TESO wil door met schone brandstof Sumwing winnaar Ondernemersprijs Controle op wonen in recreatief opstal Toegankelijke sterren bij filmpremière 'Tot 2015 bouw van 470 nieuwe huizen' 20 bedden Panorama mogen niet verplaatst Cjrotn TtmrLr jexeh in het harL, Wegblijven ambulance roept veel vragen op ir'l 6emeen,eTe*el E^SEEBQI Proef met hulpmotor geslaagd Stolpwoningen wel toegestaan Centrale Meldkamer: niet nodig Concept lokale woonvisie klaar texelseScourant Texelse Media 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12260 VRIJDAG 21 MAART 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg j T r_ Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Van vrijdag 21 maart tot en met maandag 24 maart is het gemeentehuis de hele dag gesloten. Voor storingen en calamiteiten in riolering e.d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. Dan wordt u automatisch.doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het huisvuil van maandag 24 maart (2e Paasdag) wordt op woensdag 26 maart opgehaald. Het bedrijfsafval van maandag 24 maart wordt op dinsdag 25 maart opgehaald. Zet uw bak 's morgens vroeg aan de straat, de wagens rijden een andere route waardoor het tijdstip waarop de bak wordt geledigd kan afwijken. Grof Vuil Op dinsdag 25 maart wordt geen grofvuil opgehaald. (Advertentie) Presentatie toekomstplannen Oosterend Vrijdag 28 maart 2008 wordt in dorpshuis de Bijenkorf een presentatie gegeven over de toekomstplannen van Oosterend. Tijdens de avond wordt een schetsplan gepresenteerd wat is gemaakt op basis van het advies van Task Force Ruimtewinst en waarin ondermeer de mogelijkheden van het Collectief Particulier Opdrachtgeverschap Oosterend zijn opgenomen. De bijeenkomst is bedoeld voor de inwoners van Oosterend en begint om 20.30 uur, Mulderstraat 37 in Oosterend. Namens, Mevrouw G. Koops, Basisschool De Akker Mevrouw A. de Klerk, Dorpscommissie Oosterend De heer W. Ploeg, De Verrassing De heer K.N Kikkert, wethouder Gemeente Texel De twintig toeristische slaap plaatsen die zijn achtergebleven in Panorama mogen niet worden verplaatst naar hotel De Linde boom. Reden is volgens b en w dat de gemeente per bedrijf een maal medewerking verleent aan het verslepen van bedden. Her haling leidt volgens het college tot 'een ongewenst speculatief karakter'. Voor de nieuwbouw van StayOkay zijn al 244 slaapplaatsen (inclusief de verhoging van 25 procent in verband met kwaliteitsverbetering) vanaf de Schansweg naar de Haf- felderweg overgebracht, wat door een omissie overigens pas later in het bestemmingsplan is overge nomen. Eigenaar Paul Krugers en William Witte van Partex exploi tatiemaatschappij maakten er na de overname van Harry Wuis geen geheim van dat de achtergebleven twintig bedden goed zouden pas sen in de uitbreidingsplannen van De Lindeboom. Maar het college ziet dit als handel in slaapplaatsen en wil voorkomen dat ook andere ondernemers aan zo'n besluit tot medewerking rechten zouden kun nen ontlenen. Lees verder op pagina 11 TESO treft voorbereidingen om over een paar jaar de hoofdmoto ren van de veerboten op schone brandstof te laten draaien. Dat liet Mare Bakker, hoofd techni sche dienst, weten tijdens de uit reiking van de Texelse Onderne mersprijs, waarvoor TESO één van de genomineerden was. De veerdienst heeft de afgelo pen maanden als eerste rederij ter wereld de hulpmotor van de Dokter Wagemaker al op de schone brand stof GTL laten lopen. GTL staat voor Gas-to-Liqulds en is een syn thetische diesel die wordt gemaakt uit aardgas. GTL bevat nauwelijks schadelijke stoffen als zwavel, stik- De gemeente controleert dit jaar intensief op het permanent bewo nen van recreatieve opstallen. Dat blijkt uit de nieuwe nota Planmatig Handhaven. Wonen in recreatieveverblijven is in principe verboden, maar wordt soms door het college toegestaan als het voor een bepaalde periode is en iemand daarna zicht heeft op per manente woonruimte. Gemeentelijke handhavers gaan controleren of de strenge regels die aan het wonen in recreatieve opstallen zijn verbonden goed wordt nageleefd. Het college zegt wildgroei'te willen voorkomen, omdat dat afbreuk doet aan het toe ristisch karakter van het eiland. Andere speerpunten in de handha ving zijn komend jaar bedrijven op het bedrijventerrein van Oudeschild, bouwvallen en onderkomens voor De sumwing van Jaap van der Vis, Jack Betsema en Albert Scha- gen heeft woensdag de Texelse Ondernemersprijs 2007 gewon- nen. Juryvoorzitter Bob Verburg zei bij de uitreiking dat de Texelaars lef, door zettingsvermogen en volharding hadden getoond door een nieuw vistuig te ontwikkelen. 'Jullie spelen in op veranderingen in de samen leving.' De drie begonnen drie jaar geleden met ingenieur Harmen Klein Woolthuis van HFK Engineering uit Baarn met de ontwikkeling. De stij gende brandstofprijzen vormden de aanleiding. De sumwing moet een alternatief worden voor de traditio nele boomkor. De Ondernemersprijs, een initi atief van de Stichting Duurzaam Texel, werd uitgereikt/\n Stayokay na afloop van de eerste Dag van de Texelse Ondernemer. Camping De Bremakker en TESO waren de andere genomineerden. De jury bestond naast oud-gedeputeerde Verburg uit Harry de Graaf, Mar- met een eerste prototype, totdat de vleugels van het apparaat door een constructiefout getordeerd (opge rold) raakten. 'Het is belangrijk dat de sumwing volledig in model blijft.' Die proeven leerden echter dat varen met een sumwing in plaats van een boomkor de nodige brand stof bespaarde. Volgens Schagen kan bij een goede afstemming tot 35 procent minder gasolie worden verstookt. Streven is op termijn de zware wekkerkettin gen te vervangen door pulsdraden om vissen met licht stroomschok- ken op te wekken. 'Dan kan zelfs tot 65 procent op het brandstofver bruik worden bespaard.' Doordat de sumwing boven de bodem zweeft (alleen de neus raakt de grond) is er tegelijkertijd veel minder bodem beroering. Schagen liet weten dat goed valt bij zeebiologen. 'Zij sprin gen een gat in de lucht.' Van der Vis merkte op dat collega's uit de visserij de ontwikkeling eveneens nauwlettend volgen. Lees verder op pagina 3 stof of aromate en is biologisch afbreekbaar. De schone brandstof werd gebruikt in een hulpmotor waarmee de Dokter Wagemaker tussen 22.00 en 6.00 uur van stroom wordt voorzien. Volgens Bakker is de proef geslaagd, waardoor de volgende stap naar de hoofdmotoren kan worden gemaakt. Die draaien zestien uur per dag. PON Power, leverancier van de motoren, gaat daarvoor proefdraaien op een testmotor in de Verenigde Staten. Bakker: 'Zij verwachten daar ech ter geen problemen mee.' Voordat TESO de hulpmotor op GTL liet draaien, werden ook eerst tests uitgevoerd. Lees verder op pagina 11 seizoenspersoneel. Bij de laatste wordt gekeken of de brandveilig heidseisen in orde zijn. Bij de bedrij ven wordt gelet op brandveiligheid, milieu en bouwtechnische zaken. Bij bouwvallen staan de gevaren die dergelijke bouwwerken met zich meebrengen centraal. De gemeente wil daarvoor een beleid opstellen waarin duidelijke regels en aanpak verwoord worden. Bij openbare gebouwen wordt nadrukkelijk gelet op de naleving van de voorschriften uit de gebruiks vergunningen. Daarbij wordt met een het gebruik en onderhoud van brandmeldinstallaties onder de ioep genomen. De gemeente hoopt op die manier het hoge aantal loze mel dingen bij de brandweer terug te schroeven. De gemeente streeft met de handhaving een 'veilig, schoon en aantrekkelijk Texel' na. Een stormloop was het niet. Toch bij de aankomst van de sterren zagen hun kans schoon en vroegen min als regisseur Monique van de waren nog heel wat Texelaars yan Zomerhitte, die samen met 150 hoofdrolspelers Sophie Hilbrand en Ven leek het toegankelijke duo veel woensdagavond naar Cinema Texel Texelse genodigden de première van Waldemar Torenstra orr, een hand- last van sterallures te hebben, gekomen om een kijkje te nemen de film bijwoonden. Jeugdige fans tekening. Met succes, want even- In de Texelse ambulancepost is met verbazing gereageerd op het bericht over een man die maandag met een bloedende hoofdwond in de Parkstraat werd aangetroffen en waarvoor de Centrale Meldka mer in Alkmaar geen ambulance op pad wilde sturen. De man had een gehechte hoofd wond, die door een val van de trap weer was gaan bloeden. In de Park straat ontfermde Nico Drenth zich over de man en volgens een getuige last had van een epileptische aanval en niet wist wie en waar hij was. Lees verder op pagina 3 Het college wil tot 2015 in totaal 470 nieuwe woningen laten bou wen. Dat blijkt uit het concept van de lokale woonvisie die maandag 31 maart door de raadscommissie Grondgebied wordt gesproken. Oosterender valt uit kraan Een 51-jarige Oosterender is don derdagmorgen in Arnhem uit een kantelende hoogwerker gevallen. Hij maakte een smak van tien meter, maar in het ziekenhuis is vastgesteld dat hij daarbij geen ernstig letsel heeft opgelopen. De man stond in het bakje van de hoogwerker op tien meter hoog te te lassen. De hoogwerker was geparkeerd op een onverhard, steil aflopend pad langs de weg. Door nog onbekende oorzaak begon het gevaarte vanzelf te rijden en maakte meteen vaart. Toen de hoogwerker kantelde viel de Texelaar uit het bakje. Hij kwam in de zachte berm terecht. Meisje terecht De politie heeft woensdag een grote zoekactie op touw gezet naar een 15-jang Texels meisje dat uit school was verdwenen. De scholiere had de school volgens omstanders in wat verwarde en vermoeide toe stand verlaten. Toen ze niet thuis kwam, sloegen haar ouders alarm. De politie zette bij de speurtocht onder meer een helikopter in. Tot veler opluchting meldde ze zichzelf 's nachts bij een vriendin in Den Hoorn, waarna de zoekactie kon worden gestaakt. De lokale woonvisie is een vervolg op het woningbehoefteonderzoek dat de gemeente en bureau Com- panen vorig jaar hebben gehou den. Lees verder op pagina 11 tin Warnaar, duurzaam ondernemer Ruud Koornstra en Janneke Brou wer van de Kamer van Koophandel Noordwest-Holland. Schagen zei zeer blij te zijn met de prijs. 'Hopelijk helpt dit om subsi dies te krijgen.' De Texelaars zijn momenteel in afwachting daarvan om de sumwing verder te ontwik kelen. Vorig jaar hielden de TX36 van Van der Vis en de TX38 van Betsema al succesvolle proeven Juryvoorzitter Bob Verburg overhandigt Jaap van der Vis, Jack Betsema en Albert Schagen de Texelse Ondernemersprijs 2007. Ze kregen ook een prijs van ING Bank en een weekend weg naar de bierbrouwerij van Gulpener aangeboden. m Cultuurhistorie Wie weet wie Toma's Adema 17 van de Beukenhof was, wat een piel- steert is, een zouaaf en waarvoor noordse stenen werden gebruikt? De antwoorden zijn te vinden in Cultuurhistorisch Museum Texel. Pagina 2 m Rijdende Rechter Voor Frits Langeveld was het geen verrassing dat hij woensdag door de Rijdende Rechter werd veroor deeld tot het betalen van €1.768,62 aan Ed Stiekema. Sterker nog: al geruime tijd geleden was hij tot de overtuiging gekomen dat hij de ver liezer zou zijn. Pagina 5 Presentaties OSG Een aardappel wordt in minder dan een uur tijd tot chips verwerkt en het is op Texel niet rendabel om olie uit koolzaad te winnen. Deze en andere conclusies en bevindingen vielen te horen bij de presentatie van profielwerkstukken door HAVO- en VWO-leerlingen. Pagina 9 www.texelseaütppagina.nl $na •%Sa,Jnd, - bd bult. Gecombineerde na pasen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 24 maart, 2e paasdag, zal er op donderdag 27 maart een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdag 25 maart 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy TEXELSE ^COURANT tfnm Zmttn-Jnrd: fc bd Aj Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant rUUOODHUVS Gemeente Texel 1 1 1 I 1 1 l'IHIM.'lkthU vakantiekrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1