Natuurbeheerders en landbouw overtuigd van noodzaak actie 'Ganzen schadelijk voor landbouw én natuur' TEXELSE J COURANT MHI Texelse bruinvis vrijgelaten Wat ik zeggen wou... DINSDAG 20 MEI 2008 Grauwe ganzen veroorzaken niet alleen schade aan de landbouw, door hun toenemend aantal lijden ook natuur gebieden er in steeds grotere mate onder. Natuurbeheer ders trekken daarom gelijk op met de landbouw en de gemeente om de ganzenpopulatie in te dammen. Bart Witte van Staatsbosbeheer, Erik Menkveld van Natuurmo numenten en Hans Ghijsels van LTO Noord-Holland ver tellen waarom het vangen en doden van ganzen nodig is. Zijn grauwe ganzen alleen een Texels probleem? Menkveld: 'Nee. De grauwe gans is overal in aantal toegenomen. In Nederland begon dat toen groot schalige natuurgebieden, zoals de Oostvaardersplassen, kwamen. Daar ontstond een populatie grauwe gan zen en vandaar uit is heel Nederland bevoorraad. De laatste tien jaar is het heel hard gegaan: ganzen hebben geen natuurlijke vijanden en de soort heeft zich goed aangepast en in feite de cultuur gevolgd. Niet alleen in Nederland, ook in Europa, tot Azië aan toe is het hard gegaan. Het is dus ook een Europees probleem.' De Vogelwerkgroep stelt dat land bouw en natuurbeheerders, doordat ze het aantrekkelijk maken voor gan zen, zelf debet zijn aan de groei van de populatie. Menkveld: "De landbouw is inder daad een soort restaurant voor gan zen. En NM en SBB hebben uit ecologisch oogpunt veel aan natuur ontwikkeling hebben gedaan, zoals het vernatten van gebieden. Die zijn daardoor ook geschikt geworden als broed- en rustgebied voor grauwe ganzen. Maar de stelling dat de natuur door begrazing met runde ren een meer open structuur heeft gekregen, die aantrekkelijk is voor broedende ganzen is onzin. Veertig jaar geleden waren de duinen ook zo open, alleen door stikstofdepositie is er meer gras gaan groeien. En de konijnenstand is enorm afgevlakt. Als natuurbeschermer moet je daar iets aan doen. Want als het over honderd jaar één groot bos is, dan heb je niets meer aan de huidige natuur in de duinen.' Witte: 'Ik heb kaarten uit 1906, waarop is te zien dat op Texel gebieden van SBB worden begraasd door zwartbonte koeien. Duinboeren waren er vroeger ook al, dus er is niets nieuws onder de zon.' Faunabescherming zegt: Ganzen zijn een inheemse soort. Laat de natuur haar gang gaan. Menkveld: 'Dat kunnen we in grote delen onderschrijven. Maar het is ook zo dat het niet allemaal natuur is, het is ook grotendeels cultuur landschap waar gewassen worden geteeld. Vanuit goed nabuurschap heb ik aan de omgeving wel wat na te komen. Daarom hebben we de afgelopen jaren gezegd: we hebben zelf weliswaar geen schade van de ganzen, maar we prikken wel mee.' In het begin keek Natuurmonumen ten vrij sceptisch tegen het bestrij den van ganzen aan. Menkveld: 'We dachten dat ganzen goede grazers waren. Maar je ziet nu dat onze doelstelling in onder meer Waalenburg en Dijkmanshuizen, om er weidevogels te laten broeden, in het gedrang is gekomen. De ganzen grazen zó intensief, dat er geen gras meer staat, maar kaal zand. Dan wordt het kleine plevierengebied en geen weidevogelgebied. Als je kiest voor weidevogelgebied, dan moet je daar ook wat voor doen. Als natuur organisaties moeten we onze verant woordelijkheid nemen, want ook wij worden afgerekend op onze doelen.' Speelt het ook een rol dat natuurbe heerders landbouwers nodig hebben om bepaalde doelen te bereiken? Witte: 'Door schade aan cultuurge wassen neemt de bereidheid van boeren om mee te werken aan pro jecten af. Er worden uit onvrede bij voorbeeld geplande waterbergings- projecten tegen gehouden, terwijl die zelfs goed kunnen zijn voor de landbouw. Het zou van de gekke zijn als we innchtingsplannen die mede bepalend zijn voor de toekomst van de natuur en landschap op Texel moeten veranderen, omdat we reke ning moeten houden met de gans.' Hoe zit dat bij Natuurmonumenten? Menkveld: 'NM heeft op Texel 800 hectare grasland en er zijn 54 boeren die voor ons maaien. Dankzij de hulp van de landbouwers hebben we hier van die mooie harlekijngraslanden. Als ik mijn kop in de wind steek en niets doe aan die grauwe ganzen, dan zeggen de boeren ook: zoek het maar uit. En dan zijn die harlekijn graslanden ook gauw vertrokken. Je hebt elkaar nodig en dan moet je wel eens water bij de wijn doen.' Als ganzen zo van natte gebieden houden, moet je de natuur dan niet wat droger maken? Witte: 'Vernatting van de natuur is van groot belang. Bijvoorbeeld om verdroging van de duinen tegen te gaan. De duinvegetatie is uniek, die wil je beschermen. Dat is Europees beleid. Daarvoor voeren wij projec ten uit. Maar er worden in of bij woongebieden ook wadi's en poelen aangelegd om hemelwater af te voe ren. De boeren hebben ook verbrede oevers in hun pakketten zitten en we bufferen in de winter water om het in droge perioden ten goede te laten komen aan natuur en land bouw.' Ghijsels (wat cynisch): 'LTO is zelf initiatiefnemer geweest van een waterberging in Noord-Holland ('t Twiske): 'We hadden tevoren niet kunnen bevroeden dat er nu zoveel ganzen zouden zitten.' len bezig, zoals vangen of prikken.' Menkveld: 'Als onze organisatie in Noord-Holland een graslandgebied heeft dat ze geschikt willen maken voor weidevogels, dan besluiten ze daar bijvoorbeeld om vossen af te schieten. Nu de grauwe ganzen hier de weidevogels ondermijnen, moet je die bestrijden. Als natuurorgani saties staan we dus pal achter dit verhaal.' Witte: 'Het is de meest dier vriendelijke methode, die zich elders in Nederland al heeft bewezen. We zijn er open en transparant over.' Veroorzaken ganzen nog andere vor men van ecologische schade? Witte: het is op Texel bijvoorbeeld aantoonbaar dat de waterkwaliteit in poelen enorm hard achteruit gaat door de uitwerpselen van ganzen. Dat is nadelig voor amfibieën, reptie len en watervegetatie die we nastre ven in onze gebieden. Ze vreten ook riet weg. Dat is nadelig voor de roerdomp.' De Vogelwerkgroep zegt dat als je nu ganzen gaat opruimen, dat niets uithaalt. Als je de ene gans bestrijdt, heeft de ander meer ruimte om te overleven. Menkveld: 'Dit is één actie, maar we doen meer. Als het nodig is, zullen we in de toekomst ook blijven prikken en schudden. Maar er moet ook elders wat gebeuren. Want ook uit andere gebieden, bijvoorbeeld het Amstel- meer komen ganzen deze kant op. Maar ook daar is besloten om ganzen te vangen. Alleen als je het probleem gezamenlijk aanpakt, dan kun je de populatie beheersen.' Witte: 'Dit jaar is door Noord-Hollands Landschap voor het eerst ook geprikt op De Ver- *mim. ftBBHgai Foto van een perceel wintertarwe in het Hoomder Nieuwland. Te zien is hoe grauwe ganzen, afkomstig uit natuurgebied De Petten, zich tegoed hebben gedaan aan het ontkiemende graan. Eigenaar Jacob Lap uit De Westen raamt de schade op circa €6000.-. 'Ik moet nog maar zien wat ik daar in de vorm van schadevergoeding van terug zie. Het valt vaak tegen. Een stuk dat vrijwel helemaal was opgegeten, heb ik opnieuw ingezaaid. Het voorste perceel dat nog redelijk gespaard was, is nu ook voor een groot deel verloren gegaan. Het is niet voor het eerst dat zoiets gebeurt. Ik heb gezocht naar gewassen die ganzen niet lusten. Haver, zo werd gezegd, maar ook dat vraten ze op. Alleen van uien blijven ze af. Maar dat kun je niet elk jaar zaaien. Ik lijd ook indirecte schade. Ik heb voor zaadbedrijven bijvoorbeeld erwten op contract geteeld. Ze willen oogstzekerheid. Maar nadat de erwten waren opgegeten, voelden ze er niets voor weer een nieuw contract af te sluiten.' Volgens Jaap Hin van LTO Texel valt de schade in de vroege zomerperiode naar verhouding nog mee. 'Het begint pas echt als oogst van graszaad en graan begint Maar ook de schade aan winterpeen kan fors oplopen. Er zijn gevallen van meer dan tienduizend euro bekend.' geleden dacht ik: het zal toch wel een keer ophouden. En nu zitten we op misschoen 5000 ganzen. In Waalenburg lopen een stuk of zes tig ganzenpaartjes met zes, zeven jongen. Dan kunnen zij wel zeggen Oude ansichtkaart uit 1906. Te zien is hoe zwartbonte koeien het duingebied begraasden. Bart Witte van SBB stelde deze beschikbaar als reactie op de opmerking van de Vogelwerkgroep dat door het inzetten van grazers de natuur een meer open structuur heeft gekregen, waardoor het voor ganzen aantrekkelijker is om er te broeden. Witte: 'Duinboeren waren er vroeger ook al, dus er is niets nieuws onder de zon. De vogelwerkgroep beweert dat ganzen vrijwel geen nadelige invloed hebben op de weidevogels en dat er eerst meer onderzoek moet worden gedaan. Witte: 'Op Wieringen is een onder zoek geweest en daaruit blijkt dat de weidevogelstand nadelig wordt beïnvloed wordt door de grauwe gans. Ze grazen het gras te kort voor bijvoorbeeld de weidevogels, zoals grutto's en tureluur die graag in pol len broeden, zodat die naar andere gebieden gaan voor een tweede leg. Maar die is minder succesvol. Er is dus wel degelijk onderzoek naar gedaan.' Is de Texelse actie uniek, of wordt er ook elders ingegrepen? Witte: 'De ogen zijn wel op Texel gericht, maar dit speelt ook elders. Mijn collega's, van de Noord-Hol landse duinstreek tot Utrecht aan toe, zijn ook met beperkende maatrege- zakking (bij het Amstelmeer). Deze collectieve aanpak is nodig. Er moet dus ook in andere provincies n tot actie worden overgegaan. Dat zie je nu ook gebeuren.' De Vogelwerkgroep zegt ook dat de top van de populatie wel is bereikt en dat de natuur de stand zelf wel reguleert. Menkveld: 'Hoe komen ze erbij? Ganzenfamilies die wegzwemmen. Wat een onzin. Ze moeten gewoon eerlijk zijn: het is emotie. Dat ze het erg vinden dat er zoveel duizend ganzen de nek om worden gedraaid. Dat vinden wij ook wel erg. Maar met zulke aantallen kun je niet meer volstaan met toekijken.' Witte: 'Kan de Vogelwerkgroep aangeven wan neer de top van populatie is bereikt? Wij vechten al vijf jaar om die popu latie omlaag te krijgen. Maar toch komen er elk jaar meer. Wanneer komt het omslagpunt? Niemand kan dat bepalen.' Menkveld: 'Vijf jaar dat de groei er uit is, maar dat is gewoon niet zo. Het houdt pas op als het eten op is. Maar zover is het nog lang niet.' Naar hoeveel ganzen moet de populatie op Texel worden terug gebracht? Menkveld: 'Van ons hoeft laatste grauwe gans niet weg. We zijn blij dat er grauwe ganzen in het gebied zitten.' Ghijsels: 'In het Faunabeheer- plan, dat is beleid dat door Provin ciale Staten is vastgesteld en waar iedereen bezwaar tegen heeft kun nen maken, staat een doelstelling van 200 broedparen op Texel.' Menkveld: 'Of dat aantal wordt gehaald, is niet zo belangrijk. Tellingen lopen uiteen, maar we hebben nu naar schat ting anderhalf duizend broedparen en nog een paar duizend overzo- meraars. Die veroorzaken heel veel schade, aan de landbouw en aan natuurgebieden.' Gedoogzones voor ganzen in land bouwgebieden, waar de boer een vergoeding voor krijgt, is dat een optie? Ghijsels: 'In Friesland werkt dat bij overwinterende ganzen wel goed en dit was op ook Texel is het bespro ken.' Jaap Hin: 'Voor overzome- rende ganzen (tot september) is in landbouwgebied nog geen enkele gedoogzones ontwikkeld. In de win ter wel, maar door regelgeving van LNV was dat hier niet bespreekbaar. Het beperkt namelijk de mogelijkheid van beweiding in de winter. En wel zodanig dat schapen in de winter van het land moesten.' Ghijsels: 'Het pro bleem is ook dat als je een gedoog- gebied aan wijst, dat de ganzen daar naar het toe moeten. En als ze dat met doen, dan worden ze gescho ten.' Witte: 'Het biedt geen oplos sing voor de ecologische schade in onze natuurgebieden. Bovendien moet je dan ganzen moet blijven ver jagen van akkers waar ze niet mogen komen. Maar Texel wordt er met al die poppen, linten en knalapparaten met fraaier op. Dat moet je als eiland met zoveel toensten helemaal niet willen. Maar het is voor de land bouw wel een voorwaarde om voor schadevergoeding in aanmerking te komen.' Moet er met meer onderzoek worden verricht? Witte: 'Er zijn al zoveel studies ver richt. Bovendien: elk onderzoek bete kent weer een vervolgonderzoek. Het is nu tijd om actie te ondernemen. Natuurlijk zijn meetgegevens belang rijk. En die zijn er ook. Blijkbaar zijn die van ons relevant, anders zou de provincie geen ontheffing op de Flora- en Faunawet verlenen. Dat betekent dat we ons huiswerk goed hebben gedaan. Dan is het niet zin nig om weer een jaar over te slaan omdat je weer moet onderzoeken.' De Vogelwerkgroep wil ganzen rin gen om gedrag te kunnen onder zoeken. 'Drie jaar geleden hebben we tegen de Vogelwerkgroep gezegd: Ring die ganzen maar en doe maar onder zoek. Wij werken daar aan mee, want meten is weten. Vervolgens doen ze het niet. Wat is dat nou? Maar we blijven met honderd jaar onderzoe ken en niets doen.' Witte: 'Boven dien. Zo'n onderzoek is voor het laatst gedaan op Wieringen, door de plaatselijke vogelwerkgroep. Daaruit kwam dat de ganzen aantoonbaar schade veroorzaken aan de weide vogels.' Blijven er straks nog wel ganzen over? 'Texel blijft vogeleiland. Bij elkaar genomen houden we een kleine tienduizend ganzen, voornamelijk trekvogels over. Bijna zesduizend rotganzen, maar ook kolganzen, brandganzen, Canadese ganzen en andere soorten. We moeten met elkaar niet denken dat hier alle gan zen verdwijnen.' Tekst en foto Gerard Timmerman moeten deze dieren, net als alles in de natuur, een plaatsje hebben om te eten en te poepen, kortom, te ik zeggen wou... Vogelmoordeiland Texel is als vogeleiland echt een fantastisch eiland. Een moordei- land, zoals men dat noemt. Het is toch prachtig om al die soorten te kunnen zien die hier voorkomen. Alleen al om de natuur komen veel toeristen hierheen. Zo ook de afge lopen dagen en met Pinksteren. Er stonden wéér veel mensen te kijken naar al dat moois en ook de ganzen- kuikens vond men vertederend. Nu wordt Texel echter een moordeiland in de letterlijke betekenis van het woord. Er is weer besloten in te grij pen en daarom worden binnenkort duizenden ganzen vermoord (dood maken met voorbedachte rade is volgens de wet moord). De kuikens die nu rondlopen en de oude vogels die ruien en niet kunnen vliegen worden rustig bijeen gedreven en ter dood gebracht. Gewoon omdat ze in de weg zitten en er eigenlijk niet mogen zijn omdat het economisch belang altijd voorop staat. Toch moeten deze dieren, net als alles in de natuur, een plaatsje hebben om te eten en te poepen, kortom, te kunnen leven. De mens heeft echter alle ruimte ingenomen en wil die met niks en niemand delen, behalve als hem dat op dat moment goed uit komt en daarom kunnen in dit geval de ganzen geen kant meer op Alles dat in de natuur bestaat, of zo u wilt door de Here God geschapen is, heeft nut en een functie. Anders zou het niet bestaan en zou de Heer het niet geschapen hebben. Ook als er volgens de mens ergens teveel van is, heeft dat zin en zou ervan afgebleven moeten worden. Vaak is het echter zo dat planten en dieren die men niet wil 'onkruid' en 'onge dierte' genoemd worden En dat is dan weer een legitieme reden om te gaan bestrijden. Maar ook ande re diersoorten kennen pijn. angst, stress. Net als mensen. En ook zij communiceren met elkaar. Tevens zal er net als bij de mens geen dier of plant ter wereld zijn die dood wil, want de natuur heeft overleven nu eenmaal ingebouwd. De mens, die altijd meent meer te zijn dan anderen, heeft nu een besluit genomen en daar kunnen die andere soorten niets tegen doen. Zelfs de vogels die kunnen vliegen zullen hun kuikens met in de steek laten. U blijft toch ook bij uw kinde ren als er gevaar dreigt? De mens, homo sapiens, die als soort (ook op Texel) een straatlengte voor ligt als het gaat om plagen die de aarde teisteren. Alleen al door het grote aantal. De mens, die zijn eigen en andermans leefgebied kapot maakt, de oerwouden verwoest, de bodem schatten plundert en de aarde uit put. De mens die nooit genoeg heeft en steeds maar meer wil. Een oude Indiaanse wijsheid is dat je neemt wat nodig is om te overleven en de rest met rust laat en respect hebt voor al dat leeft. Bovendien heb je met meer nodig dan wat je dragen kunt. Zowel ethisch als moreel is de actie jegens de ganzen verwerpelijk. Fat soen is in de beslissing om de ganzen op te ruimen of het voorwer pen van plastic zijn, ver te zoeken. Wie dit heeft bedacht heeft gewoon geen moraal en waarschijnlijk ook geen geweten. Ook degenen die hoe dan ook instemmen en/of hun medewerking aan deze actie ver lenen valt mijns inziens een gebrek aan fatsoen en moraliteit te verwij ten. Andere jaren werden de eieren geprikt en geschud zodat het embryo afsterft en het ei niet uitkomt. Dit is op het randje van beschaving en het wordt geaccepteerd. Maar nu gaat men er ver overheen. De provin ciale vergunning is op dit moment nog niet afgegeven, maar de beslis sing is al genomen. Daarmee is het doodvonnis van duizenden ganzen geveld en de huurmoordenaars zijn al besteld. Ik vind het erg hypo criet dat al gesproken wordt over het heerlijke scharrelvlees. Er stond alleen nog geen recept in de krant. En waarom aan de overkant bij de poelier? Waarom niet hier als echt Texels product? Of is dat te dicht bij? Waarschijnlijk zijn de financiële en leveringsafspraken al gemaakt, want als het om geld gaat kent men geen scrupules. Onze burgemeester doet ook nog een duit in het zakje met een opmerking over ganzen en weidevogels die werkelijk kant noch wal raakt. Op zoveel gebrek aan kennis wens ik verder met eens in te gaan. De redenering dat de ganzen toch mets merken van het vergassen en het daarom diervriendelijk en acceptabel is, bestrijd ik. We heb ben het over levende wezens die wel degelijk besef hebben van wat er gebeurt en niet over levenloze voorwerpen. 65 jaar geleden deed men dit vergassen met mensen die zogenaamd mochten gaan baden. Die merkten er ook niets van (tot het te laat was). Dit noemen we toch ook niet mensvriendelijk en dit was en is toch ook, terecht, volstrekt onacceptabel. Er is werkelijk geen verschil tussen het beëindigen van het leven door vergassing van welke soort dan ook en daarom begnjp ik niet dat er zo weinig protest tegen is. Voor alle duidelijkheid: de doodsoorzaak bij vergassen is dat het slachtoffer stikt door gebrek aan zuurstof net als bij verdrinking en dit wel degelijk merkt. Frans van der Reyken, Den Burg. De bruinvis Jody die gelijk met Linni is uitgezet. Goed nieuws over bruinvis Linni. Na een herstelperiode van onge veer anderhalve maand in het Dol finarium Harderwijk is deze bruinvis op 15 mei door medewerkers van stichting SOS Dolfijn weer losgela ten in de Noordzee. Dat Linni al zo snel weer is uitge zet is uitzonderlijk. Meestal zijn bruinvissen die opgevangen wor den doodziek en duurt het herstel proces maanden. Linni had geluk. Ze had een bacteriële infectie die goed te genezen bleek, waardoor haar herstel bespoedigd werd. Lin ni is één van de twee bruinvissen die op 21 maart verzwakt op het Texelse strand werden aangetrof fen. Enkele uren voor haar stran ding was Ecomare al gealarmeerd over een andere bruinvis, die Fem ke is genoemd. In Hoorn had dier- verzorger Salko de Wolf dit dier net overgedragen aan SOS Dolfijn toen het bericht kwam dat er nóg een bruinvis op Texel was gevonden. In een race tegen de klok is ook Linni opgehaald en veilig naar het Dolfinarium gebracht. Met Femke gaat het inmiddels goed. Net als Linni had ze een bac teriële infectie en verliep het herstel voorspoedig. Helaas kon ze nog niet uitgezet worden, omdat haar bloedwaardes nog niet helemaal in orde leken. Pas als die goed zijn, kan ook zij worden terugge zet. In de Noordzee leven onge veer 250.000 bruinvissen. Het is de kleinste walvisachtige die in onze wateren voorkomt en jaarlijks D66 op de bres voor de ganzen D66 neemt het op voor de ganzen Onder de titel 'Ganzen niet massaal vergassen' dient de Texelse fractie donderdag tijdens de raad een motie in. Daarin vragen de democraten het college om te zoeken 'naar andere, meer humane wijze om de schade aan gewassen door grauwe ganzen te beperken en dus af te zien van de voorgenomen massale vergassing'. D66 vindt het ^betreurenswaardig dat met tijdig preventieve maatrege len tegen mogelijke ganzenoverlast zijn genomen. 'Vergassen zou geen optie mogen zijn indien niet eerst alle andere, mogelijk humanere, mogelijkheden om de overlast te beperken zijn onderzocht.' Plofkip spoelen er zo'n dertig op Texel aan. De meeste zijn dan al dood. Onge veer twee keer per jaar strandt een levend exemplaar. Dat het er dit keer twee op een dag waren is uitzonderlijk. De toename van het aantal grauwe ganzen op Texel leidt tot nogal wat commotie. Enerzijds is er de schade aan agrarische gewassen als gevolg van zijn voedselbehoef- te, anderzijds de weerzin tegen de maatregelen de dieren te vangen. De vraag is of dit laatste wel zo'n slechte zaak is. Waarom zou het onaangename niet met het nuttige kunnen worden verenigd door de overtollige ganzen op een natuur lijke en diervriendelijke manier te 'oogsten'? Vergeleken met de plofkip (Wouter Klootwijk) is gans een bijzonder smakelijk gevogelte. Het slachtge- wicht van een tweejarige gans is ongeveer anderhalve kilo zuiver en lekker vlees. Het beest heeft in alle vrijheid mogen rondfladderen en komt aan zijn eind op een manier waarop menig dier dat bestemd is voor menselijke consumptie, jaloers zou zijn. Wat dat betreft is het leven van een plofkip wel bijzonder triest. Deze vleeskuikens worden in grote aantallen in stallen opeen gepakt en zijn in anderhalve maand slacht rijp. Deze snelle groei veroorzaakt allerlei problemen bij de dieren die het risico lopen dood te groeien om als kipfilet in de supermarkt te eindigen. De kip is toch niet meer of minder dan de Texelse gans? Is het niet de moeite waard te onderzoeken of we de gans op een duurzame, diervriendelijik.e manier voor onze consumptie kun nen benutten? Naast het Texels lamsvlees en de Texelse oester een nieuw Texelse product: de gans. Lourens Westbroek. Den Burg. Wat ik zeggen wou... Concessie Wij komen al ruim 23 jaar ieder jaar in volle tevredenheid als overkan- ters op uw eiland. En zijn het dan ook met de eilanders eens dat het moet blijven zoals het is geen tun nel of consessie. Gewoon TESO. Verder wil ik wel kwijt aan alle eilanders niet iedere overkanter is jullie slecht gezind. Of is het eens zijn met wat den Haag beslist. Wij houden misschien wel net zoveel van Texel als jullie en hopen er nog jaren met veel plezier te komen. Wij genieten van de natuur en de gastvrijheid. Daar kunnen ze in de Randstad nog héél véél van leren. Laten de heren Balkenende en consorten maar eens een werkbe zoek maken aan jullie eiland dan kunnen ze eens ervaren dat je niet ver hoeft gaan om een geweldige vakantie te hebben. Schitterend natuur. En een reder die bij calami teiten extra uitrukt. Je bent soms sneller in het ziekenhuis dan hier op de Zuid-Hollandse eilanden. En om over vriendelijkheid verder maar te zwijgen. Texel een prach- teiland Fam. Aalbers. mp ffn PAPOPA NAAR SCHOOL! Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 7