'De ééntakter komt schokkerig op gang Brasserie TX is volledig vernieuwd Spraakmakende conclusies in profielwerkstukken OSG 'Collega's zijn ook normale mensen' Botsende auto in de sloot Kerkdiensten HL'lpverlcning JVJedische zorg Radio Texel jQ6.ll oud Papier texelse'Ücourant TEXELSE 13 COURANT Toerist zal succes tuktuks bepalen DONDERDAG 27 MAART 2008 veter wilden strikken. In twee geval len had hij succes. Ook vroeg hij of ze een liedje wilden zingen, wat ze allemaal vertikten. De eindconclusie luidde dat veel Texelaars een hogere tolerantie hebben dan vreemden en een kleiner territorium claimen. Het leverde hem vanuit het publiek de constatering op dat zijn vrijpostige experimenten hem aan de overkant zeker drie blauwe ogen zouden heb ben opgeleverd. Koolzaadolie Rianne Broekman en Noortje Duin vertelden alles over het productie proces van aardappel tot chips. Een aardige duo-presentatie, waarvoor ze hoogstpersoonlijk naar de fabriek pelijke verhandeling van Job Witte, die zijn gehoor een zeespiegelstij ging van 6,5 meter voorspiegelde. Het publiek haalde opgelucht adem toen hij vertelde dat dit zeker niet op korte termijn zou gebeuren. Het tempo waarin een mogelijke stijging zich zal voltrekken is afhankelijk van de opwarming van de aarde en het effect van de klimaatverandenng op de warme golfstroom. In een ander lokaal demonstreerde Jelle Lap hoe je uit tweeëneenhalve kilo koolzaad één kilo brandstof kunt winnen. 'Uit vijftien hectare 20.000 liter, precies de hoeveelheid gasolie die mijn vader (Piel, red.) jaarlijks gebruikt. Hij rekende voor dat hiervoor een eenmalige investering nodig is van Rianne Broekman en Noortje Duin vertelden alles over het productieproces van aardappel tot chips. Veel Texelaars hebben een hogere tolerantie en een kleiner territo rium dan overkanters, een aard appel wordt in minder dan een uur tijd tot chips verwerkt en het is op Texel niet rendabel om olie uit koolzaad te winnen. Deze en andere conclusies en bevindingen vielen te horen bij de presenta tie van profielwerkstukken door HAVO- en VWO-leerlingen, vorige week woensdag in OSG De Hoge- berg. De scholieren waren diep in de mate rie gedoken. Zo bracht Christa Lap met hulp van Powerpoint tot in detail alle facetten van de rundveeziekte blauwtong in beeld. Een gedegen presentatie, waaruit de noodzaak naar voren kwam dat er een vaccin komt, met onder meer als conclusie dat we er door de uiteenlopende varianten waarin het virus zich mani festeert nog lang niet af zijn. Robert Witte had zich verdiept in de territo riumdrift van de mensheid. Hij was achter in een bus gaan zitten en had geobserveerd waar en hoe reizigers gingen zitten. Door oogcontact te vermijden of een tas op de stoel ernaast te zetten, beschermden ze volgens Witte hun territorium. Dat zelfde bleek uit een proef waarin hij onderzocht op welke stoelen in een kamer mensen gingen zitten. Dat hij daarvoor naaste medewerkers had gevraagd, had zijn onderzoek naar eigen zeggen niet negatief beïn vloed. 'Collega's zijn ook normale mensen.' Over menselijk gedrag ging ook de presentatie van Jan-Willem Bakker. Voor zijn onderzoek had hij zich, zeker voor Texelse begnppen, ongebruikelijk gedrag aangemeten. Door zich in de rij voor de kassa tussen een echtpaar te wringen en te kijken hoe de man of de vrouw zou reageren. De meeste vrouwen deden niet moeilijk, maar veel man nen voelden zich er ongemakkelijk bij. Ook vroeg hij in de supermarkt aan vijftien klanten of ze zijn schoen waren afgereisd en chips en aard appels mee hadden genomen. Met onder meer als bevinding dat van 1000 kiloaardappels 300 kilo chips overblijft en dat uit één aardappel gemiddeld vijftig plakjes chips wor den gesneden. Over het smelten van de Groenlandse ijskappen en de gevolgen daarvoor op de zee spiegel, ging een bijna wetenschap- €300.000,- (inclusief aankoop grond), waardoor het procédé pas na 132 jaar rendabel zou zijn. De presen taties "werden beoordeeld door een jury, die de opdracht had vooral te letten om de manier waarop de infor matie werd overgebracht En daarin waren de meeste leerlingen goed geslaagd, concludeerde de juryleden na afloop. Op de Schorrenweg in polder Het Noorden zijn zaterdag omstreeks 12.30 uur twee auto's met elkaar in botsing gekomen. De aanrijding werd veroorzaakt doordat een 84- jarige Texelaar die een boerenerf verliet, een auto over het hoofd zag die hem vanuit zuidelijke rich ting naderde. De 84-jarige Texelaar bestuurde een 45 km-auto. die bij de botsing vermoedelijk onherstel baar is beschadigd. De andere auto, met aan het stuur een eilandge- noot, belandde in de sloot. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Politie en ambulance waren snel ter plaatse om hulp te verlenen. Brasserie TX in Oudeschild, voor heen 'Stoomboot Koffiehuis', heeft het roer volledig omgegooid. Het voormalige wachtlokaal van TESO heeft een nieuwe chef-kok, een ver nieuwde menukaart en ook de inrich ting en aankleding is veranderd. Met als resultaat een klassiek, modern res taurant waarin de TESO-geschiedenis nog altijd zichtbaar is, met een schit terend uitzicht op de havenmond. Gezellig en huiselijk, met uitzicht op haven Bedrijfsleider Mascha Engel wilde een nieuwe weg inslaan met de brasserie en daar hoorde een nieuwe naam bij. 'We willen met de nieuwe naam aange ven dat we een volledig ander concept hebben. Daarnaast zijn we voor 90 procent afhankelijk van hel toerisme. Gasten begrepen door het woord Kof fiehuis in de oude naam niet dat ie hier ook kon eten.' Zonde, want de nieuwe chef-kok Rob Sanders bereidt met zijn team de lekkerste gerechten. Sanders: 'Wc willen ons onderscheiden en bie den nu moderne gerechten, zoals een fruits de mcr-schotel met onder ande re king-crab poten, gamba's en diverse schelpen.' De brasserie wil zijn gas ten verrassen en verwennen. Zo ver schijnt er ieder jaargetijde een nieuwe menukaart, zijn er iedere week andere specials en is er een culinair verras singsmenu. De producten zijn van hoogwaardige kwaliteit want die zijn veelal Texels. 'We hebben lamsvlees van slagerij Goenga, schapenmelkijs van Parel Enterprise, vis van de Texelse Visspecialist, kaas van Kaasboerderij Wezenspyk en we hebben alle bieren van de Texelse bierbrouwerij in huis'. vertelt Engel. Alles is mogelijk. Zo kan het restaurant worden gehuurd voor feesten tot honderd personen, levert de brasserie catering (warm en koud buffet) aan huis en kan er bijvoorbeeld een high-tea worden gereserveerd. Niet alleen het eten, ook de inrich ting van Brasserie TX ziet er goed uit. Er ligt een nieuwe houten vloer, er staan nieuwe meubels, er is een nieuw servies en zowel de binnen- als de buitenkant is geverfd. Buiten staan nieuwe lerrasmeubels en wind en zonneschermen zodat het er goed toeven is. Rokers blijven welkom. Zij kunnen desgewenst eten op het terras. Dat zal binnenkort namelijk volledig worden overkapt. Ondanks alle veranderingen is de TESO-geschiedenis nog altijd zicht baar. 'Dat vinden wij heel belangrijk. De panelen uit het wachtlokaal han gen er nog en we hebben in de bras serie een fotohoek ingericht met alle oude foto's', vertelt Engel. De brasserie straalt gezelligheid en huiselijkheid uit en de medewerkers zijn op en top gastvrij. Brasserie TX is onderdeel van Havenhotel Texel en gevestigd aan de Haven 2 in Oudeschild, De brasserie is dagelijks geopend van 9.00 tot 21.00 uur. Reserveren kan door te bellen naar: tel. 0222-320014. Voor meer informatie: http://www.brasserielx.nl. Zondag 30 maart 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. J Glazema, gezamenlijke dienst, doopdienst, mmv koor Voice. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk, ds. J. Glazema. doop dienst, mmv koor Voice. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. dhr. m.D. Kuiper. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 10.00 u. ds. C. der Neder landen, poeziedienst, Waddendienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend. 10.00 u. en 16.00 u. ds. W. Tuinier., GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. L Geijlvoet, extra collecte voor Kerken en Minima Texel. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u ev. P. Emans uit Apeldoorn. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u Volg de weg ten leven. Wachttorenstudie, 11.20 u.: Bewandel Jehovah's wegen. Neem de tijd voor God en houd tijd over voor Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te knjgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg Dag en nacht bereik baar viatel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemini-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisser- vice. Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461 - Omnng Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Omring Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13 00- 14.00 u. - Omring diëtist voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1- 1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland- noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. y, ]Yerk aan dc weg Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www dierenpen- siontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tet. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij pro blemen met alcohol, drugs of andere ver slavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Hel der, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Bnjder Verslavingszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en pre ventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; Van 31 maart tot 6 april zijnd e volgende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden Den Burg: Gasthuisstraat tussen Hol- lewal en Hogerstaat; Burgwal ter hoogte van nummer 20 (doorgaand fietsver- keer mogelijk). Eierland: eenrichting verkeer op de Postweg tussen Muyweg en Oorsprong weg, in de richting van De Cocksdorp naar Den Burg (verkeer naar De Cocksdorp wordt omgeleid via de Hoofdweg). Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Thijs- selaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop R om mets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Mieke Smid Telefoon 06 - 48 34 43 74 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 lautomatscni Per jaar €74.10 71,75 («utomafceh) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 20.00 u. Cabaret-café. Waarin het loka le nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Jamen de Bruijn Vandaag: Over zomer hitte en een witte paas, de film over de Vleugel van Ed, bushaltes en extra raadsver gaderingen Rechtstreekse uit zending vanuit De Lindeboom, aansluitend: Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit baptistenge meente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlands talig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Raadscommissie Rechtstreek se uitzending van de commis sie Grondgebied vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u. Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commis sie Werkwijze Raad vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Raadscommissie. Rechtstreek se uitzending van de commis sie Welzijn vanuit het gemeen tehuis. aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Leitmotiv, een programma over thema's 20 00 u. Raadscommissie. Recht streekse uitzending van de commissie Middelen vanuit het gemeentehuis, aansluitend: Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden Een invasie van tuktuks vrijdag in Oudeschild, waar in De Compag nie ondernemer Anita Huisman van TukTuk Express het start schot gaf voor deze voor Texel nieuwe vorm van vervoer van passagiers. Bestuurd door tien chauffeurs baarden evenzoveel driewielige voertuigen opzien op de haven. 'Een welkome aanvulling op de toeristische voorzieningen op het eiland', zei verkeerswethouder Peter Bakker, die als eerste mocht instappen. Als pleitbezorger voor schoon vervoer deed hij dat niet zonder de wens uit te spreken dat de karretjes die nu nog op diesel rijden zo'n succes worden dat een volgende serie tuktuks kan worden aangeschaft die voorzien zijn van een zonnecollector op dak en die rijden op verantwoorde biologische brandstof. Overigens zijn de één- taktmotoren volgens Huisman nu al vriendelijk voor het milieu. 'De tuk tuks van het merk Piaggio worden in Europa gemaakt en komen zo uit de fabriek.' Een ritje met de tuktuk kost €3,50 per persoon per zone, waarbij Texel verdeeld is in dertien zones. De bestuurders zijn in feite zelfstan dige ondernemers. Ze huren de tuk tuks van Anita Huisman. Chauffeurs noemden vrijdag een daghuur van €40,-, maar volgens Huisman is de huurprijs afhankelijk van de dagop brengst. 'Het gaat er om dat de chauffeurs er leuk aan verdienen. Als ze veel ritten hebben, is het ook reëel dat ze meer huur afdragen.' De tuktuks worden door de Rijksdienst voor Wegverkeer (RDW) gezien als brommobiel, maar chauffeurs heb ben wel een autorijbewijs (B). Ze hoeven geen taxivergunning te heb ben, omdat de Wet Personenver voer, waarin bepalingen staan voor openbaar vervoer en bus- en taxi vervoer, volgens het ministerie niet van toepassing is op tuktuk's. Ze halen met passagiers maximaal een snelheid van 65 tot 70 km/uur. De oproep die Huisman in decem ber deed, heeft een 'handjevol' Texelse chauffeurs opgeleverd. De koude paasdagen waren voor haar bedrijf geen ideale start. 'We zit ten in de aanloop. Het is nu nog wat proefrijden, vanaf april gaan we echt van start. We willen vanaf mei een toer gaan organiseren langs de gouden driehoek: de Schans, de Wezenputten en het Maritiem en Juttersmuseum. En straks ritjes door het bos en we zijn nog met andere leuke dingen bezig. We zien vanzelf wel wat gaat lopen en wat niet. Het zijn uiteindelijk de toeristen die dat bepalen.' Als verslaggever heb je soms een buitenkansje. Zoals bijvoorbeeld een gratis ritje in een tuktuk. Het is even wennen achterin, maar bijzonder is het wel. Met drie volwassenen pas sen we precies op de achterbank, de chauffeur heeft zijn domein voor in, als een echte macho de armen gespreid aan het brede stuur. Het aanbod om het zeiltje naar bene den te doen slaan we gezien het koude paasweer maar af Zodra het klapdeurtje dicht is, geeft de chauf feur gas. Wat schokkerig komt de éentakter op gang, trilt en schudt onderweg en is bepaald met geruis loos. kortom je voelt dat je onderweg bent en we scheuren langs de afge meerde kotters. Zo'n rondje over de haven is weer eens wat anders en we trekken veel bekijks. Gang is alles, ook al betekent dit dat we in de bochten een beetje naar links hangen en dan weer naar rechts. Maar we zitten zacht en redelijk comfortabel en met een beetje fanta sie wanen we ons in deze swingende Piaggio ergens in Italië. Een praatje met de chauffeur voorin verloopt wat moeizaam. Het vergt wat stem verheffing en een achteromkijkende chauffeur verhoogt zo dicht langs de waterrand niet het gevoel van veilig heid Maar de zorgen zijn overbo dig, we bereiken ongeschonden het keerpunt op de kade waar de TX10 afmeert. Met een ferme draai aan het stuur manoeuvreert de chauf feur de tuktuk in de richting van het eindpunt, voor we het weten zijn we alweer bij De Compagnie, waar het volgende vrachtje staat te wachten. Tekst en foto Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 13