Open huis bij Scouting Omgekomen piloot door zus Mary (87) herdacht a GVT viert 85-jarig bestaan met show Een loopbaan lang trouw aan de CIV TEXELSE g coURANT Caspers stellen titel veilig Acrobatiek en turndemonstraties Zandbank moet wachten met nieuwe activiteiten VRIJDAG 4 APRIL 2008 Op 3 april 1945 werd een Amerikaanse B17 ('Vliegend Fort') dat terug kwam van een bombardementsvlucht, door Duits afweer geschut neergehaald ten zuiden van Den Hoorn. Het toestel kwam terecht in de buurt van de Watermolenweg. Van de tien inzittenden kwamen er acht om het leven, onder wie de piloot, luitenant William Baldwin. Bij de poging om zich te redden bleef de parachute aan de staart van het toestel haken, waardoor Baldwin werd meegesleurd en met het toestel te pletter sloeg. Gisteren - precies 63 jaar na dato - werden Baldwin en de andere omgekomen bemanningsleden her dacht door een groep nabestaan den. Dat gebeurde op de plaats van de crash. Respectabel middel punt van het gezelschap was Bald wins oudste zuster, de nu 87-jarige Mary Virginia. Ook haar dochter en schoonzoon evenals twee kleinkin deren waren erbij. Ontvangst De Amerikanen die maandag al in Nederland waren gearriveerd, kregen de nodige service van het gemeentelijke 4/5 meicomité. Ze werden ondergebracht bij een van de leden, Willem Bakker. Deze voelde zich bijzonder bij de zaak betrokken omdat hij en Jaap Bakker de gang van zaken rond de crash en het lot van de twee overleven den. Dat waren Harold Weber (die in het Marsdiep terecht was geko men en daar werd gered door de kommenvissers gebroeders Dog ger) en Kermit Jones, die lopend door het water op eigen kracht de wal bereikte. Het tweetal werd in mei 1985 naar Texel gehaald om het 40-jarige bevrijdingsfeest mee te maken. Willem Bakker had het vliegtuig als 4-jarig jongetje zien vallen en was toeschouwer bij het bergen van de wrakstukken of stof felijke resten door een Amerikaanse bergingsgroep. De slachtoffers wer den eerst begraven in Den Burg en later overgebracht naar Margraten en het Franse St. Avoid. Ook de in de buurt wonende Jan Kikkert van 'A/-. I gisteravond op de plaats van de crash in het tulpenland van Bert Bruijn. (Foto Harry de Graaf/Beeldbank uit Oudeschild jaren geleden met succes naspeuringen deden naar Hoorn en Burg werd geconfronteerd met de gevolgen van de crash. Hij nam in 2002 het initiatief om negen plaatsen waar in de oorlog geal lieerde toestellen zijn neergestort te markeren met een zwerfsteen met herdenkingsplaat. Elk van deze monumentjes werd bij de herden king in 2003 geadopteerd door de Texelse basisscholen. Motivatie Alle genoemden en hun partners dineerden woensdagavond m res taurant Klif 23. aangeboden door de Amerikaanse gasten. Aanvoerder van het gezelschap, de 56-jarige Dan Bergen uit Denver (Colorado) en werkzaam in de ruimtevaartindu strie, sprak daar zijn bewondering uit voor de wijze waarop Texel de omgekomen geallieerde oorlogs vliegers in herinnering houdt Ook vertelde hij over William Baldwin en over diens motivatie in het leven. 'Als jongeman was de kerk heel belangrijk voor William en hij aan vaardde God als zijn persoonlijke verlosser. Hij besloot zijn leven in dienst van God te stellen door na de oorlog zendingspiloot te worden. Wij allen weten dat het niet zo heeft mogen zijn'. Bergen liet ook weten dat over levende Kermit Jones intussen is overleden, maar dat Howard Weber nog leeft en in Ohio woont. 'We heb ben contact met hem en zullen hem uitgebreid verslag doen van ons bezoek'. Als geschenk overhandig de Bergen voor deze gelegenheid gemaakte herinneringsplaquettes, onder andere bestemd voor het luchtvaartmuseum in Eierland. Bur gemeester Joke Geldorp reageerde met een vriendelijk toespraakje en speldde alle leden van het Ameri kaanse gezelschap het insigne van het landelijke 4/5 meicomité op. Museum Gisteren was hetzelfde gezelschap bijeen in het Luchtvaartmuseum op het vliegveld, waar Bram van Dijk aan de hand van de daar getoonde Over belangstelling had de Scou ting zaterdagmiddag niet te kla gen. In totaal hebben een paar honderd mensen de open dag bezocht. Vol trots lieten Welpen, Kabouters, Gidsen en Bevers bouwwerken en activiteiten zien aan familie en vrienden. Voor de open dag waren het buiten terrein en het scoutinggebouw voor iedereen toegankelijk. Bezoekers konden bijvoorbeeld op een gepi onierde picknicktafel zitten, houtbe- werken, een kampvuur of spandoek maken of door oud archiefmateriaal bladeren. Uitleg kregen de bezoe kers van de leden zelf. Onder de jongens'was het fikkie stoken een populaire bezigheid. 'Thuis mag het met hè', was daarvoor de logi sche verklaring. De oude foto's en een diavoorstelling waren voor veel oud-leden een bron van vermaak. Vooral het buitenterrein was popu lair, de zon zorgde voor extra klau- terplezier op het luchtkussen en de manshoge picknicktafel. Binnen was het daarom beduidend rustiger. In één lokaal was het wel continue druk. Hier werd hard gewerkt aan het bewerken van een houten plank. Er was duidelijk een wedstrijdele ment aanwezig: meiden en jongens waren in opperste concentratie om een zo mooi mogelijk beschilderde plank te maken. De open dag was onderdeel van de landelijke open dag van de Scouting. Jeugdgolfers winnen in Alkmaar Het jeugdteam van de Texelse golfclub heeft de eerste compe titiewedstrijd gewonnen. In Alk maar werd het team van Heiloo met 10-2 verslagen. Na de dubbels in de ochtendronde hadden Kevin van Zuilekom, Tho mas Wassenaar, Use van Zuilekom en Annabel Groothuis de volle vier punten in de zak. 's Middags won nen Kevin en Use van Zuilekom en Annabel Groothuis ook hun indivi duele wedstrijd. Laurens Groothuis was door ziekte afwezig Zaterdag speelt het team op de Ken- nemer golfbaan in Zandvoort tegen favoriet Alkmaar. De Texelse jeugd doet voor de eerste keer mee aan de competitie van de NGF, die over vijf wedstrijden gespeeld wordt. Drukte op buitent Zijn hele loopbaan is Adrie Koop- mans trouw gebleven aan de CIV. Een keer overwoog hij naar TESO over te stappen, maar deed het toch niet. 'Dan zou ik mijn vrije leven in de haven kwijt zijn.' Hij voegt eraan toe dat dat vrije leven op drukke momenten soms bestond uit werkdagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. 'Maar ik kon zelf plannen wat ik deed, als de kotters maar op tijd waren gevuld.' Ooit ver liet hij een half jaar zijn schip, omdat het werk toch te zwaar werd. 'Er kon geen tweede pomp komen. Na mij kwamen er twee anderen op het schip en opeens was een tweede pomp wel mogelijk. Na een half jaar bleek dat die twee hier toch niet kon den aarden en ben ik weer terugge gaan. Met twee pompen was het toch weer aantrekkelijk. Dan kon ik in een half uur doen wat anders vijf kwartier duurde.' Aan de hand van de gasolie heeft Koopmans het verloop van de visserij zien veranderen. 'In de hoog tijdagen. toen er nog meer dan dertig kotters waren, tankten we in een weekend 800.000 liter. Tegenwoordig is het zo'n 350.000 liter. Laatst had ik een boek uit 1993 in handen, toen zaten we nog op 650.000 liter in een weekend.' Toen Koopmans begon, kostte een liter rode diesel nog 7 cent per liter, tegenwoordig schommelt de pnjs rond de 52 eurocent. Hij heeft eveneens de overgang naar zuiniger varen zien voltrekken. 'Kotters waar je vroeger wekelijks 40.000 liter in tankte, hebben nu nog maar 30.000 liter nodig.' Een andere verandering was de komst van alarmsystemen die aangeven wanneer een tank bijna vol zit. Letterlijk een verademing voor •Koopmans. 'Vroeger moest je altijd luisteren naar de leidingen, zodat je aan de ontluchting kon horen wan neer een tank bijna vol was. Dan stond je daar in de dampen. Maar goed, ik ben er nog steeds.' Zo nu en dan wilde er wel eens wat gasolie in de haven terecht komen, maar op één keer na, nooit ernstig. 'Het minst erg is het als er tussen de kotter en de tankboot wat olie op het water komt. Ik heb doeken aan boord die gasolie opzuigen, maar geen water. En als er wat gebeurt, meld ik het altijd. Het wordt je kwalijk genomen als je zoiets niet meldt.' De tankboot, gebouwd in 1955 en beschikkend over een capaciteit van 120.000 liter, voelt na veertig jaar echt als 'zijn' boot. 'Als ik een ander ermee zie varen denk ik wel eens "doe je er wel een beetje voorzichtig mee".' In zijn eerste jaar maakte Koopmans nog bijna het zin ken van de boot mee. Bij Schoorldam werden ze aangevaren, waarna boven de waterlijn een scheur ontstond. 'Toen we gingen varen, zakte de kont iets naar beneden waardoor er toch water binnenkwam. Daar kwa men we achter toen we bij een brug aankwamen waar we altijd de mast moesten strijken. Mijn schoonvader kwam opeens naar achteren rennen, omdat hij daar zag dat we veel dieper lagen dan normaal lagen. De machi nekamer stond al halfvol met water. We zijn meteen aan de kant gegaan, hebben de brandweer gebeld en die heeft voorkomen dat de boot zonk.' Vanaf de tankboot plukte Koopmans ook ooit een jonge Richard van der Vis uit het water. 'Die was met een vriendje op de kotter van zijn vader aan het spelen en opeens zag ik hem over de railing in het water kukelen. Gymnastiek Vereniging Texel houdt zondag 13 april in sporthal Ons Genoegen in Den Burg een gro te jubileumshow om het 85-jarig bestaan te vieren. Zowel leden van GVT als het internationaal ver maarde Corpus Acrobatics Theatre uit Amsterdam treden op. Met name het laatste belooft voor show en spektakel zorgen. Corpus Acrobatics Theatre is een internatio naal gezelschap van topacrobaten en topturners die een bijzondere voor stelling geven. Zij voeren acrobati sche acts op, waarbij veel aandacht is voor theater, dans en kleding. Er is zowel vloer- als luchtacrobatiek. De voorstellingen van Corpus Acroba tics Theatre worden afgewisseld met demonstraties van de selectieleden, recreatiegroepen, conditiegroepen en spnnggroepen van GVT. Zij laten Koopmans in het stuurhuis van de tankboot. Plaatsman kampioen Na een mooie eindstrijd is Loon bedrijf Plaatsman kampioen geworden in de bowlingcompeti tie voor bedrijventeams. De eind uitslag werd in de laatste wed strijd bepaald. Aan het begin van de laatste com petitieavond waren er dne kansheb bers voor de titel. Plaatsman won met 4-1 van Tegelbedrijf Huijsman, maar ook Hotel Tatenhove won met 4-1Het kampioenschap zou daarom bepaald worden in de wedstrijd tus- kaarten, foto's, geschriften, wrak stukken en gebruiksvoorwerpen vertelde over de luchtoorlog en de gevolgen daarvan voor Texel. Van Dijk verzamelt en publiceert al jaren gegevens over de oorlogsvliegtui- gen die op of bij Texel zijn neerge stort en over de bemanningen. Het museumbezoek werd gevolgd door een lunch in café De Slufter, aange boden door de gemeente. Om 20.00 uur gisteravond was in kleine kring de herdenking op de plaats van de crash bij het Hoornder Nieuwland. Bijzonder is dat de nabestaanden van piloot Baldwin zelf het contact met Texel op gang brachten. Dan Bergen stuurde gegevens over de piloot het internet op en ontdekte toen de website van het Luchtvaart museum, waar men tegenwoordig alle gegevens die betrekking heb ben op de luchtoorlog in de com puter heeft zitten. De afspraak over een herdenkingsbezoek aan Texel was toen snel gemaakt. Na winst in de 22ste speelronde van Klaverjasclub Den Burg, kan de kampioenstitel Fenny en Rob Caspers vrijwel niet meer ontgaan. Het succesvolle duo leidt ook in de derde periode. Caspers en Caspers begonnen matig, maar haalden in het tweede spel uit met ruim 2300 punten. Met nog twee bovengemiddelde spellen werd de rondewinst vervolgens geroutineerd veilig gesteld. Met 7488 punten wis ten zij de voorsprong op de directe concurrenten uit te bouwen naar ruim 1700 punten. Erik Boogaard en Rob Stapersma waren de enigen die nog een beetje in het spoor van de winnaars wisten te blijven. Zij pakten met vier tamelijk gelijkmatige scores de tweede plaats (7031) en stijgen daarmee naar de tweede plaats in het klassement. Met nog twee speelavonden te gaan, zijn zij de enig overgebleven concurren ten voor de titel, al is een achterstand van bijna achttienhonderd punten wel groot. Huug Snoek en Peter van Heer waarden werden derde (6931). Na een matige start werden drie scores van ruim boven de achttienhonderd neergezet, wat het ervaren duo een plaatsje winst opleverde in het klas sement, zij stijgen naar de vijftiende plaats. Marja en Martien Bakelaar weten zich prima te handhaven in de grote middenmoot. Tussen de vijfde en de tiende plaats zijn de verschil len erg klein, zodat een goede score direct winst oplevert. Zij werden vier de met 6849 punten en stijgen naar de zesde plaats in het klassement. Dankzij een sterke laatste ronde wis ten Bas Tromp en Frans Stark de vijf de plaats te pakken (6769). Zij dalen daarmee naar de tweede plaats en zien met een achterstand van 2000 punten de top langzaam uit zicht verdwijnen. Het gemiddelde was met 6364 punten niet uitzonderlijk. Ook het aantal marsen (33) was min of meer modaal. In de derde periode lei den Fenny en Rob Caspers, voor Enk Boogaard en Rob Stapersma. Gerda en Freek Veeger staan derde en de nog steeds sterk presterende Rosa Harbers en Chris Schraag vierde. Ver rassend is de vijfde plaats van Fenny van Exel en Tiny Kok. Zij zijn de laat ste weken bijzonder goed op dreef en hebben de laatste plaats definitief achter zich gelaten. Dames Tevoko tegen Madjoe 3 De dames van Tevoko volleyballen zaterdag tegen Madjoe 3 uit Enkhui zen. Dit geroutineerde team staat op een zesde plaats. De wedstrijd in Enk huizen werd eerder moeizaam met 3-2 door de Texelaars gewonnen. Madjoe serveerde toen prima, terwijl Tevoko veel fouten maakte. Aangezien Tevoko alle punten nodig heeft, zal het gecon centreerd moeten spelen. Voordeel is dat de selectie compleet is. De wed strijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.00 uur. Judo In het lijstje geslaagden voor het judo-examen in de krant van dins dag jl. is een verkeerde naam geslo pen. Niet Hielke maar Jelle van Breukelen slaagde voor de witte band met bruine slip. zien wat de vereniging zoal in huis heeft en welke prestaties op wed strijden worden geleverd. De show begint om 14.00 uur. Om 16.00 uur begint in de sporthal een receptie voor genodigden. Bezoekers kunnen ook kijken naar foto's uit de historie van GVT. Daarvoor wordt een presen tatie samengesteld die in de sporthal wordt vertoond. Er wordt tegelijkertijd geld ingezameld voor Right To Play, een internationale humanitaire organi satie die kinderen over de hele wereld de mogelijkheid wil bieden te kunnen sporten. De organisatie is opgencht door de Noorse oud-schaatser Johann Olav Koss. De entree van de jubileumvoor stelling bedraagt €2,50 per persoon (kinderen tot 5 jaar mogen gratis naar binnen). Bezoekers doen met het entreebewijs automatisch mee aan een verloting. Bandstoten De strijd om het kampioenschap bij het bandstoten van biljartclub DVO leek eind februari al groten deels beslist, omdat Wim Ven del een grote voorsprong had op zijn achtervolgers. Maar na twee wedstrijddagen in maart is er toch veel veranderd. Van de zes achtervolgers die nog kans hadden, zijn er drie afgehaakt. De drie overblijvers maken, samen met Vendel, in april uit wie van hen kampioen wordt. Cor Rood en Cees Bonne staan exact gelijk. Cees Kuip, die evenveel punten heeft, heeft meer partijen gespeeld. Eén winst- of verliespartij kan een wijziging in de stand betekenen. Rood en Bonne krijgen het door hun goede spel extra moeilijk, zij moe ten in april drie en vier caramboles meer maken. Verder zijn er geen opmerkelijke wij zigingen in de scores opgetreden Henk Prins boekte een serie van 17 caramboles in één beurt, waarmee hij Frans Bik evenaarde. Milieucontroles uitbesteed Om alsnog tegemoet te komen aan de eisen van de VROM- inspectie en om een deel van de achterstand weg te werken, zul len dit jaar 225 Texelse bedrijven bezoek krijgen van milieu-inspec teurs. Omdat de gemeente daar zelf niet voldoende menskracht voor heeft, zal het karwei wor den uitbesteed aan Milcura Over- heidsadvisering BV, dat als het meest voordelig en passend uit de bus kwam. Met de uitbesteding is €60.000,- gemoeid. Dat wordt betaald uit het budget van €150.000,- dat de gemeenteraad begin november beschikbaar stelde voor dit soort activiteiten. Om het helemaal goed te doen, zouden maar liefst 668 controles moeten worden uitge voerd, maar dat is in financieel en organisatorisch opzicht onhaalbaar en ook niet zeer urgent. Bij de controles beperkt men zich nu tot objecten met de grootste milieuri sico's. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 8 april Veld A 19.00 Mantje-PFB Rabobank 19.45 Interieurbouw-Rabobank PFB 20.30 Falcon-AH Interieurbouw 21.15 Ecotiem-RAB AH 22.00 De Wit-Pilaar RAB Veld B 19.00 Wessels-NIOZ 2 Smash PK 19.45 Smash PK-Bremakk. 1 NIOZ 2 20.30 Smash PK-Smash'68 Brem. 1 21.15 Spar-Schouwstra NBC 22.00 De Waal-NBC Spar Veld C 19.00 Jozefsch.-Bremakker 1 Spsh 1 19.45 Spsh 1-De Boer Bremakker 1 20.30 Krim-Klif 23 lepe de Boer 21.15 Timmer's -Otto's Klif 23 22.00 De Rog-Bar Sportief Timmer's Wedstnjdleiding NIOZ 2 en Evelien (tel. 310096) Uitslagen: Randstad-CVI 0-3; NIOZ 1 -Texelse Auto centrale 1-2, Vlinderwinkel-Paal 28/de Knm 2-1; Paal 28/De Krim-Bremakker 2 0-3; Coc- ky's Kapsalon-Bremakker 2 0-3, Schouwstra Transport-Jozefschool 0-3; Smash '68-Foto de Waal 1-2. Bremakker 1-NBC Eelman Partners 2-1Het Koetshuis-TESO 3-0: Kobe- ko-de Pnnsen van Texel 3-0; Slagerij lepe de Boer-de Knm 3-0; Bar Spomef-Klif 23 1-2; Otto's Tweewielershop-Eet Café de Rog 3- 0, Sportshop Texel 1-Timmer's Bakkerij 3-0: Smash '68 Piet Kooger-Spar Oudeschild 2-1. Raadsvergadering in twee gedeelten De extra raadsvergadering wordt in twee sessies verdeeld. Werd de ver gadering eerder verschoven van dins dag 1 naar 8 april, nu is besloten op 8 apnl over het voorbereidingsbesluit Schansweg te praten en op 15 april over de sluitingstijden van de horeca en de samenwerking van de Wad deneilanden. Dat gebeurt op verzoek van de raadsleden zelf, die vonden dat ze te weinig tijd hadden om zich goed voor te beieiden op het Plan van aanpak Waddensamenwerking, dat ze pas maandag in hun bezit kregen. Het voorbereidingsbesluit Schansweg duldt echter geen uitstel, zodat er 8 april tóch een bijeenkomst is De ver gadering op 8 apnl begint om 19.30 uur, die op 15 april om 20.00 uur. sen koploper 12 Balcken en 't Prut- telhuus. De koploper kon echter niet aan de verwachtingen voldoen en verloor met 1 -4, waardoor Tatenhove doorschoof naar de tweede plaats en Plaatsman de titel won. Individueel eindigde Manjn Beumkes als eerste bij de heren en Trijn Stiggelbout bij de dames. De prijzen worden zaterdag uitgereikt, tijdens de feestavond in SamSam, die om 21.00 uur begint. Uitslagen: Stenenplaats-L'Avemr 1-4; Tegelbedrijf Huijsman-Loonbednjf Plaatsman 1-4. Hotel Tatenhove-Blauwe Piste 4-1, Kraanverhuur Kager-Land en Zeezicht 1-4, Sam Sam- Torenrestaurant 1-4; De 12 Balcken-'t Prut- telhuus 1-4. Zandbank Sport Adventures in De Koog krijgt geen toestemming dit jaar al met nieuwe activiteiten bij paal 17 te beginnen. Dat heb ben burgemeester en wethouders besloten op advies van de com missie Bezwaarschriften. Eigenaren Michel en Monique Gregoi- re waren naar de commissie gestapt, nadat het college ze in december ook al had verboden met nieuwe strandactiviteiten te beginnen. Bür- gemeester en wethouders willen die dit jaar nog niet toestaan. Het col lege wil in het kader van de nieuwe Strandnota eerst in kaart brengen wat er nu allemaal voor activiteiten op het strand zijn en wat wel en niet is toegestaan. Vanaf 2009 zijn ontheffingen weer wel mogelijk. De Bezwarencommissie volgt die lijn. 'Omdat er op het moment sprake is van een overgangssituatie is het niet gewenst al op voorhand ontheffingen te verlenen op basis van het nog te reguleren nieuwe beleid.' De strand nota is inmiddels vastgesteld door de raad, maar de beleidsvoornemens die enn staan, moeten nog in bestaand beleid worden opgenomen voor ze daadwerkelijk van kracht zijn. Voor Zandbank betekent het niet krijgen van een ontheffing dat er met mag worden begonnen met golfsurfen, terwijl surfen en kajakken (waarvoor het bednjf al een vergunning had) wel is toegestaan. Volgens Gregoire valt dat met uit te leggen, vooral omdat de sporten in de praktijk steeds meer naar elkaar toegroeien. Volgens de Bezwarencommissie kan er echter een onoverzichtelijke situatie ontstaan als nu toch al ontheffingen worden verleend. 'Daarbij bestaat het gevaar dat er een ongewenst overschot aan activiteiten ontstaat.' Dat weegt wat de commissie en het college betreft zwaarder dan het bedrijfseconomisch belang van Zandbank Volgens de commissie doet het college er voor Zandbank wel verstandig aan in kaart te brengen voor welke kleine vaar tuigen ontheffingen kunnen gelden, zodat daarover in de toekomst geen twijfel meer hoeft te bestaan Bram van Dijk wijst op de kaart de plaats zeer vitale Mary Baldwin luistert geboeid. de crash. De hoogbejaarde maar nog (Foto Harry de Graat/Beeldbank Texel)

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9