Raad haalt streep door Waddensamenwerking TEXELSE J CouraNT Lutz Lohse wint Duin-Bollenloop Mantje lanceert lifestyle magazine Geldorp: Vrij historische beslissing' Groots paardensportfestijn al weken geleden volgeboekt Jeroen de Gee beste jeugdschaker Stichting Kerken en Minima Texel Koninginneloop in Oosterend Jacobien Sandor proosten op het magazine VRIJDAG 25 APRIL 2008 Schuijl en Reijnders winnen buitenrace Onder kille en winderige omstan digheden werd zaterdag de eerste buitenwedstrijd van de model- racecompetitie verreden. Er ver schenen elf rijders aan de start. Mare Schuijl en Carlos Huisman kwamen zowel in de electro- als in de brandstofklasse uit en had den een drukke avond. Schuijl en Huisman hadden er zin in en hadden al vrij snel na de start van de electroklasse een voorsprong. Ed en Raymond Witte zetten de achtervolging in. maar moesten wennen aan het grotere circuit, wat resulteerde in een paar rondes ach terstand. Gerrit van Strien en Jordy Schuijl moesten met mechanische problemen de pits opzoeken, en waren dus al snel uitgeschakeld. Na een wat mindere tweede manche van Schuijl leek Huisman onbe dreigd naar de overwinning te rij den. Maar ook hij kreeg met pech te maken waardoor Schuijl via een fantastische inhaalrace in de laat ste manche alsnog de overwinning pakte. Ed Witte pakte door zijn regelmatig rijden de derde plaats. Edo Pool werd vierde. In de brandstofklasse liet Peer- ke Reijnders er geen twijfel over bestaan met welke intentie hij dit seizoen aan de start staat. Elke minuut pakte hij een ronde voor sprong Carlos Huisman. In eerste instantie leek ook Adri van Rossum zich in de strijd om de koppositie te mengen, maar door storing in de ontvanger sloeg zijn auto op hol, waardoor deze voortijdig de strijd moest staken. Mare Schuijl liet zien dat zijn elektroauto beter geprepa reerd was dan zijn brandstofauto en volgde op ruime afstand. Daar bond hij de strijd aan met Dennis Saai. Reijnders trok zich van alle pech mets aan en reed onbedreigd naar de eerste plaats. Huisman werd tweede Schuijl derde. Zaterdag wordt vanaf 19.00 uur de tweede competitiewedstrijd ver reden. (Foto Mioke Smid/Beeldbank Te Sandor Mantje heeft woensdag de eerste editie van een eigen lifestyle magazine gelanceerd. Een dikke, glossy met veel mode en advertenties, afgewisseld met artikelen over Texel die het stoere en zilte karakter van de winkels moeten onderstrepen. Het idee was spontaan ontstaan tussen Jacobien en Sandor Mantje: 'Een kopje koffie aan zo'n stamtafel waar allerlei kranten en magazines liggen. Zou het niet leuk zijn als wij ook zo'n magazine hadden?, zeiden we tegen elkaar. En zie nu, een half jaar later heb ik het in mijn handen.' Mantje is enthousiast, net als de vrienden en familie die zijn uitgenodigd in de winkel en aan champagne nippen. Ronald Bies- boer van Zilte Zaken staat nog na te hijgen: 'Dit zijn de allereerste exemplaren en ze zijn het hele land doorgeweest. Drukwerk in de ene stad, inbinden in de andere Met boot half zeven was ik weer hier, mét een beperkt aantal exemplaren. Op het nippertje...' Volgens Mantje is er bewust gekozen voor een mix van mode van de merken die Mant je in de winkels heeft, advertenties en artikelen waar de natuur en het buitenleven op Texel een belangrijke rol spelen. Een stukje Texelpromotie want hij is trots op zijn eiland. De advertenties maken het blad overi gens niet alleen commercieel haal baar, ze dienen ook een goed doel. Tien procent gaat naar Stichting de Opkikker. Het magazine heeft een oplage van 15.000 en verschijnt twee maal per jaar. Naast verzending met deze krant op Texel, krijgen ook de vaste klanten van Mantje aan de vastewal een exemplaar thuisgestuurd. Hardloper Lutz Lohse heeft zon dag de Duin-Bollenloop gewon nen die in de Kop van Noord-Hol land werd gehouden. Hij legde de 15 kilometer af in 54.59 minuten. Laurien Bakker eindigde als vijfde bij de dames-recreanten. Door de felle oostenwind was het vooral op de open stukken hard werken voor de 335 deelnemers. De Duin-Bolleloop hoort samen met de Quelderduynloop en de Molenvaart- loop tot het Koplopercircuit. Na de start werkte het trio Lutz Lohse (AV Texel), Kees Portegijs (Dokev) en triatleet Henk Elbersen voorbeeldig samen. In de heuvels naar Duinoord koos Lohse voor een solotour, die eindigde op de finish. Lohse: 'Ik had het geluk dat de wedstrijdleider aangaf hoe de route liep, anders was ik zeker verdwaald in het mooie bollenland. Ook was ik niet echt blij met de passages door het gras en over de schelpenpaden. Dat brak je ritme. Dergelijke stuk ken horen meer thuis in een cross en niet in wegloop. De twee andere atleten liepen mij te langzaam, reden om voor mijn eigen tempo te kiezen, zodat ik niet in een eindsprint ver rast kon worden.' Dertig vrijwilligers begeleidden de deelnemers, die op de finish een bos tulpen kregen aangeboden door één van de bloembollenkwe kers aan het parkoers. Uitslagen: Heren-recreanten, 10 kilometer: 45.Cees Timmer. 47.55; 64.Cees Goslinga. 52.29; 66.Simon Lap. 53.16. Heren 40-49, 15 km: I.Lutz Lohse, 54.59 Dames-recreanten, 15 km- 5-Laurien Bakker, 1.22.20. Dames 40-49, 10 km: 9 Mirjam Arkenbout, 50.58; 12,Rose Goslinga, 55.56. Dames 50+. 10 km: 4.Lo Bremer, 50.09. 'Een vrij historische beslissing.' Aldus kenschetste burgemeester Ge/dorp de streep die een kleine meerderheid in de raad dinsdag avond door nauwe samenwerking met de andere Waddeneilanden haalde. Texels Belang en WD von den het nog te vroeg voor een j definitieve afwijzing, maar de andere partijen verklaarden dat de besprekingen al lang genoeg heb ben geduurd en liever de band met de Kop van Noord-Holland aan te halen. Het besluit viel na een lang debat, I dat eenmaal werd geschorst en zich geregeld op ruzieachtige wijze vol trok. Opvallend was dat niet Ger- brand Poster (WD) voor het meeste vuurwerk zorgde, maar Eric Hercu les (PvdA). Hij discussieerde op het scherp van de snede met Joop Groeskamp (Texels Belang), die voor- I stelde geen overhaaste beslissingen te nemen en volgende maand in een commissievergadering nog eens op de kwestie terug te komen. Hercules reageerde boos en verweet Groes kamp dat hij nu plotseling wél wilde praten, terwijl de PvdA dat 'al drie keer' had voorgesteld. Volgens Her cules had het geen zin meer beslis singen nog langer uit te stellen. Tot verbazing van Groeskamp, die erop wees dat de Eilander Raad pas op 25 juni weer bij eikaar komt, zodat er nog tijd genoeg is alles rustig op een njtje te zetten. Onduidelijk De verhoudingen waren al snel dui delijk. CDA, GroenLinks, PvdA, D66 en de Fractie Weijers dienden bij aanvang van de vergadering een initi atiefvoorstel in, waarin ze geen spaan heel lieten van het plan van aanpak dat vorige week in de vergadering van de Eilander Raad door de andere eilanden wél was toegejuicht. 'Als je geen duidelijk doel voor ogen hebt, dan bereik je het ook met', betoogde Marijke Eelman. Volgens haar is het plan te onduidelijk en moet Texel te veel betalen voor wat het ervoor terugkrijgt. Ze merkte bovendien op 'naar huis te zijn gestuurd met huis werk dat niet te maken valt'. Net als de andere indieners van het initiatief voorstel was ze van mening dat het voor Texel onmogelijk is binnen een paar weken een aangepast plan van aanpak te maken waarmee alle eilan den akkoord gaan. 'Een professioneel bureau heeft daar drie maanden aan gewerkt Ik heb niet de arrogantie dat wij dat beter kunnen', viel Henny Festen (GroenLinks) haar bij. De initiatiefnemers stelden voor uit te gaan van het 'model van het klas sieke OOW, de regeling uit 1984', waarin de samenwerking tussen de Waddeneilanden minder strak is geregeld en alleen een college van wethouders de gezamenlijke belan gen behartigt. Bovendien wilden ze het college opdracht geven over te gaan tot 'het verkennen van de-meer waarde van samenwerking' met de kleinere gemeenten in de Kop van Noord-Holland: Wieringen, Zijpe en Anna Paulowna. Frans Visman (D66) schetste in een paar woorden de situatie dat Friesland gedwongen is samen te gaan met de andere eilanden, omdat ze anders op den duur hun zelfstandigheid verliezen en opgaan in een grotere gemeente van het Friese vasteland. 'Ze staan onder druk, maar onder die druk kun je geen verstandige besluiten nemen.' Gelijkwaardigheid Visman zei wel te willen samenwerken, maar alleen in incidentele gevallen, waarbij de eilanden samen optrek ken om iets in Den Haag gedaan te krijgen. Festen noemde als voorbeeld de stap om gezamenlijk aandacht te vragen voor het probleem van de sterk stijgende erfpachtprijzen die Staatsbosbeheer rekent. Visman zei zich te realiseren dat ook samenwer ken met de gemeenten in de Kop van Noord-Holland geld kost, maar dat dit meer op basis van gelijkwaardig heid gebeurt, waardoor de kosten beter worden verdeeld. Hercules verdedigde zich op voor hand tegen het verwijt dat Texel de andere eilanden in de steek laat. 'Wij omarmen ze en laten ons omarmen, maar we willen af en toe ook een omhelzing met de Kop van Noord- Holland. Het gaat om de zelfstan digheid van Texel, ik zit hier niet als Fries raadslid', betoogde hij. Later zei hij zich graag te laten omarmen, maar niet 'in een wurggreep' te willen geraken. Voorbarig Texels Belang en WD vonden het ini tiatiefvoorstel voorbarig. Bij toerbeurt probeerden Groeskamp en Poster hun collega-raadsleden op andere gedachten te brengen. Volgens Pos ter is samenwerking met de andere eilanden veel effectiever en heeft Texel meer gemeen met Vlieland, Terschel ling, Ameland en Schiermonnikoog dan met Wieringen en Zijpe. 'Ik hoef niet op te lepelen hoe wij verder invul ling kunnen geven aan de beheer- en ontwikkelingsplannen van de Wad denzee, zowel ecologisch als plano logisch, zonder samenwerking met de andere Waddeneilanden. En dit geldt natuurlijk ook voor het nieuwe bestemmingsplan Waddenzee. Het is gewoon niet realistisch zonder de andere vier eilanden verder te willen gaan.' Poster wees er op dat dit ook in het collegeprogramma staat, dat de meeste indieners van het initiatief voorstel zelf hebben onderschreven. Groeskamp zei de haast van de andere partijen niet te begnjpen. Hij noemde het 'ondemocratisch' er niet in eerst in commissieverband over te praten, omdat de burgers daardoor niet de kans. krijgen hun zegje te doen. Festen antwoordde dat .verder praten 'weinig zin' heeft. 'Er is geen samenwerking, commitment, dat missen we aan alle kanten. Samen werking is prima, maar daar hebben we geen regeling voor nodig.' Bureau helpt bij plan Oosterend B en w hebben het stedenbouw kundige bureau BugelHajema ingehuurd voor het verder uit werken van het dorpsontwikke lingsplan Oosterend. Daar wordt 20.000,- voor uitgetrokken. Het betreft het project Task Force Ruimtewinst, dat is gericht op het harmonisch inpassen van nieuwe ontwikkelingen, waarbij vrij ingrij pende veranderingen van bestaande terreinfuncties aan de orde zijn. Het TploiirnoctoH plan 'S overle9 ,,,G, he' do,p nader a ingevuld en goed ontvangen. Het Burgemeester Geldorp was duide- is nu tijd dat dit plan stedenbouw- lijk teleurgesteld over de gang van kundig wordt 'vertaald'. BugelHa- zaken en probeerde de indieners van jema zal zorgen voor een ontwerp- het initiatiefvoorstel nog op andere bestemmingsplan en voor overleg gedachten te brengen. Volgens haar met de betrokken architecten bij de was het plan van aanpak waar de benodigde artikel 19-procedures. andere eilanden hun goedkeuring aan Het college vindt het in dit geval niet hadden gegeven het best mogelijke nodig ook andere bureaus om offerte en was er geen weg terug. Het model te vragen, aangezien BugelHajema al van het klassieke OOW noemde ze in een eerder stadium bij de plannen 'een gepasseerd station'. Aan het was betrokken en daarbij veel kennis voorgestelde samenwerkingsverband heeft vergaard. Andere bureaus zul- met de Kop van Noord-Holland, dat len die kennis zelf moeten opdoen of in het verleden niet erg succesvol kopen, zodat te verwachten is dat zij was, maakte ze weinig woorden vuil. duurder uit de bus zullen komen. Ze zei alleen dat het in dat geval 'niet realistisch' is Den Helder te pas- seren als partner om mee samen te Tweede plaats voor jeugdteam Met vier punten en ongeslagen werd het jeugdteam van de Texel se golfclub zaterdag in Heiloo tweede in de NGF competitie. Alkmaar eiste met vijf punten de tweede plaats voor zich op. De wedstrijd begon met drie kans hebbers. Naast Texel waren dit Heemskerk en Alkmaar. In de och tend speelden Annabel Groothuis en Use van Zuilekom gelijk. Thomas Wassenaar en Laurens Groothuis verloren hun partij, zodat het team met één punt aan de middagronde begon. Alkmaar had twee punten, Heemskerk drie. Wassenaar speelde 's middags een sterke partij en haalde na twaalf holes de overwinning binnen. Ook Van Zuilekom wist haar partij in haar voordeel te beslissen. Laurens Groothuis wist het tot op de laat ste hole spannend te houden en bracht met zijn gelijkspel één punt binnen. Annabel Groothuis verloor haar partij, waardoor de wedstrijd in een gelijkspel eindigde. Alkmaar won 's middags met 10 tegen 2 van Heiloo. Voetbaluitslag Dinsdag 22 april: Oosterend D1 -Texel'94 D3 1 -9 Geen looptraining De looptraining van AVT, die dins dag 29 april op de baan zou worden gehouden, gaat in verband met de Koninginneloop niet door. Vlas wint in Linschoten Boogschutter Willem Vlas heeft zaterdag de eerste ronde van de jaarlijkse clout van de Nederlandse Vereniging van Traditionele Hand boogschutters (NWTH) gewonnen. Kees Bakker viel buiten de prijzen. Bij een clout moet over een grote afstand (185 of 120 yard) een doel worden getroffen. Rond het doel zijn cirkels getrokken met een straal van maximaal 3,65 meter. Elke cirkel levert punten op. In Linschoten wer den twee rondes van twaalf maal drie pijlen geschoten. Elke rondé kent een winnaar, degene met de hoogste score over twee ronden wordt overallwinnaar. Willem Vlas won bij de heren-vete ranen de eerste ronde op de 120 yard. Mare Prins beste darter Mare Prins heeft het dartstoernooi in café De Pilaar gewonnen. In de finale was hij met 6-3 te sterk voor Jelle Visser. De strijd om de derde plaats werd een prooi voor Mark Oosterhuis. In de week dat het toernooi duurde, werd maar liefst 28 keer de maximale score van 180 gegooid. Prins was het vaakst succesvol: negen keer. Visser kreeg een bedrag van €50,- voor zijn finish van 156. In totaal werden 15 finishes van meer dan 100 genoteerd. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 29 april Veld A: 19 45 AH-NIOZ 2 Koetshuis 20 30 Prinsen-Koetshuis AH 21.15 Koetshuis-TESO Prinsen 22.00 TESO-Pnnsen TESO Veld B: 19.00 Falcon-Mantje De Wit 19.45 De Wit-PFB Falcon 20.30 Schouwstra-NBC Bremakker 1 21.15 Bremakk, 1-Jozefsch. De Waal 22 00 De Waal-Piet Kooger Jozefsch. Veld C: 19.00 De Kapper-Spar De Boer 19.45 lepe de Boer-Otto's Spar 20.30 Klif 23-Sportshop lepe de Boer 21.15 Timmer's-De Rog Sportshop 22.00 1 Bar Sportief-Krim De Rog Wedstrijdleiding: De Wit Installatie techniek en Kees (tel. 310221) Uitslagen: Wessels Ontwerpt-De Pilaar 3-0, Rabobank- NIOZ 2 1-2: Randstad-TESO 2-1; CVI-Kobe- ko 3-0; De Prinsen van Texel-Het Koetshuis 2-1. De Wit Installatietechniek-Ecotiem 3-0; PFB-Wessels Ontwerpt 0-3; Albert Heijn- Mantje 2-1De Pilaar-Falcon 2-1Bouwcenter RAB-Interieurbouw Texel 1-21 NBC Eelman Partners-Spar Oudeschild 2-1; Smash '68-Schouwstra Transport 3-0; Jozefschool- Smash '68 Piet Kooger 3-0; Foto de Waal- Bremakker 1 3-0. Sportshop Texel 1-Otto's Tweewielershop 3-0. AVT op markt Atletiekvereniging Texel bemant drie kramen op de Komnginnemarkt, die woensdag op de Groeneplaats in Den Burg wordt gehouden. Bezoe kers kunnen er hun geluk beproe ven door enveloppen te trekken. Daarnaast verkoopt de vereniging veel nieuwe en tweedehands arti kelen, waaronder fietsen, handdoe ken. CD's, tomatenplantjes en heel veel boeken. Wie nog iets moois in de aanbieding heeft, kan contact opnemen met Laurien Bakker, Warmoesstraat 47 in Den Burg, tel. 313743. Drie weken voor de officiële sluitingsdatum was de inschrij ving voor het Texelweekend, het paardensportfestijn dat zaterdag en zondag wordt gehouden, al gesloten omdat het maximum aantal van 800 deelnemers was bereikt. De deelnemers aan dit paardensportfestijn, waarvan er enkelen al meededen nationale kampioenschappen, komen uit 56 verenigingen uit het hele land. 'Het was niet de bedoeling een record te vestigen, maar het was wel gelukkig dat ik na onze winter sportvakantie direct alle post open maakte'. vertelt Marloes van der Vis, een van de organisatoren. Zaterdag en zondag worden in en rond manege Akenburg 250 combi naties (waarvan 35 Texelse) beoor deeld door 25 officials in de disci plines dressuur, springen en kür op muziek. Verdeeld over de hele dag gaan zaterdag 833 ruiters van start. De wedstrijden beginnen om 8.15 uur met de dressuur, om 8.30 uur beginnen de springwedstrijden. De eerste dag van het Texelweekend duurt tot ongeveer 18.30 uur, waar na een feestavond wordt gehouden voor ruiters en vrijwilligers. De volgende morgen moeten de ruiters weer fit zijn wanneer om 9.00 uur het springen en om 9.15 uur de dressuurwedstrijden beginnen. Om 14.00 uur doen 14 combinaties (waarvan 4 Texelse) mee aan de kür op muziek voor ruiters in de klassen Z1 en Z2. Het wedstrijdterrein aan de Aken- buurt is vrij toegankelijk, publiek wordt geadviseerd met de fiets te komen. Stemming Uiteindelijk kwam het aan op stem ming. Doordat niemand zich nog op andere gedachten had laten brengen en in beide 'kampen' een raadslid ontbrak (Rob Heijman van Groen Links en Roelie Bakker van Texels Belang) stemden zeven raadsleden voor en zes tegen het initiatiefvoor stel. Wat dat concreet betekent, moet nog worden afgewacht, maar zal in de volgende vergadering van de Eilander Raad op 25 juni blijken. Het lijkt logisch dat Texel zich daaruit terugtrekt. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Voor de negentiende keer wordt woensdag 30 april de Koningin neloop gehouden. Daarvoor was Den Burg negen keer het strijd toneel, zodat deze hardloopwed strijd al toe is aan de achtentwin tigste editie. Volgens traditie deelt de organi satie de atleten in diverse catego rieën in, die uiteenlopende afstan den lopen. De jeugd van 10 tot en met 12 jaar gaat om 18.00 uur als eerste van start, een minuut later gevolgd door de atleten tot 9 jaar. Zij lopen allemaal een rondje van 1060 meter. Start en finish zijn bij café De Kroonprins. De route loopt verder via de Peperstraat. Anker straat en Achtertune terug naar de Kerkstraat Direct na de finish wor den de prijzen uitgereikt, zodat de kinderen mets hoeven te missen van de meierblis. Vervolgens gaat rond 18.20 uur de rest van de deelnemers van start. Hun parcours loopt van De Kroon prins door de Kerkstraat, het Kerk plein. de Oesterstraat, Vliestraat. Mulderstraat. Bijenkorfweg, linksaf Peperstraat, Ankerstraat en Ach tertune terug naar de Kerkstraat. De jeugd van 13 tot en met 16 jaar loopt deze ronde van 1710 meter één keer. De (volwassen) recreanten kunnen kiezen uit één, twee of drie ronden. Vrouwen lopen drie ron den (5130 meter), mannen vijf (8550 meter). De winnaars krijgen een prijs, beschikbaar gesteld door de onder nemers van Oosterend. Voor alle deelnemers is er een herinnering en consumptiebon van De Kroonprins, Inschrijven kan vanaf 17.00 uur in de sportzaal van dorpshuis De Bij enkorf. Deelname kost €1,50 voor de jeugd tot en met 16 jaar; volwas senen betalen €3,50. Leden van de organiserende Atletiekvereniging Texel krijgen korting. Meer informa tie staat op www.avtexel.nl. Jeroen de Gee heeft in de junio rencompetitie van schaakclub En Passant de hoofdgroep gewon nen en daarmee zijn titel gepro longeerd. Aldo Witte legde beslag op de tweede plaats. De A-groep werd een prooi voor Roos Wijker, die Jelmer Bot een neuslengte voor bleef. De Gee was zonder twijfel de terechte kampioen. Hij speelde het beste en pakte op cruciale momen ten de punten. Komend seizoen speelt hij mee met de senioren. De ervaring leert dat dit een grote stap is. Verwachting is De Gee alle zeilen zal moeten bijzetten om de punten te pakken. Aldo Witte versloeg in de strijd om de tweede plaats met minimale voorsprong Reinoud de Gee. Witte ontwikkelt zich nog steeds. Hij krijgt meer inzicht en weet knap om te gaan met de spanning van de partij. Hij was de enige speler die Jaap Dros in de traditionele simultaan op de laatste avond van het seizoen een remise afdwong. Roos de Wijker en Jelmer Bot voch ten als leeuwen om de titel in de A-groep. Op de laatste speelavond eindigde de strijd onbeslist (1-1), waarna de punten van het hele seizoen bij elkaar moesten worden opgeteld en bleek dat De Wijker net iets beter was geweest. Sterre Veld huis kreeg de aanmoedigingsprijs. Zij is een zeer trouw en gewaar deerd jeugdlid en beleeft zichtbaar plezier aan het schaakspel. De prij zen werden uitgereikt door Benno Bakker van sponsor B&B Van der Vis en Den Boer. Eindstanden: Hoofdgroep - 1.Jeroen de Gee; 2 Aldo Witte; 3.Reinoud de Gee; 4.Sam Hennink; 5 Cris Boekei; 6.Jeffrey Garritsen. A-groep - I.Roos Wijker; 2 Jelmer Bot; 3.Thijs van Dorssen; 4 Sterre Veldhuis. 5.Reindert Wijker, 6 Lineke Lohse. Clubkampioen Jaap Dros speelde volgens traditie op de slotavond simultaanwedstrijd. ,Foto g^, Kl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7