11 COURANT Nieuwe oever Eierlandsch Kanaal Minder paasdrukte gerelativeerd Vergeleken met 2005 zijn de cijfers gelijk' Historische gracht in kaart gebracht TEXELSE Scouting Texel houdt open dag oPIENie Logeerhuis Texel slrm!BFM - Dirk Trap leeft drie weken in auto [Wat ik - DONDERDAG 27 MAART 2008 Het noordelijkste deel van het Eierlandsche Kanaal heeft een nieuwe natuurvriendelijke oever gekregen. Aannemer Nico Roe per heeft daarvoor een deel van de oostelijke oever vergraven. De natuurvriendelijke oever moet het kanaal een groter waterbergend vermogen geven, zodat er bij extre me regenval meer water kan worden opgevangen. De natuurvriendelijke oever is 3,5 meter breed. Vooralsnog is die aangelegd over een lengte van ongeveer een kilo meter vanaf de kruising van de Hoofdweg/Stengweg tot de boer derij van de familie Rutten aan de Eendrachtweg. De vrijgekomen grond is ter plekke gebruikt om de werkweg langs het kanaal op te hogen. Daarvoor is ook zo'n 800 kuub grond extra van elders aange voerd. Het tweede deel wordt in het najaar opgepakt. Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier wil in totaal over een lengte van 9,2 kilometer (tot aan polder Waal en Burg) een natuurvriendelijke oever aanleggen. Het werk was een- paar jaar geleden al aangekondigd in het Masterplan Water en is vorig jaar doo/ de ILG-Gebiedscommis- sie Texel overgenomen als een nog uit te voeren project. Voor het toerisme viel Pasen dit jaar erg vroeg. De combinatie met het winterse weer maakte dat spontane bezoeken en aart- waaiers uitbleven. Dit in tegen stelling tot vorig jaar, toen de zomerse temperaturen in april juist voor topdrukte zorgde. Toch overheersen de positieve gelui den en zijn de verwachtingen voor mei hoog. TESO meldt een vermindering van 18 procent personenauto's en maar liefst 30 procent minder personen in vergelijking tot Pasen 2007. Vol gens Alex Cofino was dat geen verrassing: 'Het paasweekend van 2005 was voor ons een goede graadmeter, toen vielen de feestda gen ook in maart. In vergelijking tot 2005 zijn de cijfers gelijk.' Bij de VW zijn ze blij dat het sneeuwde en niet het hele week end regende. Een verregend week end is een andere beleving dan een winters weekend met sneeuw. 'Mensen waren voorbereid op het weer en nemen het zoals het komt, sneeuw met Pasen is dan een welkome verrassing', vertelt Erna Hin. Het winterweer neemt niet weg dat spontane vakantiegangers of dagjesmensen uitbleven en de bezetting over het algemeen ach terbleef. Ook wordt verwacht dat april gevoelsmatig langer duurt. Er zijn geen feestdagen die voor extra toeristen zorgen. 'Dat moet het mooie weer doen', vertelt Hin. De verwachting voor de meivakan tie is daarentegen hoog. Dit jaar valt Pinksteren in het tweede week end van mei waardoor de vakantie twee weken duurt. Er zijn bij het WV in verhouding meer boekingen binnen voor deze periode dan vorig jaar. Bar en boos Op sommige campings was het verschil met vorig jaar goed te mer ken. 'Als ik het vergelijk met Pasen vorig jaar dan was het rustig, maar als ik vergelijk met maart vorig jaar dan valt het wel mee', legt Ger de Graaf van Woutershok uit. Op zijn camping was de bezetting ongeveer vijftig procent. Dit had hij gezien de weersvoorspellingen wel verwacht. 'Het was bar en boos slecht.' Sommige kampeerders gaven het na een dag kamperen op en gingen naar huis. Zij gaven de voorkeur aan centrale verwarming. Volgens De Graaf waren de meeste campinggasten goed voorbereid en genoten ze van een witte paas. 'Vooral stadskinderen hebben mis schien nog nooit een sneeuwpop gemaakt en dat kon nu wel.' In de hotels Greenside en De Lin deboom was de bezetting goed. 'Een weekend is een weekend en dan zitten we vaak vol', aldus een nuchtere Bouke Weber. Toch kent ook hij een duidelijk verschil met Geheugentraining Omring verzorgt op 10 april een geheugentraining in Den Helder, bedoeld voor mensen met norma le ouderdomsvergeetachtigheid. De training beslaat acht bijeen komsten van elk twee uur. Tijdens deze bijeenkomsten wordt infor matie gegeven over het verschil tussen normale en abnórmale ver geetachtigheid. Aan de hand van oefeningen en opdrachten krijgen deelnemers inzicht in de oorzaken die ten grondslag liggen aan ver geetachtigheid en aan de werking van het eigen geheugen. Daarnaast worden praktische tips gegeven om beter en makkelijker te kunnen onthouden. Deelname kost €50,- Leden van het Omring Servicepak ket betalen €40.-. Voorafgaand aan de cursus wordt een intakegesprek gehouden om te zien of de cursus aansluit op de behoefte. Dit gesprek vindt plaats op donderdag 3 april, ook in Den Helder. Aanmelden kan bij de zorg- centrale, tel. 0900-5206706. Opstaan Pasen, feest met narcissen, paas hazen, eieren en verhalen over opstanding. In veel kerken werden in de avond van Stille Zaterdag uitbundige bossen bloemen bin nengebracht, een nieuwe paas kaars binnengedragen als sym bool van het Licht van Christus en klonk het verhaal van de opstan ding tot een nieuw leven. Een aanstekelijk verhaal over moed en vertrouwen, doorzettingsver mogen en verwachting. Over het je niet laten kisten door berichten over hoe slecht het allemaal wel gaat in de wereld. Over opstaan en werken aan een wereld zonder onrecht en verdriet. Een wereld waarin we er zijn voor elkaar. Onmogelijk? Het moet en kan luk ken, want ergens in de geschie denis heeft een mens het ons voorgedaan en is erin geslaagd de ultieme mens te zijn. Door zijn voorbeeld geïnspireerd kun nen wij bouwen aan een nieuwe wereld, een verdraagzaam Texel. Steen voor steen, vallen, opstaan en weer doorgaan. Een nieuwe jeugdclub oprichten in De Cock- sdorp, sportief en zonder rancune een weggeraakte pianokruk over handigen, een Zip Your Lip-actie organiseren voor aidswezen in Afrika, vrijwilligershulp geven op diverse fronten, een bezoekje, een lach, een schouder... Pasen, het meest bemoedigende feest, met de oproep het er niet bij te laten zitten. Ik typ de laatste punt ach ter deze column en terwijl ik het geschrevene nog eens overlees, denk ik: Zou er ergens nog een vacature zijn? Want verroest Pien, er is een dominee aan je verloren Pien Verberg 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Tegelijk met honderden andere scoutinggroepen in Nederland houdt Scouting Texel zaterdag open dag. De Nationale Scou- tingdag is bedoeld om iedereen kennis te laten maken met het uitgebreide en avontuurlijk scou- tingprogramma. Het thema van de dag is 'Scouting Binnenste buiten'. Scouting Texel heeft een programma voor kinderen vanaf 5 jaar. maar ook oudere kinderen en jongeren vinden er veel van hun gading. De groep biedt actieve vrijetijdsbestedingen voor iedereen, van knutselen en buitenspel, toneel en vossenjacht voor de jongsten tot spelenderwijs samenwerken, de natuur ingaan of een zwerftocht lopen voor de oudere deelnemers. Daarbij is niet alleen het ontdekken van de eigen mogelijkheden belangrijk, maar ook de rol in de samenleving, plezier, samenwerken, respect voor elkaar en de leefomgeving, uitdagingen aangaan en zelfstandigheid leren. Op de Nationale Scoutingdag is er in en rond het clubgebouw aan de Bernhardlaan van alles te beleven. Er zijn sport- en spelactiviteiten, een springkussen voor de klein ste bezoekers, het archief van de vereniging houdt presentaties en er wordt koffie, thee en limonade verstrekt. De open dag begint om 14.00 uur en wordt om 16.30 uur afgesloten met een kinderdisco met bingo, 's Avonds wordt voor de jeugd vanaf 14 jaar een spelavond gehouden. nnrTi-^ C T HOME SLAMIFM SLAMfTV UVE DIY SPOTLIGHT EVENTS MOBILE SHOP DIRK I ^Fr"u: I vorige jaren: met mooi weer zit ook zijn terras vol. Een vergelijking met vorig jaar kan hij slecht maken omdat Greenside nog midden in de bouw van een extra verdieping zit. Vorig jaar was april voor Weber in verhouding de beste maand, nu komt het later op gang en verwacht hij voor mei een piek. Voor Weber mogen alle feestdagen in februari, maart en april vallen: 'Vanaf mei loopt het toch wel.' 'Mei mini-hoogseizoen' Bij vakantiepark De Krim hebben ze over bezetting naar eigen zeg gen niet te klagen. 'We hadden het druk, maar we maken ons niet te druk', legt Jolanda Kamphuis uit. Het weer had misschien gevolgen voor de camping maar niet voor de chalets, vakantiewoningen of de voorzieningen. 'Door ons ruime aanbod kun je mensen met elk weertype iets bieden. Met mooi weer verkopen we veel ijs, met slecht weer zit het kinderparadijs helemaal vol en dat was afgelopen weekend het geval.' De komende weken worden acties uitgezet om ook april vol te krijgen. Over de rest van het seizoen is Kamphuis heel tevreden. 'Boekingen lopen goed en ook groepen weten ons te vin den.' Voor de maand mei spreekt ze zelfs van een mini-hoogseizoen. Verenigingsmarkt In De Gollards in Den Burg wordt dinsdag van 15.00 tot 16.30 uur een verenigingsmarkt gehouden. Deze informatiemarkt vormt de start van het nieuwe seizoen van het ver enigingsleven. Er worden bekende en nieuwe activiteiten gepresen teerd en alle 55-plussers kunnen zich aanmelden. De Gollards kent een actief verenigingsleven. Op de markt zijn maar liefst 28 vereni gingen present, zoals de sjoelver eniging, de seizoensvereniging en nieuwe verenigingen voor klassieke muziek, lichte muziek en beauty. Ook 55-plussers die niet in de Gol lards wonen, kunnen aan de activi teiten deelnemen Tijdens de markt, die gehouden wordt in het restau rant. wordt informatie gegeven en bestaat de mogelijkheid zich aan te melden. Paasrit MAB Bij de firma Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg gaat zon dag om 14.00 uur de paasrit van de MAB-club van start. Anne de Vries heeft ritten uitgezet voor de B- en voor de C-klasse. Deelname staat open voor iedereen, inschrijven kan vanaf 13.30 uur. Automonteur Dirk Trap (21) uit Oosterend verblijft de komende drie weken in een auto met de 23-jarige student Jitske uit Gro ningen. Getweeën gaan ze voor de webcam de strijd aan met vijf andere koppels. In het programma Matchbox van SlamIFM (90.1 FM) strijden zes koppels, mensen die elkaar niet kennen, om een 'gepimpte' auto. Via internet meldden zich de afge lopen weken enkele honderden vrouwelijke kandidaten, waar uit de mannelijke luisteraars van het radiostation hun favoriete zes kozen. Samen met zes mannelijke kandidaten vormen zij koppels, die ieder drie weken in een auto moeten doorbrengen. Het start sein werd gegeven op het circuit van Zandvoort. Naast kennistests krijgen de koppels opdrachten uit te voeren als karten. driften. Lam borghini Gallardo rijden, cocktails mixen en schatgraven. Wie daar mee de meeste punten verzamelt en bovendien het gezamenlijk ver blijf in de auto het langst volhoudt, wint op 10 april de hoofdprijs. De wedstrijd is 24 uur per dag te volgen via de webcams in de auto. Op www.slamfm.nl zijn ook een weblog, films en foto's te vinden '.eggen wou.. Menwedstrijd In manege Akenburg wordt zondag de zesde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal gereden. Op het programma staat een vaardigheids- proef, waarbij de menners tussen kegeltjes door moeten rijden. Er doen twintig aanspanningen mee aan de wedstrijd, die om 10.30 uur begint. De prijsuitreiking wordt rond 15.00 uur verwacht. Publiek heeft gratis toegang. Collecte ZOA Onder het motto '[rjecht voor de vluchteling' gaan volgende week collectanten de straat op om fond sen te werven voor ZOA Vluch telingenzorg. ZOA helpt mensen met activiteiten op het gebied van onderwijs, landbouw, water en beroepstraining. De organisatie blijft de mensen volgen tot ze in staat zijn zelfstandig hun leven op te pak ken. Meer informatie is te vinden via www.zoa.nl. Wie zich als collectant voor dit doel wil inzetten, kan contact opnemen met Paula Brouwer, tel. 320114. Groene stroom Geacht college, Naar aanleiding van berichten in de media een tijdje geleden, dat u voor de openbare gebouwen en straat verlichting groene stroom zou gaan afnemen van de huisvuilcentrale Alkmaar ben ik op onderzoek uitge gaan. U heeft kenbaar gemaakt dat de gemeente Texel het huisvuil dat zij ophaalt in Alkmaar in genoemde centrale laat verbranden en de daar door opgewekte stroom terugkoopt als groene stroom (net als TexelEner- gie nu gaat doen, waarvan de meer waarde voor Texel me ontgaat). Zoals u weet is al het gedoe rond de klimaatverandering een hype gewor den. Er is handel ontstaan in groene stroom, groenjgas en C02. Big busi ness. Vel§n probéren er een graantje van mee te pikken. Maar goed, dit terzijde. Tijdens mijn onderzoek kwam ik terecht bij de Provinciale Milieu federatie van Noord-Holland die mij doorverwees naar de Stichting Natuur en Milieu. Gezamenlijk heb ben genoemde instellingen een visie Opruimactie in de Slufter Staatsbosbeheer zoekt vrijwilli gers voor de jaarlijkse schoon maakactie van de Slufter, die zaterdag wordt gehouden. Men sen die willen meewerken zijn van 9.30 tot 13.00 uur welkom bij de Sluftertrap. Na afloop wordt gezamenlijk soep gegeten. De Slufter loopt ieder jaar enke le malen onder water, waardoor een vloedmerk met aangespoeld materiaal ontstaat aan de voet van de duinen. Staatsbosbeheer wil dit aan het begin van het broedseizoen opruimen. Hiervoor is de hulp van vrijwilligers onontbeerlijk. Staatsbosbeheer zorgt daarbij voor vuilniszakken en werkhandschoe nen, de Joost Dourleinkazerne helpt bij het transport van het verzamelde vuil en de gemeente Texel neemt afvoer en stortkosten voor haar rekening. Café de Slufter zorgt voor soep na afloop. In verband met de organisatie is het wenselijk dat vrijwilligers zich van tevoren aanmelden. Dat kan bij Ecomare, (tel. 317741) en bij Staatsbosbeheer via e-mailadres e.egmond@staatsbosbeheer.nl. opgesteld over heldergroene bio massa en dit vastgelegd in een boekje, mede mogelijk gemaakt door het Ministerie van Economi sche zaken. Bij de Stichting Natuur en Milieu vertelde men mij dat de opgewekte stroom bij de huisvuilcentrale Alk maar voor ongeveer 50 procent 'groene' stroom (van biogene oor sprong) genoemd mag worden. De stroom die wordt opgewekt met het verbranden van papier, karton, plas tic en piepschuim mag geen groene stroom genoemd worden. Vervolgens heb ik mij in verbinding gesteld met de huisvuilcentrale Alk maar. Daar kon men niet ontkennen dat inderdaad van alle opgewekte stroom in de huisvuilcentrale slechts 50 procent 'groen' genoemd mag worden. De Stichting Natuur en Milieu gaat nog een stapje verder en geeft aan dat zij het niet eens is met de definitie van groene stroom. U geeft echter aan dat u het Texels huisvuil in Alkmaar laat verbranden en daar groene stroom voor terug neemt. Dit blijkt maar ten dele waar te zijn en ik vind dat u uw informatie aan de Texelse bevolking voortaan nauwkeuriger moet formuleren. Reactie: Bovenstaande brief bewijst gelukkig dat ik door meer kritische geesten gevolgd wordt dan alleen de Raad van Commissarissen van TexelEner- gie. Het geeft ook aan op welke terreinen de consument, waartoe ik de heer Stam maar even reken, nog wat aanvullende informatie kan gebruiken. De energie die via huisvuilverbranding door de Huis vuilcentrale Alkmaar (HVC) wordt geleverd, bestaat voor ongeveer 48 procent uit groene energie (energie uit biomassa) en voor 52 procent uit grijze energie (energie van fossiele ongine). Tot hier klopt de analyse van de heer Stam. Ik raad hem aan onze flyer te lezen waarin letterlijk staat: 'Ongeveer de helft van ons verbrande afval is biomassa. De elektrische energie die met dit deel wordt opgewekt heeft een groen certificaat.' Naast de huisvuilcen trale heeft HVC ook de beschikking over een bio-energiecentrale die voor 100 procent gecertificeerde groene energie produceert, in totaal ongeveer 170.000 MW per jaar. HVC produceert in totaal ongeveer 700.000 MW aan elektriciteit per jaar, waarvan 365.000 MW door de overheid als groen is gecertifi ceerd. En dat certificaat krijg je niet zo maar. TexelEnergie koopt alleen stroom van deze groene fractie, de gehele grijze fractie wordt ver kocht aan grote energiehandelaren als Eneco en Electrabel. TexelEnergie koopt dus alleen gecertificeerd groene stroom in, en zal dat ook altijd blijven doen. Als HVC zelf niet voldoende groene energie zou kunnen produceren., zal TexelEnergie dat elders inko pen. Zover is het echter nog lang niet, omdat HVC nog steeds een overschot heeft aan gecertificeerd groene energie. Het huidige over schot van hun groene stroomcer- tificaten (Certificaten Garantie van Oorsprong Biomassa) verkopen zij voornamelijk aan andere groenleve- ranciers als Greenchoice en Lam piris uit België. Dus voor alle klan ten garandeert TexelEnergie groene energie. De overheid staat hier via certificering garant voor. Voor Texe lEnergie is de groene stroom van HVC een tussenfase. Uiteindelijk willen we duurzame stroom opwek ken op het eiland zelf. Met een echt Texels duurzaamheidscertificaat. Dat is goed voor het milieu en goed voor de economie van Texel. George van Overbeeke, directeur van TexelEnergie. n archeologisch bureau Vestigia verrichtten deze weck grondonderzoek in het park achter Schapen in historisch blad In de jongste uitgave van de Histo- nsche Vereniging is een flink artikel afgedrukt van de hand van J.H. Vos- jan en PA. Bakker over de geschie denis van het Texels schaap, het geheel verlucht met handschriften en foto's. Ook zijn foto's afgedrukt van het Badhotel, dat dit jaar hon derd jaar bestaat, en tekeningen van Bakels, opgedoken door Irene Maas. Het blad is te verkrijgen in de boekhandels en kost €5,-. De Historische Vereniging houdt woensdag 16 april ledenvergade ring in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Na afloop van het officiële gedeelte spreekt Bram van Dijk over vliegtuigen in de Tweede Wereld oorlog De vergadering begint om 20.00 uur Onderzoekers van archeologisch bureau Vestigia hebben een ont brekend deel van een vroegmid deleeuwse gracht in het park achter het raadhuis in kaart gebracht. Dat gebeurde met behulp van grondboringen op diverse plekken in het park. Aan de hand van ver kleuringen in de grond kon worden bepaald waar de gracht vroeger ongeveer moet hebben gelopen. 'Dat kunnen we zien aan de diepte van dekzand waarmee de gracht bedekt is geweest', vertelt Robert van Heermgen van Vestigia. 'Op de meeste plaatsen ligt dat niet zo diep, maar op een van de punten zat het op drie meter diepte met daarboven veel zwarte grond. Op die piek moet de gracht gelopen hebben.' De zwarte grond is het resultaat van bladeren en andere materiaal waarmee de gracht in de loop der tijd is dichtgeslibt. Het gaat om een stuk tussen de Burgwal en ongeveer halverwege het park.' Onderzoeker Woltering bracht eerder in beeld hoe de gracht door het andere deel van het park vanaf de Binnenburg moet hebben gelopen. Volgens Van Hee- ringen kunnen de gegevens worden gebruikt om bij de hennrichting van het centrum de vroegere loop weer zichtbaar te maken. 'Bijvoorbeeld met een wandelpad of door ele menten ervan te gebruiken. Maar dat is verder niet aan ons om over te beslissen, wij leveren de gegevens aan.' Het bureau uit Amersfoort doet het onderzoek in opdracht van de gemeente. Een groot deel van het park en de Groeneplaats staat te boek als archeologisch rijksmo nument waardoor de bodem bij de herinrichting zo min mogelijk mag worden verstoord. Vestigia brengt onder meer in beeld waar dat in het verleden al wel is gebeurd. Het levert eveneens een overzicht van het grondgebruik door de jaren heen. Inloopochtend ziekenhuis In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder wordt woensdag 9 april een inloopochtend gehouden voor men sen die borstkanker hebben of heb ben gehad. Van 10.00 tot 12.00 uur wordt in de Zr. Kueterzaal deskundige informatie gegeven en is er volop gele genheid voor contact met lotgenoten. Er is een mammacare-verpleegkun dige aanwezig en medewerkers van het borstprothese-informatiecentrum (BIC). Het medisch maatschappelijk werk en een verpleegkundige van het Patiëntenservicebureau begelei den de ochtend. Voor meer informa tie en aanmelden: Patiëntenservice bureau, tel. 0223-696346 of e-mail psb@gemim-ziekenhuis.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11