Iel Bijenkorf twee avonden lang uitverkocht Excelsior glorieert op eigen jubileumconcert Sp°rt TEXELSE 7 COURANT Stuk Douwe Medema hoogtepunt optreden mi Boek net op tijd aanwezig Spannende strijd bij heren Mareis Succes voor Simone de Wit Heren Tevoko terug aan kop Sverre Eschweiler sterk bij senioren DINSDAG 11 MAART 2008 Excelsior had verrassingen beloofd tijdens het jubileumcon cert ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan. Die belofte werd waargemaakt. Een musical die Huib Fenijn bij het 50-jarig bestaan had geschreven werd opnieuw opgevoerd en tot grote verras sing van het publiek maakte de Drum- en Percussieband van 50 jaar geleden zijn opwachting. 'U heeft waarschijnlijk nog nooit zo'n lang concert van Excelsior meegemaakt', grapte dirigent Betty Bakker in de loop van de avond. Meer dan drie uur duurde de show die Excelsior vrijdagavond en zater dagavond in de gymzaal van De Bijenkorf opvoerde. Een voorstelling die gevoelsmatig echter zeker niet lang duurde, zeer aangenaam was en waaraan duidelijk te merken was dat er tijd en aandacht aan de voor bereidingen waren besteed. De eerste verrassing zat meteen al bij de opening. Onder leiding van Els Whyte werd gespeeld hoe in 1908 Excelsior ontstond. Cor de Wolf, Fokko Mulder, Kees Mulder, Maarten Drijver, Piet Vlaming, Lenie Bremer en Jan Brouwer (die de zieke Piet Kuiper verving) kropen daarvoor in de huid van Oosteren- ders die 100 jaar geleden leefden. Te zien was hoe een Oosterender droomde dat er een eigen korps moest komen en daarna dorpsge noten uitnodigde om eens over de ideeën te praten. Tijdens die bijeen komst werd voorgesteld meester Pool het korps op te laten richten (zoals later gebeurde) en tegelijker tijd werd de naam Excelsior (steeds hoger) bedacht. Dansen Na het spel volgde een eerste optre den en de onthulling van een vlag met nieuw logo. Daarna was de beurt aan minirettes en majorettes om onder leiding van Linda Jonge jan en Carla Veeger vier optredens te geven. Er werd gedanst op de nummers Leila van de Dolly Dots, Happy Girl van Bubbles, Smack my bitch up van The Prodigy en Dueling violins van Ronan Hardiman. Het orkest liet, voor de pauze, oude en nieuwe muziek horen. Het waagde zich onder meer aan De Zwarte Tulp van Fr. Jakma. Voordat het orkest begon te spelen, bracht Piet Bakker in herinnering hoe Excelsior hetzelfde stuk zestig jaar geleden ook eens had gespeeld op een con cours aan de overkant in de klasse uitmuntend. Zo'n beetje alles dat toen mis kon gaan, ging mis. 'Het was in een open tent, het waaide en de dirigent stond met zijn ene hand te dirigeren en met zijn andere de partituur vast te houden.' Excelsior kon destijds niet wachten op de afloop, maar kreeg van de organisatie een brief mee die terug aan boord moest worden geopend. Bakker: 'Jan Daalder maakte aan boord van de oude Dokter Wagemaker de enve loppe open en zei dat hij niet kon vinden welke prijs er was gewon nen. Cor Trap vroeg toen of hij het niet begrepen had. Excelsior mocht volgens hem blied wezen dat ze de instrumenten niet had den afgepakt.' De nieuwe uitvoering moest volgens Bakker als een reha bilitatie voor het mislukte avontuur worden beschouwd. Dat lukte, het nummer werd zonder problemen en met verve gespeeld. Burgemeester Joke Geldorp, aanwezig voor de uitreiking van de gemeentelijke ere penning, merkte op dat Bakker na afloop wel de zweetdruppels op het voorhoofd had staan. Met het nummer The Musical Vil lage van Jacob de Haan werd stil- werk dat vroeger werd gehanteerd. Om te laten zien hoe dat moest, liet hij tot veler verrassing Fokko Mul der, Kees Mulder, Marius Trap, Lia Trap, Hennie Eelman, Henk Beijert, Ina Medema, Ineke Ellen, Dirk Trap, Dirk Haker en Marijcke Snijders in vol ornaat aantreden. Onder auspiciën van Daalder speel den de oude en huidige bezetting en het orkest daarna gezamenlijk No youth, no future. De terugkeer van de oude bezetting was strikt geheim gehouden in het dorp. De spelers waren zelfs uitgeweken naar het KTF-gebouw in Den Burg om ongemerkt te kunnen oefenen. De muziekinstrumenten waren geleend van DEK. Bij het jeugdorkest, dat samen met het orkest Everybody needs somebody van The Blues Brothers gestaan bij het heden en een link gelegd met de muzikale ontwikke ling van Oosterend. Leuk was dat tijdens de optredens op een groot scherm foto's van Excelsior werden getoond, waardoor heden en verle den zowel muzikaal als beeldend in elkaar overliepen. Het orkest speel de eveneens het koraal Richmond van Jan de Haan en De Feestmars van J.R. van der Glas. Drumband Direct na de pauze stal de oude bezetting van de Drum- en Percus sieband, die dit jaar 50 jaar bestaat, de show. De huidige bezetting van de band was amper begonnen met No youth, no future, toen Piet Daal der de voorstelling luidkeels kwam onderbreken. De oprichter van de percussieband miste het 16-maats- speelde, steelde Sjors Bouwmees ter onbedoeld de show. Hij had een week geleden zijn hand ernstig ver wond, waardoor hij geen saxofoon kon spelen. Sjors wilde zich echter niet uit het veld laten slaan en deed met behulp van een tamboerijn als nog mee. Het leverde hem een extra applaus van het publiek op. Fijn en grof Hoogtepunt van de avond was het stuk Fijn en Grof dat oud-lid Douwe Medema speciaal voor het jubi leum had samengesteld. Medema, doorgegroeid tot slagwerker bij het Orkest van de Koninklijke Lucht macht, had zich daarvoor geba seerd op het boek Fijn en Grof van D.L. Daalder dat zijn vader Theo Medema bij zijn afscheid van Excel sior had gekregen. Hij had Psalm 21 Dirk Haker onthulden vlag met het Piet Daalder, vijftig jaar geleden de oprichter van de Drum- en Percussieband, genoot met volle teugen toen de bezetting van het eerste uur weer op het podium stond. Een nieuwe opvoering van de musical die Huib Fenijn vijftig jaar geleden schreef bij het 50-jarig bestaan van Excelsior. (De Heer is mijn Herder) als muzi kaal uitgangspunt genomen. Het leidde tot een gezamenlijke uit voering van orkest, percussieband en majorettes waarbij ingegaan werd op de kerkelijke histone van Ooste rend Aris Bremer las tussen de muziék door voor uit het boek voor en op het scherm werden afbeel dingen uit Fijn en Grof getoond. Veel bezoekers vonden het prachtig en Medema toonde zich onder de indruk van de uitvoering. 'Het was fantastisch om te zien. Ik had geen makkelijk stuk geschreven, je viert immers maar één keer je 100-jarig bestaan.' Met een spetterende Swinging Blues March een toegift werd het jubileumconcert tegen het eind van de avond afgesloten. Acht leden vierden een persoonlijk jubileum. Ruud Timmer, Kees Keijser en Jan en Jantien Brouwer vierden hun 40- jarig jubileum. Linda Jongejan en Douwe Medema waren 25 jaar aan Excelsior verbonden. Marjolein Hin en Susan den Braven vierden hun eerste lustrum. De jubilarissen zijn gisteravond tijdens de jaarvergade ring in het zonnetje gezet. Burgemeester Joke Geldorp overhandigt vi Tekst en foto's Jeroen van Hattum en een oorkonde van de gemeente. i Tatenhove de erepenning Het jubileumconcert werd gedirigeerd door Betty Bakker. De majorettes in actie. Het klonk even onheilspellend. Jan Brouwer en Karen Keijser stonden al op het podium om het jubileumboek van Excelsior te presenteren, maar het boek was er nog niet. Met een hoop kabaal kwam echter postbode Sipsma de zaal binnen fietsen om alsnog een spoedbestel ling te bezorgen. Een grote doos met daarin: het boek. An Barnard, het oudste vrouwelijke lid, werd naar voren geroepen om officieel het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. De families Kuik en Daalder werden geroemd voor de medewerking, evenals Wil Braam van het gemeen telijk archief en Tineke Jongejan. Keijser en Brouwer hadden ook lovende woorden voor de mede werkers van Langeveld de Rooy die het boek hadden vormgegeven en gedrukt. In het jubileumboek wordt aan de hand van kranten berichten, foto's en documenten uit privé-archieven uitgebreid bij de eigen historie stilgestaan. Excelsior werd ook nog in het zon netje gezet door de Christelijke Bond van Muziekverenigingen in Oost en West Nederland Bestuurslid Bert Lopers woonde vrijdagavond het concert bij en had een cadeau voor de 100-jarige meegenomen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Toeristisch instituut Meest in het oog springende onder deel van dat plan is de grens van 47.000 slaapplaatsen (met maxi maal 45.000 vooralsnog als limiet). 'Het is toen ook gelukt dertig tot veertig jaar vooruit te kijken en som mige punten uit dat plan zijn nog steeds actueel.' Het Toeristisch Kennisinstituut ver richt ook onderzoek naar de hoe veelheid slaapplaatsen. Daarvoor zijn afgelopen zomer op de boot enquêtes onder toeristen gehou den. Volgens Eelman is het TKT momenteel bezig conclusies te trek ken uit de resultaten. Er wordt nader gekeken naar het maximum en de verdeling van soorten slaapplaat sen. 'De vraag is of die categorise ring behouden moet blijven.' Het TKT bestaat naast Eelman uit Michel Gregoire (TVO), Gerard Bak ker (TVL), Wim Westdorp (Recron, afdeling Texel), Kees den Ouden (Horeca Nederland, afdeling Texel), Cees de'Waal (directeur TESO), Wouter de Waal (\AA/), Veronica Bos (persoonlijke titel), Thijs Pennink (Kamer van Koophandel Noordwest Holland) en Martin Maassen (Recron Nederland). Marjan Nicolay zit voor 250 uur per jaar als gemeentelijk vertegenwoordiger bij het TKT voor de technische kennis. Zij maakt geen deel uit van het instituut. De leden zitten er allemaal vrijwillig en onbezoldigd in. Maassen van de Kamer van Koophandel noemde het bijzonder voor Nederland dat Texel een eigen toeristische denktank op brede schaal kent. Alleen in Zeeland bestaat volgens hem een soortgelijk initiatief. Het TKT gaat daar binnen kort mee in gesprek. Zwemster Simone de Wit start te zondag met zwemvereniging Hoorn in de vierde en laatste ron de van de landelijke B-competi- tie. Aan het begin van deze ronde was de vereniging I koploper en promoveert ondanks de behaalde vierde plaats naar de landelijke hoofdklasse. De Wit begon goed aan de wed strijd, door 8,5 seconde van haar beste seizoenstijd af te zwemmen op de 200 meter vlinderslag. Zij eindigde hier als zesde in 2.47.13 minuten. Vervolgens pakte ze de derde plaats op de 50 meter vrije slag (0.29.22) en haalde ze ruim vier seconden van haar inschrijftijd af op de 200 meter vlinderslag. Met een tijd van 2.41.10 behaalde ze de zevende plaats. De laatste afstand, de 100 meter rugcrawl, legde ze af in 1.12.57, goed voor de vijfde plaats. Op alle afstanden wist De Wit dicht in de buurt van haar per soonlijke records te komen. Vooral op de verschillende disciplines op de 200 meter was zij sneller dan het vorig seizoen. Zwemvereniging Hoorn behaalde een vierde plaats en directe concur rent SG Zwemlust uit Utrecht liep een minuut in. Maar omdat Hoorn ruim drie minuten voorsprong had. staat dit team nog steeds boven aan. De vereniging promoveerde dan ook rechtstreeks naar de landelijke hoofdklasse en zal het het volgend seizoen opnemen tegen veertien sterkste ploegen van Nederland. Sverre Eschweiler heeft bij wed strijden in Purmerend een prima indruk achtergelaten. Zwemt hij normaal bij de junioren, ditmaal was hij toegevoegd aan het man- nenteam van zijn vereniging uit Hoorn. De jonge Texelaar leverde een belangrijke bijdrage aan de overwinning, waarmee promo tie naar de hoofdklasse werd bewerkstelligd. Eschweiler kwam uit op vier afstan den. Op de 4 x 200 meter vrije slag was hij de startzwemmer van de Het herenteam van basketbalver eniging De Mareis heeft zaterdag in de Koninghal na een span nende wedstrijd gewonnen van Rebound uit Schagen. Het ver schil tussen beide teams was nergens groter dan vier punten, de einduitslag werd 56-52. Rebound beschikt over lange, jonge en snelle spelers met een goed schot. Het eerste kwart werd dan ook in het voordeel van de bezoe kers beslist Onder leiding van Pie- ter Dogger kwam De Mareis tot 17- 18. Dogger scoorde maar liefst 10 punten en was goed aanspeelbaar Daarin speelde ook guard Chris Schlepers een grote rol. Zijn zeer aanvallend opbrengen van de bal maakte het de tegenstander lastig. In het tweede kwart werden steals van de nog altijd snelle Eric Heijenk voor 6 punten verzilverd en bleef De Mareis doorgaan De jeugdi ge Daniël Montesinos, Sebastiaan G rem men en Wesley Bosma verde digden de bucket en de scores van de tegenstander bleven weg. Ook Pieter Dogger was zeer aanwezig en pakte de bal hoog boven de tegenstanders weg. Coach Ruud Verstraaten was zeer tevreden over zijn spel. Eric Venneker en Paul Inpijn creëren niet alleen veel kansen voor team genoten, maar scoorden ook hun punten. Douwe Vonk speelde een aparte rol. Ondanks vele pogingen en een tomeloze inzet kwam hij niet tot scoren. Scores: Pieter Doggei (18). Chris Schle pers (15), Eric Heijenk (8), Eric Venneker (7). Wesley Bosma (4) en Sebastiaan Gremmen (2) Paul Inpijn (2) ploeg uit Hoorn. Hij realiseerde een tijd van 2.02.22 minuten, waarmee hij een persoonlijk record vestigde. Vervolgens werd hij op de 100 meter rugslag zesde in 1.03.30. Zijn beste prestatie leverde Eschweiler wel op de 200 meter vlinderslag. Met zijn tijd, 2.34.69, verbeterde hij zijn eigen toptijd met maar liefst zes seconden. Op het slotnummer, 4 x 50 meter vrije slag, werd Eschweiler ingezet als slotzwemmer en kwam Hoorn tot een (officieuze) eindtijd van 1.52.72. De volleyballers van Tevoko blijven kansrijk in de titelstrijd. In Alkmaar werd zaterdag SV Vrone uit Sint Pancras met 0- 4 verslagen. De Texelse heren staan daardoor met 64 punten uit 16 wedstrijden weer boven aan, maar kunnen nog worden ingehaald door Ardea, dat met 61 uit 15 op de tweede plaats staat. Ondanks de ruime zege hadden de Texelaars het niet gemakke lijk tegen Vrone, dat een taaie ploeg heeft en eerder dit seizoen in Den Burg met 1-3 had gewon nen. Vooral in de eerste twee sets had het op revanche beluste Tevoko een zware kluif aan de geroutineerde tegenstander De gastheren gooiden daarbij alles in de strijd en probeerden met een scheut verbale bluf de jonge scheidsrechter te intimideren. Pas tegen het einde van beide sets lukte het Tevoko een beslissende voorsprong te nemen en te win nen (19-25 en 22-25). Hierna was het verzet van Vrone gebroken. De Texelaars namen in de derde set snel een grote voorsprong en gaven deze niet meer uit handen (19-25). Ook in de laatste omgang kwam de winst niet meer in gevaar (18-25). De komende weken hebben de heren van Tevoko vrij, zodat ze rustig kunnen afwachten hoe de competitie zich verder ontwikkelt.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7