Jan van Andel voorzitter VVV Paaswandelaars trotseren sneeuwbuien Cjrocn 'warlsjïxeh in het hart f Toezicht gemeente blijft onder de maat Slachtoffers voor niets naar rechtbank Natuureiland Texel Bestuurder 'op afstand' Tuktuk Gegadigden willen meer zekerheid Uitgifte kavels Zouteland twee maanden uitgesteld Kritische brief VROM-Inspectie Man gewond bij ongeluk WITTE PAAS. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12261 DONDERDAG 27 MAART 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg TEXELSE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: UONSCLUB TEXEL ll\J2AIV\ELPUr\JT Damesondergoed 'Mijn liefde voor smetteloos witte lepelaars komt hoogstwaarschijnlijk vanwege mijn vroegere fascinatie voor mooi wit damesondergoed-..' Dat zei schrijver en vogelliefheb ber Hans Dorrestijn in Ecomare bij de ingebruikname van een web cam waarop een lepelaarkolonie in natuurreservaat De Geul is te bewonderen. Pagina 7 Hoorn. 'Sommige kavels hebben zo'n vreemde vorm, dat je er niet eens een huis met vier rechte hoe ken op kunt bouwen', smaalde één van de gegadigden. Ook bestond verschil van inzicht over de locatie van de schuurtjes. Op sommige kavels zouden die alleen aan de achterkant van de woning kunnen, met als gevolg dat ze het uitzicht belemmeren. 'Ze zouden nog kijken wat ze daaraan konden veranderen. Maar ik had geen zin te tekenen zonder dat ik zekerheid had', aldus een criticaster. Toen de gegadigden hun poot stijf hielden, besloot wethouder Nico Kikkert na overleg met de medewer kers van Royal Haskoning tot uitstel van de kaveluitgifte. Wat Kikkert betreft, was dat niet nodig geweest. 'We hadden dit interactief willen oplossen, gaandeweg het proces naar het definitief worden van de bouwplannen. Lees verder op pagina 9 'Een welkome aanvulling op de toeristische voorzieningen op het eiland', zei verkeerswethouder Peter Bakker voordat hij als eerste in een van de tien tuktuks mocht stappen, die vanaf vrijdag over het eiland nj- den. Pagina 13 Ganzeneieren niet geprikt Natuurmonumenten en Staats bosbeheer hebben besloten dit jaar geen ganzeneieren te prik ken. Dit omdat de vergunning daarvoor pas deze week door de provincie werd afgegeven. De ontheffing is begin januari via Faunabeheer aangevraagd door Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer, LTO en de WBE. Door nog onduidelijke redenen is de afhan deling van de aanvraag zo traag verlopen, dat de goedkeuring pas op 25 maart is afgegeven. Omdat de eerste jonge ganzen inmiddels al gesignaleerd zijn, is besloten dit jaar niet meer in de natuurgebieden de eieren te prikken. Voor volgend jaar wordt op een vlottere afhandeling van de aanvraag gehoopt om tege moet te komen aan de wensen van de agrariërs om het aantal ganzen binnen de perken te houden. Het is met de eerste keer dat het prik ken moet worden afgeblazen omdat geen vergunning werd afgegeven. hij 49 km/u te hard te hebben gere den. Aangezien het rijbewijs wordt ingenomen bij overschrijdingen van 50 km/u of meer, kwam. hij er met een geldboete vanaf. Dat gold niet voor een 38-jarige man uit Den Burg, die (na correctie) 134 km/u reed en zijn rijbewijs moest inleve ren. De derde bekeuring was voor een 50-jarige taxichauffeur uit Den Burg, die met zijn busje 125 km/u over de Nieuwlanderweg reed. Ook hier mag slechts 80 km/u worden gereden. Jan van Andel wordt de nieuwe voorzitter van de Stichting VW Texel Promotie. Hij volgt Martin Warnaar op, die sinds november 2006 interim-voorzitter was. Van Andel wordt gepresenteerd tijdens de Promotieavond van de VW op dinsdag 1 april en gaat een dag later officieel aan het werk. Het bestuur zegt blij te zijn dat Van Andel zich als onafhankelijk voorzit ter voor de VW wil inzetten. 'Jan van Andel heeft veel kennis van het eiland, is goed ingevoerd in het maatschappelijk leven van Texel en gewend op bestuursniveau te ope reren.' Hij is, sinds 1996 directeur van de Stichting Wonen Texel, die onlangs fuseerde met Woningbouw vereniging Nieuwediep en sindsdien Stichting Woontij heet. Daarnaast is Van Andel directeur van welzijns- stichting Pharos en projectleider bij de realisering van het PHH-gebouw. De rol van de nieuwe voorzitter zal een andere zijn dan die van War naar, die anderhalf jaar geleden werd belast met het herstellen van de com municatie tussen WV en een deel van de achterban. Warnaar droeg in belangrijke mate bij aan het oplos sen van het conflict met de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers. Daarnaast was hij direct betrokken bij het inwerken van directeur Wou ter de Waal. Van Andel gaat meer 'op afstand' besturen, zoals statutair bepaald is. In de nieuwe overleg structuur zal hij de periodieke bijeen komsten voorzitten. 'Hierdoor wordt een grotere betrokkenheid tussen VW-bestuur en achterban bereikt, zo bleek in de afgelopen periode. De kennisuitwisseling wordt door alle partijen als zeer positief ervaren.' Cees de Waal Het vertrek van Warnaar en het aan treden van Van Andel is niet de enige wijziging in het bestuur van de VW. Voormalig TESO-directeur Rob Wortel is inmiddels afgetreden als bestuurslid en vervangen door zijn opvolger bij de veerdienst, Cees de Waal. De Waal heeft zijn eerste bestuursvergadering er op zitten. Ook hij zal zijn opwachting maken tijdens de Promotieavond op 1 april. Bart Robbers, interim-voorzitter bij TVL, zal aftreden zodra er een opvol ger is gevonden. Verwachting is dat dit uiterlijk in mei gebeurt. Meer nieuws over de VW wordt bekend gemaakt tijdens de Promo tieavond, die wordt gehouden bij Stayokay in Den Burg en om 19.30 uur begint.. Na de pauze verzorgt gastspreker Alex de Vries een lezing over een Zweedse methode om de gastvrijheid te vergroten. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De uitgifte van de kavels op 't Zouteland is uitgesteld tot 29 mei. Het was aanvankelijk de bedoe ling vorige week donderdag al tot Zomerkilte Texel is een waddeneiland. Het is moeilijk om hier boven het slijm- en slijkziek slak- en piergewemel uit te komen. Frits, wat doe je als de Venus van Botticelli zich in levenden lijve bij jou aandient? Je valt op je knieën in het schuim en reikt oesters en cham pagne aan, dat heb je goed gedaan. Maar je propt haar niet in een tuf-tuf, dat is een onvergefelijke fout. Dat mallotige ding doodt gegarandeerd alle sterallures. Waarom heb je dat nou gedaan? Een beetje ster is onbe naderbaar door de extreem hoge temperaturen aan de oppervlakte. Vraag maar aan Kees de Jager hoe heet het daar hoort te zijn. Mense lijke sterren worden gemaakt, en het was jouw taak het vuur huizenhoog op te stoken. In plaats van ze op een marmeren sokkel te zetten in de zinderende zomerzon heb je Sophie, Waldemar en Monique in de natte kilte in de kale polder in een duk-duk gezet. En daardoor werd het een genoeglijke avond. Woelmuis Sneeuw- en hagelbuien, wind en kou maakten dat Texel er tijdens de extreem vroege paasdagen bij tijd en wijle schilderachtig uitzag, maar ook dat het flink koukleumen was. Want veel Texelaars en gasten ble ven niet bij de kachel. Zoals wande- het gure weer werden blootgesteld, laars Betty en George Eelman, maar De combinatie van kou, wind en ook fietsers en andere recreanten vocht maakte dat voor de lammetjes troffen een bui. Net als de vele lam- onderkoeling op de loer lag. Waar metjes die bij gebrek aan schuur- mogelijk werd beschutting gezocht ruimte in hun eerste levensfase aan achter tuinwallen, voerbakken of het De gemeente presteert nog steeds onvoldoende op het gebied van toezicht en handhaving. Dat schrijft de VROM-Inspectie in een brief aan burgemeester en wet houders. Die dateert van 12 febru ari, maar is deze week openbaar geworden. De VROM-Inspectie heeft eind vorig jaar de gemeente bezocht om te zien of het al beter ging sinds een vorige inspectie in 2006. Die had aange toond dat Texel zijn wettelijke taken op het gebied van milieu, ruimtelijke ordening, toezicht en handhaving onvoldoende uitoefende. Op basis van de nacontrole con cludeert de inspecteur dat sinds 2006 zaken zijn verbeterd, maar dat op de meeste en de belangrijkste punten nog 'weinig tot geen vor deringen zijn geboekt'. Met name het toezicht op bouwen, ruimte en milieu is onder de maat geble ven. Volgens de inspectie stelt de gemeente nog steeds onvoldoende capaciteit en tijd beschikbaar om de wettelijke VROM-taken 'op een minimumniveau' uit te voeren. De problemen zijn volgens de inspectie niet aan de huidige medewerkers te wijten. 'Hun inzet is goed en met geplande opleidingen zal er verbe tering optreden.' Volgens de inspecteur moeten zowel het college als de gemeenteraad beseffen dat er onvoldoende geld wordt gereserveerd om de taken te kunnen uitvoeren. 'Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, omdat de hierdoor opgelopen achterstanden op het gebied van vergunningver lening en handhaving niet worden ingelopen.' De inspecteur zegt opnieuw bestuurlijk overleg met de gemeente te willen hebben Meer hierover op pagina 5 Slachtoffers van strafbare feiten van een 19-jarige inwoner van Oudeschild kwamen vrijdag voor niets naar de rechtbank in Den Helder, De zitting bleek niet door te gaan, maar justitie had ver zuimd de slachtoffers te informe- De Oudeschilder wordt verdacht van een flink aantal feiten. De eerste is een poging tot zware mishande ling in De Koog, 29 april vorig jaar. Een dag later zou de man twee diefstallen hebben gepleegd in Den Burg. En weer een dag later deed hij opnieuw een poging tot zware mis handeling en bedreigde hij iemand. Ook deze laatste feiten hadden plaats in Den Burg. Op 11 juni vorig jaar zou de man in de Ploosterstraat in De Cocksdorp iemand hebben bedreigd en eind september was hij in Den Helder betrokken bij een diefstal. Maar met geen van de feiten werd de Texelaar vrijdag om de oren gesla gen door officier of rechter, want de zaak ging met door. De verdachte en zijn advocaat waren daarvan op de hoogte, net als de rechter en het Openbaar Ministerie, maar enkele slachtoffers wisten van niets. De zaak zou om 9.20 uur beginnen, maar pas toen het bijna 10.00 uur was kwam een bode vertellen dat de zaak van de agenda was gehaald. Reden was dat hét Openbaar Minis terie nader onderzoek naar de gees testoestand van de verdachte wil, om te weten of alle feiten hem wel volledig zijn aan te rekenen. Dit onderzoek duurt naar verwachting minstens een paar maanden. Volgens de officier had het Open baar Ministerie Bureau Slachtoffer hulp gevraagd de slachtoffers te informeren dat de zaak niet door ging. Bij in ieder geval een aantal van hen - er zaten zowel Texelaars als inwoners van Den Helder te wachten - was dat blijkbaar niet goed gegaan. Wanneer de zaak wel wordt behandeld, is nog niet bekend. moederdier. Een uitgebreide foto collage van de witte paasdagen staat elders in deze krant. (Foto GaraiO Timmerman/Beeldbank Texel) Automobilisten veel te snel Bij snelheidscontroles, die in de nacht zaterdag op zondag werden uitgevoerd, heeft de politie drie overtreders bekeurd. Niet veel, maar de boosdoeners reden wel erg veel te hard. Een 18-jarige jongen uit De Koog werd op de Pontweg nabij zijn woonplaats geklokt op 135 km per uur, op een gedeelte waar 80 mag worden gereden. Na correctie bleek Topweekend Cinema Texel Cinema Texel heeft in de het eer ste (paas)weekend bijna 1500 bezoekers voor de film Zomer hitte over de vloer gehad en was daarmee volgens eigenaar Frits Nieuwenhuizen de best preste rende 'onafhankelijke bioscoop' in Nederland. Het succes op 'eigen' eiland staat niet op zichzelf voor Zomerhitte. Ondanks de weinig lovende kntie- ken in de landelijke media trok de film meer dan 55.000 bezoekers. Zij zorgden voor een box office (omzet) van €431.600,-. In de afge lopen dertig jaar kende geen enkele Nederlandse boekverfilming (kin derboeken uitgezonderd) dezelfde hoge cijfers. Inclusief voorverto ningen hebben inmiddels al bijna 80.000 mensen Zomerhitte gezien. De frim draait in 85 bioscopen. In België (Antwerpen en Maasmeche- len) kwamen bijna 16.000 mensen kijken. Raadsvergadering naar andere datum De raadsvergadering van dinsdag 1 april wordt verzet naar 8 april. Belangrijkste reden volgens raads- griffier Marit de Porto is dat de stuk ken over de samenwerking tussen de Waddeneilanden waarschijnlijk pas vnjdag kunnen worden verzon den, waardoor de (steun)fracties te weinig tijd zouden hebben om zich te kunnen voorbereiden. Naast de Waddensamenwerking staan ook de openingstijden van de horeca op de agenda Het aanvangstijdstip van de vergadering blijft ongewij zigd: 20.00 uur zaken te komen, maar de gega digden in de vrije sector wilden eerst meer zekerheid, onder meer over de vorm en grootte van de kavels. Het uitstel kwam niet helemaal als een verrassing. Nog bij de laatst gehouden publieke bijeenkomst over de plannen voor woningbouw op 't Zouteland bestond kritiek op de verkavelingsstructuur. Volgens veel gegadigden was stedebouw kundig bureau Royal Haskoning doorgeslagen in het verlangen tege moet te komen aan de wens in het Loodsproject om geen doorsnee nieuwbouwwijk te creëren, maar een buurtje dat aansluit bij de sfeer en historische structuur van Den Ambulancepersoneel legt de gewonde rr Een 23-jarige man uit Den Helder is gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op de Boodtlaan in De Koog. De man, die op een brommer reed, verloor vermoedelijk de macht over de stuur en werd gelanceerd op een verkeersdrempel. Hij kwam hard ten val op het wegdek, terwijl de brom fiets tegen de stilstaande auto van Duitse toeristen terecht kwam. De ambulancedienst rukte met twee wagens uit om hulp te verlenen. De traumahelikopter werd ook gealar meerd, maar die hoefde uiteindelijk niet te komen. De man werd voor de zekerheid direct naar het Medisch Centrum in Alkmaar gebracht in verband met mogelijk letsel aan nek en rug. De politie stelt een alcoholcontrole in om te onderzoeken of hij moge lijk teveel had gedronken. Volgens ooggetuigen had de man onzeker gereden.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1