Positie TESO nog lang niet zeker Politiek unaniem tegen plan tunnel Texelaars massaal te water voor eigen veerdienst Cf r oen 2rwgrtsjexels in het hart-, Slagerij üS^kl Texelse Media Gewillig oor bij Tweede Kamer Voorkeur overleg Den Helder Penalty's beslissen finale schoolvoetbal •MM Ruimte voor ontwikkeling Wie straks Texels ganzenvlees wil eten, kan terecht bij Slagerij Goënga in Den Hoorn. Hans Zijm en Minne Goënga hebben met de poelier in Amsterdam afgespro ken dat ze vlees afnemen van de ganzen die hier straks worden gevangen. Zelf ganzen uit de Texelse duinen slachten, zoals dat vroeger regelma tig gebeurde, is er voor een ambach telijk slager als Goënga tegenwoor dig niet meer bij. Het vlees moet worden gekeurd en voldoen aan wettelijke eisen en het ministerie van LNV moet er goedkeuring aan verlenen. Een kostbaar en specia listisch proces, dat nu wordt uitge voerd door een grote Amsterdamse poelier die wild uit heel Neder land slacht. Via bemiddeling van Staatsbosbeheer is het mogelijk dat Goënga er ganzenvlees afneemt, gegarandeerd van Texel. 'Daar zijn we blij mee. We kregen veel aan vragen, want ganzenvlees is best in trek, met name bij onze Duitse klanten. Ganzenpootjes en -borst, een beetje gepekeld en gerookt, zijn heerlijk. Je kunt er ook rook- en metworst van maken. Klanten, ook de horeca, kunnen hun bestellingen bij ons doorgeven, dan zorgen wij dat ze Texelse ganzenvlees krij gen'. vertelt Hans Zijm. Bart Witte van SBB: 'De goedkeuring door de Keuringsdienst van Waren en LNV geeft aan dat de manier waarop met de ganzen wordt omgegaan geoor loofd is. Voor de kwaliteit van het vlees is het bijvoorbeeld van groot belang dat de dieren geen stress hebben gehad.' Een maximum snelheid van dertig kilometer per uur voor auto's, moto ren, bromfietsers en ander gemoto riseerd verkeer op de wegen in de Dennen. Dat is één van de maatre gelen die is opgenomen in het Ver beterplan Recreatieve Infrastructuur nationaal park Duinen van Texel. Wandelpaden en fietspaden worden verbeterd. Pagina 9 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Ronde omlexel 2008 Zwitserlcven DUURZAAM Moormann de Boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12275 VRIJDAG 23 MEI 2008 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De Tweede Kamer wil gehoor geven aan de bijzondere positie van TESO, maar dan moet dat juri disch wel kunnen. Dat werd dui delijk tijdens de hoorzitting over de Waddenvaren die woensdag in Den Haag werd gehouden. Er is daardoor nog absoluut geen zekerheid dat TESO buiten de concessie-wetgeving kan blijven. Zowel de burgemeesters van de Waddeneilanden als vertegenwoor digers-van de rederijen deden hun zegje bij de Kamerleden van het CDA, de PvdA, SP en WD. Burge meester Jurrit Visser van Terschel ling, die namens de gezamenlijk optrekkende eilanden sprak, gaf aan dat de Friese eilanden er geen moei te mee hebben als voor Texel een uitzondering wordt gemaakt. Maat werk zou volgens hem op zijn plaats zijn.'Al wordt het waarschijnlijk lastig dat juridisch goed te formuleren. Daar moeten juristen naar kijken.' Kamerleden Sander de Rouwe (CDA), Emile Roemers (SP) en Ria Roefs (PvdA) toonden interesse in een uitzonderingspositie, maar vroe gen zich eveneens af hoe dat kan worden bewerkstelligd. 'Uw wens is de mijne', zei De Rouwe tegen TESO-directeur Cees de Waal, 'maar het moet juridisch wel kunnen.' Roe mers stelde dat voorkomen moet worden dat een rechter de zaak kan terugfluiten. Het CDA (41), de PvdA (33) en de SP (25) zijn met 99 zetels goed voor een meerderheid in de Kamer. Die weten schap biedt echter geen zekerheid. De Kamerleden legden de bal bij TESO. De veerdienst moet zelf aan geven hoe een uitzonderingspositie het beste kan worden gerealiseerd. En dat moet op zéér korte termijn, volgende week dinsdag heeft de Vaste Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat al overleg met staats secretaris Tineke Huizinga. 'Het worden drukke dagen', aldus De Waal. 'We zullen meer dan ons uiter ste best moeten doen om samen met specialisten op het gebied van aanbestedingsrecht tot een idee voor een oplossing te komen voor Den Haag. Dit zal niet eenvoudig zijn. Gelukkig blijken de politieke partijen nu sympathie te hebben voor onze situatie en we hebben gemerkt dat ook de ambtenaren bij het ministerie van Verkeer en Water staat willen meedenken.' Overigens heeft TESO de afgelopen jaren al geregeld in Den Haag uitgelegd waarom concessie-wetgeving voor Texel verkeerd uitpakt. Kamerlid De Rouwe wees op een motie bij het Europees Parlement Website concessie Meer dan 5300 mensen hebben inmiddels een stem uitgebracht op de speciale website van de Texelse Courant over de conces sie-wetgeving. 97 Procent heeft zich tegen uitgesproken. TESO-directeur Cees de Waal noemde de website en de hoge aantallen woensdag tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer. Hij liet de Kamerleden weten dat meer dan 5000 steunbetui gingen heel veel is op Texelse schaal met 13.600 inwoners. Er kan nog steeds op de website (www.texelsecourant.nl) worden gereageerd. Er kan per IP-adres één stem worden uitgebracht. De redactie kreeg opmerkingen dat Texelaars met meerdere aandelen toch maar één keer hun stem kunnen uitbrengen, maar het is technisch en uit oogpunt van beveiliging ondoenlijk daar op de website rekening mee te houden. waarin gesproken is over bijzonde re posities voor eilanden. Daar zou mogelijk ook iets mee gedaan kun nen worden. Welke status die motie heeft en wat die precies inhoudt, was tijdens de hoorzitting niet dui delijk. Burgemeester Joke Geldorp sprak na afloop van de vergadenng meteen met ambtenaren van het rijk om daar nader onderzoek naar te doen. De politieke partijen hebben zich gisteravond tijdens de extra raadsvergadering unaniem uitge sproken tegen de komst van een tunnel. Tegelijkertijd werd gesteld dat Texel zich constructief moet opstellen om te werken aan het oplossen van de verkeersproble men in Den Helder. De unanimiteit was geen vanzelf sprekendheid. De raad werd aan vankelijk met twee moties tegen de tunnel geconfronteerd. Een van CDA, PvdA, D66 en GroenLinks waarin rekening werd gehouden met de belangen van Den Helder en een van de WD waarin hard stelling werd genomen tegen alleen al het spreken over een tunnel. De meeste partijen waren met bereid in te stemmen met de WD-motie omdat dat het overleg met Den Helder geen goed zou doen. 'Het is vriendelijker met elkaar het gesprek aan te gaan dan meteen keihard nee te zeggen', aidus Joop Groes- kamp (Texels Belang). Eric Hercu les (PvdA) vond dat het tunnelplan vooral als een noodkreet van Den Helder moet worden gezien om de opstoppingen in de marinestad te verhelpen. Doordat de meningen verdeeld Dat meiden tegenwoordig ook kun- keepster gepasseerd. De strafschop tein 1 en Fontein 2. die door laatst- nen voetballen, toont deze foto. Met is het sluitstuk op een spannende genoemde werd gewonnen. Meer op een vernietigende uithaal wordt de finale tussen de meidenteams Fon- pagina 7. <foio Gerard nmmerman/Beeidbank Tem) waren, dreigde de ene motie wel aangenomen te worden en de motie van de WD niet. Dat zou de ééns gezindheid (geen enkele partijen zit op een tunnel te wachten) niet ten goede komen. Henny Festen (GroenLinks) haalde de angel uit de situatie met het voorstel beide moties in elkaar te schuiven. Dat leidde tijdens een schorsing tot een aangepast stuk waarin gesteld werd dat 'een tunnel of een brug geen optie is voor Texel' en waarin verder de weg werd vrij gehouden om Texel en Den Helder gezamenlijk naar de verkeerspro blemen te laten kijken. De extra raadsvergadering, aange vraagd door de WD, had plaats onder een wat stekelig gesternte. Het CDA sprak zijn afkeuring uit over alweer de vierde extra raadsverga dering in korte tijd. Dat heeft volgens berekeningen van de christende mocraten de gemeenschap inmid dels minstens €12.000.- gekost. Daarnaast haalde een meerderheid van de raad tot groot ongenoegen van WD-fractievoorzitter Gerbrand Poster zijn voorstel opnieuw over de Waddensamenwerking te praten van de agenda. Hij noemde dat 'ondemocratisch' en kondigde aan nog meer extra raadsvergaderingen te gaan aanvragen. Gasalarm Leuk hoor, al die gratis promotie voor Texel naar aanleiding van de tunnel en de aanbesteding. En we bederven het zelf allemaal weer. Met gas. De heren vogelaars zeg gen dat we verrekt weinig weten over de ganzen, dat er regelmatig groepen van de overkant hierheen vliegen en dat het doodmaken van een flink zootje vogels alhier waar schijnlijk geen effect zal hebben op de schade alhier. Ik zeg alhier dat de maatregel een zeer ongunstig effect zal hebben op het toeristisch imago van Texel (vogeleiland; rust, ruimte en natuur) als er geen goed onder bouwd plan is. Ik heb begrepen dat er niet iets is wat daar op lijkt. Gaswaarschuwing! We kunnen mak kelijk als een stelletje moordlustige stommelingen te kijk worden gezet door de landelijke pers! Gemeente, provincie, horeca, boeren, jagers, natuurbeheerders, beseffen jullie dat? Ik denk van niet. Woelmuis Vaccineren blauwtong Sinds 13 mei is dierenartsenprak tijk Texel druk bezig met enten tegen blauwtong. Per dag worden er tussen de 1000 en 2000 dieren gevaccineerd. Er is extra hulp ingeschakeld om deze dieren zo snel mogelijk te vac cineren. Het enten op Texel verloopt goed. Afgelopen maand werden op drie bedrijven verdachte dieren geconstateerd, maar in geen van de gevallen werd het virus aangetrof fen. Voor antwoorden op de meest gestelde vragen, actuele informatie en het dossier over blauwtong (offi ciële benaming is Bluetonguë) zie de website van het ministerie van LNV: www.minlnv.nl. Boeren kunnen met al hun vragen terecht bij Dierenart sen praktijk Texel (telefoon (0222) 31 25 27) of voor vragen over de econo mische gevolgen of de werkdruk kan gebeld worden met LTO (0222) 31 86 58. Over vragen over de Texelse situ atie kunt u ook kijken op de website: www.texel.nl Torentje Gemeente Texel Presentatie ideeënboek op 29 mei 2008 Donderdagavond 29 mei kunt u kennis maken met alle ideeën die zijn aangeleverd voor project Ruimte voor Ontwikkeling, samen zorgen voor de toekomst. Er zijn ruim 1000 ideeën verzameld door betrokken i n woners van jong tot oudDe denkbeelden zijn verzameld in een ideeën- boek. Tijdens deze avond mag u de voorkeur geven aan een idee. Deze informatie wordt meegeven als input voor de gemeenteraadsleden. U kunt zich opgeven via mevrouw S. van der Werf, e-mail: ruimtevoorontwikkeling@texel.nl of telefonisch 0222-362283. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van Gemeentewerken, Reijer Keyserstraat 12 in Den Burg. Laat uw stem horen voor de toekomst van Texel! De houten toren van de doopsge zinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg is woensdagmiddag van zijn plek getild. Het in 1900 getimmerde houtwerk met daarin de bel is toe aan vervanging. Pagina 2 m Weblog De week van... Onder die titel start de Texelse Courant vandaag een weblog waarin Texelaars op internet een week lang verslag doen van hun bezigheden. Onze eerste blog- ger is André van der Vliet uit De Cocksdorp. Hij is al meer dan der tig jaar de stuwende kracht achter het Tevoko Buitentoernooi, waarvan volgend weekend de 37ste editie wordt gehouden. Pagina 5 an HattumlBeeldbank Texel) Zeker duizend mensen kwamen dinsdag bijeen op het surfstrand- je van Dijkmanshuizen om TESO een hart onder de riem te steken. Onder het mom 'We laten TESO niet zinken', schreed een grote groep Texelaars het water in om aan te geven dat een toekomst zonder TESO ondenkbaar is. De bont uitgedoste groep wist zich gesterkt door een joelend publiek. Aan de oproep van VW-directeur Wouter de Waal en burgemeester Joke Geldorp om waardig het water in te schrijden en zodoende een martelgang te illustreren, werd mas saal gehoor gegeven. Het water staat ons tenslotte tot de lippen.' Onder tromgeroffel en luid applaus van het publiek werd duidelijk dat Texelaars de handen ineen slaan als het om TESO gaat. 'Dit doet vrése lijk goed', verwoorde Geldorp het heersende gevoel op het strand. Geldorp was blij toen ze aan kwam rijden en de hoeveelheid auto's zag. 'Het illustreert de betrokkenheid van Texelaars met TESO.' De burge meester gaf aan dat het water TESO en de Texelaars niet tot de enkels of knieën staat maar tot aan de lippen. 'Met TESO hebben we iets unieks in handen. Al 100 jaar weet het bedrijf kwaliteit en continuïteit te garande ren.' Wat haar betreft houdt TESO dat nog zeker 100 jaar vol. Meer over de actie op pagina 5. Texels ganzenvlees straks verkrijgbaar Naar Den Haag! De protestactie 'Wij laten onze boot niet zinken, wij zwemmen liever!' om de Texelse veerdienst TESO te behoeden voor de concessiewet, krijgt dinsdag 27 mei een vervolg. Om TESO te behouden staan dins dagmiddag bussen klaar waarmee Texelaars kunnen afreizen naar Den Haag, waar de Tweede Kamer 's avonds een debat houdt over dit onderwerp. Pagina 7 30 km per uur Gioeneplaah 1 Postbus 200 1790 Af Oen Burg WWW.teXel.nl

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1