Hl 'Meer uren nodig voor handhaving' Ï3 Meting als laatste redmiddel Rookverbod horeca treft palingroker Van der Star Gemini en MCA beklinken fusie ik*, la Texel heeft zijn eigen specialist in vloerverwarming Total loss op Bomendiek Fietsend langs te kappen bomen Langeveld: grote zorgen over veiligheid krakers Operatie voor kapotte wijzerplaat TEXELSE j COURANT Kruiskruid, zout en ammoniak Zorgen landbouw over Dorpzicht en Hanenplas DINSDAG 1 APRIL 2008 Vispaleis en palingrokerij Van der Star uit Oudeschild dreigt in zwaar weer te komen door het rookverbod dat per 1 juli van kracht wordt in horecabedrijven. Uit metin gen van de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) zou blijken dat de rookgassen schade toebrengen aan de gezondheid van de klanten. De palingrokerij moet daarom per 1 juli uit bedrijf worden genomen. Jan van der Star legt zich er niet bij neer en gaat het verbod bij de rechter aanvechten. Hiervoor roept hij vanavond de hulp in van de Texelaars. Van der Star reageert verbijstert op de brief van de VWA die vorige week bij hem op de mat viel. 'Mijn vader (Piet, red.) is hier 25 jaar geleden begonnen met het roken van paling en poon en in die tijd is gerookte vis, naast de zoute haring, uitgegroeid tot ons handelsmerk. Zonder deze deli catesse kunnen we hier wel sluiten. We hebben klanten van de overkant die zodra ze vanaf de boot komen, eerst bij ons paling, poon, zalm of forel komen eten. Dat wordt hier ter plekke gerookt, want er gaat niets boven vers.' Van der Star gebruikt een mengsel van eiken- en beuken hout voor de smaak en vurenhout voor de rook. 'Onze rokerij doet al een kwart eeuw trouwe dienst, daar is niets mis mee. Ik heb hier nog niemand meegemaakt die heeft geklaagd over de rook, laat staan dat er iemand ziek van is gewor den.' Maar de VWA is onverbid delijk. Woordvoeder ir. C. van den Heuvel: 'Probleem bij Van der Star is dat het roken inpandig gebeurt. Het rookverbod in horecabedrijven geldt per 1 juli voor alle horecabedrij ven, dus ook voor Van der Star. We hebben metingen verricht en daar uit is gebleken dat de concentratie rookgassen in de zaak zich boven een voor mensen schadelijk niveau bevindt, waardoor we genoodzaakt zijn om in te grijpen.' Wrang Het verbod is extra wrang voor Van der Star omdat, vooruitlopend op het verbod per 1 juli, er sinds 1 januari in zijn zaak al geen sigaretten meer mogen worden gerookt. 'Het komt er toch van, dus waarom niet meteen. Rokende klanten mopperden in het begin wel wat, maar toonden wel begrip. Alleen miésen ze hun sjekkie na het eten, die ze nu maar buiten opsteken. Voor de niet-rokers is het natuurlijk lekker.' Van der Star is met stomheid gesla gen over de actie van de VWA: 'Ik accepteer dit niet en stap naar de rechter. In heb contact opgenomen met het productschap voor Vis en Visproducten en dat heeft geadvi seerd om een contra-expertise te laten uitvoeren.' Hiervoor roept hij de hulp in van Texelse visliefhebbers, die hij uitnodigt vanavond tussen 19.00 en 20.00 uur naar zijn vispaleis en palingrokerij aan de Heemskerck- straat te komen. 'Hoe meer mensen er komen, des te betrouwbaarder de meting is.' Onder toezicht van een onafhankelijke waarnemer zal Van der Star zijn rokenj in bedrijf stellen. Bedoeling is dat alle mensen in het bedrijf een blaastest afleggen, waar van het resultaat wordt gemeten en geregistreerd door deskundigen van een gespecialiseerd bureau. De vishandelaar twijfelt er niet aan dat het aantal-rookdeeltjes in de uitge blazen lucht veel lager zal zijn dan de inspectie hem wil laten geloven. 'Dat geeft mij in de rechtszaal een sterke positie.' Volgens goed gebruik zal de gerookte vis ter plaatse worden opgegeten. Het Gemini Ziekenhuis in Den Helder en het Medisch Centrum Alkmaar gaan definitief samen. De raden van bestuur en toe zicht van beide ziekenhuizen heb ben donderdag hun fiat aan de bestuurlijke fusie gegeven. De ziekenhuizen worden onderge bracht in een nieuwe holdingstich ting met de naam MCA Gemini Groep. Hans Kedzierski, bestuurs voorzitter van het MCA, wordt voorzitter Freek Korver, bestuurs voorzitter van het Gemini, wordt vice-voorzitter. Een nieuw aan te trekken medicus moet de derde bestuurszetel van de MCA Gemini Groep gaan bekleden. De fusie is omstreden. Met name bij de medici van het Gemini bestaan grote weerstanden. Zij vrezen dat de zorg minder wordt en dat patiën ten verder moeten reizen. Zij uit ten recent hun zorg in brieven aan verschillende gemeenteraden in de Noordkop. De Texelse politieke par tijen spraken vorige week ook hun bezorgdheid uit. Voor de raden van bestuur en toe zicht is dat geen aanleiding geweest de uitgestippelde koers te wijzigen. Volgens hen leidt de fusie juist tot een 'optimalisering van de kwali teit en continuïteit van de geboden zorg.' Het moet eveneens leiden tot efficiency en betaalbaarheid van de zorg. 'Er ontstaat een sterke partij die kan concurreren met andere ziekenhuizen en private initiatieven als privé-klinieken.' Burgemeester Joke Geldorp wil, hoewel de fusie een feit, nog een gesprek met het ziekenhuis om de Texelse bezorgdheid over te bren gen. De Texelse politieke partijen vinden dat de fusie niet tot een vermindering van de medische zorg in het Gemini mag leiden. Geldorp had een gesprek toegezegd tijdens de laatste raadsvergadering. Deze maand is Romein Dros officieel gestart als franchisenemer van Speed- heat Nederland B.V., leverancier van elektrische vloerverwarming. Hij treedt naar buiten onder de naam Speedheat Texel. De vraag naar elektrische vloerverwar ming stijgt al jaren. Dat is de reden dat Speedheat Nederland BA', voor iedere regio in ons land een uniek aan spreekpunt wil hebben op het gebied van vloerverwarming, een adviseur en installateur tegelijk. Romein Dros, geboren en getogen op Texel: "Texel is in oppervlakte natuur lijk een relatief klein rayon. Toch wilde Speedheat Nederland BA', ook hier graag een vestiging hebben. De vraag groeit sterk. F.n een eiland is nu een maal gemakkelijker te bedienen vanaf het eiland zelf" Speedheat I'cxel - Koinein Dros Hogereind 59 - De Waal Tel. 0222-314760 Speedheat Texel Romein Dros treedt naar buiten onder de naam Speedheat Texel. Hij verkoopt en installeert vloer- en wandverwar- rning. "Het Speedheat systeem is uniek: het is slechts 1 mm dun, maar genereert heel snel warmte, is uitzonderlijk zuinig in gebruik en past onder elk type vloer. Het kan vaak zelfs op bestaande vloeren worden geïnstalleerd, wat sowieso al een heleboel breekwerk scheelt." Speedheat Nederland B.V. Speedheat Nederland B.V. is de Neder landse tak van Speedheat International, het concern dat wereldwijd een van de eerste aanbieders was van elektrische vloerverwarming. In Nederland telt de organisatie inmiddels veertien vesti gingen. Voor meer informatie: www. speedheat.nl De afgelopen maanden zijn in De Dennen vele tientallen bomen van een merkteken voorzien, wat bete kent dat ze binnenkort gekapt gaan worden. Dit met als doel de groei te stimuleren van de bomen die blij ven staan en nieuwe ondergroei een kans te geven. Zaterdag kan onder leiding van Staatsbosbeheer een fietsexcursie worden gemaakt langs (een deel van) de gemerkte bomen. Tijdens de excursie licht de boswachter toe waarom welke keuzes zijn gemaakt. In september begint de houtkoper met het kappen van de circa 7100 kubieke meter hout. De werkzaam heden zullen naar verwachting in december worden afgerond. Staats bosbeheer heeft afspraken gemaakt om hinder voor aanwonenden en recreanten zoveel mogelijk te beper ken. Tijdens de kap kunnen Texelaars partijen brandhout van de houtkoper afnemen In enkele gevallen worden bomen met een bijzondere waarde voor mensen uit de omgeving niet gekapt. Het hout uit De Dennen is voorzien van een FSC-keurmerk, dat aangeeft dat het bos op een duurzame manier wordt beheerd. Afhankelijk van de kwaliteit wordt het hout gebruikt voor zaaghout, kisthout, palen of vezelhout. Een deel zal worden ver kocht als brandstof voor de ener giecentrale van Nuon in Lelystad. Deze dunning zal mogelijk 2000 ton 'energiehout' opleveren, wat genoeg stroom oplevert om de bevolking van Extra vliegverkeer door oefening De komende twee weken is extra vliegverkeer rondom de Vliehors te verwachten. Vliegbasis Leeu warden houdt tot en met vrijdag 11 april een grote internationale vliegoefening onder de naam Fri sian Flag 2008. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de schietrange op de Vliehors en er wordt veel boven de Noordzee gevlogen. Er doen 31 Nederlandse. Duitse, Belgische en Franse straal jagers mee. Ook een C-130 trans portvliegtuig, KDC-10 tankvliegtuig en een Noorse Falcon DA-20 maken hun opwachting. De laatste is een vliegtuig dat radar- en communicatiesystemen verstoort. Het wordt ingezet om het allemaal zo echt mogelijk te maken. De piloten worden getraind in lucht verdediging en het geven van lucht steun aan grondtroepen. Er wordt gevlogen tussen 9.00 en 16.00 uur. Boven de Vliehors wordt geoefend in het aanvallen van doelen op de grond. Volgens een woordvoerder van Vliegbasis Leeuwarden worden daarbij geen explosieven gebruikt. De oefeningen, waarbij de piloten worden klaargestoomd voor Afgha nistan en Irak, kunnen geluidsover last opleveren De gemeenteraad moet struc tureel meer uren voor toezicht en handhaving beschikbaar stel len om aan de eisen van VROM- Inspectie te voldoen. Dat liet burgemeester Joke Geldorp gis teravond aan de politieke par tijen weten in de raadscommissie Grondgebied. Volgens haar is de Inspectie '101 procent duidelijk' in een brief die in februari aan de gemeente is ver stuurd. Daarin staat dat de gemeen te, ondanks goede voornemens en verbeterplannen, nog steeds onvol doende presteert op het gebied van handhaving en toezicht. De raad heeft vorig jaar weliswaar €150.000,- uitgetrokken om aan de problemen te werken, maar dat is vooralsnog een éénmalig bedrag. Geldorp. verantwoordelijk voor de portefeuille handhaving, bracht in herinnering dat onderzoeksbureau BMC een paar jaar geleden ook al de onderbezetting op handhaving en toezicht had aangekaart. Toen kwam naar voren dat er negen for matieplaatsen extra nodig waren om aan de eisen van het ministerie te voldoen. De toenmalige gemeen teraad wilde met volledig aan het rapport tegemoet komen. Volgens een vorig jaar door het college opgesteld overzicht zijn nu drie tot vijf extra arbeidsplaatsen nodig. De burgemeester schetste opnieuw een scenano dat VROM op een gegeven moment kan ingrijpen en zelf. op kosten van de gemeente, de handhaving en toezicht ter hand neemt. 'Laten we het dan zelf maar organiseren voordat het zover komt. Je slaat bestuurlijk een pleefiguur Een vierwielaangedreven auto is konijn. Met als resultaat dat hij van maandagavond vermoedelijk total de weg raakte en met zijn auto loss gereden op de Bomendiek. De tegen een boom reed. Daarbij liep bestuurder, een 42-jarige man uit het voertuig zware schade op De Ommen, werd naar eigen zeggen bestuurder kwam met de schnk verblind door de laagstaande zon vrij. en week uit voor een overstekend wog*™*» Den Hoorn een jaar van stroom te voorzien. Het 'energiehout' wordt op Texel verspaand, inclusief takken en naalden. Staatsbosbeheer was hier tot nu toe geen voorstander van, omdat hiermee ook mineralen wor den afgevoerd. Recent internationaal onderzoek naar de relatie tussen bio- energie en verantwoord bosbeheer heeft echter aangetoond dat wanneer bomen meer dan 25 jaar hebben kunnen groeien voordat ze geoogst worden de hoeveelheid mineralen die worden afgevoerd verantwoord gering is. De excursie gaat om 9.30 uur van start bij Ecomare. Deelnemers dienen hun eigen fiets mee te nemen. Na afloop wordt onder het genot van een kopje koffie nagepraat in Ecomare Aanmelden kan via tel. 317741 Landbouw boos over falen prikactie eieren Texelse landbouwers zijn niet te spreken over de afhandeling door de provincie van de ontheffing voor het prikken van ganzeneieren. Doordat de aanvraag voor de ver gunning die al op 10 januari was ingediend, pas vorige week is afge geven, is het te laat om nog actie te ondernemen. 'De irritatie en frustratie onder de landbouwers is hoog opgelopen. Alle inspanningen die in het verle den zijn gedaan, worden nu teniet gedaan. We hadden alles georga niseerd en iedereen stond klaar om tegen, maar alcohol zal er naar een oud gebruik in De Karseboom wel worden genuttigd. 'We mogen dat natuurlijk niet gaan verkopen, maar je kunt bijvoorbeeld wel een pot neerzet ten waar de genodigden een donatie in kunnen doen. De feesten mogen ook niet te groot worden, tot een man of veertig. Besloten, niet openbaar. En geen trammelant, dat willen we niet. Maar het zou leuk zijn als we de bar weer draaiende krijgen.' Dan moet er nog wel het nodige werk worden verzet. In de vloer van het café zitten grote gaten, wat het betreden van de zaak tot een hache lijke onderneming maakt. 'Het lekt en er zijn nog wat problemen, maar het is geen bouwval. De balken onder de vloer zijn nog goed. dus met wat hout hebben we dat zo weer in orde We hebben stroom en water, alleen geen gas. Douchen moeten we dus elders doen. Maar we zijn handig en bedenken wel wat.' Frits Langeveld, eigenaar van De Karseboom, bracht enige tijd gele den plannen naar buiten om het café te herbouwen: 'Die zijn door de herinrichting van de Groene- plaats op de lange baan geschoven, daarom staat het zo lang leeg.' 'Inmiddels ben ik al dat gedoe met de gemeente zat en staat het te koop. De makelaar is met een paar kopers in gesprek. Ik heb begnp voor de krakers, want nu zitten ze overal en nergens. En ze hebben gezegd dat als het wordt verkocht, ze zullen ver trekken. Maar ik maak rne ook grote zorgen over hun veiligheid. Er schuilt gevaar. Straks donderen ze door de vloer, want de gaten zitten er in. En vorig jaar heb ik een gaslek geconsta teerd en heb ik de hoofdkraan dicht gedraaid. Als het weer gaat lekken, heb je de poppen aan het dansen. En ik heb gehoord dat ze van alles willen organiseren en dat zal ongewenste personen aantrekken, met alle nade lige gevolgen van dien. Er zal ook wel een blowtje worden gerookt, één van die jongens heeft als bijnaam de drugsbaron. Ik wil die verantwoorde lijkheid niet nemen.' Langeveld is van plan om uit te zoeken of de krakers inderdaad in hun recht staan. Gebruik van drugs spreekt Ruarus op pad te gaan, en toen kregen we op het laatste moment te horen dat het niet doorging', verwoordde Jaap Hin het ongenoegen van de boe ren. Boeren ondervinden al jaren veel schade door de vretende ganzen en volgens Come Heijne van agra rische natuurvereniging De Lieuw is de grote populatie ook nadelig voor broedende weidevogels. De meeste boeren doen aan nestbescherming en krijgen hiervoor een vergoeding. Hin gaf aan dat hierdoor de bereid heid van boeren om mee te werken aan of in te stemmen met nieuwe natuur- of landschapsprojecten, zoals Dorpzicht, verder afneemt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Knokpartij Rechter B. Franke had het er zicht baar moeilijk mee. 'Wat is wijsheid in dit geval? Moeten we het nu gewoon afronden of de zaak aan houden en getuigen op zitting gaan horen?' Nadat officier van justitie L. Haneveld al tegen beide verdachten een boete van €350.- had geëist, besloot Franke alsnog tot aanhou ding. Ook omdat er volgens de verdachten wel getuigen zijn die verklaren dat de twee niets hebben gedaan, onder wie de eigenaar van de kroeg. 'Maar wij hebben er niets mee gedaan, omdat we dachten dat het allemaal met een sisser zou aflopen. Wij hebben ook klap pen gekregen en ook geen aangifte gedaan.' Franke besloot dat hij het slachtof fer. de kroegeigenaar en een getui gen in ieder geval zelf aan de tand wil voelen. als je zoiets overkomt.' Dat het team Toezicht vorig jaar een groot personeelsverloop heeft gehad, is volgens de burgemeester een samenloop van omstandigheden geweest en had niets met werkdruk te maken. Meerdere partijen had den zich afgevraagd of er verband was tussen het hoge verloop en de problemen. Rikus Kieft (GroenLinks) stelde voor om voor handhaving toenadering te zoeken bij de andere gemeenten in de Kop van Noord-Holland. 'Op dat gebied kun je goed met elkaar samenwerken.' Hij kreeg bijval van Geldorp. Zij merkte op twee jaar geleden al soortgelijke initiatieven te hebben gehad, maar toen werd het niet nodig geacht samenwerking te zoeken. De meeste partijen besteedden niet veel aandacht aan de brief. Zij loof den de gemeente voor het plan van handhaving dat voor 2008 is opge steld en waarin staat welke vormen van handhaving extra aandacht krij gen. In dat plan is rekening gehou den met kritiekpunten van VROM IJsprijs valt in Den Burg De IJsprijs van de Postcode Loterij is opnieuw in korte tijd op Texel gevallen. Dit keer gaat het om de eigenaren van een lot die in het postcodegebied 1791 wonen, of wel heel Den Burg en omgeving. In totaal gaat het om 2.235 loten. De winnaars kunnen hun beker ijs - van het merk Ben Jerry's - tot en met 13 april ophalen bij Super de Boer aan de Vogelenzang in Den Burg. Zonder te verblikken of te verblo zen liet Ed Kuiter van Gemeen tewerken zich donderdagmiddag langs de toren van de hervormde kerk in Den Burg omhoog hijsen. De wijzerplaat aan de zijde van de Bmnenburg deed het niet meer. Reparatie vanaf de toren zelf was niet mogelijk, waardoor dat van bui tenaf moest gebeuren. Met behulp van de telekraan van René Boon uit De Cocksdorp liet Kuiter zich omhoog hijsen om de klus te klaren. Dat ging niet ongemerkt, omdat de kraan in de Binnenburg moest worden opgesteld. Fietsers en wan delaars konden, met enige moeite, echter blijven passeren. Boven bleek dat de wijzerplaat stil stond omdat de grote en de kleine wijzer met elkaar waren verwaaid. Dat was gebeurd bij de laatste storm. De klus was snel geklaard: een moer van de kleine wijzer moest worden aangedraaid. Kuiter. 'We Hangend in een bakje legen de kerktoren. hadden het eerder geprobeerd van af de toren met een baco aan de lange stok, maar dat werkte niet.' Nadat hij met een collega ook het uurwerk in de kerk had nagekeken, liep de wijzerplaat weer in de pas met de andere platen. René Boon de kapotte wijzerplaat van verwacht dat met het graven van een zogeheten 'omleiding' overtollig water snel kan worden afgevoerd. Omdat de landbouw niet geheel gerust is op het effect, is hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier verzocht nadere studie te verrichten. Op Dorpzicht kijken de landbouwers met argusogen naar de mogelijke komst van St. Jacobskruiskruid, dat in natuurgebieden elders op het eiland al voorkomt. Het gevaar bestaat dat dit zeer giftige kruid zich vermengt met ruwvoer. Bij een overkantse veehouderij hebben daardoor 290 van de 1250 koeien het loodje gelegd. Ook paarden kunnen er niet tegen. Burgemeester Geldorp opperde de mogelijkheid om naast de gemeentelijke distel verordening een kruiskruidverorde- ning in te stellen, maar het had haar voorkeur dit in een overeenkomst (convenant) met terreinbeheerder SBB te regelen. De LTO werkt vol gens Hin aan een plan van aanpak, waarvan hij verwacht dat SBB er wel mee uit de voeten kan. Dit plan richt zich niet alleen op Dorpzicht, maar op alle natuurgebieden op het eiland, maar ook terreinen van de gemeente en bijvoorbeeld het hoogheemraadschap. Landbouwers kijken met argus ogen naar plannen voor natuur ontwikkeling op Dorpzicht en het gebied van de Hanenplas. Zorgen bestaan over de mogelijke komst van Sint Jacobskruiskruid op Dorpzicht, dat schadelijk is voor de veestapel, en de Wet Ammo niak en Veehouderij, waardoor bedrijven naast natuurgebieden in hun vrijheid en uitbreidingsmo gelijkheden worden beperkt. Jan van der Star van het gelijknamige vispaleis en palingrokerij in Oudeschild. 'Er is hier nog nooit geklaagd over de rook, laat staan dat er iemand ziek van is geworden.ffoio Gerard rimmermarvBrxuaDank Texei, De mogelijke problemen kwamen ter sprake op de bijeenkomst van de ILG Gebiedscommissie donder dag in Ecomare. Daarin praten ver tegenwoordigers van verschillende instanties over ontwikkelingen op Texels grondgebied. Voor Dorpzicht en het uit te breiden natuurgebied de Hanenplas zijn er zorgen voor wat betreft de waterhuishouding in deze terreinen. Op Dorpzicht zal het nodige graafwerk worden verricht, waarbij wat betreft landbouwvoor- man Jaap Hin eerst in beeld moet worden gebracht wat de effecten hiervan zijn op de omliggende land bouwbedrijven. Over de invulling van de Hanenplas bestaan 'crea tieve' ideeën en een bloembollente ler uit de buurt is er niet gerust op dat zijn bollen hiervan geen schade zal ondervinden. Staatsbosbeheer

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5