Texeïs Internet Compleet Stichting Kerken en Minima Texel Bruinvis Femke op parkeerplaats McDonalds Cheque C&A voor Texelse Reede Presentatie Verteltheater groot succes Big brother bwatcwncyoü TEXELSE j COURANT Problemen bij handhaving Contouren PHH-gebouw zichtbaar Halftamme ooievaar overleden Bouwplannen voor Oosterend Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Het moet een vreemd gezicht geweest zijn voor de bezoekers van MacDonald's in Hoorn, toen op de parkeerplaats een bruinvis van de ene auto in de andere werd overge bracht. Het dier was gevonden op het strand bij De Koog en werd door Salko de Wolf van Ecomare over gedragen aan SOS Dolfijn in Har derwijk. Als het dier, dat naar een van de vinders Femke is genoemd, voldoende is hersteld, wordt het in de Noordzee uitgezet. Het was een drukke dag voor de hulpverleners, want slechts minu ten nadat Femke aan SOS Dolfijn was overgedragen, ging de tele foon omdat bij De Cocksdorp een tweede bruinvis was aangespoeld. In de geschiedenis van SOS Dolfijn was het pas de derde maal dat er twee bruinvissen op een dag binnen gebracht. (Foiososojnvn/BoowtPcwm? Enten blauwtong Veehouders verkeren nog in onze kerheid over de vraag wanneer ze hun dieren kunnen enten tegen de ziekte blauwtong. Officieel is er vol gens Dierenartsenpraktijk Texel nog mets bekend. Wel ziet het er naar uit dat er in mei of juni entstof beschikbaar komt. Zoals het nu lijkt, zal eerst het rundvee worden geënt. De indruk bestaat namelijk als eerst koeien immuun zijn voor blauwtong, dat schapen er minder last van hebben. Schietoefeningen Vanaf marinekazerne Erfprins in Den Helder worden van woensdag tot en met vrijdag schietoefenin gen gehouden. Afhankelijk van de weersomstandigheden vinden deze dagelijks plaats van 9.00 tot 16.00 uur. Voor dienstverlening op het gebied van internet moet je bij Texeïs Inter net Compleet zijn. Martin Splinter is gespecialiseerd in de voordelen van gecombineerde internetdiensten, hij weet hoe er voor ondernemers geld te besparen valt. 'Als de internet diensten goed op elkaar zijn afge stemd en je als ondernemer kiest om ook het belverkeer en de pintrans- acties via internet te regelen, kun je tot 40 procent op jaarbasis besparen', aldus Splinter. 'Als ondernemer kun je tot 40 procent besparen' warboel maar overzicht bij Splinter Splinter komt bij veel ondernemers over de vloer. De verschillende tele foon- en internetkabels, faxmodems en abonnementen illustreren veelal de status: een warboel. Ondernemers hebben in de loop der jaren heel vsat verzameld. Een faxmodem naast hun gewone telefoonabonnement, gevolgd door een internetverbinding. 'Tel daar voor restaurants of hotels draadloos internet en pintransacties bij op en de chaos aan diensten is compleet stelt Splinter. Door alles te combine ren in één veilig internetabonnement, besparen ondernemers op jaarbasis aanzienlijk. En ook niet onbelang rijk; het blijft overzichtelijk. Splinter noemt als voorbeeld een winkelier die per maand alleen al aan een pinabon- nement 23,- kwijt is. 'Met een totaal- abonnement houden ze dat geld al in hun zak!' Voor hoteliers levert ccn totaalabonnement van T.l.C. naast voordelen ook overzicht op. 'Draad loos internet, individuele telefoonge sprekken van gasten op hun kamer, faxmachines en meerdere telefoonlij nen op de receptie maken het er niet eenvoudiger op. Eén overzichtelijk pakket lost dit op.' De dienstverlening bij T.l.C. gaat nog verder. Aan de bereikbaarheid en flexi biliteit van bedrijven en hun werk nemers worden hoge eisen gesteld. Werkplekken worden dynamischer en daarmee ook complexer. Splinter ziet hierin een uitdaging: Ik zoek graag een oplossing voor complexe situa ties. Een werknemer kan op elke wil lekeurig plek bereikbaar zijn zonder daarvoor allerlei telefoonnummers in het leven te roepen, of daar een inge wikkeld doorschakelsysieem op los te laten. Telefonie verhuist moeiteloos mee naar de huiskamer of flexplek.' Service Als voordeel ten opzichte van grote bedrijven aan de vaste wal noemt Splinter zijn service. Veel problemen ontstaan op een onmogelijk tijdstip. 'Als een klant me belt op zaterdag avond om acht uur, dan (ten ik er om half negen.' Texeïs Internet Compleet werkt met internetprotocollen. Deze zijn gecer tificeerd en veilig, dit geldt ook voor het elektronisch betalingsverkeer. Maak een afspraak voor meer infor matie over de mogelijkheden én de besparing via 0222-797002. Ballonnen, koffie met gebak en - het belangrijkste - een vette cheque voor de bewoners van de Texelse Reede, afdeling 's Heerenloo. Uit handen van Jaco van Trigt, bedrijfsleider van de onlangs geopende C&A in Den Burg, incasseerden ze €2.500,-. Met het geld komen ze een flinke stap dichterbij vervulling van hun grote wens: de aanschaf van een duofiets. Zoals veel anderen maken de bewoners van de Texelse Reede graag een ritje op de fiets. 'We deden dit op de tandem, maar dat is niet ideaal. Met een duofiets kun nen we straks heerlijke ritjes maken, vertelt persoonlijk begeleider Moni que Leijstra. Gedacht wordt aan een duofiets met vier wielen zoals die bij Verpleeghuis Texel al enkele jaren met succes wordt gebruikt, waarbij de bewoners die allemaal een individuele vrijwilliger hebben een ritje kunnen maken. 'Je zit com fortabel en kunt lekker naast elkaar trappen. Met dit bedrag schieten we een aardig eind op.' Van Trigt: 'Het is bij C&A de gewoonte dat als ergens een nieuwe vestiging wordt geopend, een bedrag aan een lokaal goed doel mag worden besteed. Ik wist dat de Texelse Reede dit graag wilde, maar er geen geld voor had. Zo'n fiets is iets concreets en het is prachtig als ik ze hier straks door de Hogerstraat zie fietsen.' Meester Laan en mevrouw Ver- berne moesten door griep ver stek laten gaan, maar de andere vijf vertellers wisten het vijftig man sterke publiek uitermate te boeien tijdens de presentatie van het Verteltheater, die woensdag in de bibliotheek werd gehouden. Anderhalf uur lang luisterde het publiek in spanning naar ware gebeurtenissen uit het verleden, verteld door de dames Kool en Kik kert en de heren Eelman, Eekma en Haarsma. Zij waren in het vertellen begeleid door Anneke Berghuis van de Muziek- en Dansschool. Om beurten deden de vertellers een greep uit hun koffers vol ervaringen. Ze vertelden over grote veranderin gen. de crisistijd, de oorlog en de liefde. Er werd ademloos geluis terd, gelachen en ontroerd langs ogen gewreven. Tussen de verhalen door zong het publiek mee met oude deuntjes die Bertus Eelman op keyboard en accordeon speelde. Connie Bakker, begeleidster van de Gollards, praatte de onderwerpen aan elkaar, terwijl Anneke Berghuis de regie verzorgde. Naar aanleiding van het verhaalde kwamen bij het publiek zoveel herinneringen los, dat er nog lang werd nagepraat. De presentatie had een intiem karaker, zonder microfoon en dichtbij de luisteraars. Het Verteltheater, een bijzondere vorm om de geschiedenis door te geven, is een project van de Muziek- en Dansschool. Meer infor matie is te vinden op www.vertel- theatertexel.nl. MHnnM Jaco van Tngt (rechts) met de cheque voor de bewoners van de Texelse Reede. {Foto Gerant flWCXJN GOEi ©Z8-G3-200Ö DONDERDAG 27 MAART 2008 een paard gekregen. De ooievaar is aan zijn verwondingen overleden en wordt opgenomen in de collectie van Ecomare. n het PHH-gebouw worden zichtbaar. De eerste contouren van het PHH- gebouw worden zichtbaar. Op het bouwterrein langs de Pontweg bij Den Burg verrijst momenteel de staalconstructie. Volgens Paul Buijsman van hoofd aannemer VOF De Geus/Duin Bouw bedrijf is naar verwachting over twee weken de gehele staalconstructie opgetuigd. Het gebouw voor poli tie, brandweer, ambulance en medi sche diensten wordt 81 meter lang en 56 meter breed (op het breedste gedeelte). Het lessenaarsdak boven de brandweerkazerne wordt bijna 9 meter hoog, het gedeelte voor de medische diensten (onder andere huisartsen) 4 meter. De afgelopen tijd hebben de bou wers gewerkt aan de fundering en de riolering. Als de staalconstructie overeind staat, wordt een begin gemaakt met de binnenmuren. Die worden opgetrokken uit kalksteen. Volgens Buijsman verloopt de bouw volgens planning, ondanks het stil leggen ervan eind vorig jaar nadat er asbestresten waren ontdekt. Het hulpverleningsgebouw is naar ver wachting eind dit jaar klaar. De problemen op het gebied van handhaving en toezicht hebben al geruime tijd de aandacht van col lege en raad. Er zijn vorig jaar verbeterplannen opgesteld en het college bracht in september het personeelstekort bij de teams Toezicht, Vergunningen en Handhaving onder de aandacht. Uit een stuk waarin diverse onder bezettingen op het raadhuis werden belicht, bleek dat minimaal ander halve arbeidsplaats extra nodig zou zijn om aan de eisen van VROM te kunnen voldoen. Met drie tot vijf extra arbeidsplaatsen zouden de verantwoordelijke afdelingen pas op een gemiddeld niveau zitten. Een paar jaar geleden kwam uit een ander onderzoek overigens ook al de conclusie dat er te weinig capa citeit is. Burgemeester Joke Geldorp waar schuwde de politieke partijen in september dat het risico bestaat dat VROM op een gegeven moment ingrijpt en zelf op kosten van de gemeente de VROM-taken gaat uitvoeren. Een woordvoerder van VROM wilde gisteren niet op die optie vooruitlopen. 'Dat zou teveel een hypotheek op de discussie leg gen. We willen eerst praten over de zaken die nu nog niet goed gaan en er zijn meerdere manieren om de zaken in orde te krijgen.' De raad stelde bij de laatste begro- De ooievaar die bijna anderhalf jaar op Texel verbleef, is dood. Waarschijnlijk is de vogel over leden aan interne bloedingen, mogelijk veroorzaakt door de trap van een paard. tingvergadering éénmalig geld beschikbaar voor onder meer oplei ding en inhuur van extra krachten, maar er werden nog geen structu rele maatregelen genomen. Volgens de VROM-Inspectie maakt het niet uit of de gemeente de taken zelf uitvoert of uitbesteedt aan derden, maar moet het wel op een mini mumniveau gebeuren. Uit een evaluatie over 2007, die net als de brief van VROM komen de maandag in de raadscommis sie Grondgebied wordt besproken, blijkt dat met name het team Toe zicht een lastig jaar achter de rug heeft gehad waardoor het met aan alle taken toekwam. De club zat een half jaar zonder teamleider, er waren mensen langdurig ziek en vier toezichthouders verlieten het team, waardoor het doorlopend onderbezet was. Aan werk had het team geen tekort, tussen het regu liere werk en het doorvoeren van verbeteringen door moest ook wor den deelgenomen aan werkgroepen waarin over digitale dienstverlening wordt gesproken. Ondanks de problemen is voor 2008 een nieuwe nota Planmatig Handhaven opgezet waarin wordt beschreven welke onderwerpen dit jaar extra toezicht en handhaving kunnen verwachten. In die nota wordt gehoor gegeven aan de laat ste kritiekpunten van de Inspectie. Zo wordt onder meer het toezicht op permanent wonen in recrea tieve opstallen aangepakt, komt er toezicht op vervallen gebouwen en wordt er meer op gebruikersvergun ningen voor gebouwen gecontro leerd. Dat was volgens VROM tot nu toe onvoldoende. De handel en wandel van Jan van Andel In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend vindt vrijdag de presen tatie plaats van verschillende (bouw)plannen die in het dorp leven. Onder leiding van de dorps commissie wordt aangetoond hoe de verschillende plannen kunnen samenvallen en wordt antwoord gegeven op de vraag 'hoe nu verder?' In juli presenteerde de gemeente de 'Task Force Ruimtewinst Oosterend en De Cocksdorp', een antwoord op de vraag naar nieuwe woning bouwlocaties en uitbreiding van de bedrijventerreinen. Nadat nader onderzoek was gepleegd, werd het TFR-advies in oktober officieel ten doop gehouden. Daarbij bleek dat er in Oosterend ook andere plan nen leefden om het dorp leefbaar te houden. De werkgroep Collec tief Particulier Opdrachtgeverschap van de dorpscommissie Oosterend wil betaalbare woningen realiseren, vakantiepark De Verrassing denkt over nieuwbouw en ook basis school De Akker heeft bouwplan nen. Tijdens de bijenkomst van vrij dag wordt uit de doeken gedaan hoe deze plannen elkaar kunnen versterken en wordt een schetsplan gepresenteerd. Daarna wordt een toelichting gegeven ovQr het ver volgproces. De presentatie begint om 20.30 uur en sluit aan op de (openbare) jaar vergadering van de dorpscommis sie. Slippartij Nieuwlanderweg loopt goed af Een automobilist op de Nieuwlan derweg werd zondag rond 11.30 uur verrast door de gladheid. Bij een remmanoeuvre tijdens een hevige sneeuwbui slipte zijn wagen en kwam via de berm ondersteboven in de sloot terecht. Voor de chauf feur en zijn echtgenote liep het wonderlijk -goed af. Ze wisten via het nog enig bruikbare portier op de wal te kruipen, nat en onder de modder, maar ongedeerd. De auto liep forse schade op. De ooivaar werd in februari 2007, licht ondervoed en behoorlijk tam, in Ecomare opgevangen. Nadat hij was aangesterkt en uitgezet, zwierf hij over Texel en werd hij over het hele eiland gezien. Af en toe bedel de hij om eten, maar hij was zeker ook in staat voor zijn eigen voedsel te zorgen. Enige tijd geleden werd hij door voorbijgangers zielig op zijn buik liggend in het gras aangetroffen en opgehaald door dierverzorger Salko de Wolf van Ecomare. Toen deze hem via een maagsonde trachtte vocht te geven, kwam dat er zwart weer uit. De dierenarts sprak daarop het vermoeden uit dat het diér inwendige bloedingen had. Mogelijk heeft het een trap van

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5