TESO_ Horeca loopt vooruit op rookverbod Nieuw logo voor TESO 'Treurnis komt bij de VVD zelf vandaan' Cjrocn '/tmrtrjexels in het hart Waddentoets bepleit in landelijke wetten Verschil inzicht over wijze samenwerking Liberalen treuren over college Kamercommissies bezoeken Texel Kosten voor Texel nemen toe - Strandhuisjes paal 9 straks hoog en droog 'Knipperlichten op Keesomlaan' Graaf Spuiterij OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12265 VRIJDAG 11 APRIL 2008 T E X ELS Ir. 'COU RANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Het rijk moet een 'waddentoets' invoeren in landelijke wetgeving, zodat vóóraf wordt bekeken of die ook op de Waddeneilanden goed is uit te voeren. Daar pleitte Ed Nijpels, commissaris van de koningin in Friesland, gisteravond voor tijdens een bijeenkomst met Tweede-Kamerleden op het raad huis aan de Groeneplaats. Leden van de Vaste Kamercom missies voor Binnenlandse Zaken, Landbouw, Verkeer en Waterstaat en VROM waren naar Texel geko men om te worden bijgepraat over de specifieke problemen van de Waddeneilanden. Ook vertegen woordigers van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Hollarid en Friesland en de burgemeesters van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schier monnikoog waren aanwezig. Volgens Nijpels moet een 'wad dentoets' voorkomen dat landelij ke wetten op de Waddeneilanden anders uitpakken dan de wetgever bedoelt en daardoor voor veel pro blemen zorgen. Hij wees de Kamer leden erop dat de eilanden door hun geografische ligging een bijzondere Ook TESO heeft een nieuw logo. Aanleiding is het verkrijgen van het predikaat 'Koninklijk' in het jubile umjaar 2007. Ontwerper Ralph Gra- bowski kreeg de opdracht een her kenbaar, tijdloos 'koninklijk' logo te ontwerpen met gebruikmaking van een stevig en stoer lettertype dat refereert aan de rijke historie van dit Texelse bedrijf. Het ontwerpproces heeft geresulteerd in het nieuwe logo dat is opgebouwd uit drie ele- Een motie van treurnis die de WD dinsdagavond indiende om teleurstelling uit te spreken over het door het college gevoerde bestuur over de voormalige jeugd herberg Panorama heeft geen Geldwolf Moeder hou je kinderen binnen, de geldwolf waart rond! Hij is gesigna leerd op de terreinen van Staats bosbeheer en schijnt uit Driebergen te komen. Het roofdier jankt exor bitante canons en brult om desas treuze erfpachten! Menig Texelaar is de dupe, maar maatschappelijk onverantwoord is het beest niet. Het geld wordt ter plekke besteed. Staatsbosbeheer gaat er in de Texelse natuur mee asfalteren. Mis schien wordt ook het puntdreed er van betaald, en die aluminium hek ken die geacht worden fietsen tegen te houden en rolstoelen door te laten, en ook de informatieve SBB- reclameborden. Misschien moeten de lepelaars er wel mee worden omgekocht, opdat zij bereid zijn hun intimiteiten voor de webcam te ver tonen. Ook het deskundig begelei den van het ganzenfokprogramma in de diverse natuurgebieden kost veel geld. Al met al is het toch een nuttig dier, zo'n geldwolf, voor het in stand houden van het ecologisch evenwicht. Woelmuis Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg positie ten opzichte van gemeenten op de vastewal innemen. 'Daardoor is uniforme wetgeving in veel geval len hier met goed toepasbaar.' Hij pleitte er voor dat regelingen waar subsidiestromen aan zijn verbon den een 'waddentoeslag' krijgen. Op die manier zou het rijk eveneens beter aan de uitzonderingssituaties van de eilanden tegemoet kunnen komen. Ter illustratie noemde hij de ambulances waarvoor de eilandge meenten in het verleden achteraf hebben moeten vechten om op elk eiland toch een tweede ambulance te krijgen. Het is de eerste keer dat de Vas te Kamercommissies op Texel zijn neerstreken. Het is de derde keer dat zij in het Waddengebied zijn. Omdat er nagenoeg alleen nieuwe gezichten aan tafel zaten, nam Nij pels de gelegenheid te baat de parlementariërs alvast het vervolg van de Waddenbezoeken te schet sen. 'Voorgaande bezoeken hebben tot Kamervragen geleid en er zijn kabinetten aan hun jasjes getrok ken, waardoor hier op de eilanden daadwerkelijk zaken konden wor den veranderd.' Meer op pagina 7 'Wat mag het zijn dames?', neemt te steken. Roken is niet verboden eraan. Freya loopt vooruit op het Marianne van Velzen van restaurant in het restaurant in de Warmoes- rookverbod in de horeca dat per Freya de bestelling op van enkele straat in Den Burg, maar het heeft 1 juli officieel ingaat. Op Texel zijn dames die hun diner hebben onder- de voorkeur dat gasten niet binnen meerdere horecabedrijven waar bin- broken om buiten een sigaretje op roken. En de meesten houden zich nen al geruime tijd niet meer mag menten: een goudgele kroon boven TESO in hoofdletters en de contou ren van het eiland. De Texelse kleu ren groen en zwart zijn herkenbaar in het logo opgenomen. Het letter type is afgeleid van de letters die terug te vinden zijn op de schepen die begin vorige eeuw onderdeel uitmaakten van de TESO-vloot. Het nieuwe logo zal stapsgewijs worden ingevoerd in de nieuwe huisstijl van de bootdienst. steun gekregen. De raad stemde voor de tweede keer in een jaar tijd in met een voorbereidings- besluit, dat moet voorkomen dat alsnog een groot hotel op de Hogeberg kan worden geopend. 'Niet fraai', luidde de vrijwel una nieme kwalificatie over de wijze waarop het college in deze kwestie had gehandeld. Raadsleden waren teleurgesteld dat opnieuw een" voor- bereidingsbesluit moest worden genomen. Lees verder op pagina 5 Spoedig openbare toiletten De Koog Ruimschoots voor het seizoen zal De Koog beschikken over twee vandaalbestendige urinoirs en een openbare toiletunit, die gra tis kunnen worden gebruikt. De unit, waarin ook een damestoilet is opgenomen, en een van de urinoirs komen aan de doorgang tussen de Dorpsstraat en de Nika- del bij het voormalige brandweer huisje. Het andere urinoir komt bij het kruispunt Brink-Dorpsstraat. De gemeente heeft de toiletunit met automatisch brilreinigingssy- steem (kosten €32.000.-) definitief aangeschaft. De urinoirs worden voorlopig voor €15.000,- per jaar gehuurd, omdat definitieve toilet- voorzieningen worden opgenomen in de bebouwing die over een jaar of drie op eerstgenoemde locatie tot stand zal komen. Burgemeester en wethouders verschillen van inzicht over een plan van aanpak voor de inten sievere gemeentelijke samenwer king tussen de Waddeneilanden. Het plan, dat dinsdag in een extra raadsvergadering wordt bespro ken, beschrijft hoe de samenwer king de komende jaren verder zou moeten worden opgetuigd. Burgemeester Joke Geldorp en wet houder Nico Kikkert adviseren de gemeenteraad het plan te accep teren 'als basis voor uitbouw van de samenwerking', de wethouders Marian Merkelbach en Peter Bak ker hebben er hun twijfels over. De opstelling van Merkelbach is opmerkelijk. Zij is ook lid van het Eilander College dat het plan van aanpak heeft laten opstellen. Het college staat wel unaniem positief tegenover verdere samenwerking. De wethouders wilden van de week nog geen nadere toelichting op hun twijfels geven. Dat doen ze tijdens de extra raadsvergadering. Begin februari liet Merkelbach tijdens een raadsvergadering al wel weten 'kri tisch te letten op de kosten en de voordelen voor Texel'. Uitvoering van het plan van aanpak kost vanaf 2009 jaarlijks €783.000,- waarvan €304.000,- voor reke ning van Texel komt. De gemeente draagt nu jaarlijks nog €175.000,- w.' Shovelbestuurder Jan-Pieter Smit graaft van zand uit de duinvoet, hij een hoog fundament maakt v> Wie een strandhuisje bij paal 9 huurt, zit het komend seizoen hoog en droog. Shovelbestuurders Marcel Bakker en Jan-Pieter Smit schuiven al dagen zand heen en weer, met als resultaat dat tegen de duinvoet een zandwal ontstaat die meters hoger ligt dan het strand. Ze werken in opdracht van strandpaviljoenhou der René Jager van strandpaviljoen Paal 9. 'Het strand is zó laag, dat bij de eerste de beste hoge vloed de huisjes in het water zouden komen te staan.' Het zand wordt met toe stemming van de beheerder uit de opgestoven duinvoet gegraven. Het werk strekt zich links en rechts van het strandslag uit over een lengte van zo'n achthonderd meter, waarbij naar schatting zo'n 10.000 kubieke meter zand wordt verzet. worden gerookt. Over de ervaringen gaat een reportage elders in deze krant aan de samenwerking bij. Bakker liet tijdens dezelfde vergadering in februari doorschemeren het geld met evenveel plezier in de eigen gemeentelijke organisatie te steken als de raad daartoe zou besluiten Geldorp en Kikkert laten de raad in een brief weten dat de verde re samenwerking tot een betere dienstverlening leidt en de 'unie ke mogelijkheid' biedt op landelijk 'niveau aandacht te vragen voor specifieke problemen waar de eilan den mee worstelen. Met dat laat ste wordt bedoeld dat de eilanden gezamenlijk een vuist naar de over kant kunnen maken, terwijl ieder voor zich weinig zoden aan de dijk zet. Het streven is dat het njk bij het opstellen van nieuw beleid al van te voren rekening houdt met de eilanden, zodat niet telkens meer achteraf in verband met de eiland positie om uitzonderingen hoeft te worden gevraagd. Lees verder op pagina Raad is knorrig Knorrigheid vierde dinsdag avond hoogtij in de gemeente raad. Raadsleden Marijke Eelman (CDA) en Henny Festen (GL) lucht ten hun hart. 'Ik ben knorrig', klaagde Eelman, omdat zij en andere raadsleden niet waren uitgenodigd om aanwezig te zijn bij het bezoek van leden van verschillende Vaste Kamercom missies gisteren en vandaag aan Texel. Maar volgens burgemeester Geldorp moest Eelman haar klacht niet aan de gemeente richten. 'De Tweede Kamer heeft de uitnodi gingen verstuurd.' Ook Festen was knorrig, zij omdat het dinsdag al de derde extra raadsvergadering in korte tijd was. 'Dit kan toch niet de bedoeling zijn van zeven uur raads werk in de week doelde ze op de tijd die er voor staat. Knipperlichten op de Keesomlaan en op de Westerweg. Die sug gestie deed WD'er Jos de Wolf verkeerswethouder Peter Bakker aan de hand om de verkeersvei ligheid op deze risicokruising te verhogen. De eigendomssituatie van de Pont- weg maakt dat de gemeente zelf niet kan besluiten tot aanpassing van de kruising of het plaatsen van verkeerslichten langs de Pontweg. Deze werd (tot de rotonde Aken- buurt) in 1993 eigendom van de provincie, nadat de wet Herverde ling wegenbeheer van kracht was geworden. Voigens Bakker is er lang onderhandeld met de provincie over de overname van de Pontweg door de gemeente. 'Dit heeft er uiteindelijk in geresulteerd dat we de Pontweg niet zullen overnemen.' Een reden kon hij dinsdagavond niet geven. Volgens een woordvoerder van de provincie zijn Gedeputeerde Staten en de gemeente het met eens geworden over de voorwaar den waaronder de overdracht van de Pontweg zou moeten plaatsvin den. Ze laat weten dat de provincie geen plannen heeft om de kruising aan te passen.' Bakker beloofde de suggestie van De Wolf voor te leg gen aan de Verkeerscommissie. - EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Musical Jarenlang werkte Peter Eelman met veel plezier bij Klif 12. Nu staat hij aan de vooravond van een hectisch jaar Repetities voor de hoofdrol in een Engelse versie van de musical Jesus Chnst Superstar en de start van vier jaar Musicalacademie bij Frank San ders in Amsterdam. Pagina 2 Verkeersenquête In de Burgemeester de Koninghal worden woensdagavond de resulta ten gepresenteerd van de gemeen telijke enquête over de verkeers- en parkeersituatie in Den Burg. De helft van de respondenten vindt het een goed idee om in het centrum een autovrij gebied aan te wijzen Pagina 5 m Nieuwe bewoners In het raadhuis wordt woensdag avond 23 april een bijeenkomst gehouden van mensen die zich het afgelopen jaar als nieuwe ingeze tenen op Texel hebben gevestigd Voor de avond hebben 200 huis houdens die zich in 2007 op Texel hebben gevestigd een uitnodiging ontvangen. Pagina 7 Ganzen en Hogeberg hoog op agenda bij komst gedeputeerden De ganzenproblematiek, de agrari sche- en natuurdoelstelling op de Hogeberg, verbrede oevers in Eier- land. het loodsenproject. natuur- vorming op hoeve Dorpzicht en het Waddenfonds zijn onderwerpen die worden besproken bij het bezoek van gedeputeerde Peter Visser op 17 en 18 april aan Texei. Met ver hoogde belangstelling wordt uit gezien naar de uitkomst van een gesprek over het ganzenbeheer met de gedeputeerde. Raadslid Joop Groeskamp (TB) kaartte de pro blemen dinsdagavond aan. 'Nu de eieren niet mogen worden geprikt, komen er weer duizenden bij De boeren zitten ermee. Het zijn er teveel om af te schieten en ik heb begrepen dat LTO offerte laat doen om de ganzen te vangen.' Groes kamp vroeg wat de raad kan doen om de boeren uit de problemen te helpen. Frans Visman (D66) vroeg wethouder Kikkert ook de overlast door kauwtjes aan te kaarten Op dezelfde dagen komt ook gede puteerde Jaap Bond voor een werk bezoek aan Texel en komen meer dere Statenleden naar het eiland. In hun aanwezigheid zal een minicon ferentie worden gehouden, met als aanleiding het Agrarisch Structuur onderzoek Texel (Stivas-rapport) Overdag neemt de gedeputeerde een kijkje op een schapen- en zorg boerderij. Meer informatie volgt. 1 EXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Miranda Cosmetiquc Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1