Fraaie expositie in katholieke kerk 'Badhotel symbool voor snelgroeiend toerisme' Natura 2000 baart zorg bij strandexploitanten Open Huis Quiksilver Boardriders TEXELSE j COURANT Bond iets te voorbarig met uitstel Natura 2000 QUIKSILVER*^ Eindsprint Knippenberg Memorial R!schweMe?r DINSDAG 22 APRIL 2008 Dat je met een kerk ook andere dingen kunt doen, bewijst de ten toonstelling over 100 jaar bad hotel en de ontwikkeling van het toerisme in De Koog. Hans Bak ker en Ineke Vonk slaagden er met hun beider verzamelingen moeiteloos in om in de kerk een fraai beeld te schetsen over de ontwikkeling van de badplaats in de afgelopen eeuw. De expositie in de kerk is tot en met 4 mei dagelijks geopend van 13.30 tot 17.30 uur. Bij binnenkomst prijkt het naambord Nol van Bertus, wie daar overheen kijkt, ziet een panoramaschilderij van zeker tien meter breed en drie meter hoog van De Muy. Het werd ooit gemaakt door Johan Reydon en stond jaren in de schuur van Harry Wuis. Feest van herkenning zijn de vele foto's uit een grijs ver leden van De Koog, op het altaar is tijdelijk een overzicht van foto's over de ontwikkeling van het Bad hotel. In een vitrine allerlei prullaria uit het hotel dat in de hoogtijdagen een vaste pleisterplaats was voor gasten uit de hoogste lagen van de samenleving. Ook nog een jasje dat door de ober werd gedragen, oude typemachines met authentie ke rekeningen en camera's van het type waarmee prominente gasten fotografeerden. Verder documenten over de door de bezetters bevolen sloop van het hotel in de Tweede Wereldoorlog en de herbouw na de bevrijding. Bijzonder is ook een fotoboek, waarin exploitant Joop Kikkert is te zien als bassist bij de destijds vermaarde Rythmische Eilanders. De openingshandeling werd ver richt door Hannie Maas en Kinie van Oord, kleindochter van Joop en Kinie Kikkert. Kinie van Oord ver telde hoe ze als meisje regelmatig in het hotel van haar grootouders logeerde. 'We werden daar door de medewerkers gruwelijk verwend. Er bestond in het hotel één belang rijke regel: alles voor de gasten, met als toevoeging dat de familie Kikkert er ook veel aan deed om het de medewerkers naar de'zin te maken.' Ze noemde haar opa 'een glamourman, die elke avond in de lounge een rondje langs de gas ten maakte'. 'Oma was een chique dame, down to earth, de sterke vrouw op de achtergrond. Als een soort broer van mijn moeder was Aris er altijd voor ons. We speelden tikkertje in de keuken, saboteerden de lift en braken in in de kamers.' Aan die vrijheid kwam een eind toen de strengere heer Reimers bedrijfs leider werd.' Een ander kind dat opgroeide in een hotel (Opduin) was Harry Wuis, die namens de Texelse Hotelvereniging sprak. Hij verhaalde hoe hij als kind 's morgens brood haalde bij de bakker, de schoenen van gasten poetste, nachtspiegels leegde, de kippen voerde en eieren raapte en strandhuisjes bouwde, om vervolgens te bidden dat ze niet door de zee werden verzwolgen, wat tijdens een storm in 1984 toch gebeurde. Hij noemde het pionie ren. 'De hotellerie was en is de voorloper van het toerisme.' Veel lof was er voor Hans Bakker, die een kleine twee jaar geleden op Rob van de Werff van appartementenhotel Prins Juliana was afgestapt, met de mededeling dat het eeuwfeest naderde. Als oud-personeelslid had hij veel spullen bewaard en wsa hij de stuwende kracht achter de jubileumviering. Er ging veel tijd in Hannie Maas en Kinie van Oord, kleindochter van Joop Kikkert die voorheen het Badhotel exploiteerde, openen de tentoonstelling. zitten. 'Mijn vrouw kan het woord groeiende toerisme in De Koog'. Bakker. De twee verhaalden in een Badhotel niet meer horen.' Ludiek was een toneelstukje van decor met oud servies, theepot- Burgemeester Geldorp, die als kind Janka Daalder en Paul van der Vis. ten en een petroleumstel over de met haar ouders haar eerste vakan- De eenakter 'Die goeie ouwe tied' geschiedenis van De Koog en roem- tie op Texel vierde, noemde het was net na de oorlog geschreven ruchte strandingen. Over schepen Badhotel 'het symbool van het snel- en van zolder gehaald door Jaap waar aan boord zoveel alcohol werd Paul van der Vis en Janka Daalder gingen in de eenakter 'Die goeie ouwe tied' terug in Beeld van de expositie in de katholieke kerk van De Koog. gedronken, dat zelfs de aardappels in wijn werden gekook, een drijven de doodskist en andere gestrande vaartuigen. Maar ook over drenke lingen die in een dronken bui in de bedstee van de dochters van de heer des huizes belandden. Komende woensdag is er om 14.30 uur in De Hof een middag voor Kogers en oud-Kogers. Tekst en foto Gerard Timmerman Succes voor turners Acht Texelse turnsters deden zater dag in Den Helder mee aan een wedstrijd in de competitie van de zesde en zevende divisie. Zes van hen gingen met een medaille naar huis. Maartje Serlé werd met 34,35 punten eerste in de instap zesde divisie, Lisa Buijs werd vierde (32,55). Myrthe Kalf verloor punten op de ongelijke brug en de balk, die ze ondanks goede prestaties op de vloer en sprong niet meer kon compenseren. Ze werd uiteindelijk twaalfde. Bij de instap zevende divisie moesten Mandy Bar- horst en Tawa Schilling verstek laten gaan. Aimee Sardijo presteerde heel goed (33,5), maar kwam door de nóg sterkere tegenstanders niet ver der dan de vijfde plaats. Met name haar sprong was erg sterk (9,40). Bij de jeugd zesde divisie sleepte Lisanne Wit met een vierde plaats een medaille in de wacht. Jolien van der Linde en Elma van Garderen Geugd zevende divisie) gingen met een tweede en derde prijs naar huis. Emma Véeger (senioren zesde divisie) turnde een uitstekende wedstrijd en werd derde. Uitslagen: (achtereenvolgens sprong, brug. balk. vloer en totaal) Maartje Serie (9,05, 8,05, 7,80. 9.45, 34.35): Usa Bui)S (8,90, 7,00. 7,20. 9,45, 32,55), Myrthe Kalf (8,55, 5,65,4,75,8,15,27,10); Aimee Sardijo (9,40, 8.15, 7,95, 8,00, 33,50); Lisanne Wit (8,65, 7,85, 7,60. 7.90,32,00); Jollen van der Linde (9,15. 8.05, 7,40, 8,50, 33,10); Elma van Garderen (9.05. 8,85. 6,50, 8,40. 32,80); Emma Veeger (8,10.6,80, 7.50.7.90.30,30). Golfdames derde Door zondag op de golfbaan van Oogduyne te winnen van De Waterlandse, heeft het dames team van de Texelse golfclub een derde plaats behaald in de com petitie van de NGF. Vorig jaar ein digde het team nog als laatste. Het team, bestaande uit Gerdi Rey- ers, Marijke de Beer, Petra Keijser, Maeike van der Schaaf, Lot van Schelt en Suze van Hattem, gaf De Waterlandse het nakijken en besloot de laatste wedstrijd met een resultaat van 15-3, wat twee matchpunten opleverde. Zondag wordt op de Texelse golfbaan de laatste strijd geleverd tussen GVN en Oogduyne. Beide teams hebben zes matchpunten, slechts één team promoveert. Ook De Waterlandse en Harderwold meten hun krach ten in deze laatste wedstrijd. Bed ie teams hebben nog nul punten. De strandexploitanten willen dui delijkheid over de 'uitstralingsef fecten' van de Natura 2000-gebie den voordat die definitief worden vastgesteld. Dat zei voorzitter Jur Schuiringa van de Vereniging van Strandexploitanten Texel tijdens het bezoek van gedeputeerde Jaap Bond en diverse Statenle den van de provincie Noord-Hol land aan Texel. Strandtenten zelf vallen net buiten Natura 2000, maar zijn er wel door omgeven. Landinwaarts krijgen ze met het gebied Duinen en Lage Land Texel te maken en aan de andere kant met het gebied Noord zeekustzone waar het strand onder valt. Volgens Schuiringa is het nog vol strekt onduidelijk wat strandtenten straks nog wel mogen doen en wat strijdig is de natuurwaarden in de gebieden. 'Mag je bijvoorbeeld nog tien vierkante meter bijbouwen zonder dat je meteen een complete milieu-effect-rapportage moet laten uitvoeren. Er is wel veel aandacht voor de ecologie, maar met voor economie.' Volgens hem is han dig als bijtijds duidelijkheid wordt geschapen. Schuiringa hield eveneens een plei dooi voor het wettelijk invoeren van een basisbreedte op het strand van minimaal 150 meter. 'Dat is dan een strook die ook bij hoogwater droog blijft, zodat niet met hun handdoek je op nat zand hoeven te liggen.' De VST vond de gedeputeerde aan haar zijde. Bond liet weten dat er brieven aan de minister Van der Hoeven (Econo mische Zaken) en staatssecretaris Huizinga (Verkeer en Waterstaat) zijn gestuurd om het begrip 'econo mische zone' op het strand wettelijk geregeld te krijgen. Rijkswaterstaat hoeft wettelijk alleen te suppleren om de kustveiligheid op peil te hou den. Ze hoeft geen suppleties te verrichten om het strand econo misch aantrekkelijk te houden. Schuiringa wees erop dat twee jaar achter elkaar een te smal strand funest is voor de economie. 'Toeris ten gaan dan ergens anders heen en je krijgt een economische kaalslag die niet meer is in te halen.' Volgens de VST-voorzitter zijn momenteel de stranden bij paal 9, paal 12 en paal 28 te smal aan het worden. Tijdens de bijeenkomst, die werd gehouden bij de Zeester, liet hij de aanwezi gen meteen in de praktijk zien dat het strand bij paal 17 ook aan het afkalven is. TVL en TVO roerden de nadere aan wijzing van de Natura 2000-gebie- den eveneens aan. TVL-voorzitter Bart Robbers stelde dat gebruikers van -de betreffende gebieden de kans moeten knjgen zelf de bijbeho rende beheerplannen op te stellen. In die plannen wordt omschreven welke activiteiten in een gebied gel den als 'bestaande activiteit'. Hij vroeg lokaal maatwerk toe te pas sen. Als voorbeeld hoe het niet moet, verwees Robbers naar de bushaltes die de provincie zonder overleg met Texel langs de Pontweg heeft gerealiseerd. Gedeputeerde Jaap Bond van de provincie Noord-Holland had vrij dagochtend een boodschap die de aanwezigen bij paal 17 als muziek in de oren klonk. Hij wist te melden dat minister Verburg (LNV) de definitieve aanwijzing van nieuwe Natura 2000-gebie- den heeft uitgesteld tot septem ber 2009 in verband met duizen den bezwaarschriften. Navraag bij het ministerie van LNV en de gemeente leerde gisteren dat de gedeputeerde volledig gelijk heeft, maar dan wel als het gaat om de aanwijzing van Natura 2000- gebieden die onder verantwoorde lijkheid van de provincie vallen. De drie Natura 2000-gebieden waar Texel mee te maken krijgt, vallen echter onder verantwoordelijkheid van het rijk. waardoor het uitstel aan Texel voorbij gaat. Minister Verburg bestempelt de drie gebieden naar verwachting in of na de zomer definitief als Natura 2000- gebied. Dat betekent voor Texel dat daarna pas het opstellen van de beheerplannen plaatsvindt en met vóóraf zoals waarschijnlijk gebeuren gaat bij de gebieden die onder de provincie vallen. De beheerplannen moeten uiterlijk drie jaar na het defi nitief aanwijzen van de Natura 2000- gebieden zijn vastgesteld. 'Maar de verwachting is dat dat wel wat vlugger moet gebeuren', aldus een woordvoerder van de gemeente. De Dienst Landelijk Gebied, onderdeel van het ministerie van LNV, heeft de regie over het opstellen. Texel krijgt straks te maken met de Natura 2000-gebieden Duinen en Lage Land van Texel, Waddenzee en Noordzeekustzone. Het gebied Waddenzee wordt van toepassing op de Hors, de Schorren. Vlakte van Kerken en het duingebied rond de Robbenjager. Onder het gebied Duinen en Lage Land van Texel val len Waal en Burg, Dijkmanshuizen, de Zandkes, de Bol, Ottersaat, de Hanenplas, Korverskooi, de Den nen, de Petten en het duingebied inclusief de binnenduinrand. eerste kennismaking met het eiland direct goed en zag ze een eigen zaak in De Koog meteen zitten Muskee is samen met haar medewer- ker$ trots op de kledingzaak en de merken die ze verkopen. Het is een sport voor ze om klanten van goed en persoonlijk advies te voorzien. Om de kleding op een leuke manier aan het publiek te laten zien houdt de Quiksilver Boardriders Club aan staand weckend Open Huis. Op 25 en 26 april kunnen geïnteresseerden onder het genot van een hapje en drankje de trends voor het voorjaar en de zomer bekijken. De kleding wordt door eigen modellen geshowd. Ter kennismaking krijgen belang stellenden een waardebon waarmee de klant 10 procent korting krijgt op een aankoop. De waardebon is direct of op een later tijdstip inwis selbaar. Vanaf 10.00 uur is de winkel geopend. De Quicksilver Boardriders Club is te vinden in de Dorpstraat, num mer 4 in De Koog. Telefoonnummer 317718. BOARDRIDERS CLUB De Koog is sinds enige tijd een spor tieve winkel rijker. De Quiksilver Boardriders Club. Een mooie zaak voor liefhebbers van de kledingmer ken Quiksilver en Roxy. Merken die beelden van uitbundige kleuren en dessins, surfers, st rand en zon oproe pen. Laat de zomer maar komen! Quiksilver en Roxy worden exclusief op Texel en in de kop van Noord-Hol land door de Quiksilver Boardriders Club verkocht. Hiermee onderscheidt de kledingzaak zich van andere aan bieders in De Koog en omgeving. Zowel mannen als vrouwen en kinde ren kunnen er terecht voor sportieve en modieuze kleding. Tot het assor timent behoren ook hippe slippers, vrolijke badkleding, stoere shorts en accessoires als brillen en horloges. 'Een droom wordt werkelijkheid' Joyce Muskee runt de zaak in De Koog. De enthousiaste ondernemer komt uit Den Helder en was de afge lopen jaren in Alkmaar werkzaam. Hier was ze verantwoordelijk voor de inkoop voor ABS-store van I.ex Bruggeman. 'Een hele leuke en dyna mische jeanswereld', legt Muskee uit. Toch begon haar ondernemersbloed harder te stromen toen de gelegen heid zich voordeed om zelfstandig ondernemer te worden. 'Deze zaak is een droom die werkelijkheid wordt', aldus Muskee. Bovendien bevalt Texel haar prima. Volgens Muskee was de Samen met zijn trainingsmaatjes uit Den Helder deed Sverre Eschweiler afgelopen weekend in Amsterdam mee aan een toernooi voor 12- tot 17-jarigen. Er deden veel jonge iopers mee, reden voor deelnemer Albert Hoven om te constateren dat sprake was van een goede mix. Piet Postma reed mee als wedstrijdleider, chauf feur Erwin van der Linde begeleidde de lopers over het strand, Henk de Vries bestuurde de bus waarmee de overige lopers in noordelijke richting reden Recreanten spelen beslissingsduel De recreatieteams van Oosterend en Texel maken zondag in een onderlinge beslissingswedstrijd uit wie zich de beste van dit seizoen mag noemen. Texel voetbalde in 12 wedstrijden 30 punten bij elkaar. Oosterend kwam in 16 wedstrijden tot een totaal van 31. 'Volgens de Omdat de andere zwemmers van zwemvereniging Hoorn meededen aan een toernooi in Luxemburg, was hij de enige om de eer van de vereniging hoog te houden. Coach was Rinus Boers, trainer van Noord- kop-Zeemacht uit Den Helder. Er deden ongeveer zeventig verenigin gen uit heel Nederland mee. Eschweiler kwam urt op de 200 meter wisselslag, de 100 m vrije slag en de 100 m rugslag. De 200 m wisselslag legde hij af in een nieuw persoonlijk record (2.28.70), goed voor een 8ste plaats in zijn leeftijds categorie. In het algemeen klasse ment werd hij 15de. De 100 m vrije slag legde hij af in 0.55.63. Hiermee werd hij tweede in zijn leeftijdscate gorie. Voor de 100 m rugslag had hij 1.05.28 nodig. Met deze tijd werd hij vierde. Beide tijden waren een mooi persoonlijk record en tevens goed voor een negende plek in het klas sement. Op beide afstanden ver diende hij ook een finaleplaats. reglementen van de KNVB moet je in zo'n geval - in een competitie met veel afgelaste wedstrijden - het team met de meeste punten tot winnaar uitroepen. Maar Texel heeft er maar eentje minder. Dat von den we zo oneerlijk dat we hebben besloten het maar zo op te lossen', vertelt competitieleider Gerard Vee ger. De wedstrijd wordt gespeeld op één van de velden van Texel'94 en begint om 10.30 uur. Straffe noordoostenwind, onre gelmatig strand en stuivend zand. 21 Texelse estafettelopers die van vrijdag op zaterdag mee deden aan de Jan Knippenberg Memorial, een estafetteloop van Hoek van Holland naar Texel over 160 kilometer, hadden het zo nu en dan zwaar te stellen met de elementen. Maar glimmend van trots gingen ze zaterdagmiddag wel over de finish. Zelf heeft de 11 -jarige Eva van Haren Jan Knippenberg, de geschiedenis leraar en lange- afstandsloper die in 1995 overleed, met gekend, maar van zijn legendarische prestaties heeft ze wel gehoord. 'Daar is op school wel het een en ander over verteld.' Aan de tweejaarlijkse tocht die wordt gehouden om de herin nering aan deze Texelaar hoog te houden, heeft ze met plezier mee gedaan. 'In heb nooit eerder mee gedaan. maar het was leuk. Ik heb drie keer drie kilometer gelopen. Alleen bij het wisselen duurde het wachten wel eens wat lang.' Koud heeft ze het niet gehad.' Op de Hogeberg brachten de lopers een kort bezoek aan het graf van Knip penberg, die zaterdag jarig zou zijn geweest. Daan Welboren van Nauta Boek, die de lopers zaterdagmid dag een warm welkom bood, heeft Knippenberg nog gekend. 'We spraken eens af voor een rondje van twintig kilometer.' Toen ze aan het eind waren, verbaasde de ultra loper Welboren met de opmerking dat hij nog een rondje ging. Nauta Boek schonk alle lopers een exem plaar van de herziene versie van het boek 'De mens als duurloper' van de in 1995 overleden Jan Knip penberg. Jonge estafettelopers passeren de finish in Den Burg.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5