Comeback Drumband eerste uur Cjrocn 'wartrjexels in het hart 'Grotere belasting voor Texelaars' Oproep tot actie tegen fusie Gemini en MCA Taakstraf en proefperiode voor inbraak school Bij vervroegen openingstijden Koger cafés verbreken samenwerking politie Toeristisch instituut wil meer de boer op Sluiting restaurant roept vragen op Kiss HEMA DINSDAG 11 MAART 2008 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR.12257 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het wordt tijd dat de Texelse bevolking in actie komt tegen de voorgenomen fusie van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder en het Medisch Centrum Alkmaar. Die oproep doet Wim de Porto uit Den Burg in een brief die hij aan verschillende media heeft verstuurd. Beide ziekenhuizen werken al een tijd samen op medisch en organisa torisch terrein en een aantal medi sche disciplines kent een zogeheten waarnemingsregeling met elkaar. Daarnaast werken de ziekenhuizen samen op het gebied van inkoop en informatisering. Verregaande samenwerking leidt volgens de directie van het Gemini tot optima lisering van de kwaliteit en conti nuïteit van de geboden zorg. 'Ook nemen de efficiency en betaalbaar heid van de zorg toe. De samenwer king leidt bovendien tot een verster king van de marktpositie waarmee onder andere de concurrentie van privéklinieken en andere ziekenhui zen beter het hoofd geboden kan worden', aldus een persbericht. Maar in Den Helder wordt op z'n zachtst gezegd argwanend tegen de fusie aan gekeken, ongenoegen dat nu ook naar Texel is overgesla gen. De Porto's voornaamste zorg is dat door de fusie het niveau van voorzieningen in Den Helder sterk terug zal lopen. 'De plannen voor een nieuw gebouw voor het Gemini Ziekenhuis zijn bekend en daar is de bevolking van de kop van Noord-Holland best blij mee. Maar wanneer in dit gebouw alleen een 'overdekte' polikliniek van het MCA is gevestigd, zal die blijd schap snel veranderen in droefenis.' Hij voorziet dat veel Texelaars voor specialistische hulp zijn aangewe zen op het MCA. 'Voor de Texelse bevolking wordt dit een grote extra belasting, ieder is dan tenminste één uur op de heenweg en één uur op de terugweg kwijt.' In Den Helder worden meerdere acties ondernomen tegen de fusie, maar op Texel is het tot dusver stil. De Porto: 'Moet en kan de Texelse bevolking in actie komen tegen die fusie? Het lijkt mij dat de tijd dringt.' Volgens De Porto is er geen tijd te verliezen, omdat het plaatsen van de handtekeningen voor de fusie aanstaande is. 'Specialisten van het Gemini zijn het niet eens met de directie en toch gaat de directie door. Hoe laat de Texelse bevolking van zich horen? Hebben we de mogelijkheid die fusie tegen te houden of toch op zijn minst te beïnvloeden?' De politierechter in Den Helder heeft maandagmiddag een Texe laar veroordeeld voor zijn aan deel in de inbraak in de Jan Drij- verschool van februari en maart vorig jaar. In februari 2007 had hij ingebro ken in de Jan Drijverschool en een geldkistje ontvreemd. Vervolgens werd in maart met de pinpas uit dit kistje twee keer gepind. De rechter achtte de schuld van de verdachte overtuigend bewezen en zijn aan deel in de zaak net zö groot als dat van de andere verdachten. Rechter De Klerk zei hierover: 'Er is geen sprake van medeplichtigheid, maar echt van medeplegen'. De Texelaar werd veroordeeld tot 80 uur taak straf, twee maanden voorwaarde lijk en een proefperiode van twee jaar. Tevens dient het geldbedrag, in totaal €1260,-, terugbetaald te worden aan de gemeente Texel. De veroordeelde heeft overigens al een behoorlijk strafblad. 'Hij is ver oordeeld voor vergrijpen als rijden onder invloed, inbraak en vernieling, joyriding en mishandeling', aldus De Klerk. De uitspraak is overeenkom stig met de eis van de Officier van Justitie. Een tweede verdachte in de zaak claimde op nadrukkelijke wijze onschuldig te zijn. 'Ik ben Texel als het ware ontvlucht omdat een groep jongeren zich tegen mij heeft gekeerd. Ik ben er door twee misda digers bijgelapt!'. Hij deed de recht bank het verzoek om zijn onschuld alsnog te mogen bewijzen door een advocaat in de arm te nemen. De dagvaarding had hij pas op 4 maart ontvangen. 'Ik heb mede daardoor absoluut geen tijd gehad om een advocaat te regelen', aldus de ver dachte. De rechter stemde hiermee in, de verdachte komt nu op 30 mei voor. De allereerste leden van de Drum- en Percussieband van Excelsior keerden tijdens het jubileumconcert terug op het podium. De allereerste Drum- en Percus sieband van Excelsior heeft vrij dag en zaterdag opnieuw opge treden. Leden van vijftig jaar geleden betraden onder leiding van oprichter Piet Daalder het podium tijdens het jubileumcon cert van Excelsior dat het 100- jarig bestaan viert. Het optreden was een complete verrassing voor het publiek. De spe lers. van wie sommigen al jaren niet meer hadden gespeeld, hadden zelfs in het geheim geoefend in het KTF-gebouw in Den Burg. Tijdens het jubileumconcert, dat vrijdag en zaterdag in De Bijenkorf werd gehouden, kwamen ze na de pauze in vol ornaat opmarcheren. Daarna werd samen met de huidige Drum- en Percussieband en het orkest van Excelsior opgetreden. Vrijdagavond werd de jubilerende christelijke muziekvereniging in verband met het 100-jarig bestaan onderscheiden met de erepenning van de gemeente Texel. Burgemees ter Joke Geldorp overhandigde de onderscheiding aan voorzitter Dirk van Tatenhove. De burgemeester prees de rol die het korps in het dorp inneemt. 'Je ziet de saamho righeid in Oosterend weerspiegeld in het korps.' Ze vond het lovens waardig dat de christelijke traditie nog altijd in ere wordt gehouden. Van Tatenhove reageerde verrast en blij. Hij beloofde dat de versierselen een mooi plekje zouden krijgen. Het predikaat koninklijke gaat aan de jubilerende vereniging voorbij. De koningin is er al in 1985 mee gestopt 100-jarige muziekverenigin gen tot koninklijk te benoemen. Het jubileumconcert werd aange grepen voor de presentatie van een boek over 100 jaar historie, er werd in nieuwe kledij gespeeld en een vlag met een nieuw logo onthuld. Elders in deze krant een verslag van het concert. Als de gemeenteraad vanavond besluit de openingstijden van cafés te vervroegen naar 3.00 uur of wellicht naar 2.00 uur, zul len de Koger uitgaansbedrijven hun inspanningen om de nachte lijke rust te handhaven drastisch beperken. 'Wij vinden het prima, want wij respecteren de demo cratie, maar verwacht niet dat wij op dezelfde manier kunnen blijven samenwerken', zegt Paul van Dijk. Het Toeristisch Kennisinstituut Texel (TKT) wil zich meer profile ren en meer met andere organisa ties in contact komen. Dat heeft voorzitter Nel Eelman tijdens een presentatie bekendgemaakt. Het TKT werd twee jaar geleden opgericht en bestaat uit negen men sen (zeven Texelaars en twee over- kanters) die gezamenlijk nadenken over de toeristische toekomst van het eiland. Dat doen ze zonder last Gerbrand's nieuwe Provinciale UITVOEGSTROOK... AANSLUITEND OP Gemeentelijke J REDOUTE. I of ruggespraak met hun achterban. De afgelopen twee jaar werd meer malen gevraagd en ongevraagd advies aan de gemeente gegeven en op basis van allerlei bestaande plannen werd een toeristisch toe komstbeeld opgesteld. Daarin wordt beschreven hoe Texel zich toenstisch zou moeten ontwik kelen. Een meermalen terugkerend begrip is slow leisure, waarbij de beleving van rust, ruimte, natuur, cultuur, maar ook actie voorop staat. Leisure is kortgezegd een verzamel naam voor vrijetijdsbesteding. Vol gens het TKT kan slow leisure zich op Texel ontwikkelen door toeristen de luxe van eenvoud, duurzaam heid en het leven met seizoenen te bieden. 'Dit hoogwaardige toerisme trekt jaarrond gasten die daarvoor willen betalen.' Slow leisure moet ook leiden tot een omvangrijke sport- en wellness-sector. Volgens het toekomstbeeld moet het oude land intact blijven en plaats bieden aan een levend cultuurland schap met kleinschalige agrarische bedrijven, tuinwallen en schapen boeten. Landbouw op grotere schaal hoort in de nieuwe polders thuis. Ontsierende gebouwen moe ten uit het landschap verdwijnen en nieuwe bebouwing onderworpen aan een serieuze landschapstoets en een beeldkwaliteitsplan. Den Burg wordt genoemd als het hoofddorp met de meeste voorzie ningen en detailhandel. Het win kelbestand onderscheidt zich door een grote mate van originaliteit, authenticiteit en ambachtelijkheid. De Koog en De Cocksdorp moeten op het toerisme gerichte dorpen zijn, waarbij de nadruk ligt op kwa liteit en kleinschaligheid. In Oude- schild moet de VOC-historie ruime aandacht krijgen en het dorp moet het industriecentrum van het eiland worden door er bedrijven te con centreren. Het toekomstig bedrijfsleven bestaat volgens het toekomstbeeld uit onder meer een duurzame vis serij en landbouw. Ook komen er meer bedrijven die zich bezighou den met kennis, onderzoek en con sultancy (advisering). Het inwonertal handhaaft zich op 14.000, waar door de voorzieningen op peil blij ven. Texel behoudt een imago van gezelligheid, vertrouwen en veilig heid, waardoor zowel toeristen als benodigde arbeidskrachten worden aangetrokken. Eveneens wordt een balans gevonden tussen het maxi mumaantal slaapplaatsen en de beleving van rust en ruimte. Het toekomstbeeld is volgens het TKT dynamisch opgesteld, waar door veranderingen mogelijk zijn. Het instituut wil de visie inbrengen bij het project Ruimte voor Ontwik keling waarbij onder regie van de gemeente over de toekomst van Texel wordt gesproken. Tijdens de presentatie trok Eelman een vergelij king met het Recreatiebasisplan dat in 1974 werd opgesteld en waarin toen de toeristische ontwikkeling van Texel werd beschreven. Lees verder op pagina 7 Nadat de openingstijden onlangs tot tweespalt tussen de Koger cafés en het bestuur van Horeca- Texel leidden (een conflict dat inmiddels is bijgelegd), is het nu de politiek die naar het oordeel van de natte horeca een spaak in het wiel steekt. 'We zijn ontzettend teleurgesteld', doelt Van Dijk op het verloop van de commissievergadenng van 21 februari, waarin een meerderheid de voorkeur uitsprak voor 3.00 uur en zelfs 2.00 uur werd geopperd. 'In heel Nederland bestaat waardering voor de aanpak van de overlast. Laatst kwamen zelfs vijftien burge meesters, inclusief Euro-commis saris Nelie Smit-Kroes naar Texel om te kijken hoe wij de zaakjes voor elkaar hebben. Er kwamen vra gen waar ik de tijd vandaan haalde om naast mijn werk zoveel uren in de openbare orde te steken. Dat deed ik samen met collega's uit De Koog, omdat wij voor honderd procent geloven in de proef met de ruimere openingstijden.' Naast de sluitingstijd van 4.00 uur omvatte deze proef een pakket aan maat regelen om de overlast te beper ken. Het betrof onder meer het gebruik van gele en rode kaarten, een programma om jeugd die in de fout gaat een tweede kans te geven, verlengde dorpswacht, etc. Van Dijk noemt de samenwerking tussen politiek, gemeente en horeca 'uniek'. 'Dit voelt alsof je een 8 krijgt voor je rapport en voor straf in de hoek moet staan.' Reden voor de horeca om te dreigen de samen werking te verbreken als de politiek de openingstijden vervroegt. 'We doen gewoon onze plicht, zoals genoemd in de drank- en horeca- wet.' Van Dijk voorziet onder meer de terugkeer van lange wachttijden voor de taxi's. De samenwerking met de horeca wordt volgens de horeca nog veel belangrijker als per 1 juli het nieuwe rookbeleid van kracht wordt, en het uitgaan zich naar verwachting deels naar buiten zal verplaatsen. 'Het zit er dik in dat we volgend jaar opnieuw om de tafel moeten om de nieuw ontstane situatie te bespreken.' Van Dijk doet een beroep op de politiek om de proef te verlengen. 'De meest logi sche beslissing.' Bijna 1,7 miljoen kijkers zagen Lydia Lap, Janneke Daalder, Mar jan Brouwer en Masja van der Vis uit Oosterend zondagavond als de Amerikaanse rockband KISS in het televisieprogramma van Paul de Leeuw. Zelfs als ze zaterdag bij de playbackshow in De Bijenkorf niet in de prijzen vallen, is hun act al méér dan geslaagd. Pagina 2 Harold Kious Maar zelden heeft een oorlogsve teraan zijn redders zó trouw opge zocht als Harold Kious. Donderdag 6 maart, 65 jaar na zijn redding uit de Waddenzee, is hij op 91-jarige leeftijd overleden. Pagina 5 Halve Marathon Het was zaterdagmiddag weliswaar droog, maar de deelnemers aan de Halve Marathon van De Waal hadden te maken met een stevige bries, die vooral in de loop van de middag sterk aanwakkerde. Zelfs zodanig dat lichte lopers op het dijkje in Waalenburg. waar fietsers afstapten, hangend in de wind hun meters maakten. Winnaar werd Lutz Lohse. Pagina 6 Diefstal uit kleedkamers De politie waarschuwt voor diefstal uit kleedkamers in Ons Genoegen en de Burgemeester De Koninghal in Den Burg. In februari en het eerste weekend van maart werd zes keer aangifte gedaan van diefstal in beide sport hallen. Er werd geld uit portemon nees gehaald en enkele mobiele telefoons gestolen. De diefstallen hadden zowel overdag als 's avonds plaats. De politie roept sporters op geen waardevolle spullen in de kleedkamer achter te laten. Zij ver zoekt getuigen of tipgevers te bellen met de Texelse politie, tel. 0900- 8844. Rabo vergadert bij Garage Dros Edwin van den Heuvel van Renault Garage Dros in Eierland is gastheer tijdens de vergadenng van Rabo bank Noord-Holland Noord, afdeling Texel op maandag 31 maart. Tijdens de bijeenkomst in het bednjf aan de Oorsprongweg dat zich bezig houdt met de verkoop en reparatie van auto's, kunnen de leden ken nis nemen van de ontwikkelingen binnen de bank en de verwachting voor de toekomst. De vergadering begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. WJJ ZijiJ tjz$Lo'T£/V - 1.- -• - I EXEESE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Wat is er aan de hand met Kan- tonees Restaurant Azië? Liefheb bers van oriëntaals eten komen al meer dan een maand aan de vaste deur. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt dat sinds 28 januari van dit jaar sprake is van een 'algemene opheffing'. De tele foon gaat wel over, maar wordt met opgenomen. De vennootschap stond op naam van Yu-Lin Cheung en Kam Oi Cheung-Kwam, maar over een woon- of verblijfplaats is niets bekend. Een Texelaar wist te vertellen dat het bedrijf vanuit China wordt aangestuurd, anderen reppen over contacten in Amsterdam. Weer anderen melden dat het restaurant met interne problemen kampte. Een trouwe klant sluit niet uit dat is nage laten loonbelasting af te dragen Maar voor liefhebbers van Kantone- se specialiteiten gloort er hoop. Zeer onlangs zijn er nieuwe exploitanten gesignaleerd, die het pand aan de Groeneplaats een opknapbeurt wil len geven, waarna het restaurant zal worden heropend Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1