Cjrocn ^wartsjexels in het hartL, Den Hoorn houdt toch busverbinding Zorg over containers bij Eilander College In schapenschuur Rozenhout is de lente begonnen Buitendorpen beter bereikbaar 'l ■;"4K\a%'£ Boskiosk niet op gebruikenlijst Natura 2000 Kerkhof OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12256 VRIJDAG 7 MAART 2008 Verschijnt dinsdag e n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Den Hoorn houdt toch een bus verbinding en ook de overige bui tendorpen blijven goed bereikbaar met de bus. De dienstregeling wordt zelfs uitgebreid. In de nieu we situatie rijdt tussen 6.00 en 21.00 uur elk uur een bus door Den Hoorn en de buitendorpen zijn ook na 18.00 uur per bus bereikbaar. Op iedere veerboot die tevoren is gepubliceerd rijdt een bus. De huidige dienstregeling blijft tot 14 december van kracht. De bussen worden ook schoner. Tijdens het voortraject van de aan besteding van het openbaar vervoer door de provincie leek het er op dat het busverkeer op Texel danig zou verarmen. In deze uitgeklede concessie verdween de bus uit Den Hoorn en werden de overige buiten dorpen maar amper bediend. Reden voor de gemeente Texel hiertegen te protesteren. Niet zonder succes. Uit eindelijk blijkt na aanbesteding dat er zelfs méér ruimte in de concessie zat dan vooraf werd aangenomen. Hier door kan Connexxion, die het bus vervoer in hele regio gaat verzorgen, in ieder geval voor Texel een betere dienstregeling uitvoeren. Naast genoemde verbeteringen gaat de provincie de dienstregeling uit breiden door op werkdagen van 6.00 tot 19.00 uur elk uur een bus te laten rijden van de veerhaven, via Oude- schild, Oosterend naar De Cocks- dorp. In de weekenden rijdt er tot 22.00 uur een bus. In de zomer komt er een uitbreiding van de dienstrege ling tussen Den Burg via De Koog naar De Cocksdorp. Schoner De bussen worden ook schoner. De bestaande worden vervangen door lagevloerbussen van enkele jaren oud, met schonere motoren. Door verschillende maatregelen wordt de C02-uitstoot per gereden kilometer met meer dan 20 procent vermin derd. Alle bussen zijn rolstoeltoe gankelijk en voorzien van aircon ditioning. In de bussen worden de haltes automatisch omgeroepen. Bovendien staat de route-informatie op schermen in de bus, waarop de eerstvolgende halte zichtbaar is. De chauffeur kan tijdens de rit op een speciaal display zien of zijn rit afwijkt van de dienstregeling. Op die manier kan de betrouwbaarheid van de dienstregeling verhoogd worden. .'-■LU - SL Nicole Fliek vinden het 'superleuk de schapen lammetjes Stagiaires Josina Dekker Schepen die containers vervoe ren, moeten hun lading volgens de regels vastsjorren. Dat moet gecontroleerd zijn voordat ze uit varen. Dat stelt het Eilander Col lege in een brief aan staatssecre taris Tineke Huizinga van Verkeer en Waterstaat. Het Eilander College, waarin de bur gemeesters van de vijf Wadden eilanden zitten, maakt zich zorgen over containers die losraken en ver volgens richting de eilanden en de Waddenzee drijven. De zorg zit hem in vooral in het gemak waarmee dat kan gebeuren. Eind vorig jaar nog sloegen nabij Ameland en Ter schelling in twee dagen tijd bij twee verschillende schepen containers overboord. Volgens burgemeester Albert de Hoop van Ameland sluimert het gevaar dat er een keer een container met milieubelastende inhoud over boord gaat en dat de Waddenzee als kwetsbaar natuurgebied en potenti eel Werelderfgoed wordt getroffen. In de brief aan Huizinga schrijft hij dat schepen met gevaarlijke milieube lastende'lading eigenlijk niet mogen uitvaren, voordat nagekeken is of de containers goed zijn vastgesjord. Hij acht het niet uitgesloten dat nu wel eens de hand wordt gelicht met de regels, omdat er vaak in korte tijd grote hoeveelheden containers moeten worden geladen. Volgens De Hoop weegt het economisch belang dat daarmee is gemoeid niet op tegen de risico's van het overboord slaan. Het ministerie is van plan de bestaande sjorregels te toetsen. De Hoop heeft het vastmaken van containers ook aangekaart binnen de Europese milieu- veiligheidsor ganisatie KIMO waarvan hij vice- voorzitter is. Het KIMO, waarin kust- gemeenten samenkomen, streeft ernaar dat de veiligheid van kusten niet in het geding komt. In de brief aan de staatssecretaris worden de containers met gifvaten die de Andi- net in 2003 ter hoogte van Texel verloor als voorbeeld genoemd. Een deel van die vaten met het zeer gif tige arseenpentoxide is nooit terug gevonden. Er wordt ook nog even benadrukt dat bovenlangs de eilan den een verkeersgeleidingsstelsel ligt, waardoor er dagelijks veel sche pen de eilanden passeren. Buiten is het nog guur, maar in de schuur van hoeve Rozenhout aan het Doolhof is de lente volop begon nen. Hans en Mariska Witte hebben zo'n 500 ooien die dit voorjaar lam metjes ter wereld zullen brengen. Een enorme klus, waarbij ze hulp krijgen van stagiaires Josina Dekker uit Heerhugowaard en Nicole Fliek uit Schagen, die beiden een oplei ding volgen aan de afdeling dierver zorging aan het Clusius College in Alkmaar 'Superleuk', vertelt Dekker. 'We dachten dat het heel vies zou zijn, maar daar klopt niets van. We mesten elke dag de hokken uit en zorgen voor vers stro', duwen ze een volle kruiwagen over het bedrijf. 'We maken hier heel bijzondere din gen mee. Laatst een stuitligging van een lammetje en een heel groot lam, waar we flink aan moesten trekken. Een lammetje waarvan één pootje, in plaats van twee naar bui ten kwam, moesten we even terug duwen, zodat ook die ander kwam. Er worden hier heel veel drielingen geboren en laatst zelfs een ooi met vier lammetjes. Ondanks dat deze ooi maar met één speen melk geeft, heeft ze voor alle vier genoeg.' De stagiaires hebben veel bekijks. Sinds dit voorjaar heeft de familie Witte de schapenboerderij dagelijks tussen 14.00 en 15.00 uur open gesteld. 'Leuk hoor. al die belang stelling. Maar sommige stedelingen hebben er toch wel erg weinig kaas van gegeten.' Elders in deze krant houdt Hans Wit te een pleidooi voor een degelijke toekomstvisie voor de schapenhou derij in het Hogeberggebied. Lichaam Polman in Kaapstad De lichamen van de verongelukte Willem Polman en de Duitse piloot die zondag omkwamen bij een heli kopterongeval op de Zuidpool, zijn op weg naar huis. Donderdag om 1.21 uur zijn de lichamen per vlieg tuig vanaf de Russische poolbasis Novolazarewskaya aangekomen in Kaapstad. De drie gewonden, onder wie NlOZ-medewerker Maarten Klunder, zijn daar naar een zieken huis vervoerd voor medisch onder zoek. Het onderzoeksschip Polar- stern heeft de poolbasis inmiddels verlaten en de reis voortgezet. Het schip zal nog enkele andere pool- bases bevoorraden. Inmiddels is besloten om het onderzoek, mede als eerbetoon aan Willem Polman, voort te zetten. Het schip zal naar verwachting medio april in Punta Arenas (Chili) aankomen. Beursplein redt hond uit zee Een hond van een echtpaar uit Olst heeft gisterochtend bij De Cock sdorp een paar bange momenten gekend. Het dier was nabij de vuur toren de zee ingegaan, maar kon door het afgaand water niet meer bij het strand komen. De Beursplein moest uitvaren om hem in veiligheid te brengen. Toen de reddingboot arriveerde, was de hond inmiddels naar de strekdam afgedre ven. Redders Bert Uitgeest en Flonan Julius stapten overboord om hem al wadend naar de kant te begeleiden. 'Dat was beter dan de hond aan boord te halen', aldus schipper Char les Douma. Het dier dreef zo'n vijftig meter uit de kust op een plek waar het al ondiep begon te worden. Vanaf het strand hield tractordrijver Christi- aan Roden de zaak in de gaten. Eenmaal op het droge werd de hond, een soort labrador, naar het boothuis gebracht. Douma: 'Hij was onder koeld geraakt, dus we hebben hem onder een lauwe douche gezet.' Uit geest ging daarna voor controle naar de dierenarts, maar op de onderkoe ling na bleek de hond niks aan het avontuur te hebben overgehouden. In het water konden Uitgeest en Julius het dier eenvoudig begeleiden. 'Hij was toen al redelijk moe.' De eigenaren hadden even de nei ging het water in te gaan om zelf hun hond te redden, maar de kou weer hield ze daarvan. De reddingmaat schappij waarschuwde vorig jaar nog voor dergelijke situaties, omdat zij het meermalen hebben meegemaakt dat eigenaren wel achter hun hond aan- Coalitie laat verstek gaan De extra raadsvergadering over de manege die op initiatief van de WD voor gisteravond was uitgeschre ven, is niet doorgegaan. De coali tiepartijen kwamen niet opdagen, waardoor het vereiste quorum ont brak. Conform de Gemeentewet schreef burgemeester Geldorp een nieuwe extra vergadering uit, die komende dinsdag, aanvang 19.30 uur wordt gehouden. Zo'n twintig toeschouwers zagen hoe de fracties van TB. CDA en GL zonder afbencht verstek lieten gaan. Alleen Alfred Schaatsenberg (PvdA) en Gerard Weijers (eigen partij) hadden zich vooraf afgemeld. Ook de drie wethouders schitterden door afwezigheid. Ze zijn niet wettelijk ver plicht om aanwezig te zijn bij een raadsvergadering, maar het is wel zo met de politiek afgesproken. Maar Familie Drijver koopt TX34 Maarten, Mark en Pieter Drijver nemen de TX34 Sola Gratia van Hans, Klaas-Jan en Johan Daal der over. De overdracht heeft plaats zodra het ministerie van LNV instemt. De Sola Gratia is een eurokotter die de familie Daaider in 2001 liet bouwen. Het schip is 24 meter lang, 6,85 meter breed, heeft een holte van 3,65 meter en een motorver mogen van 300 pk. De TX34 komt in de plaats van de TX33 die Drijver eerder dit jaar aan K. Post BV op Urk verkocht. Of het visserijbedrijf van de familie Daalder wordt voortgezet, is vol gens Hans Daalder nog een vraag teken. Op de garnalenvergunning na heeft het bedrijf de vangstrech ten behouden. 'We hebben dus de mogelijkheid', aldus Daalder. Het bedrijf van de Daalders ontstond in 1966 toen de broers Hans en Ben Daalder de UK224 kochten. gingen en vervolgens zelf ook in de problemen kwamen. doordat de vergadering niet kon wor den gehouden, was hun aanwezig heid gerechtvaardigd. 'Onfatsoenlijk', kwalificeerde Gerbrand Poster het gedrag van de afwezige politici. De WD'er was vergeefs met een lijstje vragen over de manege naar de raad gekomen. Het besluit van de bur gemeester om de uitgestelde extra vergadering een half uur vóór de reguliere raad van dinsdag (aanvang 20.00 uur) te houden, zinde hem aller minst. 'Een geweldige democratie', sputterde Poster toen Geldorp hem het woord niet wilde geven. Leges omlaag De vergoedingen die de gemeente betaalt voor de welstandelijke beoor deling van bouwplannen zijn aan zienlijk zijn gezakt. Het variabele deel van de welstandsleges zal daarom worden verlaagd van 0,14 naar 0,11 procent van de bouwkosten. Het welstandstoezicht berust tegen woordig bij de Stichting Welstands- werk (SWW). De rekeningen van deze organisatie werden vergeleken met die van de vroegere Stichting Wel- standszorg Noord-Holland, waarbij bleek dat SWW een stuk voordeliger is. De zittingen duren meer dan een Postkantoor in Den Burg blijft De plannen van TNT Post en de Postbank om een eind te maken aan de postkantoren hebben niet direct gevolgen voor het post kantoor aan de Parkstraat in Den Burg. Volgens Joop Groen verandert er in de praktijk tot 2013 nauwelijks iets. 'We blijven gewoon bestaan. Dit is formeel ook geen postkantoor, maar een postagentschap-plus nieuwe stijl.' De sluiting geldt alleen voor eigen vestigingen van Postkantoren BV. Na 2013 verandert er volgens Groen mogelijk wel wat, omdat TNT Post en de Postbank dan elk apart hun diensten willen aanbieden. De dien sten van de Postbank worden vanaf 2009 onder de vlag van de ING in de markt gezet, omdat de Postbank een dochter van de ING Groep is. Groen exploiteert het postkantoor sinds 2003 naast zijn reisbureau. Hij uur korter dan vroeger en er is min der ambtelijke bemoeienis. nam het over van Postkantoren BV die destijds geen zelfstandig post kantoor op Texel meer wilde hand haven. Volgens Groen komt op korte termijn waarschijnlijk wel een einde aan de zogeheten money-transfers, waarbij geld naar het buitenland kan worden overgemaakt. Diverse Texe laars maken van die dienst gebruiken om mensen in Derde Wereldlanden financieel te steunen. Proeverij Den Burg gaat niet door De op Hemelvaartsdag geplande proeverij in het centrum van Den Burg gaat niet door. Omdat Hemel vaartsdag dit jaar op 1 mei valt, voorziet de organisatie problemen in de combinatie met Koninginne dag en de meierblis. 'Het is voor ons technisch niet realiseerbaar om tenten en podium in een korte tijd neer te zetten', schrijft de organise rende stichting Muziekevenementen Den Burg in een persbericht. 'Ook lijkt het ons niet zinvol om na een dag van feestvieren, uitgaan en na de meierblis nog weer een buiten evenement te organiseren.' Wel wordt gezocht naar een andere datum voor het evenement De Ronde om Texel, bijen hou den, het bemesten van grond en afschieten van nijlganzen. Een greep uit de vele activiteiten die worden genoemd in de inventari satie van het bestaande gebruik in zogeheten Natura 2000-gebieden. Deze natuurgebieden zijn aangewe zen in opdracht van de Europese Commissie. Momenteel ligt de lijst met activiteiten ter inzage bij de gemeente (tot 22 maart). Het is voor belanghebbenden van groot belang te controleren of de activiteit die zij organiseren of waar zij zich mee bezighouden, zijn opgenomen in deze lijst. Activiteiten die name lijk niet in de inventarisatie staan, worden in de toekomst mogelijk vergunningplichtig. Voorbeeld van een al jaren bestaand gebruik dat met op de lijst staat, is de boskiosk op het Turfveld. Deze en andere aanvullingen kunnen tot 22 maart worden doorgeven aan de Dienst Landelijk Gebied, email DLGbest aandgebruik@minlnv.nl. Het post- Gemeenteberichten. De inventarisa- adres stond in de Texelse Courant tie ligt ter inzage bij de bibliotheek van vorige week vrijdag, onder de en bij de gemeente. Portocabins De portocabins aan de Slingerweg die tot voor kort werden gebruikt voor kinderopvang moeten binnen zes weken zijn opgeruimd, anders draaien de huidige eigenaars Jur Schuiringa en Dirk Roeper op voor een dwangsom van €530,- per dag, die kan oplopen tot €31.800,- Pagina 5 'Ik ben hier bijna elke dag, eigenlijk altijd. Er is altijd wel wat te doen. Snoeien, gras maaien, harken, de bakken legen of een ander klusje.' Aan het woord is Cor Bruin, onder- houdsman van het kerkhof op de Hogeberg. Pagina 7 Rob Wortel Nog anderhalve maand en dan zul len de dagelijkse zorgen van TESO- directeur Rob Wortel over allerlei Texelse aangelegenheden tot het verleden behoren. Daags na zijn afscheidsreceptie op woensdag 23 april gaan Wortel en echtgenote Christa per zeilboot op wereldreis. Pagina 8 Vakantiekrant De voorbereidingen voor de Vakan tiekrant die op vrijdag 21 maart verschijnt, zijn in volle gang. De redactie vraagt bedrijven en orga nisaties die activiteiten organiseren in de periode rond Pasen en daarna deze door te geven of op te sturen naar redactie@texelsecourant.nl. Publiek welkom bij uitspraak Rijdende Rechter Rijdende Rechter mr. Frank Vis ser doet woensdag 19 maart uit spraak in de zaak die door Ed Stiekema uit Den Burg is aan gespannen naar aanleiding van de geruchtmakende dubbele ont voering van de Texelse concert vleugel. Dat gebeurt in de studio/ rechtszaal van Taets Art Gallery, Hemkade 18 (Hembrugterrein) in Zaandam. Bij de uitspraak en de tv-opna- men daarvan is publiek welkom Belangstellenden worden om 13.00 uur ontvangen met koffie of thee. De opnamen beginnen om 15.00 uur. Bij het gebouw is voldoende gratis parkeergelegenheid. Bij de opnamen die van de hoorzitting op Texel zijn gemaakt, hebben diverse mensen al te kennen gegeven de uitspraak in Zaandam te willen mee maken. Zij hebben intussen een uitnodiging gehad. Andere geïnte resseerden zijn ook welkom Hen wordt verzocht zich vóór maanaag 11.00 uur aan te melden per e-mail (lotte.rijnsent@idtv.nl) of telefonisch via 020-3143471 of 06-10557826. De boskiosk op het Turfveld is één van de activiteiten die (nog) niet zijn opgenomen in lijst van bestaande gebruiken in Natura 2000-gebieden. - r» TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: '«treat*®0 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1