Veel aandacht voor Dodenherdenking We noemden hem al Joop' Logeerhuis Texel Bromfietser aangereden Waalders kamperen in eigen dorp Antonov terug op Texel TEXELSE J COURANT Bijenhotels en braakballen op Natuurmarkt 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 gelegd, omdat Annemarie Wielstra na de vermissing meteen de die renambulance had gewaarschuwd, waardoor de hond als vermist stond geregistreerd. Collega's van Wielstra bij een taxi centrale in Purmerend vonden het wel grappig dat de hond, die wel vaker wegliep, deze keer op Texel terecht was gekomen en zeiden dat ze SBS6 zouden bellen. Tot verras sing van Wielstra hing even later daadwerkelijk een medewerker van het programma Hart van Nederland aan de lijn. Die liet weten dat het nieuws programma het ook wel een leuk nieuwsitem vonden dat een wegge lopen hond het Marsdiep was over gestoken. En zo kon het gebeuren dat zaterdagochtend zowel moeder Wielstra als haar kinderen Randy, Mike en Roxanne én een camera ploeg van SBS6 met de boot over kwamen om op 't Horntje de hereni ging te filmen. Volgens Wielstra was het inmid dels de vierde keer dat de 3-jarige Spike was weggelopen. 'Hij is ook al een keer door de dierenambu lance thuisgebracht. Die waren hem toevallig tegengekomen.' De hond kon makkelijk op het opstelterrein komen, omdat het gezin dicht bij de haven woont. Saillant detail was dat ze het plan Wat ik zeggen wou... Een lintje? Een fraaie Koninginnedag Oranje, rood-wit blauwe vlag en dan een Hoornder die een lintje als eerbetoon ontvangen mag Het leek de zaal niet eens zo slecht Een dorpsgenoot die hier terecht na zoveel jaren loon naar werken kreeg naar behoren Maar niet echt... De Burgemeester speeld' het spel vakkundig mee, dan weet je 't wel De hele crew moest het geloven Ons dorpje is nog steeds in tel Alleen de kandidaat in spé deed aan de euforie niet mee Herkende de spottende ogen en had zo zijn eigen idee Maar menigeen zag het verkeerd dat heeft de afloop me geleerd Al werd ik door de Burgermoeder Zelfs met een heuse zoen vereerd Want 's avonds bracht de Kabelkrant Dodenherdenking in Den Burg mocht zondagavond rekenen op warme belangstelling. De her vormde kerk zat vol en veel Texe laars en toeristen waren naar de Algemene Begraafplaatsgekomen om hun respect voor de slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog en latere vredesmissies in het buitenland te tonen. De nadruk lag dit jaar op de laatste groep. Zowel burgemeester Joke Geldorp als gastspreker majoor Aad van Gils van de Joost Dour- leinkazerne stond stil bij de inzet van Nederlandse militairen op vre desmissies. Geldorp liet weten dat een leven in vrijheid de verplichting schept je ook in te zetten voor men sen die met in vrijheid kunnen leven. Een dergelijke inzet valt volgens haar onder het begrip solidariteit dat dit jaar centraal thema was bij de herdenkingen. 'Solidariteit is een graadmeter waaraan af te lezen is of we onze eigen vrijheid voldoende op haar waarde weten in te schat ten.' Van Gils ging in op de ervaringen van Nederlandse militairen tijdens vredesmissies. Hij haalde ter illu stratie een sergeant aan die tijdens zijn uitzending naar Korea altijd met een geladen wapen op de buik had geslapen om zich te kunnen verde digen. 'Hij waarschuwde ons jaren later nog dat we hem nooit in zijn slaap mochten wakker schudden, omdat hi| bang was voor zijn eigen reactie. Zo diep kunnen de emoties zitten.' Hij liet weten dat sinds Korea (jaren vijftig) zo'n 150.000 Nederlanders op vredesmissie zijn geweest en daarbij tot nu toe 178 Nederlanders om het leven zijn gekomen. Vol gens Van Gils is het van belang dat er continu erkenning en zorg voor de veteranen is. 'Zij hebben zich elders ingezet om aan de vrijheid van anderen te werken.' Diverse jongeren werkten mee aan de dienst. Olaf Zegeren, Renske Evers en Ruud Betsema van De Fontein en Mick van der Steeg van de OSG lazen gedichten voor en Riëtte Olthof, Renske van FTaap- horst en Hedwig Ens zorgden voor de muziek. Geldorp zei het goed te vinden dat veel jongeren hadden meegewerkt of aanwezig waren bij de herdenking. Dominee Wesseling van de Baptistengemeente verzorg de de slotoverweging. Na afloop werd een stille tocht naar de Algemene Begraafplaats gelo pen waar kransen werd gelegd. Een van de kransleggers was Maja Pan- jikidze. de Georgische ambassa deur in Nederland. Scouting Texel verzorgde de erewacht. In het TV-programma vertelt zij over het syndroom van Gilles de la Tourette. Een cameraploeg van BNN maakte recent opnamen bij onder meer De Bolder en in de dui nen bij De Cocksdorp. Lusthof hoopt door medewerking aan het programma dat mensen meer te weten komen wat Tourette inhoudt. 'De meeste mensen ken nen de aandoening van vloeken en schelden, terwijl slechts acht pro cent van de mensen met Gilles de la Tourette daar last van heeft.' Het programma met Lusthof wordt vanaf 22.35 uur op Nederland 3 uit gezonden. Je Zal Het Maar Hebben besteedt wekelijks aandacht aan jongeren met ziektes of aandoe ningen. Een 17-jarige jongen uit Oudeschild is vrijdagochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Schilderweg en de Hallerweg. Hij werd aangereden door een bus die de Hallerweg wilde oprijden en daarbij verzuimde voorrang te ver lenen. De bus werd bestuurd door een. 50-jarige man uit De Koog. De jongen liep schaafwonden op en werd ter plekke door personeel van de ambulance geholpen. Daarna werd hij met de ambulance thuis gebracht. Beide voertuigen raakten beschadigd. Kamperen in je eigen dorp. Dat gebeurde vorige week in De Waal, waar 61 kamperende inwoners tij dens het traditionele Waalder Week end hun tenten en caravans op het veldje voor dorpshuis De Wiele waal hadden opgesteld. De Waal ders maken er al twintig jaar een gewoonte van om er met elkaar op uit te trekken, waarbij ze neer streken in Friesland, Groningen en andere provincies. Maar omdat de feestdagen dit jaar samenvie len, lukte het niet om een camping te vinden die plek had voor zo'n grote groep. 'Toen hebben we de stoute schoenen aangetrokken en de gemeente gevraagd of we bij het dorpshuis mochten kamperen', vertelt Willem Hemelraad van de organisatie. Bij wijze van uitzonde ring wilde het college daar wel aan meewerken, zodat de Waalders de kampeermiddelen maar een klein stukje hoefden te verslepen. Vanuit de redenatie dat bezienswaardig heden dicht bij huis doorgaans niet zou snel worden bezocht, nam het gezelschap een kijkje in Cultuur historisch Museum Texel aan het Hogereind, dat als verrassend leuk werd ervaren. Ook werd een tochtje met de TX44 gemaakt en 's avonds bingo gespeeld. Hemelraad: 'Een waanzinnig leuk weekend.' (Foto Ton Zegers) De Waddenhaven in Oudeschild lag meer dan vol. De cameraploeg van SBS6 interviewt Sylvia Barbier en Ina Hoogendijk terwijl op de achtergrond de familie Wielstra mét hond Spike Zit iFoto Jemen ran Hat!umtBeeldbank Texel) 'Bij wie hoort dit hondje eigen lijk?', vroegen Sylvia Barbier en Ina Hoogendijk uit Rotterdam en Strijen zich af toen ze vrijdag in Den Helder op de boot wachtten. Het antwoord was 'bij niemand' en Barbier en Hoogendijk beslo ten de viervoeter maar mee te nemen naar Texel. Het verhaal een bijzonder vervolg. Een telefoontje naar Amivedi, een stichting die zich inzet voor vermiste huisdieren, leerde dat de hond was weggelopen bij de familie Wielstra in Den Helder. De link kon snel worden Theo Witte van Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel ontvangt de groep Texelaars die met de Antonov uit Hongarije kwamen vliegen. hadden deze week toch al een paar dagen naar Texel te gaan. Dat leid de ertoe dat haar man aanvankelijk had gezegd dat 'de hond dan wel tot maandag op Texel had kunnen blijven', maar dat ging Annemarie Wielstra en de kinderen iets te ver. Hoogendijk en Barbier vonden het wel leuk dat ze een dag lang een hond hadden. 'We hadden hem al Joop genoemd.' Het grote nieuws al in het land: 'Voor Kikkert een vergeten lintje' Toen werd het toch wel wat gênant Dus mensen, wie me nu nog belt Het is bij deze gauw verteld Er is helaas geen ridderorde op mijn beklemde borst gespeld De Antonov van de Stichting Antonov Texel is terug op het eiland. De dubbeldekker landde vrijdag op het vliegveld nadat het met een groep Texelaars uit het Hongaarse Kaposhvar was vertrokken. Het toe stel stond in de wintermaanden in Hongarije voor onderhoud- De uit 1971 daterende Antonov, die in de Koude Oorlog werd ingezet om af te luisteren, is nog steeds in het voor malige Oostblokland geregistreerd Het vliegtuigd werd vrijdagmid dag opgewacht door voorzitter Theo Witte van het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum Texel. Tot okto ber staat de dubbeldekker bij het museum voor de deur en kunnen bezoekers het onder begeleiding bekijken. Witte noemde het een 'verlengstuk van het museum' De Antonov vloog via het Tsjechisch Karlovy Vary (het vroegere Karl- stadt), de Duitse stad Bielefeld en Ameland naar Texel. 'Op Ameland hebben we meteen nog een stel parachutisten meegenomen', ver telt Arjan Visser die samen met Piet Standaart de Antonov bestuurde. Ik heb het de vorstin gevraagd A I— J Z 11 ~»J ^J| L» Wie zei ze. heeft het daar gewaagd AtU DIJ W3 Cl Cl fl li 9V© fl mijn naam zo ijdel te gebruiken? Het heeft mij ditmaal niet behaagd' 'Het is mijn Koninklijke plicht - ik zeg het recht in uw gezicht- 't verschil wel degelijk te kennen dat tussen gein en ongein ligt' Toch voelt het niet als een gemis Want door de feestcommissie is een hoger status mij gegeven als Ridder van de Meierblis Bepaald bedoeld als klare wijn maar met een afdronk van azijn vloeit deze drank mij door de aderen als voedingsbron voor dit kwatrijn W.D. Kikkert. Den Hoorn. Tunnel In één van de artikelen over de tun nelplannen in de krant van dinsdag is onbedoeld een stukje geslopen dat er niet had moeten staan. In dat stukje stelt TESO-directeur Cees de Waal dat als de boot in aankomst is korte tijd alle verkeerslichten in Den Helder op groen zouden moe ten staan. Dat was echter niet juist geciteerd. Hij sprak letterlijk zijn voorkeur uit voor een 'groene golf' waarbij de verkeerslichten dusda nig op elkaar zijn afgestemd dat het verkeer richting de veerhaven goed kan doorstromen. In combi natie met extra bufferruimte op de Dijkweg zou dit naar zijn mening voor de korte termijn volstaan als oplossing voor de verkeersopstop ping in Den Helder. Caroline Lusthof op TV bij BNN Samen met oud-verzetsman Huug Snoek sr. legde burgemeester Joke Geldorp een krans op de Algemene Begraafplaats in Den Burg. (Foto Jeroen van Hauum'Beeldbank jexe') Het BNN-programma Je Zal Het Maar Hebben besteedt zondag 18 mei aandacht aan Caroline Lust hof uit Den Burg. Meer dan tweeduizend mensen bezochten zaterdag de natuur- markt bij het Turfveld. Bij de verschillende kramen werden bijenhotels gemaakt voor soli tair levende bijen en insecten en werden braakballen uitgeplozen op zoek naar botjes. Daarbij kon worden vastgesteld dat de vogels op het eiland zich vooral tegoed doen aan Noordse woelmuizen en bosmuizen. De KNNV voorzag veel mensen van gekweekte wilde planten of zaden daarvan en op het Hazenpad van het Wampexteam wedijverden ouders en kinderen in het uitvoeren van opdrachten en het oplossen van puzzels. Bij Staatsbosbeheer werden talloze gaten geboord in plakken hout, waarin bijen en ande re insecten hun nest kunnen maken. Veel van deze plakken werden ver sierd met een brandmerk. De Lieuw voorzag de bezoekers van informatie over de ommetjes die de vereniging wil realiseren en DINSDAG 6 MEI 2008 de vereniging voor zoogdierkunde gaf informatie over de op het eiland voorkomende diersoorten. Staats bosbeheer beantwoordde vragen over de komende dunning in en over de mogelijkheden wandelend en fietsend van de natuur te genie ten. De Waddenkant van het eiland werd belicht door Natuurmonumen ten en de Vlinderstichting en Vogel werkgroep Texel lieten hun kant van de soortenrijkheid op Texel zien. fiiii Misni sBiipp Waddenhaven Texel heeft een AED geïnstalleerd. De defibrilla tor is opgehangen in het haven gebouw. Volgens voorzitter Jook Nauta wil de Stichting Waddenhaven met het apparaat extra veiligheid en zeker heid bieden. 'We hopen dat we hem nooit hoeven te gebruiken, maar als de haven vol is, verblijven er zo'n 1000 personen op hun plezierboten, waarvan er velen al wat ouder zijn.' De Waddenhaven heeft het speel terrein voor de jeugd uitgebreid met een voetbaldoel en een basketbal- net. 'Er staat nu nog één doel met zijvleugels, maar het is de bedoe ling om, als hel een succes wordt, het pannaveldje compleet te maken met twee doelen en een omheining De afgelopen dagen lag de passan tenhaven, die 250 ligplaatsen telt. meer dan vol. Er moesten ook in de verenigingshaven en de rijkshaven plezierjachten worden afgemeerd

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5