TEXELSE 2 COURANT Levendige reisbeschrijving door fietser Bernie Friend 'Baronnenpad' verbindt Zevenhuizen met Oost Prijs voor borrelbolletjes :<2S oPIENie Reddingbootdag KNRM E Ag^da teso www.texelsecourant.nl Gesprek met 70-jarige local zonder tanden 100 jaar Badhotel in boekvorm DINSDAG 22 APRIL 2008 Baronnenpad, Boerenommetje, voor het nieuwe wandelpad tus sen Zevenhuizen en Oost circu leren al meerdere namen. Zeker is dat Henk (van de Baron) Witte en Dirk Hoogebosch zaterdag de laatste zoden stapelden voor de tuinwallen van het pad van circa 1100 meter dat op initiatief van dit glooiende landschap wel eens Natuur- en landschapsvereniging De Lieuw is aangelegd. Het wan delpad kronkelt over land van Kees Bas, Herman Barhorst en de familie Van der Vis van Oost. Al menig loper maakt een ommetje door dit 'vergeten stukje oud-Texel', zoals wordt genoemd. De Lieuw heeft de wens al uitgesproken om een in de buurt nog zo'n pad aan te leggen, zodat wandelaars een rondje kun nen maken. 'Reclamespot' naar buitenland De komedieserie We gaan nog niet naar huis van de AVRO gaat de landsgrenzen over. De Vlaam se zender VRT heeft de dertien delige serie aangekocht en zendt de komedie vanaf 21 april onder titeld uit. Dat maakte producent Endemol vorige week bekend. In Nederland is de serie, waar van zondag de laatste aflevering werd uitgezonden, met wekelijks gemiddeld 1.5 miljoen kijkers een groot succes Dat was deels te dan ken aan het tijdstip van uitzenden, direct na het bijzonder populaire Boer zoekt vrouw. 'Maar ook nu dat gestopt is heeft het nog altijd een kijkcijfer waar de dik tevreden mee zijn', zegt Peter Romer, crea tief directeur van Endemol. Romer denkt dat de serie ook buiten de landsgrenzen aanslaat. 'De hoofd personen gooien het roer om en laten hun vertrouwde leven achter zich. Dat is een gegeven dat ieder een aanspreekt.' De serie komt mogelijk ook in ande re landen op de buis en wordt deze week onder de titel Don't miss the ferry aangeboden op de televisie beurs in Cannes. Lezing over Nol Binsbergen Tijdens de inloopochtend van het ser vicepunt Oosterend vertelt Andri Bin sbergen over zijn vader, die dit jaar 100 jaar zou zijn geworden. In 1937 verscheen Zien is kennen!, een zakde- termineerboek van alle in Nederland voorkomende vogels met beschrij vingen van Nol Binsbergen en aqua rellen van D. Mooy. De lezing wordt gehouden in dorpshuis De Bijenkorf, donderdag van 10.00 tot 12.00 uur. Koninginnedag Om in de krant van dinsdag een overzicht te kunnen plaatsen van de festiviteiten op Koninginnedag te kunnen plaatsen, roept de redac tie organisatoren op hun gegevens Op de vlucht voor medicatie en groepstherapie, op zoek naar innerlijke rust, begon Bernie Friend uit Leigh-on-Sea in Sussex in april vorig jaar aan de North Sea Cycling Route, een fietsrou te van 6000 kilometer. Volgende week verschijnt zijn 275 pagi na's tellende boek over deze reis, waarin ook een hoofdstuk aan Texel is gewijd. Friend had niet eerder een lange afstand gefietst toen hij aan zijn tocht begon en al na drie dagen op Texel belandde. Met moeite, want hij mist in Den Helder de laatste boot, waardoor hij een nacht extra onderweg is. De tijd die hij op het eiland doorbracht in aanmerking genomen, heeft hij zich bijzonder goed gedocumenteerd. Het hoofd stuk dat aan Texel is gewijd Cycling in a Wadden Wonderland) geeft een levendige beschrijving van het eiland, haar geschiedenis en de Waddenzee in het algemeen. Hem vallen de grote aantallen schapen op ('mensen uit Wales zouden het de hemel noemen'), die bovendien over eigen woningen beschikken. 'De lopende springers liepen de deur plat van wat een doormidden gesneden rietgedekt huisje leek. Met zo eentje zou ik zelf ook heel tevreden zijn.' Bij aankomst weet Friend nog niets van het eiland. 'Voor mijn geestes oog zag ik flashbacks van de hor rorfilm The Wicker Man, waarin een samengeraapt zootje incestueuze heidense eilandbewoners een dubi euze oogstverzekering nemen door in een zinderende zonsondergang een maagdelijke christelijke politie man te offeren.' Maar uiteindelijk valt het allemaal mee, al is het café wel erg bruin. 'De vloer, de bar en zelfs de toiletten waren diepbruin, alleen onderbroken door de schit- door te geven. Dat kan via e-mail (redactie@texelsecourant.nl), per fax (323000) of telefonisch (362630). Als er geen bericht wordt ontvangen, wordt het programma van vorig jaar afgedrukt. Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu sluit het seizoen donderdag af met een bijeenkomst in het Eierlandsche Huis. Een medewerker van jeugd gevangenis De Doggershoek geeft een lezing over jeugddetentie. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Excursie IVN Het IVN houdt de komende donder dag een wandeling rond de Hoge- berg. Onder leiding van een gids wordt aandacht besteed aan kiem en stinzenplanten. De wandeling, van ongeveer anderhalf uur, vertrekt om 19.00 uur bij zwembad Molenk oog aan de Slingerweg. Deelname is gratis. Veel Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Courant bekeek het weblog van Gemma Betsema, die sinds eind december 2007 in Azië rondreist. In sneltreinvaart bezocht ze Thai land, Vietnam, Cambodja, Maleisië en Indonesië. Na vier maanden is ze op de helft van haar avontuur. Bestema dompelt zich vanaf het begin onder in de cultuur van Azië en blijft waar mogelijk op afstand van grote drommen toeristen. Zo stapt ze met regelmaat in een bus waar alleen lokale bevolking in reist. 'Er zijn geen vertrektijden, de bus gaat gewoon als hij vol zit. En een maximum aantal passagiers is er ook met bij. Vijf personen op een 3- zits bank, drie passagiers naast de bestuurder, kids op schoot, kleine krukjes op elk onbenut plekje op de grond en als er echt niemand meer bijpast (mensen puilen soms letterlijk uit het raam!) dan is er het dak van de bus nog.' Naast urenlange vertragingen en uitpui lende bussen leveren de busritten ook leuke gesprekken op. Zo had Betsema een gesprek met een 70- jarig vrouwtje zonder tanden en na wat praten met handen en voeten Het ziet er van een afstandje uit als een taart, maar het zijn alle maal bolletjes die tegen elkaar aan zitten. Het is een nieuw pro duct waarmee Echte Bakker Tim mer in Oudeschilcj een eerste prijs heeft gewonnen bij Noord- Hollandse bakkerswedstrijden. strijd van Echte Bakkers in Noord- Holland. Dat zijn warme bakkers die lid zijn van een gilde. Van de circa 2000 warme bakkers in Nederland zijn er 220 tot het gilde toegelaten. hebben ze samen achterin de bus mandarijntjes zitten eten. 'Human zoo' Soms ontkomt ze niet aan een toe ristisch uitstapje. Ze geniet dan van de oudste jungle ter wereld Teman Nagara in Indonesië, de Mekon River in Cambodja of het vakantieparadijs Lankawi. In Vietnam bezoekt ze naast enorme terrassen met rijst velden en groene valleien ook de locals. Hier krijgen bergstammen geld om hun huis aan toeristen te laten zien. Betsema geneert zich als ze als toerist naar die mensen en hun huisjes staart en spreek van een 'human zoo.' In Indonesië verblijft ze iets langer, ze geeft hier Engelse les aan studenten. Naast lesgeven wordt ze ook regelmatig uitgeno digd als gastspreker bij een open dag of bij een seminar. Ook neemt ze mondelinge examens af:'Het gemiddelde niveau is erg laag dus ik hoef niet bang te zijn dat ik niet genoeg weet!' Haar periode in Indo nesië zit er bijna op. De examens komen eraan en dan wacht een volgend avontuur. Tijdens een stop in Thailand wil ze haar duikbrevet halen en daarna verlaat ze Azië voor een nieuw continent: Australië. De avonturen van Betsema zijn voorlo pig nog niet ten einde. De komende vier maanden zijn haar belevenissen te volgen via weblog: http://www. gemmabetsema.waarbenjij.nu. Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie: 362621 of stuur een e- mail: redactie@texelsecourant.nl. De zogeheten 'borrelbolletjes' deden mee in een categorie voor innovatieve producten. Een consu mentenjury beoordeelde ze met een royale acht. Met name het uiterlijk en de scheiding van de smaken lieten een goede indruk achter. De bolletjes bevatten drie smaken. 'We hebben eén soort met olijven', ver telt bakker en bedenker Peter Kreeft uit Den Burg, 'één soort met spek, tomaat en ui en één soort met kip, kerrie en paprika.' De broodjes zijn volgens Kreeft geschikt om bij een borrel te serve ren. 'Ze kunnen makkelijk worden afgebroken. Het kan ook een leuk alternatief voor stokbrood met krui denboter zijn.' Timmer begint deze week waarschijnlijk met de verkoop van het nieuwe product. De bakkerij deed mee aan een wed- Face-lift De schrik sloeg me om het hart bij de aankondiging voor de face-lift voor Den Burg-zuid. Tegen een face-lift? Nee, maar welke des kundigen worden straks op onze hoofdstad losgelaten? Goede wil en mooie kreten zijn er gewoonlijk zat, maar de uitvoering laat nogal eens te wensen over. Ik memoreer nog even de entree van lieflijk Oost die door de manier waarop het nieuwe fietspad is aangelegd ronduit is verpest. Dat had voor hetzelfde geld anders gekund. Je kunt er nu met goed fatsoen geen toerist meer heen sturen. En dan kun je daar aan de achterkant wel weer een paar honderd meter tuinwal en een nieuw wandelpad tegenaan gooienmaar verknald blijft het. Ik vraag me ook af wie toezicht heeft gehouden op de bouw hoek Oorsprongweg/Post weg? Twee op zich aardige huis jes, maar aan elkaar gesmeed een aanfluiting. We doen maar wat en zijn de richting kwijt Veroor delen mensen die van een ver- vallen stolp een mooi woonhuis willen maken tot kleine raampjes omdat de koeien het hier vroeger ook mee moesten doen. We kun nen het de koe met meer vragen, maar zat zij graag in het donker? We zaniken oeverloos over een voor de benen staande boom die ab-so-luut niet weg mag al wil len de direct omwonenden nog zo graag, en kappen even later zonder een spier te vertrekken een hele rij. Ziek en gezond, door elkaar. Praktisch en verstandig, maar niet te rijmen met soms moeilijk doen over één boom, die er al stond toen... Maar daarvóór stond-ie er niet! Naar die tijd kun je ook terug. Deskundigheid en beleid blijken nogal eens grillig en willekeu rig. Daarom: Den Burg let op uw saeck! Houd bij het liften van uw face de kop erbij. Pien Verberg Alice Blom op meidendag Volleybalster Alice Blom is zaterdag 10 mei in Apeldoorn aanwezig op de 'meidendag' van sponsor DELA. Op deze dag is van alles te beleven op het gebied van meiden, uiterlijk en sjxjrt. variërend van een extreme makeover, tot een foto-shoot en van een ontmoeting met de volleybalda mes tot optredens van finalisten van Idols. Bezoekers kunnen er terecht voor een hip kapsel en er wordt een casting-wedstrijd gehouden met als hoofdprijs een modelienopdracht in binnen- en buitenland. De Meidendag van DELA werd vorig jaar een groot succes. Meer informatie is te vinden op www.dela-meidendag.nl. Gehandicaptensport De collecte die leden van het G- team van Texel'94 vorige week hiel den, heeft €2869,30 opgebracht. Een kwart hiervan kan door de ver eniging besteed worden aan ver voer naar uitwedstrijden. Bakker Peter Kreeft met de bekroonde borrelbolletjes die hij bij Bakker Timmer maakte. (Foto Jeroen Mn HMtum/BeeUbank Texel) De KNRM houdt zaterdag een reddingbootdag. Belangstellen den kunnen van 10.00 tot 16.00 uur een kijkje nemen bij de boot huizen in De Cocksdorp en Oude- schild. Op beide plekken kan het materiaal van de reddingmaatschappij wor den bezichtigd. Bij goed weer kun nen donateurs ook een tocht met de reddingboten maken. In De Cocksdorp ligt De Beursplein klaar, in Oudeschild wordt gevaren met de Francine Kroesen en moge lijk ook met De Zalm uit De Koog. Dinsdag 22 april: Ouderen schuiven om 18.00 uur in de Buureton in Den Burg aan voor een gezamenlijk diner, verzorgd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Opgave via tel. 312696. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 19.30 uur een informatie bijeenkomst over natuurherstel in De Nederlanden. De FNV Vrouwenbond heeft een door het eendagsbestuur georganiseerde avond. Locatie is de voormalige Texel- hoeve aan de Kogerstaat in Den Burg, aanvang 20.00 uur. In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een (reguliere) vergadering van de gemeenteraad De dialectgroep van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg. Bij Cinema Texel begint om 14.00 uur een voorstelling voor senioren en draaien verder Zomerhitte (14.30, 20.30) en Rendition (20.00) Woensdag 23 april: Om 10.00 uur begint op het strand het familieprogramma 'Strandstruinen'. Er wordt naar aanspoelsels gezocht. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Om 11.00 uur begint in de Slufter een excursie onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles. Opgave via tel. 316539. In de Buureton aan de Beatnxlaan in Den Burg wordt vanaf 13.15 uur bridge gespeeld; dit gebeurt onder lei ding van J. Hoogerheide, tel 313557. In dorpshuis De Hof begint om 14.30 uur een feestelijke middag voor Kogers en oud-Kogers. Om 16 30 uur begint een excursie over het wad, de bodem van de zee. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741 Bij Cinema Texel draaien Winx Club nl (13.45, 16.00), Horton (14.00) Alvin the Chipmunks (16.15), Kite Runner (20.00) en Zomerhitte (20.30) Donderdag 24 april: Van 10.00 tot 12.00 uur vertelt Andri Binsbergen in dorpshuis De Bijen korf in Oosterend over zijn vader Nol, schrijver van het boekje 'Zien is ken nen'. Om 11.00 uur begint een excursie onder leiding van een boswachter door De Muy. Reserveren bij Ecomare. tel. 317741. Om 11.00 uur begint een excursie langs de lepelaarskolonie van de Geul; deze staat onder leiding van een bos wachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741. Bij schapenboerderij De Noordkroon (Nieuwlanderweg 10) begint om 14.15 uur een theatervoorstelling met één boenn en 50 schapen. Kaartverkoop in de kraam op de maandagmarkt in Hoogwater te Oudeschild Di. 22 10.07 en 22.15 u. Wo. 23 10.44 en 23.06 u. Do. 24 11.14 en 23.15 u. Vr. 25 11.50 en 23.50 u. Za. 26 12.15 u. -u. Zo. 27 00.10 en - 12.37 u. Ma. 28 00.54 en 13.27 u. Di. 29 01.47 en 14.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zo. 20 april volle maan. Di. 22 apnl spnngtij. Zo. 20 april zon op 6.33, zon onder 20.46 uur TESO zet deze week geregeld een extra boot in. Dat gebeurt vnjdag van 9.30 tot 20.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 16.00 uur. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automobilisten moeten vrijdag in Den Helder tussen 10.00 en 20.00 uur rekening houden met wachttijden van een half uur Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel369600 of website www.teso.nl. TEXELSëTIcOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: j Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl <i|n .an IMpass-ng de Regelen voor hel Advwienliewej van de Shewing ROTA. gavestx gedeponeerd bH do Kamor van Koophandel en wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2008: Per half jaar 37,95 36,25 (automatisch) Per jaar €74,10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Mensen die geen donateur zijn, kunnen dat ter plekke worden. In het Durper boothuis kan tra ditiegetrouw gratis gebakken vis, afkomstig van de Texelse kottervis- sers, worden gegeten. Voor kin deren staat er een springkussen opgesteld. Op beide locaties wordt een winkel ingericht met spullen van de reddingmaatschappij. In Oudeschild, waar de KNRM bij de ingang van de verenigingshaven ligt, kan ook de wippertruck worden bekeken. Bij het boothuis in De Koog zijn geen activiteiten. Den Burg en voor aanvang aan de deur. Entree €5,-. In de Schakel (naast de hervormde kerk van Den Burg) begint om 14.30 uur een knutselmiddag voor leden van de Reumavereniging Het IVN verzorgt een excursie over de Hogeberg. Met aandacht voor kiem en stinzenplanten. Vertrek om 19.00 I uur bij zwembad Molenkoog in Den De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu komt om 20.00 uur bijeen in het Eierland sche Huis. Spreker is een medewerker van de jeugdgevangenis. Schnjver Alex Verburg geeft een lezing over zijn boek 'De Verzoening', het verhaal van Hank Heijn, echtgenote van de 20 jaar geleden ontvoerde en vermoorde Gerrit Jan Heijn. Aanvang 20.00 uur, toegang €3.50 (voor leden van de bibliotheek €2,50). TVL houdt in De Kiekendief in De Cocksdorp vanaf 20.00 uur de alge mene ledenvergadering. Vrijdag 25 april: Om 11.00 uur begint in de Slufter' een excursie onder leiding van een boswachter. Reserveren bij Ecomare, tel. 317741 Experts taxeren van 13.00 tot 17.00 uur munten, penningen en bankbiljet ten in hotel Den Burg Een taxatie is gratis. Op kaasboerderij Wezenspyk aan de Hoornderweg begint om 14.00 uur een rondleiding langs de kalfjes, het koeienpanorama, de VMS-melkrobot en de kaasmakerij. In de voorspeelruimte van de muziek school aan de Wilhelminalaan in Den Burg begint om 16.00 uur een open les van de cursus Jeugdtheater. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS w*T. ww\v.tcxclu'ereldwijd.ïü tering van de oude emaille reclame borden voor thee en bier die hier en daar waren opgehangen.' Met een behoorlijke kater van het donkerbruine Skuumkoppe vertrekt hij een dag later voor zijn verdere reis, nageblaat door de schapen, die het hem kwalijk lijken te nemen dat hij daags tevoren zo van lam- stoofpot heeft genoten. 'Maar dit is de eerste plek waar ik langskom, die een kruisje krijgt in het hier-kom- ik-zeker-terug-vakje. Ik kan haast niet wachten tot ik weer de sappen van dat zachte vlees langs mijn kin voel druipen. Misschien neem ik volgende keer zelfs een potje munt saus mee.' Cycling back to happiness is in niet altijd even toegankelijk Engels geschreven en werd uitgegeven door Pen Press Publishers in Brighton. Het is verkrijgbaar in de boekhandel (ISBN 9781906206710). Een vertaling van (delen van) het hoofdstuk over Texel worden gepu bliceerd in het derde nummer van het literair tijdschrift Het Eiland, dat in juni verschijnt. In dorpshuis De Hof in De Koog is Maas, wier familie zo'n tachtig jaar zaterdagmiddag het boek '100 jaar geleden met logies met ontbijt start- Badhotel' gepresenteerd. Schrij- te". In de krant van vnjdag uitgebreid ver en samensteller Simon Dros aandacht voor het boek. overhandigde het eerste exemplaar (Foto oióin* Timmemen/Beeidoenk t« van de jubileumuitgave aan Hannie

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2