Texelaars over onderduikperiode 'Na de bevrijding ervoer ik pas wat vrijheid was' De Waal houdt recht op twintig woningen Bezwaar telt 24 punten Koffiecafé niet eerder open dan in augustus TEXELSE j COURANT Tussenpaus TVL zwaait af Robbers: vertrouwen in 'overtuigende aanpak VVV' 'Omzetderving door bouwput Stenenplaats' ivero i,:os; WEBBEN WE NOU THUIS HET GflS 1 WEL UlT CEPRQWdI |ZEG WEBO'j LRMP3E 6E2ien rhNroo^lsoci 0ir-o<(-ioo8 VRIJDAG 25 APRIL 2008 Per trein naar een wildvreem de omgeving, slapen in een stroklamp, vluchten in een graan veld en bij een bombardement zelfs een sprong in de schutters- put van een Amerikaanse soldaat. Als onderduikers in De Peel maak ten Gerard Witte en Wim Slaman het nodige mee. Slaman: 'Pas toen we op 29 september 1944 door de Engelsen waren bevrijd, ervoer ik wat vrijheid was.' De twee vertelden donderdag over hun belevenissen tijdens de bijeen komst 'Adopteer -een monument' voor leerlingen van de basisscholen uit Den Burg. Beiden zaten gedu rende de oorlogsjaren ondergedo ken in Brabantse Peel. Ze waren zestien toen de oorlog begon. Witte: 'Ik moest voor de Arbeidseinsatz naar Duitsland, maar dat voelde ik niets voor.' Via een kennis hoorde hij over een onderduikadres. Sla man: 'Ik werkte op het distributie kantoor en werd verplicht bij de arbeidsdienst te gaan. Daar werd je gehersenspoeld, zodat je pro-Duits werd en daar had ik helemaal geen zin in.' Ze vertelden hoe ze beiden met de trein naar Weert vertrok ken. Slaman had geen koffer, dus maakte de plaatselijke timmerman er eentje van hout. Van een kistje, het hengsel leek veel op de klink van een deur. Aan dergelijke kof fers kon je de jongens herkennen die naar in Duitsland aan het werk moesten. Slaman: 'Onderweg kwa men we in de trein de kapper uit Oudeschild tegen. Hij vroeg waar we heen gingen. Dat was natuurlijk topgeheim, we zeiden naar West friesland. Daar zijn we uitgestapt en later weer ingestapt.' Via Weert en een flinke voettocht kwamen de twee, onafhankelijk van elkaar, bij verschillende onderduikadressen in de Peel terecht. Beiden werkten op het boerenland. Ondanks dat de gezinnen waar ze onderdoken niet op al die extra mensen waren ingesteld, leden ze geen honger. 'We zijn nooit tekort gekomen.' Sla man moest wegens omstandighe den na verloop van tijd wel op zoek naar een ander onderduikadres. Dat lukte aanvankelijk niet. 'Toen kwam ik bij een stroklamp en heb die uitgehold. Daarin heb ik geslapen.' Met een flinke baard meldde hij zich na enige dagen bij de plaatselijke kapper, die hem via-via van een nieuw adres voorzag. Op de vraag van meester Jan Joustra of ze iets merkten van de oorlog, zei Witte: 'Dat wel en we hadden minder vrij heid. Er was wel eens een razzia, maar we zaten zo afgelegen dat we dat al ver van tevoren hoorde aan komen. We hebben nooit hoeven vluchten.' Hij vertelde wel hoe hij bij een razzia eens twee maanden in een soort onderkomen van turf in de buitenlucht had geslapen. Toen zijn onderduikadres in de frontlinie was beland, vluchtte hij naar een nonnenklooster. 'Het was daar mooi en er werd veel gebeden, maar als er ook maar een muis een wind liet, werd er al alarm geslagen.' Vertier was er op zondagmiddag. 'We dronken dan een glaasje bier. Dat kostte twaalf cent.' Slaman belandde eens in een bombarde ment 'Dat was tijdens de bevnjding in september 1944. De Duitsers schoten gericht op de kerk. Daar zat ik dicht bij. Ik zag toen een Ameri kaanse soldaat in een schutters putje en daar ben ik zo ingespron gen. Toen ik opkeek, zag ik dat hij zich rustig aan het scheren was. Hij was aan de oorlog gewend, ik niet.' Slaman vertelde hoe hij eens met een vervalst persoonsbewijs door de Duitse controles moest. 'Dat was best wel angstig.' Witte hield een paar souvenirs aan de oorlog over. 'Een pamflet dat door de geal lieerden werd uitgestrooid, waarin de invasie van Normandië beschre ven stond, een ring van aluminium en een embleem van een Schotse militair. 'Vijftig jaar na dato kreeg ik familie van hem aan de telefoon en twee jaar geleden heb ik zijn zoon op bezoek gehad.' Beiden hebben goede contacten aan hun onder- duikerstijd overgehouden. Andere Texelaars bleven door hun tijd in De Peel zelfs aan een Brabantse vrouw hangen. Witte: 'Ik heb er een leuke tijd gehad en ik ben de mensen die ons toen hielpen nog steeds dank baar.' Op 7 juni 1945, toen de Russenoor log op Texel ten einde was. keerden ze terug op het eiland. Behouden vaart De Waal behoudt de komende zeven jaar het recht op twintig nieuwe woningen. De gemeente raad stemde dinsdag weliswaar in met de Woonvisie Texel 2008- 2015, maar ging niet akkoord met het daarin opgenomen voorstel de bouw van tien extra huizen in Oudeschild ten koste te laten te gaan van De Waal. Het college had het voorstel inge diend omdat er in De Waal geen concrete plannen voor woningbouw zijn. Bovendien is bouwen er pro blematisch. omdat het dorp mid denin een zogeheten uitsluitings- gebied ligt. Verwacht wordt dat er in Oudeschild met het aanleggen van nieuwe bedrijventerreinen wél extra behoefte aan woningbouw ontstaat. Het besluit van de gemeenteraad kwam als een opluchting voor de dorpscommissie van De Waal. die op het laatste moment aan de bel had getrokken. 'Door nu al tien woningen te verschuiven naar een ander dorp, wordt De Waal met plannen voor vernieuwing of uitbrei ding van het dorp beperkt', meldde voorzitter Edo Kooiman in een brief die vlak voor de vergadering naar het college en de raad werd gestuurd. Dat er nu geen concrete plannen liggen, wil volgens hem niet zeggen dat deze er de komende zeven jaar niet zouden kunnen komen. Kooiman maakte excuses voor het late tijdstip van het versturen het bezwaarschrift, maar volgens hem was de dorpscommissie officieel ook niet op de hoogte gebracht van de aanpassing van de Woonvisie. Wethouder Marjan Merkelbach ant woordde dat de woonvisie wél was besproken met de dorpscommissie, maar dat de overheveling van tien huizen niet expliciet aan de orde was geweest en dat ze altijd had begrepen dat De Waal helemaal geen nieuwe woningen wilde. Als toehoorder (en verslaggever voor De Kabelkrant) had Kooiman tijdens de vergadering geen recht te rea geren, maar na afloop vertelde hij dat de wethouder ongelijk had. 'We hebben tijdens de dorpenronde van het college langs de dorpscommis sies vorig jaar alleen in algemene termen over woningbouw in De Waal gesproken. De Woonvisie was toen nog helemaal niet klaar.' Maar te laat met zijn reactie of niet, Kooiman kreeg wel zijn zin van de gemeenteraad, nadat Frans Visman (D66) en Joop Groeskamp (Texels Belang) een lans voor De Waal hadden gebroken. Uiteindelijk werd besloten dat Oudeschild recht op tien extra woningen krijgt (op een totaal van vijfendertig), maar dat deze niet worden geminderd op De Waal. Scholieren van basisscholen uit Den Burg luisteren ademloos naar de verhalen van Gerard Witte en Wim Slaman over hun onderduikperiode tijdens de Tweede Wereldoorlog. IFoto Harry de Graal/Beeldbank Texel) 'We hopen dat dit snel achter de rug is. Het heeft wel lang genoeg geduurd.' Aldus reageerden Irene Penha en Janien de Bruin woens dag op de hoorzitting van de com missie Bezwaarschriften. Klanten van hun koffiecafé moeten nog minstens twaalf weken geduld hebben. De voorzieningenrechter heeft de procedure geschorst tot zes weken na de beslissing op het bezwaarschrift. En ook dat duurt nog zes weken. De bezwaarschriftencommissie heeft veel werk te verzetten, want het bezwaar tegen het koffiecafé in Den Hoorn telde niet minder dan 24 punten. Toch duurde de zitting niet lang. het college stapte met groot gemak over 23 bezwaarpunten tegen het café. Daarbij baseerden b en w zich op de uitspraak van de voorzieningenrechter onlangs, die zich met gevoelig toonde voor het merendeel van de bezwaren. Wel schorste hij de procedure, omdat de aanvraag niet zou aansluiten bij het bestemmingsplan. Dit met name omdat de Hoornder Loodsennotitie formeel nog niet vastgesteld. Maar volgens b en w kan de gemeente er wel beleid aan ontlenen, omdat het Loodsenplan door de bewo ners is opgesteld en dat gemeente, provincie en rijk ook een rol heb ben gespeeld bij de ontwikkeling. De voortvarendheid van het college was commissielid Frans Visman wat te kort door de bocht. Hij informeer de of de afstand van het koffiecafé tot de buren voldoet aan de wet telijke norm en of er geluidsoverlast kan worden verwacht 'Er zal geen sprake zijn van relevante overlast voor de buren', zei de woordvoerder van het college. Penha: 'We hebben het pand dubbel geïsoleerd en er zelfs een soort bunker van gemaakt. We hebben alles gedaan om met ze in gesprek te gaan, maar nog wilden ze ons met aanhoren.' Dat de indieners van het bezwaarschnft om gezondheidsredenen verstek moesten laten gaan. was voor com missievoorzitter Hans Roeper geen reden de zitting uit te stellen. Hun vertegenwoordiger had wel kunnen komen, redeneerde hij VVD bang voor 'financiële klap' De WD stemde dinsdagavond als enige partij in de gemeenteraad niet in met de Woonvisie. Woordvoerder Frank Kingma zei eerst te willen weten wat de financiële gevolgen zijn van de conclusie dat er de komende jaren geen 1150 wonin gen nodig zijn (zoals aanvankelijk berekend), maar 'slechts' 470 Hij stelde vast dat de (bouw)grond van de gemeente daardoor veel min der waard wordt en sprak van een 'financiële klap voor de gemeen schap van Texel'. Hij trok daarbij de vergelijking met de kredietcrisis in de wereld. Kingma wilde op zijn minst een grove schatting van de waardevermindering, maar wethou der Nico Kikkert kon hem die niet geven. Opvarenden van de bruine vloot kunnen binnenkort weer met de bus naar de disco. Althans, als aan burgemeester Joke Geldrop ligt. Marijke Eelman (CDA) stelde dinsdagavond in de gemeenteraad vast dat de haven van Oudeschild vol schepen van de bruine vloot lag, maar dat de bussen die in het verleden naar het uitgaansleven in Den Burg en De Koog reden nu schitterden door afwezigheid. Ze zei te begrijpen dat het aan onder nemers is daar op in te spelen, maar dat het ook in het belang van het eiland is dat een en ander goed wordt geregeld. 'Kan de gemeente iets initiëren?', vroeg Eelman De burgemeester beloofde de kwestie aan de orde te stellen in het regu lier overleg over de horeca, waarin wordt meegepraat door onder meer horeca- en taxibedrijven. College: rotonde bij Keesomlaan 'We streven naar een rotonde.' Dat antwoordde .wethouder Peter Bak ker dinsdagavond in de gemeen teraad op de vraag van wethou der Gerbrand Poster (WD) wat de gemeente denkt te doen aan de verkeers(on)veiligheid op de krui sing Pontweg-Westerweg-Keesom- laan. Probleem is dat de provincie eigendom is van dit stuk Pontweg en dat onderhandelingen over een overname eerder zijn stukgelopen. Volgens Bakker is het college echter nog steeds bezig dit te regelen. Directeur van L&R vice-voorzitter NNP René de Lange, directeur van mediabureau Langeveld de Rooy, is benoemd tot vice- voorzitter van de Nederlandse Nieuwsblad Pers (NNP). Een klei ne tachtig uitgevers die samen zo'n 180 lokale kranten uitgeven (goed voor een weekoplage van 3 tot 3,5 miljoen) zijn lid van deze organisatie. De Lange, die een jaar geleden in het bestuur kwam. krijgt als vice- voorzitter direct een prominente rol, omdat voorzitter Mas Boom vorige week opstapte. Aanleiding is de samenwerking die Koninklijke Boom uitgevers enige tijd geleden is aangegaan met een landelijke partij op het gebied van de lande lijke adverteerdersmarkt. Een aan tal leden plaatst vraagtekens bij deze samenwerking in combinatie met het NNP-voorzitterschap van Boom. Als bestuurder wil De Lange de belangenorganisatie meer dyna miek geven, bijvoorbeeld het stimu leren en begeleiden van nieuwe ont wikkelingen op mediagebied. 'De bijeenkomst van uitgevers die we laatst op Texel hebben gehouden, is daarvan een goed voorbeeld. Voor dit soort initiatieven hebben we een krachtig dagelijks bestuur nodig. Een goede voorzitter is daar voor onmisbaar, dat staat dan ook prominent op de agenda van de eerstkomende vergadering.' Na een jaar voorzitterschap heeft Bart Robbers donderdag afscheid genomen van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL). De overkantse Texelaar ('ik ben een over-Texelaar') oogstte alom waardering voor de wijze waarop hij als 'tussenpaus' de banden met de WV wist te herstellen. Krim-directeur Iwan Groothuis neemt het voorzitterschap voor lopig waar, maar leden en bestuur geven er de voorkeur om op ter mijn weer een onafhankelijk voor zitter te benoemen. In zijn afscheidswoord roemde Robbers de sterke maatschappe lijk positie van TVL en de nieuwe wind die er door de WV waait. 'Een nieuwe directeur, nieuw elan, een nieuwe marketing manager en een organisatie die wil samenwer ken. TVL heeft vertrouwen in deze overtuigende aanpak.' Robbers was ook positief over de contacten met de gemeente, al leidden die niet altijd tot de gewenste bestuurlijke besluiten. Als voorbeeld noemde hij de openingstijden van de cafés. De logiesverstrekkers hadden liever gezien dat die volledig tot 3.00 uur waren teruggedraaid en volgend jaar naar 2.00 uur. 'Het leek even die kant op te gaan, maar de meerderheid is gezwicht voor een kleine minder heid. Jammer, want als je ergens het uitgaansritme kunt beïnvloeden, dan is dat wel op Texel. Het uitgaanspu bliek is immers altijd aangewezen op het eiland.' Robbers vertrekt na anderhalf jaar ook uit het bestuur van de WV. Gerard van Veen zal de logiesver strekkers vanaf heden in het bestuur vertegenwoordigen. Pogingen om een nieuwe voorzitter van TVL te vinden zijn tot dusver op niets uit gelopen. Wat ook speelt is dat de vereniging in het afgelopen boekjaar door verschillende oorzaken financi eel heeft moeten interen, waardoor een betaalde voorzitter er even niet in zit. Omdat de wens voor een onaf hankelijke voorzitter groot is, denkt het bestuur na om op andere wijze middelen te generen om straks weer iemand van buitenaf tot voorman te benoemen. De horecabedrijven met een terras ter dinsdagavond in de rondvraag nog loopt. 'Er zijn zienswijzen inge- op de Stenenplaats lijden omzet- van de gemeenteraadsvergadering, diend en er moet nog een vnjstel- derving door de bouwput die er na Volgens het WD-raadslid wordt lingsprocedure worden gevoerd.' de sloop van het pand op de hoek het hoog tijd dat er gebouwd gaat Ondernemer Sandor Mantje wil op met de Kogerstraat nog steeds worden. Wethouder Nico Kikkert deze plek een winkel en apparte- ligt. Dat beweerde Gerbrand Pos- antwoordde dat de bouwprocedure ment bouwen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5