Ondernemers TCA: naast werk ook tijd voor privé Volop nostalgie op Pinksterevenement 'Humor is belangrijk, die houden we er ai 10 jaar in' 'Prachtige ouwe trekkers en supergezellig' Canadese emigrant na 59 jaar terug TEXELSE g COURANT Logeerhuis Texel DONDERDAG 15 MEI 2008 Fred Poede en Rinie de Kruit van automatiseringsbedrijf TCA in hun nieuwe leslokaal. 'Drie weken geleden bedacht en nu is het 'Een leuk bedrijf met veel vaste klanten, waarin we prettig samen werken en het ziekteverzuim zich de afgelopen vier jaar heeft beperkt tot één dag. Dat zegt wel wat. Als firmanten kunnen we het ook privé goed met elkaar vinden. En het mooie is dat we op Texel als mens worden gewaardeerd en niet alleen om wat we doen. Dat hebben we maar mooi weten te bereiken.' Ondernemers Fred Poede en Rinie de Kruif van TCA Automatisering hebben voldoen de reden om tevreden te zijn. Een gesprek met twee automati seerders, serieus van toon, maar ook met een kwinkslag. Poede: 'Humor is belangrijk. Die houden we er al 10 jaar in. Zo'n periode is best lang voor een bedrijf in onze bran che. Aan de overkant ligt de gemid delde levensduur van bedrijven in de automatiseringsbranche tussen de twee en vier jaar. Ze komen snel op, stunten met scherpe prijzen en trekken veel klanten. Maar kwaliteit en service worden vergeten. Klanten trappen daar één keer in, daarna zie je ze nooit meer. Wij doen dat anders. Natuurlijk stunten we wel eens, een paar keer per jaar houden we in overleg met onze leverancier bijvoorbeeld een dumpdag. Maar kwaliteit en service staan hier hoog in het vaandel. En, niet om op te scheppen, maar we hebben hier een goed geolied team en voelen elkaar goed aan. Met z'n vieren doen we hetzelfde waar we een jaar of vier, vijf geleden zes man voor nodig hadden. Een kwestie van goed nadenken. Hoe steekt je bedrijf in elkaar, hoe is het onderlinge con tact, hoe verdeel je het werk en dat soort zaken.' Ploeg sr. Het was ondernemer Wim Ploeg sr. die 10 jaar geleden het initiatief nam tot de oprichting van het Texels Centrum voor Automatisering. Poe de: 'Ploeg miste op Texel een stuk collectieve automatisering en bracht via deze krant een aantal mensen bij elkaar. Ik was één van hen. Ik kwam uit de offshore en was na een ongeluk met mijn hand gedeeltelijk arbeidsongeschikt geraakt. Ik zat thuis wat te hobbyen achter de computer en zo kwam van het een het ander. Bij TCA hield ik mij vooral bezig me de hardware, inkoop en reparatie. Later is Rinie erbij geko men.' De Kruif: 'Mijn deskundigheid ligt in het systeembeheer. Ik had vanaf de overkant de stap naar Texel gemaakt, een eigen bedrijf en bleef klussen doen aan de overkant. En ik werkte freelance wel eens voor TCA. Ik kom uit de pakken- en stropdassencultuur, waar de men taliteit tamelijk afstandelijk is. Het werken op het eiland, waar de men sen je waarderen om wie je bent, was voor mij een verademing. Toen de samenwerking met TCA meer vaste vorm kreeg, stond ik voor de keus. Met de overkant had ik het wel een beetje gehad en toen ben ik als firmant in TCA gestapt Ploeg sr. had tevoren gezegd dat zijn aan deel tijdelijk zou zijn. Als het bedrijf draaide, zou hij eruit stappen. Hij hield woord, na enkele jaren stapte hij opzij. We konden gebruik maken van de ruimte bij zijn bedrijf en zijn kennis op het gebied van software, zaken en financien. We hebben veel van hem geleerd. Bijvoorbeeld dat we reëel moesten blijven in onze toekomstvisie. Hij was een goede mentor, een harde werker, die open stond voor onze suggesties. Eigen lijk hadden geen mooiere start kun nen maken. Een vliegende zelfs. De eerste klus die we binnenhaalden was een pc privé-project van de gemeente. Dat ging over ruim hon derd computers. Voor ons was dat toen extreem veel. Dit project had den we niet zonder Ploeg gered.' Taken verdeeld Ploeg is alweer een jaar of zes uit beeld, TCA verhuisde naar de Maricoweg en de twee overgeble ven vennoten verdeelden de taken. Poede: 'Ik regel de zaken intern. De boekhouding, aansturing van het personeel, de showroom en doe de inkoop. Eigenlijk ben ik een manus je van alles. Als er iemand ziek is, kan ik zo inspringen.' De Kruif: 'Ik kom veel bij bedrijven over de vloer. Onderhoud de contacten, doe systeembeheer, adviseer en stuur onze medewerkers aan. Want ik ben niet de enige met kennis, ook onze medewerkers Patrick (Bakker, red.) en Bernhard (Bonne, red.) zijn getraind. Wij zijn voor veel bedrij ven een soort tussenpersoon. Voor softwarebedrijven van de overkant is het niet handig om voor ieder wis sewasje naar het eiland te komen, een paar knopjes om te draaien en dan weer terug. Dan doe ik de han delingen die nodig zijn voor ze. Als iemand van een hotel bijvoorbeeld een probleem heeft, dan kijk ik wat er aan de hand is en neem dat door met de leverancier, waarna het pro bleem in overleg wordt opgelost.' Ondernemen Poede: 'Veel bedrijven beginnen niets zonder computer. Als er een storing is, moet die snel en ade quaat worden geholpen. Om met te hoeven wachten op onderdelen hebben we van apparatuur die we hebben verkocht allerlei onderde len in voorraad. Van connectors tot papierlades van bepaalde printers tot beeldschermen en computer kasten. Zo'n voorraad kost een paar centen, maar verdient zich dubbel dwars terug.' Poede leidt rond in de werkplaats. 'We bouwen hier zelf computers, repareren en testen de apparatuur. Daarvoor hebben we veertien werk plekken. Want op hoogtijdagen wor den er hier wel twintig tot dertig computers ter reparatie aangebo den. Dat moet goed gebeuren, want we willen tevreden klanten. Mensen die met een glimlach de deur uit stappen, dat maakt het werk na tien jaar nog steeds leuk.' 'Het mooie van dit bedrijf is ook dat we veel aan innovatie doen. Ik hou ervan om nieuwe dingen te bedenken en ze vervolgens uit te voeren.' De Kruif: 'Ook dat maakt ondernemen leuk. Als we vandaag zeggen dat we wat nieuws willen, hebben we die vnjheid. Of dat een goed besluit is, zal achteraf blijken. En als het verkeerd uitpakt, kun je alleen jezelf de schuld geven. In ons oude pand in Oosterend hadden we bijvoorbeeld een leslokaal. Maar dat was niet rendabel en daarom zijn we ermee gestopt. Maar de laatste tijd krijgen we steeds meer vragen van 45-plussers die een computer heb ben gekocht. Ze willen weten waar ze een computercursus kunnen vol gen. Toen begon het bij ons te broei en. Drie weken geleden besloten we een computerlokaal te maken en nu is het klaar. We gaan er zelf cursussen in geven, maar bedrijven kunnen het lokaal ook huren.' Vrienden De Kruif: 'Dat besluit hebben we bij mij thuis 's avonds genomen. We zijn zakenpartners, maar ook vrienden. De ene keer gaan we gezellig met z'n allen barbecuen, of ik ga thuis lekker een avondje koken, want dat vind ik leuk. Fred niet, dus dat komt mooi uit. Bij mij thuis kunnen we vrij en blij over dingen praten.' Poede: 'Op zo'n avondje worden allerlei ideeën geboren. Sommige verdwijnen in de prullenbak, maar zo'n leslokaal staat er nu maar mooi. Beslissen en dan ook doen.' De Kruif: 'We hebben bijvoorbeeld samenwerking aan de overkant gezocht en zijn een partnerschap aangegaan met een groot internet bedrijf aan de overkant. Daardoor kunnen wij bedrijven en particulieren nu zelf ADSL en SDSL (meer voor bednjfsmatig gebruik en voor thuis werken) leveren. Wij kunnen diep in het systeem kijken en zien of er op het netwerk van KPN werkzaamhe den worden uitgevoerd of dat er sto ringen zijn. Een extra service en een verbreding van ons bedrijf. Dat past in ons streven om een totaalpakket te leveren.' Privéleven Een eigen bedrijf wil qua tijd wel eens uit de hand lopen. Hoe zit dat bij TCA? Poede: 'We hebben aan het begin gezegd: we houden vast aan de openingstijden, dan weet de klant waar hij aan toe is. Een deel van de drukte ondervangen we met onze medewerkers. En af en toe 's avonds aan de slag en ook wel eens 's nachts, want overdag zijn de systemen in gebruik. Dan kan het ook nog gezellig zijn, bijvoorbeeld toen een klant langs kwam en wat lekkers mee bracht. We hadden ons nog veel meer over de kop kun nen werken. Maar soms moet je nee zeggen. Je kunt niet alles aan nemen en achteraf maar zien hoe het gaat. Onze boekhouder heeft ooit gevraagd of wij alle vestigingen van zijn hoofdkantoor wilden doen. We hebben dat niet gedaan, want dan zouden we naar de overkant moeten. We richten ons op Texelse bedrijven en particulieren. We gaan het water met over, want we willen een bepaalde dienstverlening kun nen bieden. Vlieg je steeds naar de overkant, dan kan dat met. Boven dien: we hebben ook een privéle ven. Nu kan ik op zijn tijd vrij nemen en iets met de kinderen gaan doen. Mijn werk gaat niet ten koste van mijn gezin De Kruif: 'Door ons werk ontwikkelen we ons en ontmoeten we andere mensen. Maar het is niet alles. Je moet ook andere dingen doen. Ik heb op dinsdagmiddag bijvoorbeeld muziekles. Daar hou ik in mijn werk rekening mee. Lekker een half uurtje blazen. Je moet ook een beetje lol hebben in je leven.' Poede: 'Het heeft ook een andere kant: Rinie zit in zijn vrije tijd bij de Lions. Het is niet de opzet, maar aan de contacten in die club houden we wel klanten over. Zo heb ik dat bij voetbal. Zo lang je maar goed werk levert, anders is het op Texel snel over.' Tekst en foto Gerard Timmerman Drukte voor de ijskraam van Labora. vroeger zijn kermis mee over het eiland reed.' Vooral de overkantse deelnemers genieten met volle teugen van het Pinksterevenement. Nicky de Reu uit Zevenaar: 'Prachtige trekkers en supergezellig. Het hoogtepunt is voor ons de strandrit op tweede Pinksterdag. Dat kan bij ons niet. Dan moeten die ouwe trekkers echt aan het werk.' Tekst en foto's Gerard Timmerman Honderden ouwe trekkers, sta tionaire motoren, Kreidler- en Zündapp-brommers en dikke rookpluimen boven het terrein waar de trekker trekwedstrij- den werden gehouden. Kortom: volop vertier op het Pinkstereve nement van de Oude Trekkers en Motoren .Vereniging. De temperatuur liep hoog tijdens het prachtige pinksterweekend, zodat overkantse deelnemers die op het feestterrein kampeerden met volle teugen konden genieten. Zoals Gerard Konst uit het Meg- chelen in de Achterhoek, die met meerdere Porsche-tractoren naar Texel was gekomen. 'Eigenlijk wil den we hier op de trekker naar toe, maar in de omgeving van Amster dam zou dat problemen opleveren. Daarom hebben we trekkers op de vrachtwagen gezet en zijn zo naar Texel gekomen.' In totaal elf oude tractoren, waarvan acht van het merk Porsche. 'Uit nostalgie. Mijn vader reed vroeger met een Por sche rond en zelfs mijn opa had er eentje. Het hebben van ouwe trek kers is bij ons in het dorp trouwens niets bijzonders. De helft van de inwoners heeft er wel eentje.' Families die het bij één merk hou den kom je ook op Texel tegen. Zoals de familie Hoep uit Oude- schild, die met meerdere Fiat trekkers present was. Jan Hoep: 'Silvan (zijn zoon) was zestien en wilde graag een Fiat. De eerste, een Fiat 315, kochten we op de Lionsveiling. Zo groeit een hobby. We zijn met vijf trekkers op het eve nement.' Zoon Bas is ook mede- eigenaar van de familieverzame- ling. En ook Mathé, die ooit had gezegd dat hij nooit een trekker zou doen, is inmiddels besmet met het Fiatvirus en heeft er zelf eentje aangeschaft. 'De familie Hoep is goed bezig de laatste tijd', vertelt de speaker tijdens een showrit. De keurig onderhouden trekkers zijn er niet alleen om te pronken, er wordt ook echt werk mee verricht, zoals kunstmest strooien, kilveren en ander werk. Verderop een wat vreemde eend in de bijt, een International Farmall uit 1953. Niet op traditionele trekker banden met grote kammen, maar op speciale banden met een fijn profiel. En een zwaailicht. Menig Texelaar herkent de trekkers nog van de TESO-boot, waarop hij in gebruik was voor sleepwerk. De bootdienst heeft de trekker al lang afgedankt, hij is alweer jaren eigendom van Theo Kooiman van de Razende Bol. 'Ik heb hem over genomen van Gerard Rijk, die er Jan Hoep uit Oudeschild op een van de negen Fiattrekkers die hij met zijn zoons heeft verzameld. Theo Kooiman (rechts achterop) legt aan bezoekers uit hoe de International Farmall uit 1953 werkt. De trekker werd ooit gebruikt door TESO. weer volop werk. 'Ik werkte de hele dag met paarden. Ik gaf mijn com mando's in het Nederlands. Toen de boer zelf eens met de paarden aan de gang wil, sprak hij ze in zijn eigen taal toe. Daar luisterden ze niet naar. Ze gingen niet voor- of achteruit. Wat heb ik gelachen.' De Porto maakte zich het Engels snel eigen en nu hij na 59 jaar weer voet op Texelse bodem heeft gezet, spreekt hij nauwelijks een woord Neder lands meer. 'Behalve de liedjes die ik op de kleuterschool heb geleerd, die ken ik nog uit mijn hoofd.' Ster ker nog, ook de weeskinderen die hij met zijn gezin bij tientallen in huis heeft genomen, kunnen de Neder landse liedjes zo opdreunen. 'Klap eens in je handjes, ei, ei,ei', doet hij voor hoe hij hen de liedjes leerde. 'Sommige dingen vergeet je nooit. Nu ik weer op Texel ben, herken ik allerlei gebouwen Bijvoorbeeld de kerken van Den Hoorn en Den Burg. En waar mijn tante heeft gewoond Maar in mijn herinnering waren de wegen en gebouwen veel groter en breder. Als kind lijkt alles groterDe Porto bouwde in Canada een goed bestaan op. 'Ik heb 35. jaar in een papierfabriek gewerkt. Het stonk daar behoorlijk, maar het betaalde best. 'Ik heb er een goed leven gehad. We hebben vijf kinderen, zes kleinkinderen en zes achter kleinkinderen. Elke zondag komen ze allemaal eten, reuze gezellig. In Kenora wonen in totaal 25 Neder landse families, maar er wordt geen woord Nederlands gesproken.' Op Texel werd De Porto herenigd met zijn oudere zus Door. die in Jan Dirksoord woont, en zijn jongere broer Klaas, die als medewerker van het Kadaster in 1966 naar Alkmaar verhuisde Twee broers en één zus, uit een gezin dat oorspronkelijk acht kinderen telde. 'Jammer dat ik mijn broer Cees, die drie weken geleden is overleden, niet meer heb kunnen spreken. Hij heeft me trouwens wel eens in Canada opgezocht. Hij was er helemaal weg van.' 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 it/OT IJSBO ERDERu labora te blijven.' De Porto, inmiddels 81 en telg uit een Texels huishouden met acht kinderen, koos als zoveel andere Nederlanders voor een toe komst in Canada. Op zijn 22ste vertrok hij van het eiland, om via Duitsland en Zweden per schip naar Halifax te reizen. Met aan boord zo'n 250 andere Nederlandse emigran ten. Werk was al vanuit Nederland geregeld 'Ik kon bij een Canadese boer aan het werk. Maar het liep even anders dan ik had verwacht. Ik was nog maar net op de farm. toen het begon te sneeuwen. Het was september toen de winter inzette, we zijn het land dat jaar nauwelijks meer op geweest.' Maar in het volgende voorjaar was er In 1949 vertrok Aat de Porto van Texel, om te emigreren naar Cana da. Hij bouwde een nieuw bestaan op in het Canadese plaatsje Ken ora, op tweeëneenhalf uur rijden van Winnipeg (Ontario). Vorige week keerde hij na 59 jaar voor het eerst terug op het eiland. 'In mijn herinnering was alles hier veel groter en breder.' n Aat, met dochter Bev e 'Voor de oorlog had je de recessie, in de oorlog werden we gedepor teerd naar Assen en toen we terug kwamen brak hier de Russenoorlog uit. Na de oorlog heerste er weer armoede. We sliepen onder een dak waardoor je zo naar buiten kon kijken. Er was hier voor mij niets om

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9