Veertig jaar op tankboot in haven Nieuw jasje voor VVV Nieuwe vertraging voor verbouw OSG Cjroen ^warLr Jexeh in het hart Eilanden in geweer tegen erfpachtprijzen Ton extra nodig voor BTW Kamer debatteert over rol SBB Crash Gemeente voor ontsluiting PHH in zee met particulier Smakelijk lachen om aprilgrap visroker AMERICAN BASE 1 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12263 VRIJDAG 4 APRIL 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag De Waddeneilanden zijn in het geweer gekomen tegen het beleid van Staatsbosbeheer, dat door 'exorbitante' verhogingen van erfpachtprijzen (canon) bedrijven en particulieren in ernstige pro blemen brengt. Een gezamenlijke delegatie sprak de afgelopen tijd met zowel de directie als met minister Gerda Verburg en de Vaste Kamercommissie van LNV. Donderdag 17 april (twee weken later dan aanvankelijk gepland) debatteert de Tweede Kamer over het onderwerp. 'Het beleid van Staatsbosbeheer heeft maatschappelijke effecten welke op termijn desastreus zijn voor de Waddeneilanden', schreven voorzitter Joke Geldorp en secreta ris Jim Ie Roux van het samenwer kingsverband De Waddeneilanden al in februari aan minister Verburg. Vooral op Vlieland en Terschelling, maar in mindere mate ook op Texel, heeft Staatsbosbeheer veel grond in eigendom. Voor het gebruik ervan moet steeds meer geld worden betaald. Daardoor worden wonin gen, kampeerterreinen, hotels en andere voorzieningen niet alleen steeds duurder, maar vaak ook onverkoopbaar. De Waddeneilanden ontkent niet dat Staatsbosbeheer 'rechtmatig en procedureel correct' handelt, maar wijst erop dat de organisatie als 'rentmeester' ook een maatschappelijke verantwoor- Na circa twintig jaar werd het vol gens de VW tijd voor een nieuwe huisstijl. De vertrouwde meeuw en Lekker weg en toch dichtbij maakt plaats voor een logo met het motto Vier het leven. Het logo was een populair gesprekonder- werp op de Promotieavond van VW. Volgens VW Texel was het tijd voor een nieuw gezicht. Het huidige logo zegt weinig over Texel en biedt voor Texel als merk te weinig mogelijk heden. 'Het woord Texel is prach tig en leent zich uitstekend voor een logo; twee e's met een x in het midden.' En volgens directeur Wouter de Waal moeten we daar gebruik van maken. 'Je zult maar op Terschelling of in Zijpe wonen, daar kun je veel minder mee', grapt De Waal. Bovendien is de slogan Vier het leven een positief motto waar mensen zich vaak mee kunnen identificeren. Dit motto is niet onlos makelijk met 'het logo verbonden, er is ook een variant met alleen het woord Texel. vier het leven 'Ik moet er even aan wennen', was onder de aanwezigen een veelge hoorde reactie. Sommigen missen de kenmerkende meeuw, anderen zijn juist blij dat ze er 'eindelijk' van verlost zijn. Positieve geluiden over stemden de twijfelaar. Zo sprak een ondernemer van 'een schitterend logo waar ik zon, zee en strand in kan zien.' Speels, vrolijk en opti mistisch waren andere kreten. Ook het motto viel grotendeels in goe de aarde. Hoewel 'ietwat zwaar' of 'niet altijd toepasselijk': de positieve gedachte erachter wordt gesteund. Na de introductie van het logo volgt een stapsgewijze invoering van de complete huisstijl. De verbouw van de OSG heeft opnieuw vertraging opgelopen. Een van de adviserende partijen is vertrokken en daarvoor moet een vervanger in de plaats komen. Dat liet wethouder Marian Merkel- bach weten in de raadscommissie Welzijn. Welke adviserende partij is opgestapt, is met bekendgemaakt. Het gaat om één van de kleinere partijen. Volgens Merkelbach kon die niet aan de eisen voldoen. Het vertrek betekent vertraging voor het opstellen van het definitief ontwerp, omdat de vervanger zich eerst moet inwerken. Burgemeester en wethouders hopen dat de bouw eind dit jaar alsnog van start kan gaan. 'De oplevering was gepland in het vroege voorjaar van 2010, maar dat wordt nu waarschijn lijk mei 2010.' Aanvankelijk zouden de werkzaamheden tegen het einde van dit schooljaar beginnen, maar eerder dit jaar werd dat al naar de herfstvakantie (oktober) verschoven omdat het appartementencomplex in De Volmolen (waar een deel van de leerlingen tijdelijk wordt gehuis vest) later wordt opgeleverd. Het college wil binnenkort beginnen met de Europese aanbesteding. De gun ning is half november gepland. De wethouder liet de politieke par tijen ook alvast weten dat er één ton extra nodig is voor de verbouw en nieuwbouw, omdat de BTW van 19 naar 20 procent wordt verhoogd. De raad krijgt daarover nog een voorstel van het college. De BTW-verhoging heeft wat de grote projecten betreft alleen invloed op de OSG. Voor het nieuwe raadhuis kan de verho ging worden gecompenseerd met behulp van het zogeheten gemeen telijke BTW-compensatiefonds. Of de explosief gestegen hout- en staalprijzen nog tot tekorten leiden, is volgens de wethouder nu niet te zeggen. 'Dat kan pas duidelijk wor den als het werk is aanbesteed.' v/h Langeveid de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg delijkheid draagt. De brief aan de minister werd gevolgd door diverse bijeenkom sten, met onder meer de directie van Staatsbosbeheer. De afgelo pen maand werd hulp gezocht bij de minister en de Vaste Kamer commissie. Gesproken werd onder meer over de soms nogal gebrek kige communicatie met Staatsbos beheer. 'Onze ervaringen zijn dat ze hun eigen ideeën hebben en die ook uitvoeren. Als bestuurders van de Waddeneilanden mogen wij ook wat zeggen en dan luisteren ze wel, maar vervolgens doen ze precies wat ze al hadden bedacht. Wij vinden dat ze wel eens erg zelfstandig opereren', vertelt wethouder Marian Merkel bach, die samen met burgemeester Geldorp bij de diverse gesprekken de Texelse belangen behartigde. Belangrijkste punt op de agenda was de erfpacht. Volgens Staats bosbeheer is de canon altijd geba seerd op marktconforme waarden. Volgens Merkelbach zijn daar wel wat kanttekeningen bij te plaatsen. 'Staatsbosbeheer heeft opdracht gekregen economischer met de beheerde gronden om te gaan. Daar hebben we op zich geen problemen mee. Maar wat is marktconform? Er zit nu eenmaal geen handel in. Er zijn bedrijven en particulieren die de grond die ze gebruiken graag zouden kopen, maar dat wil Staats bosbeheer met. Lees verder op pagina 7 Losse nummers 1,10 Texel als merk 'Texel is niet zo eenvoudig te ver markten als een theezakje. Texels eigen is de toegankelijke bevolking, de diversiteit en de variatie. Texel is verder authentiek en onder handbe reik' Een bloemlezing uit de woor den van Wouter de Waal, tijdens zijn eerste VW promotieavond. Pagina 5 veertig jaar lang zorgt hij ervoor dat de Texelse kotters in de haven van Oudeschiid worden getankt. Adrie Koopmans (61) uit Oudeschiid viert deze maand zijn robijnen jubileum op de tankboot van de CIV. 'Help me even mee in de weeken den', vroeg Simón van Leeuwen Om kosten te besparen en de ont sluiting van het PHH-gebouw te optimaliseren wil het college van b en w samenwerken met BPL BV, een bedrijf van Texelaars Paul Buijsman en Wim Ploeg sr. Zij hebben aangeboden het gebied rond het hulpverleningsgebouw binnen een particulier private samenwerking te willen ontwik kelen. De gemeente is bereid mee te werken aan deze plannen, onder voorwaarden dat zij geen enkele financieel risico loopt. Bedoeling is dat langs het fiets pad van de Pontweg tussen de Gasthuisstraat en Akenbuurt een ventweg wordt aangelegd, die bij voorbeeld door hulpverleners kan worden gebruikt als aanrijroute naar de kazerne Zoals het er nu voor staat komen er ook stoplichten op de Pontweg, die op rood gaan als de hulpverleningsdiensten uitruk ken. Voor de ontsluiting van het PHH- gebouw is grond nodig die hoort bij de woning Pontweg 110, waarvan het recht van koop in handen was van BPL. Om de ontsluiting zeker te stellen is het volgens b en w nodig dat de gemeente dat pand koopt. BPL gaat deze aankoop financie ren, waarbij deze private partij de garantie afgeeft dat als de gemeen teraad niet met het aankoopbesluit instemt, de gemeente schadeloos wordt gesteld. Als tegenprestatie zal de het college een aantal stuk ken grond lang de Pontweg die nu eigendom zijn van de gemeente inbrengen in de samenwerking met BPL. Twee andere percelen naast het PHH-gebouw, eigendom van Boon en Nauta, moet BPL zelf aan kopen. Wat de partijen precies in dit gebied willen gaan ontwikkelen is niet bekend. Ploeg: 'Er valt nu nog niets concreets over te zeg gen.' Ook wethouder Nico Kikkert wilde er gisteren geen inhoudelijke mededelingen over doen. In hoe verre de kosten voor de uitvoering van de plannen, inclusief de vent weg. voor rekening komen van de BPL. hangt volgens Ploeg af van de te maken afspraken. De gemeente heeft in ieder geval geen mens kracht beschikbaar om het plan te ontwikkelen en geeft aan dat BPL de planontwikkeling voor haar reke ning en risico zal moeten nemen. De samenwerking levert de gemeente volgens de wethouder een aanzien lijke kostenbesparing op. De plan nen zijn op 31 maart besproken op een besloten bijeenkomst met de fractievoorzitters. eind jaren zestig aan zijn schoon- zoon-in-wording Adrie Koopmans. Koopmans, die net een relatie had met zijn dochter Jannie, stapte aan boord bij Van Leeuwen en bleef sindsdien op zijn post. Eerst als hulp en vanaf april 1968 als vaste kracht. 'Ik werd daarvoor zelfs ver vroegd uit dienst gehaald, omdat ze me niet konden missen.' Het leveren van gasolie aan de Texelse kottervloot is sindsdien zijn belangrijkste taak geweest. Met zijn boot (dezelfde als veertig jaar gele den) vaart hij wekelijks langs de afgemeerde kotters om ze te tan ken met de gasolie die de CIV (de Coöperatieve Inkoopvereniging van Visserijbenodigdheden) inslaat voor haar leden. In de eerste acht jaar van zijn loopbaan voer Koopmans ook nog wekelijks op en neer naar Amsterdam om gasolie te halen. Na de komst van de derde olietank bij de haven was dat niet meer nodig. 'Toen hoefden we met meer bij te druppelen zoals we dat noem den, maar kon alles via olietankers worden geleverd.' Sindsdien is de tankboot nauwelijks meer de haven uitgeweest. Meer over Adrie Koopmans op pagina 9. Gisteren - precies 63 jaar na dato - werden William Baldwin en andere omgekomen oorlogsvliegers her dacht door een groep nabestaan den. Dat gebeurde op de plaats van de crash, bij de Watermolenweg. Pagina 9 m Bloemenparadijs Een soort subtropische bloemen paradijs in de nog kille polder. De tulpen gedijen goed bij Auke Poe- de, die langs de Schorrenweg een nieuwe, hypermoderne broeikas in gebruik heeft genomen. Zondag houdt hij open dag. Pagina 11 Brandstichting in De Koog In de Dorpsstraat in De Koog heb ben onbekenden zaterdagavond rond 23.30 uur brandend papier tegen een woning gelegd. Dat leidde niet tot brand in het huis, maar er ontstond wel brandschade aan de gevel. Een uur later was het opnieuw raak, toen zag een voorbijganger twee jongens tegen een container schoppen. De politie verdenkt twee jongen van 15 tot 17 jaar. Zij waren gekleed in witte jassen. De politie verzoekt getuigen die de verdachten hebben gezien of herkennen contact op te nemen met de Texelse politie, tel.0900-8844. (Advertentie) flfwwvi i£tr- /.texelseautopaginaTnl' I Gemeente Texel A s. maandagmorgen 7 april is de werkplaats van Gemeentewerken tot 13.15 uur gesloten. De huisvuil en bed rijf safval- routes van maandagmorgen worden in de middag gereden t .-S&V.:- .Advertentie) SSPSi! L5fSS TEXEI.SG -COURANT S™ u *■*- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Mocht het er ooit van komen dat de visrokerij van Jan van der Star echt wordt verboden, dan kan de ondernemer uit Oudeschiid op veel sympathie rekenen. Sinds het ver schijnen van de krant met daarin het bericht dat het rookverbod in de horeca ook gaat gelden voor de visrokerij, is de telefoon in het vispaleis aan de Heemskerckstraat bijna niet meer opgehouden met rinkelen. 'Mensen vroegen bijvoor beeld waar ze hun handtekening konden zetten', grijnst Van der Star. Menig liefhebber nam dinsdagavond poolshoogte in de zaak en van de gezichten straalden in een aan tal gevallen pure verontwaardiging. 'Zijn ze nu helemaal gek geworden', of 'Moet jij door die rare regeltjes nu ook al aan zo'n dure advocaat', waren opmerkingen die er vielen te horen. Opgelucht waren de reacties toen bleek dat Van der Star het gezelschap op 1 april in het ootje had genomen en dat het verbod uit zijn dikke duim was gezogen. Om het goed te maken trakteerde de ondernemer zijn gasten op vers- gerookte poon en bier of frisdrank, want 'vis moet zwemmen'. 'Ik kwam hier als sympathisant en vertrek met een glimlach', aldus een gast. Ook woensdag bleven de reacties binnen stromen. Van der Star: 'Steunbetui gingen, bloemen en noem maar op. Echt een bedankje waard. Mensen uit Den Burg wilden zelfs een actie comité oprichten en ondernemers uit Oosterend zouden het ook seri eus hebben besproken. Er kwamen hier ook woedende mensen binnen. Eén Texelaar was laaiend en toen ik hem vertelde dat het een grap was, ontplofte hij bijna. Maar de volgen de dag kwam hij vertellen dat hij het toch wel een goeie grap vond.' 1H >11' A OrUHMHLSTOIti: i i i 1 i'.iHimw/iiu Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. i'ijbenodigdhedeji Al veertig jaar vaart Adrie Koopmans op de tankboot Texel in de haven van Oudeschiid om kotters

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1