m ^9 VVV maakt plannen bekend Texel als merk grootste uitdaging 'Niet eng om omlaag te gaan' VVV en TC samen in Texelagenda.nl Belangrijke subsidie NIOZ en IMARES Eten met uitzicht bij Strends End TEXELSE J COURANT Wat vindt Recordmetamorfose Voordeelland {0w <JQ© Texelfonds Texel'94 kan titel vergeten j=Sp°rt VRIJDAG 4 APRIL 2008 Ondernemend Texel had zich dinsdagavond verenigd in Stay Okay om de promotieavond van VW Texel bij te wonen. Nagenoeg een jaar na zijn aantreden kreeg directeur Wouter de Waal de kans om zijn plannen toe te lichten ten overstaan van een nieuwsgierig publiek. Texel als merk bleek het toverwoord. De Waal sprak weinig over de geboekte resultaten, geen overzich ten met cijfers over aantallen toeris- natuur of waar je tot rust komt. Maar dit geldt volgens De Waal ook voor andere waddeneilanden of voor Drenthe. Texel moet zich profileren met kenmerken die Texels eigen zijn. En dat is complex. Texel is een samengesteld product en onderdeel van de Wadden. Het eilandgevoel is daarmee niet alleen voor Texel weggelegd. Texel is niet zo eenvoudig te vermarkten als een theezakje. Zo noemde De Waal De Gamma als voorbeeld. Wel op Texel maar niet op de andere wad- ten. Liever kijkt hij vooruit. Met zijn marketingorganisatie, zoals hij de VW graag ziet, wil hij zich inzetten voor het merk Texel, gebruik maken van de expertise van de Texelaars en internet optimaal inzetten. Complex Texel moet zich onderscheiden. Texel is een eiland waar je vrien delijke mensen treft, geniet van de deneilanden. Of het ANWB bord als je de boot afrijdt: een P-route en Doorgaand verkeer. 'Overkantse fratsen', lacht De Waal. Texels eigen is de toegankelijke bevolking, de diversiteit en de variatie. Texel is verder authentiek en onder handbe reik. In Texel als sterk merk, ziet hij de voornaamste uitdaging. Ook mag de aandacht niet ver slappen. Als professionele marke tingorganisatie, waar De Waal zich hard voor maakt, moet er conti nue gezocht worden naar kansen. Arrangementen uitzetten rondom Zomerhitte of gebruik maken van initiatieven als Texel Culinair zijn hier volgens De Waal voorbeelden van. Bovendien is internet met meer weg te denken. Een interactieve website, e-nieuwsbrieven en meer beleving met behulp van filmpjes op de website, moeten Texel nog meer op de digitale kaart zetten. 'Ook schuwen we middelen als het populaire Hyves niet', vat De Waal samen. Inspireren Na het aanscherpen van de inter ne organisatie staat VW Texel met haar neus twee kanten op: gericht op de toerist én op de achterban. Volgens De Waal is klantgerichtheid niet alleen belangrijk naar de toerist toe maar ook naar je partners op het eiland. De samenwerking is op het moment optimaal en het besef dat je samen het eiland maakt, is overal aanwezig. De Waal: 'Ik krijg energie van gesprekken met de onderne mers. We moeten elkaar begeiste- ren met wederzijdse ideeën.' 'Het zit goed', zegt bewoonster Annie de Vries van de Zonne hof terwijl ze zich zittend in een evacuatiestoel van een trap naar beneden laat glijden. De stoel moet een oplossing bieden voor de zorgen die de bewoners van het seniorencomplex aan de Gasthuisstraat in Den Burg heb ben nadat een onwel geworden bewoner begin dit jaar het pand niet op een brancard kon verla ten. Op verzoek van bewoners Dick Tim- Nieuwe stelling: De Karseboom is terecht gekraakt. Reageer op: www.texelsecourant.nl Uitslag vorige week: Jan van Andel, directeur van Woontij en Pharos, is de nieuwe voorzitter van VW Texel. Is het juist dat de nieuwe voorzitter de eilandpromotor 'op afstand' gaat besturen? Eens (23 Oneens (77%) mer en Piet Arensman, Carla Beijert van Bewonersvereniging Texel en raadslid Gebrand Poster gaf het bedrijf Acertys uit Nieuwegein woensdagochtend een demonstra tie met twee soorten evacuatiestoe- len. Op het eerste gezicht doorsnee stoelen, maar dan met geleiders met rupsbanden aan de achterkant. Met behulp van die banden konden de stoelen via de trap naar bene den glijden. Rustig zittend en ingesnoerd met een band tegen vallen laat ze zich bij één van de trappen van Zon nehof naar beneden glijden. 'Dit gaat geweldig', vertelt ze terwijl ze afstapt. 'En het omlaag gaan, is ook niet eng. Dat het apparaat niet meteen met een rotgang naar beneden roetsjt komt volgens vertegenwoordiger Roelof-Jan Drijfhout door de gelijk- 'Eén agenda waar alles wat er op Texel te beleven is, op staat. Verder hoeft een bezoeker niet te zoeken.' De ambities van VW- directeur Wouter de Waal zijn helder. Texelagenda.nl is een gezamenlijk initiatief van VW Texel en de Texelse Courant en wordt voor de zomer verwacht. Directeur Wouter de Waal is blij met het initiatief: Er zijn verschil lende agenda's en databases en dat maakt dat het overzicht zoek raakt. Voor de toerist én voor de Texelaar. Met Texelagenda.nl komt er één overkoepelende database waar ondernemers gratis hun bij eenkomsten kunnen plaatsen. Hierdoor wordt het voor iedereen overzichtelijker.' De website moet naast agendapunten ook andere mogelijkheden gaan bieden. Er zijn ideeën genoeg: 'Bijvoorbeeld een mooi opgemaakte uitdraai die je als logiesverstrekker wekelijks kunt ophangen', legt De Waal uit. Ook ziet hij samenwerkingsmogelijk heden met Noord-Holland zodat Texelse evenementen in uitgaven elders in de provincie terug te vin den zijn. Bovendien ziet hij directe boekingsmogelijkheden van acti viteiten ook als mogelijkheid. Via een abonnement kunnen onder nemers een link naar hun eigen website krijgen. Uitvoerige controle en redactie door de initiatiefnemers moeten een eenduidig overzicht en kwaliteit garanderen. matige verdeling van de druk. De persoon die achter de stoel loopt, hoeft het apparaat niet tegen te houden, maar moet hem juist ste vig tegen de trap drukken, aldus Drijfhout. Andere bewoners nemen eveneens met plaats in de evacuatiestoe- len. Bekeken wordt welke stoel het beste zit. De zogeheten Ferno (kos ten €2.757,-) komt er het beste vanaf. Die heeft een harde zitting, het andere exemplaar (een Escape. €1.895,-) heeft een zitting van doek, waarbij het lastiger in- en uitstap pen is. De vertegenwoordiger prijst bij een demonstratie in de Buureton de evacuatiestoelen aan als geschikt voor wooncomplexen, wanneer zich brand of stroomstoringen voordoen. Hotels kunnen er volgens hem ook hun voordeel mee doen. Albert Win ter, teamleider van de ambulance op Texel en één van de genodig den, wijst erop dat het goed is over dergelijke stoelen te spreken, maar waarschuwt de aanwezigen een evacuatiestoel met als vervanging van ambulancevervoer te beschou wen. De ambulances op het eiland wor den volgens hem binnenkort ook uitgerust met evacuatiestoelen als de brancards worden vervangen. Dat gebeurt niet naar aanleiding van het voorval in januari. De ambulan ces krijgen nieuwe brancards zodat ook zware mensen beter kunnen worden vervoerd. Winter pleit ervoor dat bij het ont werpen van nieuwbouw al een vroeg stadium rekening wordt gehou den met ruimte voor brancards en patiëntenvervoer. 'We missen nu soms liften waar een brancard in past of je hebt te maken met smalle galerijen waar de voordeur op uit komt. Daar kan beter over worden nagedacht.' Een aanwezige laat weten dat dat bij de Lijsterhof (de nieuwe senio renwoningen aan de andere kant van de Gasthuisstraat) al meer ruimte is. Opgemerkt wordt dat bij calamiteit de brandweer met de ladderwagen ook mensen op een brancard van een bovenverdieping kan halen. Volgens Winter is dat voor een patiënt echter verre van ideaal. Arensman laat weten dat hij, Beijert en Poster zich verder buigen over de vraag hoe evacuatiestoelen aan te schaffen. Daarvoor wordt gedacht aan werving van fondsen en een beroep op de WMO-gelden van de gemeente. Voorzitter Herbert Naumann van Bewonersvereniging Texel toont eveneens zijn interesse. 'Het is belangrijk dat er nu ook verdere stappen worden onderno men.' Binnen drie dagen veranderde Voordeelland in EP Voordeelland. De voorgevel kreeg een nieuw uiterlijk, het interieur en de admi nistratie werden aangepast. Drie dagen lang waren aannemers en 14 man (personeel en directie) in touw. Hoewel de beslissing vorig jaar november al viel dat Voordeelland zou veranderen in EP Voordeelland was het vooral de afgelopen drie dagen aanpoten. Raoul Helleman ver telt: 'De gevel is compleet vernieuwd, we hebben het interieur aangepast en er is een nieuw assortiment. We zijn nu nog aan het schilderen en de stickers aan het afkrabben. Oh...en ook de bestickering op de auto is anders.' Helleman wilde perse een recordverbouwing, op die manier was er zo min mogelijk overlast: 'Als het goed is heeft de klant er weinig last van gehad.' //V\» AHToonG Erfpachters leeggeschud Toch nog subsidie voor Excelsior? Bij het jubileumconcert op 8 maart trad de Christelijke Muziekver eniging Excelsior op in nieuwe uniformen. Het bestuur krijgt voor deze aanschaf (van in totaal €7.244,70) echter geen gemeente lijke investeringssubsidie omdat de aanvraag te laat was inge diend. Regel is dat een al gere aliseerde investering niet wordt gesubsidieerd, tenzij het college tevoren anders heeft verklaard. Het lijkt echter niet uitgesloten dat de vereniging het geld alsnog krijgt uit het budget dat voor het volgen de jaar beschikbaar is. Het college gaat daarover met het bestuur in gesprek. Excelsior heeft wel een jubileum subsidie van €150,- gekregen. Een verzoek om subsidie voor de uitga ve van het jubileumboek en de kos ten van verlichting en podium (kos ten €1.444,-) is echter van de hand gewezen omdat de aanvraag niet voldeed aan de vereisten. Diverse van belang zijnde gegevens ont braken. Een nieuwe aanvraag om steun voor het jubileumboek door een beroep te doen op het Fonds voor Kunst en Cultuur zou echter niet kansloos zijn. Defibrillator De dorpscommissie van Oosterend meldt dat de defibrillator in het dialysecentrum weliswaar is aange schaft (zoals al eerder bekendge maakt), maar nog met operationeel is. Er moet onder meer nog een buitenkast worden aangeschaft. In situaties waarbij een defibrillator nodig is. is men dus voorlopig nog aangewezen op hulpdiensten als politie en ambulance. Die moeten overigens bij gebruik van een AED altijd worden gewaarschuwd. Het gebied Aard- en Levenswe tenschappen van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek heeft €9 mil joen toegekend voor meerjarig onderzoek naar de draagkracht van de Waddenzee. Door deze toekenning kunnen negen onder zoeksprojecten van start gaan. Twee hiervan worden geleid van uit het NIOZ, twee andere vanuit de Texelse vestiging van Wage- ningen-IMARES. Beide instituten werken bovendien mee aan zes andere projecten Het geld wordt besteed aan de aan stelling van jonge onderzoekers in opleiding (OIO's) - die hiermee hun doctortitel hopen te behalen -, pas gepromoveerde onderzoekers (postdocs), zee- en laboratorium technici en onderzoeksapparatuur. Het nationaal programma Zee- en Kustonderzoek (ZKO) moet de wetenschappelijke basis opleveren voor toekomstige beleidsbeslissin gen over de ontwikkelingen in de Waddenzee en in de kustzone van de Noordzee. Het betreft beslis singen op het gebied van veiligheid, economische opbrengst, natuur, ruimtelijke ordening en waterkwali teit. Het programma is gefinancierd door NWO. de ministeries van OCW. V&W, en LNV en de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Fundamentele systeemkennis van de Waddenzee en de aangrenzende kustzone van de Noordzee is vol gens NIOZ-woordvoerder Jan Boon noodzakelijk om wetenschappelijk onderbouwde antwoorden te kun nen geven op de vraag welke fac toren bepalen hoeveel er van ver schillende soorten planten en dieren in de Waddenzee kunnen leven. Belangrijk is ook te weten wat de effecten van menselijk medegebruik zijn. Vijf van de negen onderzoeks projecten gaan over directe metin gen monitoringvan de draagkracht van het ecosysteem. De andere vier onderzoeksprojecten zijn fun damenteler van aard en onderzoe ken of bepaalde veronderstellingen (hypothesen) waar zijn of niet. Bijzonder is dat voor het eerst een integrale studie wordt gedaan naar de draagkracht van het eco systeem: van de kringlopen van voedingsstoffen zoals stikstof en fosfaat in de bodem en het water via de (oer)bacterièn. algen, algenvi- russen, dierlijk plankton, de grotere ongewervelde dieren als garnalen, schelpdieren en wormen in en op de zeebodem, de visbestanden en ten slotte de zeevogels als hoogste tro- fische niveau. Dit hangt nauw samen met de functies van de Waddenzee als 'tankstation' voor trekvogels op hun reizen tussen de overwinte- ringsgebieden in West-Afrika en de broedgebieden boven de poolcirkel en als opgroeigebied voor mossels, garnalen en vis. De projecten van het NIOZ richten zich vooral op de biomassa en de productie van de verschillende soor ten algen en de visgemeenschap in de westelijke Waddenzee door de jaren heen. Hoofdonderzoekers van het eerste project zijn dr. Katja Phi- lippart en dr. Eric Eppmg. Dr. Henk van der Veer leidt het tweede. De projecten van IMARES richten zich op de modellering van het eco systeem van de wadden (met dr. Bert Brinkman als projectleider) en de monitoring van bodemdieren en vogels die daarvan leven (projectlei der dr. Martin Baptist). Meer informatie over alle ZKO-pro- jecten waaraan het NIOZ en IMA RES meewerken, is te vinden op de website www.nioz.nl./ZKOWadden. Provincie steunt religieus erfgoed De provincie Noord-Holland stelt €1.750.000,- beschikbaar voor mini maal vijf projecten die bijdragen aan het behoud van religieus erfgoed in Noord-Holland. Dat gebeurt in het kader van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Het geld is bedoeld voor projecten waarvoor de volledige financiering nog niet helemaal rond is. Subsidieaanvragen kunnen tot 1 oktober worden ingediend. In november worden de 'winnende' projecten bekendgemaakt. De crite ria voor een aanvraag zijn te vinden op www.noord-holland.nl (subsidie- loket). Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Bankrekening 22.32.20.175 www.texelfonds.nl Texel'94 is gisteravond voor de tweede keer in een week tegen een nederlaag opgelopen. De ploeg werkte hard, maar verloor de uitwedstrijd tegen Wieringer- waard met 2-1. Met nog twee wedstrijden voor de boeg lijken de Texelaar de felbegeerde titel nu te kunnen vergeten. De fysiek sterke thuisclub startte met een sterk offensief op het Texel se doel en probeerde de tegenstan der te overrompelen. Er ontston den enkele kansjes, maar van echte dreiging was geen sprake. De eerste tegenaanval van Texel'94 eindigde met een schot van Leon Zijm, dat de keeper (tevens de voorzitter van de thuisclub) knap onderschepte Gaandeweg kregen de Texelaars meer vat op het spel. Yvo Barends kreeg een vrije schietkans, maar joeg de bal hoog over. Een snel genomen vrije trap van Martin Koorn verdween enkele minuten later rake lings naast het doel. Ook Tim Kedde was dicht bij een doelpunt, maar bij rust was er nog niet gescoord. Bij het begin van de tweede helft kwam Matthijs de Lugt in de ploeg voor Yvo Barends. Hierna kwam er meer dreiging in de aanval over de linkerkant. Een volley van wederom Martin Koorn ging ternauwernood over. Texel'94 had in deze fase meer balbezit en speelde ook gewoon beter, maar de afronding liet te wensen over. Een goedgerichte kopbal van Marco Koorn werd met een uiterste krachtsinspanning van de keeper tot hoekschop verwerkt. Toch kwam Texel'94 twintig minu ten voor het einde op voorsprong, nadat Pim de Lugt in het straf schopgebied onreglementair was gestuit. Martin Koorn bleef vanaf elf meter uiterst koel. Wieringerwaard toonde veerkracht en kwam vijf minuten later door een strafschop weer op gelijke hoog te. Met Steffan Vlaming voor zijn broer Jeroen ging Texel'94 daarna op jacht naar de winnende treffer. Leon Zijm leek vijf minuten voor tijd te scoren, maar schoot hard naast. Twee minuten later viel de beslis sende treffer aan de andere kant, waardoor niet Texel'94 maar - zo goed als zeker - concurrent VZV met de titel aan de haal gaat. De Texelaars komen pas zondag 13 april weer in actie, in een uitwed strijd tegen Petten. Aan de rand van Oosterend, langs fietsroutes naar Oude- schild en De Cocksdorp, zit het gezellige restaurant Strend End. Voor een pannenkoek, sateetje of andere versnapering na een intensieve wandeling of fietstocht. En met uitzicht dat reikt tot aan de dijk. Het voorjaar is begonnen, de fiets is opgeknapt, uit de schuur gehaald en de wandelschoenen staan bij de deur. Klaar voor lange wandelingen dwars door Texels landschap. Niet zelden voeren die routes langs Oosterend, een mooie plek voor een pitstop. Bij Strends End is het dan goed toeven. Cicen poespas, gewoon gezellig. En met vrij uitzicht op het zo kenmer kende landschap achlci Oosterend. 'Het is gemoedelijk en knus. Binnen hebben we een authentiek interieur compleet met rood en wit geblokte kleedjes, buiten een terras waar de zon vanaf 's ochtends tot 's avonds op je gezicht schijnt', vertelt Sas- kia Lambers. Strends End heeft het karakter van een pannenkoekenhuis en er is keuze uit een ruim assorti ment. Nieuw is ook de persoonlijke favoriet van Lambers: een ambach telijk gebakken pannenkoek met Texelse producten. 'Echt, een volko ren pannenkoek met warme geiten kaas, walnoten en honing, kom dat maar eens proeven!' Bij Strends End worden overigens alle pannenkoeken ambachtelijk, dus in de pan, gebak ken. Verder maken ze ook gluten- en melkvrije pannenkoeken. 'We zijn e hele dag zon bij Strends End recent teruggegaan naar de basis van ons restaurant en dat is het bakken van ambachtelijke pannenkoeken. Dit is onze specialiteit en dat wordt gewaardeerd.' Op de kaart slaan nog wel andere (lunch jgerechten maar het assortiment pannenkoeken over heerst. Feesten In Strends End kunnen gasten ook terecht voor een privé-aangelegen- heid. Een bruiloft, receptie, verjaar dag of kinderpartijtje. Saskia vertelt enthousiast over een receptie: 'Laatst hadden we een bruidspaar dat vanuit de doopsgezinde kerk met de gasten door de historische straatjes naar ons restaurant aan kwam wandelen. Dat is toch prachtig...' Ook voor kinderen organiseert ze graag iets speciaals. Een kinderpar tijtje met schminken of zelf pan nenkoeken versieren bijvoorbeeld. In totaal kan ze rond de 150 a 200 mensen kwijt in het restaurant en de serre. Voor kleine gezelschappen kan alleen de serre of het restaurant worden gebruikt. Strends End is onderdeel van Brasserie TX en gelegen aan De keuken is open vanaf 12.00 uur. Voor meer informatie of voor reserveringen 0222- 318483.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5