w Texelaars krijgen koninklijk lintje carina fïï Cjrocn kwarts Jéxels in het harL. Texel Zondag open SP pleit voor alternatieve plek Kraakactie Karseboom beëindigd op 30 april Met smoes naar gemeentehuis f Bladeren door boek gesneuvelde oorlogsvliegers Panorama low budget 'hotel' Bosscha vastberaden 140 bedden te verhuren Peter Kaan schenkt orgel aan museum Kantoorvakhandel I OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12269 VRIJDAG 25 APRIL 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Vier Texelaars zijn koninklijk onderscheiden. Peter Quartel, Willem Grisnigt, Siep Eldering en Annie Vlaming-Troost mogen zich vanaf vandaag Lid in de Orde van Oranje Nassau noemen. Het vier tal werd vanochtend onder valse voorwendselen naar het gemeen tehuis gelokt, zodat loco-burge meester Nico Kikkert hen het bij behorende lintje kon opspelden. Of alle huldigingen inderdaad heb ben plaatsgevonden, was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Onzekerheid was er vooral over Annie Vlaming. Voor haar was de smoes bedacht dat er een evalu atiebijeenkomst was van Texelaars die - net als zij - 'Gast van de Raad' zijn geweest. Maar tegelijkertijd werd ze verwacht bij een bijeen komst aan de overkant, waar haar broer en schoonzus een koninklijke onderscheiding kregen... Alle gedecoreerden hebben zich op een bijzondere manier ingespan nen voor de samenleving. Lange lijsten met aansprekende verdien sten vergezelden het persbericht dat de gemeente woensdag (onder De kraakactie in De Karseboom wordt op 30 april om 23.55 uur beëindigd. Dit nadat eigenaar Frits Langeveld had aangekon digd naar de rechter te zullen stappen. Zijn verzekering zou per 1 mei namelijk de polis opzeggen. Via bemiddeling door de Texelse afdeling van de Socialistische Partij kwam het tot een akkoord. De SP steunt de krakers in het zoeken naar een alternatieve ont moetingsplek in Den Burg. Eind maart bezette een groep Texel se jongeren de al jaren leegstaande Uitgave v i v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg embargo) naar de media stuurde. Quartel was van 1981 tot 2007 als vrijwilliger in dienst van de KNRM. Hij was onder meer 'helper aan de wal' en (plaatsvervangend) tractor drijver. Ook Grisnigt maakte zich verdienstelijk voor de reddingmaat schappij. Hij maakt sinds 1986 deel uit van de plaatselijke commissie, waarvan de afgelopen dertien jaar als secretaris en penningmeester. Eldering is al vele jaren actief voor de dorpscommissie en de onder nemersvereniging van Oosterend, penningmeester van de diaconie van de Protestante Waddenge meente en penningmeester van de twee Wereldwinkels. Verder spant hij zich belangeloos in voor een zieke dorpsgenoot, helpt hij min derbedeelden met het inrichten van hun woning en heeft hij asielzoekers bijgestaan. Troost is al sinds 1965 actief voor de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn. Ze doet dat in vele functies, onder meer als leidster van de zondagschool, ouderling en (hulp)koster. Daarnaast is ze zeer betrokken bij de FNV Vrouwenbond en de Hoornder reis- vereniging en bezoekt ze mensen die eenzaam of alleen zijn. Burgemeester Geldorp bladert met kinderen door het boek dat Bram van Dijk samenstelde over oorlogsvliegers die in de Tweede Wereldoorlog op Texel verongeluk ten. Met daarin de namen en foto's van jongens en mannen die soms amper een jaar of vijf, zes ouder waren dan de scholieren en die op Texel begraven liggen. Het bezoek dat leerlingen van de Thijsse-, de Jozefschool en de Fontein donder dag aan het ereveld van de geal lieerden op de Algemene Begraaf plaats brachten, maakte indruk. Er werden bloemen gelegd bij de gra ven, nadat tijdens de bijeenkomst 'Adopteer een monument' in de raadszaal gedichten waren voorge lezen. Daar luisterden de kinderen ademloos naar Gerard Witte en Wim Slaman, die vertelden over hun belevenissen tijdens de oorlog. De twee Texelaars zaten onderge doken in De Peel. Meer hierover elders in deze krant. (Foto Harry da Graat/Beeldbank Te:iel) Windmolen Technisch onderzoek van Nuon wijst uit dat een zwakke plek in de as de oorzaak was van het uiteenklappen van de windmolen. Slijtage en de storm zorgden voor een combinatie van factoren waardoor de windmolen het uiteindelijk begaf. Pagina 2 m De Waal De Waal behoudt de komende zeven jaar het recht op twintig nieuwe woningen. De gemeenteraad stem de dinsdag weliswaar in met de Woonvisie Texel 2008-2015, maar ging niet akkoord met het daarin opgenomen voorstel de bouw van tien extra huizen in Oudeschild ten koste te laten te gaan van De Waal. Pagina 5 m Historisch besluit 'Een vrij historische beslissing.' Aldus kenschetste burgemeester Geldorp de streep die een kleine meerderheid in de raad dinsdag avond door nauwe samenwerking met de andere Waddeneilanden haalde. Texels Belang en WD vonden het nog te vroeg voor een definitieve afwijzing, maar de andere partijen verklaarden dat de besprekingen al lang genoeg hebben geduurd en liever de band met de Kop van Noord-Holland aan te halen. Burgemeester Geldorp was duide lijk teleurgesteld over de gang van zaken en probeerde de politiek nog op andere gedachten te brengen. Volgens haar was het plan van aan pak waar de andere eilanden hun goedkeuring aan hadden gegeven het best mogelijke en was er geen weg terug. Pagina 7 Karseboom. Niet zozeer om er te wonen, maar vooral om het er met vrienden gezellig te kunnen maken. Time Out is voor deze jongeren, vari ërend in leeftijd van 18 tot 24 jaar, geen optie. 'Het is voor beneden de 18, er wordt geen alcohol geschon ken en er mag niet worden gerookt.' Ook cafés vindt deze groep geen alternatief. 'Te duur en je mag er geen jointje opsteken.' Gert Jan de Vreugt van de SP: 'Hun kraakactie moet vooral worden gezien als een signaal dat er voor deze groep een belangrijke voorziening ontbreekt.' Begrip kon Langeveld nog wel opbrengen, maar toen zijn brand verzekering zou worden opgezegd, was hij er snel mee klaar. Ook de gemeente voelde zich aangespro ken. 'Er zijn meerdere gesprekken geweest met de burgemeester, die het zó belangrijk vond, dat ze zelfs haar vrije tijd ervoor over had', ver telt Langeveld. 'Er zit een horeca- bestemming op het pand en als je daar feestjes gaat organiseren, dan staat dat op gespannen voet met onder meer de horecawetgeving en moet er worden gehandhaafd. Lees verder op pagina 11 Emotionele momenten in het Mari tiem en Juttersmuseum, waar Peter Kaan woensdagmiddag zijn draaior gel officieel overdroeg aan de nieuwe eigenaren. De-excentrieke orgelman is ziek en omdat het er met meer van zal komen dat hij nog met het orgel tje op pad gaat, vond hij de tijd geko men zijn lust en zijn leven een goede bestemming te geven. Achtentwintig jaar lang reed hij met het orgeltje markten, braderieën en andere fees telijke evenementen af om er geld mee op te halen voor de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Willem Grisnigt, secretaris/penning meester van de reddingmaatschap pij, becijferde dat Kaan in al die jaren tienduizenden euro's voor het goede doel heeft ingezameld. Om daar bij stil te staan, werd in het museum een sfeervolle bijeenkomst met koffie, koek en mooie toespra ken gehouden en kreeg de orgelman een prachtige oorkonde. Dat Kaan de redders een warm hart toedraagt, bleek de afgelopen weken ook in het ziekenhuis, waar hij - tot verbazing van zijn medepatiënten - de pieper van de KNRM in bed bij zich droeg, om maar op de hoogte te blijven van wanneer de reddingboot uitvoer. Het orgel krijgt een vaste plaats in het museum, op hoogtijdagen gaat col lega-orgelman Rinus Kuiper er mee op pad. Peter Kaan (links) in een onderonsje met Willem Grisnigt van de KNRM. ir'oto March Hei/nan) Ondernemer Geert Bosscha heeft met Partex BV, eigenaar van jeugdherberg Panorama, een huurcontract afgesloten. De ondernemer uit Den Burg wil er komend seizoen op low budget basis slaapplaatsen gaan verhu ren. Geen 20, die er volgens de gemeente in mogen, maar de 140 die nog in het bestemmingsplan staan. Het merendeel van de bedden is weliswaar verplaatst naar Stayokay, de gemeente was vergeten dit te verwerken in het bestemmingsplan. Met als gevolg dat er in theorie nog 140 bedden in Panorama kon den worden geëxploiteerd. Toen dit vorig jaar werd ontdekt, besloot de raad tot een voorbereidingsbe- sluit dat dit moet voorkomen. Dit voorjaar ontstond commotie toen bleek dat het bestemmingsplan nog steeds met was aangepast. Op 8 april 2008 ging de raad daarom opnieuw akkoord met een voorbe- reidingsbesluit, in feite een voort zetting van het eerste besluit. Met de belofte van wethouder Kikkert dat hij met een zogeheten postze gelplan Panorama alsnog zal 'dicht- Kans op herstel beeld Wolkers Wolkers kunstwerk 'Tot hiertoe en niet verder' op de dijk van de Prins Hendrikpolder keert mogelijk terug. Na Wolkers' overlijden kwam er op Texel een beweging op gang om het glazen beeld dat enige jaren geleden totaal werd vermeld weer te herstellen. Bart Robbers, tot gis teren voorzitter van TVL, hield hier voor eind vorig jaar een pleidooi. Donderdagavond meldde hij Hans Roeper, die het initiatief nam tot het door Wolkers gemaakte eerbetoon aan Thijsse in de eendenvijver, en boekhandelaar Theo Timmer aan zijn zijde te hebben. Er zijn op ini tiatief van het drietal onder andere gesprekken gevoerd met Klarina Wolkers en het hoogheemraad schap. Na dit 'verkennend onder zoek' meldde Robbers gisteren wat cryptisch dat 'er ruimte is om con crete actie te initiëren'. timmeren'. WD'er Jos de Wolf gaf toen aan dat een ondernemer die er een groot hotel zou willen beginnen, juridisch wel eens sterk zou kunnen staan. Bosscha (twee jaar geleden vierde op de kieslijst van de WD) is dezelfde mening toegedaan en naar eigen zeggen bereid hiervoor naar de rechter te stappen. Met ingang van woensdag mag hij zich pachter noemen van Panora ma. 'Het is de bedoeling dat op die plek twee huizen worden gebouwd, maar ik heb begrepen dat dat nog wel even zal duren. Ik heb een half uurtje met Paul Krugers gesproken en toen waren we er uit.' Hij huurt een leeg pand, waarin ook de keu ken volledig is ontmanteld. 'Ik heb in de loop der jaren veel contacten opgebouwd en weet waar ik moet zijn als er wat moet gebeuren. Die 140 bedden kan ik morgen hebben Douches zijn er nog wel. ontbijt serveren we niet ter plekke. Low budget, we geven onze gasten het advies dat ze voor hun natje en droogje in Den Burg terecht kunnen. Ik weet nog wel een leuk zaakje aan de Stenenplaats. Maar er zijn hier ook voldoende andere onderne mers. Maar voorlopig ga ik nog met open, eerst even polsen wat er kan en hoe we het gaan doen.' Bosscha huurt Panorama tot 22 oktober. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 27 april van 10.00 tot 17.OO uur 10% KORTING VOOR VOORDEELPASHOUDERS Abbewaal 10, Den Burg, tel.: 0222 - 314 567 v w.gamma.com SGemeente Texel Gewijzigde openingstijden Van woensdag 30 april tot en met maandag 5 mei is het gemeentehuis gesloten. Gedurende de sluitingsperiode kan er geen aangifte van geboorte worden gedaan. Bij een overlijden kan contact worden opgenomen met een van de begrafenis ondernemers. Gemeentewerken is vrijdag 2 mei normaal geopend. Voor storingen en cala miteiten in riolering e.d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. Dan wordt u automatisch doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het huisvuil en bedrijfsafval van woensdag 30 april wordt op dinsdag 29 april opgehaald. Het huisvuil en bedrijfsafval van donderdag 1 mei wordt op vrijdag 2 mei opgehaald. Het huisvuil van maandag 5 mei wordt op woensdag 7 mei opgehaald. Het bedrijfsafval van maandag 5 mei wordt op dinsdag 6 mei opgehaald. Zet uw grijze en/of groene container 's morgens vroeg aan de straat. De wagens rijden een andere route waardoor het tijdstip waarop de bak wordt geleegd kan afwijken. Grof vuil Op dinsdag 6 mei wordt geen grof vuil opgehaald. Let op! Vraag tijdig uw documenten aan! Vanwege de viering van Koninginnedag, Hemelvaartsdag en Bevrijdingsdag is het gemeentehuis een lange periode achtereen gesloten, namelijk van woens dag 30 april tot en met maandag 5 mei. Het is daarom belangrijk om tijdig uw documenten, zoals parkeerkaart, rijbewijs of reisdocument bij de gemeente Texel aan te vragen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1