<2 _J Cjrocn "Zwarts jexek in het harL, ièss Voorjaar lokt landbouwers naar buiten Pleidooi voor andere compensatie natuur 'In 2009 zicht op oplossing probleem' NIOZ test mini-duikrobot Dorpscafé wél op strandhuisjesmarkt paal 9 Zandsuppletie wordt getoetst aan natuur I L EG? :L i;* l Provincie over Hogebergboeren: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12268 DINSDAG 22 APRIL 2008 T E X E LS E-'COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Warm welkom Nieuwe bezem.. (Advertentie) TEXELSE .^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: p/»r .■li J»" FORT IS BANK Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaa rop I Spinbaan 6. Ouderenbond Tine Vlas-van der Vlies was negen jaar secretaris van de afdeling Den Burg van Ouderenbond ANBO. Wil de Vries-Pantus bekleedde het voorzitterschap zelfs negentien jaar. 'Dat is eigenlijk te lang. Maar ze zeiden tegen me: dat doe jij wel, hè Wil? Zeg dan maar eens nee.' Pagina 3 a Badhotel 'Het symbool van snelgroeiend toe risme.' Aldus betitelde burgemeester Joke Geldorp de geschiedenis van het Badhotel dat honderd jaar gele den officieel werd geopend. Zater dag herdacht De Koog op feestelijke wijze de geschiedenis van Strand- hotel Prinses Juliana en ging een expositie van start. Pagina 5 a Jaap de Graafbokaal Wendy van Elk heeft zondag de Jaap de Graafbokaal in ontvangst mogen nemen. Zij kreeg de beker uit handen van Ans de Graaf, doch ter van de naamgever, na een span nende finale op het buitenterrein van manege Akenburg. Van Elk won met 102 strafpunten ook de dag prijs. Pagina 7 Verkoopdag De doopsgezinde gemeente houdt zatèrdag een verkoopdag in het gebouw aan de Kogerstraat in Den Burg. Van 10.00 tot 15.00 uur wor den boeken, handwerken, speel goed en zelfgemaakte taart ver kocht. Er staat een rad van avontuur en er worden verschillende verlo tingen gehouden Daarbij is onder meer een grote quilt te winnen. Voor kinderen worden spelletjes gehou den (blikgooien, steltlopen, sjoelen, grabbelton). Met het opdrogen van hun akkers ken rijden op vele plekken op het de chauffeur gezelschap van een verkeren landbouwers in de hoog- eiland trekkers in het land, met er zwerm meeuwen die hun kostje uit ste staat van paraatheid. Nu de achter een frees, ploeg, plant- of de verse grond pikken, zaai- en planttijd weer is aangebro- andere machine. Niet zelden heeft Folo g*** De zogeheten compensatieregeling voor natuurgebieden moet op de schop. Dat zei TVL-voorzitter Bart Robbers vrijdag tijdens het bezoek van gedeputeerde Jaap Bond en de Statencommissie Water, Agra rische Zaken, Milieu, Economie en Natuur aan Texel. De compensatieregeling leidt momen teel bij de verwezenlijking van het wandelpad over de zeereep bij De Koog tot een bijzondere situatie. De initiatiefnemers hebben toestemming dat pad aan te leggen, maar vol gens de compensatieregeling moet het aantal vierkante meters dat daar voor wordt gebruikt elders worden gecompenseerd. Dat gebeurt door een ander voetpad bij de camping op te heffen, maar volgens Robbers is dat een rare situatie. 'Er wordt nu geen pad gesloten omdat dat beter is voor de natuur, maar omdat dat moet van een papier met cijfertjes dat ergens op een bureaublad ligt.' Hij deed een beroep op de provin cie omdat de compensatieregeling van toepassing is in natuurgebieden die vallen onder de zogeheten Pro vinciale Ecologische Hoofdstructuur (een netwerk van natuurgebieden in Noord-Holland). Burgemeester Joke Geldorp pleitte recent bij het bezoek van de Tweede Kamer aan Texel ook al voor een aan passing van de compensatieregeling. Volgens haar zou het beter zijn de 'kwantitatieve compensatie' te ver vangen door 'kwalitatieve compen satie.' In dat geval zou niet meer elke vierkante meter hoeverr te worden vervangen. 'Dan kunnen we ook de kwaliteit van een al bestaand natuur gebied verhogen.' Geldorp wees er bij het bezoek van de Kamer op dat de regeling ook aan de orde komt als de Helderse veerhaven daadwerkelijk naar het Balgzand wordt verhuisd. 'Dan moet ook elders eenzelfde aan tal vierkante meters aan natuur wor den gecompenseerd.' Pharos verhuisd Welzijnsstichting Pharos heeft een nieuw onderkomen. Vorige week is de stichting verhuisd van de Wilhelminalaan naar de Kees- omlaan. Pharos is nu gevestigd in het oude gebouw van Rijkswa terstaat. De ruimte wordt gehuurd van Stich ting Woontij. De lagere huisves tingslasten waren voor Pharos de voornaamste reden voor de over stap. Pharos is vanaf deze week, zoals gebruikelijk, weer in de och tenduren telefonisch bereikbaar. Texelse Courant mogelijk later bij postabonnees Als gevolg van acties bij de posterij en is het mogelijk dat postabonnees in de regio's Den Haag en Amster dam en omgeving hun Texelse Cou rant deze week vertraagd ontvan gen. De vakorganisaties hebben voor woensdag en vrijdag acties aangekondigd. TNT Post heeft in reactie daarop beloofd 'alles in het werk te stellen' om de ongemakken voor de klanten tot een minimum te beperken. Gedeputeerde Peter Visser en bur gemeester Joke Geldorp hebben j vrijdag de plechtige belofte gedaan dat schapenhouders op de Hoge- berg vóór het vertrek van de bur gemeester in 2009 zicht moeten hebben op een oplossing. Visser beloofde dat er tot die tijd geen bestuurders meer naar het gebied komen. 'Want dat daar een pro bleem ligt, is ons nu wel duidelijk.' Visser wierp zichzelf op als 'pro bleemeigenaar' voor dit deel van - Texel. 'Want als niemand de ver antwoordelijkheid neemt voor een probleem, dan gebeurt er niets.' Hij beloofde zijn ambtenaren maandag al aan het 'denken te zetten over een oplossing. Daaraan verbond hij wel de voorwaarde dat deze regeling ook elders toepasbaar moet zijn. 'Je moet met een goed verhaal in Brussel komen.' 'Eén rapport is niet zaligmakend', rea geerde gedeputeerde Visser op het Agrarisch Structuuronderzoek Texel van Stivas. Het rapport signaleert dat het totale agrocomplex (produce rende en dienstverlenende bedrijven, leveranciers, etc.) steeds kleiner wordt en dat dit in combinatie met de geïso leerde ligging van Texel zorgwekkend is. Visser reageerde naar aanleiding van opmerkingen van landbouwers die vinden dat natuur al te ver is opgerukt op Texel en dat bijvoorbeeld Waalenburg moet worden teruggege ven aan de landbouw. Akkerbouwers spraken donderdagavond hun zorgen uit over het omzetten van waarde volle akkerbouwgrond in Waalenburg in natuur. De compensatiegebieden aan de oostkant van Texel zouden niet van vergelijkbare kwaliteit zijn. Visser gaf aan begrip te hebben voor de landbouwers, maar dat er niet aan de afspraken kan worden getornd. Hij verwacht dat de sector zich voordeel kan doen met' de oprichting van de grondbank, waarvoor de provincie bereid is het benodigde geld beschik baar te stellen. Deze week test het NIOZ in samenwerking met de Koninklijke Marine de Autonomous Underwa ter Vehicles (AUV's) voor weten schappelijk zeeonderzoek. De toepasbaarheid van deze zoge naamde mini-duikrobots wordt getest tijdens een vaartocht met het onderzoekschip 'Pelagia' bij Egmond aan Zee. De test moet uitwijzen of de mini- I duikrobots geschikt zijn voor zeeon derzoek. Het gebruik van de duik"- robots kan waardevolle informatie opleveren. Nu wordt met traditio nele technieken gewerkt om struc turen van wereldzeeën en oceanen te onderzoeken. Deze technieken zijn arbeidsintensief en kostbaar. De duikrobot combineert de voordelen van meerdere methoden en kan een bodemprofiel in kaart brengen. Ook vergroot de mobiliteit van de duikro bot het oppervlak van de metingen waardoor waardevolle informatie aan het licht komt. Deze gegevens zijn volgens het NIOZ essentieel om het effect van de aanleg van infra structurele werken als de Tweede Maasvlakte op het stromingspa troon langs de Nederlandse kust te kunnen meten. Veranderingen van dit patroon kunnen gevolgen hebben voor de kust als leefgebied voor bijvoorbeeld vis en bodem- dieren. De Koninklijke Marine heeft al ervaring met de duikrobots en zet ze internationaal in tijdens mij- nenbestrijding en opsporings- en bergingswerkzaamheden. Zowel het NIOZ als de Koninklijke Marine vinden de samenwerking belangrijk. De samenwerking kan leiden tot een verdere ontwikkeling en inzet van een onafhankelijk en multifunctio neel onderwater instrumentarium. Met de opening van het dorps café aan het pleintje in Den Hoorn wil het nog niet vlotten, maar bezoekers van de strandhuis jesmarkt bij paal 9 die zondag werd gehouden konden al een voorproefje nemen in café Janien Irene. De feestelijke opening van het strandseizoen trok veel belangstelling. Een schot in de roos. zo kan de eerste strandhuisjesmarkt worden genoemd. De markt waarvoor van strandhuisjes op het parkeerterrein bij paal 9 een soort dorpje was gemaakt met in het midden een plein tje, bood een bonte verscheidenheid aan koop- en andere handelswaar. Rommeltjes, kunst en andere spullen verwisselden van eigenaar, er was muziek van DEK en ander vermaak en er was een natje en een droogje verkrijgbaar. Wie dat wilde kon een potje boerengolf spelen en er was een pnjsvraag. June Meerman uit Oosterend had de meest complete (ludieke) antwoorden gegeven en maar zes slagen nodig. Zij won een partijtje (echt) boerengolf met een boerenpannenkoekenarrangement voor 4 personen. Er waren lam metjes, kindervermaak en de jeugd van de Jan Drijverschool beschil derde strandhuisjes De markt is de voorbode van wat een druk jaar belooft te worden in Den Hoorn, waar Broadway, 20 jaar Klif 12, stoe- penmarkten, de Landbouwdag en andere evenementen op het pro gramma staan. Rijkswaterstaat heeft voor het eerst op basis van de Natuur beschermingswet een vergunning aangevraagd voor zandsuppleties. Dat is onder meer gebeurd voor de vooroeversuppletie die dit jaar tussen paal 26 en paal 28,8 moet plaatsvin den. Volgens RWS is gehoor gege ven aan natuurorganisaties die op toetsing van de zandsuppleties had den aangedrongen. Bij de behande ling van de aanvraag, ingediend bij de provincie, wordt bekeken of de ecologische aspecten van een sup pletie in overeenstemming zijn met de Natuurbeschermingswet. Het op orde houden van de kust mag geen nadelige effecten op de natuur heb ben. RWS stelt in een persbencht 'de zorg van natuurbelangenorganisaties voor natuurbehoud te onderkennen. Alles wordt in het werk gesteld stel len samen met betrokken partijen de vergunningaanvragen zo snel moge lijk rond hebben.' In hoeverre de toetsing nog tot vertraging kan lei den, is niet te zeggen. Een woord voerder van Rijkswaterstaat liet gis teren weten dat er nog geen planning was opgesteld. Dat wordt normaliter door de aannemer gedaan, maar het was niet duidelijk of het werk al is aanbesteed. RWS zegt bij suppleties nu ook al met de natuur rekening te houden. Gedeputeerde Jaap Bond van de provincie Noord-Holland liet vrijdag bij zijn bezoek aan Texel weten dat kustveiligheid altijd de hoogste pri oriteit heeft enmet door natuurbe- langen in het geding kan worden gebracht. De kust tussen paal 26 en paal 28,8 is structureel aan erosie onderhevig, waardoor er dit jaar 1,3 miljoen kubieke meter zand in zee moeten worden gespoten. De kust voldoet niet meer aan de criteria van de in 1990 vastgestelde basiskus tlijn. Rijkswaterstaat streeft ernaar dat suppleties worden opgenomen als 'bestaande activiteit' in de zoge heten beheerplannen die voor de nieuwe Natura 2000-gebieden moe ten worden opgesteld. Voor zaken als 'bestaande activiteit' worden bestempeld, hoeft in de toekomst niet telkens meer een vergunning te worden aangevraagd. Activiteiten die er al waren voor 1 oktober 2005 en sindsdien niet wezenlijk zijn ver anderd, maken een grote kans in de beheerplannen te komen. Provincie op bres voor Rondje Texel Gedeputeerde Jaap Bond van Noord-Holland wil bekijken of de provincie het aanvragen voor ver gunningen voor de Ronde om Texel kan vereenvoudigen. Tijdens het bezoek van de provin ciebestuurder kwam naar voren dat de organisatie van de catamaranrace liefst 42 vergunningen op grond van natuurwetgeving moet aanvragen. 'Er is tussen de finish en de start het jaar daarop net voldoende tijd om alles in orde te krijgen', aldus strandexploi- tant Mare Röpke van paal 17 waar jaarlijks de start en finish is. 'Als we nu met een dergelijk evenement zou den beginnen, zouden we het nooit meer van de grond krijgen.' De gedeputeerde toonde zich onder de indruk en vroeg om een overzicht van alle benodigde vergunningen 'Met zo'n lijst kunnen we iets onder nemen.' Bond trok een vergelijking met Corus (voorheen de Hoogovens) in IJmuiden waarvoor de provincie eerder actie ondernam de regeldruk te minderen. Dat gebeurde als pilot in het kader van de nieuwe Wet Algemene Bepalingen Omgevings- recht (WABO) die op 1 januari 2009 wordt ingevoerd. Op grond van die wet wordt de zogeheten omgevings vergunning in het leven geroepen. Die vervangt in één keer diverse vergun ningen op het gebied van wonen, ruimte en milieu, zodat het aantal aanvragen kan verminderen. Bibliotheek in vakantie De openbare bibliotheek is tijdens de meivakantie gesloten op woensdag 30 april (Koninginnedag), donder dag 1 mei (Hemelvaart), maandag 5 mei (Bevrijdingsdag) en maandag 12 mei (tweede pinksterdag). De uit leentermijn wordt automatisch één dag verlengd als de inleverdatum op een van deze dagen valt. De openingstijden zijn te vinden op www.bibliotheektexel.nl. NIEUW GEZICHT VEERDIENST

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1