Lions starten inzameling cartridges en telefoons m i TEXELSE 7 COURANT SVO verslaat gefrustreerd Watervogels Start Big Broeder door Hans Dorrestijn Volle winst voor dames Tevoko Mogelijk appartementen in stolp Vigilant van Lap DONDERDAG 27 MAART 2008 Dorrestijn en huislepelaar bij start Big Broeder Foto Mte*6 Smid/Seefcttwn* Texel Met een webcam is sinds dinsdag een lepelaarkolonie in natuurre servaat De Geul te bewonderen. Het startsein in Ecomare werd gegeven door cabaretier, schrijver en vogelliefhebber Hans Dorres tijn. 'Mijn liefde voor smetteloos witte lepelaars komt hoogstwaar schijnlijk vanwege mijn vroegere fascinatie voor mooi wit dames ondergoed...' Met een webcam is sinds dinsdag een lepelaarkolonie in natuurreser vaat De Geul te bewonderen. Het startsein in Ecomare werd gege ven door cabaretier, schrijver en vogelliefhebber Hans Dorrestijn. 'Mijn liefde voor smetteloos witte lepelaars komt hoogstwaarschijnlijk vanwege mijn vroegere fascinatie voor mooi wit damesondergoed...' Dorrestijn stelde de webcam afgelo pen dinsdag in werking door samen met de huislepelaar van Ecomare een groot lepelaarmodel met jongen te onthullen. Als vogelliefhebber sprak Dorrestijn over zijn ervaringen als hulpgids tijdens wandelingen; 'De gids wijst de vogel aan en ik vertel er dan graag iets over.' Dor restijn ziet de lepelaar als volmaakt tegenhanger van zijn vader: 'Smet teloos wit en zelfs niet in staat te pikken!' Hij zal de belevenissen daarom nauwgezet in de gaten hou den. In de eerste minuten na de ont hulling liet de webcam nestelende lepelaars zien die zich klaarmaken voor het broedseizoen. Gluren Met de webcam is het mogelijk 24 uur per dag de lepelaarkolonie, 50 stuks en net terug uit Zuid Afrika, Op 1 april eerste 'Texelse' stroom Bij menig Texels huishouden zal op 1 april de eerste elektriciteit van TexelEnergie uit de stopcon tacten komen. Ze zijn hiervoor een overeenkomst met de lokale stroomleverancier aangegaan en hebben het contract met NUON of een ander bedrijf opgezegd. De coöperatie telt inmiddels 1275 leden, een aantal dat met de dag groeit. 'Voor veel Texelaars is de switch nog een moeilijke stap, maar nu de eerste schapen over de dam zijn, zal blijken dat de overgang naar onze eigen stroomleverancier probleem loos zal verlopen', aldus directeur George van Overbeeke. Hij becijfert dat. wie nu groene stroom afneemt bij NUON en overstapt op TexelEner gie, op jaarbasis €50,- bespaart. In vergelijking met grijze stroom is het voordeel circa €5 a €6,- per jaar. TexelEnergie benadert momenteel leden die hebben aangegeven dat ze willen overstappen. Leden die twijfelden, kunnen zelf contact opnemen. Overbeeke advi seert degenen die zijn overgestapt, zichzelf te melden bij hun oude energieleverancier. 'Ze zeggen dat het niet nodig is, maar je kunt maar beter het zekere voor het onzekere nemen.' Wie vragen heeft kan deze op werkdagen stellen tussen 10.00 en 12.00 uur bij Rachel Kruk, die half maart bij het Texelse energiebe drijf in dienst is getreden. Ze zetelt in het kantoor van de Rabobank. Informatie is ook beschikbaar op www.texelenergie.nl. Een klein half jaar geleden begon nen ze met de eerste voorberei dingen. Vorige week werden 38 kleine containers over het eiland verspreid en deze week zijn ze officieel van start gegaan. Lions Club Texel heeft een nieuwe inza melingsactie opgezet om geld voor het goede doel te verwer ven. De serviceclub gaat lege cartridges en oude mobiele telefoons inza melen. Cartridges zijn cassettes met inkt die in printers zitten. Het inzamelen gebeurt met behulp van zogeheten Lions Inzamelpunten waarin de materialen gedeponeerd kunnen worden. De punten bestaan uit blauwe containers met stickers van de Lions erop. Het gaat om een nieuwe actie naast de al jaren bestaande Lionsveiling. De opbrengst wordt, net als bij de veiling, voor eenderde aan het Tesselhuus geschonken, voor een derde aan Texelse organisaties en voor eenderde aan projecten in de Derde Wereld. Volgens Kees Duin, één van de initiatiefnemers, hebben de Lions het oog op cartridges en oude mobiele telefoons laten vallen, omdat een groot deel daarvan op Texel niet wordt gerecycled. 'Er blijft nog veel liggen, terwijl het materi alen met een interessante waarde zijn.' De telefoons bevatten producten als keramisch materiaal, glas en plastic dat hergebruikt kan worden. Veel lege cartridges zijn na gebruik eveneens nog iets waard, omdat recyclingsbedrijven ze kunnen her vullen, waarna ze weer in een prin ter kunnen worden geplaatst. Vol- Op een ondanks regen, hagel en sneeuw goed bespeelbaar veld in Den Helder heeft SV Oosterend op tweede paasdag Watervogels met 1-2 verslagen. Dit tot erger nis van sommige spelers van de thuisploeg, die zich niet konden beheersen en trappend, slaand en zelfs spugend hun frustraties botvierden. De Oosterenders traden aan met een flinke selectie, versterkt door A-junioren, die hun wedstrijd wel zagen afgelast. Het begin was veelbelovend. De gasten speelden sterk, vooral in de opbouw, vaak verzorgd door de rustig en zeker spelende vrije verdediger Ruben Duinker. Maar ondanks het veld- overwicht kreeg SVO maar weinig doelrijpe kansen. Was er eens een mogelijkheid, dan vlagde de grens rechter van Watervogels, terecht of niet, voor buitenspel. Toch kwam Oosterend na een klein half uur op voorsprong. Een goede aanval werd door Gaime Vlaming bekroond met een voorzet op maat, waarna Sil van Dijk weinig moeite had de bal in te tikken. Watervogels - dat aan het begin van het seizoen nog één van de titelkandidaten was, maar teleur stellend laag staat - liet daarna te volgen. Na de verkenningsfase komt het broedseizoen en volgt het uitkomen van de eieren. De lepe laars zijn te volgen tot september waardoor ook het grootbrengen van de jongen te volgen is. De webcam in De Geul maakt onder deel uit van de campagne Beleef de Lente van Vogelbescherming Nederland. In totaal vormen zes natuurgebieden in Nederland het decor voor de filmlocaties. Naast de webcam in De Geul staat een twee de webcam in natuurreservaat De Petten. Hier wordt een grote stern kolonie gevolgd. De avonturen van beide vogelsoorten zijn te volgen via www.beleefdelente.nl of www. ecomare.nl. In de expositiezaal van Ecomare zijn beelden te zien via een groot beeldscherm. Het grote lepe laarmodel met jongen staat ernaast, mocht er op het scherm nét even niets te zien zijn. Kunstkring in verpleeghuis In het Verpleeghuis aan de Holle- wal in Den Burg is vanaf dinsdag een expositie te zien van Kunst kring Hollewal. De kunstwerken zijn tot stand geko men onder leiding van Annemieke Boelkens. De expositie wordt om 15.00 uur geopend door ereburger Harry de Graaf. Tijdens de aanslui tende receptie kunnen de aanwe zigen de kunstwerken bewonderen onder muzikale begeleiding van Tjark Mulder. De expositie is tot 14 april dagelijks te zien van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 20.30 uur. Lionsleden Kees Duin, Jan Bloem en Joop Groen bij lege cartridges en oude mobiele telefoons. gens Duin kan de serviceclub er goed geld mee ophalen, omdat zij nauwelijks kosten hoeft te maken. 'De leden halen het ingezamelde materiaal vrijwillig op. selecteren het en zorgen ervoor dat alles dat iets waard is naar de overkant gaat.' Wat niets meer oplevert, wordt door Gemeentewerken ingenomen. Tijdens de voorbereidingen trok ken de Lions onder meer tijd uit al bestaande inzamelingen (onder meer op scholen) in kaart te bren gen. Volgens Duin is met initiatief nemers daarvan gesproken om al in een vroeg stadium duidelijk te maken dat de actie van de Lions met als concurrentie is bedoeld. 'We willen niemand uit de markt druk ken.' In een brief die vandaag bij de Texelse huishoudens wordt ver spreid. wordt mensen die al mee doen aan een inzameling gevraagd zien toch best aardig te kunnen voetballen De Helderse ploeg zet te de gasten vast op eigen helft en creëerde enkele goede kansen. Maar de spitsen konden die niet verzilveren. De Oosterender kee per Meivin van Sambeek speelde een belangrijke rol door meermalen handelend op te treden. Een speler van Watervogels werd kennelijk zo boos door het gebrek aan succes, dat hij opponent Rutger Zoetelief in het gezichte spuugde. Tot verbazing van vriend en vijand volstond de scheidsrechter met een gele kaart, waar rood de geëigende straf was geweest. De tweede helft begon met een flinke bui sneeuw en hagel, die het even bijzonder onaangenaam op het veld maakte. Na vijf minuten kwam Watervogels op gelijke hoog te, nadat Niek Kooger een spnnt- duel dreigde te verliezen en zijn tegenstander in het strafschopge bied onderuit haalde. De scheids rechter floot voor een penalty, die onberispelijk werd benut. De thuisploeg vatte moed. voelde dat een overwinning er misschien wel in zat en bouwde aan een over wicht. Maar eens te meer bleek dat er ook een trefzekere voorhoede voor nodig is om doelpunten te maken. De Oosterenders hielden stand en kwamen halverwege ver rassend zelf weer op voorsprong. De schutter was de actieve en onbe rekenbare Wim van der Meer. die normaal in het derde elftal speelt. Hij stond net vijf minuten in het veld op het moment dat de keeper de bal na een schot van Tom Witte niet onder controle kreeg en was er toen als de kippen bij om dit foutje af te straffen. In de slotfase gingen sommige spe lers van Watervogels zich volledig te buiten aan allerlei wraakacties, waartegen de scheidsrechter niet streng genoeg optrad. Vooral de elleboogstoten riepen onbegrip op bij de Oosterenders, die zich ech ter niet van de wijs lieten brengen. Coach Jitze Bemtema had het erg druk en moest menig slachtoffer oplappen met een natte spons. Tot een verandering in de stand leidde al die commotie niet, zodat Oos terend drie belangrijke punten kon bijschrijven. Daarmee werd Water vogels op afstand gehouden, ter wijl Monnickendam en Callantsoog werden achterhaald. Om verder te kunnen stijgen en de tiende plaats achter zich te laten, zal SVO echter nog een paar keer moeten winnen. Zondag gaat de ploeg op bezoek bij De Koog, dat derde staat. Programma zaalvoetbal Donderdag 27 maart 18.15 Klif G1-Krim C1 19.00 SVO 3-RAB 5 19.50 RAB 3-Klif 3 20.40 RAB 4-Mantje 3 21.30 Texel 2-C/Sportshop 2 Zaaldienst: Texel vPutten Kikkert Kikkert Vonk Vonk ZDH Sportsh. Arnout Sangers Hoogendijk Kuipers Vonk Vrijdag 28 maart 17.10 ZDH E1-Mantje E1 17.50 Sportsh E1-SVOE1 18.30 RAB 1-RAB 2 19.20 Mantje 1-Klif 1 20.10 Krim 1-SV0 2 21.00 Mantje 2-Krim 3 21.50 SVO 1-Koog 1 Zaaldienst: De Koog Uitslagen: D-jeugd: Klif 01-C/Sportshop D1 9-2. C- jeugd SVO Cl-Klif Cl 2-8. RAB C2-Klif C2 10-1. Krim C1-SVO C2 3-3, ZDH C1- C/Sportshop C1 1-13, RAB C1-C/Sportshop C2 0-6. Tweede klasse: Mantie 4-Koog 3 5-1 Krim 6-Texel 5 5-1, Klif 4-Klif 5 6-4. Eerste klasse: RAB 5-C/Sportshop 2 6-3, Texel 2- Krim 4 10-4. Klif 3-SVO 3 6-5, Klif 2-Koog 2 6-6. Hoofdklasse: SVO 2-Krim 2 2-8, Koog 1 -Krim 1 3-9, Klif 1-RAB 1 3-4. Krim 3-SVO 1 0-5. Mantje 2-RAB 1 1-4. Beker KNVB: Mantje 1-VW 58 1 5-3. Voetbalprogramma De Doorstoot wint derby Biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp heeft donderdag de derby tegen de biljarters van De Krim gewonnen met 13-7. Een eerder duel werd in het voordeel van De Krim beslist. Van de tien partijen wonnen de spelers van De Doorstoot er zes. Éénmaal werd gelijk gespeeld. Gerekend over twee avonden was De Krim echter de winnaar, met 23 punten, tegen 19 punten voor De Doorstoot. Op de reguliere clubavond lever den de spelers van De Doorstoot goede partijen af. De meeste wer den binnen twintig beurten beslist. Herman Laan, Eric Boon en Wim Westdorp wonnen hun beide par tijen. Eric Boon speelde sterk tegen Martien Boon en won in tien beur ten met een gemiddelde van 1,5. Jan Heemskerk speelde sterk tegen Fred Klok en won in negentien beur ten. De hoogste serie van de avond werd gespeeld door Cees Weel, Jan Heemskerk en Fred Klok. Het hoogste gemiddelde (ruim 2) kwam op naam van Cees Weel. Uitslagen: E Boon-F. Klok 2-4. C. Weel-M Boon 4- 0. J. Stnït-R. Steenhuizen 4-0, H Laan-J Heemskerk 4-0, J. Boon-W. Homan 0-4, M Boon-E. Boon 2-4, J Smit-W. Westdorp 0-2, J. Heemkerk-F. Klok 4-0. C. Weel-J Boon 0- 2, H. Laan-W. Homan 2-0, R. Steenhuizen-W. Westdorp 2-4. Tevoko uit tegen Dinto Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko speelt zaterdag in Warmenhuizen de zeer belangrijke wedstrijd tegen Dinto. Bij winst blijft Tevoko in de race voor het kam pioenschap, bij verlies is er nog kans op promotie/degradatiewed strijden, Thuis won Tevoko gemo tiveerd en geconcentreerd met 4-0. De verwachting is dat Dinto uit is op revanche en Tevoko zal met een complete selectie moeten afreizen en alles moeten geven om de pun ten mee naar Texel te nemen. De wedstrijd wordt gespeeld in sport hal De Doorbraak en begint om 14.00 uur. Het eerste damesteam van Tevoko heeft zaterdag in sporthal Ons Genoegen met 4-0 gewonnen van Odin 2 uit Heemskerk. Een nuttige overwinning, die de Texelse vol leyballers naar de derde plaats op de ranglijst bracht. Odin 2, dat in de competitie voor veel verrassingen zorgt, kon op Texel geen stunt uithalen. Tevoko begon geconcentreerd aan de wedstrijd en dat leverde al vrij snel een ruime voorsprong op. Mede door de fouten van de tegenstander won de Texelse ploeg met goed spel de eerste set (25-16). In de tweede set speelde Tevoko aanvankelijk nogal slordig. Er werden vele net- en opslagfouten gemaakt, waardoor Odin een forse voorsprong kon nemen. Maar op het juiste moment pakten de Texelse dames de draad weer op en met een uitstekend spelende Marianne Boekei haalde Tevoko het ene na het andere punt binnen. Het herstel was goed voor een tweede setwinst (25-18). In de derde set ging de strijd gelijk op, maar deed Tevoko er aan het einde een schepje bovenop. Mede dankzij snoeiharde aanvallen van Ivet de Ruyter en Mananne Boe kei wist Tevoko ook deze set binnen te halen (25-19). Om aansluiting bij de top te hou den moest ook de vierde set wor den gewonnen. Tevoko begon vol goede moed. maar Odin ging steeds beter spelen. De gasten pareerden met alleen de harde aanvalsballen van Tevoko, maar scoorden ook zelf veelvuldig. Bij de stand 22-18 in het voordeel van Odin, probeerde Tevo ko met enkele wissels meer vat op het spel te krijgen. Met succes, want de Texelaars scoorden vier punten op rij. In de slotfase maakten beide teams nog enkele slordige fouten, maar ging Tevoko wederom met de winst aan de haal (27-25). Op de ranglijst staat Tevoko nu der de met 65 punten uit 17 wedstrijden. Concurrenten Spaarnestad (76 uit 19) en Dinto (72 uit 18) staan er beter voor, maar kunnen misschien nog worden achterhaald. Zaterdag 29 maart: Reiger Boys 9-Oosterend 3 Texel'94 A1-Berdos A1 Oosterend A1-J. Holland A2 BOL A1-De Koog A1 Schagen B1-Texel'94 B1 Texel'94 B2-Geel Zwart B1 Den Helder B2-Texel'94 B3 ZAP B3-Texel'94 B4 WGW B2-Oosterend B1 Texel'94 C1-HCSC C1 JVC C2-Texel'94 C2 DWOW C2-Texel'94 C3 Callantsoog C1-Oosterend C1 De Koog C1 -Winkel C1 Texel'94 MC1-DTS MC1 Succes D1 -Texel'94 D1 Texel'94 D2-Geel Zwart D2 Texel'94 D3-Callantsoog D1 N. Niedorp D2-Texel'94 D4 Schagen D2-Oosterend D1 W'meer D2-De Koog D1 JVC MC1-Texel'94 MC2 Texel'94 G1-Oosthuizen G1 Texelse pupillencompetitie: SVO F1 -AZ De Koog F1-Vitesse Heerenveen-Roda Utrecht-SVC Terschelling De Koog E1-Espanyol SVO E1-SVC Ameland ZDH E1 -Valencia Sevilla-ZDH E2 SVC Vlieland-Barcelona 14.45 14.30 13.45 14.30 14.45 13.00 12.00 13.00 14.30 13.00 14.30 13.00 14.00 14.30 13.00 13.30 11.30 11.30 10.00 11.15 11.00 12.30 11.30 9.00 9.00 9.00 9.00 10.00 10.00 10.00 10.00 10.00 hun actie trouw te blijven Doordat er nog veel blijft liggen, ver wachten de Lions ook het nodige te kunnen inzamelen. Volgens Jan Bloem, eén van de andere initia tiefnemers, zou het mooi zijn als het op een gegeven moment een gewoonte wordt lege cartridges in te leveren voor hergebruik. Hoeveel de actie gaat opleveren, is voor de Lions vooralsnog een vraag. 'Maar we hebben er goede verwachtingen van', aldus Bloem. 'Ik kan deze week al de eerste ronde langs een paar Inzamelpun ten maken, al gebiedt de eerlijkheid te zeggen dat daar al wat cartridges klaar stonden.' Op de website van de Lions (www.lionstexel.nl) en in de brief die vandaag wordt verspreid staan de adressen waar Inzamel punten zijn te vinden. Burgemeester en wethouders zijn bereid een vrijstellingsproce dure te starten om de realisatie van vier recreatieappartementen in Vigilant mogelijk te maken. Op die manier zou de authentieke, maar vervallen stolpschuur van Arie Lap in Den Hoorn behouden moeten blijven. Dat voorstel wordt maandagavond ter kennisgeving voorgelegd aan de politieke partijen in de raads commissie Grondgebied. Het voortbestaan van Vigilant is al jaren onderwerp van gesprek. Lap wil de stolpschuur graag behouden, maar als hem dat alleen maar geld kost, gooit hij hem liever plat. Hij heeft daarvoor inmiddels een onherroe pelijke sloopvergunning. Den Hoorn ziet de stolp het liefst behouden blijven. Het college wil niet zomaar meewer ken. Voordat de procedure (artikel 19 lid 2 op de Wet Ruimtelijke Orde ning) wordt gevoerd, moet Lap eerst aan voorwaarden voldoen. Hij moet schriftelijk verklaren dat de stolp na de bouw van de appartementen als gemeentelijke monument kan worden aangewezen. Ook moet hij eerst een bouwvergunning aanvra- Uitvoering Visserskoor Het Oudeschilder Visserskoor houdt zaterdag 26 april de jaarlijkse uit voering, een avond vol zeemans liederen, met een grote loterij en lekkere hapjes. Het optreden vindt plaats in dorpshuis 't Skiltje en begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €5,-, kaarten zijn verkrijg baar bij André Keijzer (Texel Tent), Wilhelminalaan 30 in Den Burg (tel. 314313), Corrie Witte, Achterom 21 in Den Burg (tel. 313704) en Janna Couperus, Vliegwiel 11 in Oude- schild (tel. 318046). gen, voorzien van een ruimtelijke onderbouwing zodat de gemeente kan toetsen of de stolp na de ver bouw nog steeds een monumen taal karakter heeft die aanwijzing als gemeentelijke monument recht vaardigt. De monumentale waarde bestaat volgens het college uit de gave vorm en indeling, de gave voorgevel en de situering aan de westelijke entree van Den Hoorn. Vigilant heeft nu formeel nog geen monumentale status. Het toestaan van recreatieve slaap plaatsen in Vigilant is een ingewik keld juridisch verhaal. Volgens het beleid voor vrijkomende agrarische bebouwing en het natuur- en land schapsbeleidsplan kan de stolp eigenlijk niet in aanmerking komen, maar in verband met de bijzondere situatie en de wetenschap dat er geen precedentwerking is. is het college bereid met de hand over het hart te strijken. Formeel kunnen er in niet-monumentale stolpen alleen recreatieappartementen komen, als de eigenaar ook 'kamperen bij de boer' kent, zodat de slaapplaat sen in de stolp in mindering op het aantal kampeerplaatsen kunnen worden gebracht. Lap heeft echter geen kamperen bij de boer. omdat zijn bednjf en woonhuis onder twee verschillende bestemmingsplannen vallen. Volgens Lap is het mooi dat het col lege bereid is mee te werken, maar moet er nog de nodige hobbels worden genomen. Hij is verbaasd dat de gemeente tekeningen van een architect wil hebben, terwijl hij zelf ook al tekeningen heeft ingeleverd. 'Nu moet ik een bureau inhuren om een soort loodsplan in het klein op te stellen.' Volgens hem is het nodig verbouwingen aan de buitenkant toe te passen. 'Aan de achterkant moet er ramen bijkomen en aan de zijkant buiten het zicht heb ik gedacht aan dakkapellen.' Het college houdt de mogelijkheid open dat er met minder dan vier appartementen moet worden vol staan als het monumentale karakter in het geding zou komen Volgens de Hoornder is het van Zondag 30 maart: BKC-Texel'94 14.00 ZDH-KSV 14.00 De Koog-Oosterend 14.00 Berdos 2-Texel'94 2 11.30 WMC 3-Texel'94 3 11.00 Oosterend 2-ZAP 6 12.00 De Koog 2-Den Helder 4 11.00 Oosterend DA1-De Koog DA1 14.00 Uitgeest MA1-Texel'94 MA1 14.30 Texelse recreatiecompetitie: Oosterend-Texel 10.30 De Koog-Texelse Boys 10.30 Voetbaluitslagen Zaterdag 22 maart: Alle wedstrijden werden afgelast Texelse pupillencompetitie: ZDH E2-SVC Ameland 3-0 De andere wedstnjden werden afge last. Maandag 24 maart: Watervogels-Oosterend 1-2 De andere wedstrijden werden afge last. belang dat er vóór de winter in ieder geval iets met Vigilant gebeurt. 'Het dak is er echt slecht aan toe. Aan de westkant begint het door te rotten. Daar komt ook al water op het vierkant.' Lap zegt hulp bij het behoud goed te kunnen gebrui ken. omdat met het opknappen van alleen al de buitenkant een forse investering is gemoeid. Website voor Midzomerschans Wie de ontwikkelingen rond het cul tureel festival Midzomerschans op de voet wil volgen, kan daarvoor sinds deze week terecht op www. midzomerschans.nl. Op deze web site wordt informatie gegeven voor en over deelnemers en sponsors en worden ideeën en beslissingen van de organisatie belicht. Ook kunnen mensen zich via de website als deelnemer aanmelden. De Midzomerschans is een mul tidisciplinair cultureel festival op voormalig fort De Schans bij Oude- schild waaraan wordt deelgenomen door tientallen artiesten en kunste naars uit het hele land. Het festival wordt gehouden op zondag 22 juni en wordt voorafgegaan door een klassiek concert op zaterdagavond 21 juni.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7