'We deden mee voor de lol' Gesleept naar haven Leerlingen doen verkeersexamen Groen Zwart Wat vindt Overstekend meisje geschept Kotter Daalder naar Scheveningen TEXELSE J COURANT Jimmink sprint naar winst DONDERDAG 15 MEI 2008 Werkgroepen Het was slechts een opmerking die wethouder Nico Kikkert dins dagavond maakte, maar wel eentje met lading. Hij zei het, bij de behandeling van de nieuwe Welstandsnota, jammer te vinden dat het CDA niet bereid was met de herziene nota in te stemmen ondanks deelname aan een werk groep waarin al over de nota was gesproken. Dat kwam hem terecht op kritiek van commissievoorzitter Henny Festen (grondgebied) te staan. Zij stelde dat deelname aan werk groepen en openbare raads- en commissievergaderingen niet door elkaar mogen worden gehaald. De opmerking van Kikkert impliceerde dat in werkgroepen plooien wor den gladgestreken en de politieke partijen zich naar de alvast bespro ken onderwerpen schikken, zodat daar tijdens openbare commis sie- en raadsvergaderingen alleen nog formeel mee hoeft te worden ingestemd. Een dergelijke beeld ligt gevoelig. In 2005 veroorzaakte een soortge lijke situatie al eens de nodige dei ning binnen een klankbordgroep waarin raadsleden het college adviseerden over het nieuwe raad huis. De raadsleden Piet Standaart en Alfred Schaatsenberg stapten voortijdig uit die groep omdat zij het gevoel kregen teveel te wor den vastgepind aan daar gedane uitspraken. Daardoor konden ze naar hun beleving tijdens commis sie- en raadsvergaderingen niet meer vrij opereren. Voor raadslid Arthur Oosterbaan was dat een reden niet eens in die klankbord- Nieuwe vraag: Want vindt u van het vangen en vergassen van ganzen. Een goed plan of een slecht plan? Geef uw mening op www.texel- secourant.nl. Vorige stelling: Bent u positief gestemd over de herinrichting van de Groene- plaats? Ja (46 Nee (54%) groep plaats te nemen. Kikkert riep dinsdagavond, onge twijfeld onbedoeld, herinnerin gen op aan die situatie van 2005. Gevoelig dus, want de raadsleden worden geregeld bij werkgroepen betrokken. Dat dergelijke bijeen komsten geschikte gelegenheden zijn in alle rust eens een mening of opvatting te beïnvloeden, zal niemand ontkennen. Deelname aan een werkgroep kan echter nooit betekenen dat raads leden zich later tijdens commissie- en raadsvergaderingen automa tisch aan het besprokene moeten conformeren. Dan zou het politieke werk zich naar werkgroepen ver plaatsen en wordt het voor kiezers knap lastig in de openbaarheid te volgen hoe hun vertegenwoordi gers over een onderwerp denken. Het zou prettig zijn als over de rol van raadsleden in werkgroepen geen onduidelijkheid heerst. Met een beeld dat in de besloten heid van een werkgroep de zaak jes worden geregeld, is niemand gebaat. Het risico van een der gelijk beeld is ook dat raadsleden straks bedanken nog in werkgroe pen plaats te nemen. De vergader- druk is hoog genoeg om met wat gemak wat bijeenkomsten te laten schieten. Dat zou jammer zijn, want raads leden beschikken door hun werk over het algemeen over een brede kennis, waardoor ze in een vroeg stadium zinnig advies over een onderwerp kunnen geven, zonder het er meteen mee eens te zijn. De raads- en commissievergade ringen zijn daarna de aangewezen podia om keuzes te maken en besluiten te nemen. Helikopters boven Vlïehors Helikopters van Vliegbasis Soes- terberg voeren tot en met donder dag 22 mei avondvluchten uit op de Vliehors Range. Deze vluchten duren tot 1.00 uur. Tijdens deze vluchten worden de boordschutters getraind in het beschieten van doe len op de range. Dit duurt uiterlijk tot 23.30 uur. Boven gebieden met aaneenge sloten bebouwing, industrie- en havengebieden en boven mensen verzamelingen binnen een afstand van 600 meter wordt een hoogte van tenminste 210 meter (700 voet) aanhouden. Boven open terrem of water geldt een minimumhoogte van 50 meter (150 voet). In de 'laag- vlieggebieden' geldt een minimum van 30 meter (100 voet) of zoveel lager als voor het doel van de vlucht noodzakelijk is. De Francine Kroesen met Sidny van Zon, Joost Albers en Bram Fey sleept de Dappere Jetje de haven van Oudeschild binnen. (Foto Ben Koning) De Francine Kroesen uit Oude schild heeft maandagavond een zes meter lang zeilbootje gehol pen los te komen van de Bollen. Het schip, Dappere Jetje, was daar onderweg naar Texel aan de grond gelopen. Zowel de Joke Dijkstra uit Den Hel der als de Francine Kroesen schoot te hulp. De Texelse redders hielpen bij het aanbrengen van een zogehe ten broek rondom het schip, waarna de Joke Dijkstra het kon lostrekken. De Francine Kroesen nam de Dap pere Jetje, met twee personen aan boord, daarna over en sleepte het schip naar Oudeschild. Maandagmiddag kwam de KNRM in actie voor een 17-jarige Duitse kitesurfer die bij paal 17 in de pro blemen was geraakt. Hij kon niet meer surfen nadat zijn kite te water was geraakt. De lijnen waren daar door verward geraakt. De KNRM werd gealarmeerd en leden van Kustzeilvereniging Westerslag hiel den de surfer in de gaten. Nabij paal 15 wist de jongen na circa een half uur op eigen kracht de kust te berei ken. Hij werd opgevangen in de net gearriveerde wippertruck om op te warmen. 'Daarna hebben we hem bij paal 17 afgezet omdat zijn spul len daar nog lagen', aldus Sidny van Zon. Een dag eerder was de wip pertruck ook actief bij paal 15, toen om een badgast met rugproblemen van het strand te halen. Zaterdagmiddag ondernamen de KNRM en de politie bij paal 20 nog een zoektocht naar een ver mist meisje van vier. Zij was uit het zicht verdwenen, nadat zij voor het laatst spelend aan de waterlijn was gezien. Daarop werd een zoekac tie gestart waarbij de politie en de wippertruck over het strand reden en met reddingboot De Zalm vanaf het water werd gezocht. Na tien minuten vond de bemanning van de wippertruck het meisje, waarna ze met haar ongeruste ouders kon worden herenigd. Een meisje dat woensdagmiddag met haar fiets de Pontweg over stak, is licht gewond geraakt toén ze werd geschept door een auto. Het meisje fietste achteraan in een groep. Een getuige vermoedde dat ze bij het oversteken van de Pont- weg ter hoogte van de Californi- eweg dacht dat ze de passerende auto voor kon zijn. Dat bleek niet het geval. De automobilist remde af, maar kon haar niet ontwijken. Bij haar val liep ze volgens de getuige een flinke buil op aan haar hoofd. De ambulance was snel ter plaatse om haar te verzorgen, de politie leidde het verkeer in goede banen. Sanne en Ilse Bram Sanne Brand heeft tijdens de Dis trictkampioenschappen Noord Holland Noord van de tennisbond de tweede plaats behaald in de categorie meisjes tot en met 12 jaar. Haar zus Ilse werd vierde bij de meisjes tot en met 10 jaar. Bij de districtskampioenschappen worden alleen singlepartijen gespeeld in de eigen leeftijdscategorie. Dit toernooi wordt gedurende meerdere dagen op verschillende tennisparken in de Noordkop gespeeld. Zondag werd het kampioenschap afgerond in Alkmaar. I scoren in Alkmaar Sanne Brand wist zich verrassend te plaatsen voor de finale door al eerder de nummer 14 van de jeugdranglijst te verslaan. In de finale was haar tegenstander oppermachtig. Brand had moeite met het vaste spel van de nummer 5 van de ranglijst, maar mocht een mooie tweede piaats mee naar huis nemen. Haar zus Ilse kwam als bijna 9-jarige uit in de categorie meisjes t/m 10 jaar. Ondanks haar lage leeftijd wist ze het haar 10-jarige tegenspelers flink moeilijk te maken. De strijd om de derde en vierde plaats verloor ze uiteindelijk na een spannende strijd. Goud en zilver voor Eschweiler Zwemmer Sverre Eschweiler pres teerde goed op het Pinkstertoer- nooi in Purmerend, waar hij op drie afstanden uitkwam en op alledrie zijn persoonlijk record aanscherpte. De 50 meter schoolslag legde hij af in een tijd van 0.37.95 minuten. Voor de 100 m vlinderslag had hij 1.05.09 min. nodig, goed voor een twee de plaats in zijn leeftijdscategorie. Op de 100 m vrije slag verbeterde Eschweiler zijn persoonlijk record met ruim één seconde (0.54.06). Deze tijd was goed voor goud. De TX45 Berend Cornelis heeft afgelopen week voor het laatst de haven van Oudeschild verla ten. De 24 meter lange eurokotter, gebouwd in 2002, is door eigenaar Cor Daalder verkocht aan een reder in Scheveningen en gaat verder als SCH45 Jacob Cornelis. Voor Daal der betekent de verkoop niet dat hij de visserij verlaat. Hij heeft zijn quotum gehouden en is een samen werkingsverband met zijn zwager Pieter Aris van der Vis aangegaan. Hun gezamenlijke schip, de TX68, ondergaat momenteel een onder houdsbeurt bij scheepswerf Visser in Den Helder. (Foto Ben Koning) Een groep Texelse scouts heeft tijdens de Pinksterdagen meege daan aan de landelijke scouting- wedstrijden in Baarn. De Texelaars eindigden met een 90ste plaats (van de 104 deelne mende ploegen) onderaan in de ranglijst, maar volgens Martijn Huis man van Scouting Texel was de ploeg niet afgereisd om te winnen. 'We deden mee voor de lol.' De Texelaars (Bart Witte, Davey Voorend, Marvin de Jong, Ramon Koopman, Willem Keizer en Nick Jongejan) vertoefden samen met zo'n 700 andere scouts drie dagen op landgoed Buitenzorg. Het thema van de wedstrijden was 'Groeten uit de rimboe' naar het televisiepro gramma van SBS6. De scouts maakten zogenaamd een avontuurlijke reis door de rimboe waarbij gekampeerd werd en diver se opdrachten moesten worden uitgevoerd. Een jury lette op onder linge samenwerking en scouting- en kampeertechnieken. Er konden ook punten worden verdiend met kleding die aansloot op het thema. De wedstrijden werden omgegeven met theater. De Texelse scouts, actief onder de naam Cobra's en 11 tot 14 jaar oud, hadden zich eerder dit jaar gekwa lificeerd door tweede te worden bij regionale scouting wedstrijden. Ze werden daardoor samen met scouts uit Alkmaar en Bovenkarspel namens Noord-Holland Noord naar Baarn afgevaardigd. Een dames- groep uit Doesburg won de lande lijke wedstrijden. De Texelse scouts Bart Witte, Davey Voorend, Marvin de Jong, Ramon Koopman, Willem Keizer en Nick Jongejan in de bossen van landgoed Buitenzorg in Baam. VERVOLG VAN PAGINA 1 Niels Jimmink heeft dinsdagavond de vijfde wedstrijd van de zomer competitie van Wielervereniging Texel gewonnen. Op het wielerpar cours op sportpark Zuid bleef hij zijn medevluchters Ferry van der Vis, Sil Brouwer, Gauke van Lingen en Jordy Vinke in een spannende eindsprint voor. De kopgroep ontstond met nog een kwartier wedstrijd voor de boeg en was een overblijfsel van de groep waarvan in eerste instantie ook Nick Wehnes, Niels Kossen en Niels Bak ker deel uitmaakten. Toen dit gezel schap het peloton op een ronde ach terstand zette, moesten deze drie hun medevluchters echter laten gaan. Bij de jeugd gingen de renners rus tig van start. Nadat het tempo werd opgeschroefd, raakten de jongste Groeneplaats Het Ontwikkelings- en Participa- tiebedrijf Publieke sector (OPP) is op diverse plekken in het land betrokken bij publiek-private samenwerkingsconstructies. In Drimmelen werd volgens de eigen website meegewerkt aan de realisatie van een grote jachthaven. In Heeren veen werd een bijdrage geleverd aan een groot sportcomplex dat voetbal club Heerenveen, de gemeente, het ROC en Zorgverzekeraar Friesland gezamenlijk realiseerden. En met de gemeente Cuijk wordt aan een groot bedrijventerrein gewerkt. De raadscommissie Grondgebied stemde er dinsdagavond, met uit zondering van de WD, unaniem mee in de Grontmij in de arm te nemen als adviseur van de gemeente voor de herinrichting. Het ingenieursbu reau gaat een programma van eisen opstellen voor de publiek-private Nieuwe fietsen voor dorpswacht De dorpswacht in De Koog rijdt sinds deze week op nieuwe fiet sen, beschikbaar gesteld door Fietswinkel Van der Linde. Ook zijn de jacks die de afgelopen jaren werden gebruikt, ver ruild voor oranje hesjes met het opschrift 'security'. De hesjes worden gedragen over de blauwe jassen die voor particuliere beveiligingsbedrijven zijn voorge schreven. De hesjes zijn makkelij ker en prettiger in gebruik, terwijl de dorpswachten nog steeds goed herkenbaar zijn. Door fietsen te gebruiken, is de dorpswacht mobieler en kan een groter gebied worden gecontro leerd. De mountainbikes blijven eigendom van Van der Linde, die ook het onderhoud pleegt. De dorpswacht is tot eind juni alleen in het weekend actief. Daarna tot eind augustus dagelijks. De mede werkers worden geleverd door Horeca en Evenementen Beveiliging Texel. deelnemers op achterstand. Evenals vorige week toonde Jorik Bot zich de snelste. In de eindsprint bleef hij Youp Wehnes, Esmée Betsema en Luuk van der Meer voot Nickay Sangers toonde zich de snelste in de jongste jeugdcategorie, vóór Joey Mets en Simone Blauw. Uitslagen: Senioren -1 .Niels Jimmink; 2.Ferry van der Vis; 3.Sil Brouwer; 4.Gauke van Lingen; 5.Jordy Vin ke; 6.Niels Kossen; 7.Niels Bakker; 8.Nlck Weh nes; 9.Jesse Hoven: 10.Theo Boom; 11.John Betsema; 12.Simone Betsema; 13.Ricky Drijver; l4 0tto Goènga; 15.Erica Goënga; 16.Manuel Rodnquez; 17,Wies Schepers; 18.John Daal der. 19.Hans de Winter, 20.Denise Betsema; 21 .Rick Konijn. Jeugd 14 t/m 15 jaar - 1.Jorik Bot; 2.Youp Wehnes; 3.Esmée Betsema; 4.Luuk van der Je^ad5 IcTt/m 13tÉ«r ^^Nickav Sanqers' Directeur Teus van Middelkoop van basisschool Timótheüs met de leerlingen Edwin Stark, Fred van Vliet en Walter van Driel, vlak 2.Joey Mets; 3.Simone Blauw: 4 Sjors Jim- voordat 26 met het verkeersexamen begonnen. <Fo,o Jeroen HxUvmiB^nk Tm» mink. samenwerking. Bedoeling is dat op basis daarvan andere marktpartijen voor de inrichting van het nieuwe centrum van Den Burg worden gese lecteerd. Volgens de laatste planning van de gemeente moet in het vierde kwar taal van 2009 de sloop van het raadhuis beginnen en aansluitend de bouw van nieuwe panden van start gaan. Bedoeling is dat het hele project op 1 april 2011 gereed is. Derde plaats voor bakkersleerling Cissy Voorend uit Den Hoorn, die in februari eerste werd bij de regionale jeugdvakwedstrijden Brood en Ban ket van het ROC Horizon College uit Heerhugowaard, eindigde bij de landelijke wedstrijd in Wageningen op de derde plaats. De krentenbol len en gevulde koeken waarmee ze regionaal hoge ogen gooide, waren net niet voldoende voor een plaats in het wereldkampioenschap. De strijdende bakkers kwamen uit in zeven categorieën. In de categorie Banket werd een gedeelde derde plaats veroverd door oud-Texelse Lonneke van Roosmalen uit Tilburg. Lotenverkoop Zonnebloem Vrijwilligers van De Zonnebloem gaan de komende weken langs de deuren om loten te verkopen. De nationale loterij wordt voor de veer tigste keer gehouden en staat in het teken van de Actie Zonnedag. Met de opbrengst worden tal van activiteiten georganiseerd, zoals dagboottochten, bezoeken aan musea en dierentuinen, aangepaste rolstoelwandelingen en de Zonne bloem Theatertournee. Bijna 40.000 vrijwilligers verzorgen ieder jaar dui zenden uitjes voor in totaal zo'n 120.000 zieken en gehandicapten. Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor de Texelse afdeling van De Zonnebloem. De trekking van de loterij is op 10 november. De uitslag wordt bekend gemaakt via het speciale telefoonnummer (0900) 0633, internet en teletekst. Jong(ge)leerd Let goed op het verkeer om je heen en steek je hand uit als je afslaat. Het waren een paar laat ste adviezen die directeur Teus van Middelkoop van basisschool Timótheüs uit Oosterend gister ochtend meegaf aan drie leerlin gen voordat ze aan een rondje door Den Burg begonnen. De drie legden gisteren samen met 64 leerlingen van de Jozefschool en de Thijsseschool uit Den Burg een verkeersexamen af. De leerlingen fietsten - gehuld in oranje hesjes - een rondje door Den Burg waarbij ze onderweg door zo'n tien posten werden beoordeeld. Medewerkers van Gemeentewerken hadden bord jes opgehangen, zodat niemand zich in de route hoefde te vergissen. 'Het ging wel goed', vertelt Walter van Driel als hij samen Edwin Stark en Fred van Vliet terug is bij het beginpunt. Fred bekent dat hij er soms even aan moest denken zijn hand uit te steken, maar hij deed het wel. Een dag eerder hadden de drie al een keer geoefend met Van Middelkoop en dat had geholpen. 'Daardoor wist je waar de knelpun ten zaten.' Aile leerlingen, afkomstig uit de hoogste groepen, slaagden. Het verkeersexamen was min of meer terug van weggeweest. Vorig jaar werd het met meer gehou den, maar op initiatief van directeur André de Ruiter van de Jozefschool werd het in ere hersteld. Nico Drenth van Veilig Verkeer Nederland hielp mee met de organisatie. 'Hopelijk krijgt het volgend jaar een vervolg en doen er meer scholen mee.' Drenth had de gemeente uitgeno digd een wethouder te sturen om het examen een officieel tintje te geven, maar dat kwam er tot zijn teleurstelling met van. 'Dat vind ik jammer. Je werkt toch aan het ver beteren van de verkeersveiligheid. Dan is het leuk als er even iemand komt, al is het maar vijf minuten.' De 67 leerlingen, die eerder al theo rie-examen deden, krijgen nog een diploma. RICHTING [1? ECHTS ARK HOODEH (VOORZICHTIG1,^ 0R FIETSEN mrrr niet op de stoep") Tns OP MET CVÊRsrÉw&l] RHTOON Gö£S 0 S--a$--2.oo8

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 5