met Marco Bezoet de Bie van B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs houdt hij een presenta tie over dit onderwerp. 'Het is voor bedrijven belangrijk een zo laag mogelijke WOZ-waarde te hebben, want dan hoeven ze min der belasting te betalen', vertelt Van Heerwaarden. Samen met Bezoet de Bie heeft hij veel WOZ aanslagen beoordeeld. 'Ik denk dat we bedrij ven tienduizenden euro's hebben bespaard. Het ging om zo'n twee honderd bezwaren.' Daarom is het volgens hem de moeite waard een second opinion te vragen na het vaststellen van de WOZ-waarde. 'Het kost eerst geld, want je moet een makelaar of accountant in de arm nemen, maar het kan uiteinde lijk veel geld schelen.' Overigens is het niet zo dat bij een second opi nion altijd een lagere WOZ-waarde wordt vastgesteld. 'De waarde kan ook gewoon juist zijn. Dan heeft de gemeente gelijk. Ik kreeg van een ambtenaar te horen dat wij de gemeente scherp houden. Dat vind ik een groot compliment.' Er is vol gens de makelaar al veel verbeterd door jaarlijks de WOZ-waarde vast te stellen 'Voorheen was het zo dat er vijf jaar terug werd gekeken. Dan heb je geen gevoel van waar de meer. Dit geeft een veel betere afspiegeling van de werkelijkheid.' Van Heerwaarden is WOZ gecertifi ceerd en verbaast zich erover dat er slechts drie Texelaars geregistreerd staan die dit ook zijn. 'Een particu lier die het gewoon leuk vond om de cursus te volgen, mijn compagnon Dennis Eelman en ik. Als je bednj- ven adviseert, moet je wel genoeg kennis in huis hebben. Daar word je voor betaald.' Hij verwacht samen met Bezoet de Bie twee keer een presentatie van drie kwartier te ver zorgen tijdens de Ondernemersdag en hoopt iets te kunnen beteke nen voor ondernemers. 'Als ik een bedrijf geld bespaar, haal ik daar veel voldoening uit.' Camping De Bremakker, de sum- wing van Jaap van der Vis en TESO zijn de drie genomineerden voor de Texelse Ondernemers prijs. In totaal hadden achttien bedrijven zich aangemeld. Bob Verburg, juryvoorzitter: 'Dit jaar was de kwaliteit van alle deelne mers hoog.' De bedrijven werden bezocht en beoordeeld door de juryleden. Belangrijke punten waren hoe het bedrijf met het personeel omgaat, of het bedrijf milieuvriendelijk te werk gaat en of het bedrijf rendabel is. 'Het'moet niet zo zijn dat de winnaar van de Ondernemersprijs volgend jaar in de rode cijfers staat.' Ook moesten de uiteindelijk genomineer den uitstraling hebben. 'De bednjven moeten innovatief zijn. Het moet om iets gaan wat nog met zo veel gebeurt op het eiland en ook voor de overkant interessant is.' Vorig jaar waren er minder aanmel dingen dan dit jaar. 'Dat komt door de cultuur die in Noord-Holland en ook op Texel heerst. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg.' Dit jaar zijn de ondernemers actief benaderd en dat leverde meer aan meldingen op. Terecht, volgens Ver burg. 'Duurzaamheid leeft op het eiland. Dat komt door Duurzaam Texel, maar ook door het gemeente bestuur dat duurzaamheid promoot. Dat is belangrijk want daardoor blijft het eiland mooi en trekt het toeris ten.' De drie genomineerde bedrijven presenteren zichzelf op de Onder nemersdag. Ze staan de hele dag met een stand op de beurs en kun nen vast oefenen op het beantwoor den van vragen van bezoekers, 's Avonds geven ze een presentatie over hun bedrijf. 'Veel ondernemers hebben dat nog nooit gedaan en zijn gespannen, maar daar houden we wel rekening mee. Het scheelt dat ze zichzelf 's middags al hebben gepre senteerd op de beurs. Daarmee heb ben ze al wat ervaring opgedaan.' worden gemaakt. De machines wor den aangestuurd door computers en daardoor kunnen ontwerpen met Fablabs over de hele wereld worden gedeeld. Er zijn Fablabs in onder meer Ghana, Costa Rica. Zuid-Afri- ka, India en de Verenigde Staten. Volgens Oxener zijn met veel mensen meer gewend om zelf iets te maken. 'Onze maatschappij is gericht op consumeren. Dat kun je heel goed zien in het onderwijs. Je knjgt ken nis voorgeschoteld en die moet je reproduceren.' Een manier van les geven die niet bij hem past. Hij heeft de middelbare school niet afge maakt. 'Ik ga liever zelf aan de slag en leer op die manier. Ik verklaar een deel van de uitval van leerlingen op het VMBO door een behoefte aan een leerstijl die niet wordt aangebo den in het huidige onderwijs.' In het Fablab in Noorwegen zag hij dat het anders kan. 'Er waren daar een paar jongens aan het werk die net als ik niet in het onderwijssysteem konden aarden. In het Fablab waren ze hele maal in hun element.' Werkgevers zouden volgens fysiotherapeut Henk de Steur een actievere houding aan kun nen nemen bij het signaleren van gezondheidsklachten van werk nemers. Sinds enkele jaren is de Praktijk voor Fysiotherapie Beweging (PFB) aan de Wilhelmi- nalaan gespecialiseerd in onder meer arbeidsfysiotherapie. 'Een collega of werkgever merkt als eerste dat iemand klachten heeft en heeft er ook belang bij dat die klachten snel worden opgelost. Als een ober vier keer per jaar door zijn rug gaat, is dat niet alleen ver velend voor die ober zelf, maar ook voor zijn omgeving. Met name het bedrijf waar hij werkt. Want het kost niet alleen geld. maar de onderne ming mist ook de productiviteit van de zieke collega.' Arbeidsfy siotherapie is volgens De Steur een belangrijk middel om ervoor te zorgen dat een bedrijf goed draait. 'Werkgevers moeten zuinig zijn op hun personeel. Wanneer ze goed voor hun werknemers zorgen, zijn de werknemers productiever en vallen ze minder snel uit.' Hij heeft mensen van uiteenlopende bedrij ven in behandeling. 'Van werk nemers van een bouwbedrijf die fysiek zwaar werk verrichten tot personeel van een it-bedrïjf dat de hele dag voor een beeldscherm zit en weinig beweegt Het eerste dat De Steur doet als een patiënt bij hem komt, is de oorzaak van de klachten in kaart brengen. Dat kan door lichamelijk onderzoek, maar ook door een onderzoek naar de werkomgeving. 'Mensen kunnen klachten ontwik kelen door een lage belastbaarheid van het lichaam, maar ook door stress of doordat de ergonomische omstandigheden binnen een bedrijf niet toereikend zijn. Dat laatste kun je alleen in de werksituatie zien.' De meest voorkomende klachten zijn rugklachten. De praktijk van De Steur biedt daar een speciale therapie voor: de rugtriatlon. Doel is conditie en belastbaarheid van het lichaam te verbeteren. 'Patiën ten trainen een jaar lang wekelijks bij ons.' Een intensieve training en veel mensen betwijfelen of ze de aan het begin gestelde doelen bereiken 'De eerste groep is nu driekwart jaar aan de gang en je ziet dat het ze toch lukt Laatst kwam een vrouw naar me toe die vertelde dat ze voor het eerst sinds jaren weer een bergwandeling kon maken. Dat is super om te horen.' Voor rugklachten biedt de Praktijk voor Fysiotherapie Beweging de rugtriatlon SiborvBftObank Texel)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7