Clusius College Schagen brengt groen dichterbij 'Mensen denken vaak dat ik piloot of astrona word' Badhotel TEXELSE 7 COURANT Besluiteloosheid Pontweg blokkeert reconstructie Honderd jaar i i Historie Westerweg-Pontweg Intekenen 'Honderd jaar Badhotel' Student Lucht- en Ruimtevaarttechniek: Zorgcentrum bloeit dankzij bollentelers Winst en verlies bij NK bankdrukken DINSDAG 8 APRIL 2008 De zorgelijke toestand van het slachtoffer vereiste de de traumahelikopter. (Foio Texelphoto nl) Veilig Verkeer Nederland (WN), de politie, politici en bestuurders zijn het erover eens: de risicokrui sing Pontweg-Keesomlaan-Wes- terweg moet worden aangepakt. Maar ondanks de vele ongeluk ken en zorgelijke gesprekken die daarop volgden, is er nog niets gebeurd. Hoeveel botsingen moe ten er nog plaatsvinden? Hoe is het mogelijk, zo'n overzich telijke kruising en toch zoveel onge lukken? Maar weinigen twijfelen eraan dat de kruising moet worden aangepakt. Na de serie ongeluk ken in 2006 en 2007 vroeg Veilig Verkeer Nederland (WN), afdeling Texel, in januari 2007 aandacht voor de risico-kruising. WN en de politie wilden de situatie aankaarten in het eerstvolgende verkeersoverleg met de gemeente. Maar de Pontweg is een provinciale verkeersweg. Jan Kamperman van de Texelse poli tie zei toen tegen deze krant dat de kruising 'infrastructurele maat regelen' nodig heeft. 'Dan kun je denken aan een middengeleider, bliksemschichten op het wegdek van de Keesomlaan en de Wester- weg om verkeer te waarschuwen.' Nico Drenth van WN meldde dat diens persoonlijke voorkeur uit ging naar een rotonde, maar noemde een wegverlegging ook een optie, zoals dat op de kruising Nieuwlan- derweg-De Staart ook is gebeurd. Het artikel meldt dat de gemeente 'overweegt' de situatie aan te kaar ten bij de provincie. WD-raadslid Gerbrand Poster deed de suggestie om bij de kruising oranje knipper lichten te plaatsen, die het verkeer waarschuwen. Net zoals er tot afgelopen zondag geen ongelukken meer zijn gebeurd, heeft de verkeerssituatie sindsdien weinig nieuws meer opgeleverd. Gemeentewoordvoerder Sanne Brügemann: 'De Pontweg is een provinciale weg, waar de gemeente niet over gaat. Het college van b en w heeft wel het advies aan de pro vincie uitgebracht om de kruising veiliger te maken. Er zijn onder handelingen geweest en gaande over overname van de Pontweg, maar die zijn nog niet rond. Als de gemeente eigenaar wordt, dan is het de bedoeling dat het op korte termijn een kruising wordt waar je moet stoppen, met de bijbehorende borden en belijning. Op langere ter mijn wordt gestreefd naar een vol ledige reconstructie.' Tweemaal per week van Texel naar Hoorn en terug reizen is voor menig aankomend groen- student een onoverbrugbaar bezwaar. Dan maar ongeschoold de werkvloer op? De afdeling Plantenteelt en Groenvoorzie ning van het Clusius College in Hoorn zag potentiële leerlingen afvallen en besloot de afstand te verkleinen. Vorig jaar septem ber ging daarom een dependance in Schagen van start, met een vakgerichte opleiding die goede arbeidsperspectieven biedt. Joe- rie van Mierlo uit Den Burg is er de eerste Texelse leerling. 'Op Texel zitten veel potentiële groenleerlingen en het bedrijfsle ven zit te springen om geschoolde mensen. Mensen die verstand heb ben van het vak en weten hoe het aan te pakken. Op Texel en in de Kop van Noord-Holland zitten we in het grootste bollenteeltge- uOÜHbJ bied ter wereld, agriport Wieringer- meer biedt veel werkgelegenheid. Het Clusius College speelt daarop in met leerstof op maat. De afde ling Schagen is een kleinschalige school met momenteel twaalf leer lingen, jongens en meisjes, die een optimale, persoonsgerichte oplei ding krijgen', vertelt docent Simon Blaauboer. De opleiding omvat twee dagen per week, van 's morgens kwart over acht tot half vier. De maandag is een echte studiedag, ter voorberei ding op het examen, de zogeheten proeve van bekwaamheid. Docent Hans Visser: 'Wij bieden een strak lesprogramma en ik ben er trots op dat er tot op heden nog geen lessen zijn uitgevallen. De leerlingen krijgen waar voor hun geld.' De dinsdag is praktijkdag, waarop excursies worden gemaakt naar bedrijven en instellingen die iets met planten teelt of groenvoorziening te maken hebben. Op de andere dagen doen de leerlingen praktijkervaring in een stagebedrijf op. Iedere week moe ten ze een stageverslag schrijven en geregeld ook medeleerlingen en docenten ontvangen om een excur sie te verzorgen. Beroepsmogelijkheden Waar komen de leerlingen na hun studietijd terecht, als zij niet voor een vervolgopleiding kiezen? Arjan weet het wel. Wanneer hij klaar is gaat hij de bloembollenteelt in en ook Matthijs kiest voor groot en veel, bollen en aardappelen. Lek ker met de tractor en machines het land op. Bob daarentegen ziet zich- Een greep in het archief leverde zes eerdere aanrijdingen op. Maar mogelijk hebben zich nog meer ongelukken voorgedaan. 2 januari 2003. Een 76-jarige Texelaar verleent vanaf de Kees omlaan geen voorrang aan een 23-jarige eilandgenoot die voor hem van rechts komt. De 76-jarige raakt gewond aan zijn hoofd. 26 april 2005. Een 42-jarige bestuurder uit Amsterdam ver leent vanaf de Westerweg geen voorrang aan een 36-jarige man uit Kalmthout die over de Pontweg reed. De man uit Kalmthout loopt verwondingen op in het gezicht, de andere bestuurder klaagt over pijn in de arm. 25 mei 2006. Een flinke ravage ont staat als een 56-jarige bestuurder uit Albasserdam vanaf de Wester weg geen voorrang verleent aan een 45-jarige automobiliste die over de Pontweg reed. Zij loopt nekletsel op," hij een hoofdwond. Haar auto belandt in de sloot, beide voertuigen zijn total loss. 3 oktober 2006. Een 12-jarige meisje uit De Koog raakt gewond als ze de Pontweg wil oversteken en een 57-jarige automobilist uit Oosterend over het hoofd ziet. 6 december 2006. Twee auto's lopen schade op als een 54-jarige automobilist uit Den Burg vanaf de Westerweg geen voorrang ver leent aan een 56-jarige plaatsge noot. 4 januari 2007. Een 58-jarige vrouw uit Den Burg raakt gewond bij een aanrijding toen de auto waarin ze meereed op de Pont weg geen voorrang kreeg van aan auto die over de Keesomlaan naderde. Honderd jaar Badhotel is de titel van het boek waarin de roerige geschiedenis van wat al jaren offi cieel hotel Prinses Juliana heet in woord en beeld is opgetekend. Samensteller Simon Dros, die hulp kreeg van Ineke Vonk, Hans Bak ker en Rob van der Werff, mocht onder meer gebruik maken van het familiealbum van de familie Flens, destijds de stichter van het hotel. 'Er staan foto's in die, buiten de familie, niemand ooit heeft gezien.' Naast veel foto's, ansichtkaarten en andere afbeeldingen beschrijft het boek de opkomst van het toerisme in De Koog en is bijvoorbeeld de bouw van Hotel Opduin te zien. Verder verhalen over de markante Koger Sieme Luitse, die regelmatig zijn kostje in het Badhotel bij elkaar schraapte, kelner Aris van Zeylen en oud-medewerker Hans Bakker. Ook aandacht voor de roemruchte Red Bull Bar in de kelder van het hotel waar bekende artiesten in de tijd van Joop Kikkert hele langspeel platen opnamen. Het boek kost bij voorintekening €19,95. De lijsten liggen bij de Texelse boekhandels en bij Primera Mets in De Koog. Na de presentatie op 19 april is de prijs €23,50. Geconcentreerde leerlingen. In het midden Joerie van Mierlo uit Den Burg. zelf als hovenier aan de slag. Juist dat kleinschalige, het werken op steeds weer een afgerond project en de omgang met klanten, heeft zijn interesse. Maar ook kan worden gedacht aan werk op een golfbaan, medewerker groene ruimte, mede werker infra Weg- en Waterbouw, kantonnierswerk of een baan op een loonbedrijf. Met het diploma van het Clusius College en deel certificaten op zak (tractorrijbewijs, spuitlicentie. bewijs omgaan met shovel, minikraan, motorketting zaag) zijn de mogelijkheden legio Welke kant gaat Texelaar Joerie op? Hij moet er nog even 'zwaar over nadenken'. Na zijn stage bij hoveniersbedrijf Van der Werve ziet hij wel verder. Meer informatie over de opleidingen aan het Clusius College in Schagen staat op de website www.clusius.nl Vrijdag 11 apnl wordt van 18.30 tot 21.00 uur open huis gehouden en staan docenten en leerlingen klaar om er alles over te vertellen. Corrie Timmer De dames Tïnie Goeman (78) en Ted door leden van de Texelse afdeling vrijwilliger en oud-visserman Albert Bruin-Bruin (91), beiden bewoners van de Koninklijke Vereeniging voor Schagen met toewijding verzorgt, van De Gollards, genieten van bloei- Bloembollencultuur. Ze zijn geplant Met succes, want medewerkers, ende narcissen, hyacinten en tul- door tuinman Theo Eilander, die de bewoners en voorbijgangers zijn vol pen. De bollen zijn afgelopen herfst perken van zorgcentrum Gollards lof over de tuinen rond beide centra, aan Zorgcentrum Texel geschonken en Verpleeghuis Texel samen met fok Gvanj rmmvman/Beeut>Mni> re«fl De tijd van examenstress is bij na weer aangebroken. Met het diploma in het vooruitzicht is het belangrijk te kijken wat de toe komst biedt. De redactie zocht een Texelaar op die ging studeren aan de vaste wal. 'Het is een van de moeilijkste stu dies in Nederland', vertelt de 23- jarige Chris Vinke. Hij begon vier jaar geleden, na het afronden van het VWO, een studie Lucht- en Ruim tevaarttechniek aan de Technische Universiteit Delft. Hij had altijd al een grote interesse voor vliegtuigen en techniek en via studietests kwam hij er achter dat deze opleiding goed bij hem zou kunnen passen. Vinke wil graag een misverstand uit de wereld helpen. 'Mensen denken vaak dat ik piloot of astronaut word, maar dat is niet het geval. Je wordt met deze opleiding uiteindelijk inge nieur, een expert in het oplossen van problemen die met kennis van lucht- en ruimtevaarttechniek opge lost kunnen worden.' De colleges worden voornamelijk in het Engels gegeven en zijn erg divers. 'Mijn vakken variëren van aërodynamica en sterkteleer, waar wordt gekeken hoe krachten en spanningen zich in constructies Chris Vinke in de windtunnel. de ruimtevaartkant aan bod komt.' Wiskunde speelt een prominente rol tijdens de studie, die Vinke 'erg zwaar' noemt, maar ook 'heel bij zonder'. 'Het is de enige studie Lucht- en Ruimtevaarttechniek op universitair niveau in de hele Bene lux en de opleiding staat hoog aan geschreven.' Hij heeft les van bij zondere mensen. 'Wubbo Ockels is een docent van mij, hij geeft les over windmolens en sustainable populair onderwerp.' Vinke houdt zich met alleen bezig met de theorie. 'Ik heb deze week een testvlucht gemaakt in de Ces sna Citiation 2. een tweemotong toestel dat we gebruiken om het gedrag van vliegtuigen te meten. Tijdens de vlucht ben ik zelfs even gewichtloos geweest. Ook heb ik tij dens een practicum in de windtun nel de stabiliteit van een Fokker 27 bepaald. Erg interessant allemaal.' gedragen, tot aardobservatie, waar engineering. Dat is nu echt een Vinke vermaakt zich erg in zijn nieu we woonplaats. 'Delft is een leuke stad, klein, knus en met grachtjes, 's Zomers is de stad ideaal door de terrassen en in de winter worden er veel activiteiten georganiseerd. Je kunt er goed winkelen, er is een markt en je zit binnen tien minuten in Rotterdam of Den Haag. Delft is een echte studentenstad en hangt van de studentenverenigingen aan elkaar, elke vereniging heeft wel een eigen kroeg.' Ook zelf heeft hij zich aangesloten bij een gezelschap. 'De studentenvereniging waar ik deel van uit maak, is vooral een gezel ligheidsvereniging, geen corps. We organiseren kamerzoekdagen en eerstejaarsstudenten worden door ons geholpen. De studievereniging is vooral studie-gerelateerd.' Vinke woont in een eigen apparte ment samen met twee onderhuur ders. 'Huren in Delft is erg duur en vaak zijn de kamers klein. Het is moeilijk een kamer te vinden, want Delft is niet echt groot. Daarom is het fijn dat ik iets voor mezelf heb.' Op Texel komt hij niet vaak meer. 'Maximaal één keer per maand. De laatste keer moest ik vijf uur wach ten op de boot, nou dan heb je het wel even gehad. Maar ik ben nor maal al drieëneenhalf uur onderweg van deur tot deur. Veel vrienden van mij zitten ook aan de overkant. Maar familie woont hier nog wel.' Vinke hoopt dit jaar zijn bachelor diploma te behalen en volgend jaar aan de mastersopleiding construc tieleer te beginnen. Heeft hij nog tips voor aankomende studenten? 'Ga naar open dagen en beslis op tijd wat je wilt gaan doen. dan kun je snel een kamer zoeken. Het is een goed idee al in mei te beginnen.' Tekst en foto Lilly Witte de hoofdscheidsrechter hiertoe het commando had gegeven. De stang kwam keurig omhoog, maar de beurt werd om deze reden afgekeurd. Tijdens de tweede beurt raakte de stang uit balans en blesseerde van Beurden zijn elleboog, waarna de helpers eraan te pas moesten komen om de stang terug te leggen. Door pijn en concentratieverlies ging ook de derde beurt de mist in, zodat van Beurden de titel aan zijn neus voorbij zag gaan. 'Dat was een heel eind rijden voor weinig resul taat', concludeerde hij na afloop. Mede op basis van de resultaten van het NK denkt hij erover om zich nu meer te gaan toeleggen op het bodybuilding en het lesgeven aan aspirant-bodybuilders. Stukken beter verging het debutant Jesse van Heerwaarden (20) die aantrad in de klasse tot 100 kilo gram lichaamsgewicht. Hoewel hij pas sinds vorig jaar zomer serieus aan het trainen is geslagen, blijkt hij talent voor de sport te hebben en was hij duidelijk klaar voor de wed- stnjd Vergezeld en gecoacht door zijn vader liet Van Heerwaarden voor zijn eerste beurt 115 kilo op de stang laden, die zonder problemen weg werden gedrukt. Bij de tweede beurt ging het echter mis, toen Van Heerwaarden de loodzware stang met 120 kilo's niet omhoog wist te krijgen, waarna de beurt door de scheidsrechter werd afgekeurd. Na een korte rust, wat aanwijzingen van Bondscoach Henk Keijzer en met een vervaarlijke bail kreeg Van Heerwaarden de stang bij de derde Jesse van Heerwaarden wordt in zijn wedstrijdpak geholpen. Aan de top komen is moeilijk, aan de top blijven nog moeilij ker. Deze sportwet werd afgelo pen zondag in Geleen, Limburg pijnlijk duidelijk voor Charlie van Beurden (18). Vorig jaar werd hij Nederlands Kampioen Bankdruk ken bij de junioren in de klasse tot 82.5 kg lichaamsgewicht, zondag ging de titel aan zijn neus voorbij. Bij de junioren zegevierde Jesse van Heerwaarden. Ondanks een goede voorbereiding ging er van alles mis tijdens de wed strijd, die er op papier heel goed uitzag en vrij eenvoudig tot prolon gatie van de titel had kunnen leiden. Van Beurden had tijdens trainingen voorafgaande aan het evenement al 145 kilo omhoog weten te brengen en zijn directe concurrent voor de nationale titel was door een hoger lichaamsgewicht licht in het nadeel. Maar bij de eerste beurt, met 130 kilogram aan de stang, speelde zenuwen de jonge atleet parten en liet hij de stang zakken voordat beurt 120 kilo's wel correct omhoog. Hij sleepte hiermee de eerste plaats en de titel Nationaal Juniorenkampi oen Bankdrukken ,2008 m de klasse -100 kg in de wacht. Van Heer waarden is zeker van plan zijn titel volgend jaar te verdedigen en gaat na een korte periode van rust weer in training bij Sportschool Texel. Het bankdrukken blijft een ultieme krachttest en voor het aanwezige publiek een boeiend schouwspel. Helaas voor de groep gehandicapte bandrukkers was er 's ochtends niet veel publiek in de zaal, maar tijdens het optreden van de junioren liep de zaal langzaam vol.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7