Face-lift voor Den Burg-zuid Eilanden leggen zich niet neer bij Texelse afwijzing Uitslaande brand verwoest stolp Opnieuw uitstel voor Hoornder dorpscafé Ondernemers willen hotel in Oosterend Cjrocn Ttvarts JexeU in het harL, Rechter schorst procedure ^Texelse Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12267 VRIJDAG 18 APRIL 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Opnieuw vertraging voor het Hoornder dorpscafé van Irene Penha en Janien de Bruijn. Dit maal is het de Alkmaarse voor- zieningenrechter die een spaak in het wiel heeft gestoken. Hij heeft de procedure voorlopig geschorst omdat het plan naar zijn inzicht onvoldoende aansluit bij het bestemmingsplan. De voorlopige voorziening was aan gevraagd door de familie Dik, de buurtbewoners die zich al eerder kritisch opstelden over de plannen voor het café. Ze voerden meer dere bezwaren aan. onder meer dat de vrijstelling onvoldoende aan geeft wat er in het pand aan het dorpsplein precies wordt onderno men. Maar de rechter vond dat voldoende duidelijk was dat het om een eenvoudig dorpscafé gaat, dat van 9.00 tot 21.00 uur open mag zijn en dat er geen restaurant komt waarin uitgebreide maaltijden worden geserveerd of een lawaai- Texel moet nader aangeven welke koers zij wil varen om intensie vere samenwerking een kans van slagen te geven. Daar hebben de andere Waddeneilanden gisteren op aangedrongen tijdens een ver gadering van de Eilander Raad in Dokkum. De sfeer was daar niet plezierig. De Friese eilanden en Texel staan lijnrecht tegenover elkaar over een plan van aanpak dat het Eilander College heeft gepresenteerd. De Friese eilanden kunnen zich vinden in de voorstellen, een meerderheid van de Texelse politieke partijen is tegen. Zij vinden het plan te mager en te weinig ambitieus. De Eilander Raadsleden van Vlie land, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog wilden zich niet bij de afwijzing neerleggen. Ze drongen er bij de Texelse Eilan der Raadsleden op aan te vertellen op welke manier onderwerpen als dienstverlening en bestuurskracht beter moeten worden verwoord. Die Twee ondernemers onderzoeken de mogelijkheden voor de bouw van een hotel in Oosterend. Het gaat om de panden aan de Ach- Theater Komt dat zien, komt dat zien! The ater Texel nu op z'n mooist! Gran dioze show van natuur en cultuur! Vers lamsvlees, huppelend aan de slootkant! Verliefd buitelende kie kendieven en nachtegalengekweel in helder noordelijk licht! Royaal vlagvertoon! Tulpen en hyacinten, dotter- en meidoornbloei! Monter horecapersoneel, nog zonder wal len onder de ogen! Praalzieke klu ten en elegante visdiefjes aan het Waagejot! Blinkende huurfietsen! De stutte fon 't skijthuus worden eindelijk geteerd! Bedrijvigheid en opruimwoede, uitlopend op een zinderend vuurfeest! Nog nooit zoveel jong ganzengeluk! Kortom, voor elk wat wils... Hoe kan dat natuurtheater in het bos daar ooit overheen komen? Woelmuis Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg erige kroeg. De rechter toonde zich echter kritisch over de ruimtelijke onderbouwing van de vrijstelling. De gemeente meende die te heb ben gevonden in het Loodsenpro- ject en de notitie 'Loodsen door het landschap'. Maar de wet eist bij een vrijstelling als deze een relatie met het bestemmingsplan en die is er volgens de rechter in onvol doende mate. Met als gevolg dat de zaak voorlopig is geschorst en dat het dorpscafé vooralsnog nog niet open kan. Maar een zegsman van de gemeente heeft goede hoop dat de gemeente op de zitting van de bezwaarschriftencommissie over deze kwestie alsnog de vereiste relatie met het bestemmingsplan kan aantonen. Deze bijeenkomst is op woensdag 23 april. De gemeente vertrouwt erop dat het café na het verstrijken van de wettelijke termijn (zes weken na de zitting) met enige vertraging alsnog kan worden geopend. aanvulling op het nu voorliggende plan moet bij een volgende verga dering in juni worden besproken. De Texelse delegatie (Frans Visman, Marijke Eelman, Alfred Schaatsen- berg en Gerbrand Poster) bood aan daar nader met de Texelse gemeen teraad over te praten, maar het ging niet van harte. Het probleem is dat het huidige plan van aanpak volgens onderzoeks bureau BMC (dat er drie maanden aan werkte) het meest haalbare is. Anderhalf jaar geleden lag er nog een ambitieus plan op tafel om een gemeenschappelijk ambtelijk apparaat voor de vijf eilanden op te zetten, maar dat riep met name op Ameland veel weerstand op. Daar werd gevreesd dat de ambtenaren van het eiland moesten verhuizen. In het huidige plan wordt alleen nog over een 'versterkt Waddensecre tariaat' in Harlingen gesproken en bestaat de samenwerking groten deels uit het meer bij elkaar onder brengen van werkzaamheden. Lees verder op pagina 7 De felle brand verwoeste gisteravond in korte tijd de stolp met rieten dak) aan de Veenselangweg. Een felle, uitslaande brand heeft gisteravond laat een stolpboer derij aan de Veenselangweg ver woest. De schade is groot omdat de eigenaar veel kunst in de woning had. De brandweer bestreed het vuur met groot materieel. Er werd nog gepro beerd voorwerpen uit de woning te redden, maar die pogingen werd gestaakt toen een deel van het plafond omlaag dreigde te komen. 'We hebben alleen een klok eruit kunnen halen', aldus brandweer commandant Dick Jongeneel. Toen de brandweer arriveerde, stond de stolp met rieten dak al in lichte laaie. Het pand is eigendom van een man uit Amsterdam die de stolp als tweede woning heeft. Hij moest gisteren telefonisch horen dat het in brand stond. Er vielen geen gewon den omdat de stolp op het moment van de brand leeg was. De brandweer rukte uit met alle wagens. De ploeg uit De Cocksdorp was ook aanwezig, maar hoefde niet in actie te komen. 'Zij waren strate gisch ter plekke zodat ze meteen op pad konden gaan als er elders wat aan de hand zou zijn.' Aanvankelijk werd de brandweer in Den Helder gealarmeerd om standby te komen staan, maar door een stremming tertune, nummer 9 tot en met 17. De plannen worden 28 april nader besproken met de gemeente. 'We willen met een hotel bijdra gen aan de economische bedrijvig heid van Oosterend', vertelt Alain Hirschler van Van Schelt en Toonen, Amsterdam. Hij heeft samen met Wil Heiligers het plan opgevat om verschillende panden aan de Ach tertune bij elkaar te betrekken om er een hotel te bouwen. Concreet kan Hirschler nog niet zijn; 'De plannen zijn op stedenbouw kundig niveau. We willen graag een hotel maar de details zijn niet bekend. In Oosterend is nog geen hotel en Wil Heiligers en ik geloven in de toegevoegde waarde voor het dorp'. Er wordt momenteel geke ken naar de mogelijkheden om de schuur, het parkeerterrein, Strends End en de twee huizen op 15 en 17 bij elkaar te betrekken Het plan is neergelegd bij het college van burgemeester en wethouders. Op 28 april worden de plannen met het college besproken en wordt gekeken of het aansluit bij de plan nen van Taskforce Ruimtewinst. De gemeente wil nog niet vooruitlopen op het gesprek en neemt voorals nog een neutraal standpunt in. Strends End en de omliggende gebouwen zijn eigendom van Van De gemeente gaat het gebied tussen de Emmalaan en land schapsreservaat De Hogeberg aantrekkelijker en toegankelijker maken, aansluitend op de bouw van het raadhuis, de nieuwbouw van de OSG en het al gereali seerde gebouw van Stayokay. Er is meer dan €1,6 miljoen mee gemoeid, waarbij ervan wordt uit gegaan dat de helft van dit bedrag wordt gedekt met een subsidie uit het Investeringsbudget Landelijk Gebied (ILG). Het project moet een fraai staal tje steden- en landschapsbouw worden, waardoor een overgang ontstaat tussen de dorpskern en het landschapsreservaat. Nu vormt deze omgeving nog een rommelige en desolate barrière voor mensen 'Waalenburg niet terug te draaien' 'We zitten niet te wachten op sub sidie, we willen gewoon boeren. Waalenburg, maar ook Dorpzicht en Zeeburg moeten terug naar de landbouw.' Die hartenkreet kwam vanuit de akkerbouw en was gisteravond tij dens een agrarische miniconferen tie gericht aan provinciebestuurder Jaap Bond. Maar zo helder als de boodschap van de akkerbouwers klonk, zo ondubbelzinnig was ook de reactie van Bond. 'Waalenburg terugdraaien is politiek niet haal baar.' Over de andere gebieden werd al helemaal niet gesproken. Wel werden afspraken gemaakt om een kavelruilcommissie in te stel len. gaat de gedeputeerde aan de slag voor de schapenhouders op de Hogeberg en worden met het hoog heemraadschap gesprekken gestart voor een beter waterbeheer voor met name bloembollentelers. Meer hierover elders in deze krant. die vanuit Den Burg naar de cultuur historisch en ecologisch interes sante Hogeberg willen wandelen of fietsen. En ook voor de bewoners, gebruikers en passanten is het er niet erg leuk. Mogelijkheden om dat te veranderen ontstonden onder meer door de fusie van de voetbal verenigingen, waardoor het sport complex van Texel'94 beschikbaar kwam voor andere doeleinden. De gemeente wil bouwmogelijkheden bieden op het huidige trainingsveld nabij Stayokay. Maatschappelijk Gezien de kwetsbaarheid van het direct aansluitende Hogebergge- bied moet deze bouw zeer zorgvul dig worden ontworpen en aange kleed. De plannenmakers denken dat de gewenste kwaliteit het beste is gewaarborgd als de bebouwing Hersenschudding door aanrijding Een 13-jarig meisje uit Den Burg heeft woensdagochtend bij een aanrijding een hersenschudding opgelopen. Ze kwam op de fiets Schelt en Toonen, evenals het Havenhotel, Brasserie TX en café Het Vooronder. vanaf de Beatrixlaan en gaf op de kruising met de Emmalaan - een voorrangsweg - geen voorrang aan een van links komende automobi list, een 48-jarig man uit Den Burg. Het meisje werd per ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Omdat de toedracht niet helemaal duidelijk is. zoekt de politie getuigen van het ongeval. De politie is bereikbaar via tel. 0900-8844. Merkelbach treedt af Wethouder Marian Merkelbach is gisteren in Dokkum afgetreden als lid van het Eilander College. Haar positie was onhoudbaar gewor den, omdat zij zich niet kon vinden in het plan van aanpak dat het Eilan der College heeft laten opstellen en waarin beschreven wordt op welke manier de intensievere samenwer king tussen de eilanden zich moet ontwikkelen. Volgens de wethouder is dat een te mager plan in verge lijking met plannen die eerder op kon de boot met varen. De ambu lance was eveneens voor de zeker heid aanwezig, omdat er alarm voor een grote brand was geslagen. De oorzaak is vooralsnog onbe kend. Aan het vierkant was te zien dat de brand fel was geweest. Het stond nog overeind, maar zag er verkoold uit. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur oversloeg naar een woning achter de stolp. een maatschappelijke bestemming krijgt, waarbij gedacht kan wor den aan kantoren, praktijk aan huis, e.d. Volgens de gemeente zijn er genoeg gegadigden voor de hier uit te geven kavels. Door de aanleg van een groenzone moeten dorpsbebouwing en Hoge- berggebied in elkaar overvloeien en door twee 'versterkte' noord-zuid routes voor respectievelijk voetgan gers en fietsers moet het bezoek aan het landschapsreservaat wor den gestimuleerd In het buiten gebied dat binnen het plan valt zullen landschapselementen zoals tumwallen en kolken worden her steld en het wandelen over boe renland zal worden gestimuleerd. Een waterpartij voor de opvang van het van de Hogeberg afstromende water wordt ook overwogen. Lees verder op pagina 5 45 jaar visser Hij was nog net geen veertien toen hij de schoolbanken ontvluchtte en op de kotter van 'ome' Piet Vla ming aanmonsterde. Een week zou hij mee, om te zien of de visserij iets voor hem was. De week werd een maand en de maanden werden jaren. Sam van der Slikke bleef varen, tot afgelopen week, toen hij na bijna vijfenveertig jaar voor het laatst de haven van Oudeschild bin nenliep. Pagina 10 Troep meierblis neemt weer toe Het risico dat meierblissen over twee weken niet aangesto ken mogen worden, neemt toe. Gemeentewerken heeft bij diver se blissen gevaarlijke stoffen en verboden materialen moeten weghalen. In Den Burg is asbest van de sta pel gehaald en in Den Hoorn en Oudeschild moest dakbedekking met bitumen worden verwijderd. In De Waal werden boomstronken met veel grond eraan aangetroffen. 'En er is overal glas en plastic gevon den', aldus een woordvoerder van de gemeente. De aanwezigheid van verboden materialen kan ertoe leiden dat de burgemeester het aansteken ver biedt, omdat anders afspraken tus sen de gemeente en het openbaar ministerie worden geschonden. Het openbaar ministerie in Alkmaar accepteert de vreugdevuren tot nu toe, maar dan wel onder de voor waarde dat er alleen schoon hout wordt verbrand waar geen verbo den en schadelijke stoffen tussen zitten. Burgemeester Joke Geldorp deed dinsdagavond tijdens de raadsver gadering een algemene oproep de brandstapels schoon en veilig te houden. 'Laten we met elkaar de traditie in ere houden.' De milieu- politie en Gemeentewerken houden geregeld inspecties bij de brandsta pels Als anderen verboden stoffen aantreffen, kunnen ze bellen met Gemeentewerken, tel. 362111 Man aangehouden na mishandeling De politie heeft woensdagavond rond 22.00 uur een 32-jarige man uit Den Burg aangehouden, op verdenking van bedreiging en mishandeling. De vriendin van de man was even daarvoor uit hun woning gevlucht omdat hij haar had geslagen en door het lint ging. Hij verkeerde onder invloed van alcohol Zij vluchtte een café in, maar de verdachte kwam achter haar aan. Hij werd door de bezoekers weer naar buiten gewerkt. Op straat sloegde hij een toevallige voorbijgangster, waarna hij zijn woning binnen ging en vanaf het balkon de inmiddels gearriveer de agenten uitschold en bedreigde. Ook gooide hij een bloembak in hun richting. De man kon even later worden aangehouden en naar het politiebureau in Den Helder worden gebracht. w.w.w:texelseautopaqina!nlf tafel lagen. Ze maakte haar besluit bekend aan het begin van de ver gadering van de Eilander Raad. Ze trad uit eigen beweging af. Merkelbach was lid van het Eilander College sinds 2005. Ze nam daarin plaats nadat burgemeester Joke Geldorp voorzitter van het Eilander College was geworden. Het col lege wordt gevormd door de burge meesters van de Waddeneilanden en is het dagelijks bestuur van het in 2005 opgerichte samenwerkings verband De Waddeneilanden. De opvolging van Merkelbach moet nader worden besproken binnen het college van burgemeester en wethouders. TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van; Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1