ra 'k aan de weg Coöperatie groeit tegen verdrukking in Auke Poede 'trekt' tulpen in nieuwe broeikas Cijfers Rabobank glimmen als auto's van Garage Dros Fleurig bloemenparadijs oase in koud polderland TEXELSE yy COURANT Gouden afscheid van Mister Raboton Ij3 Rerkdiensten Hulpverlening Medische zorg oud Papier VRIJDAG 4 APRIL 2008 Banken die door de hypotheekcrisis voor miljarden het schip in gaan, elkaar voor geen cent vertrouwen, torenhoge olieprij zen, een lage dollarkoers en een overspannen arbeidsmarkt. Voorbeelden van rampspoed die voorbij lijkt te gaan aan Rabobank Noord-Holland Noord. De voorlopige cijfers die de bank maandagavond presenteerde, glommen zo mogelijk nog meer dan de auto's in de showroom van Renault Garage Dros waar de afdelingsvergadering werd gehouden. Commercieel directeur Harry Nieu- van de noordkop bij de Rabobank wenhuizen sprak van 'een prachtjaar'. bankiert. Op Texel is het marktaandeel Het balanstotaal groeide in 2007 met zo mogelijk nog groter, het marktaan- €98 miljoen (8,2 procent) tot €1,287 deel hypotheken ligt hier volgens de rozengeur en maneschijn. Een storing van de Koger geldautomaat in het hoogseizoen, had het lokale geld verkeer voor korte tijd zo ongeveer lam gelegd. Op zodanige wijze dat de bank zelfs een bezorgde brief van het Texelse college van b en w had ontvangen, waarin een beroep op de bank werd gedaan om herhaling te voorkomen. Het voorval heeft 'de volledige aandacht', meldde direc tievoorzitter Ronald Bleeker. Maar de oplossing is gecompliceerd. Uitgaan ders scheppen er namelijk genoegen Ontwikkeling Vorderingen op cliënten 2007-2005 (uitzettingen) in miljoenen euro's. (Bron Rabobank NHN) miljard. In een tijd waarin veel klan ten van ABN-AMRO deze bank na de overname de rug toekeerden en de paniekgolf in de financiële wereld onder meer tot gevolg had dat klan ten in de rij stonden om hun spaar geld op te nemen, ervoeren velen de Rabobank volgens Nieuwenhuizen als een 'veilige haven'. Het legde de coöperatieve bank geen windeieren. Het ledental groeide tot 8031 en het aantal klanten nam toe tot 31.996, wat betekent dat één op de drie inwoners bank tussen de 35 en 45 procent. Met als gevolg een hoger brutoresultaat. dat wel wat werd gedrukt door de gestegen personeelskosten, vooral als gevolg van de hogere pensioen lasten. Overigens sprak Nieuwenhui zen liever van personeelsopbrengst, doelend op de inspanningen van de medewerkers die hadden bijgedragen aan de gestegen winst. Geldautomaat Maar het was in 2007 niet allemaal in bier in de automaat te gieten en papierclips en andere voorwerpen in de gleuf te proppen. Hij deed een beroep op de stappers om hun lusten op andere wijze bot te vieren. Verplaatsing haven Nadat leden vorig jaar klaagden dat het overboeken van geld met behulp van mobiele telefoons op Texel werd beperkt door de slechte bereikbaar heid, meldde Bleeker maandag dat de problemen inmiddels moeten zijn opgelost. 'We zitten nu onder de dek king van KPN.' Vooruitlopend op de promotieavond van de VW moedigde de directievoor zitter de toeristische sector aan meer te besteden aan de groeiende groep senioren. Wat bezorgd was hij over de huidige zwijgen over de voor Texel belangrijke verplaatsing van de veer haven van Den Helder. 'Na de eufone twee jaar geleden over de ruimte die de in de Planologische Kernbeslis sing Waddenzee werd geboden, is het stil geworden.'.Hij wees op de plannen van Den Helder om de brug over het Nieuwendiep te vervangen. 'Een investering die in de miljoenen loopt! Als ze dat doorzetten, gaat de verplaatsing van de haven in de koelkast.' Ook rond de huidige situ atie op de Groeneplaats noemde hij het 'angstig stil'. 'Als je plannen hebt, moet je daar de omwonenden zoals wij bij betrekken.' Een andere oproep die hij deed aan het College van B W was om samen op te trekken met andere gemeenten uit de noordkop om bedrijven naar dit gebied te trek ken. 'Want Texel heeft een beperkte werkgelegenheid.' Texelaar Jan Bot, directeur van de Stichting Kopwerk met scholen op Texel en in de noord kop ('groot in kleinschaligheid'), trad toe tot de Raad van Commissanssen. Na de pauze praatte gastheer Edwin van den Heuvel de leden bij over het reilen en zeilen bij Renault Garage Dros. 'Machtig mooi.' Zo omschreef Jan van der Vis zijn periode als bestuurder van de Rabobank. Toen de bank nog volledig Texels was en hij als voorzitter de coöperatie naar de fusie tot de huidige Rabobank Noord-Holland Noord loodste. 'Het is een gouden greep geweest', zei hij maandagavond tijdens zijn laat ste vergadering als lid van de Raad van Commissarissen. Vijftien jaar zetelde Van der Vis in het bestuur en RvC van de bank. 'Jan is de vereenzelviging van de coö peratie, die staat voor samenwer king'. memoreerde directievoorzitter Ronald Bleeker de instelling van de Texelaar. 'Jan heeft oog voor de onderliggende zaken in de samenle ving, is bijzonder goed geïnformeerd, aardig, rustig en visionair', doelde hij onder meer op het tijdstip waarop hij zijn visserijbedrijf verkocht. Maar ook op de fusie van de Texelse Rabobank met die uit de kop van Noord-Holland. Daar viel niet aan te ontkomen, maar het prijsgeven van de Texelse zelfstandigheid ging wel met emoties gepaard. Van der Vis: 'De geesten moesten rijp worden gemaakt. Het was soms best zwaar om de Texelaars te overtuigen.' Maar, zoals hij had voorzien, pakte het goed uit. Dat de ontwikkelingen snel gaan, bleek uit de jaarcijfers van 2007. De groei die de huidige bank het afgelopen jaar boekte, was net zo hoog als het hele balanstotaal van de Texelse vestiging ten tijde van de fusie. De waardering vanuit de Rabobankgroep is dermate groot dat Van der Vis de gouden speld van de Rabobank bij zijn afscheid kreeg. Van der Vis staat binnen de bank ook bekend als Mister Raboton. Hij stond namelijk aan de basis van het initiatief om een deel van de winst te schen ken aan goede doelen en is voorzitter va de Commissie Raboton. Maandag mocht de Zonnebloem €1500,- in ontvangst nemen van In8ke Vonk en Gerda Hin van de commissie. Ze deden een indringend beroep op Texelse verenigingen en instellingen een aanvraag in te dienen voor pro jecten die in aanmerking komen voor een bijdrage. Want de vijf die zich tot dusver hadden aangemeld, zijn aan de magere kant. Directievoorzitter Ronald Bleeker speldt vertrekkend bestuurder Jan van de Vis een gouden insigne op de borst. (Foto Gefarü TimmorrnanlBoeldbank Texel) Nieuw besluit over Panorama De gemeenteraad is opnieuw aan zet om ongewenste ontwikkelin gen bij Panorama te voorkomen. De politieke partijen krijgen dins dag, tijdens de eerste van twee extra raadsvergaderingen, van het college een voorbereidingsbesluit voorgelegd om de huidige situatie bij de voormalige jeugdherberg te 'bevriezen'. Dat gebeurde in mei 2007 ook al, maar voorbereidings- besluiten zijn niet langer dan een jaar houdbaar. Het nieuwe besluit, dat door de raad moet worden bekrachtigd, moet voorkomen dat er aan de Schansweg opnieuw een groeps- verblijf met 140 bedden kan ontstaan. Die bestemming ligt, ondanks de verhuizing van 120 bedden naar Stayokay aan de Haffelderweg. nog steeds op het gebouw aan de Schansweg. Die verdwijnt pas als het bestemmings plan wordt herzien. Het college wil daarvoor een zogeheten postzegel plan (bestemmingsplan voor één perceel) opstellen. Tijdens de raadscommissie Grond gebied spraken de politieke par tijen hun veto uit over plannen om een hotel met veertig bedden op de plek van Stayokay te beginnen. Een bespreking van de twintig achter gebleven bedden werd uitgesteld. Het college wil niet meewerken aan de verplaatsing daarvan naar De Lindeboom. Exploitant De Koog zwaargewond bij autorace Zandvoort Nico Gründmann, mede-exploitant van De Toekomst en De Blauwe Piste in De Koog. is donderdagoch tend zwaargewond geraakt bij een ongeval op het circuit van Zand voort. Een sportwagen die 150 km per uur reed, klapte op zijn stil staande wagen. De brandweer had drie kwartier nodig om hem uit zijn benaderde positie te bevrijden. De horecaman uit Schagen. deelnemer in de zogeheten Saker Sportscar Challenge, is vandaag naar het VU in Amsterdam overgebracht. Zondag 6 april 2008 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst, ds. P.A. den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 9.30 u. gezamenlijke dienst in hervorm de kerk, ds. PA den Braanker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem. Den Hoorn: 11.00 u. drs. H.J. Boon uit Zelhem. PROTESTANTSE WADDENGEMEEN TE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard: 19.00 u. ds. F. van Helden De Cocksdorp: 11.00 u. ds. F. van Hel den. Oudeschild: geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. D. Wolbers uit Franeker, viering Heilig Avondmaal, ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor. familie- vienng. De Cocksdorp: 9 30 u. JEHOVAH S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.. Wie is geschikt om de mensheid te leiden? Wachttorenstudie. 11.20 u.: Jezus Christus - de grootste Zendeling. Maandag 24 maart Tweede paasdag GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 16.45 u. ds. G. Heijkamp. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. The Gospeltrain 4 apnl, sterfdag van Mar- 1 Luther King (40 jaar geleden). fëflfcv 'k droom dat mensen n, worden beoordeeld op hun kleur, uiterlijk, of ras maar op de inhoud v hun karakter. nieuw leven begint OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol- land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dieren- pensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223- 642189 (vragen naar Ron) Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel. Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consul tatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211peter.molenaar@brijder. nl. Psychologenpraktijk: M Spijker en Y Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarmenng, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43. Den Burg. Tel 312696. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisartsen Post. tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar viatel. 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223-696969, www.gemmi-ziekenhuis.nl; bezoektijden dagelijks van 16.00 tot 19.30 uur. Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 5. Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant. TEX ELSEÜcOURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 -32 30 00 E-mail redactie@texelsècourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al or van Noord-Holland. Voor alle hulp_, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Meld punt Thuiszorg 0223-650222. Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisser- vice. Schoonoordsingel 44. Den Burg. tel. 321461 Omring Jeugdgezondheidszorg Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 0900-4636549 Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding. Van 7 april tot en met 13 april zijn de volgende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden; Den Burg: Gasthuisstraat tussen Hollewal en Hogerstaat. Burgwal ter hoogte van nummer 20 (doorgaand fietsverkeer Radio Texel JOfjJ Karcw van Koophandel en Fabrieken de Regelen voor hel Advertenliewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37.95 36.25 (automatisch! Per |aar €74,10 71,75 lautomat-sch, Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderpro gramma) 18.00 u Muziek met Marco 20.00 u. RadicNoordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u Kerkdienst vanuit Maar tenskerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poé zie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u Noud draait deur (Neder landstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholiand Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u Hervormde kerk Den Burg 10.45 u Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23 00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19 30 u. Raadsvergadering (recht streeks vanuit het gemeen tehuis)aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17 00 u. Pietelepote (kinderpro gramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren verzoékplaten) 19 45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Raadsvergadering (hertia ling van dinsdag) aansluitend: Radio Noord holland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met Van daag: Verteltheater 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubnek Om te Onthouden Buurvrouw Jota Wuis helpt een handje bij het planten van de bollen. de kas overal precies hetzelfde is. Het zorgt dat een partij tulpen bin nen drie tot vier dagen kan worden geoogst. 'Elk soort reageert anders. Dat moet je zelf ontdekken. Ik heb geleerd dat je in dit vak met teveel naar anderen moet luisteren.' In de schuur worden de bloemen tot bosjes van tien gebundeld, waarna de stelen op exact dezelfde lengte worden afgesneden. Een secuur werkje, dat nodig is omdat in een bak waann de bloemen naar de veiling gaan. een klein laagje water staat en alle stelen erbij moeten kunnen om in goede conditie te blijven. 'Er mag hooguit een halve millimeter lengteverschil tussen de stengels zitten.' Open dag Wie een kijkje wil nemen in de nieu we bloemenkas van Auke Poede kan dat doen op zondagmiddag 6 april. Onder het motto Kom in de Kas is publiek van 13.30 tot 17.00 uur welkom op Schorrenweg 18 in polder Het Noorden, waar de oogst en verwerking van tulpenbloemen volop aan de gang is. Tekst en foto's Gerard Timmerman de beschikking over een broeie- rij van bijna 800 vierkante meter. Zondagmiddag 6 april houdt hij open dag. Er was een tijd dat tulpentelers zóveel geld voor hun bollen kre gen, dat ze 's winters op hun lau weren konden rusten. Die periode is geschiedenis, tegenwoordig gaan in deze sector ook 's winters de handen uit de mouwen. Niet zonder succes: 'Door het broeien van de tulpen die ik 's zomers oogst, geef ik mijn product een meerwaarde', ver telt Poede. Insiders praten over het trekken van tulpen, waarmee Poede al op zijn achttiende begon. 'Ik had een kasje van twaalf vierkante meter, waann ik per seizoen 30.000 bollen kachels, vergelijkbaar met die in een woonhuis. Ik verstook nog minder dan voorheen. Nu heb ik het klimaat volledig onder controle. De compu ter regelt alles. Als de zon schijnt en de temperatuur te veel oploopt, rolt het zonnescherm vanzelf uit. Dak ramen gaan automatisch open en dicht. Loopt de luchtvochtigheid op, dan stelt de computer die bij.' De uitgekiende apparatuur stelt de bloementeler in staat een ideaal kli maat te creëren voor zijn tulpen. 'Voorheen duurde het een week of vijf voor de tulpen oogstrijp waren, nu hooguit een dag of twintig.' Een snelheid die hem ook zelf verraste. 'Ik had de eerste kisten vlak voor Kerstmis in de kas gezet, met het idee dat ik alle tijd had om een paar te hebben, krijgen die 's zomers na het rooien een warmtebehandeling, waarna ze in de herfst in de koelcel worden gezet om het winterseizoen na te bootsen. Het broeien van tulpen is arbeidsintensief. Zo wor den de bollen handmatig in kisten geplant. Dat zijn speciale bakken met op de bodem een soort spijker bed, waarop de bollen worden vast geprikt. Niet in de grond, ze worte len in water dat via een ingenieus systeem door de kisten stroomt. 'Schoon leidingwater, alles dat de bloem nodig heeft om te groeien, zit al in de bol. Gewasbescher mingsmiddelen komen er niet aan te pas, de teelt is volledig schoon.' Een buizen- en ventilatiesysteem zorgt ervoor dat de temperatuur in Auke Poede aan het werk in zijn nieuwe bloemenkas. Na de oogst worden de tulpen gebost en op de juiste lengte afgesneden. Buiten wijst de thermometer 7,6 graden Celsius aan, binnen is het 18 graden. Het is behaaglijk warm in de gloednieuwe, volle dig computergestuurde broeikas van bolbloementeler Auke Poede aan de Schorrenweg in polder Het Noorden. Een soort subtropische bloemenparadijs in de nog kille polder. De tulpen gedijen er goed. Ooit begon hij in een kasje van 12 vierkante meter, nu heeft hij kon afbroeien.' Nadien bouwde hij zijn broeierij uit in zijn schuur, maar de resultaten waren niet optimaal. 'Te weinig licht en ik had onvoldoende gnp op temperatuur en vochtigheid. Bovendien vergde de verwarming veel brandstof.' De vraag is of hij in een kas, die vele malen groter is dan de schuur, niet een kapitaal aan brandstof verstookt. 'Dat valt erg mee. De kas is volledig geïsoleerd en klimaatgestuurd. Ik heb twee kleine weken te gaan skiën. Ik zou 20 januari terugkomen, maar de tulpen groeiden zó snel, dat we een dag eerder dan gepland zijn terugge keerd.' Mozaïek Een spannend moment, want een kapitale investering zoals Poede heeft gedaan, is nog geen garantie voor succes. 'De kwaliteit van de bloemen is goed.' Ook de kopers op de veiling in Rijnsburg, die het aan bod met een kritisch oog bekijken, zijn tevreden. 'De prijzen zijn goed, er is nog niets doorgedraaid.' Hij plukt tulpen in verschillende kleu ren, die luisteren naar namen zoals Washington (roodgeel), Yokohama (geel), Annie Schilder (oranjerood), Abba (dubbel rood) en anderen. Met als resultaat een bont moza- iek aan tulpen, waarvoor hij samen met partner Monique Zegel een verkooppunt heeft ingericht in de gelijknamige damesmodezaak in de Weverstraat. 'Het oogstseizoen loopt ruwweg van de derde week van januari tot 1 mei, een periode waarin hij meer dere trekken broeit. 'Ik wil op termijn per seizoen anderhalf miljoen tulpen broeien.' Nagenoeg alle bollen heeft hij zelf geteeld. Om ze vroeg in bloei

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11