'Herdenken vorm van solidariteit' Cjrocn Twartrjexels in het hartL, 'Harde garanties over behoud voorziening' 'Proef met sluitingstijd 4.00 uur voortzetten' Zorg over fusie ziekenhuizen Beruchte kruising eist weer slachtoffer Debat CDA in Question Plaza OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12264 DINSDAG 8 APRIL 2008 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Toto Jeroen ven Hettum/Beeldbar* Texel) Texel moet van het Gemini Zie kenhuis harde garanties krijgen over het behoud van medische voorzieningen. Het moet ook een plaats in de cliëntenraad van het Gemini zien te krijgen, zodat een vinger aan de pols kan worden gehouden. Dat stelde Wim de Porto uit Den Burg woensdag in de raadscom missie Welzijn. Daar werd uitgebreid gesproken over de fusie tussen het Helderse ziekenhuis en het Medisch Centrum Alkmaar. De grootste zorg was in hoeverre alle voorzieningen op termijn intact blijven. Volgens De Porto verkondigt het bestuur van het Gemini mooie woorden in de media, maar koopt hij daar weinig voor. 'Dat zijn mooie teksten van een marketingbureau, maar ik zie liever waar het in de beleidsvoorne mens is terug te vinden.' Volgens hem zou het verstandig zijn als de Texelse politiek op korte ter mijn vragen voor het bestuur opstelt en vóór 1 mei (als de fusie echt een feit is) antwoorden heeft waaraan het bestuur kan worden gehouden en waarop het kan worden afgere kend. Hij stelde ook dat Texel alsnog een afvaardiging in de cliëntenraad van het Gemini moet zien te krijgen. Op die manier kan in een vroeg sta dium inzicht in beleidsvoornemens van het bestuur worden verkregen. Cees Hoogerheide uit Den Burg ondernam vorig jaar een poging erin te komen, maar werd afgewezen. De reden: hij kwam van Texel en zou daardoor niet goed de vergaderin gen in Den Helder kunnen bijwonen. 'Toen werd ook al gezegd dat die op termijn naar Alkmaar zouden gaan', aldus Hoogerheide. Die afwijzing heeft stof doen opwaaien. Burgemeester en wet houders hebben er hun beklag over gedaan bij het ziekenhuis en ook de politieke partijen hebben de kwestie aangeroerd. Roelie Bakker (Texels Belang) en Wil de Vries (ANBO). beiden lid van een cliëntenraad aan de overkant, merkten tijdens de vergadering op dat de eilandpo sitie bij hen nooit als probleem is beschouwd. Bakker zit in de raad van De Omring in Hoorn, De Vries in die van de Thuiszorg in Den Helder. Diverse insprekers trokken een ver gelijking met het ziekenhuis in Har- lingen, dat gefuseerd is met het Medisch Centrum Leeuwarden. In het Harlinger ziekenhuis zijn recent de operatiekamers gesloten, waar door bewoners van Vlieland en Terschelling voor operaties moe ten doorreizen naar Leeuwarden. In Harlingen kunnen ze nog alleen voor dagbehandeling en poliklini sche zorg terecht. De Vries zei dat de ANBO begrip kan opbrengen voor samenwerking, maar uitte de zorg dat Texelaars straks vaker moeten doorreizen naar Alkmaar. 'Dat heeft enorme sociale en economische conse quenties.' Ze kreeg daarin bijval van Jos de Wolf (WD) die opmerkte dat je zomaar een paar uur kwijt bent als je naar het MCA moet. De ANBO pleitte ervoor dat in het PHH-gebouw een polikliniek wordt gevestigd. Als voorbeeld haalde De Vries het nierdialysecentrum in Oos terend aan. 'Daardoor hoeven men sen ook niet telkens naar Alkmaar te reizen.' Dick van Barneveld (SIGT) betoogde dat het Gemini ook in de toekomst een brede kwalitatieve zorg moet bieden. Wethouder Marian Merk.elbach liet weten dat het tegenhouden van een fusie geen optie is, maar dat er wel moet worden gewerkt aan het behoud van voorzieningen in Den Helder. Ze pareerde kritiek van insprekers dat burgemeester Joke Geldorp tot nu toe weinig heeft laten horen over gesprekken die ze met het Gemini voert. Volgens Mer- kelbach wil de burgemeester eerst meerdere partijen spreken. Volgens de wethouder worden de Texel se zorgen geregeld overgebracht. 'Maar we kunnen niets afdwingen.' Volgens de wethouder zou het goed zijn als er een Texelse vertegen woordiging in de cliëntenraad van het Gemini komt. Ze proefde uit de reacties dat veel mensen het gevoel hebben niet goed op de hoogte te worden gehouden. Lees verder op pagina 2 Ruim zestig mensen hebben zon dag bij de Joost Dourleinkazerne de tien Texelaars herdacht die daar op 6 april 1945 na het uitbre ken van de Georgische Opstand door de Duitse bezetter werden gefusilleerd. Majoor Aad van Gils, burgemeester Joke Geldorp en nabestaanden leg den kransen bij het Russisch-ortho- dox kruis buiten de poort van het kazerneterrein. Geldorp ging in op het belang van het blijven herden ken van de oorlog en daarmee het erkennen van het leed dat mensen nog tot op de dag van vandaag voe len. Ze noemde het een teken van solidariteit elkaar de ruimte te geven te blijven herdenken. 'Dat is ook een onderdeel van vrijheid.' Van Gils stelde dat de verhalen uit de Tweede Wereldoorlog verteld moe ten blijven worden, herdacht. 'We moeten blijven vertellen dat oorlog een gruwel is en alleen slachtof fers en verliezers kent, vooral aan de jonge generaties die geen oor log hebben meegemaakt.' Volgens Van Gils moet de aandacht worden gevestigd op de veelal persoonlijke verhalen, omdat die meer zeggen dan alleen de feiten. Het verhaal van de tien geëxecu teerde Texelaars is dat zij op het verkeerde moment op de verkeerde plaats door Den Burg liepen. Ze werden, kort na het uitbreken van de opstand onder de Georgiërs in het Duitse leger, willekeurig opgepakt. In totaal namen de Duitsers veertien Texelaars mee naar de Mok, maar vier wisten onderweg te ontsnap pen. De tien geëxecuteerden waren: Andries en Herman Pen, Jan Witte, Johan Duinker. Gerrit Broekman, Jos Oremus, Cornelis Witte, Willem en Piet Keijzer en Petrus Ruimers. Een van de vier ontsnapten, Cor Kievits, één van de vier mannen die onderweg ontsnapten, was ook bij de herdenking aanwezig. Toen hij stil hield bij de plaquettes met de namen van de tien Texelaars, zei hij dat 'zijn naam daar ook had kunnen staan'. De Georgische Opstand, die zes weken duurde, kostte 117 Texe laars, 570 Georgiërs en honderden Duitsers het leven. Van Gils herin nerde eraan dat tijdens de Russen- oolog op de Mok ook 70 Georgiërs zijn geëxecuteerd. Monument Het was het vierde achtereenvol gende jaar dat de tien Texelaars werden herdacht. De jaarlijkse her denking begon, nadat het Russisch- orthodox kruis in 2004 een vaste plek buiten het kazerneterrein had gekregen. Het is daar voor iedereen toegankelijk. De afgelopen maan den is de plek verbouwd tot een vol waardig monument. Rond het kruis is in een halve cirkel een lage muur van Belgisch hardsteen opgetrok ken en met dezelfde steensoort is een plateau aangelegd. De plaquet tes, die eerst op twee aparte houten borden waren bevestigd, zijn met een roestvrijstalen constructie in het monument opgenomen. Naast de tien Texelaars wordt ook Sikke Wijngaarden er herdacht. Hij kwam op 8 juni 1940 om het leven bij een luchtaanval op het toenmalige vliegkamp. Van Gils liet weten dat de schapen uit de directe omgeving onbedoeld de bouw van het monument in wer king hadden gezet. De dieren ble ken zich nogal eens tegoed te doen aan bloemen die bij het kruis wer den neergelegd en dat was volgens Defensie niet de bedoeling. Ook lag er geregeld schapenpoep. 'We hebben daarom vorig jaar opdracht gegeven het monument te verfraai en en tegelijkertijd de schapen bui ten de deur te houden.' Dat laatste leidde tot de aanleg van een scha- penrooster. Het Haags facilitair bedrijf van Defensie nam de kosten voor haar rekening, landschapsontwerper Renske Winters van Defensie teken de het ontwerp. Dirk Oosterhof, Teun Bakker en Sjako Bruine bege leidden het project en aannemer De Vries en Van de Wiel bouwde het monument. De graszoden rond het monument arriveerden net op tijd. Van Gils: 'Toen ik vrijdag hoorde dat die er nog niet waren, kreeg ik het even benauwd, maar het is goed- gekomen.' Bij een aanrijding met een cam per van een Duits echtpaar zon dagmorgen rond 9.30 uur is een 69-jarige automobilist uit Den Burg ernstig gewond geraakt. De man is met hoofdletsel per traumahelikopter naar het VU- ziekenhuis in Amsterdam over gebracht. Hij maakt het volgens zijn familie naar omstandigheden goed. De Texelaar reed over de Keesom- laan. Bij de kruising met de Pont- weg en de Westerweg verleende hij geen voorrang aan een kampeer- bus, bestuurd door een 66-jarige man uit Dortmund (Duitsland), die hem van rechts over de Pontweg naderde. Door de klap kantelde de camper en kwam zwaarbescha- digd op de zijkant in de berm terecht. De inzittende van de cam per kwam met de schrik vrij. De automobilist uit Den Burg werd uit zijn auto geslingerd en liep ernstig hoofdletsel op. Hij wordt kunst matig in slaap gehouden, maar volgens familie maakt hij het naar omstandigheden goed en is de verwachting dat hij redelijk goed zal herstellen. De Pontweg was geruime tijd gestremd. Het duurde tot na het middaguur alvorens de weg was ontruimd. De brandweer werd ingeschakeld om het wegdek op te ruimen. Op pagina 7 een overzicht van het aantal ongelukken dat eerder op deze kruising plaatsvond en de verklaring waarom er nog niets aan deze riskante kruising is gedaan. Pittige week voor Molengat op zee De Molengat heeft een pittige eer ste week op volle zee achter de rug. Er is gevaren met windkracht negen, golven moesten worden getrotseerd en er moest zelfs beschutting worden gezocht. Dat heeft de bemanning van de huidige Halani-1 aan TESO laten weten. De voormalige veerboot, die vnjdag 28 maart vertrok, heeft inmid dels de Golf van Biskaje achter de rug en passeerde gistermiddag de Straat van Gibraltar tussen Spanje en Marokko. Vooral de eerste nacht op zee is vol gens de bemanning heftig geweest. 'We voeren met windkracht negen (zuidwest) en het schip ging als een gek op en neer Ze houdt duide lijk met van de grote zee.' Op het autodek kwam water onder de deur door, maar dat verdween snel via de spuikleppen. In Lyme Bay (Zuidwest- Engeland) werd bij het passeren van het Kanaal tijdelijk geschuild, totdat het weer verbeterde. Tijdens het slechte weer voer de Molengat niet harder dan gemid deld 5 mijl (9 km) per uur. Nadat het was opgeknapt, ging de snelheid omhoog naar 10 mijl (18,5 km) per uur. De bemanning streeft ernaar donderdag te amveren in Alexandrië (Egypte) om bij te tanken. Door het ongeluk op de kruising Westerweg-Keesomlaan-Pontweg waarbij een camper kantelde en de ravaqe die daardoor ontstond was de weg geruime tijd gestremd. 1e Greet,-Beemherk Te Ga door met de vorig jaar gestarte proef om cafés tot 4.00 uur open te laten zijn. Dat advies kregen CDA-raadsleden Marijke Eelman en Martijn Eelman vrijdagavond meerdere malen te horen tijdens een debat over de sluitingstijden. Tegelijkertijd kregen ze het advies de cafés eerder te laten sluiten. Circa tachtig Texelaars waren naar Question Plaza gekomen om hun mening te geven. Een redelijk deel van de aanwezigen bestond uit jon geren en werknemers in de Koger horeca. Een aantal was gezamenlijk vanuit De Koog gekomen, nadat één van de jongeren een oproep had verspreid in Den Burg voor de belangen op te komen. Ook ouders waren aanwezig, maar in aantal leg den zij het af tegen de jongeren. Beide ploegen hadden de ruimte om Eelman en Eelman van argu menten te voorzien. De twee raads leden verschillen van inzicht en hebben als fractie nog geen stand punt ingenomen. Marijke Eelman is voorstander van vervroeging van de sluitingstijden. Martijn Eelman wil ze niet veranderen en doorgaan met de proef. Hij baseert zich daarbij op zijn eigen stapervaringen. 'Toen de cafés om drie uur dicht moesten zijn. was ik pas om half vijf thuis omdat er geen taxi te krijgen was. Nu ze om vier uur dicht gaan, kun je al iets over vieren thuis zijn omdat het veel rustiger is.' De aanwezigen maakten in circa tweeënhalf uur duidelijk dat het onderwerp de gemoederen bezig houdt. De jongeren vonden dat de cafés tot 4.00 uur open moeten blij ven. Vroeg stappen is met meer van deze tijd en door lang open te zijn kunnen ook jongeren die 's avonds gewerkt hebben nog een tijdje uit gaan. De meeste aanwezige ouders vonden juist dat de sluitingstijden moeten worden vervroegd. 'Als ze eerder uitgaan, komen ze eerder thuis en zijn ze ook minder onder invloed van alcohol', aldus een moeder. Een hotelhoudster zei door de late sluitingstijden tot diep in de nacht alert te moeten zijn op huis waarts kerende jongeren. 'Ik moet erop letten dat geen eigendommen van gasten worden beschadigd.' Meer over de bijeenkomst op pagi na 3 (Advertentie) TEXELSE ^COURANT Kampioen Het tweede herenteam van volley balvereniging Tevoko is zaterdag in sporthal Ons Genoegen door een overwinning (3-1) op Ardea 5 ongeslagen kampioen van de derde klasse geworden. Pagina 6 m Studeren 'Het is een van de moeilijkste stu dies in Nederland', vertelt de 23- jarige Chris Vinke. Hij begon vier jaar geleden, na het afronden van het VWO, een studie Lucht- en Ruimtevaarttechniek aan de Techni sche Universiteit Delft. Pagina 7 Parkje Gollards mikpunt vandalen Het parkje rond zorgcentrum Gol lards is de laatste tijd mikpunt van vandalen, maar jeugd richt er ook onbedoeld schade aan. Tuin man Theo Eilander ontdekte vrij dag dat een perk met bloeiende hyacinten was geruïneerd. Twee knapen van een jaar of zes waren verantwoordelijk. Ze hebben inmiddels hun excuses aangeboden en beterschap beloofd. Het is niet de enige schade die de jeugd aan richt in het parkje. 'We hebben hier een prachtige tulpenboom, maar doordat jongens aan een tak zijn gaan hangen, is die afgebroken en zit er nu een groot gat in die boom. Voetballende jeugd trapt met hun bal de knoppen uit de rozenstrui ken, ze rennen door de struiken en bouwen hutten op plekken waar dat eigenlijk niet kan.' Vorig jaar moest de boomsingel rond het park ingrijpend worden gesnoeid, omdat er injectiespuiten en andere rommel werd achtergelaten. 'Jammer van dat mooie parkje en zonde van het werk.' Eilander hoopt dat de jeugd zich beter zal gedragen en doet een beroep op ouders beter op hun kroost te letten. Kamerleden bezoeken Texel Meer inzicht krijgen in de (toe komstige) samenwerking tussen de vijf waddeneilanden. Dat is het doel van een bezoek dat negen Kamerleden op donderdag 10 en vrijdag 11 april aan Texel bren gen. Ze zijn lid van de vaste Kamercom missie voor Binnenlandse Zaken en Koninknjksrelaties. Ver keer en Waterstaat, Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer en Landbouw. Natuur en Voedselkwaliteit. Onderwerpen die de revue passeren zijn onder meer wet- en regelgeving die met passend is voor de eilanden, nieuwe ambities voor de bestuurlijke samenwerking van de eilandgemeenten. gestapel de nationale en Europese regelge ving en rampenbestrijding en inzet bij calamiteiten op de eilanden, de Noordzee en de Waddenzee. In het gezelschap ook Harry Borghouts en Ed Nijpels, respectievelijk Commis sarissen van de Koningin in Noord- Holland en Fnesland en A. Moens en S.H. Galema, gedeputeerden van NH en Friesland.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1