Positie van TESO zo goed als zeker Toezicht camera Ronde om Texel Bruidsschat 20 miljoen bij overname haven m Cjrocn 'wartrjexels in het hart Abraham omringd door 100.000-liter koeien Ideeënmarkt bij Gemeentewerken Publiekprivate samenwerking voor beheer OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12277 VRIJDAG 30 MEI 2008 TEXELSF.-COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De unieke positie van TESO blijft zo goed als zeker onaangetast. Staatssecretaris Tineke Huizin- ga (Verkeer en Waterstaat) kon dinsdagavond tijdens overleg met Kamer nog niet absolute zeker heid verschaffen, maar er wordt hard gewerkt om TESO buiten de concessie-wetgeving te houden. Volgens de staatssecretaris moeten juridisch gezienalleen nog enkele zaken 'achter de komma' worden onderzocht om 100 procent zeker te zijn dat een uitzondering mogelijk is. 'We hebben het grootste deel van het juridisch onderzoek verricht en tot nu toe staan alle lichten op groen.' Ze heeft de Kamer toege zegd vóór het zomerreces (dat 4 juli begint) uitsluitsel te geven. De Kamerleden spraken unaniem hun steun uit voor de bijzondere positie van TESO. Ook de staatssecretaris gaf aan die positie in stand te willen houden. 'Op Texel moet alles kun nen blijven zoals het nu is.' TESO-directeur Cees de Waal rea geerde na afloop van het debat gematigd optimistisch. Hij had het liefst van de staatssecreta ris gehoord dat 'een uitzondering mogelijk is' in plaats van 'mogelijk lijkt', maar zo ver kon Huizinga nog niet gaan. De Waal kreeg wel meer vertrouwen in een goede afloop. 'Het zou werkelijk onbegrijpelijk en bijzonder teleurstellend zijn als het nu toch nog anders gaat.' Ver keer en Waterstaat bekijkt zowel op grond van Europees recht als lande lijke wetgeving of een uitzondering voor 100 procent mogelijk is. Onderzoek dat een team juristen en advocaten afgelopen week voor TESO verrichtte, toonde aan dat de wet ruimte biedt voor uitzonde ring. Volgens Huizinga hoeft niet te worden gevreesd voor precedent werking. 'Er zijn in Nederland geen andere situaties die met TESO ver gelijkbaar zijn.' Meer op pagina 5. De politie houdt volgende week tijdens de Ronde om Texel voor het eerst met camera's toezicht op het strand bij paal 17. Deze worden op drie strategische pun ten geïnstalleerd, zodat de politie kan zien of alles goed gaat. Volgens de politie en de organisatie van de Ronde zijn de camera's met name bedoeld om efficiënter te wer ken. 'Dan hebben we er een paar extra ogen bij', aldus Ronde-coör dinator Edwin Lodder. Met behulp daarvan kunnen vanuit de politie post aan de andere kant van de dui nen agenten en bewakingsmensen op het strand 'directer en efficiënter worden aangestuurd'. Lees verder op pagina 11 Een tuin vol koeien aan de Nesweg, waar melkveehouder Theo Hin van de Nesweg op zijn vijftigste ver jaardag afgelopen donderdag wer-cf omringd door zwartbonten. Niet de minsten, want Rosa 65. 68 en 159 (vernoemd naar echtgenote Rosa- lien), Gretha 55 en 288, Zwartje 91, Anna 63 en Durkje 83 zijn allemaal koeien van Hin die ooit de 100.000 liter/kg-grens passeerden. Goed voor acht zilveren koeien van melk- fabrikant Campina. En laat vice- voorzitter Hans Kikkert uitgerekend op Hin's verjaardag met de negende verzilverde koe aan komen zetten. Dit omdat Rosa 165 als negende koe uit zijn stal ook de mijlpaal had behaald. Reden voor de familie om dit jubilerende 'werkpaard' vanuit de stal per boerenkar naar de tuin van De Oplossing te vervoeren, om samen met de jarige, temidden van andere coryfeeën uit haar stal op de foto te gaan. Hin: 'Deze Rosa is geen opvallende koe, maar wel een sterke en een heel goeie voor de baas.' In twaalf jaar schonk ze het leven aan negen kalveren en de tiende is in aantocht. Ook haar gemiddelde vet- en eiwitgehalten stemmen de veehouder tot tevre denheid. Een markt met muziek, een hap je en drankje was gisteravond het toneel om alle ideeën die Texelaars recent voor het project Ruimte voor Ontwikkeling heb ben ingediend te presenteren. Plaats van handeling was een werkplaats van Gemeentewerken in Den Burg. Die was voor de gelegenheid fees telijk ingericht met zitjes en markt kramen. In de kramen lagen grote vellen papier met daarop alle idee- en die eerder tijdens de publieks- bijeenkomsten waren gespuid. Bedoeling is dat de gemeente op basis daarvan de komende tijd een herziene structuurvisie, een nieuw bestemmingsplan Buitengebied en een beleidsplan voor de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) opstelt. Gisteravond konden de circa hon derd aanwezigen (van de onge veer vierhonderd genodigden) eerst bekijken wat er allemaal is inge diend en wat daarvan wel en niet mogelijk wordt geacht. Daarvoor waren de meer dan 1000 ideeën allemaal voorzien van een ambte lijk advies. Een A achter een idee betekende 'wenselijk en haalbaar', een B stond voor 'wenselijk maar moeilijk te realiseren' en C voor 'niet wenselijk'. De aanwezigen kregen ongeveer een uur de tijd om, op de klanken van Small Buzz dat buiten in een tent optrad, lopend langs de kra men alle ideeën tot zich te nemen. Gevraagd werd een persoonlijke top drie samen te stellen, zodat uit alles wat op tafel lag een paar topideeën gedestilleerd konden worden. De reacties op de presentatie waren wisselend. Sommigen vonden het helemaal niks zo te worden geïn formeerd, anderen gingen serieus alle kramen en ideeën langs om weloverwogen een top drie samen te stellen. De bijeenkomst werd ook gebruikt om links en rechts bij' te kletsen. Opmerkelijk was dat er geen jongeren aanwezig waren. Er kwam slechts één OSG'er, maar die hield het al snel voor gezien. Een vertegenwoordiger van bureau Oranjewoud, dat de gemeente bij Ruimte voor Ontwikkeling bege leidt, maakte tegen het eind van de avond de topideeën bekend. In de categorie WMO kwamen 'het bouwen van kangaroo-woningen' (huizen voor meerdere genera ties), 'vroeger op stap gaan' en 'de oprichting van een dorpscommissie voor Den Burg' als meest verkozen naar voren. Voor de structuurvi sie en het plan Buitengebied werd 'behoud van de kernwaarden rust, ruimte en natuur (aangevuld met duisternis) als wettelijk toetsings kader' het meest verkozen. Goede tweede was 'behoud van de vier duizend hectare grasland', gevolgd door het 'aanwijzen van gebieden waar nooit mag worden gebouwd'. De topideeën worden extra onder de aandacht van de gemeenteraad gebracht. Oranjewoud liet weten dat alle idee- en (inclusief het ambtelijk advies) vanaf vandaag op de website van de gemeente (www.texel.nl) zijn te lezen. Lees verder op pagina 11 Na bijna dertig jaar praten, afwachten, weer praten en aarzelen is de kogel door de kerk. De gemeente neemt nog deze zomer de haven van Oudeschild van Rijkswa terstaat over. De gemeente krijgt daarbij een bruidsschat van €20 miljoen, bestemd voor beheer en onderhoud. De raad zal worden voorgesteld dit over te laten aan een orgaan waarin naast de gemeente zelf ook de aanne mingsbedrijven Daalder Ooms, De Vries en Van de Wiel, de Grontmij, de visserijcoöperatie en de Waddenhaven Texel zijn vertegenwoordigd. Door deze publiekprivate samenwerking beschikt men over voldoende technische kennis en ervaring en wordt het risico gespreid. Bezoekers van de ideeënmarkt lopen langs de uitgestalde ideeën in de kramen om tot zich t( Ruimte voor Ontwikkeling zijn ingebracht. Dinsdag hebben b en w ingestemd met de genoemde vergoeding voor de overdracht. Er vindt een verreke ning plaats over de afkoopsom van het eigendom en de investeringen die de gemeente de afgelopen jaren voor de haven heeft gedaan. Met de haven neemt de gemeente ook zes medewerkers van Rijkswaterstaat over. De havenoverdracht wordt op 19 juni besproken door de raadscommissie Middelen en op 1 juli behandeld door de gemeenteraad Gemeente en Rijkswaterstaat verwachten dat de overdrachtsovereenkomst in juli kan worden ondertekend. De definitieve overdracht bij Konink lijk Besluit is gepland in decem ber. Rijkswaterstaat blijft ook na de overdracht verantwoordelijk voor de waterkwaliteit en -kwantiteit. Vrees Voor de gemeenteraad is het voor stel tot overname geen verrassing. Het onderwerp is de afgelopen decennia herhaaldelijk aan de orde geweest. De afgelopen weken is de raad vertrouwelijk geïnformeerd over de gang van zaken bij de onderhandelingen. Overdracht van de haven van Oudeschild past in het rijksbeleid om havens, sluizen, bruggen en andere waterbouwkun dige werken die slechts lokale of regionale betekenis hebben af te stoten naar lokale overheden of andere instanties. Texel hield de boot langdurig en hardnekkig af uit vrees een financiële molensteen om de nek te krijgen. Men wilde wel, als maar vast zou staan dat de operatie budget neutraal zou verlopen, dus per saldo niets zou kosten. Met het beheer en vooral het onderhoud van een haven zijn grote bedra gen gemoeid en de gemeente Texel beschikt niet over de benodigde kennis en ervaring. Daarbij speelde de vrees dat men al spoedig na de overname te maken zou krijgen met grote vervangingsinvesteringen. Damwanden Wat het laatste betreft is de kou uit de lucht sinds Rijkswaterstaat op eigen kosten bezig is de 'ver rotte' damwanden in de haven te vervangen, zodat de gemeente daar gedurende minstens 40 jaar geen zorgen meer over heeft. De betrok kenheid van met name Daalder Ooms en De Vries en Van de Wiel (niet toevallig bedrijven die eerder aan de haven hebben gesleuteld) waarborgen dat de vereiste kennis en ervaring binnen de publiekpri vate samenwerking beschikbaar is. De zeggenschap van de partners moet overigens nog worden gere geld. Wel staat vast dat een meer derheidsbelang in het beheer en de exploitatie op Texel zal blijven. Lees verder op pagina 9 Ruud Beers Behulpzaam, collegiaal, vriende lijk en immer goedgemutst. Eigen schappen die van toepassing zijn op Ruud Beers, bij wie je bij de Weikoop terecht kan met vragen over honden, katten en andere huisdieren. Deze week voor het laatst, de bijna 61- jarige Texelaar grijpt de kans om in de VUT te gaan. Pagina 7 m Zeggen en doen De éen is ontwikkelaar van software 'in ruste', de ander directeur-eigenaar van Texels grootste bouwbedrijf. Wim Ploeg sr. heeft sinds hij terugtrad uit de directie van SnelStart nog nooit zo'n volle agenda gehad en aan nemer Paul Buijsman moet aan het hoofd van een bednjf met 35 mede werkers ook wel raad weten met zijn tijd. Toch hebben ze samen de schouders onder de onderneming BPL gezet, het bednjf dat de ont wikkelingen in de omgeving van het PHH-gebouw aanstuurt en begeleidt. Zeggen en daarna ook doen, is hun motto. Pagina 9 Eerste blogger Als eerst blogger hield André van der Vliet afgelopen week in de sene De week van... een weblog bij voor de Texelse Courant. Een roenge week, met veel nieuws over de voorbereiding van het 37ste Tevoko Buitentoernooi. dat zaterdag en zondag in de Dennen wordt gehouden. Maar ook zijn werk, zijn nieuwe auto en de ziekenhuis opname van vnend en collega Jan- Piet Stolk komen ter sprake. Evenals zijn vriendin Angelina. 'Ze weet nog bijna niks van volleybal maar "moet", sinds ze met mij omgaat, natuurlijk ook meehelpen bij het toernooi.' Een bloemlezing uit de belevenissen van een week. Vooruitlopend op de Ronde om Texel die volgende week zaterdag wordt gehouden, houdt voorzitter Sid- ny van Zon vanaf vandaag het weblog bij. Pagina 17 Werving voor dorpscommissie Het college start binnenkort met het werven van belangstellenden om in Den Burg weer een dorps commissie te beginnen. Dat maakte wethouder Marian Mer- kelbach gisteravond bekend tijdens de presentatie van de ideeën voor Ruimte voor Ontwikkeling. Den Burg is het enige dorp dat geen dorpscommissie heeft, terwijl daar wel zo nu en dan om gevraagd wordt. 'We gaan een advertentie plaatsen en we zijn benieuwd wat de reacties worden', aldus Merkel- bach. Frans Visman (D66) bracht het onderwerp eerder dit jaar ook al ter sprake, nadat enkele belangstel lenden zich bij hem hadden gemeld. Tijdens de ideeënmarkt bleek bij het aanwijzen van de meest gewenste ideeën eveneens dat er behoefte is. De gemeente wil belangstellenden begeleiden een dorpscommissie van de grond te tillen. Informatieavond ontwikkelingen Pontweg bij PHH De gemeente houdt donderdag 5 juni in de Buureton een infor matieavond ovfer de ontwikke lingen aan de Pontweg, tussen de Gasthuisstraat en Akenbuurt. De zaal is open vanaf 19.30 uur en de informatieavond begint om 20.00 uur. Onduidelijkheid over de plannen bracht verontruste buurtbewoners er begin deze week toe protestbor den te plaatsen, onder meer langs de Pontweg. Berichten over de komst van ventwegen, het verplaat sen van pompstations en andere ontwikkelingen geven het gevoel dat de burgerij de grip op de ont wikkelingen is kwijtgeraakt. In aanwezigheid van wethouder Kikkert krijgen bezoekers donder dag uitleg over de ontsluiting van het hulpverleningsgebouw (PHH) naar de Pontweg voor noodgeval len en de toegangswegen voor hen die het hulpverleningsgebouw wil len bezoeken voor bijvoorbeeld art- senbezoek. De heer Lupgens van Lupgens en partners gaat in op mogelijkheden voor huisvesting en gezondheidszorg. Jan van Andel van de stichting Woontij geeft dui delijkheid over huisvesting ten zui den van het hulpverleningsgebouw (op grond van de familie Pelgrim). Hans Broess van het Bureau Bugel- Hajema rondt het informatieve deel van de avond af. Hij geeft meer inzicht in de stedenbouwkundige ontwikkelingen in het gebied rond om het hulpverleningsgebouw. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. TEXELSEJcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 0£ OPLOSSING "'f 'ft11' 'ïvAstef De jarige Theo Hin (in het midden met zilveren koe) en 100.000-literkoe Rosa 165, omringd door de eregalerij van de melkveehouderij aan de Nesweg. Foto Genna

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1