iUuoomuYS 'Mijn tuin is net een onooglijke verfwinkel' I HIT Wij leveren alles voor uw bungalow En helpen u graag met de inrichting urn vui7ari>sm.iK Tuin Mark Fonds paradijs voor liefhebbers 'FL Ten unieh moederdagcadeau!! Waaierstraat 29-31 TEGELZETBEDRIJF DROGEHAM BESTRATINGEN 'Waaierstraat 29-31 Schitterende woonaccesoires!' füsas -5m Wssre Kom kijken in de grootste sanitairshowroom van Texel Maricoweg la Den Burg Tel. (0222) 31 25 72 moerbeek www.woonhuysmoerbeek.nl V.O.F. C. van der Maden en Znn. Sfoompocrt 10, 1792 CT Oudeschild - Texel Telefoon 0222 - 31 33 20 - Fax 0222 - 31 48 18 Tel. 0511 474655 - www.it-paradyske.nl Show Siertuin Tel. 06-50823488 bezoekadres: Schilderweg, op het terrein van AB Transport, Oudeschild. www.oosterhofwonen.nl Parkstraat 3, Den Burg, tel. 312246 m GROOTHANDEL VOOR BOUW EN INDUSTRIE MAKITA BOSCH FESTOOL HITACHI PROTOOL Emma werkschoenen - Snickers werkkleding - Nevoferm garagedeuren - Velux dakvensters en zonwering - lichtgewicht rolsteigers - Electronische sluitsystemen - Lips kluizen - Kranzle hogedrukreinigers - Bobi briefkasten - Exclusieve deurkrukken Milieubewust en ecologischtuinontwerp,-aanleg en -onderhoud, interieurbeplanting, groenworkshops en bloemwerk op bestelling. DeTuunderie - Jolanda Persoon-Tel: 06-21842638 Mail: DeTuunderie@Texel.com-www.DeTuunderie.Texel.ee Wat een rommelige tuin! Dat zal bij de meeste mensen de eerste gedachte zijn die opkomt bij het betreden van de tuin van Mark Fonds. Heel veel plantjes bij elkaar, zonder ogenschijnlijke samenhang en zeker niet netjes in borders of overzichtelijk gerangschikt. En toch is de knusse tuin aan de Wilsterstraat voor de echte liefhebber een paradijs. Met meer dan 500 soorten bij elkaar. Verschillende planten die in de rest van Nederland nog nauwelijks voorkomen, floreren hier. Misschien lijkt het zo. maar de tuin het NIOZ meewerkte aan onder van bioloog Mark Fonds is niet zoek over de effecten van boom zomaar ontstaan. Al zo'n 30 jaar korvisserij op het bodemleven in experimenteert hij actief met ver- de Noordzee, omschrijft zichzelf sc/ieidene soorten en 'speelt' hij als een botanogek: idolaat van en leer ik dat plantje goed kennen. Daarna gaat het vaak mis. Ons klimaat kan niet aan de eisen van dat plantje voldoen.' Zelf kruisen om een soort te krijgen die hier wel kan gedijen, doet Fonds niet. 'Sommige kwekers doen dat. Naar mensensmaak moet zo'n plantje mooier of beter worden. De alge mene smaak is dat groot mooi is en veel lekker. Voor mij geldt dat niet. Ik hou meer van kleine plantjes en natuurlijke soorten.' Dat weer houdt hem er echter niet van om in februari sommige winterbloei- ende soorten met een penseel te met plantjes. Wat doet het goed, i uit welke soorten is gemakkelijk zaad te oogsten en hoe krijg je ook 's winters een fleurige tuin met veel bloeiende planten? Vragen die Fonds inmiddels wel kan beant woorden. Voor de NlOZ-tuin aan 't Horntje, die hij jarenlang onder hield, testte hij vele plantensoorten uit. Zijn eigen achtertuin diende als proeftuin. Vooral bolgewassen hebben zijn interesse. 'Die vind ik het aardigst. Weet je dat de hele boilenhandei draait op het winter se gemis? 's Winters bloeit er bijna niets. Eind april bloeien al meer dan honderd soorten en in mei wel tweehonderd. In juni houdt het op: op de top, zo rond de langste dag, bloeien zo'n 250 tot 300 planten en daarna neemt het in dezelfde vaart weer af. Na de winter is de waardering voor bloeiende planten dus veel groter en dat stimuleert de handel', licht Fonds zijn theorie toe. Botanogek De Texelaar, die enige jaren voor plantjes. Jarenlang hield hij nauw gezet bij welke soorten hij in het dagelijks leven tegenkwam, welke hij daarvan mooi vond en in welke periode ze bloeiden. Hij experi menteert met uitheemse gewassen en probeert die in de Nederlandse omstandigheden in bloei te krijgen. Soms doen ze het een paar jaar bestuiven om er vervolgens later zaad van te kunnen oogsten, 'in die tijd vliegen er nog geen bijen, dus van natuurlijke bestuiving kan dan geen sprake zijn. Dan regel ik dat zelf.' Schilderij Dat zijn tuin niet aan de stan- Tuintip Volgens tuinier Mark Fonds moet je als leek niet beginnen aan een liefhebberstuin. 'Dat vergt behoorlijk wat kennis en heel veel tijd. Iedere plant stelt zijn eisen aan de omstandigheden, zoals water, licht, voedingstoffen, kalkgehalte, grondsoort, enz. Om veel soorten bij elkaar te houden in een kleine tuin, moet je veel variatie aanbren gen in het milieu verschillende niveaus, van laag naar hoog, van nat naar droog, van schaduw naar zon, van kalkrijk naar kalkarm. Als een bijzondere plant op een bepaalde plaats wil en kan groeien, moet je hem niet meer verplanten. Daarom staan er in mijn tuin zoveel planten door elkaar. Heel moeilijke planten kunnen beter in een pot worden gehouden. Daarin kun je de grondsoort beter bepalen en ook de plant makkelijk verplaatsen, bijv. van zonnig naar schaduw of naar vorstvrij in de winter als dat nodig is.' daard schoonheidsnormen vol doet, is voor Fonds geen nieuws. 'De meeste mensen willen een schilderij om hun huis. Met keu rige borders, gras en struiken. Je kunt al die verschillende plant jes vergelijken met verschillende kleuren verf. In een liefhebbers- tuin zoals de mijne zijn alle potjes verf door elkaar gezet, waardoor het een onooglijke verfwinkel is geworden. Mij gaat het meer om de verf dan om de winkel. Het schilderij is ondergeschikt. Dat wil niet zeggen dat ik zo'n schil- derijtuin met mooi vind.' Zijn pas sie voor planten was een van de voornaamste redenen om lid te worden van een Texelse Tuinclub. Hoewel de meeste leden een 'schilderijtuin' hebben, komen zij volgens Fonds graag in zijn tuin. 'We delen de interesse in planten en ruilen veel. Ik heb altijd stekjes en planten die anderen ook graag willen hebben. En zo moet het ook, dat maakt het leuk.' Gevecht Fonds brengt dagelijks vele uren door in zijn tuin. 'Ik voer een per manent gevecht tegen onkruid. Uitroeien is bijna onmogelijk, maar ik ben elke dag bezig met het weghalen van soorten die ik hier niet wil hebben. Triffids noem ik ze, naar het science fiction- boek The Day of the Triffids van John Wyndham uit de jaren '50. Daarin wordt de wereld overwoe kerd door vleesetende planten die andere levensvormen opslok ken. Zo zie ik het onkruid in mijn tuin! Ik gebruik geen bestrijdings middelen, want zelfs als je die gericht inzet, gaat dat vaak ten koste van andere planten. Dus moet je onkruid trekken. Ik heb het meeste last van drie soorten: zevenblad, kruipgras en akker- klok. Dat is wel de ergste soort. Wonderbaarlijk mooi, maar een onuitroeibare woekeraar. Hoe harder je de grond omspit, hoe harder het groeit. Vreselijk!' Tekst en foto's Tekstbureau Texel, Louise van der Sluis Een van de favorieten van Mark Fonds: de erythronium califomieum, ook wel white beauty genoemd. Mark Fonds brengt dagelijks uren door in zijn tuin. Tuinontwerp, aanleg en onderhoud Ik heb altijd stekjes en planten die anderen ook graag willen hebben.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 11