Oorlogsvlieger bleef zijn redders trouw Opleidingscentrum op Mok opgericht Voetbalconsul wordt VIP bij military Logeerhuis Texel Uitgevers en redacteuren op Texel I \n Memorictm r" j\chter ïermen TEXELSE J COURANT (Foto Joop Rammets/Beeldbank Texel) Henk Spigt, temidden van zijn zoons Pascal (links) en Jeroen, die hem de oorkonde uitreikten. Een toepasselijker cadeau voor vertrekkend consul Henk Spigt hadden gemeente en Sportraad niet kunnen bedenken. De man die twee grote passies combi neert - voetbal en paardrijden - kreeg een VIP-behandeling aan geboden bij de fameuze military in Boekelo, later dit jaar. De overhandiging (in de vorm van een brief van de organisatie van de military) vond plaats tijdens de jaar lijkse vergadering van consuls, die gisteravond in de kantine van het gebouw van Gemeentewerken werd gehouden. Voor Spigt, die dertig jaar waakte over de gesteldheid van de Texelse voetbalvelden, kwam de huldiging als een verrassing. Hij nam vorig voorjaar al afscheid en liet in zijn dankwoord doorscheme ren het niet leuk te hebben gevon den dat daar destijds niet officieel aandacht aan was besteed. Toen hij een uitnodiging voor de vergade ring van gisteravond had gekregen, had hij zich hardop afgevraagd of hij daar nog wel bij moest zijn. Hij kwam wel en constateerde toen tot zijn verbazing dat de vergadering wel erg goed werd bezocht, hele maal toen ook zijn vrouw, zoons, schoondochters en kleinkind even later arriveerden. Spigt werd uitgebreid in het zon netje gezet. Zo bedankte wethou der Marjan Merkelbach (sport) hem voor de goede gesteldheid van de voetbalvelden. Mooie woor den sprak ook Marius Bakker, die als terreinbeheerder van Texel'94 - de club met de meeste velden - jarenlang nauw met hem heeft samengewerkt. Hoogtepunt voor de vertrekkende consul was het ere- blijk namens de KNVB. waarvoor districtsbestuurder Van der Woude naar Texel was gekomen. Hij ver telde dat Spigt voor al zijn werk de Gouden Scheidsrechtersspeld was toegekend. Het kleinood werd hem opgespeld door echtgenote Tineke. De bijbehorende oorkonde kreeg Spigt uit handen van zijn zoons Pascal en Jeroen, die contact met de KNVB hadden gezocht om de bond nog eens op de verdiensten van hun vader te wijzen. Een opvallende toespraak hield Albert Hoven. De voorzitter van de Sportraad merkte op dat het tegen de maatschappelijke stromingen in gaat om een consul op 70-jarige leeftijd met pensioen te sturen. Spigt had de eer aan zichzelf gehouden door een jaar eerder al te stoppen, maar volgens Hoven was dat met nodig geweest. Hij wees erop dat consuls veel liefde voor hun vak hebben - 'ze liggen soms geknield over het gras te kijken' -, dat oude ren 'heel veel kennis meebrengen' en dat ze zelf het beste weten wan neer de tijd van vertrek is gekomen. 'Laat ze desnoods doorgaan tot hun negentigste. Als ze dan met meer overeind kunnen komen van het veld, dan kunnen we ze altijd nog vertellen dat ze beter afscheid kun nen nemen.' Het slotwoord was. volgens traditie, voor Spigt zelf. Hij bedankte voor de samenwerking met de clubcon suls en de verenigingen en zei veel vertrouwen te hebben in zijn opvol ger, Huug Snoek. Maar zelden heeft een oorlogs veteraan zijn redders zó trouw opgezocht als Harold Kious. Op 4 maart 1943 stortte de bom menwerper waarin de Amerikaan vloog in de Waddenzee. Hij werd uit het koude water gered door Cor Boekei, Willem Griek en Kees Krijnen. In juni 1987 keerde hij voor het eerst terug op Texel, nadien zocht hij zijn redders regelmatig op. Donderdag 6 maart, 65 jaar na zijn redding, is hij op 91-jarige leeftijd overleden. De B-17 waarin Kious vloog werd vlakbij Oudeschild neergeschoten door vier Messerschmitts jagers. Krijnen. Boekei en Griek waren aan boord van de toenmalige Dokter Wagemaker, die op het punt stond de haven van Oudeschild binnen te lopen. Tegen de orders van de bezetter, streken ze een sloep om de gewonde Kious uit het ijskoude water te redden. Het een handkar werd hij naar het Stoombootkof fiehuis vervoerd, twee andere over levenden werden bij Oost opgevan gen. Kious, die in shock verkeerde, herinnerde zich er niets meer van. Tien jaar lang probeerde Jaap Bak ker in contact te komen, om te horen hoe het hem was vergaan. Met hulp van Willem 'Sjeik' Bak ker lukte dat in november 1986. Ze spoorden hem op in Albequerque, New Mexico in de Verenigde Sta ten. Toen bleek dat nadat Kious in 1943 was opgeknapt, hij drie maanden had doorgebracht in een Pools krijgsgevangenenkamp, waarna hij anderhalf jaar in het beruchte Stalag Luft lll-kamp in Sagan had gezeten en drie maanden in Neu renberg. Na de bevrijding keerde hij terug naar Amerika, waarna hij ging studeren en als effectenmake laar fortuin vergaarde. 44 jaar nadat hij uit de Waddenzee was gevist, keerde hij terug op Texel, waar hij de hand schudde met zijn redders Willem Griek en Cor Boekei, die hij 's avonds op een diner verraste. De derde redder, Kees Krijnen, was inmiddels overleden. Kious genoot volop van het bezoek en kreeg opgeviste onderdelen van de B-17. Hij schonk TESO een plaquette met daarop een dankbetuiging, die een plaatsje kreeg in het hoofdkantoor van de bootdienst. Met een royale gift gaf hij de renovatie van 't Skiltje en de gymzaal een flinke impuls. Nadien keerde Kious bijna elk jaar terug naar Texel om zijn redders op te zoeken en woonde verschil lende herdenkingen bij. De laatste in 2005, het jaar waarin hij zelfs twee keer naar het eiland kwam. In mei om het zestigjarige bevrijdingsfeest te vieren, en in augustus als geno digde bij de ingebruikname van de nieuwe Dokter Wagemaker. Het was zijn laatste bezoek aan Texel, zijn teruglopende gezondheid maakte hem het reizen onmogelijk. Op 4 maart, precies 65 jaar na de crash en twee dagen voor zijn dood, werd hem vanaf Texel nog een e-mail gestuurd. Bakker: 'Die heeft hij nog net kunnen lezen.' I de SC Dubbelganger 'Dag Frans', begroette een Texe laar mij laatst. Hij verwarde me met mijn voorganger bij deze krant, Frans Hopman. Dat doet deze man zo ongeveer elke keer als ik hem interview en elk jaar corrigeert zijn secretaresse hem. 'Het is Gerard hoor.' Of de verwarring hem in het uiterlijk zit, betwijfel ik, want afge zien van onze uitgedunde haardos, lijken we volgens mij niet veel op elkaar. Het zal de associatie met de TC wel zijn, hoewel Frans die peri ode alweer een hele tijd achter zich heeft. Ik ga er met onder gebukt, ik ben er zelfs aan gewend. Niet om Frans te worden genoemd, want zo vaak gebeurt dat niet. Maar ik werd en word nog wel eens voor één van mijn broers aangezien. Vage ken nissen of verre familieleden, die ons maar zelden samen zagen, dachten vroeger wel dat ik mijn iets oudere broer Theo was. Zelf begreep ik dat niet, want volgens mij leken we totaal niet op elkaar. De genen van ouders en voorouders zorgden er ook voor dat ik gelijkenis vertoon met mijn andere broer, die bijna tien jaar ouder is dan ik. Die overeenkomst werd wel gesigna leerd, maar we werden nooit door elkaar gehaald. Hij had namelijk een bril en een wat donkere haardos, ik was blond en niet brildragend. Maar met wat aanpassingen was daar wel wat aan te doen. Toen ik op zijn huwelijk zijn bril opzette en de bruid op haar schouder tikte, bevestigde de innige begroeting dat ze erin was getuind. Ik zette de bril snel af. want met de huwelijksnacht in aantocht moet je dat soort misverstanden niet te lang in stand houden. Maar sinds ook ik aan de bril ben geraakt, zijn de uiterlijke verschil len kleiner geworden. Zo kon het gebeuren dat er bij de viering van zijn vijftigste verjaardag allerlei oude vrienden die mijn broer al een tijdje niet hadden gezien op mij afstapten en me uitbundig feliciteerden en hun cadeau aanreikten. Het presentje wilde ik best in ontvangst nemen, maar uit beleefdheid verwees ik ze toch maar naar de jarige. Ook bin nen de familie gaat het wel eens mis. Als ik bij mijn oude vader in 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 DINSDAG 11 MAART 2008 drie nieuwe bij. 'Maar dan moeten we eerst meer capaciteit hebben', aldus Van Baarsel. De operationele eenheden van de Mok, die tot deze maand onder het Amfibisch Ondersteuningsbataljon vallen, vertrekken de komende jaren naar Den Helder waar ze onderdeel worden van het nieuwe Amfibische Gevechtssteunbataljon van het Korps Mariniers. Volgens comman deur Jelle Snoeks, directeur opera tionele ondersteuning van Defensie, kan door de ontvlechting op de Mok meer nadruk op de opleidingen worden gelegd. 'Daann was een achterstand ontstaan, maar die zijn we aan het inlopen.' Van Baarsel kaartte aan dat nog het nodige moet gebeuren om de nieuwe school goed op de rails te krijgen. 'Het zal een woelig jaar worden waarin vaste patronen moe ten worden doorbroken.' Volgens hem is het de bedoeling het nieuwe vereniging stekken en zaden ruilen, 'ledereen is welkom', aldus secre taris Luc van Lubek. De vier volks tuinen zijn te vinden bij de Buyten- gors, achter de AOT-garage aan het Wezenland, nabij zwembad Molenk oog aan de Slingerweg en aan de Westerweg, het eerste hek links na de kruising met de Pontweg. Commandant Jack van Baarsel ontvangt van commandeur Jelle Snoeks de roerpeddel, waardoor hij gisteren formeel de eerste commandant van het nieuwe Opleiding Centrum Amfibisch werd. tFoto Jeroen mn HaUum/BeaUtw* Texel) centrum te laten uitgroeien tot een volwaardige school die hét exper tisecentrum voor amfibische ope raties is. Door het vertrek van de operatione le eenheden vertrekt op termijn ook een deel van de landingsvaartuigen naar Den Helder. Voor de opleidin gen blijven op de Mok in ieder geval één Landing Craft Utility en drie Landing Crafts Vehicle and Personal achter. Er worden opleidingen tot op officiersniveau gegeven. Certi ficaten die daarbij gehaald kunnen worden, zijn ook buiten Defensie geldig. de Gollards binnen stap, wil hij nog wel eens informeren hoe de reis uit Enkhuizen was. 'Prima hoor', laat ik het maar zo. Sinds zondag weet ik dat het omge keerde ook gebeurt. Mijn broer Jan vertelde hoe hij op de Westfriese Flora liep, toen hij werd aangespro ken door een Texels echtpaar. Ze deden alsof ze hem al jaren kenden en waren goed geïnformeerd. Maar ze hadden een verhaal waar hij met veel van kon maken. Uiteindelijk viel het kwartje en bleek dat ze dachten met mij van doen te hebben. Toen ik informeerde naar hun naam. moest Jan het antwoord schuldig blijven. Ik hoor het vast nog wel eens een keer. Gerard Timmerman Op de Joost Dourleinkazerne is gisteren officieel het nieuwe Opleiding Centrum Amfibisch opgericht. Onderdelen van de Nederlandse krijgsmacht kunnen er voortaan terecht voor amfibi sche opleidingen. De bijeenkomst van leden van de Nederlandse Nieuwsbladpers werd op video vastgelegd. Ruim veertig uitgevers, chefs en hoofdredacteuren van lokale kran ten uit heel Nederland brachten vrijdag een bezoek aan Texel. Onder hen onder meer Frits van Exter (oud-hoofdredacteur van Trouw en eigenaar van een appartement op Texel) en Paul Bos, directeur van de Nederlandse Nieuwsbladpers (NNP), de overkoepelende organi satie van lokale kranten die de dag in samenwerking met mediabedrijf Langeveld de Rooy had geor ganiseerd. 's Morgens werd in De Lindeboom besproken hoe lokale kranten hun rol als 'luis in de pels' kunnen versterken, welke mogelijk heden internet biedt en op welke manieren redacties uit verschillende delen van het land kunnen samen werken. Mogelijk kunnen lokale thema's die op meerdere plekken actualiteitswaarde hebben op zoda nige wijze worden uitgewerkt, dat deze op de agenda van de lande lijke politiek komen. Van Exter wil hierbij een rol spelen, 's Middags schetste René de Lange van L&R, die tevens zetelt in het bestuur van de NNP, een beeld van de jongste ontwikkelingen binnen het Texelse mediabedrijf. Met innovatie als centraal thema op de zogeheten expertmeeting pas seerden nieuwe ontwikkelingen de revue, met als resultaat dat op Texel de kiem is gelegd voor meerdere samenwerkingsverbanden De nieuwe school wordt één van de tien opleidingscentra binnen de krijgsmacht. De leiding komt in han den van Jack van Baarsel die al commandant van de Joost Dour leinkazerne was. Hij benadrukte dat het nieuwe opleidingscentrum een zelfstandige school wordt en geen dependance van de al bestaande opleidingscentra van Defensie. In de praktijk betekent de oprich ting dat de Joost Dourleinkazerne terugkeert naar de tijd dat de Mok een oefenkamp was. Aan de al bestaande vakopleidingen die de kazerne biedt, verandert vooralsnog niks. Mogelijk komen er op termijn Ruildag bij volkstuinders Volkstuindersvereniging Den Burg houdt zaterdag 15 maart een stek ken- en zadenruildag. Texelaars kun nen tussen 10.30 en 12.30 uur op de vier locaties van de volkstuinders- LANGE A j TERMIJN /\g<-nda Zaterdag 15 maart: In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 9.15 uur een turn- toernooi, met zo n 240 deelnemers uit de hele kop van Noord-Hol land. Vanaf 9.30 uur zijn vrijwilligers in touw met onderhoud aan het land schap in het gebied rond de Hoge- berg. Extra hulp is welkom. In atelier Udjat in Oosterend wordt van 10.00 tot 13.00 uur een kunst atelier gehouden, bestaand uit workshops in verschillende dis ciplines. Kinderen vanaf 5 jaar en volwassenen kunnen tekenen, schilderen, beeldhouwen en dan sen. Voor aanmeldingen en meer informatie: www.udjattexel.nl Volkstuindersvereniging Den Burg houdt van 10.30 tot 12.30 uur een stekken- en zadenruildag. Die wordt gehouden bij de volkstuinen aan de Buytengors, achter de oude AOT-garage aan het Wezenland, nabij zwembad Molenkoog en aan de Westerweg bij de kruising met de Pontweg. De Muziek- en Dansschool ver zorgt een workshop schilderen nat- in-nat. Aanvang 13.30 uur. Voor verdere inlichtingen en aanmel dingen: Muziek- en Dansschool, tel. 313493 en website www.mdt- texel.nl. Staatsbosbeheer houdt van 14.00 tot 17.00 uur bij Ecomare een informatiemarkt over huisvesting voor dieren. Er zijn bouwtekenin gen en kant-en-klare kasten te koop. In buuthuis Bethel aan de Muyweg in Zuid-Eierland begint om 14.00 uur een lezing over quantum- touch. verzorgd door Caroline de Moei en Yvonne Tyms. Entree €6,- (mclusief koffie of thee). Aanmel den bij Nelda Hillen, tel. 311486 of neldahillen@texel.com. Bridgeclub Alert houdt een kroe gendrive in Oosterend, die wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd in De Kroonprins. Deel name kost €2,50 (of €10,- inclusief maaltijd). Aanmelden kan bij Anja Koot, tel. 318705. Bij sterrenwacht De Jager bij Eco mare kan vanaf 20.00 uur naar ster ren en de maan worden gekeken. Bij bewolkt weer wordt een lezing gegeven over getijdenkrachten. Toneelvereniging De Wadden- speulers in De Cocksdorp speelt het toneelstuk 'Er valt een traan op de tompoes' van Annie M.G. Schmidt. De voorstelling vindt plaats in het Eierlandsche Huis en begint om 20.00 uur. Entree €6,-, kinderen tot 12 jaar €3,- In de Burgemeester de Koning hal in Den Burg begint om 20.15 uur het jaarlijkse winterconcert van het Koninklijk Texels Fanfarecorps. Entree €3,-. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een feestje met muziek uit de jaren zeventig én tachtig. Met medewerking van DJ's Paul en Pieter. Zondag 16 maart: Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Eco mare, tel. 317741 Staatsbosbeheer houdt van 14.00 tot 17.00 uur bij Ecomare een informatiemarkt over huisvesting voor dieren. Er zijn bouwtekenin gen en kant-en-klare kasten te koop. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voor stelling van toneelgroep Het Volk. Entree €15,-. Diner vooraf is moge lijk. Reserveren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. Salsa Texel houdt vanaf 21.30 uur een dansavond in De Compag nie in Oudeschild. De toegang is gratis. Maandag 17 maart: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rom melmarkt gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. In sporthal Ons Genoegen wordt het open Texels kampioenschap badminton gehouden. Dinsdag 18 maart: Op het adres Drs. F. Bijlweg 47 in Den Helder wordt van 19.00 tot 21.00 uur een informatiemarkt over autisme gehouden. Deelname is gratis. Aanmelden kan iedere werkdag tussen 9.00 en 16.00 uur bij het servicebureau van MEE, tel. 0223-688688. Woensdag 19 maart: In herberg StayOkay wordt op ini tiatief van de Stichting Duurzaam Texel en de Texelse Courant de Texelse Ondernemersdag gehou den. De Ondernemersbeurs duurt van 10.00 tot 18.00 uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Het seminar rond de uitreiking van de Texelse Ondernemersprijs begint om 19.30 uur. de zaal is open vanaf 19.00 uur. Om 11.00 uur begint een excur sie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Iedere woensdag vanaf 13.15 uur wordt onder leiding van J. Hooger- heide bridge gespeeld in de Buur- eton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Voor informatie: tel. 313557 In het kader van de Boekenweek verzorgt de bibliotheek in de Drij verstraat in Den Burg een pre sentatie van het verteltheater van Anneke Berghuis. Bewoners van de Gollards halen herinneringen op uit hun verleden. Aanvang 19.00 uur Toegang €3,50 (€2,50 voor leden van de bibliotheek).

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5