r Vrouwenavond bioscoop succes Eind goed, al voor Spelemaer Bewonersvereniging wil evacuatiestoelen Blazen voelt wel benauwd aan TEXELSE -J coURANT Film, cocktails en een ontbloot bovenlijf k 21ca4&£aA Texel /[chter de schermen VRIJDAG 18 APRIL 2008 'Vijf keer per jaar wil ik een ech te ladiesnight organiseren', ver telt Irma Nieuwenhuizen tijdens de eerste editie in Cinema Texel woensdagavond. Aan animo zal het niet ontbreken. De avond Was totaal uitverkocht. De ruim 150 vrouwen die woensdag aanwezig waren genoten zichtbaar én hoor baar van hapjes, cocktails en een barman met ontbloot bovenlijf. Bij aankomst staan de dames bui ten te wachten. Het is een zon nige avond dus daar hebben ze geen problemen mee. Het wach ten wordt ook beloond; direct bij binnenkomst zijn er diverse hapjes en een prijsvraag waarmee servies van De Blauwe Rafel te winnen is. 'We vragen hoeveel kopjes thee er uit die enorme theepot geschonken kunnen worden en de vrouwen zijn echt aan het rekenen geslagen. De uitkomst van die rekensommen zijn heel wisselend; tussen de 8 en 95', vertelt Marielle Reijnders van De Blauwe Rafel. Ze is heel enthousiast over het initiatief en hoefde niet lang na te denken over de uitnodiging van Nieuwenhuizen hier met een stand te staan. Even verderop ontstaat hilariteit wanneer blijkt dat er niet alleen cocktails klaar staan, maar dat Pim Siebinga ze uitdeelt met ontbloot bovenlijf en glimlach van oor tot oor. 'Zo wordt een cocktail pas echt lekker', wordt er gegrapt. Even is er geen aandacht voor de stands ver derop, voor de make-up, sieraden of spirituele kaarten. Niet alleen de vrouwen genieten, ook Pim laat de aandacht niet koud. Hij blijkt boven dien jarig te zijn en dat levert hem hier en daar een kus op. Midden tussen de vrouwen beweegt Heino Huizing zich als ware womanizer. Hij deelt een cocktail uit, kletst even met een groep vriendinnen of een moeder en dochter en loopt van het ene groepje naar het andere. 'Reuze gezellig dit', aldus Huizing. Achterin de zaal heeft Mariette van der Velden het behoorlijk druk. Haar stand hangt vol met zelfgemaakte mooi het wordt', roept de bewuste vriendin. Dan is het tijd voor de film. Hier en daar wordt even beduusd opge keken. 'Oh ja, we komen ook voor de film.' Na een modeshow van kettingen in vrolijke kleuren. Om Weversend gaat de voorpremière haar heen wil een aantal dames van Fool's Gold van start. De offi- weten of ze een website heeft of ciële première is pas op 1 mei. een winkel en misschien workshops Gedurende de film vullen lachsal- geeft. Stralend geeft Van der Vel- vo's de zaal. Ook gaat er met regel- Jacqueline Arts verzorgt meerdere mini-metamorfoses gedurende de avond den toe: 'Ik krijg gewoon allemaal ideeën en tips vanavond!' Naast de stand van 't Kralenveld staan een paar meiden bewonderend te kijken naar een vriendin die met grote poederkwast en lipgloss een mini- metamorfose van schoonheidsspe cialiste Jacqueline Aarts ondergaat. 'Jammer dat er nu alleen maar mei den rondlopen, moet je zien hoe Pim Siebinga zorgt op verrassende wijze Een feestelijke dag voor peuter speelzaal Spelemaer. die na twee verhuizingen in korte tijd eindelijk een vaste stek heeft gevonden. Met het nieuwe en compleet verbouwde onderkomen in de Buureton beëin digden de peuters hun rondreis van af de Slingerweg, via de Kogerstraat woensdag aan de Schoorwal. Hun nieuwe onderkomen waarin tot voor kort de dagopvang van ouderen (die zijn verhuist naar De Gollards) was gehuisvest, heeft hiervoor met hulp van velen een metamorfose onder gaan. Met als resultaat buiten een zonovergoten en beschutte speel plaats en binnen in vrolijke kleuren elk speeltoestel dat een kind van twee tot vier zich kan wensen en een royale sanitaire ruimte. Met ook een eigen ingang, zodat oud en jong elkaar niet teveel in de weg lopen. Bewoners van de aanleunwoningen aan de Schoorwal die aanvankelijk hun bedenkingen hadden, toonden zich volgens Fia Joustra van Pha ros nu in hun schik met hun piep jonge buurtgenoten. Pharos huurt de ruimte van de Stichting Woontij. Spelemaer, dat wekelijks de zorg heeft over zo'n veertig peuters, is vijf ochtenden en op maandagmid dag geopend. De gemeente zou elf evacuatie- stoelen moeten aanschaffen voor seniorenwoningen. Dat schrijft Bewonersvereniging Texel in een open brief aan burgemeester en wethouders, de gemeenteraad en de Stichting Woontij. Volgens de vereniging, die offertes heeft opgevraagd, is met de aan schaf een bedrag van €27.425,- gemoeid. 'Dat bedrag mag en kan geen reden zijn de veiligheid en toe gankelijkheid van oudere bewoners niet te waarborgen', aldus voorzit ter Hertbert Naumann. Volgens hem kan die investenng worden gedekt uit het budget voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning. Daarin bevindt zich nog een egalisatiefonds van de voormalige Wet Voorzieningen Gehandicapten dat het college begin dit jaar tevergeefs wilde aanspreken voor de renovatie van het dorpshuis van Den Hoorn. Volgens de Bewo nersvereniging kan dat geld goed voor de aanschaf van de stoelen worden gebruikt. De evacuatiestoe len, waarmee mensen over trappen kunnen worden vervoerd, staan in de belangstelling nadat een bewoner van het seniorencomplex De Zonnehof met via de trap op een brancard kon worden weggehaald. Dat leidde twee weken geleden tot een demonstratie van twee soorten evacuatiestoelen bij het complex aan de Gasthuisstraat in Den Burg. Volgens de Bewonersvereniging kan de aanwezigheid van evacuatiestoe len ook worden verwerkt in de presta tie-afspraken die de gemeente maakt met de Stichting Woontij die eigenaar is van de semorencomplexen op het eiland. In noodgevallen kunnen men sen op een brancard ook met de lad derwagen van de brandweer van een bovenverdieping worden gehaald, maar dat is geen prettige wijze om vervoerd te worden. maat een golf van verzuchting door heen. Als Matthew McConaughey met afgetraind lichaam pontificaal in beeld is bijvoorbeeld. Voor de blonde tegenspeelster Kate Hud son is nagenoeg geen aandacht. De biertap wordt in de pauze bijna niet aangeraakt. Flessen wijn daar entegen gaan snel. Onder het genot van een drankje worden de stands druk bezocht en wordt er bijna oor verdovend over de film gebabbeld. Dyanne van Egmond is samen met een clubje collega's naar de Ladie snight gekomen: 'Ik vind het een superleuke avond. Goed verzorgd, leuke stands en lekkere hapjes. En die film; echt een heerlijke feel good movie! Volgens Marjet van der Vis werd het hoog tijd voor een initiatief als dit. 'Echt een avond met vrouwen onder elkaar, we worden heerlijk in de watten gelegd.' Wel vraagt ze zich al fronsend af of een mannenavond wordt opgevrolijkt met een dame in bikini...'Dat moet je helemaal met willen weten', glimlacht Nora Bek king die voor Bodycare Texel met een stand in de bioscoop staat. 'Ik ben verbaasd dat het zó snel was uitverkocht, wat een succes!' Ruim vier uur na de start van de avond loopt even na elven de bios coop leeg. Nieuwenhuizen neemt nog wat complimenten in ontvangst en kijkt voldaan. 'In Schagen is het al een tijdje een groot succes. Toch is het altijd afwachten wat het op Texel doet.' Nieuwenhuizen wil zeker vijf van dit soort avonden organiseren. De volgende is in juni en loopt al aardig vol. 'Dan hebben we Sex and the City en gaan we met de stands naar buiten, draaien we twee voor stellingen en wordt het nog gezel liger. En de mannen? Die worden ook niet vergeten. 'Dat wordt een avond met twee stoere films, bier en. megaburgers. Voor de mannen geen goodiebag bij vertrek maar bijvoor beeld stands met stoere zonnebrillen of horloges'. Mieke Smid Peuters spelen in de zandbak bij de opening van peuterspeelzaal Spelemaer, in het gebouw van Stichting Woontij aan de Schoorwal. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Fox00 Kampioenschap knikkeren Op de Groeneplaats wordt zon dag 25 mei de finale van het Texels kampioenschap knikkeren voor kinderen van de basisscho len gehouden. Om voor plaatsing in aanmerking te komen, worden de komende weken op alle schoolpleinen op het eiland voorrondes gehouden. De winnaars van het Texels kampioenschap doen mee aan het NK, dat op 27 mei wordt gehouden in Anna Pau- lowna. Deelname aan de voorron des staat open voor alle kinderen uit de groepen drie tot en met acht. De wedstrijden worden georganiseerd door Sportservice Texel, die ook de knikkers ter beschikking stelt. Inschrijven kan op de scholen. De voorrondes worden op de volgende dagen gehouden, steeds na school tijd op het schoolplein. Donderdag 24 april Bruinvisschool (15.30 uur); vrijdag 25 april Thijsse- school (15.30 uur); woensdag 14 mei, Daalderschool (14.45 uur): woensdag 14 mei Jozefschool (13.30 uur): donderdag 15 mei Dur- perhonk (14.30 uur); vrijdag 16 mei Vrije School (14.45 uur); vrijdag 16 mei Jan Drijverschool (15.15 uur); maandag 19 mei-De Akker (15.30 uur); maandag 19 mei De Fon tein (15.45 uur): donderdag 22 mei Lubertischool (15.30 uur); vrijdag 23 mei Kompasschool (14.45 uur); finale: zondag 25 mei Groeneplaats (15.00 uur). Eigen bijdrage voor scootmobiel De gemeenteraad zal in juni door het aanpassen van de betreffen de verordening bepalen dat min- der-validen die een scootmobiel krijgen toegewezen voortaan een (inkomensafhankelijke) eigen bij drage moeten betalen. Tegelijk zullen enkele andere aan passingen worden doorgevoerd. Zo zullen de tegemoetkomingen die in het kader van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning worden ver strekt met twee procent worden verhoogd als compensatie voor het gestegen prijspeil. Verder zal het budget dat wordt toegekend voor het gebruik van een rolstoeltaxi wor den verruimd. Tot dusver was dat bedrag gelijk aan wat voor gewoon taxivervoer werd toegekend, maar omdat een rolstoeltaxi duurder is, konden rolstoelers jaarlijks minder vergoede kilometers per taxi afleg gen. Door de wijziging is dat ver schil opgeheven. Tenslotte wordt in de regeling een recht op second opinion opgeno men. Als een door een gehandi capte gevraagde voorziening op medische gronden wordt afgewe zen, kan hij het oordeel van een andere dokter vragen. Second opi nion is ook mogelijk als een op de aanvrager afgestemde aanpassing van een rolstoel of scootmobiel in het geding is. VERVOLG VAN PAGINA 1 Waddeneilanden Hoe de Texelse raad verder moet omgaan met het maken van een aanvulling op het plan van aan pak, was gisteren nog niet helder. Tijdens de extra raadsvergadering van afgelopen dinsdag werd wel duidelijk dat eigenlijk alleen Texels Belang echt door wil met intensie vere samenwerking. Al vond ook die partij het plan van aanpak te mager. De meeste partijen spraken de voorkeur uit samenwerkingsmo gelijkheden met de Kop van Noord- Holland te bekijken. Of komende dinsdagavond tijdens de reguliere raadsvergadering al over het resultaat van de Eilander Raad wordt gesproken, was giste ren nog niet duidelijk. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 22 april Veld A: 19.00 Wessels-Pilaar Rabo 19.45 Rabo-NIOZ 2 Randstad 20.30 Randstad-TESO NIOZ 2 21.15 CVI-Kobeko TESO 22.00 Prinsen-Koetshuis Kobeko Veld B: 19.00 De Wit-Ecotiem Wessels 19.45 PFB-Wessels Ecotiem 20.30 AH-Mantje PFB 21.15 Pilaar-Falcon Mantje 22.00 RAB-Interieurbouw Pilaar Veld C: 19.00 NBC-Spar Smash '68 19.45 Smash'68-Schouwstra NBC 20.30 Jozefsch.-Smash PK Sch.stra 21.15 De Waal-Bremak. 1 Smash PK 22.00 Sportshop 1-Otto's De Waal Wedstrijdleiding Ecotiem en Dick (tel. 315096) Uitslagen: Het Koetshuis-Randstad 0-3; De Prinsen van Texei-CVI 0-3. Texelse Autocentrale-Vlinder winkel 0-3; Bremakker 2-Paal28de Krim 3-0. Cocky's Kapsalon-NIOZ 1 3-0; TESO-Kobeko 0-3; Bar Sportief-De Knm 2-1. Eet Café de Rog-Timmer's Bakkerij 1 -2, Klif 23-Sportshop Texel 1 2-1Otto's Tweewielershop-Slagerij lepe de Boer 1-2; Bremakker 1-Foto de Waal 0-3; Jozefschool-Spar Oudeschild 3-0; NBC Eelman Partners-Smash '68 Piet Kooger 1 - 2, NIOZ 1-Cocky's Kapsalon 1-2; Schouwstra Transport-Smash '68 1 -2 Verwondering Roepen dat raadsvergaderingen soms de nodige verbazing wekken, is niet bepaald een kunst. Sterker, dat is gewoon makkelijk proberen te scoren. En toch, toch heb je soms van die momenten dat je de ver wondering niet voor je kunt houden. Dinsdagavond was dat het geval toen Joop Groeskamp opkwam voor het minderheidsstandpunt van Texels Belang over de Waddensa- menwerking. Hij vroeg de vijf Texel se Eilander Raadsleden welhaast met klem dat standpunt ook te laten horen bij de Eilander Raadsverga dering in Dokkum en niet alleen te melden dat Texel tegen de nu voor gestelde koers is. Het duurde even voordat de reikwijd te van zijn opmerking doordrong, maar daarna kon ik een verwon derde blik niet meer onderdrukken. De gedachten gingen meteen terug naar de Eilander Raadsvergade ring eind 2006 op Schiermonnik oog waar WD-voorman Gerbrand Poster (lid van de Eilander Raad) met alle geweld standpunten van de Texelse WD moest en zou ver kondigen. Volgens de spelregels zou er niet aan partijpolitiek worden gedaan, maar Poster laat zich wat lastig sturen en ging dus gewoon zijn eigen gang. Terug op Texel droeg Piet Standaart (toen ook nog lid van de Eilander Raad) de WD'er subiet voor voor ontslag omdat hij zich niet aan de reglementen had gehouden. Dat binnenbrandje werd een dikke maand later geblust door de rest van de raad die niet op een rel zat te wachten. Bepaald werd dat de vijf Texelse vertegenwoordigers tijdens nieuwe Eilander Raadsver gaderingen voortaan ook minder heidsstandpunten uit de Texelse raad ten gehore zouden brengen. Vrijwel automatisch werd aangeno men dat het dan om minderheids standpunten van de WD zouden gaan, omdat die doorgaans daar vandaan komen. Wat gebeurde echter afgelopen dinsdag? Niet de WD, maar Texels Belang had een minderheidsstand punt en bleek voor uiting daarvan in Dokkum opeens op de andere partijen aangewezen. De partij heeft sinds het vertrek van Piet Standaart geen eigen mensen meer in de Eilan der Raad zitten. Twee keer raden welk raadslid zijn kans schoon zag zijn 'opponenten van een jaar gele den' met gepaste munt te betalen en met een welhaast zoete glimlach ogenblikkelijk aanbood het minder heidsstandpunt van Texels Belang wel even te verkondigen in Dok kum? Zoals gezegd, soms kun je de verwondering tijdens een raadsver gadering met voor je houden. Jeroen van Hattum Casino/Sportshop C1 oppermachtig De junioren van zaalvoetbalteam Casino/Sportshop C1 hebben met overmacht de titel in de voorjaars competitie veroverd. Na zeven wed strijden en met nog één ronde te gaan, prijken alleen nog maar over winningen achter hun naam. De ploeg scoorde maar liefst 62 keer, gemiddeld bijna 9 keer per wed strijd. De nummer twee, het tweede team van Casino/Sportshop, heeft een achterstand van negen punten. Voor de kampioensfoto poseerden Coach Sander Legierse, Etienne de Vries, Rick van der Wal, Jesper Arkenbout, Rick Westerlaken, Glenn Vlaming. Robin van der Heide en Ruben Legierse. Clark Backer was afwezig. Met volle kracht blazen Sharon Hollemans en Kia Rijk door een dun rietje. De bedoeling is een klein balletje door een buis te bla zen, maar het gaat moeilijk. 'Met een dik rietje ging het veel mak kelijker', zegt Sharon. De twee leerlingen van De Bruinvis in Oudeschild maakten maandagoch tend kennis met de Luchtbus van het Astma Fonds die deze dagen over het eiland toert. Leerlingen van de basisscholen leren in de bus aan de hand van verschillende activitei ten wat het is om astma te hebben. Een van die activiteiten is een blaas- baan. Eerst moet door een dik rietje een balletje worden rondgeblazen, daarna moet het eens met een dun rietje worden geprobeerd. 'Dan voe- ien de kinderen wat het is om min der lucht te hebben', vertelt bege leidster Trudy van der Maden van het Astma Fonds. Sharon vertelt dat het benauwd voelt. Het benauwde is ook voelbaar bij het betreden van de bus. De kinderen staan daar in een denkbeeldige grote long die zomaar een stuk kleiner kan wor den gemaakt. 'Wist je dat kinderen met astma bij het slapen ook vaak te weinig lucht krijgen', vertelt Van der Maden als de long is verkleind. 'Daardoor zijn ze geregeld moe en kunnen ze zich in de klas soms moeilijk concentreren Elke klas kent gemiddeld éen tot soms drie leerlingen met astma. Frisse lucht De Luchtbus is onderdeel van het project Frisse Scholen van het Ast ma Fonds, de GGD Hollands Noor den en de basisscholen. Gedepu teerde Sascha Baggerman van de provincie Noord-Holland verrichtte maandagochtend de officiële start. Ze overhandigde, samen met direc teur Nico Plug van GGD Hollands Noorden, lespakketten aan directeur Albert Hoven van de Bruinvis. Het ene pakket leert kinderen wat astma is, het ander gaat in op het belang van ventileren, luchten en opruimen Volgens Hoven zijn het twee pakketten waar de scholen wat mee kunnen. 'We worden over stelpt met lespakketten, dus we zijn selectief, maar deze zijn er doorheen gekomen Baggerman, die vertelde zelf een lichte vorm van astma te hebben, wees erop dat aandacht voor de ziekte al in een vroeg stadi um leerachterstand kan voorkomen. 'Als kinderen 's nachts niet goed slapen, heb je kans dat ze overdag met goed met de les kunnen mee- Onderzoek Het bijzondere aan het project is dat de GGD tegelijkertijd in alle scholen onderzoek doet naar het binnen klimaat. Daar werd gisteren al mee begonnen op de Bruinvis Hoven liet weten dat het met de lucht in scholen niet altijd even denderend is gesteld, omdat de ventilatie er wel eens bij in wil schieten. 'Bij de laatste verbouwing hebben we daar al rekening mee gehouden. Bovenraampjes bunnen nu makke lijker open worden gedaan en we hebben heel veel verf op de poreuze binnenmuren gesmeerd. Dat houdt ook veel stof tegen. Ouders van kinderen met astma lieten meteen weten dat dat al een stuk heeft geholpen.' De GGD meet op elke basisschool drie dagen lang het bin nenklimaat. De resultaten worden opgenomen in een rapport dat de gemeente kan gebruiken om even tuele tekortkomingen op te lossen. Het rijk heeft recent vijftien miljoen euro beschikbaar gesteld om de ventilatie op scholen te verbeteren. Volgens Hoven zou dat bedrag ech ter verviervoudigd moeten worden als de overheid echt betere binnen klimaten wil bereiken het parcour9 Ulaas het balletje rond tjeMl Wat valt je op? Kia Rijk hun best doen op de blaasbaan de Luchtbus die door Gedeputeerde Sascha Baggerman kijkt toe hoe Sharon Hollemans Fred Wassenborg van het Astma Fonds naar het eiland is gehaald.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7