politiek bezighouden Openingstijden blijven manege nogmaals inzien Naam Molengat van boot af financiële zorgen bij voedselbank TEXELSE J COURANT Raad schrijft extra vergadering uit Extm raad achteraf overbodig VVD mag aantekeningen Texels bureau tekent manege Dorrestijn: 'Eigenlijk terecht teruggefloten' Jip?! Woning in schuur niet gelegaliseerd Texal Collega worden van Renney? VRIJDAG 14 MAART 2008 De WD heeft de aantekeningen willen hem ten koste van alles op het van het gesprek over de manege pluche houden. Men vreest dat als (ËXTRQ HORDIJ (ËXTRRÏmBPT") Textrp) ~rrfu> tussen Jan Dorrestijn en wethou der Nico Kikkert alsnog in kun- Kikkert valt, andere bestuurders ook als dominostenen naar benenden Het blijft nog even de vraag tot hoe laat de cafés en discotheken komende zomer 's nachts open mogen blijven. De gemeenteraad kwam er dinsdagavond na bijna een uur ideeën uitwisselen niet uit en besloot een nieuwe verga dering uit te schrijven voor 1 april, waarin dan alsnog een besluit moet worden genomen. Politie, taxi- en horecaondernemers, bewoners van De Koog en uitgaand publiek hadden er lang naar uit gekeken, maar de gemeenteraad kon hen dinsdag nog geen uitsluit sel bieden over de nieuwe regeling voor de openingstijden. In de com missievergadering van 21 februari tekende zich nog een meerderheid af voor een vervroeging naar 3.00 uur en wellicht zelfs 2.00 uur. Tot teleurstelling van de natte horeca in De Koog. Woordvoerder Paul van Dijk constateerde dat de proef van vorig jaar om tot 4.00 uur open te mogen blijven had gewerkt en dat er in 'heel Nederland' waardering bestaat voor de aanpak van de overlast. 'Dit voelt alsof je een 8 krijgt voor je rapport en voor straf in de hoek moet staan', zei hij in de Texelse Courant van dinsdag. Van Dijk dreigde daarom de samenwer king met de politiek op te zeggen. In de raadsvergadering werd lang over het onderwerp gesproken. Het betrof vooral een uitwisseling van ideeën, want tot een echte discus sie kwam het niet. Opvallend was ook dat er allerlei nieuwe voor stellen werden gelanceerd, alsof de commissievergadering nooit had plaatsgevonden. Frans Vis- man (D66) constateerde dat er veel goeds is gebeurd in De Koog en dat de resultaten van de proef van vorig jaar zomer niet zomaar mogen worden genegeerd. Hij stelde voor de natte horeca in juli en augustus op zaterdag de kans te geven tot 4.00 uur open te blijven. Op andere dagen en buiten het seizoen moe ten de cafés en discotheken wat hem betreft om 3.00 uur dicht. Joop Groeskamp (Texels Belang) hield een soortgelijk betoog. Hij betoog de dat de horecaondernemers hun best doen en dat de goeden niet onder de kwaden mogen lijden. Hij stelde voor de door Visman voorge stelde regeling het hele jaar te laten te laten gelden en dus niet alleen in juli en augustus. Alfred Schaatsenberg (PvdA) stelde voor de proef een jaar te verlengen, maar de andere partijen hielden er heel andere meningen op na. Marij ke Eelman (CDA) haalde een (lande lijke) enquête in De Telegraaf aan, waarin 84 procent van de onder vraagden zich voorstander van een vroegere sluiting toonde. Onder hen ook veel jongeren, reden voor Eel man te concluderen dat zich een 'cultuuromslag' aftekent. Ook Rob Heijman (GroenLinks) had 'tenden sen' gezien dat mensen minder lang willen uitgaan. Bovendien uitte hij zijn twijfels over de proef, die vol gens hem 'niet goed gefundeerd' was en waaruit dus geen 'harde conclusies' te trekken waren. Als extra argument om vroeger te slui ten noemde hij de 'duurzaamheid van het Texelse product'. Gerbrand Poster (WD) ging nog een stapje verder: 'Wat moet je met die proe ven, je schiet er geen bal mee op.' Hij zei bovendien zich niet te laten beïnvloeden door de mening van de natte horeca. 'Het belang van onze burgers en gasten is veel belangrijker.' Poster stelde voor een overgangjaar voor: dit jaar 3.00 uur, volgend jaar 2.00 uur. Gerard Weijers (fractie Weijers) had zich al eerder een groot voorstander van vroege sluiting getoond. Dit maal riep hij zijn collega-raadsleden op 'een duidelijk standpunt' in te nemen en dat gezamenlijk uit te dragen. Opvallend was dat Martijn Eelman (CDA) een ander standpunt innam dan partijgenote Marijke Eel man. Als fervent stapper had hij gemerkt dat de cafés vorige zomer veel gelijkmatiger leegstroomden, waardoor het geen probleem was een taxi te krijgen. 'Daarvóór moest je bij wijze van spreken naar de rand van De Koog lopen.' Hij stelde daar om voor de proef wél te verlengen. Burgemeester Joke Geldorp noem de het vraagstuk 'behoorlijk inge wikkeld'. Ze riep de gezamenlijke inspanningen in herinnering, maar zei ook - impliciet verwijzend naar het dreigement van Paul van Dijk - zich met te laten chanteren, 'door wie dan ook'. Ze noemde 'een breed draagvlak' van groot belang en riep de raad op zo mogelijk een unaniem besluit te nemen. Geldorp stelde daarop voor de vergadering te schorsen, zodat de partijen op de gang tot een gezamenlijk standpunt konden komen. Zover kwam het niet, want het ene na het andere raadslid betoogde dat een schor sing geen zin had, omdat ze het toch niet binnen een paar minuten eens zouden worden. Uiteindelijk werd op voorstel van GroenLinks afge sproken de raad op 1 april opnieuw bijeen te laten komen. Bedoeling is voor die tijd de koppen al bij elkaar te steken, zodat op de afgesproken datum ook echt een beslissing kan worden genomen. nen inzien. Dat is de uitkomst van tuimelen.' Dat gebeurde niet, want de extra raadsvergadering van afgelopen dinsdag. Consternatie ontstond toen wethouder Marian Merkelbach bekend maakte dat de aantekeningen van 22 februari tot 3 maart al ter inzage te hebben gele gen. Maar de WD was hierover niet ingelicht. 'Ik ben laaiend', brieste WD'er Jos de Wolf, nadat Merkelbach (die de wegens andere verplichtingen afwe zige wethouder Nico Kikkert verving) had verteld dat de liberalen al lang over de gevraagde informatie hadden kunnen beschikken. Dat het college had verzuimd om de WD hiervan in kennis te stellen, werd door vrij wel alle fracties als slordig en een 'kwalijke zaak' ervaren. 'Wij zouden ook kwaad zijn geweest', zei Joop Groeskamp (TB). Wethouder Merkel bach beloofde dat de raadsleden de vertrouwelijke aantekeningen alsnog kunnen inzien. Poster deed dat gis teren: 'Twee met potlood geschreven briefjes. Veel wijzer wordt je er niet.' De WD trok dinsdagavond in onge kend felle bewoordingen van leer tegen het college, waarbij met name wethouder Kikkert het moest ontgel den. 'Door aan de afdeling Ruimte verregaande bevoegdheden over te dragen, heeft hij zichzelf gevangene gemaakt van zijn afdeling. Ver der begint zich af te tekenen dat de wethouder zijn portefeuille - mis schien door tijdgebrek - niet in de hand heeft.' Merkelbach nam het op voor Kikkert: 'We denken er in het college allemaal hetzelfde over. Niet de ambtenaren bepalen het beleid. Als je zaken mandateert aan goed personeel, wat al door het vorige col lege waarin ook de WD zitting had, is besloten, dan verloopt het werk sneller. En werk is er genoeg.' Poster verweet de coalitiepartijen dat zij de uitleg van Kikkert slikten. 'Ze de motie van wantrouwen waarmee de WD het voltallige college naar huis wilde sturen, kreeg geen enkele steun. Alleen de WD stemde voor. De liberalen lagen zelf ook onder vuur. 'Volgens mij maakt de VW oneigenlijk gebruik van de wettelijke mogelijkheid om een extra raadsvergadering bijeen te roepen. Daarvoor is deze kwestie met urgent genoeg', verweet Henny Festen (GL), die een pleidooi hield om hierover afspraken te maken. RNTOONGOES (9 m-02-2008 Spraakmakende avond Jan Dorrestijn heeft een Texels bureau in de arm genomen om een alternatieve manege te ont werpen. Bedoeling is dat de manege de helft kleiner wordt dan aanvankelijk de bedoeling was. De ondernemer uit Baarn houdt wel vast aan de dienstwo ning, waar hij overigens niet zelf wil gaan wonen. Meer over zijn plannen wordt waar schijnlijk bekend tijdens de verga dering van de commissie Grondge bied op 31 maart, waarop hij door de WD is uitgenodigd als gastspre ker. De redactie kreeg hem gisteren niet te pakken, maar op de Kabel krant zei Dorrestijn dat de manege half zo groot wordt en een Texels karakter krijgt. 'Ook qua uiterlijk zal het gebouw beter in het landschap passen. Ik ben het met de actie voerders eens. Het oorspronkelijke ontwerp past daar niet. Eigenlijk ben ik terecht teruggefloten.' Een beheerderswoning, waarvoor het college een extern bureau in de arm heeft genomen om hierover te adviseren, ziet Dorrestijn als een 'absolute noodzaak'. 'Feitelijk zitten de paarden gevangen. Bij calamitei ten zoals brand kunnen de dieren geen kant op. Dat is levensgevaar lijk.' Dorrestijn zegt er zelf niet te gaan wonen. Hij blijft in Baarn. 'Ik ben op zoek naar een zakenpartner die de manege ook gaat beheren.' Over wie dat is bestaat nog steeds ondui delijkheid. Bij het eerste gesprek tussen Dorrestijn en de Texelse Courant liet Dorrestijn de naam van Gerard Zoetelief vallen, maar die heeft dat steeds in alle toonaarden ontkent. Jongeren Informatie Punt Gemeente maakt 'klimaatafspraak' In aanwezigheid van minister Cra mer tekent wethouder Peter Bak ker op 17 april in het Zaantheater in Zaandam een Klimaatafspraak met de provincie. Daarmee belooft hij dat de gemeente energiebesparen de en duurzame energieprojecten zal bevorderen terwijl de provin cie daarvoor steun toezegt, onder andere in de vorm van subsidie. Die subsidie bedraagt vier miljoen euro. De gemeente gebruikt dat geld voor op C02-reductie gerichte maat regelen volgens de in de maak zij nde Nota Duurzaamheid. Een van de maatregelen is het verstrekken van bijdragen aan burgers voor tech nische voorzieningen om tot ener giebesparing te komen. Dit is een vervolg van de huidige aflopende regeling waarbij de gemeente sub sidie geeft voor isolatie, hoogrende mentsketels, zonneboilers en zon necellen. In de nieuwe situatie kan de gemeente rekenen op ondersteuning van het C02-Servicepunt, een orga nisatie van vakspecialisten op het gebied van klimaatbeleid. np Mnlpnnat rtrannt cinHc; HinsHan nvar p<=>n naar danan dafinitief van tweede leven als ondersteuninas- De Molengat draagt sinds dinsdag over een paar dagen definitief van tweede leven als ondersteunings- al de naam Halani-1. TESO's eerste het eiland. Wanneer precies was schip voor de oliewinning in de dubbeldekker, die gekocht is door gisteren nog niet bekend. De voor- Perzische Golf. Het wordt daarvoor het in Mumbai gevestigde Halani malige Molengat, die in 1980 in de eerst omgebouwd in Singapore. Shipping, vertrekt naar verwachting vaart kwam, krijgt als Halani-1 een Foto jamnvenHenum/BeeubankTexeo -UiLQiRLv fl fÜttilU' Henk Spigt uit Den Hoorn moet stoppen met het toelaten van bewoning van een appartement in zijn schuur aan De Grie. Zijn verzoek om het gebouw als woonruimte te legaliseren is door het college van de hand gewe zen omdat het strijdig is met het bestemmingsplan. Er wordt ook geen aanleiding gezien voor vrij stelling. Het appartement bevindt zich al jaren in een deel van de schuur. Het bestaat uit een douche, toilet en tra- popgang op de begane grond terwijl zich boven een overloop, woonkamer met open keuken en twee slaapka mers bevinden. In de loop der jaren hebben er ettelijke mensen korte of langere tijd gewoond. Volgens het I bestemmingsplan is op deze agrari sche locatie slechts één bedrijfswo ning toegestaan, een tweede burger woning mag niet. Spigt meent echter dat hij recht heeft op legalisering omdat het appartement er al voor 1991 was en sindsdien herhaaldelijk bewoond is geweest. Hij bewees dat laatste door het overleggen vein ver klaringen van voormalige huurders en vindt dat het overgangsrecht van toepassing is. Het huidige bestem mingsplan kreeg immers in 1997 rechtskracht. De gemeente stelt echter dat die vlieger alleen opgaat als het strijdige gebruik ononderbroken is geweest. Maar uit het bevolkingsregister is afgeleid dat de woning tussen 1995 en 2002 niet is gebruikt. Laatstge noemd jaar valt ruim na de inwerking treding van het bestemmingsplan. B en w willen Spigt ook niet ter wille zijn met een vrijstelling (artikel 19) omdat dit strijdig is met het beleid dat gericht is op het zoveel mogelijk weren van burgerbouw in agrarisch gebied. Ook de regeling voor nieuw gebruik van voormalige agrarische bebouwing biedt geen soelaas. B en w zullen in eerste instantie volstaan met een waarschuwing. Zodra ech ter wordt geconstateerd dat iemand in het appartement woont, wordt opgetreden. Spigt is niet van plan zich daar bij neer te leggen en heeft een advocaat in de arm genomen. Hij meent dat het pand voldoende regelmatig als woning in gebruik is geweest om voor het overgangsrecht in aanmer king te komen. Ook wijst hij erop dat de vorige huurder een gemeentelijke woonvergunning had. De gemeente heeft dus nadrukkelijk ingestemd met het gebruik als woonruimte, zo meent hij. De voedselbank is op het eigen vermogen aan het interen. Vol gens coördinator Brigida van Lieshout van de Stichting Brood nodig op Texel is er wekelijks een tekort van 220 euro. Volgens Van Lieshout moet er iets gebeuren om te voorkomen dat de pakketten karig worden. De voed selbank krijgt via distributiecentra voor voedselbanken in Amsterdam en Rotterdam wekelijks een deel van het voedsel, maar de rest moet in eigen beheer worden verwor ven. Diverse Texelse bedrijven en organisaties helpen daaraan mee, maar er moet volgens Van Lieshout ook geregeld nog wat bij worden gekocht. Dat laatste komt in het geding als het geldpotje leeg raakt. 'Dan kun nen we geen versproducten als vlees of groente meer bij de pak ketten doen. En we streven er toch naar dat iemand in ieder geval twee keer per week een warme maaltijd kan maken. Soms doen we ook non-foodproducten als wasmiddel of tandpasta in de pakketten. Maar de bodem van de financiën komt helaas in zicht.' Volgens Van Lies hout kan de voedselbank al meer armslag krijgen als Texelaars één euro per maand zouden doneren. 'Als de helft van de Texelse huis houdens dat zou doen, geraken wij uit de zorgen.' De stichting heeft geen structurele bron van inkomsten, maar draait op giften. Vorig jaar zorgden onder andere Hetty van Dijk (via een TV- quiz), de familie Huisman (koffer- bakmarkten), de Stichting Kerken en Minima en de Lions (opbrengst veiling) voor financiën. De gemeen te doneerde zowel in 2006 als in 2007 €12.000,-. Dat geld wordt niet gebruikt voor voedsel, maar voor de auto waarmee de vrijwilligers wekelijks naar de distributiecentra in Amsterdam of Rotterdam rijden. Volgens Van Lieshout is het elke week afwachten wat dat oplevert, omdat die centra afhankelijk zijn van wat er bij andere distributiecen tra en supermarktketens overblijft. 'Het komt voor dat het niet veel is.' Afgelopen week leverde de tocht naar de overkant per persoon een pakket soepgroenten, een macaro- nipakket, een fles Roosvicee, een pak vla, een zak chips, een paprika en twee cupjes cocktailsaus op. 'Daar moet dus wel wat bij als je het een week lang met een pakket moet zien te redden.' Er maken op het moment 21 huishoudens gebruik van de voedselbank. De stichting heeft sinds kort een eigen website (www.voedselbanktexel.nl) waarop meer te vinden is. Aan de overkant haalde de voedselbank afgelopen week per voedselpakket één pak soepgroenten, één macaronipakket, een fles Roosvicee, een pak vla, een zak chips, een paprika en twee cupjes cocktailsaus op. Dat moet worden aangevuld om er volwaardige pakketten van te maken. Gemeente: meer doen voor minima 'We sporen ze op en wijzen ze op hun rechten', zegt wethouder Peter Bakker als hij toelichting geeft op het plan effectiever hulp te bieden aan mensen met een i laag inkomen. Probleem is dat er volgens cijfers van het CBS 1200 mensen zijn met een laag inkomen, maar dat velen door onwetendheid of valse schaamte geen gebruik maken van de gemeentelijke hulpregelingen. Het gevolg is dat het budget dat de gemeente daarvoor beschikbaar heeft bij lange na niet wordt opge maakt. Volgens de notitie Minimabeleid, die de raad op 22 april zal vaststel len, worden diverse maatregelen genomen om de armoedebestrij ding te verbeteren. Versnipperde oplossingen worden gebundeld, bestanden worden gekoppeld, de schuldhulpverlening wordt uitge breid, er komt een cursus om te leren beter met geld om te gaan, er zal vaker bijstand worden gegeven zonder lening, er komt een collec tieve ziektekostenverzekering en er wordt gedacht aan de invoering van een pas waarmee de minima kor ting krijgen voor theater, film, sport, muziek en openbaar vervoer. Ook komt er een publiciteitscampagne om dit onder de aandacht van de doelgroep brengen. Diverse organisaties die te maken hebben met mensen met een mini muminkomen zijn bij de notitie betrokken geweest, zoals de Voed selbank, maatschappelijk werk, Kerken Minima. De Waerden, Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Stichting Integratie Gehandicap ten Texel. Smitsweg blijft open voor auto's De Smitsweg en de Laanweg blij ven voorlopig open voor auto's. Het voorstel van GroenLinks om van één van beide wegen een fietspad te maken, haalde het dinsdagavond niet. 'Sympathiek', noemden verschil lende collegaraadsleden de motie van GroenLinks, maar dat bete kende niet dat ze er ook hun steun aan gaven. Zowel de Smitsweg als de Laanweg is al behoorlijk rus tig. zodat een meerderheid het niet nodig vond één van beide wegen af te sluiten voor auto's. Sommigen wezen erop dat dit in het geval van de Smitsweg zelfs onwenselijk is, aangezien de exploitanten van de aangelegen horecabedrijven De Worsteltent en De 14 Sterren er met blij mee zijn. Gerbrand Poster (WD) hield vast aan zijn eigen voorstel om naast de Bakkenweg een fietspad aan te leggen. Dat dit de gemeente zo'n €150.000,- kost, moet maar op de koop toe worden genomen, betoogde hij. Toen uiteindelijk alleen de PvdA en D66 het voorstel om de Laanweg af te sluiten leken te steunen, trok GroenLinks de motie in. Wél werd afgesproken er in het kader van de discussie over het zogeheten Fietspadenplan nog eens op terug te komen. Renncy Kennet Geboren in: 1984 Genoten opleiding: ICT MB04 Bij SnelStart sinds: augustus 2007 Achtergrond, vorige beroepen: Op Texel heb ik de opleiding VMBO Tech niek afgerond. Na deze schooltijd heb ik gewerkt ter oriëntatie. Na verloop van tijd ben ik een Mbo-opleiding gaan volgen voor de ICT (Informatie Communicatie Techniek). Tijdens het laatste jaar van mijn Mbo-opleiding heb ik bij KPN gewerkt. Vanaf 1 e-lijns servicedesk medewerker ben ik daar verder gegroeid tot 3e-lijns servicedesk medewerker. In dat jaar kwam ik niet dagelijks op school en ging ik met het openbaar vervoer vanaf Texel naar Amsterdam. Dit vele reizen was in ver houding tot het werk een erg grote belasting waardoor ik liever iets dichter bij Texel wilde gaan werken. KPN is een erg groot bedrijf waardoor ik soms hel gevoel had een pion van het bedrijf te zijn. Ik miste een stukje teamwork in het werk. Wat doe je bij SnelStart? Eind 2006 had ik al eens gesolliciteerd bij SnelStart. Ik had toen toch het idee dat ik wat meer van de wereld buiten Texel wilde zien en toen ben ik verder gaan zoeken en vond een baan bij KPN. Door de onpersoon lijkheid in dit grote bedrijf kwam ik op deze beslissing terug en ben in 2007 weer gaan solliciteren bij SnelStart. Ik ben hier begonnen als adviseur. Omdat mijn talenten op computer gebied goed naar voren kwamen tij dens het inwerktraject, ben ik door gestroomd naar de afdeling Ontwik keling. Hier voel ik mij als een vis in het water. Ik werk nu bij SnelStart als Grafisch vormgever. Webdesigner en Systeembeheerder. Achteraf heb ik behoorlijk spijt dat ik in 2006 niet gelijk ben "begonnen bij SnelStart. Ik had destijds niet verwacht dat een dergelijk bedrijf op Texel was te vinden. SnelStart doet niet onder voor een groot bedrijf zoals KPN. Wat maakt je werk zo leuk? Mijn baan is nooit saai: Ik heb verschillende func ties waardoor ik veel afwisselend werk doe. Het ene moment ben ik met de website bezig terwijl ik een half uur later weer met systeembeheer bezig ben. Zo wisselen laken zich regelmatig af Ook geïnteresseerd in zo'n baan? Kijk op http://vacatures.snelstart.nl voor onze vacatures. waardoor ik me nooit verveel en dage lijks veel collega's spreek en help. Teamwork! Voor elke taak is er een team samengesteld. Dit maakt het uit voeren van je taak makkelijker omdat je samen meer weet dan alleen. Omdat ik een teamspeler ben past het werken met meerdere collega's erg goed bij mij. We wijzen bij fouten nooit naar elkaar: Bij SnelStart 'werken we niet met een 'afschuifsysteem'. Fouten zijn menselijk en lossen we samen op. Ook dit zorgt voor een prima werksfeer. Inspraak hebben: Er wordt geluisterd naar de ideeën die je aangeeft. Dit geeft het gevoel dat je mening telt. Hierin merk ik dat ik bij SnelStart niet als een nummer wordt gezien. Kortom een leuke sfeer met aardige en lieve collega's die altijd voor je klaar staan, waarbij ruimte is om je collega op een positieve manier te stangen en niet te vergeten een topmanagement met veel begrip, een luisterend oor en die het beste met je voor hebben. Welke ontwikkelingen verwacht je door te maken de komende tijd? Ik ga een studie op het gebied van pro grammeren doen. Vanuit het manage ment kwam het idee voor deze studie. Ik maak daar graag gebruik van. Om de kosten hoef ik me niet druk te maken: SnelStart heeft een prima studierege ling. Welke ontwikkelingen verwacht je bij SnelStart de komende tijd? Voor u een vraag en voor mij een weet. Wat wil je nieuwe sollicitanten mee geven? Als je op Texel wilt werken in de ICT, zonder dat je er veel voor moet reizen, dan is dit een goede mogelijk heid. Daarnaast is er zoveel kennis en ervaring aanwezig zodat je ook intern veel kunt leren. Mocht je verder wil len leren dan is daar ook ruimte voor. De sfeer bij SnelStart Ls erg goed. Je kunt spreken van een echte teamspi rit. Er wdrdt geluisterd naar je ideeën en bij fouten wordt er geen zondebok gezocht. Dus solliciteer! administratieve wftware—

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5