k Honderd jaar in het huwelijksbootje Oosterenders als KISS bij Paul de Leeuw Complicaties bij Waddenspeulers TEXELSE 2 COURANT oPIENie Agenda teso DINSDAG 11 MAART 2008 net optreden. De toto is gemaakt Zelfs als ze zaterdag bij de play- backshow in De Bijenkorf niet in de prijzen vallen, is de act van Lydia Lap, Janneke Daalder, Mar jan Brouwer en Masja van der Vis al méér dan geslaagd. Bijna 1,7 miljoen kijkers zagen het viertal uit Oosterend zondagavond als de Amerikaanse rockband KISS in het televisieprogramma van Paul de Leeuw. De vertolking van de megahit I was made for loving you was het resultaat van een e-mailtje van vier regels dat Lydia Lap enkele weken geleden naar het televisieprogram ma stuurde, in de hoop op die manier aan de excentrieke pakken te komen waarom KISS - samen met de beschilderde gezichten - bekend stond. 'Typisch Lydia. Ze had geen zin om zelf te knutselen en kwam daarom met zo'n oplos sing. We wisten eerst niet eens dat ze Paul de Leeuw om hulp had gevraagd', vertelt Janneke Daalder nog nagenietend van het avontuur. Lap: 'Ik had nooit verwacht dat we zouden worden uitgenodigd. In de studio vroeg ik nog of ze niet zoveel mailtjes kregen, maar het zijn er duizenden per week.' Ze kreeg al snel een reactie. Die was weliswaar hoopgevend, maar bood nog weinig zekerheid. 'We moesten onze maten doorgeven. Maar de programmaleiding moest er verder nog over vergaderen. Dus toen wisten we nog niks. Een week van tevoren kregen we plotseling bericht dat we ons zaterdagmiddag geschminkt bij de studio in Alme- re moesten melden. We moesten onze schoenen voor het optreden meenemen. En we moesten goed oefenen. Dat hebben we ook wel gedaan, bijna elke avond.' De zaterdag begon al vroeg, want om elkaar niet in de trein te hoe ven schminken, hadden de vier via het internet een gespecialiseerd bedrijfje in Almere gevonden waar ze zich konden laten grimeren. Daarna begon het avontuur zelf. Daalder: 'Het was hartstikke span nend om met z'n vieren in de rij voor de studio te staan, tussen al die mensen die ook een wens hadden opgestuurd. Toen we daarna binnen waren, hebben we nog een hele tijd zitten wachten. Het was sowieso een dag van lang wachten, die zich voornamelijk achter de schermen afspeelde. Na een uur mochten we de studio in en begon het. Het was dood- en doodeng. We hadden geen idee wat er ging gebeuren.' Hoewel De Leeuw de naam heeft zijn gasten flink voor schut te kun nen zetten (in hetzelfde programma trad de Rijdende Rechter op om recht te spreken in de zaak rond de streaker wiens onderbroek door de presentator naar beneden was getrokken), behandelde hij dé Oos terenders uiterst voorkomend, al vroeg hij Daalder pesterig of ze niet geschminkt was voor de musical Cats. Aan het eind van een kort gesprek, waarin ze de kans kregen hun wens toe te lichten, vertelde hij dat ze hun pakken mochten gaan passen. Daarna werden ze weer in de studio verwacht om hun play- backact op te voeren. Al met al ging het nog vrij snel, al kregen de kijkers een andere indruk, aangezien het gesprekje op zaterdagavond werd uitgezonden en het optreden op zondagavond. De piaybackshow zelf oogde nogal chaotisch, doordat KISS als bege leidingsband bij een modeshow optrad, waardoor de beelden van de muzikanten en de modellen elkaar razendsnel afwisselden. Voor de gasten zelf maakte dat weinig uit. Daalder: 'Je beleeft het in een roes. Je doet gewoon. Die andere meiden hadden hun gitaren meege nomen. ik stond alleen met een paar stokken, zonder drumstel. Pas na afloop ga je erover nadenken.' Lap: 'Ik vond het achteraf wel erg heftig. Dat had ik met verwacht. Maar ik had het niet willen missen.' Lydia Lap. Masja van der Vis, Marjan Brouwer en Janneke Daalder nog zonder kostuums op de tribune bij Paul de Leeuw. Vrijwilligers bouwen tuinwal Vrijwilligers van de werkgroep Kwadijkervlot zijn komend week end in touw in het gebied rond de Hogeberg. Zaterdag wordt voor Staatsbosbe heer een stuk tuinwal gebouwd, zondag wordt voor Natuurmonu menten gewerkt aan insectenreser vaat De Zandkuil. Voor beide orga nisaties wordt de tuinwal langs het Doolhof opgeknapt. Texelse vrijwil ligers zijn van harte welkom om hun steentje bij te dragen. De werkgroep Kwadijkervlot uit Purmerend houdt jaarlijks een werkweekend op Texel om mee te helpen aan het beheren van het bijzondere landschap rond de Hogeberg. Een groeiende groep Texelaars is er achter gekomen dat het werken met deze groep niet alleen goed is voor hét Texelse land schap, maar vooral ook erg leuk. Zaterdag wordt om 9.30 uur begon nen bij Zuidhaffel tussen Pontweg en kerkhof. Hier wordt de laatste 50 meter tuinwal rond een perceel gezet, zodat dit rondom van tuin- wallen is voorzien. Zondag wordt vanaf 10.00 uur gewerkt in de Zand kuil om het reservaat geschikt te houden voor graafwespen en graaf- bijen. Voor meer informatie: Ben Brugge, tel. 020-5256258 Jan Jacob Zegel In het televisieprogramma De wereld draait door was vrijdag een optreden te zien van oud-Texelaar Jan-Jacob Zegel. Hij begeleidde zangeres Dorine Wiersma op een madimba, een lithofoon, volgens Wiersma gemaakt van resten van grafstenen. Te horen was het anti- Heleen van Royenlied uit het pro gramma Rustig blijven. Het frag ment met de Texelse slagwerker is terug te vinden op diverse plaatsen op het internet. hoe Texelaars door de jaren heen met elkaar in het huwelijk zijn getreden In Tusse de Banke is tot 17 maart te Gemeentelijke expositieruim te Tusse de Banke in Den Burg staat deze dagen in het teken van trouwfoto's. De Historische Ver eniging heeft er liefst zeshonderd verzameld. Allemaal van Texelaars die de afgelopen honderd jaar in het huwelijksbootje zijn gestapt. Het begon Mary Bakker opeens op te vallen toen ze de trouwfoto's aan het rangschikken was. Diverse Texel se mannen hadden een witte streep over een voorhoofd lopen. Hoe dat Gat Ik weet niet hoe het de rest van de mensheid is vergaan, maar ik ben dit weekend in een groot gat gevallen. Zondagavond kwart over acht vaste prik: 'Boer zoekt vrouw'. Een klein uurtje meeleven, meekiezen en becommentariëren van de toestand. 'Vind jij dat hij haar moet kiezen? Die blonde past toch veel beter bij hem. Heeft ook meer feeling met het boerenleven.' 'Ja, maar hij kiest geen boerin, hij kiest een part ner. 'Kan wel wezen, maar als ze niks met de boerderij heeft, wordt het er niet gemakkelijker op.Het was tien weken lang genieten en dan ineens is het over. Rampje. Gelukkig kwam de zogenaamde Texelse serie We gaan nog niet naar huisnog wel. Voor het echte Texelgevoel, gezien door Amster damse ogen. Heel andere ogen dan we hier hebben en met een heel andere kijk op het platte landsleven. In de serie lijkt het alsof dé Texelaar niets anders heeft te doen dan wat rondkeu- telen bij nieuwkomers. Ze hebben alle tijd van de wereld, staan te allen tijde onverwacht en vaak ongewenst op je stoep, geven je allerlei ongevraagde adviezen en bewegen zich in slow motion. Dé Amsterdammer, zeg stedeling, is een eigenwijze betweter, die van toeten nog blazen weet en gere geld op zijn snufferd gaat bij het inburgeren op het platteland. Hij wordt weer gered door de altijd kalme en niet uit het evenwicht te brengen plattelander. Iedere Texelaar weet dat de sene zich absoluut niet op Texel afspeelt, ook al gooit de filmmaker er gere geld de vuurtoren, het kerkje van Den Hoorn of een paar schapen doorheen. Ik vind de serie geen reclame voor Texel. Ook niet voor de stedeling trouwens. Twee klun zige groepen bij elkaar, die een bijzonder ergerlijke mix opleve ren. Waarom kijk ik er dan toch iedere zondagavond naar? Om al mijn ergernissen van de afgelopen week even lekker kwijt te kunnen. Scheelt zo weer een bezoek aan de psycholoog en dat is dan toch weer mooi meegenomen. Pien Verberg kwam, werd al snel duidelijk: het waren veelal werklui die vroeger bui ten bij het werk een hoed droegen, maar die voor de foto even hadden moeten afzetten. Op hun voorhoofd was geen zon gekomen, waardoor het wit was gebleven. Het was één van de opvallende zaken die Bakker tegenkwam, nadat ze december met de voorbereidingen voor de tentoonstelling Texelaars in het huwelijksbootje was begonnen. Samen met Johan Reydon stelde ze diverse mappen samen waarin de honderden foto's zijn verzameld. De mappen zijn te bekijken in de benedenruimte van de Histonsche Vereniging in Tusse de Banke. Volgens Bakker was het bij de samenstelling te merken dat het maken van trouwfoto's pas in de jaren dertig in opmars kwam. Voor die tijd werd vaak volstaan met een verlovingsfoto, waardoor geregeld de bruidsboeketten ontbreken. Aan de gezichten is af te lezen dat vroe ger waarschijnlijk lang moest worden geposeerd voordat een foto was gemaakt. 'We kwamen ook veel bruin geworden foto's uit de jaren zeventig tegen. Je kunt merken daï ze in die tijd volgens een verkeerd procédé zijn ontwikkeld. Dat is wel jammer.' Prettig aan de mappen is dat alle foto's van namen zijn voorzien. De oudste dateert uit 1907 en toont Jan Zuidewind en Heintje Kuiper. Boven in de expositieruimte hangen de pronkstukken, worden trouwjur ken geëxposeerd en is aandacht voor bijzondere manieren van trou wen. De meest opmerkelijke foto hangt direct bij de ingang. Te zien is hoe op 3 juni 1909 twee Texelse stellen tegelijk in het huwelijk treden. Johannes Sijbrand Koning trouwt met Marie Eelman en Klaas Eelman met Aafje Hemke. 'Die foto is bewerkt en op orde gemaakt door Simon Smit', vertelt voorzitter Jacques Dijt van de Histo rische Vereniging. 'Het was een klein fotootje dat we in het archief tegen kwamen. Hij is vergroot en van alle onregelmatigheden ontdaan.' Op de middelste verdieping is te zien hoe burgemeester De Koning op 2 juni 1964 zijn dochter Jacky trouwt. Bruidegom Ruud Bakker bevindt zich op dat moment in Hong Kong, waardoor het een huwelijk-met-de- handschoen wordt. Dick Bakker fun geert als stand-in en terwijl Jacky op Texel de ring om haar vinger krijgt, gebeurt haar man aan de andere kant van de wereld hetzelfde. Er hangen eveneens foto's van Texe laars die door een bijzondere wijze van trouwen de krant haalden. Op de bovenste verdieping wordt aan dacht besteed aan de huidige tijd. Er hangen ook foto's van dominee Gerard van der Kooi (Rozendijk) hoe hij in Amsterdam zijn zoon Rik in de echt verbindt. De expositie werd vrijdagmiddag geopend door een echtpaar uit het Ovenjsselse Hasselt dat kort daar voor op het raadhuis was getrouwd. Binnen werden zij door het koor van de Historische Vereniging toegezon gen. Texelaars in het huwelijksbootje is te bezichtigen tot 17 maart. De expositieruimte aan de Groeneplaats is elke dag geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Zondag 16 maart is Tusse de Banke alleen 's middags geopend. Verteltheater In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg treden woens dag 19 maart acht ouderen op in een presentatie van het Vertel theater door ouderen, een cursus van de Muziek- en Dansschool. De theatervoorstelling Op reis door je leven is geen bestaand stuk, maar geheel door improvisatie ont staan. Het stuk bestaat uit persoon lijke herinneringen van de deelne mers, die samen de geschiedenis van een generatie vertellen. Aan de voorstelling wordt deelgenomen door de dames Kool, Verberne en Kikkert en de heren Winters, Haar- sma, Eelman, Eekma en 'meester' Laan. Zij doen mee omdat ze het belangrijk vinden de geschiedenis door te geven en schuwen niet daar ook zang en muziek bij te gebrui ken. Na de pauze betrekt docent Anneke Berghuis het publiek bij het theater door vragen te stel len over de herinneringen die door de voorstelling zijn losgemaakt. De voorstelling begint om 19.30 uur, de toegangsprijs is €3,50, inclusief kof fie of thee. Leden van de bibliotheek betalen €2,50. Met deze presentatie sluit de bibli otheek aan bij het thema van de boekenweek, Van oude menschen... Het verteltheater is onderdeel van het project Kunst in de zorg van de Muziek- en Dansschool. Vrouwen van Nu naar Friesland De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu maakt Dinsdag 11 maart: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg wordt van 14.00 tot 22.00 uur de vijftiende Horeca- en Recreatiebeurs Texel gehouden. Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A. Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Op het adres Drs. F. Bijlweg 232 in Den Helder wordt van 19.30 tot 21.00 uur een informatiebijeenkomst over autisme gehouden. Deelname is gratis Aanmelden kan iedere werk dag tussen 9.00 en 16.00 uur bij het servicebureau van MEE. tel. 0223- Om 20.00 uur begint in het gemeen tehuis de reguliere vergadering van de raad. Voorafgaand wordt vanaf 19.30 uur een extra raadsvergadering over de manege gehouden. Om 20.00 uur begint in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg een bijeenkomst van de FNV Vrouwen. Woensdag 12 maart: Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel 317741. Iedere woensdag vanaf 13.15 uur wordt onder leiding van J. Hooger- heide bridge gespeeld in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Voor informatie: tel. 313557. Tijdens de Boekenweek (van 12 tot 22 maart) is er in de bibliotheek in de Drij verstraat in Den Burg een foto-expo sitie van Texelse Gouden Echtparen. Het zijn negen foto's uit het bezit van SWOT, gemaakt door Edo Kooiman. Bij Rachel Kruk in Oudeschild wordt een bijeenkomst gehouden voor voe dende moeders Aanmelden kan via tel. 322734 of e-mail vbn@texel.com. Texel'94 houdt een extra ledenver gadering over de explosief gestegen vervoerskosten Locatie is de eigen voetbalkantine aan de Haffelderweg in Den Burg. aanvang 20.00 uur. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom. Aanvang Hoogwater te Oudeschild Di. 11 10.20 en 23.05 u. Wo. 12 10.27 en 23.34 u. Do. 13 10.55 u. Vr. 14 00.16 en 11.44 u. Za. 15 00.50 en 13.00 u. Zo. 16 02.00 en 14.24 u. Ma. 17 04.00 en .16.10 u. Di. 18 05.40 en 17.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vr 7 maart nieuwe maan. Zo. 9 maart spnngtij. Zo. 9 maart zon op 7.08, zon onder 18.34 uur 20.00 uur. toegang €8,-. Donderdag 13 maart: Volkssterrenwacht De Jager bij Eco mare houdt een sterrenkijkavond; met speciale aandacht voor sterhopen, nevels, melkwegstelsels en de plane ten Mars en Saturnus. Deelname kost €2,-. Aanvang 1930 uur. De kijkavond gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur gebeld wor den met 06-45552708. Vrijdag 14 maart: Van 9 00 tot 12 00 uur wordt in OSG De Hogeberg en in de Burgemeester de Koninghal de Uitmarkt gehouden, het sluitstuk van de Kunstweek op de school, ledereen is welkom. Vanaf 9.30 uur zijn vrijwilligers in touw met onderhoud aan het landschap in het gebied rond de Hogeberg. Extra hulp is welkom. Bij sterrenwacht De Jager bij Ecomare kan vanaf 20.00 uur naar sterren en de maan worden gekeken. Bij bewolkt weer wordt een lezing gegeven over getijdenkrachten. Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vrijdag van 9.30 tot 20.00 uur een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. De afvaarten van 10.00 vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stof fen. Er worden geen wachttijden ver wacht. Meer informatie over de veer dienst is te verknjgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. T E X E LS E'3cOU RANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info@lenr.nl de Regelen voor het Advertfrtie» Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Huisvesting voor dieren Staatsbosbeheer houdt op 15 en 16 maart in het bezoekerscentrum van het nationaal park Duinen van Texel bij Ecomare een 'woningmarkt', waar informatie is te krijgen over het bouwen van onderkomens voor vogels, .vlinders, egels, vleermui zen, bijen en andere dieren. Van 14.00 tot 17.00 uur krijgen bezoe kers informatie over het onderdak van verschillende dieren en vertellen medewerkers van Staatsbosbeheer over het onderhoud ervan. Er zijn bouwtekeningen en kant-en-klare kasten te koop. 6 mei een reisje naar Friesland. Daar activiteiten mogelijk zijn. Vërtrok- wordt een bezoek gebracht aan ken wordt met de boot van 8.00 het Douwe Egbertsmuseum en het uur, de deelnemers worden met de museumdorp Allingawier. boot van 18.30 uur terug verwacht. De lunch wordt gebruikt in Hin- Deelname kost €40.-. opgeven kan deloopen, waarna verschillende bij de reiscommissie. Toneelvereniging De Wadden speulers in De Cocksdorp speelt zaterdag 15 maart in het Eier- landsche Huis het stuk Er valt een traan op de tompoes van Annie M.G. Schmidt. Het verhaal speelt zich af rond een terminale, doodzieke man die onverwacht thuiskomt. Daar treft hij tot zijn verrassing een grote verbou wing aan die door zijn dochter en schoonzoon worden uitgevoerd. Zijn vrouw wil dat hij teruggaat naar het ziekenhuis, maar daar heeft de man absoluut geen behoefte meer aan. Er ontstaan de nodige complicaties als ook nog eens de maïtresse van de man opduikt. Ogenschijnlijk lijkt er geen begrip en liefde tussen de familieleden te bestaan, maar schijn kan bedriegen. Er valt een traan op de tompoes wordt opgevoerd door Chris de Lussanet, Eva Jongejan, Wilma Laan, Ivonne Lemonakis en Bas Kruk. De laatste maakt zijn debuut. De regie is in handen van Mimi Eel man, Gerhard Smeenk souffleert. De voorstelling begint om 20.00 uur. Volwassenen betalen €6,- entree, kinderen tot 12 jaar €3,-. Na afloop is er live muziek. Gouden echtparen in bibliotheek Gedurende de Boekenweek (12 tot en met 22 maart) zijn in de biblio theek aan de Drijverstraat in Den Burg foto's te zien van 'gouden echtparen', echtparen die vijftig jaar getrouwd zijn. Deze foto's zijn inder tijd gemaakt door Edo Kooiman en in het bezit van de SWOT. De bibliotheek sluit hiermee aan bij het thema van de Boekenweek Van oude menschen... In verband met de ruimte wordt slechts een selectie van negen foto's getoond (uit een serie van dertig). Sterren kijken Bij volkssterrenwacht De Jager bij Ecomare wordt tijdens de landelijke sterrenkijkdagen, op vrijdag 14 en zaterdag 15 maart, vanaf 20.00 uur met een telescoop naar de sterren en de maan gekeken. Mocht het onverhoopt bewolkt zijn, geeft dr. C. Veth een lezing over Getijden- krachten in het heelal. Deelname is gratis.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2