'Texel met tunnel geen eiland meer' Cjrocn ^wartr jexeh in het hart Tinus de Graaf in het zonnetje gezet Geen Waddengeld voor wandelpad op zeereep 'Kassa's TESO naar Kooypunt verhuizen' HEMA Burgemeester wil meningen Voorstel Helders havenrapport ■IHSBSnBX v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v< OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12270 Peter Quartel uit De Cocksdorp werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn verdiensten voor de KNRM. Sinds 1981 was hij onder meer helper aan de wal en (plaatsvervangend) tractordrijver. Hij had de buiten gewoon verantwoordelijke taak de reddingboot op de juiste plaats te manoeuvreren en te water te laten. Bovendien zorgde hij ervoor dat de tractor steeds in optimale conditie was. Willem Grisnigt uit Den Burg werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn verdien sten voor de KNRM. Sinds 1986 was hij lid van de plaatselijke commissie en secretaris en penningmeester. Hij is aanspreekpunt en behartigt de belangen voor de beide stations, in De Koog en De Cocksdorp. Hij heeft vernieuwingen goed begeleid, heeft de touwtjes strak in handen en wordt een goed fondsenwerver genoemd. Siep Eldering uit Oosterend werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn ver diensten voor de dorpscommissie van Oosterend, Protestante Wad dengemeente, Ondernemersver eniging Oosterend, de organisatie van de Oosterender Kerstmarkt, de Wereldwinkel en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers. Als energiebeheerder van het dorpshuis heeft hij sinds 1962 veertig procent op de kosten bespaard. Annie Vlaming-Troost uit de Prins Hendrikpolder werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau wegens haar verdiensten voor de hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn, de FNV Vrouwenbond en de Hoornder Reisvereniging. Van 1980 tot 1994 hielp ze haar man Arie, die koster was van het Hoorn der kerkje. Sinds zijn dood doet ze alle werkzaamheden alleen. Ze doet haar werk met inzet en betrokken heid. Joke Geldorp-Pantekoek uit Den Hoorn werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ze werd door Commissaris van de Koningin Harry Borghouts onder scheiden op het provinciehuis in Haarlem. Geldorp was van 1982 tot 1999 raadslid en van 1994 tot 1999 ook wethouder van de gemeente Meppel. Sinds 1999 is ze burge meester van Texel. Daarnaast is ze actief in tal van lokale, regionale en provinciale organisaties. Toon de Haas. geboren en getogen in Oosterend, werd benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nas sau. Hij werd onderscheiden door de burgemeester van Amstelveen, zijn huidige woonplaats. De Haas dankt de ridderorde aan zijn kunste naarschap. waarmee hij Amstelveen meer bekendheid gaf, zijn interna tionale ervaring en de vele jaren dat hij schilderles gaf. In zijn werk geeft hij nog steeds blijk van grote liefde voor het Texelse landschap. TEXELSE TUNNEL VISIE t JP\j Gemeente Texel Gewijzigde openinqstijden Van woensdag 30 april tot en met maandag 5 mei is het gemeentehuis gesloten. Gedurende de sluitingsperiode kan er geen aangifte van geboorte worden gedaan. Bij een overlijden kan contact worden opgenomen met een van de begrafenisondernemers. Gemeentewerken is vrijdag 2 mei normaal geopend. Voor storingen en cala miteiten in riolering e.d. kunt u het nummer van de servicebalie (362111) bellen. Dan wordt u automatisch doorverbonden met de storingsdienst. Routewijziging ophalen huis- en bedrijfsafval Het huisvuil en bedrijfsafval van woensdag 30 april wordt op dinsdag 29 april opgehaald. Het huisvuil en bedrijfsafval van donderdag 1 mei wordt op vrijdag 2 mei opgehaald. Het huisvuil van maandag 5 mei wordt op woensdag 7 mei opgehaald. Het bedrijfsafval van maandag 5 mei wordt op dinsdag 6 mei opgehaald. Zet uw grijze en/of groene container 's morgens vroeg aan de straat, de wagens rijden een andere route waardoor het tijdstip waarop de bak wordt geleegd kan afwijken. Grof Vuil Op dinsdag 6 mei wordt geen grof vuil opgehaald. nog de mensen die onderlangs de kust naar de veerhaven rijden. Die komen niet voorbij Kooypunt. Moet je die dan ook terugsturen om daar een kaartje te kopen?' De Waal wijst erop dat het bufferen van auto's op het Helderse opstel terrein over het algemeen prima verloopt. 'Er zijn gemiddeld 5 tot 10 dagen per jaar dat we daar met alle auto's kwijt kunnen. Dan praat je over zo'n dertig uur per jaar waar voor je een hele voorziening aan Het is voor het eerst dat het idee voor een tunnel seneus wordt geop perd. Het is weliswaar slechts een voorstel bij één van de diverse toe komstscenario's voor de haven, maar het staat wel bij het meest gewenste toekomstbeeld. Volgens Geldorp moeten Texelaars met de schouders ophalen of den ken dat het luchtfietserij is. Denken 'dat we willen dit niet, dus het gebeurt niet', is volgens haar ook Kooypunt zou moeten bouwen.' Volgens hem volstaat het te werken met een 'groene golf' als de boot in aantocht is. 'Dan zet je korte tijd alle stoplichten op groen, zodat het verkeer goed kan doorstromen.' Volgens De Waal is de verkeers overlast al teruggedrongen sinds de ingebruikname van de Dokter Wagemaker in 2005. 'Een jaar daar na was het aantal wachtenden in Den Helder met ruim 50 procent gereduceerd. Over een paar jaar willen we het zusterschip van de Wagemaker in gebruik nemen en dan is er nog meer capaciteit om auto's te vervoeren.' Aan boord van de Wagemaker kunnen 300 auto's, de Schulpengat biedt plaats aan 242 voertuigen. Lees verder op pagina 9 Texelaars moeten massaal hun mening over de tunnel kenbaar maken. Dat zegt burgemeester Joke Geldorp in een reactie op het havenrapport dat de gemeen te Den Helder vrijdag heeft gepre senteerd. Daarin wordt serieus over de aanleg van een tunnel naar Texel gesproken om uit breiding van de Helderse haven mogelijk te maken. Tijdens het lustrumweekend van NTKC-kampeerterrein De Slufter is het 50-jarig bestaan van de camping gevierd. De bijdrage van de beheerder, Tinus de Graaf, ging ook niet ongemerkt voorbij. Al 50 jaar is de nu 87-jarige De Graaf verantwoordelijk voor het reilen en zeilen op de camping. Hij is daarmee de enige beheerder binnen de kampeervereniging die een dergelijke periode aaneengeslo ten een kampeerterrein beheert. En hoewel hij inmiddels niet zonder rol- lator kan, ontgaat hem nog steeds niets. In het bijzijn van 130 kam- peerleden en zijn vrouw en familie werd De Graaf uitgebreid bedankt. Voorzitter van de vereniging Marleen Schlüter noemde De Graaf een ech te 'Big Brother': altijd wist hij wie er waar kampeerde en hoe de vakantie verliep. 'Elke dag, je wist alleen niet precies wanneer, kwam Tinus wel even vragen of je lekker kampeer de.' In de vijftig jaar dat de familie De Graaf het terrein beheert is er wel het een en ander veranderd. Zo was het in de beginjaren heel gewoon om wekelijks het vuil te verbranden en een kampvuur te houden. Er waren ook nog geen toiletblokken maar latrines en er was alleen koud water. Inmiddels is er veel veranderd en verbeterd, toch blijft de inzet van De Graaf onveranderd. Vooral de adviserende rol die hij nog altijd ver vult, zeker als het om natuurbeheer gaat, vindt Schlüter bewonderens waardig. De Graaf was hier zelf vnj nuchter over: 'Ik heb me altijd met plezier uitgesloofd. Ik probeer nu wel te stoppen, maar dat lukt nog niet erg. Ik ben hier nu eenmaal en daar doe je niets aan.'Uit handen van de voorzitter kreeg De Graaf een luchtfoto van het kampeerterrein in de beginjaren. Het lustrum van De Graaf en het kampeerterrein viel samen met een werkweekend. Leden van de Neder landse Toeristen Kampeer Club (NTKC) maken gezamenlijk de cam ping binnen twee dagen seizoens- klaar. Volgens veel van de aanwezige leden is het gemeenschappelijk zorg dragen voor de kampeerterreinen, een soort 'do it yourself camping', de charme van de kampeerclub. De opkomst voor het weekend was onverwacht hoog. Volgens Schlüter is dat met alleen te danken aan de populariteit van de camping, 'het is de meest geliefde camping van de tweeëntwintig terreinen binnen de vereniging', maar ook aan de rol van familie De Graaf. niet toereikend. 'Het is nu nog een idee, maar je loopt het risico dat de Helderse politiek het omarmt, dat later de Haagse politiek het omarmt en voor je het weet is de aanleg van een tunnel een ri|ksproject en dan heb je er als eiland niks meer over te zeggen.' De burgemeester zegt het tunnel idee serieus te nemen. 'Het zou strategisch fout zijn als ik dat niet deed.' Dat Den Helder de haven wil ontwikkelen is volgens haar van bovenregionaal belang. De ver keersoverlast in de marinestad is ook mede aan Texel te danken, maar dat rechtvaardigt volgens haar niet de aanleg van een tunnel. 'Dat is wat mij betreft de minst gewenste vanant. Met een tunnel is Texel geen eiland meer.' Lees verder op pagina 9 De stichting Coeghe. die ijvert voor de situatie te beraden en te zoeken de aanleg van een 300 meter lang naar nieuwe geldbronnen. De kans wandelpad over de buitenste dui- dat het pad nog voor het hoogsei- nenrij bij De Koog. moet een bittere zoen kan worden aangelegd, lijkt teleurstelling incasseren: het project echter definitief verkeken, krijgt geen subsidie uit het Wad- De totale kosten van het drie meter denfonds. De financiering van het brede pad met licht hellende aan- pad is daardoor een groot probleem voerstroken bij de Badweg en het geworden, temeer daar de afwijzing slag van Opuin waren begroot op betekent dat ook de provincie het €250.000,-. Bijdragen waren al laat afweten. toegezegd door de Texelse Ver eniging van Logiesverstrekkers Het Waddenfonds was gevraagd (€24,000,-), Ondernemersverem- om een bijdrage van €100.000,-. ging De Koog Badplaats (€4.800,-). Als deze was toegekend zouden TESO (€30.000,-), Gerard Zoetelief Gedeputeerde Staten co-financie- (€12.000,-), de Bakker-van Maarle ren met een bedrag van €75.000,-. veldstichting (€2.400,-) en de stich- De werkgroep van Coeghe komt ting Coeghé zelf (€1.800,-). na Pinksteren bijeen om zich over Lees verder op pagina 9 De kassa's van TESO moeten op korte termijn naar Kooypunt worden verplaatst, zodat mensen daar op de boot kunnen wachten. Dat staat in het rapport van Mark van der Horst over de toekomst van de Helderse haven. Verkoop van de kaartjes bij Kooy punt moet opstoppingen en ver keersproblemen in de Helderse bin nenstad voorkomen. Bedoeling is dat wachtende auto's bij Kooypunt worden 'gebufferd' en op gezette tijden gedoseerd via de N99 hun weg naar de boot vervolgen. De nieuwe kassa's zouden moeten worden aangekleed met horeca, toiletten, een toeristisch informa tiecentrum, een speeltuin en een hondenuitlaatstrook. TESO-directeur Cees de Waal rea geert sceptisch. 'Operationeel zien we dit voorstel niet zitten. Veel men sen die naar de boot rijden, zijn vaker op Texel geweest. Hoe moet je hen duidelijk maken dat ze voort aan naar Kooypunt zouden moe ten rijden om daar hun kaartje te halen. Moeten Texelaars die naar het Gemini gaan straks ook via Kooypunt rijden? En dan heb je ook Onder invloed Een 32-jarige inwoner van De Waal is in de nacht van vrijdag op zater dag rond 0.30 uur op de Georgiëweg bij Den Burg betrapt op rijden onder invloed. De man, die zijn rijbewijs nog niet zo lang had, kreeg een rij verbod en een proces-verbaal. Tinus de Graaf ontvangt luchtfoto uit begintijd Waddenfonds Het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild heeft 2,4 miljoen euro uit het Waddenfonds gekregen. De subsidie is bestemd voor de ont wikkeling van de Gouden Driehoek. Ecomare, Natuurmonumenten en de gemeente kregen ook bijdragen. Pagina 5 400 wedstrijden Voetballer Joop Rommets heeft zondagmiddag zijn 400ste wed strijd voor ZDH 1 gespeeld. Voorzit ter Jaap Lap maakte van de gele genheid gebruik om Rommets te bedanken voor zijn sociale spel en inzet. Pagina 7 Kottervisser 'We woonden pal naast de haven We zagen de kotters komen en gaan. De hele sfeer en alles er omheen, de visserij sprak me gewoon aan.' Na dertig jaar op zee voer kottervisser Peter van Sikkele ras vorige week voor het laatst mee met de TX3. Pagina 11 Oud-Texelaars krijgen lintje in Staphorst Harry Terpstra en zijn echtgenote Grietje Terpstra-Troost zijn vrijdag in de gemeente Staphorst benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nas sau. Beide oud-Texelaars bieden al bijna dertig jaar steun aan men sen in psychische nood. Ze hebben twee opvanghuizen, in Punthorst en Nieuw Leusden. en laten zich nadrukkelijk inspireren door het christelijk geloof Zo verzorgt Terp stra zelf gebedsdiensten voor de bewoners. Hoewel aanvankelijk wat sceptisch tegen de werkzaamheden van het echtpaar werd aangeke ken, groeide de afgelopen jaren de erkenning, met de koninklijke onderscheiding als resultaat. Grietje Terpstra-Troost is een zus van Annie Vlaming-Troost, die vrijdag op Texel werd gedecoreerd. (Advertentie) TEXELSE'iScOURANT Ons bedrijf is woensdag 30 april t/m vrijdag 2tmei gesloten LANGEVELD Spinbaan 6, Den Burg Advert eniie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Gemeente Texel Energiemaand Gemeente Texel Plattegrond Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1