Westerstorm speelt exploitanten parten Duinen paal 9 hersteld Bezwaren wandelpad ongegrond verklaard Judoka's op dreef in Friesland Seconde verschil na 250 meter zwemmen TEXELSE g COURANT Klaverjascompetitie nadert einde - VRIJDAG 14 MAART 2008 Boek over archief Waddenvereniging Met het verschijnen van Inventaris van de archieven van de Wadden vereniging, heeft Tresoar in Leeu warden een begin gemaakt met het openbaar maken van deze archie ven. Het eerste exemplaar van het boekje werd dinsdag door archivaris Sjoe- rd de Haan overhandigd aan Kees Wevers, grondlegger van de ver eniging. De in boekvorm versche nen rubriekenlijst geeft een helder inzicht in alle activiteiten en proce dures waarbij de Waddenvereniging betrokken is geweest. Geïnteres seerden kunnen via Tresoar toegang krijgen tot de stukken. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 18 maart: Veld A: 19.00 Krim-Timmer's Vlinderwinkel 19 45 Vlinderw.-Autocentrale Autoc. 20.30 Autocentrale-Paal 28 Cocky's 21.15 Vlinderwinkel-Cocky's Paal 28 22.00 Bremakker 2-NIOZ 1 Vlinderw. Veld B: 19.00 Pilaar-lnterieurb. Sportshop 1 19.45 De Rog-Sportshop 1 Randstad 20.30 Pnnsen-Randstad Koetshuis 21.15 Koetshuis-Kobeko Prinsen 22.00 CVI-TESO Kobeko Veld C: 19.00 Bremakker 1-Smash'68 Fotol 19 45 De Waal-Spar Jozefschool 20.30 Jozefschool-Smash PK Spar 21.15 Otto's-Bar Sportief Smash PK 22.00 Klif 23-lepe de Boer Otto's Financiële steun voor Texel'94 Texel'94 krijgt een bedrag van €5000,- als tegemoetkoming voor de explosieve groei van de huurprijzen van de busjes waar mee naar uitwedstrijden wordt gereisd. De gulle gever is de club Vrienden van Texel'94, bestaand uit sympathisanten die jaarlijks €40,- inleggen om activiteiten van de voetbalvereniging mee te ondersteunen. Dankzij deze gift, die deze week bekend werd tijdens de extra leden vergadering, is Texel'94 voorlopig uit de zorgen. De vereniging is naar schatting tussen de €4000,- en €7000.- méér kwijt dan vorig jaar begroot. 'Het zou dus kunnen dat we nog €2000,- tekort komen, maar de leden hebben uitgesproken dat we de begroting eenmalig met dat bedrag mogen overschrijden', ver telt Werner van der Meer. De voor zitter heeft overigens goede hoop dat het zover niet hoeft te komen. 'Door met meerdere elftallen samen te reizen kunnen we de kosten bij voorbeeld nog wat drukken.' In de reguliere ledenvergadering van komende maand komt de financiële situatie opnieuw aan de orde. Van der Meer verwacht dat dan niet aan een verhoging van de contributie valt te ontkomen. nog steeds ernstig zorgen over het voortbestaan van de kolonie grote sterns. De dijk belemmert hen het vrije uitzicht en we weten dat het voor vogels als sterns belangrijk is gevaar (roofvogels) tijdig te kun nen zien aankomen. Zelfs geringe menselijke verstonng in de periode waarin de stems besluiten of ze er wel of niet gaan broeden, kan leiden tot het verlaten van deze plek. Er zou daarom in de vestigingsperiode helemaal geen verstonng moeten zijn. Daar komt nog bij dat er de afge lopen jaren gedurende de broedtijd (mei/juni) steeds wel een keer een te hoge vloed voorkwam, waardoor vrijwel alle nesten van de buiten dijks broedende sterns in het Wad dengebied verloren ging. Dit maakt voortbestaan (en uitbreiding) van een binnendijkse kolonie, buiten de invloed van het getij, alleen maar belangrijker. Gelet op het bovenstaande doet de Vogelwerkgroep Texel een drin gend beroep op de gebruikers van het perceel naast de Petten om de dijk alsnog te verwijderen voordat de sterns terugkeren en ervoor te zorgen dat er geen verstoring vanaf het perceel plaatsvindt. En al hele maal niet in april en mei, gedurende de vestigingsperiode van de grote sterns. Namens Vogelwerkgroep Texel, Bernard Spaans. Wedstrijdleiding Texelse Autocentrale en Dick (tel. 315096) Uitslagen: Smash '68 Piet Kooger-Schouwstra Transpon 1-2. Cocky's Kapsalon-Texelse Autocentrale 3-0: Bremakker 2-Vhnderwinkel 0-3: NIOZ 1 - Paal 28/De Krim 1-2: Spar Oudeschikl-NBC Eelman Partners 0-3. Wessels Ontwerpt- Interieurbouw Texel 2-1, De Pilaar-Rabobank 2-1; Ecotiem-NIOZ 2 1-2: Bouwcenter RAB- Albert Heijn 0-3, Bar Sportief-Slagerij lepe de Boer 1-2, Foto de Waal-Jozefschool 1-2: Timmer's Bakkerij-Klif 23 0-3: De Krim-Eet Café de Rog 1-2 12 Balcken in de aanval Bowlingteam 12 Balcken opende dinsdag de aanval op de kopposi tie van de competitie voor bedrij- venteams. In een rechtstreeks duel werd met 4-0 gewonnen van Loon- bednjf Plaatsman waardoor de ach terstand met Plaatsman nog maar een halve punt is. Hotel Tatenhove maakt nog een klein kansje op het kampioenschap, maar zou dan zeven punten moeten inlopen. Trijn Stiggelbout van Tatenhove gooide met 760 pins wel de hoogste serie van de avond. De hoogste game (320) werd gegooid door Gerry Ver- seput, die daarmee de hoogst sco rende dame van het seizoen is. Bij de heren kwamen alleen Jan Plaats man en Rolf Brouwer boven de 200 Verder werd met hoog gescoord Uitslagen: Torenrestaurant-L'Avemr 2-3, Land en Zee- zicht-Tegelbedn]fHui|sman 2-3: Stenenplaats- Hotel Tatenhove 0-5. Blauwe Piste-Sam Sam 4-1Kraanverhuur Kager-'t Pruttelhuus 3-2, 12 Balcken-Loonbedrijf Plaatsman 4-1. Cursussen Zonneboom De Zonneboom uit Leiden verzorgt de komende maanden verschillen de cursussen in dorpshuis De Wie lewaal in De Waal. Alleen de cursus smeden. Van ijzeren wetten naar gloeiende ervaringen, van 8 tot 10 mei. wordt gegeven in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De datum van de cursus koper- dnjven wordt nog nader bekend gemaakt. Het seizoen begint op 1 mei met een driedaagse workshop Verhaal in beeld, waarin cursisten onder leiding van Lisette Koudijs aan de slag gaan met houtskool, pastelkrijt en alkyd. Geschilderd wordt ook op 10. 11 en 12 mei gedurende de workshop met Henk Hage en tijdens een midweek in juni, onder leiding van Anna de Mol van Otterfoo. De Texelse kunstenaar Manan Smit verzorgt van 18 tot en met 20 juni een cursus kunst maken met papier en op zaterdag 3 en zondag 4 mei verzorgt Sanja Stout- jesdijk een workshop Misa Latino Americana. Het volledig cursusprogramma is te vinden op www.dezonneboom.nl. De westerstorm van woensdag heeft exploitanten van strandpa viljoens parten gespeeld. Door de harde wind was het voor hen niet mogelijk aan de terrassen of onder de paviljoens te werken. 'Je hoeft het nu echt niet te pro beren een terras aan te leggen', vertelt Jan Simon Dros binnen bij Paal 12, terwijl buiten de wind om het paviljoen giert. 'Je waait weg als je met een plaat naar buiten gaat. En het lukt nu ook niet om onder het paviljoen water en riool aan te sluiten.' Voor de exploitan ten, die momenteel de paviljoens aan het opbouwen zijn, wordt het spannend of het lukt op tijd klaar te zijn. De meesten willen open gaan op Goede Vrijdag, maar dat valt vroeg dit jaar. De westerstorm was windkracht acht tot soms even negen. Op het vliegveld werden een paar uitschieters van 100 kilometer per uur gemeten (windkracht 10). Over het algemeen leidde de storm niet tot problemen. Er werd volgens het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier geen schade aan gericht aan de duinen en de boot bleef ook gewoon in de vaart. over kanker In samenwerking met het Gemini Ziekenhuis houdt De Omring don derdag 27 maart van 10.00 tot 12.00 uur een themaochtend voor patiën ten met kanker. Onder de titel 'Goed verzorgd, beter gevoel' wordt in De Koploper aan de Prins Hendriklaan informatie gegeven over huid-, haar- en nagel verzorging. De ochtend wordt begeleid door Marijke Geerse, medisch maatschappelijk werker in het Gemini Ziekenhuis, en Joke de Wit, oncologie-wijkverpleegkundi- ge van Omring. Aan deelname zijn geen kosten verbonden, wel wordt men verzocht zich van te voren aan te melden. Er is een minimumaantal deelnemers vereist. Aanmelden kan bij de maatschappelijk werkers van het Gemini Ziekenhuis (tel. 0223- 696506 of 696429) en bij het Patiën tenservicebureau (tel. 0223-696346, e-mail psb@gemini-ziekenhuls.nl). Een wandelaar trotseert de Paal 12, terwijl de De steile duinenrij bij paal 9 is woensdag weer glooiend gemaakt. Met een shovel werd de bovenste laag van de duintop naar voren geschoven. De duinen bij paal 9 kregen het bij een storm in november zwaar te verduren. Toen sloeg er dne tot zes meter duin weg en verdween ook een deel van het pad over de duinen in zee. Dat werd al vrij snel hersteld, maar de duinenrij bleef stijl. Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier koos en/oor het werk nu uit te voeren, omdat het anders niet meer zou kunnen in verband met het broedseizoen. 'Dan kunnen we niet meer met een shovel in de dui nen en we wilden toch wat aan die afgrond doen.' n sommige categorieën juist erg klein. (Foto March Hetinen) Verdeeld over diverse leeftijdscate gorieën bonden ruim vijftig zwem mers vrijdag in Calluna de strijd met elkaar aan. Elke deelnemer zwom drie afstanden, waarna de tijden bij elkaar werden opgeteld. Wie het beste totaal had. mocht zich een jaar lang Texels kampioen noemen. De verschillen konden flink oplopen, maar waren in sommige catego rieën juist erg klein. Zo bleef Helène Schoehuys haar concurrente Grace Boekei (meisjes junioren 2&3) na 100 meter wisselslag, 100 meter vrije slag 50 meter rugslag krap één seconde voor. Los van deze strijd stond er voor de liefhebbers van de lange afstanden nog een 400 en 1000 meter vnje slag op het programma. Uitslagen: Meisjes minioren 1&2 - 1 Manouk Ensink; 2.Marieke Hegeman; 3 Lisa van der Kooi Jongens minioren 1 &2 -1 .Jaas Roeper; 2.Max Tunteider Meisjes minioren 3&4 -1 Donja Wit; 2.Beau Douma, 3 Hilde Smit Jongens minio ren 3&4 -1 .Senne Roeper; 2.Rien van Kooten; 3.Jelle Breukelen. Meisjes minioren 5 juni oren 1 - 1.Femke Hegeman; 2 Stefame Hin; 3.Roosmarijn Graaf. Jongens minioren 5&6 - 1.Joey Mets, 2 Robin Graaf; 3 Eros Stendert. Meisjes junioren 2&3 - 1 Helène Schoehuys; 2.Grace Boekei; 3.Michelle de Vries Jongens junioren 1&2 - I.Joppe Kats; 2 Allard de Wit Jongens junioren 3&4 - 1.Joost Graaf. 2Xan- der Graaf. Dames senioren D1 t/m senioren open -1 .Simone de Wit. 2.Jolanda van Strien. 3-Evanrie Kats Heren jeugd 1 t/m senioren open - 1 .Wouter Dogger. 2 Milco Kats 400 meter vnje slag - 1 Wouter Dogger, 2.Dirk Albert Blom. 2.Joppe Kats 1000 meter vrije slag dames - 1.Simone de Wit. 2.Evanne Kats. 1000 meter vnje slag heren - 1.Wouter Dogger; 2.Peter Haker, 3 Milco Kats Ki Afman is tijdens de open Frie se G-kampioenschappen judo in Leeuwarden kampioen gewor den. Ook Nick Henninck, Daniël Scheve en Robbin van der Ster werden kampioen in hun klasse. Coach Henk de Vries verzorgde het verslag van de wedstrijd. Ki Afman heeft de gewoonte zich altijd goed voor te bereiden op wed strijden en toernooien. Hij weet pre cies over hoeveel dagen en waar de eerstvolgende wedstrijd is. Zater dag ging hij enigszins gespannen naar de wedstrijdhal in Leeuwarden. Bij het omkleden bleek zijn sport tas toch leger dan gedacht: geen judopak! ledereen was gelijk van slag: ouders, supporters en trai ners, maar Afman met. Hij bleef zich stoïcijns op de wedstrijden concen treren. Sjoerd de Vries wist via zijn connecties al vrij snel een ander pak te regelen dat goed paste. Het was in ieder geval geen belem mering een fraaie serie wedstrijden te draaien en deze allemaal om te zetten in een overwinning. Winst op beslissing van de scheidsrechter, winst met een houdgreep en winst door een tegenstander te vloeren. - Met een eerste plaats bewees Ki Afman dat judo niet in het pak zit, maar in het hoofd. Ook zijn medejudoka's waren op dreef. Vooral Robbin van der Ster had een gemakkelijk dagje. De grondwerkspecialist won volgens coach De Vries zijn partijen al te eenvoudig. De Vries ziet liever dat de potige Texelaar wat meer strijd moet leveren. Maar evenzogoed behaalde Van der Ster een fraaie eerste plaats en werd hij Fries kam pioen. Daniël Schreve was weer razend snel, met schijnbewegingen en met zijn' mond. Hij judoot, draait, keert en kletst dat het een lieve lust is en menig scheidsrechter zal na een van zijn wedstrijden behoefte aan een aspirientje hebben gehad. Schreve mag van geluk spreken dat de scheidsrechters bij de jonge judoka's geduld hebben. De grotere judoka's worden om hun gepraat eenvoudig uit de wedstrijd gehaald. Maar Schreve behaalde een mooie eerste plaats en de trainers zullen proberen hem nog beter te maken en beraden zich op oefeningen in het zwijgen. Nick Hennink had weinig last van het feit dat hij nog niet was geslaagd voor zijn brommerbewijs. Hij stuur- dé en zwaaide dat het een lieve lust was en zijn tegenstanders vlogen door de lucht. Hij wist in ai zijn par tijen de volle winst te behalen, dus ook hij werd kampioen. Ook Jeroen van Os wist een flink aantal partijen naar zijn hand te zetten. Tijdens de finale moest hij judoën tegen een blinde tegenstander, wat niet mak kelijk is, dat weet iedere judoka. Maar als de blinde tegenstander ook nog eens familie van illusionist Uri Geiler lijkt te zijn, wordt het hele maal een probleem. Van Os voelde op onverklaarbare wijze de kracht uit zijn lichaam vloeien, zakte door zijn benen en kwam in een houd greep terecht. Het resultaat was een (fraaie) tweede plaats. Sander Zijm wordt steeds sterker en kan zich ook in een wat zwaardere klasse goed handhaven. Hij wist alle par tijen op één na te winnen. In die ene partij was hij even minder gecon centreerd en dan ga je snel onder uit. Zijm kwam op zijn rug terecht en raakte in een muurvaste houdgreep. Een tweede plaats. Speler-coach Marieke Zijm was de enige Texelaar in de hoogste klasse met judoka's die uitkomen in nationale en inter nationale kampioenschappen. Ze speelde een paar mooie partijen, leerde veel en won een paar mooie technieken, een winstpartij, een hoop ervaring en een derde plaats. Oosterender Cor Drijver was al hele maal in de stemming voor het jubile umconcert van Excelsior. Hij sprong en huppelde alsof het een lieve lust was en was een gemakkelijke prooi voor de tegenstander. Met een klein veegje of zwaaitje haal je een hup pelende Drijver makkelijk onderuit. In de maat van de in z'n hoofd spe lende fanfare walste Drijver zachtjes naar de mat, waar hij door niet al te veel verzet te geven en licht stoei end met zijn tegenstander de houd- greeptijd afwachtte. Zo behaalde hij een fraaie derde prijs. Bezwaren van eigenaren van De Buteriggel tegen het herstel van het historisch wandelpad bij De Koog zijn verworpen. Hetzelfde geldt voor bezwaren van de fami lie Kooiman van hotel Noordzee. Volgens burgemeester en wethou ders voldoet de aanleg aan alle voorwaarden. Dat stelt het college op basis van een advies van de commissie Bezwaar schriften Die boog zich over de bezwaren tegen de aanlegvergun- ning. De eigenaren van de appar tementen in De Buteriggel maakten zich met name zorgen over het start punt van het pad. Zij waren bang dat het te dichtbij zou komen, waardoor ze inkijk zouden krijgen. Kooiman uitte de zorg dat het nieuwe wan delpad tot de komst van een nieuw paviljoen in de duinen bij Opduin zou leiden (bij een T-splitsing in het pad). Volgens het college kan van dat laatste geen sprake zijn. De aanleg- vergunning voorziet met in de komst van een nieuw paviljoen en het lijkt het college ook 'onwaarschijnlijk' dat er een bij de T-splitsing komt. Over de inkijk wordt in het verslag van de zitting niet gesproken. Direct na de zitting maakten de bezwaarmakers en mede-initiatiefnemers Harry Wuis en Cees den Ouden een afspraak alsnog met elkaar ter plekke de situ atie te bekijken. De Bezwarencommissie zegt het niet duidelijk te vinden of de gemeente het belang van natuur en landschap van de duinen bij De Koog vol doende bij het verstrekken van de vergunning heeft meegewogen. De commissie doet dat in haar advies nog eens over en daaruit komt naar voren dat natuur en landschap niet worden geschaad. Het gebied tus sen paal 20 en Opduin is al volop recreatief in gebruik en dat wordt niet geïntensiveerd, omdat bij het herstel van het historisch wandelpad een ander pad wordt opgeheven. Krüger koploper ^/atik. zeggen wou... Gosse Krüger blijft koploper in de libreeompetitie van biljartvereni ging DVO. Hij wordt op de voet gevolgd door Theo Roest, Harry Schrama en Ries Balk, die vorig jaar nog kampioen werd. De rest van de spelers heeft een behoorlijke achterstand op de kop lopers. die waarschijnlijk onderling zullen uitmaken wie kampioen wordt. De competitie is de laatste maand ingegaan, in april worden de algehele kampioenschappen gespeeld. Ook in de donderdagcompetitie is weinig veranderd. De ranglijst wordt aange voerd door Wim van der Wetering, tweede staat Roel Terpstra. Wilfred Vendel en Wim Leijdekkers staan ook hoog. maar hebben minder partijen gespeeld. Ook hier volgen de andere spelers op grote afstand. Slaapdag in ziekenhuis In het kader van de Nationale Slaap dag wordt zaterdag 29 maart in het Gemini Ziekenhuis een informatie markt gehouden over slaapstoor nissen. Verschillende artsen vertel len in de Zr. Kueterzaal over de oorzaken en mogelijke oplossingen van stoornissen. In de hal staan standjes waarin informatie wordt gegeven en waar apparatuur en hulpmiddelen worden gedemon streerd. De informatiemarkt duurt van 14.00 tot 16.00 uur en is gratis toegankelijk. Grote sterns In 2006 werden we blij verrast toen zich in De Petten, ten noorden van de Mokbaai. een kolonie van meer dan 1100 paar grote sterns vestigde en met succes hun jongen groot bracht. Deze vogelsoort had voor het laatst in 1992 in een vergelijk baar aantal op Texel gebroed (op de Schorren). Er zijn maar enkele plek ken in Nederland waar deze sterns broeden en dan ook nog vrijwel overal buitendijks. Vanuit het oog punt van natuurbescherming een geweldige aanwinst voor vogelei land Texel. Het is duidelijk dat zoiets optimale bescherming verdient. Vorig jaar bleek de realiteit echter geheel anders. Vlak voor het broed seizoen werd om het naastliggende perceel, op slechts zestig meter van de kolonie, een dijk aangelegd met daarop een schutting van groen windgaas. Dit om te experimente ren met het telen van zilte gewas sen, een onderzoeksproject van de VU uit Amsterdam met medewer king van Imares Texel. En juist was in een convenant met gemeente, provincie, landbouw en natuurbe schermingsorganisaties op Texel afgesproken dat bestaand grasland rond de natuurgebieden grasland zou blijven. Overleg met de betrok kenen leidde er toen toe dat de schutting werd afgebroken en ver vangen door een lagere omheining van schapengaas. De experimenten gingen echter door. De grote sterns kwamen in april terug en meer dere keren is waargenomen dat er meer dan 2000 vogels de nacht doorbrachten. Helaas zijn daarvan uiteindelijk slechts 340 gaan broe den, minder dan een derde van het aantal in 2006. Daarnaast heb ben wij zelf vastgesteld dat er in de broedtijd veelvuldig verstoringen plaatsvonden door activiteiten op en rond het aangrenzende perceel. Ook kregen wij regelmatig meldin gen van vogelaars die verstoringen constateerden en bezorgd waren •over de mogelijke effecten op de grote sterns. Wij zien de aanwezig heid van de dijk en de activiteiten op het naastliggende perceel dan ook als de meest waarschijnlijke oorzaak voor de grote afname van het aantal broedparen van de grote sterns in 2007. Nu zijn we weer een jaar verder en ligt de dijk er nog steeds. Acties van Natuurmonumenten en Land- schapszorg Texel hebben tot nu toe onvoldoende resultaat opgeleverd, wat wij onvoorstelbaar vinden. De politiek voelt zich blijkbaar niet of nauwelijks verantwoordelijk en heeft zeker geen haast. Inmiddels hebben we vernomen dat de teeltexperi- rnervten op het perceel vorig jaar grotendeels zijn mislukt en dat er dit jaar daarom minder activiteiten zullen plaatsvinden. Ondanks deze mogelijke verbetering in de situatie maakt Vogelwerkgroep Texel zich Themaochtend Peter van Heerwaarden en Huug Snoek hebben de twintigste speelronde van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Fenny en Rob Caspers behouden de leiding in het klassement. Van Heerwaarden en Snoek begon nen matig, maar met twee sterke spellen werd een gezonde basis gelegd voor de rondewinst. Zij kwa men op 7250 punten en staan hier mee op de eerste plaats in de derde periode en zestiende in het klasse ment. Fenny van Exel en Tiny Kok werden verrassend tweede. Het was het dit seizoen nog niet gelukt meer dan zevenduizend punten te beha len. Na de matige opening leek dat er ook deze ronde niet in te zitten, maar dankzij de zeer hoge score van ruim 2500 punten in het tweede spel kwamen zij tot een totaalscore van 7132 punten. Daardoor stijgen ze naar de negentiende plaats in het klassement. Bart Weijdt en Wil lem Koomen begonnen sterk, maar speelden een slecht derde spel. Daardoor stokte de score op 7033 punten. Hun derde plaats leverde geen winst op in het klassement en ze blijven zevende. Arend Dijker en Piet Moree wisten de dip van vorige week goed te verwerken en werden vierde (6920). Rosa Harbers en Chris Schraag werden vijfde met een score van 6904 punten. Opval lend hierbij was dat ze alle vier de spellen winnend afsloten. Dankzij het constante presteren van de laat ste maand staan ze weer in de top tien. Het gemiddelde was met 6315 punten niet bijzonder, er werden 32 marsen gespeeld. Fenny en Rob Caspers wisten in het klassement de aanval van Bas Tromp en Frans Stark af te slaan. Zij behouden de eerste plaats, maar de voorsprong van 188 punten is niet groot. Rob Stapersma en Erik Boog aard behouden de derde plaats met een achterstand van ruim 1600 pun ten. Met nog vier avonden te gaan zal de strijd om het kampioenschap vermoedelijk tussen deze drie kop pels worden beslecht.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9