Vlag in top voor gebouw hulpdiensten Project levert meer dan 1000 ideeën op Helft voorstander autovrije gebieden Onderzoek kwaliteit lucht basisscholen TIME Of/7 Praktische tips over omgang met emoties TEXELSE j COURANT mi3r (HE500RS HeeOEHU HIW££R RflflD ueRGflP6fttw?l<0 oo\ O' L OH' DAG MflRIE.a&OE EK noc: Wat vindt Enquête verkeerssituatie Bus Astma Fonds naar Texel DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF VRIJDAG 11 APRIL 2008 Het hoogste punt het PHH- gebouw aan de Pontweg in Den Burg is bereikt. Het feit werd dinsdag op sobere wijze gevierd. De aannemer had vlaggen bevestigd aan het gedeelte waar het politiebureau komt en voor de werknemers was een lunch gere geld. Verder waren er geen officiële plichtplegingen. De bouw van het hulpverleningsge bouw ging 1 oktober 2007 officieel van start. Het lag daarna even stil door de vondst van een kleine hoe veelheid asbest en loopt sindsdien weer op schema. Bedoeling is dat tegen het eind van het jaar de hulp diensten hun intrek hebben geno men. Het PHH-gebouw biedt ruimte aan onder meer politie, brandweer, ambulance. Ook vijf huisartsen en andere medi sche diensten nemen hun intrek in het gebouw. Doordat de staalcon structie inmiddels volledig overeind staat, is goed te zien welke omvang het gebouw krijgt. Het wordt 81 meter lang, 56 meter breed (op het breedste gedeelte) en 9 meter hoog. De constructie is in een paar weken rechts de ambulance, tijd opgebouwd. Er wordt nu aan de en vanHaiium/Boeiubrnk Texei) binnenmuren gewerkt. OOSl VJUfcSl tHuis is ook Nte.r&fcs? "Vt Ll-IST IN 6Ê5ï Zv\Ct)\WEE£ rtNroo* Go£* (c) II- OU - too8 Overraad schaadt De publieksavonden voor het project Ruimte voor Ontwikkeling hebben tussen de 1000 en 1200 ideeën opleverd. Dat liet ingeni eursbureau Oranjewoud woens dagavond weten tijdens een laat ste bijeenkomst bij Stayokay. Vertegenwoordigers van maat schappelijke instellingen en ver enigingen gingen daar in groepjes met elkaar om tafel om voor de laatste keer gezamenlijk ideeën aan te dragen. Bedoeling is dat die hun weerslag vinden in het nieuwe bestemmingsplan Grondgebied en een beleidsvisie voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. De ideeën van woensdagavond lagen grotendeels in lijn met wat tijdens vorige bijeenkomsten werd geopperd. Een geregeld terugkerend onderwerp was de waarborging van de 'kernkwaliteiten' van het eiland Waarborging moet voorkomen dat -ongewenste ontwikkelingen zich kunnen voordoen. Beeldkwaliteits plannen werden genoemd als een belangrijk toetsingskader. 'Je kunt die ook beter hanteren dan aller lei regels over 10 procent dakhel ling, maximaal 70 vierkante meter voor een bungalow of minimaal 30 procent tenten', aldus één van de groepjes. Een beeldkwaliteitsplan beschrijft hoe een gebied er globaal moet uitzien, aan welke kwaliteiten het moet voldoen en welke beleving er vanuit moet gaan. Van de gemeente werd een soepele opstelling verwacht, zodat beleid en regels niet achterlopen op maat schappelijke trends en ontwikke lingen in de markt. De gemeente werd een belangrijke rol toegedicht om zaken op gang te brengen. 'De gemeente kan mensen om tafel krijgen, thema's aansnijden, moge lijkheden verkennen en problemen bespreken.' Op het gebied van natuur en landschap werd aange kaart dat de spanningen tussen landbouw- en natuurorganisaties weer oplopen. Een van de aanwe zigen herinnerde aan het convenant dat zij in februari 1995 sloten. Vol gens hem kan het geen kwaad dat weer uit de kast te halen, omdat daarin ook de onderlinge omgangs vormen worden benoemd, 't Horntje werd genoemd als plek Nieuwe stelling: Wat moet er met de kruising Pontweg-Keesomlaan-Wester- weg gebeuren? (niets, rotonde, knipperlichten, etc.) Geef uw mening op: www.texelsecourant.nl Uitslag vorige week: De Karseboom is terecht gekraakt. Eens (60 Oneens (40 voor huisvesting van nieuwe onder wijsinstellingen op het gebied van duurzaamheid, toerisme en recre atie. Tijdens de voorgaande bijeen komsten klonk eveneens de roep om hogere onderwijsinstellingen naar het eiland te halen. Duurzaam heid, wonen en beperkingen waren andere gespreksonderwerpen. Voor het laatste werd geopperd bij de afgifte van bouwvergunningen al te bepalen dat gebouwen toegankelijk moeten zijn voor mindervaliden. Collecte De collecte van ZOA-Vluchtelin- genzorg is een succes geworden. Dankzij de inzet van achttien vrij willigers is op Texel een bedrag van €1899,44 opgehaald. ZOA biedt hulp aan vluchtelingen in Afrika en Azië. Voor 2008 staan diverse nieu we projecten op het programma. Zo worden families in Uganda aan schoon drinkwater geholpen en krij gen kinderen in Liberia en Thailand onderwijs. Ook wordt hulp geboden in Darfur in Sudan. Meer informatie staat op de website www.zoa.nl. KLV vergadert De Vereniging van Kleine Logies- Dekomendewekengaandegemeen- verstrekkers houdt dinsdag 15 april te en Oranjewoud, dat Ruimte voor Ontwikkeling in opdracht van de gemeente beleidt, aan de slag om alle ideeën op papier uit te werken, te rubriceren en te bekijken wat wel of niet haalbaar is. Donderdag 22 mei is een nieuwe publieksavond, waar alle ideeën worden gepre senteerd en er nogmaals op kan worden gereageerd. In juni wordt de gemeenteraad op de hoogte gebracht en in het najaar worden de ruimtelijke kaders opgesteld en enkele mogelijke richtingen voor het nieuwe bestemmingsplan Buitenge bied en de WMO-visie uitgewerkt. ledenvergadering. Naast de regu liere agendapunten wordt aandacht besteed aan de website MooiTexel. nl en de diverse samenwerkings verbanden. Een vertegenwoordiger van Langeveld de Rooy verzorgt een lezing. Daarnaast ontvangen de aanwezige leden een speciale CD-Rom van de vereniging en kan worden ingeschreven voor speci aal te organiseren workshops over internet. De vergadering wordt gehouden bij Stayokay aan de Haf- felderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. In de Burgemeester de Koning hal worden woensdagavond de resultaten gepresenteerd van de gemeentelijke enquête over de verkeers- en parkeersituatie in Den Burg. De enquête is onder deel van het verkeersonderzoek dat moet leiden tot een goede verkeersafwikkeling en oplos sing van het parkeerprobleem, in samenhang met de nieuwe inrich ting van het centrum na de sloop van het raadhuis. De enquête is een inventarisatie van wensen en ideeën van de Texe laars. Maar liefst 1059 inwoners acht procent van de totale bevol king, twee keer zoveel als waarop op grond van ervaringscijfers was gerekend. Het verkeersonderzoek moet uiteindelijk een parkeerplan, verkeerscirculatieplan en een fiet- senplan opleveren, gericht op het centrum van Den Burg en op de effecten in het gebied daar omheen. De mensen zullen na het vernemen van de toelichting, het stellen van vragen en discussie een keus kun nen maken uit drie voorkeursmo dellen. Op basis daarvan neemt de gemeenteraad een beslissing. Degenen die bij het inzenden van de enquête hun adres hebben opgege ven. ontvangen een samenvatting van de resultaten van het onder zoek. Verder kan ieder dezelfde samenvatting of een uitgebreide versie downloaden van de website www.texel.nl of afhalen in het raad huis. Van de inzenders komt 58 procent uit Den Burg, de meesten zijn tus sen de 50 en 64 jaar oud. Het merendeel van de inzenders vindt het centrum van Den Burg redelijk tot goed bereikbaar. Een klein deel vindt de bereikbaarheid slecht. De Informatiemarkt hart- en vaatziekten Het Gemini Ziekenhuis houdt vrij dag 18 april een informatiemarkt over hart- en vaatziekten. Daarbij staan gezond leven en preventie centraal. Deskundigen geven presentaties over het belang van bewegen en over risi cofactoren. Bezoekers kunnen gratis hun cholesterolgehalte laten bepalen, hun bloeddruk laten meten en een conditietest afleggen. De informatie markt wordt gehouden in de Zr. Kue- terzaal, duurt van 10.00 tot 15.00 uur en is toegankelijk voor alle belang stellenden. De toegang is gratis. Veteranen welkom bij herdenking Ook dit jaar zal de herdenking op 4 mei worden bijgewoond door een groep Texelse oorlogsveteranen. Zoveel mogelijk zullen zij de komen de week een persoonlijke uitnodi ging knjgen van het 4/5 mei comi té. Drie personen zullen namens de groep een krans leggen bij het monument aan de Kogerstraat. De adressenlijst is echter met com pleet, zodat sommige veteranen geen uitnodiging zullen krijgen. Het Gemeente: meer 'economiewoningen' De gemeente krijgt ruimere moge lijkheden om snel woonruimte te bieden aan nieuwe medewerkers die van buiten worden aange trokken. B en w zullen de raad voorstellen om van de stichting Woontij zogeheten woonopties te kopen, waarmee het recht wordt verworven om bij voorrang een huurwoning ('economiewoning') toegewezen te krijgen. De gemeente had al een woonoptie Er komen er nu vier bij, waarmee een bedrag van maximaal €2.800,- is gemoeid. Een optie geldt driejaar, de gemiddelde wachttijd voor een huurwoning op Texel. Het wordt een steeds gro ter probleem dat het aanwerven van medewerkers op het laatste moment stukloopt op het voorlopig niet beschikbaar zijn van woon ruimte. Recentelijk gebeurde dat bij het aantrekken van een adviseur voor de digitale dienstverlening, een medewerker voor post- en archief zaken, een taxateur en een steden bouwkundig adviseur. De hele solli citatieprocedure moet dan opnieuw beginnen. Dat kan wel €15.000,- kosten, onder andere door adver teren in het vakblad Binnenlands comité wijst erop dat hun aanwe- Bestuur. Het college was het dan meesten geven aan dat zij moeten omrijden om het centrum te berei ken, maar vinden dat in de meeste gevallen geen probleem. Ruim een derde van de inzenders (respondenten) zegt overlast te ondervinden van het verkeer in het dorpscentrum. De meest genoemde oorzaken zijn geparkeerde auto's, verkeersonveiligheid en slech te doorstroming. De helft van de respondenten vindt het een goed idee orn in het centrum een autovrij gebied aan te wijzen. Een aantal van hen zou dat voor een deel van dit gebied alleen tijdens de ope ningstijden van de winkels willen, hebben eraan meegedaan. Dat is Ongeveer de helft van de respon- zigheid toch op prijs wordt gesteld. Ze worden verzocht uiterlijk 18.45 uur in de hervormde kerk van Den Burg te zijn, waar voldoende stoelen zijn gereserveerd. Oorlogsvetera nen zijn allen die in militair verband uitgezonden zijn geweest naar het buitenland onder oorlogs- of daar mee te vergelijken omstandigheden. Als zij als zodanig zijn geregistreerd, beschikken zij over een veteranen- pas en het V-vormige speldje dat zij voortdurend of bij speciale gelegen heden dragen. Erfpacht Bij het artikel over de erfpacht- prijzen (in de krant van vrijdag jl.) staat een foto afgebeeld van een huis dat is gebouwd op grond van Staatsbosbeheer. Hoewel sommige lezers kennelijk anders vermoeden, is de bewoner niet dezelfde als de anonieme inwoner van De Koog die in het artikel wordt geciteerd. jongeren centrun ook snel eens over de aankoop van de woonopties. Frisse lucht staat de komende weken centraal op de basisscho len. De zogeheten luchtbus van het Astma Fonds komt naar het eiland en de GGD controleert de kwaliteit van de lucht in de scho len. In de elf meter lange bus kunnen kinderen voelen en zien wat het betekent om astma te hebben. Dat gebeurt met behulp van spelletjes en quizzen. De bus start maandag bij De Bruinvis in Oudeschild en trekt daarna langs de andere scho len. 'Het is belangrijk dat kinderen weten wat het is om astma te heb ben', aldus Fred Wassenborg van het Astma Fonds. 'Gemiddeld zit in elke klas minimaal een kind dat het heeft.' Medewerkers van de GGD Hollands Noorden uit Schagen trekken vanaf maandag langs de basisscholen om de luchtkwaliteit te meten. Op elke school wordt drie dagen lang op één plek apparatuur geïnstalleerd om de hoeveelheden koolstofdioxide te meten. 'We kijken ook meteen naar de relatieve vochtigheid en tempe ratuur en hoe er wordt geventileerd', aldus GGD-onderzoeker Jacobje Visser. De apparatuur wordt bewust in een lokaal gezet waar de kwaliteit het minst is, zodat er geen slechte plekken worden overgeslagen. De GGD meet vaker het binnenmi lieu op scholen, maar het is voor het eerst dat bij alle scholen in één gemeente tegelijk de lucht wordt gecontroleerd. 'Dan kan er een totaaloverzicht worden gemaakt op basis waarvan misschien beleid kan worden opgesteld.' Hoe de kwaliteit van het binnenklimaat op de scho len nu is, is niet te zeggen. Volgens Visser kan er over het algemeen meestal wel wat verbeteren. 'Wij geven altijd het advies om meteen alles tegen elkaar open te zetten als de kinderen even de klas uit zijn. Je zit soms met dertig man in een kleine ruimte, dus je moet goed ventileren.' De kinderen krijgen lespakketten van zowel de GGD als het Astma Fonds. De acties worden maan dagochtend officieel geopend door gedeputeerde Sascha Baggerman en directeur Nico Plug van GGD Hollands Noorden. VERVOLG VAN PAGINA 1 Treurnis Ze vroegen waarom het college voor Panorama nog geen postze gelplan (een bestemmingsplan voor één perceel) had gemaakt, waar in de 140 bedden definitief waren geschrapt. Dat kwam volgens wet houder Nico Kikkert omdat eige naar Partex BV een pnncipeverzoek had ingediend voor de bouw van twee woningen op de Hogeberg, waardoor een bestemmingswijzi ging overbodig zou zijn. Het college wilde meewerken aan de bouw van twee stolpwoningen. Maar nadat Partex het verzoek onlangs had ingetrokken en Arie Pieter Grootjen een principeverzoek voor een hotel met tachtig bedden had ingediend, werd de raad in een extra spoed vergadering bijeengeroepen om opnieuw een voorbereidingsbesluit te nemen. Dit moet ervoor zorgen dat de huidige situatie wordt 'bevro ren'. Wethouder Kikkert beloofde spoedig aan de slag te gaan met het maken van een postzegelplan. Volgens de wethouder heeft de gemeente afwijzend gereageerd op het verzoek van Grootjen om daar een hotel te mogen bouwen. Raadslid Jos de Wolf (WD) beweer de dat Grootjen juridisch sterk staat als hij zijn bouwplannen voor het hotel doorzet, maar Kikkert sprak dit tegen. Het lukte de redactie niet om te achterhalen waarom Partex de aanvraag voor de twee wonin gen heeft ingetrokken. De WD greep het agendapunt aan om z'n gal te spuwen over het college: Gerbrand Poster: 'Eerst de manege, nu dit, het is van de ene in de andere ellende.' Frank Kingma: 'Het college heeft zich zelf opgezadeld met een groot juri disch en financieel probleem en ons daarover weer met geïnformeerd.' Gerard Weijers (eigen fractie) zag het anders. 'Het is lovenswaardig om het op deze wijze dicht te tim meren.' Frans Visman (D66) over de motie van treurnis. 'De treurnis komt bij de WD vandaag.' Henny Festen (GL): 'Het is treurig dat de WD zich vrijwel nooit wil neerleggen bij een besluit van de meerderheid.' Joop Groeskamp (TB): 'De keuze van de wethouder was gebaseerd op de kennis van dat moment. Nu is dat hersteld.' denten klaagt over gebrek aan par keerplaatsen in het centrum, terwijl 43 procent vindt dat er genoeg par keerplaatsen zijn. Gevraagd waar nieuwe parkeerplaatsen moeten komen wordt de ijsbaan genoemd, maar ook straten buiten het cen trum of een parkeergarage in het centrum, bij voorkeur onopval lend of ondergronds. Het meren deel van de inzenders vindt het betaald parkeren te duur. Het tarief voor bedrijfs- en bewonersparkeren wordt echter redelijk gevonden. De meeste inzenders willen het parke ren in de openbare ruimte weren, al dan niet met uitzondering voor de bewoners. Van de respondenten geeft 43 procent aan dat er te weinig fietsparkeervoorzieningen zijn, maar een even groot deel is daarover juist tevreden. Een eventuele nieuwe fietsparkeervoorziening in de vorm van een in de omgeving passende stalling zou op de Groeneplaats, Elemert, het park bij Albert Heijn of de Emmalaan moeten komen. De presentatie begint om 20 00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 en de koffie staat klaar. 'Een emotie is als stromend water. Als zij erkenning krijgt, zal ze ver dampen, waardoor ze het lichaam kan verlaten. Wordt de emotie echter niet gevoeld of geaccep teerd, zal ze bevriezen en zich verstoppen ergens in het lichaam, wachtend op een moment dat ze weer mee kan trillen in een soortgelijke situatie als waarin zij ontstond. In alle heftigheid zal ze zich manifesteren om alsnog erkend te worden.' Dat schrijft Manda Bergsma op de omslag van haar boek Omgaan met emoties in 15 stappen, dat sinds kort op de markt is. Kern van haar betoog is dat geest, ziel en lichaam niet los van elkaar te zien zijn en dat lichamelijke klachten vaak wor den veroorzaakt door onverwerkte emoties, die zich in het onderbe wuste schuilhouden. Het is net als met een ijsberg. Alleen de top, het bewustzijn, steekt boven water uit. Het grootste stuk, zeven achtste, kun je niet zien', vertelt ze in een toelichting. De Texelse is ervaringsdeskundige. In de inleiding vertelt ze een leven lang bang te zijn geweest de een zaamheid te voelen die ze als kind in het weeshuis had ervaren. Op haar 48ste besloot ze het roer om te gooien en bewust een tijd lang alleen te zijn. Een goede keuze, leek Manda Bergsma. aanvankelijk, want ze voelde zich 'vnj en heerlijk', maar al snel sloeg de eenzaamheid weer toe en voelde ze een 'rauwe pijn'. Anders dan anders besloot ze zich daar echter aan over te geven. 'Na ongeveer vijf minuten veranderde de pijn plotse ling in een gevoel van blijdschap. Het werd lichter om mij heen en de daaropvolgende week voelde ik mededogen en verbondenheid met alles om mij heen.' Haar eigen ervaring vormde de aan zet tot het ontwikkelen van een methode die mensen helpt te leren omgaan met nare gebeurtenissen van vroeger. 'Je kunt je verleden met veranderen. Maar het is wel mogelijk de lading eraf te halen, zodat je verder kunt. In veel boeken staat dat je emoties moet verwer ken. Maar ik ken er niet één waarin stap voor stap wordt uitgelegd hoe je dat doet.' Mede dankzij de ervaring die ze als fysio- en voetreflextherapeute opdeed, ontwikkelde ze een stap penplan om er op een praktische manier mee om te gaan. De eer ste stappen ogen eenvoudig Zo moet je bij één de voeten plat op de grond houden of rustig door de natuur wandelen, bij twee door de buik ademen en bij drie de wat minder voor de hand liggend. 'Vraag liefdevol aan jezelf waar je de emotie voelt in je lichaam', luidt stap vijf. En dertien: 'Omarm als het ware je kleine ik, wees de liefhebbende ouder voor het kind in jezelf.' Het klinkt wat zweverig, maar volgens Bergsma werkt het echt. 'Veel reguliere psychologen laten je praten. Maar vergelijk het met dromen. Als je erover wil vertel len, is je droom weg. Je kunt beter in je gevoel blijven en de emoties over je heen laten komen. Ik heb het uitgeprobeerd met een leerlinge en het werkte. Het mooie was dat haar klachten niet terugkwamen.' Het boek bestaat uit drie delen. In deel twee worden lichamelijke klachten aangepakt, deel drie bevat een toelichting op en verdieping van de onderwerpen, ook bedoeld voor therapeuten, psychologen, verpleegkundigen en anderen die zijn geïnteresseerd in de ontdekking van 'niet erkende emoties'. Omgaan met emoties telt 130 blad zijden, is een uitgave van Leesmijn- boek.nl en kost €24,95. Het is ver krijgbaar in de Texelse boekwinkels uitademing langer maken dan de en via de website www.voetreflexo- inademing. Daarna wordt het al snel logie.com.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5