Cafés mogen bijna elke dag tot 3.00 uur open TX 42 loopt haven binnen Texel grotendeels 'welstandsvrij' 1 srary Wisselende reacties nieuwe sluitingstijden Pendelbus laten rijden voor stapper in nacht 'Zo'n verhaal, kan dat niet in de krant?' Wat vindt U? Nota vanaf maandag ter inzage (jjtslaagd Hoofdrol voor Texel bij radio OSG iFRMOae] [tpvv<J franiLtt FqMIUÊ Boom 7^<Li6li=^5 WORTEl AnToon Goes 18-0^ - rood VERVOLG VAN PAGINA 1 De TX 42 Res Nova van Eric Boer- naienkotter begin dit jaar kochten, kens) meerde af bij het dok om sen en Rick Koning is donderdag- hebben de afgelopen zes weken werkzaamheden aan de vistuigen middag voor het eerst de haven met succes bij het Duitse eiland te laten verrichten. De komende tijd van Oudeschild binnengelopen. De Sylt gevist. De 20 meter lange Res vissen de Texelaars dichter bij huis. twee jonge Texelaars, die de gar- Nova (voorheen de BR 39 uit Bres- (FotoBvtKomngi Voor de inrichting van het gebied zijn drie landschapsarchitecten gevraagd offerte te doen. Verder zal een projectgroep in het leven worden geroepen, bestaand uit een landschapsarchitect/projectlei der. vertegenwoordigers van OSG en Stayokay en mensen van de gemeente die deskundig zijn op het gebied van grondzaken, infrastruc tuur en plantsoenen. Begonnen wordt met het maken van een programma van eisen. Op basis daarvan worden drie model len ontwikkeld. Aan de hand van de daaruit gemaakte keus wordt een voorontwerp en vervolgens een definitief ontwerp gemaakt. Omwo nenden en belangstellenden zullen ruimschoots gelegenheid krijgen hun visie te geven. Het project zal begin volgend jaar worden aanbesteed, zodat de uit voering in maart 2009 kan starten. Alles moet klaar zijn in september 2009, tegelijk met de ingebruikname van de nieuwbouw van de OSG. De nieuwe sluitingstijden voor de horeca roepen wisselende reac ties op. Cafés in De Koog zijn tevreden, andere belangenvereni gingen vinden het jammer dat de politieke partijen de sluitingstij den toch niet hebben vervroegd. Er is algehele tevredenheid over het feit dat er een besluit is geno men. De gemeenteraad was er dinsdag avond vrij snel uit. Op de WD en Fractie Weijers na schaarden alle politieke partijen zich achter een plan van Texels Belang om cafés op zaterdagavond tot 4.00 uur open te laten zijn en' de rest van de week tot 3.00 uur. Dat regime wordt het hele jaar van kracht. Er komt daardoor een eind aan de vorig jaar gehou den proef waarbij de cafés in juli en augustus elke avond tot 4.00 uur open mochten blijven De WD en Fractie Weijers wilden het liefst vroeger sluiten, maar von den geen steun bij de overige par tijen. De liberalen gaven de voor keur aan 2.00 uur vanaf 2009 en dit jaar ter overbrugging 3.00 uur. Gerard Weijers noemde geen tijd, maar was eerder voorstander van 0.00 uur. Het aanvankelijk verdeelde CDA stond éénsgezindheid achter 4.00 uur op zaterdag en de rest van de week om 3.00 uur. Paul van Dijk van Horecabelangen De Koog kan zich vinden in de nieu we tijden. 'Het is gelukkig geen 2.00 uur geworden. We leveren in de zomermaanden wel dagen in, maar het zijn toch tijden waarin iedereen zich kan vinden.' De eerder geuite dreiging alle samenwerking met de gemeente stop te zetten is van de baan. 'Dat had ik in een emotionele bui geroepen, maar daar is geen sprake meer van. We gaan door en willen iedereen uitnodigen verder met elkaar te blijven praten.' TVL-voorzitter Bart Robbers rea geert met een 'dubbel gevoel. 'Het is een grote verbetering dat het in juli en augustus al zes dagen per week scheelt, maar het is jammer dat de politieke partijen toch niet een extra stap hebben willen doen. De late tij den zijn alleen in het belang van een kleine groep, terwijl inventarisatie van alle ervaringen leert dat er meer negatieve dan positieve ervaringen met de late openingstijden zijn. Het is jammer als die signalen met seri eus worden genomen.' Voorzitter Rob Teisman van de Hotelvereniging had eveneens een dubbel gevoel. 'Deze tijden zijn een verbetering ten opzichte van vorig jaar en het is goed dat de politiek eindelijk een besluit heeft genomen, maar het is een slechte zaak hoe ze daarmee zijn omgegaan. Tijdens de commissievergadering was er een tendens om om 2.00 uur te sluiten en het is toch dit geworden. De partijen zijn in korte tijd nogal gedraaid.' Volgens Teisman is het eiland uit eindelijk piet gebaat bij langere ope ningstijden. 'Dit kan grotere groepen jongeren trekken die in het weekend een nachtje op Texel komen stap pen en het kan ook aantrekkende kracht op Den Helder hebben waar ze met problemen in de Konings straat zitten en het stappen niet meer leuk is. Er zit straks op zater dag niet veel tijd meer tussen de sluitingstijd en de eerste boot terug. Maar we gaan ermee verder en het geeft in ieder geval rust dat er een besluit is genomen.' Voorzitter Rein Stam van Horeca Nederland afdeling Texel vindt het jammer dat het lang geduurd heeft voordat er duidelijkheid was. 'Ondernemers zitten met hun publi caties en willen graag bijtijds weten wat het wordt. We hadden in okto ber al resultaten aangedragen voor de evaluatie, maar het heeft toch tot nu moeten duren.' Een meerder heid van het Horecabestuur had de voorkeur uitgesproken voor uiterlijk 3.00 uur. Volgens Stam moet blij ken wat het gaat worden. 'We zijn in ieder geval blij dat de proef niet wordt doorgezet en dat de tijden nu definitief vastliggen.' pendelbus ook een verantwoorde lijkheid van Kogerstrand. Martijn Eelman (CDA) vroeg Gel dorp een mogelijkheid in te bouwen dat stappers bij de taxistandplaats aan de Nikadel na sluitingstijd toch nog wat kunnen eten, terwijl ze op een taxi wachten. Volgens de burgemeester kan voor een derge lijk initiatief eventueel een beroep op de marktplaatsverordening wor den gedaan. Volgens het nieuwe besluit moet eetgelegenheden (de ontnuchtermgsbedrijven) een half uur vóór sluitingstijd dicht zijn. Dat was afgelopen jaar ook al het geval en dat beviel volgens het college zeer goed. Volgens het nieuwe regime moet een half uur voor sluitingstijd het licht aan, mag er niet meer wor den geschonken en mogen er geen stappers meer binnen worden gela ten. De terrassen kunnen elke nacht tot 2.00 uur open blijven. Er moet 's nachts een pendel bus rijden tussen de Nikadel en de jongerencamping van Koger strand. Dat voorstel deed Joop Groeskamp (Texels Belang) tij dens de discussie over de slui tingstijden. Het laten rijden van een busje moet stappers de mogelijkheid bieden makkelijk naar de camping te wor den vervoerd, zodat ze niet meer luidruchtig door een slapend De Koog huiswaarts hoeven te keren. Het is een korte afstand, dus je kunt zo n busje vaak heen en weer laten rijden.' Burgemeester Joke Geldorp zegde toe het voorstel te bespre ken, maar zei op voorhand meer te zien in de verlengde dorpswacht en susploegen om stappers rus tig huiswaarts te laten keren. 'Zo'n pendelbus hoeft maar een korte afstand af te leggen, dus springen ze makkelijk op en af.' Volgens haar is het eventueel laten rijden van een 'Zo'n bijzonder verhaal, kan dat niet aangrepen om met groepen drie en in de krant?', vroeg Jesse Schuy- vier op bezoek te gaan bij de redac- lingh, leerling van de Kompasschool. tie van de Texelse Courant. Want als Een vraag die juf Emmy en Mary ze ergens het antwoord wisten, dan Nieuwe vraag: Waar moet Texel bestuurlijk aansluiting zoeken? Bij de Wad deneilanden of bij de kop van Noord-Holland? Geef uw mening op: www.texelsecourant.nl Uitslag vorige week (167 stem men): Wat moet er met de kruising Pontweg-Keesgmlaan-Wester- weg gebeuren? Niets (17%), rotonde (47%), knipperlichten (7%), stopbor den (17%), als Nieuwlanderweg (4%), drempels (4%), verkeers geleiders (4%). Jesse Schuyhngh van de Kompasschool toont zijn verhaal. In zijn gezelschap klasgenoten ei juf Emmy en juf Mary, tijdens een bezoek aan de redactie. (Foto Gerard n moest het daar wel zijn. Dus meldde een even leergierige als enthousiaste groep kinderen zich dinsdagmorgen bij hoofdredacteur Gerard Timmer man, aan wie het verhaal van Jesse verwachtingsvol werd voorgelegd. Maar met voordat de jeugd een kijkje had genomen in het archief en ze in de bundels met oude jaargangen hun eigen geboorteadvertentie had den opgespoord. Ook zagen ze hoe een krant wordt geschreven en hoe de pagina's worden opgemaakt. Al uren voordat de krant bij hun thuis op de mat zou vallen, waren zij al op de hoogte van het laatste nieuws op Texel. En ze hadden ook zelf een nieuwtje in petto, namelijk dat er bij de kartingwedstrijden het afgelopen weekend iemand een arm en een ander een pols had gebroken. Het verhaal dat Jesse op de foto trots omhoog houdt, beschrijft hoe hij naar een autowinkel gaat. Hij komt er een buitenaards wezen tegen, dat een auto steelt. Maar het loopt goed af, want de 'alien' wordt door de politie gegrepen. Zeker geen alle daags verhaal, dus dan komt het in de krant. Texel welstandsvrij Dorpswacht in andere handen De dorpswacht die 's zomers over de openbare orde in De Koog waakt, komt in andere handen. B en w hebben het project gegund aan het bedrijf Horeca Eve nementenbeveiliging Texel (HEB) van Johan van der Star. Tot dusver werden de dorpswacht- taken uitgevoerd door Loyal Securi ty. Dit bedrijf is opgeheven, zodat de gemeente op zoek moest naar een opvolger. Van drie geïnteresseerde beveiligingsbedrijven werd offerte verkregen. HEB kwam als beste en voordeligste uit de bus en heeft de opdracht gekregen, in beginsel voor dne jaar. Na ieder jaar wordt bekeken of het werk naar wens is uitgevoerd. Naar aanleiding daarvan wordt besloten de samenwerking voort te zetten of te stoppen. Het Proeflokaal ambassadeur Café Het Proeflokaal van Texel in De Koog door is brouwerij Orval uit België benoemd tot ambassadeur. Orval is één van zes trappistenbrou werijen uit België, met 148 ambas sadeurs in negen landen. Hans en Trudy Glandorf van Het Proeflo kaal werden beëdigd in de abdij van Orval, waar zij uit handen van de abt het bij het ambassadeurs schap horende deurschild kregen overhandigd. Voorafgaande aan de beëdiging legden zij een test af, waarin onder meer werd gekeken naar productkennis, gastvrijheid en vakbekwaamheid. Het ambassa deursschap is niet vrijblijvend, ieder jaar wordt gekeken of de ambassa deurs nog voldoen aan de eisen die de monniken hebben gesteld. Binnenkort wordt Texel voor het overgrote deel welstandsvrij. Wie daar wil bouwen, kan dat binnen de regels van bestemmingsplan en bouwverordening naar eigen smaak doen, zonder inschake ling van de welstandscommissie. Dat is het belangrijkste onder deel van de nieuwe welstands nota die vanaf maandag in het raadhuis ter inzage ligt en op 3 juni door de gemeenteraad zal worden vastgesteld. Het drastisch terugdringen van het welstandstoezicht past in het stre ven naar vermindering van regelge ving (deregulering). De gemeente raad wilde de welstandscommissie zelfs helemaal afschaffen, blijkens een in september 2006 aangenomen motie waarin ook werd gevraagd om invoering van 'klaar terwijl u wacht'-bouwvergunningen zoals in de gemeente Boekei. Risico Maar toen collegeleden, raadsleden en ambtenaren er enkele weken later nog eens over praatten, kwa men ze tot de conclusie dat het totaal afschaffen van welstand stoezicht te grote risico's inhoudt voor de kwaliteit op het gebied van landschap en dorpsschoon. Een vorm van (meer objectief) wel standstoezicht zou moeten blijven gelden voor bepaalde kwetsbare delen van Texel en gebouwen als stolpen en monumenten. Dat leidde tot het maken van een aangepaste welstandsnota en de benoeming van een kleinere welstandscom missie. die elke week bijeenkomt en bestaat uit architecten van de Stichting Welstandszorg en een burgerlid. De vereenvoudigde, gedereguleer de welstandsnota die nu in con cept klaar is, is gemaakt door BRO Amsterdam, een bureau dat na een aanbesteding werd gekozen. Het meer dan 100 pagina's tel lende stuk is tot stand gekomen in samenspraak met een werkgroep, bestaand uit vertegenwoordigers van college, raad, architecten en de welstandscommissie. De nota ligt niet alleen in het raadhuis ter inzage (van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 12.30 uur en vrijdag van 15.00 tot 19.00 uur) maar kan ook worden gedownload van de site www.texel.nl.. Kwetsbaar De erin opgenomen kaarten geven een duidelijk beeld van de kwetsba re delen van buitengebied en dor pen waar welstandstoezicht nodig blijft. Dat is bijvoorbeeld het cen trum van Den Burg, het Schilderend en de Kogerstraat. Ook de randen van het dorp vallen eronder, omdat de aanblik vanuit het buitengebied van groot belang wordt geacht. In De Koog blijft welstandstoe zicht gelden voor het oude deel, de duinrand met villa's (Ruyslaan) en de Boodtlaan. In De Cocksdorp is ongeveer hetzelfde het geval: de Kikkertstraat en de randen van het dorp (inclusief het bedrijventer rein aan de Langeveldstraat) blij ven onder welstandstoezicht vallen. Ook het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn en het land ten noorden van het dorp, begrensd door Lage Wegje en Kleiweg even als de zuidelijke dorpsrand worden met welstandsvrij. Hetzelfde geldt voor het beschermde dorpsgezicht, de rest van het oude dorp en de dorpsgrenzen van Oosterend en voor het hele dorp De Waal ten noorden van de Sommeltjesweg. Oudeschild blijft welstandsplichtig voor wat betreft de twee straten evenwijdig aan de dijk ten zuiden van de haven en de dorpsranden. Ook het hele Hogeberggebied met Zuidhaffel en diverse kleine woon kernen en buurtschappen blijven welstandsplichtig, zoals de vuurto ren met de omringende huizen, de hele woonkern Oost. Zevenhuizen, Bargen en Driehuizen. Dat meer dan 90 procent van Texel straks welstandsvrij is, betekent niet dat daar alles mag. De welstandsnota bevat een excessenregeling, waar door b en w kunnen ingrijpen in buitensporige gevallen waarbij voor iedereen duidelijk is dat aan de kwaliteit van de omgeving afbreuk wordt gedaan, zoals visueel storend materiaalgebruik, toepassing van schrille kleuren, opdringerige recla mes. vernietiging van architectoni sche bijzonderheden of een grove inbreuk op wat in de omgeving gebruikelijk is. Dat laatste hangt samen met de gebiedsgerichte cri teria die bij het welstandstoezicht worden gehanteerd. Wat in het ene deel van Texel aanvaardbaar of gewenst is, kan in andere delen ongewenst zijn. De nieuwe welstandsnota wordt op 13 mei behandeld in de openba re vergadering van de Commissie Grondgebied. Daarbij is gelegen heid voor mondelinge inspraak door het publiek. Wie daarvan gebruik wil maken, moet zich vóóraf melden bij griffier Marit de Porto, tel. 362145 Ook schriftelijk reageren kan: uiter lijk 12 mei bij de Gemeente Texel. Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Esther Schilling uit Den Hoorn is aan het Etienne Peirsman Instituut in Amsterdam geslaagd voor een opleiding tot cranio-sacraal thera peute. Cranio-sacrale therapie is een therapievorm waarbij de sche del. de wervelkolom en het heilig been worden behandeld om dis balansen en verkrampingen in het lichaam te verhelpen. Daarbij wordt uitgegaan van het principe dat een lichaam 'als geheel' wordt behan deld om een probleem op te lossen. Schilling is aan het Lage Achterom 15 in Den Hoorn een praktijk gestart om de therapie aan te bieden. Zelf onderwerpen bedenken, elkaar interviewen, items mon teren en presenteren. Leerlingen van de OSG hebben een eigen radioprogramma voor de lande lijke radio gemaakt. Een klaslokaal in het gebouw aan de Haffelderweg was dinsdagmid dag even omgebouwd tot 'studio' om het programma te maken. Op de tafels stonden microfoons en er was technische apparatuur meege nomen om alles op te nemen. Twee radiomakers uit Hilversum begeleid den de leerlingen van 4-VWO. Die deden mee aan het project Media Mind van de Publieke Omroep. Bij dat project leren leerlingen door zelf een programma te maken kri tisch om te gaan met de dagelijkse stroom aan nieuwsberichten via de media. Dat leidde op de OSG na een korte cursus radiomaken tot een programma waarin vooral Texel de hoofdmoot vormde. 'We hebben onder meer een hoor spel gemaakt waarin mensen van Texel naar de grote stad verhuizen en het daar helemaal niks vinden. Dat was als tegenhanger van de tv- serie We gaan nog niet naar huis'. vertellen Maxime Knijf en David Maas die samen met Hannah den Braanker en Alise van Heerwaarden presenteerden. Ander onderdeel is een Rondje Texel waarin de leer lingen op 'lama- en jiskefetachtige' wijze het eiland belicht. 'En we heb ben het onderdeel Waf verwacht je van een partner, maar dat is eigen lijk het enige niet-Texelse in het hele programma', aldus Maas. Hij had ook speciaal muziek gecomponeerd die door Elisabeth Waverijn op de piano werd gespeeld- Programmamaakster Marion Oskamp vond het heerlijk met de Texelse scholieren radio te maken. 'We waren laatst op een school in een grote stad waar het alleen maar over de islam en verschillen in cultuur ging, maar dat speelt hier helemaal niet.' Volgens Oskamp en geluidstechnicus Willem Davids wisten de leerlingen onderling een goede sfeer te scheppen om radio te maken. 'We hebben bijvoorbeeld van te voren lekker met elkaar zit ten eten. omdat iedereen wat had meegenomen. Er waren zelfs ver schillende broodroosters en een magnetron meegekomen.' Volgens Davids leverden de leerlingen ook goed gemonteerde items af. Het programma is naar verwachting binnenkort volledig te beluisteren op een website van de RVU (www. rvu2.nl). Met een beetje geluk zijn in juli ook delen te horen in het pro gramma Holland Doe Radio (voor heen het Radio Atelier) op Radio 1 Dat wordt elke zondagavond van 21.00 tot 22.00 uur uitgezonden. Leerlingen van 4-VWO interviewen elkaar, onder toeziend oog van radiomakers Manon Oskamp en Willem Davids, voor het radioprogramma dat dinsdag op de OSG werd Opgenomen. IFolo Jemen van Hattum/Beetdbank TeteO VRIJDAG 18 APRIL 2008 Den Burg-zuid TEXELSE J COURANT Shoeby Fashion opent modezaak Ondernemers Paul en Diana van der Putten openen donderdag 24 april een modewinkel op het adres Hogerstraat 12 in Den Burg. Fran chisegever Shoeby Fashion biedt 'trendy' dames- en herenmode. In de winkel is daarnaast een aparte afdeling voor kinderkleding van Jilly Mitch. De winkels van Shoeby Fashion bevinden zich vooral in klei nere plaatsen en winkelcentra in de steden. De nieuwste loot in Den Burg is er één van ruim 160 vesti gingen in heel Nederland.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5