Vrolijke chaos bij Kunstweek voor leerlingen OSG De Hogeberg Horecabeurs trekt 1192 bezoekers 'Mooi als er uit de beurs opdrachten voortkomen' Bibliotheek huldigt oudste lener Drie nieuwe John Deere's voor Nico Roeper Degelijkezuinige trekkers, zonder toeters en bellen Vragen over Dag van de Texelse Ondernemer www.texelsecourant.nl TEXELSE JQ COjjRANT VRIJDAG 14 MAART 2008 Op donderdag, een dag voor de Uitmarkt in de OSG, wordt er keihard gewerkt. Zelfs de pauze sneuvelt bij menig scholier. In de middagpauze is het daarom drukker dan normaal. Scholieren zijn bezig om de puntjes op de i te zetten, zodat ze vandaag acte de presence konden geven op de Uitmarkt. De afsluiting van een week lang creatieve inspanning. In het gebouw aan de Haffelderweg heerst een vrolijke chaos. Muziek schelt door de centrale hal, een groep jongens sjouwt met een kunstproject van de Haffelderweg naar de Emma- laan en een laatste instructie perfec tioneert een danspas. De kunstweek staat in het teken van Sporen. Thea ter, dans, koken, sieraden/textiel en beeldende kunst geven op creatieve wijze uiting aan het thema. Michiel Drijver, medevoorzitter van de Kunst commissie, is enthousiast over deze editie van de Kunstweek. 'Het is leuk om te zien dat leerlingen gemotiveerd aan de week beginnen en creatief uit de verf komen.' In deze editie ligt de nadruk op beeldende kunst. Leerlingen konden zich ondermeer uitleven in 2- of 3-dimensionale kunst of kiezen voor buitenkunst. Hoewel de nadruk op deze vorm van kunst lag, waren Dans en Mix met Media verreweg het meest populair. Ook scholieren zijn enthousiast. En enthousiasme maakt gemotiveerd. Er is sprake van opperste concentratie en leerlingen die elkaar deze week leerden kennen, werken samen aan een graffitiwand. 'Het moet écht af en we hebben nog een uur', vertelt een leerling met rode wangen van de inspanning. Een student van de AHK, Hogeschool voor de Kunsten uit Amsterdam is er net zo druk mee. Anne van de Water: 'Het is een geza menlijk project en iemand die er meer moeite mee heeft, wordt meegetrok ken door een andere leerling.' Trots is ze op haar groepje en met name op het talent. In deze workshop. Maskers maken met Anne, moeten leerlingen een skelet maken van ijzer- draad, deze bedekken met kranten en vervolgens verven of spuiten. 'Er zit een jongen bij die helemaal los is gegaan met een kop van een draak, ik sta versteld van het resultaat!' Aan de Emmalaan zitten de leerlingen ook met stil. Een stel meiden heeft een modelijn uitgedacht op t-shirts, ze sieren de wand in de hal. Trots ressante afsluiting, bekijken ze op afstand het resultaat. Jaap Dros overstemt iets verderop het geroezemoes met zijn gitaar. Waar muziek is, is gezelligheid en hier zitten zo'n dertig scholieren bij elkaar. Er is afgelopen week heel wat talent opgespoord. De afzonderlijke work shops, de diverse kunstvormen en de gedrevenheid van zowel leerling, student als docent lijken de juiste ingrediënten te vormen voor een inte- Het resultaat van de inspanningen was vandaag te zien op de Uitmarkt. In totaal deden circa 900 leerlingen, verdeeld over 66 workshops mee. Ze werden begeleid door docenten en studenten van zeven hogescholen uit heel Nederland. De Texelse Courant schoot bijstaande foto-impessie. Tekst en foto's Mieke Smid VERVOLG VAN PAGINA 1 Gewapend met een grote bos bloemen, het boekenweekge schenk van Bernlef en het bijbe horende Boekenweek CV bracht vestigingscoördinator Vivianne Neeteson Lemkes van de Texelse bibliotheek woensdagmorgen een bezoek aan mevrouw Kuip-Huis- man in De Gollards, het oudste bibliotheeklid van het eiland. Het thema van de Boekenweek, die woensdag van start ging, is Van oude menschen... De derde leef tijd en de letteren, voor de Kop- Groep Bibliotheken (waarvan ook de Texelse bibliotheek deel uitmaakt) in alle betrokken gemeenten de oudste leden te bezoeken. Mevrouw Kuip werd geboren in 1910 en is al vanaf het begin lid van de bibliotheek. In die tijd was de biblio theek een stiltepaleis waar een bibli othecaresse de gewenste boeken uit de kast haalde. Nu kunnen er naast boeken ook DVD's, luisterboe- ken en tijdschriften worden geleend. Mevrouw Kuip: 'Vroeger kwam ik elke week in de bibliotheek. De laat ste jaren lees ik minder, maar ik hou nog wel van gedichtenbundels, bij voorbeeld van Frederik van Eeden. Mijn benen willen niet meer zo goed, maar mijn hoofd is nog prima. Ik lig de hele dag op bed, maar ben nog steeds tevreden met mijn leven.' Barcontest café De Blauwvinger In De Blauwvinger in De Koog wordt zaterdag 15 maart bekendgemaakt wie de winnaar van de barcon test is. De deelnemers mochten de afgelopen maanden individueel of als team het café één avond naar hun hand zetten en proberen een zo hoog mogelijke omzet te maken. De winnaar verdient een verzorg de avond ter waarde van €350,-. Alle deelnemers worden om 22.00 uur verwacht. Na de prijsuitreiking wordt een feestje gebouwd. Inzamelen asbest De gemeente biedt particulieren van 7 tot en met 12 april de mogelijkheid gratis asbest in te leveren bij De Ham ster. Per adres mag maximaal 100 kilo worden ingeleverd. Asbest uit sloop werken en van (klusjbednjven wordt niet gratis ingenomen. Het asbest dient luchtdicht verpakt te zijn in voldoende stevige kunststof zakken of landbouwplastic. Scherpe punten mogen met door de verpakking steken en ieder pak dient aan twee zijden voorzien te zijn van een asbest- sticker. Verpakkingsmatenaal is vanaf 25 maart verkrijgbaar bij Gemeen tewerken op het Wezenland en bij De Hamster. Plastic zakken (maximaal tien per adres) en stickers zijn gratis. Golfplaten kunnen in landbouwfolie worden verpakt. De pakketten mogen niet te zwaar zijn en moeten zelf met de hand in de speciale container worden geplaatst. Ter plaatse asbest inpakken is met t De Hamster is dagelijks geopend van 8.00 tot 12.15 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 12 april is een extra opening ingelast (van 9.00 tot 12.00 uur). Meer informatie is te verkrijgen bij de Servicebalie van de gemeente, tel. 362111 Kofferbakmarkten Op het parkeerterrein van Callu- na aan de Schumakersweg bij De Koog worden ook deze zomer weer kofferbakmarkten gehouden, geor ganiseerd door IJsclub De Koog. De eerste markt, op maandag tweede paasdag, en de laatste, op 19 okto ber, duren van 11.00 tot 15.00 uur, de andere van 9.00 tot 13.00 uur. Het terrein gaat een uur voor aan vang open, een verkoopplaats kost €7.-. Er mogen uitsluitend tweede hands goederen worden verkocht, geen partijgoederen. Meer informa tie is te krijgen via Hans Huisman, tel. 317652. Horecabeurs De gasten beleefden een genoeglij ke avond. 'We hebben een vijfster- renmaaltijd gekregen', vertelden Danny van Rossem en Cobie Kooi ker. 'We hadden allerlei combina ties die je thuis niet snel zou maken. Bijvoorbeeld cake met olijven en oesters met ganzenlever waarover een laagje suiker was gebrand.' Herre Oosterhaven en Mark Eelman hadden het eveneens goed aan tafel. 'Het enige dat we hoefden te doen was zeggen dat het heerlijk was', aldus Oosterhaven. Een jury hield de prestaties in de gaten. De vijf koks, Roelof van der Geest, Jan Jacob Prins, Bram Lollinga, Nick Rekveld en Thijs van Bleisum, moesten een menu samenstellen waarin langoustines, ossenhaas, ganzenlever, sliptong en kwartel werden verwerkt. Tot zijn verras sing won Lollinga, in de leer bij Opduin, de eerste prijs. 'Ik was echt verbaasd. In het begin liep ik te stressen, waardoor ik eigenlijk al de hoop om te kunnen winnen had opgegeven.' Hij maakte een komkommerschuit je met tartaar als amuse en kwartel met asperges als voorgerecht. Het hoofdgerecht bestond uit onder Bach-cantate In de Hippolytuskerk in Hippoly- tushoef wordt zondag 30 maart •de cantate Wie schön leuchtet der Morgenstern (BWV 1) van J.S. Bach uitgevoerd. De cantate wordt uitgevoerd door Sabine Kirsten (sopraan), Steven Gils (tenor) en Jan Douwes (bas) en het Bach-cantate- koor. Dirigent is de als docent van de Texelse Muziek- en Dansschool bekende Ellen Verburgt. De muzika le begeleiding wordt verzorgd door het barokorkest Eik van der Linde, voorganger is dominee Henk Broer. De dienst begint om 16.30 uur, bezoekers wordt een bijdrage van €10,- gevraagd ter bestrijding van de onkosten. Grondverzetbedrijf Nico Roeper uit Eierland, gespecialiseerd in het ver zet en transport van grond en andere volumineuze materialen, houdt niet van half werk. Zijn trekkers moe ten daarom degelijk, sterk, betrouw baar, zuinig en comfortabel zijn. De John Deere 7530 voldoet aan die eisen. Vandaar dat hij er bij buur man en dealer Daniel Bonne van het gelijknamige mechanisatiebedrijf in Midden-Eierland drie tegelijk heeft gekocht. Een klant die in cén keer drie iden tieke trekkers bestelt, geen kleine jon gens, maar van 200 pk, is zelfs voor Nederlandse begrippen uniek. De importeur van John Deere moest dan ook wel even achter zijn oren krabben toen Bonne Mechanisatie de order plaatste. En zo komt het dat drie fonkelnieuwe trekkers, gestroomlijnd en in de bekende groengele kleu ren staan te glimmen voor Joannes Hoeve, de thuisbasis van Nico aan de Oorsprongweg. Drie identieke trek kers, alleen de namen op de motorkap verschillen: Suzanne, Mandy en Dia na, vernoemd naar de drie dochters van Nico en Saskia. 'Ik houd van uni formiteit, maar de chauffeurs moeten de eigen trekker eenvoudig kunnen herkennen.' Als je zoals Nico goed werk wilt leve ren en opdrachtgevers hebt die hoge eisen stellen, dan zijn goed materiaal en goede medewerkers onontbeer lijk. 'Ik moet er op kunnen vertrou wen. Trekkracht is belangrijk, want k John Deere op hel erf van Joannes Hoeve. in de kiepwagen achter de trekker opdrachtgevers zoals agrariërs, recre- zit, afhankelijk van het materiaal, wel atiebedrijven. Staatsbosbeheer en een ton of 22. We vervoeren veel hoogheemraadschap Hollands Noor- zand, grond, puin, puinkorrels en der kwartier, voor wie Nico regelma- ander materiaal. Laatst hebben we in drie dagen tijd 10.000 kubieke meter zand verreden. Dan maken de machines veel uren. Brandstof is duur en daarom is het belangrijk dat de trekkers zuinig in gebruik zijn. Daniel: 'John Deere staat bekend om de lage kostprijs per draaiuur. En de trekkers voldoen aan de nieuwste normen.' Schone en zuinige trekkers, met een goede gewichtsverdeling, zijn een belangrijke voorwaarde voor tig werkzaamheden uitvoert. Momen teel bijvoorbeeld de herinrichting van het Eierlands Kanaal. Hogezandskil is ook door zijn bedrijf uitgevoerd. 'Wel een goeie trekker, maar geen toeters en bellen. Bijzondere snuf jes die wc toch niet gebruiken, daar heb ik niets aan.' Daniel: 'We leveren maatwerk. Van heel simpel tot super uitgebreid, het is maar wat de klant wil. Dat vertaalt zich in de kostprijs. meer lauwwarme oesters en aan tafel gefileerde tong. Als nagerecht had hij crêpes suzettes met witte chocolademousse, sinaasappel en aardbeien. Van der Geest (Brasse rie Texel) werd tweede, Van Bleisum (actief aan de overkant) derde. Vóórhaar, afkomstig uit Den Helder en in de leer bij de Officiersclub van de Koninklijke Marine, kwam als beste gastvrouw uit de bus. Tot verrassing van alles en iedereen werden een paar minuten na de bekendmaking opnieuw alle deel nemers bij elkaar geroepen, waar na speaker Michel Arends (chefkok Rebecca) meldde dat er een fout was gemaakt en dat er twee win naars in de bediening waren. Mariska van Tol, vorig jaar actief bij Opduin, bleek eveneens bovenaan te zijn geëindigd. Het leidde tot de nodige emoties bij de 18-jarige die de wedstrijd vorig jaar ook al had gewonnen. Danny de Ridder. Lotte Bakker en Jennifer Emming waren de andere kandidaten in de bedie ning. De Ridder (Dorint op Schip hol) werd tweede. Bakker (Opduin) derde. Wat is de Dag van de Texelse Onder nemer? Een beurs komende woensdag die in het teken staat van de Texelse ondernemer. Overdag een beurs met een informatief en interactief karakter en 's avonds de uitreiking van de Texelse Ondernemers Prijs 2007 voor maatschappelijk verantwoord onder nemen. Wie zijn er welkom? ledereen is welkom, van de startende ondernemer met een eenmansbedrijf tot de gevestigde ondernemer met een groot personeelsbestand. Maar ook Texelaars die (vage) plannen heb ben een eigen bednjf te beginnen en andere geïnteresseerden. Wat heeft de Dag van de Texelse Ondernemer te bieden? Meer dan dertig, voornamelijk dienst verlenende bedrijven presenteren zich. Er zijn met name bedrijven gevraagd die zich specifiek op duurzaam of maatschappelijk verantwoord onder nemen richten en uitleggen dat dat zeer rendabel kan zijn. Ze zijn gese lecteerd omdat ze een meerwaarde kunnen bieden aan Texelse onderne mers. Met andere woorden: je kunt er je voordeel mee doen. Welk voordeel? Je kunt je bijvoorbeeld laten informe ren over hoe je geld kunt besparen op de energierekening of een te hoge WOZ-taxatie kunt verlagen, Maar ook hoe je (nog) beter met natuur, land schap en milieu kunt omgaan. Een goed personeelsbeleid en daarmee een grote maatschappelijke bijdrage leveren en gelijktijdig de productiviteit en het imago van je bedrijf verbete ren. Maar ook hoe je met ideeën die op het eerste gezicht moeilijk uitvoer baar zijn, toch aan de slag kunt. Dus er is geld te verdienen? Dat is goed mogelijk. Met name voor kleine bedrijven is het vaak moeilijk aan informatie te komen die financieel aantrekkelijk kan zijn. Op deze beurs kunnen zij zich laten informeren over interessante financiële constructies. Ook zijn er voorbeelden te over van bednjven die al langer met maat schappelijk verantwoord onderne men bezig zijn. Zij kunnen informeren over de vele mogelijkheden, maar natuurlijk ook over hoe je bepaalde valkuilen kunt vermijden. Maar daarvoor ben ik het hele jaar al hard aan het werk. Is het ook leuk en Eigenlijk vieren we woensdag het Texelse ondernemersschap. Want ondernemen is leuk en wat is er mooier dan daar met gelijkgestem den in een gezellige atmosfeer het glas op te heffen en ervaringen en ideeën uit te wisselen. En wie weet wat voor nuttige ideeën en contacten je er aan overhoudt. Wie wint de Texelse Ondernemers prijs 2007? De jury bepaalt welk Texels bedrijf er op het gebied van duurzaamheid, de omgang met medewerkers en klanten, het milieu en winstgevend heid aan kop gaat. Tijdens een geani meerde avond in Stayokay, waarbij meerdere sprekers een voordracht houden, wordt de winnaar bekend gemaakt. Daarna is er tijd voor een borrel met muzikale begeleiding van Jug Bros. Wie organiseren de Dag van de Texel se Ondernemer en de Texelse Onder nemersprijs 2007? Stichting Duurzaam Texel en de Texelse Courant. Jos Borst presenteert als Bollie Beenham zingend broodjes Franse beenham. Een praatje, nog een praatje, even wat te eten tussendoor en het vol gende gesprek dient zich alweer aan. Ook de vijftiende Horeca- en Recreatiebeurs in sporthal Ons Genoegen bracht dinsdag de nodige contacten tot stand. Tussen de 1192 bezoekers onder ling, maar ook tussen bezoekers en vertegenwoordigers van de 92 bedrijven die een stand hadden. Nee, vertegenwoordiger Ton Muilen boom van grootkeukenleverancier Rational verwacht niet iets te ver kopen op de beurs. Maar daarvoor staat hij ook niet de hele middag en avond in een stand in de sporthal. Hij legt zich vooral toe op het leg gen van contact met passerende bezoekers en maakt het ene na het andere praatje. 'De revenuen komen later wel', ver telt hij. 'Een paar jaar geleden ston den we hier met een vario-cooking- center dat toen net nieuw was. Op de beurs hebben we dat alleen laten zien en later zijn we bij een aantal Texelse bedrijven langs geweest. Daarna zijn diverse vee's ver kocht.' Muilenboom heeft het niet alleen maar over keukens, andere gespreksonderwerpen komen even makkelijk aan bod. Als een beken de voorbij wandelt, informeert hij belangstellend hoe het met zijn ver bouwing staat. De vertegenwoor diger is zo handig gaandeweg het gesprek ook nog even het onder werp keukens aan te roeren. Relaties Bij andere stands wordt eveneens aan de relaties gewerkt. Alice Rein- ders en Immetje Duin van uitzend bureau Randstad staan daarvoor vanuit een auto apk-sets uit te delen. Sets die specifiek op de horeca zijn gericht. 'Er zit een aansteker, een pen en een keukenmes in', vertelt Reinders. Personeel werven is er niet echt bij, wel laat het uitzendbu reau zien dat het er is. Dat laatste geldt ook voor Carst Komdeur en Martin Splinter die in de doorloop tussen de sporthal en de aanbouw hun bedrijf Texels Internet Compleet presenteren. Zij staan voor het eerst op de beurs. Komdeur: 'We hebben een paar serieuze klanten gehad en het zou mooi zijn als hier opdrach ten uit voortkomen.' De beurs kent evenenals voor gaande jaren een breed assortiment aan food- en non-foodproducten. Ook worden diverse nieuwe pro ducten gepresenteerd. Stoffeerders Roel Merks en Adne Huiding heb ben daarvoor een antisliphoreca- veiligheidsvloer uitgestald. Matten, gemaakt van hergebruikte elektri- citeitssnoeren waar het koper uit verwijderd is. 'Het is ideaal spul om achter een bar te leggen', vertelt Merks, terwijl hij een scheut water over de vloer gooit om te laten zien dat uitglijden niet snel lukt. 'Dit is ook materiaal dat niet kapot kan.' John Smit demonsteert een eindje verderop een nieuw project met zijn films. Logiesverstrekkers kunnen daarmee binnenkort op hun websi tes hun eigen TV-kanaal beginnen. 'Dan kunnen toeristen thuis bekij ken hoe Texel er in de zomer of in de winter uitziet of ze kunnen via zo'n TV-kanaal zien hoe bepaalde evenementen verlopen.' Afscheid De beurs staat naast het leggen van contacten ook een klein beetje in het teken van afscheid nemen. Arie Domburg, voormalig directeur van Neerlands Wijnhuis uit Groot- Ammers en al sinds de horecabeurs present, is voor het laatst aanwezig. 'Ik heb hier echt een hoop relaties opgebouwd, maar ik word 66, dus ik stop ermee', vertelt hij tussen twee proeverijen met belangstel lenden door. Zijn bedrijf levert in samenwerking met groothandel TX Kossen/De Kweker wijn aan ongeveer eender de van de horecabedrijven op het eiland. De beurs is hem altijd goed bevallen, evenals het eiland. 'We komen hier graag. Tijdens de beurs zijn we hier zakelijk aanwezig, maar we komen ook altijd voor vakantie. Culinair gezien vind ik het eiland over het algemeen op een vrij hoog niveau staan, voor zeer redelijke prijzen.' Een van de opmerkelijkste acts is waarschijnlijk de stand van Gertes Vlees en Vleeswaren waar verkoop directeur Jos Borst zich een paar keer als zanger (Bollie Beenham) ontpopt om al zingend broodjes Franse beenham met honingmos- terdsaus aan de man te brengen. Organisator Nico Erwich toont zich na afloop zeer tevreden over de beurs. Minpuntje is dat meerdere auto's op het grasveld voor de OSG worden gezet, waardoor medewer kers van de school met afzetlinten in de weer moeten. Volgens Erwich is dat een punt waaraan wordt gewerkt. Mensen die op de beurs staan, krijgen van tevoren het advies auto's op het parkeerterrein te zetten. 'Ik heb er ook nog met de politie over gehad, maar in verband met de CAO-acties is er verder niet opgetreden. Voor de beurs heb ik ook nog een rondje met brandweercommandant Dick Jongeneel gemaakt om te bezien of binnen en buiten overal aan de veiligheidsvoorschriften werd vol daan.' De beurs werd in verband met het derde lustrum geopend door vijftien 15-jarigen. Zij hadden als verrassingsact een spandoek gemaakt dat aan de railing van de tribune werd gehangen. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Website voor museum Het Luchtvaart- en Oorlogsmuse um Texel begint het seizoen met een nieuwe website. Via www.lomt. nl krijgt de bezoeker informatie over openingstijden en tarieven en de geschiedenis van het museum. Ook wordt in het kort de geschiedenis van de luchtvaart op Texel en de Georgische opstand beschreven. De luchtvaarthistorie wordt daarbij opgesplitst in de geschiedenis van de Mok, vliegveld De Vlijt en alge mene luchtvaart. De oorlogsherin neringen worden verdeeld in lucht oorlog boven Texel, de deportatie naar Assen en de Russenoorlog. Het museum opent zaterdag 22 maart de deuren voor het nieuwe seizoen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 10