Mini-rally test voor de toekomst 'Net een sprookje, zelfs wel romantisch' Geld overgebleven van budget WMO Kaarten zijn te bestellen tot 1 juni TEXELSE COuranT College en directie krijgen 4,7 Ambtenaren geven raad een dikke onvoldoende Wethouders mogen van raad naar fulltime baan (j eslaagd Geslaagd 'Boeiende' expositie in juttersmuseum Flora uiiuiu.texeIsecourant.nl Theaterreizen Kampanje komend seizoen vol afwisseling DINSDAG 20 MEI 2008 'Als je met je vriendin zo door dat prachtige landschap rijdt, is dat net een sprookje. Zelfs wel roman tisch.' De enthousiaste chauffeur is Ricardo de Graaf, de vriendin (en navigator) Marleen Keijser. Ze reden door Engeland en deden dat in een Mini, als deelnemers aan de Dutch Mini Rally 2008. Bij het woord rally denk je al snel aan getrainde chauffeurs die met het zweet in hun handen over stoffige en vaak onbegaanbare wegen scheuren, met maar één doel voor ogen: als eerste het eind van de etappe berei ken. Niets van dat alles bij de rally waar de Graaf en Keijser onlangs aan meededen. 'Meer een veredelde puz- zelrit van de MAB. Ontspanning door inspanning', vertelt De Graaf. Wat de 29 liefhebbers die door de burge meester van Goes op weg werden geschoten bindt, is dat ze allemaal in een Mini rijden. Zo ook De Graaf, die rijdt in een Mini Cooper S uit 1991, met raceblok onder de motorkap. Bepaald niet de meest ruime en com fortabele auto, dus er moet wel een bijzondere reden zijn om er zo'n lange rit mee te maken. 'Thuis hadden we ook een Mini, het is me dus een beetje met de paplepel ingegoten. Er stond er vroeger eentje in de schuur, maar rijden deed hij niet meer. Ik was achttien, had net mijn njbewijs en na een zomertje sleutelen kon ik er mee de weg op. Die traditie heb ik er maar ingehouden. Ik rij nu in mijn der de Mini.' Voor liefhebbers zoals De Graaf organiseert de Stichting Dutch Mini Rally leuke trips 'Ze hebben niet zomaar een tochtje uitgestippeld, de routes hebben geschiedenis. Bij- Engels ontbijt en dan dat vaste ntu- eel: olie peilen, want Mini's willen nog wel eens wat olie gebruiken. Je hebt ook van die chauffeurs die weten elke schroefje en moertje te benoemen, maar zo zit Ik niet in elkaar. Die Mini van mij is wel speciaal en opgevoerd door John Cooper.' Op hun reis reden ze in grote boog rond Londen en passeerden onder andere steden als Oxford en Cam bridge. 'We reden niet in colonne, 's morgens kregen we een boek met daarin de route en elke dag wel een bijzondere opdracht. Niks geen torn- voorbeeld die van de rally van Monte Carlo.' Dit voorjaar ging de reis naar Engeland. Vanuit Goes naar Duinker ken en met de boot over naar Dover. 'We reden elke dag twee- tot driehon derd kilometer, van hotel naar hotel, 's Morgens beginnen met een stevig torn, de aanwijzingen stonden in het boek.' Zo moesten ze aan de hand van pijltjes links, rechts of rechtdoor de richting bepalen. 'Bijvoorbeeld: over dne kilometer op de kruising rechtdoor. We kregen ook wel foto's van objecten en dan moest je kijken of je dat langs de kant van de weg zag. Daar werd ook op gecontroleerd. Op een andere dag moesten we een bepaald traject met een gemiddelde snelheid van 40 kilometer per uur afleggen. Maar op z'n tijd moet je stoppen, zodat je soms flink moest doorrijden. We hebben ook een nach telijke puzzelrit gedaan. Toen moesten we de tijd bijhouden, de goeie route rijden, opletten of we bepaalde zaken langs de kant van de weg zagen en het was nog donker ook.' Hij: 'Ik hoefde in feite alleen maar te sturen, het was vooral inspannend voor Mar leen.' Zij, met enige spot: 'Het feit dat de auto niet helemaal goed liep, had wel enig effect op het humeur van de chauffeur.' Hij: 'De chauffeur hoort te luisteren naar de navigator. Maar ik ben soms een beetje eigengereid. Dat gaf enige discussie, maar later heb ik keurig mijn mond gehouden.' Een mooie testcase voor de toekomst dus. En het vooroordeel dat mannen beter kunnen sturen, werd in Enge land gelogenstraft. De Graaf: Tijdens een behendigheidstest bracht Mar leen het er een stuk beter vanaf.' Ricardo de Graaf Marleen Keijser de Mini Cooper S onderweg over Engelse landweggetjes. Korps Mariniers houdt open dag op kazerne Op de Joost Dourleinkazerne wordt zaterdag een grote open dag gehouden. De kazerne van het Korps Mariniers opent van 10.00 tot 16.00 uur de poorten. Bezoekers kunnen op de kazerne kennis maken van de amfibische wereld van het Korps Mariniers en zelf meedoen. Er wordt een stuursi- mulator opgesteld waarmee bezoe kers denkbeeldig een boot kun nen besturen, de roadshow van het Korps Mariniers verzorgt activiteiten en bezoekers kunnen meevaren met een landingsvaartuig. Er komen ook meerdere demonstraties met lan dingsvaartuigen en helikopters. In stands wordt tekst en uitleg gege ven over het werk van het Korps Mariniers. Er kunnen wapens wor den bekeken en bezoekers mogen schieten. Er zijn eveneens stands van organisaties binnen het nati onaal park (waar de kazerne een onderdeel van is), het Kontakt Oud- Mariniers is present, evenals de Texelse brandweer (bedrijfsbrand weer van de Mok) en de KNRM. Belangstellenden kunnen zich met een landingsvaartuig naar de kazer ne laten varen. Tussen 10.00 en 16.00 uur pendelen die op en neer tussen 't Horntje en de Mok. Er rijden ook bussen tussen 't Horntje en de kazerne. Voor parkeren wordt het noodopstelterrein van TESO opengesteld. Er is een open dag omdat de kazer ne een kwart eeuw lang de naam Joost Dourlein draagt. Dourlein was een mannier met grote verdiensten in voormalig Nederlands-lndie tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ambtenaren van de gemeente zijn niet te spreken over het functio neren van de gemeenteraad. In een Medewerkers Tevredenheids Onderzoek kreeg de raad een 3,5 als rapportcijfer. Het college van b en w en de directie scoorden met een 4,7 iets beter, maar nog niet voldoende. Het onderzoek dat donderdagavond tijdens de raadscommissie Middelen werd gepresenteerd door gemeen tesecretaris Cock van Wijngaarden werd eind vorig jaar gehouden op ini tiatief van de organisatie. Het bracht volgens hem de zwakten en de knel punten aardig in beeld. De algehele tevredenheid kwam uit op een 5.8. 'Een krappe voldoende, maar eentje die geen energie oplevert.' De slechte waardering voor het gemeentebe stuur hadden college en directie in verlegenheid gebracht. Ook Frans Visman (D66) zat met de dikke onvol doende in zijn maag. Hij vroeg zich af wat de raad kan doen om de tevredenheid van de medewerkers te verhogen. Maar hij kon er ook de humor van inzien. 'Als je een 3,5 hebt, dan blijf je zitten. Dan hoeven we ook geen verkiezingen meer te houden.' I let onderzoek is besproken met de medewerkers en ter verbetenng was een plan van aanpak met speerpun ten gemaakt. Zo moet onder meer de visie van de gemeente worden versterkt en moet er van ad hoc- beleid naar lange termijn strategie worden gewerkt. Ook is het nodig om de behoeften van de 'klant' beter te kennen, dat wordt gemeten of en hoe tevreden de klant is en moeten zwak ten in de organisatie worden verbe terd. Afdelingen moeten beter gaan samenwerken en het moet duidelijker zijn wie wat doet. Ook op het gebied van leiderschap valt het nodige te verbeteren en medewerkers moeten zich meer richten op veranderingen en resultaten. Karen Keijser, Gerard van der Slikke, Marian Brügemann, Paul Bakker, Jan Brouwer en Rinus Kuiper hebben met succes een vervolgopleiding voor koordirectie afgerond. Ze slaagden in Schagen voor het overgangsexamen van een tweejarige opleiding. Eerder volg den zij een basisopleiding koordi rectie. De cursus werd gevolgd bij Karei Kok van Muziekpraktijk 6a. Inge van Schaik (19) uit Den Burg is aan het ROC in Alkmaar geslaagd voor het diploma Apothekersassi stente niveau 4. Ze werkt sinds 1 mei bij de Texelse Apotheek. De gemeente heeft vorig jaar drie ton overgehouden van het bud get voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Er werd 1,5 mil joen euro uitgegeven, terwijl het Gemeentefonds 1,8 miljoen euro beschikbaar had gesteld. Het overschot is grotendeels te herleiden naar de uitgaven voor huishoudelijke verzorging, waar de gemeente sinds de invoering van de WMO in 2007 verantwoordelijk voor is. Daar werd 3 ton minder uitgegeven dan begroot. Ook op het gebied van kilometervergoedingen voor gehandicapten (voorheen de Wet Voorzieningen Gehandicapten) bleef geld over. Voor herindicaties van Texelaars die huishoudelijke verzorging ontvangen, werd meer uitgegeven dan de gemeente van het rijk had gekregen. Texel ont ving ook minder geld via de eigen bijdrage dan volgens de begroting had gemoeten. Volgens wethouder Marian Merkelbach (welzijn) heeft Texel geluk gehad toen het rijk de WMO-budgetterj, samenstelde. Dat gebeurde op basis van diverse gegevens van de afgelopen jaren en daarbij kwam Texel gunstig uit de bus. De overgebleven drie ton is voor de helft in het WMO-ega- lisatiefonds gestopt, de andere helft is naar de algemene middelen gegaan. Het WMO-egalisatiefonds is een fonds waarmee al te grote schommelingen in WMO-uitgaven kunnen worden opgevangen. Dat zit is nu gevuld tot de bovengrens van €455.000, Dat de gemeente min der heeft uitgegeven, kan slechts deels worden toegeschreven aan de herindicaties waarover landelijk veel beroering is. Alle gemeente bekijken sinds vorig jaar of mensen met huishoudelijke zorg recht heb ben op een verpleegkundige of een goedkopere alfa-hulp. Dat heeft tot grote problemen geleid omdat veel mensen opeens hun verpleegkun dige door een goedkopere alpha- hulp vervangen zagen worden. Op het eiland heeft zich eveneens een verschuiving naar de goed kopere hulpen voorgedaan, maar het merendeel van de circa 400 Texelaars met recht op huishou delijke zorg ontvangt nog steeds een verpleegkundige. De verhou ding is op het moment 15 procent alpha-hulp (was 1,5 procent) en 85 procent verpleegkundige. Lan delijk is de verhouding andersom (80 tegen 20). Dat de verschuiving beperkt is gebleven, komt doordat de gemeente herindicaties over een lange termijn hebben uitgesmeerd. Tot nu toe hebben iets meer dan 100 Texelaars een herindicatie gehad. In hoeverre het bekritiseerde systeem met de goedkopere alpha- hulpen blijft bestaan, is de vraag. Merkelbach liet tijdens de raads commissie Welzijn weten dat aan een wetswijziging wordt gewerkt. 'Daarbij vervalt de constructie met alpha-hulpen. Dat betekent wel dat de tarieven voor enkelvoudige hulp hoger worden.' De wethouder ver wacht dat aan het eind van 2008 opnieuw geld op het WMO-budget wordt overgehouden. Volgens haar kan het geen kwaad als de politieke partijen meer geld gaan besteden aan de taken die onder de WMO vallen. Dat zou moeten leiden tot een verhoging van de kwaliteit. 'Het rijk zal niet meteen gaan korten op het budget, maar als we een paar jaar achter elkaar geld overhouden, gaat dat wel gebeuren.' 'Als raadsleden hebben we het veel drukker gekregen, dus zal dat met een wethouder ook wel zo zijn.' Aldus motiveerde de gemeente raad het advies om akkoord te gaan met dat de wethouders op termijn een fulltime betrekking. Nu hebben de wethouders een baan van 75 procent, maar gezien de toe genomen drukte wil het college van b en wstapsgewijs naar een fulltime baan. Met goedvinden van de Com missaris van de Koningin wordt het dienstverband na 1 januari verhoogt tot 90 procent en na de verkiezingen in 2010 tot 100 procent. Frans Visman (D66) was voorstander. Hoewel het hier voor zover bekend niet is voorgekomen dat een wethou derschap werd gedwongen om op te stappen, noemde hij het een riskant beroep. 'Een motie van wantrouwen kan er zomaar voor zorgen dat een wethouder op straat komt te staan.' Ook Texels Belang en GroenLinks gingen akkoord. De PvdA is togen de tussentijdse aanpassing en wil pas na de verkiezingen een strategie bepalen. Mochten de wethouders nu te zwaar worden belast, dan moet er volgens mevrouw Van Atteveldt meer gebruik worden gemaakt van de ambtenaren. CDA'er Ben Zegeren wilde eerst ruggespraak houden met zijn fractie. Hij had wel een advies: 'Minder politiek, meer besturen.' Gerard Weijers (eigen partij) wees er op dat er in het verleden twee wethouders met een fulltime baan waren, maar dat ervoor is geko zen er drie parttime functies van te maken. Ook hij neigde ernaar hier over na de verkiezingen een besluit te nemen. Gerbrand Poster (WD) was mordicus tegen. Hij noemde het 'stuitend, zo matig als dit col lege presteert'. 'Een salaris op full time basis van €62.000.- is riant. Ik denk dat maar weinig Texelaars het beter voor elkaar hebben. 75 pro cent is ruimschoots voldoende, 100 procent inzet graag.' Burgemeester Geldorp, die naar eigen zeggen tro- penuren draait, noemde het werk van gemeentebestuurder een roe ping. 'Maar ik wil niet in rupia betaald worden.' Ze deed wel een beroep op de Rijksoverheid voor een extra tegemoetkoming. 'Want de laatste tijd is de hoeveelheid werk die er op de gemeente is afgekomen een stuk groter geworden.' Slag met bierglas Een 23-Jarige man uit Amsterdam is van zaterdag op zondag om 3.15 uur aangehouden op de Dorps straat in De Koog. Hij wordt ervan verdacht een 28-jarige man uit De Blesse met een bierglas te heb ben geslagen. Het slachtoffer liep hierdoor diepe snijwonden op in zijn gezicht waarvoor hij in het zie kenhuis moest worden behandeld. Tegen de verdachte wordt proces verbaal opgemaakt. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS Om publiek te blijven trekken en vooral om herhalingsbezoek te stimuleren moet een museum regelmatig wat nieuws bieden, zoals een tentoonstelling over een bepaald onderwerp. Het Schip- breuk- en Juttersmuseum Flora heeft daarom in een der gebou wen een expositie ingericht over scheepsstrandingen op Texel in de afgelopen honderd jaar met de titel 'Een boeiend verhaal'. Boeiend in twee opzichten, want naast dat de expositie het publiek boeit, vormen reddingsboeien van de onfortuinlijke schepen de rug gengraat van de tentoonstelling. Over alle strandingen wordt verslag gedaan met foto's, krantenknipsels, historische stukken en voorwerpen op een systematische wijze die aardig bij een volwassen museum past. Daarmee krijgt het publiek een overzichtelijke indruk van hoe het de Alesia, Leda, Nautilus. Benares, Compass I. Annelieze en ettelijke andere schepen is vergaan en hoe de jutterij en strandvonderij daarop reageerden. Voorlopige hekkenslui ter is de bij De Koog gestrande Hunte. Een levend element wordt gevormd door een videofilm over de sloop van de Annelieze, die krach tens de Wrakkenwet moest wor den opgeruimd omdat het schip schadelijk werd geacht voor de zeewering. Vrijdagmiddag werd de tentoonstelling officieel geopend in aanwezigheid van jutters, mensen van de strandvonderij en andere genodigden. Onder hen leden van de wipperploeg van de KNRM die in januari 1986 de opvarenden van de bij paal 12 gestrande Compass I in veiligheid bracht. Na een gloed volle toespraak van museumbaas Jan Uitgeest verrichtte oud-wip perploegman Leo Daalder de ope ningshandeling in de vorm van het overhandigen en plaatsen van een reddingsboei van de Compass. Zijn ploeggenoot van toen, Hans Bak ker, bracht de reddingsactie in herinnering en Ed Drijver uit Den Hoorn overhandigde als geschenk een naambord van de in 1968 bij het Westerslag gestrande Leda. De informele voortzetting van het ope ningsfeestje liep uit op het uitwis selen van boeiende, maar vooral sterke verhalen onder het genot van een of meer Juffertjes. Bij Windkracht 7 kunnen tot 1 juni kaarten worden besteld voor the atervoorstellingen in schouwburg De Kampanje in Den Helder. Als voor een voorstelling voldoende belangstelling bestaat (minimaal 75 bezoekers) laat TESO na afloop een extra boot varen. Dit gebeurt maximaal tien keer per seizoen. Alle deelnemers betalen een extra bijdrage van €3,- voor het vervoer per bus van het theater naar de veerhaven. Meer informatie is te verkrijgen bij De Kampanje, tel. 0223- 678678 en te vinden op www.kampanje.nl. Reserveren kan tot uiterlijk 1 juni bij Windkracht 7, Beatrixlaan 43, 1791 GA Den Burg, tel. 312696 of via swot@texel.com. Leo Daalder overhandigt Jan Uitgeest de reddingsboei van de Compass I. de coaster die bij de stranding in lanuari 1986 brak. De autoriteiten konden destijds niet voorkomen dat het schip door met-officiële groeperingen van tal van 'souvenirs' werd ontdaan. Over de vaag of hier sprake was van jutten of van jatten waren de meningen verdeeld. (Foto Harry oe Graaf/Beeldbank ratal) Er kan een keuze worden gemaakt uit de volgende voorstellingen: Zondag 12 oktober, 20.15 uur, €35,-. Spirit of the Dance De bruisende internationale produc tie Spirit of the Dance, uitgevoerd door de wereldbekende Irish Inter national Dance Company. Vrijdag 7 november, 20.15 uur, €24,-. Acda en De Munnik In deze voorstelling komen Acda en De Munnik na een omweg terug bij hun basis, terug naar cabaret. Donderdag 13 november, 20.15 uur, €24,-. Plien en Bianca - Wie dan alle maal De nieuwste voorstelling van Plien Bianca is opnieuw een krachtige kruisbestuiving van absurde humor, muzikale verrassingen en ontroe rende slapstick. Zondag 30 november, 20.15 uur, €30,-. Under African Skies Een multiraciale show uit het bonte Zuid-Afrika waarin de artiesten, de band én het publiek gezamenlijk de zaal op zijn kop zetten. Vrijdag 12 december. 20.15 uur, €28,-. Hera (met onder andere Loes Luca, Arjan Ederveen, Rob van de Meeberg en Waldemar Torenstra). Stel: u betreedt de zaal en u krijgt te horen dat u onderweg naar het theater bent omgekomen... Gelukkig krijgt u de kans om in een nieuwe lichaam terug te keren, want u bent gear riveerd in de gezellige reïncarnatie kliniek van Hera. Zondag 28 december, 20.15 uur, €33.-. Piaf, de musical (mot onder andere Liesbeth List, Casper van Bohemen, Hans Cor- nelissen, Metta Gramberg en Paola Verbij). Onder regie van Eddy Hab- bema in een spiksplinternieuwe bewerking herleeft 'la vie en rose'. Zondag 25 januari, 20.15 uur, €39,50, Anatevka (met onder andere Henk Poort, Herman Finkers - Na de pauze Met nog steeds de onnavolgba re gedachtekronkels en hilarische grappen liet Finkers meer van zich zelf zien dan ooit. Zondag 15 februari, 20.15 uur, €25,-. The Soul of Motown II Het showspektakel met Motowns grootste hits alle tijden. Zondag 1 maart, 20.15 uur, €39.50. Rigoletto Opera van Verdi door de Nationale Opera van Moldavië Vrijdag 6 maart, 20.15 uur, €21,-. Jochem Myjer - De Rust Zelve De altijd ontspannen, kalme komiek zal op zijn eigen 'rustige' manier ver tellen hoe vreselijk leuk het leven is. Woensdag 11 maart, 20.15 uur, €32,-. Golden Earring - In Concert Tijdens dit concert komt zo'n 35 jaar rockhistorie voorbij. Donderdag 26 maart, 20.15 uur, €32,50. Herman van Veen Voor Herman van Veen en de zijnen wordt 2009 een heugelijk jaar. Veer- Doris Baaten, Bea Meulman, Har ry Slinger, Bert Simhoffer en Paul Vaes). Een onvergetelijke musical met een lach en een traan, meesle pende muziek en een mooi histo risch verhaal. Woensdag 11 februari, 20.15 uur, €24,-. tig jaar maakt hij theater met Erik van der Wurff aan zijn vleugel. Donderdag 9 april, 20.15 uur. €33,-. Het Orkest van de Koninklijke Lucht macht - Rockopera In Concert Een show met highlights uit The Wall, Jesus Christ Superstar, Tom my, Hair en Quadrophenia. Zaterdag 11 april, 20.15 uur, €25,-. Purper - Sinds 1980 Het succes van Purper 101, dat door de plotselinge dood van Jos Brink zo'n moeilijke start had, was zo overweldigend dat Frans Mulder, Erik Brey, Rop Verheijen en Marco Braam besloten dat daar een ver volg op moest komen. Donderdag 16 april. 20.15 uur. €23,-. The Ashton Brothers - Charlatans A Medicine Show De Ashton Brothers! Onder deze, uit de circusgeschiedenis opgediepte naam spelen vier rijk getalenteerde alleskunners de zalen plat. Donderdag 23 april, 20.15 uur, €20,-. Edsilia Rombley - Theatertour Met haar warme en veelzijdige stemgeluid zingt Edsilia met vee! gemak sprankelende pop/soullied- jes en intieme ballads en brengt ze een show zoals alleen zij die kan brengen. Vrijdag 1 mei, 20.15 uur, €22,- Petra Berger en Jan Vayne - Dichtbij! Twee muzikale talenten die als solist grote successen oogstten, bunde len hun krachten. Zondag 17 mei. 20.15 uur, €27,50 Brandende Liefde Een musical naar de roman van Jan Wolkers (met onder andere Daniël Boissevain, Catherine Ten Bruggen- cate en Loes Haverkort) Naast deze avondvoorstellingen biedt De Kampanje een groot aantal matinees en kindervoor stellingen Informatie hierover is te vinden op website www.kam- panje.nl.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 6