'Belangen behartigen, geen spelletjesmiddagen' ANBO raakt ervaren bestuurders kwijt Familieberichten SBB praat provincie bij over beheer Dorpzicht 'Soms was het meer werk dan bidden' Opknapbeurt mountainbikepad de Dennen IW'v Wij zijn getrouwd op 18 april 2008 te Eijsden. Limburg Grischa de Winter Fanneke Lentze ledereen bedankt voor de lieve; warme aandacht n.a.v. de (jeboorte van onze dochter YENTL Vincenten Mirjam HOEKA... ...Amy heeft eewjfiMjeA LynrVRCanne. Lynw fa geboren op 15 april/2008 om/01.56 uur eyv weegt 3360 gram/ Ve/gelukkige/ ew trotje- papa/erv mcuncv gi/M R ichard/ H eerichap er/ M artine- varv Poelje/ A vkeritracct 14 1794 8J (Dotterend/ Texel/ Voor eetv bezoekje graag- even/ bellevU 0222 31894-2 of06 10887847 Dolgelukkig zijn wi j met onze dochter Mette Britt Bernadette 18 april 2008 Martijn eri Nicole Smit Ooctkaap 7 1794 GW Oosterend 31 88 39 Het laatste beetje is nu op, veel was er te verduren Het kaarsje Is nu opgebrand, gedoofd zijn alle vuren Verdrietis, maar dankbaar voor de fijne jaren die we met elkaar hebben sehad, nemen wij afscheid van onze moeder, oma en overgrootmoeder Annie van Liere - Eelman weduwe van Cor van Liere o 25 januari 1929 t 20 april 2008 Adrie en Elly Pascal en Marieke Anmek, Comé Bianca en Peter Leon Jan Kees en Astrid Sebastiaan Mascha „Gollards' k 250 De Zes 12 1791 EX Den Burg Moeder is op haar kamer Er is gelegenheid tot condoleren op woensdag 23 april van 19 30 tot 20 30 uur in de carrousel van de „Gollards" en na afloop van de begrafenis in kerkelijk centrum „De Parel", Oesterstraat 11 te Oosterend De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 24 april om 11.30 uur in de Maartenskerk van Oosterend Aansluitend zullen wij moeder begeleiden naar haar laatste rustplaats, bij vader, op de Algemene begraafplaats aan de Achtertune te Oosterend. Correspondentieadres fam. A van Liere, Bosrandweg 407,1796 NE De Koog Geen bloemen Ze heeft uit haar leven gehaald wat eruit te halen viel tot het met meer ging. Onze lieve dappere Co heeft afscheid genomen van ons en van het leven. Jacoba Joanna Wilhelmina Beukema geboren Ruijgrok Geboren Overleden 14 januari 1943 19 apri 12008 te Hengelo te Texel Hans Pierre Paul Heieen Eduard t Wij hebben Co, dinsdag 22 april 2008, begraven op een mooi piekje op de begraafplaats van Ou- deschild op De Hoge Berg op Texel J.P. Beukema Hoefslag 57 1791 SE Den Burg Ouderenbond ANBO raakt zaterdag bij de voorjaarsledenver gadering twee ervaren en toegewijde bestuurders kwijt. Tine Vlas-van der Vlies was negen jaar secretaris van de afdeling Den Burg, Wil de Vries-Pantus bekleedde het voorzitterschap zelfs negentien jaar. 'Dat is eigenlijk te lang. Maar ze zeiden tegen me: dat doe jij wel, hè Wil? Zeg dan maar eens nee.' •Je mag best wat voor de gemeen schap doen', vindt Vlas. Toen ze destijds door penningmeester (en voormalig huisarts) Roelf Siebinga werd gevraagd hem op te volgen, aarzelde ze niet. 'Ik was de jongste en niet eens lid. Maar ik moest het doen, vond ik. Ik zag het belang ervan.' De Vries had eerder een soortgelijke ervaring. Ze werkte nog als directrice van verzorgingste huis Irene, toen ze dankzij bewo ner Sieme de Waard, die voorzitter was, lid van de ANBO werd. 'Ik vond het vooral belangrijk te knok ken voor het verpleeghuis in Den Burg. Ik heb wel meegemaakt dat bewoners van Irene noodgedwon gen naar Den Koogh in Den Helder moesten en huilend vroegen of ze terug mochten. Vergelijk het met de fusie tussen het Gemini en Medisch Centrum Alkmaar. We gaan erop vooruit, zeggen ze. Maar na de fusie met het ziekenhuis in Leeuwarden zijn de operatiekamers in Harlingen verdwenen en moeten de bewoners van Terschelling voor een bezoekje helemaal naar Leeuwarden. Het is zo belangrijk dat je goede voorzie ningen in de buurt houdt.' Vlas: 'Het ziekenhuis is al ver genoeg, met de boot ertussen.' De ANBO telt op het hele eiland zo'n 850 leden. Ruim de helft is lid van de afdeling Den Burg, waar ook De Waal onder valt. Die in Den Hoorn is onlangs opgeheven en de SOSA in Oudeschild is een zelfstan dige organisatie, alle andere dorpen hebben wel een afdeling van de ANBO. Samen vormen de Texelse afdelingen een eigen regio. 'Tot twee jaar geleden waren we samen met Den Helder, maar die samenwerking verliep niet zo goed. Wij zijn belan genbehartiger voor ouderen. In Den Helder, en veel andere afdelingen in Noord-Holland, zijn ze vooral bezig met het organiseren van spelletjes middagen en andere activiteiten. Dat hoeft hier niet, daar zijn andere organisaties voor, zoals de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Alleen met de kerst hebben we een gezellige middag, in De Bolder. En één per keer jaar gaan we op reis. Gelukkig constateerde de voorzitter van het Gewest van de ANBO dat we goed bezig waren en werden we voorge dragen zelf een regio te vormen.' De ANBO op het eiland is op een breed terrein actief. De Vries: 'Vooral Ondersteuning uit? Mijn indruk is positief, maar we houden het scherp in de gaten.' Daarnaast is de oude renbond gesprekspartner van veel organisaties. Zo is er geregeld con tact met de Stichting Woontij. De Vries: 'Een goede huisvesting is cru ciaal. We hebben het dan ook over aantallen woningen. Veel complexen zijn verouderd. Dat geldt voor die aan de Emmalaan en Starkenburgh in Den Burg, maar ook voor de bui tendorpen. Veel ouderen willen er niet meer in, zodat er jongeren wor den gehuisvest. Dat is ze gegund, maar daardoor willen er nóg minder ouderen in. Daar moet een oplos sing voor worden gevonden.' Hun organisatie wordt steeds seri- de zorg vinden we erg belangrijk. Krijgen de mensen de zorg die ze nodig hebben? Blijft het betaalbaar? Hoe pakt de Wet Maatschappelijke 'Je mag best wat voor de gemeenschap doen', vinden Tine Vlas-van der Vlies (links) en Wil de Vries-Pantus. euzer genomen, menen Vlas en De Vries. 'Vroeger was dat niet het geval. Toen moesten we er steeds zelf achteraan, wilden we gehoord worden. Het is allemaal wel veel zakelijker geworden. Maar dat is logisch, dat geldt voor de hele maat schappij. Het wordt ook steeds poli tieker. Dat moet wel, want de cate gorie ouderen wordt steeds groter. Daar moeten we op inspelen. Eens in de twee maanden hebben we een vergadenng met alle afdelingsbe sturen. Twee keer per jaar is er een ledenvergadering. En geregeld ook bezoeken we vergaderingen van het Gewest.' De zakelijke en politieke manier van werken heeft wel tot gevolg dat er soms flink wordt gediscussieerd. Zo verschillen beide vrouwen van mening over het nut van de dorps steunpunten, die in het kader van de Wet Maatschappelijke Onder steuning door Pharos zijn opgezet. 'Ik vind het goed dat ze er zijn. Als je moeite hebt met het invullen van formulieren, is hulp van iemand die terzakekundig is erg welkom', meent De Vries. Vlas: 'Dat is zo, maar ik heb mijn bedenkingen. Het is een duur grapje, dat wel betaald zal moeten worden. Je kunt het ook op een andere manier oplossen. Maar de tijd zal het leren.' Vorige maand besloot de ANBO samen te gaan met de FNV en ook dat besluit is met door iedereen met gejuich begroet. Vlas: 'Je loopt het gevaar in een politiek kamp te wor den ingedeeld. Ik vind dat we ons zo onafhankelijk mogelijk moeten opstellen.' De Vries: 'Het voordeel is wel dat we nu in de Sociaal Eco nomische Raad vertegenwoordigd zijn. Maar of we daar meer macht door krijgen, moeten we nog zien.' Onvrede is er vooral over de manier waarop de samenwerking tot stand is gekomen. Algemeen bestaat de indruk dat het landelijke hoofd bestuur wel erg zelfstandig heeft geopereerd. Vlas: 'We mochten ons er nog over uitspreken, maar het is onduidelijk wat er met die stemmen gebeurt. Ik denk dat dit landelijk veel leden gaat kosten. De afdeling De Cocksdorp was tegen, Oosterend was tegen, De Koog voor en Den Burg in meerderheid voor.' Dat ze na zaterdag uit het bestuur van de ANBO zijn verdwenen, vin den De Vries en Vlas niet erg. Beiden vinden het in ieder geval geruststel lend dat hun opvolging is gere geld. Ger Praamstra is de nieuwe voorzitter, Lucy Zijm-ter Wee wordt secretaris. Hanna Bakker-Zoetelief zit sinds november in het bestuur en nieuw is ook Marjan Zegers-Bak- ker. Zij worden allemaal gekozen voor een periode van vier jaar en kunnen daarna voor hoogstens nog eens vier jaar worden herbenoemd. 'Negentien jaar is eigenlijk te lang. Maar ze zeiden tegen me: dat doe jij wel, hè Wil? Zeg dan maar eens nee', vertelt de voorzitter. 'Het was leuk, maar het is goed dat er eens een ander komt. Dat zal ook veran deringen met zich meebrengen. Ik tik de notulen altijd nog uit op een typemachine en breng ze daarna per fiets rond. Mijn opvolger zal dat waarschijnlijk per computer doen', aldus de secretaris. De ledenvergadering wordt zater dag in de Burgemeester de Koning hal gehouden en duurt van 15.00 tot 15.30 uur. Aansluitend is er een feestje voor de vertrekkende bestuursleden. In koor: 'Maar daar weten we nog niets van. Dat is een verrassing.' Joop Rommets Bij het monument op de dijk van de Eendracht bespreekt Bart Witte van Staatsbosbeheer met gedeputeerde Peter Visser de plannen met Dorpzicht. Toto -.j— ••ew Het moet mogelijk zijn voor het prikken en schudden van gan zeneieren een vergunning af te geven die voor vijf jaar geldig is. Dat verwacht provinciebestuur der Peter Visser, die ervan uit gaat dat het te laat afgeven van zo'n vergunning zoals dit jaar tot het verleden zal behoren. Visser gaf tijdens een werkbezoek donderdag en vrijdag aan dat zo'n vergunning op korte termijn geen soelaas biedt voor de te verwach ten ganzenoverlast. 'Ik ga kijken of er dit jaar iets te regelen valt.' Ganzen die in toenemende mate schade aannchten op het eiland en de wijze waarop de schade wordt afgewikkeld, veroorzaken veel onvrede onder landbouwers. Ard Saai schetste donderdagavond hoe voor het plaatsen van een knalap paraat om de beesten te verjagen (een voorwaarde om in aanmerking te komen voor schadevergoeding) een hele papierwinkel moet wor den ingevuld. Ook in de hogere bestuurslagen valt er het nodige aan te merken op de afwikkeling van de schade. 'Er wordt daar gewoon gezegd dat je op bepaalde stukken waar ganzen zitten maar geen wortelen had moeten zaaien', vertelde landbouwvoorman Siem Ruiter. Gedeputeerde Jaap Bond: 'Een dossier waar ik bepaald met trots op ben.' Zover wilde zijn col lega Visser niet gaan, maar ook hij zag in dat de ganzenproblematiek op Texel uit de hand is gelopen. Hij liet zich vrijdagmorgen bijpra ten door Staatsbosbeheer over de plannen met Dorpzicht. Boeren die verwachten dat het in natuur omzetten van dit deel van Texel juist meer ganzen zal aantrekken, sprak hij tegen. 'Het gebied wordt vergraven tot een waterrijke omge ving waar ganzen zich beter thuis zullen voelen dan elders SBB ver wacht niet dat ganzen na het broe den de malse graslanden en akkers van naburige boeren zullen opzoe ken, om die vervolgens kaal te scheren. Bij het beheer van Dorp zicht zal hiermee rekening worden gehouden. SBB benadrukt dat het ganzenprobleem vooral bij de bron moet worden aangepakt: het tijdig prikken van de eieren. Achter de schermen worden momenteel naar mogelijkheden gezicht om op korte termijn met de verwachte ganzen- overlast af te rekenen. Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 TEXELSE j COURANT DINSDAG 22 APRIL 2008 In het bijzonder gaat onze dank uit naar het verple gend personeel van de „Gollards" Familie Van Liere Bedroefd zijn we door het overlijden van mijn zuster en onze tante Annie van Liere-Eelman Bertus Eelman Jan en Inge Piet en Gerrie Arie en Esther Klein- en achterkleinkinderen Tot ons verdriet moeten wij u mededelen dat, na een arbeidzaam en gelukkig leven, voor ons geheel onverwacht, is overleden mijn lieve zuster, schoonzuster en onze tante Siebrigje Christina Hazewinkel (oud onderwijzeres van de J.P Thijsseschool in Den Burg) Aalten. f Den Helder, 28 januari 1918 19 april 2008 Vries: C.G. Eden-Hazewinkel t R. Eden f Apeldoorn: H. C. Das-Hazewinkel t A A. Das t Barneveld: C.H. Hazewinkel F. Hazewinkel-ter Steege Neven en nichten Onze welgemeende dank gaat uit naar artsen en verzorgenden voor de liefdevolle verzorging in verpleeghuis Den Koogh, afdeling Wierhoofd in Den Helder. Correspondentieadres: PC Hooftstraat 17 - 3771 ZL Barneveld U kunt persoonlijk afscheid nemen van mijn zus, schoonzus en onze tante woensdag en donderdag tussen 9.00 en 20.00 uur in Uitvaartcentrum Den Helder, IJsselmeerstraat 63a. De crematieplechtigheid wordt gehouden vrijdag 25 april om 13.15 uur in Crematorium Schagerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop heeft u gelegenheid om ons te condoleren. goede reputatie. Maar waar veel van de voorgangers het er niet hadden gered, was de familie Vermuë wel succesvol. Job Vermuë was een markan te verschijning. Zijn Zeeuwse accent, maar ook zijn humor en bij tijd en wijle ongenuanceerde woordgebruik maakten hem tot een bijzondere Texelaar. 'Toen we begonnen, zaten we echt in het verdomhoekje', zei hij in een interview voor het boek dat ver scheen bij het 150-jarig jubileum van de polder. Het land onder aan de dijk dat hij had gekocht, bleek een goede voedingsbo den voor zoutminnende plan ten, landbouwgewassen leden er al snel aan verdroging. Er moest hard worden gewerkt om de grond vruchtbaar te' krijgen. 'Soms was het meer werk dan bidden", zei de gelovig katholiek. 'Het was zaterdag 3 juni 1956. Ik had nét een perceel bieten geschoffeld, de jonge plantjes stonden er prachtig fris bij.' Maar afkomstig van de Zeeuwse klei, had hij geen rekening gehouden met de vernietigende uitwer king van Texelse voorjaarsstor- men 'Toen het begon te stui ven, dacht ik: ik moet hier weg. Toen ik 's middags terugkwam dreven de bietenplanten in de sloot. De oogst was verloren.' Toen hij zich in datzelfde jaar vertilde en zes weken het bed moest houden, maakte hij ken nis met de saamhorigheid in de polder. Buren staken de koppen bij elkaar en rooiden gezamenlijk de resterende bieten. Na dat rampjaar kenterde het tij. Dankzij de ruilverkaveling verbeterde het land, kwam er stromend water, elektriciteit en noem maar op. 'Toen gingen we koekhappend heen.' Toeval of niet, toen Vermuë eens op een zondagmorgen op de dijk zat uit te blazen, bleek er een ballonnetje in de heining te hangen. Op het kaartje stond dat de ballon 225 kilometer verderop was opgelaten. In het Belgische Oedelem, het plaatsje waar zijn boerderij naar was vernoemd. Het leidde ertoe dat hij de bur gemeester van dat plaatsje nog eens op bezoek kreeg. Kort voor zijn overlijden zei hij 'intens dankbaar' te zijn dat hij 55 jaar in deze gemeenschap heeft mogen leven.' Op maat schappelijk gebied maakte de familieman zich verdienstelijk in het bestuur van de kerk en van het Texelse waterschap. Job Vermuë overleed donderdag na een kort ziekbed op 81 -jarige leeftijd. Het mountainbikepad in de Den nen wordt intensief gebruikt. Met ais gevolg dat het tracé hier en daar slijtage vertoont. Bochten zijn diep uitgereden en er zijn stukken waar de banden weg- i zakken in het mulle duinzand. Zaterdag stak een ploeg ijve rige gebruikers van het pad de handen uit de mouwen om met door Staatsbosbeheer geleverd heidestrooisel slechte stukken te verbeteren. Het is de bedoeling dat ook andere delen van het pad worden opgeknapt. \n Memoriam 'Ben jij die nieuwe boer die op Oedelem' komt? Je had beter meteen je geld in het water kunnen gooien.' Aldus begroette een TESO-matroos Job Vermuë toen de Zeeuw in 1953 naar Texel verhuisde. De boerderij in de PH-polder waar de landbouwer met echtge note Annie een nieuw bestaan wilde opbouwen, had geen

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 3