PHH open op Dag van de Bouw Eenakter over dementie in Alzheimer Café u TEXELSE COURANT Dunya en Desie: vervolg op de tv-serie Film Landschappen en huizen in Klif ART Tuinfair met kunst en kitsch Het Gebroken Licht van Troost E Agenda E TES O texelseScourant K L O U K U T O S I I F E F O U T K S L U I O T I T E K Andere route Kwarttriatlon De kwarttriatlon kent dit jaar een nieuw loopparcours. Deelnemers lopen niet alleen angs de Wad denzee, maar maken ook een lus door het landschap via Oost en Zevenhuizen. Volgens de organisatie moet dat het looponderdeel aantrekkelijker maken. Deelnemers lopen vanaf Dijkmanshuizen de eerste vijf kilo meter langs de dijk, op de terugweg lopen ze door Oost en natuurgebied De Zandkes om bij Dijkmanshuizen over de eindstreep te gaan. Het evenement, dat zaterdag 9 augustus wordt gehouden, is inmid dels voor de helft volgeboekt. De teller staat op 65 individuele deel nemers en 14 trioteams. Volgens de organisatie moeten belangstellen den, met name de trioteams, vaart maken om zich aan te melden. Bij 125 individuele sporters en 25 trio's wordt de inschrijving gesloten. Aanmelden is mogelijk tot zondag 20 juli. Er zijn kosten verbonden aan de deelname (€17,50 voor individu ele sporters en €22,50 voor trio's). Er wordt 1 km gezwommen, 40 km gefietst en 10 kilometer hardgelo- pen. Meer informatie is verkrijgbaar bij wedstrijdsecretaris Dirk Vinke, tel. 313814, of Ina Eschweiler, tel. 315032. Zij bemiddelt voor de tri oteams. NUON stunt met oranje lampen Energiemaatschappij NUON gebruikt het enthousiasme voor het Nederlands Elftal de komende weken om spaarlampen te promo ten. Op tal van locaties in Nederland worden de komende tijd spaarlam pen in een oranje hoes uitgedeeld. Deze hoes is zowel verpakking als lampenkap. Na het EK is de Nederlamp te gebruiken als gewone spaarlamp. Een promotieteam van NUON deelt zondag 8 juni lampen uit op de TESO-boten die om 10.00 uur uit Den Helder en 14.30 uur van Texel vertrekken. In de tussentijd, van 11.30 tot 13.30 uur, is het team onder meer in het centrum van Den Burg. Wad zou 't in Le Berry Café Le Berry in De Koog is dinsdag jarig en viert dat met een optreden van de band Wad zou 't. Het gezel schap, bestaand uit Bart Ruys- senaars, Ad Harman, Peter Bon- gaards, Jan Sieme Dros en Rutgert Oosterhuis, speelt drie sets met bekende rocknummers en heeft ook wat Nederlandstalig werk in het repertoire opgenomen. Het optre den begint om 22.00 uur. het PHH-gebouw VRIJDAG 30 MEI 2008 Bouwvakkers verrichten werkzaamheden aan de constructie Metselen, kozijnen stellen, lijmen, grondwerk, montage en andere klussen zijn werkzaamheden die komen kijken bij de bouw van het PHH-gebouw aan de Pontweg. Deze week werkten er een man of tien tot twaalf, maar dat worden er volgende week aanzienlijk meer als een begin wordt gemaakt met het monteren van een dak voor de brandweer kazerne. Sinds de werkzaamheden in januari zijn gestart, vordert de bouw van het onderkomen van 80 bij 60 meter voor ambulance, poli tie, brandweer, artsen en mogelijke andere disciplines gestaag 'Mooi zetten. We bouwen iets en als het klaar is dan staat er iets waar je nog jaren plezier van hebt. werk', vertelt uitvoerder Gerben van Zaterdag, op de Dag van de Bouw de Lageweg van de aannemers combinatie Duin/De Geus, die de bouw realiseert. 'Alles is nieuw aan zo'n project, helemaal anders dan eerdere klussen, zoals de vakantie huizen op de Vogélmient. Bouwen vereist vakmanschap, inzicht en je moet ook wel eens improviseren. Het is niet stomweg een muur neer- 2008, is het tussen 10.00 en 16.00 uur mogelijk een kijkje te nemen achter de schermen van het in aan bouw zijnde PHH-gebouw. De open dag is een initiatief van de branche vereniging Bouwend Nederland. Wie met de auto komt wordt gevraagd de aanwijzingen van de begeleiders op te volgen. In Cinema Texel draait de komende week Dunya en Desie, het vervolg op de populaire televisieserie van een paar jaar geleden. De even komische als ontroerende film gaat voor een aantal belangrijke keuzes over twee hartsvriendinnen. Dunya te staan. is Marokkaans, opgegroeid met ramadan, imams en Mekka. Desie is zo Hollands als kaas en tulpen. De meiden zijn inmiddels achttien, tijd voor het echte leven. Op haar verjaardag krijgt Dunya van haar ouders te horen dat ze wordt uit gehuwelijkt aan een Marokkaanse neef. Daar heeft ze weinig trek in. Desie raakt zwanger van haar rij schoolleraar die haar in de steek De meeste andere films zijn gepro longeerd. Negentien jaar na het vori ge deel van de succesvolle Indiana Jones-reeks kruipt Harrison Ford opnieuw in de huid van de excen trieke avonturier. Dr. Jones gaat. net als in de voorafgaande delen, op zoek naar een relikwie. Hij wordt daarbij gehinderd door personen die slechte bedoelingen hebben. Speed Racer gaat over een jongen laat. Desie weet niet of ze het kindje wiens familie is geobsedeerd door wil houden. Ze besluit op zoek te gaan naar haar eigen biologische vader. Als blijkt dat die in Marokko woont, biedt dit een vluchtmoge- lijkheid voor beide vriendinnen en gaan ze samen naar hem op zoek. Maar Marokko is geen Amsterdam Noord en al snel komen ze in allerlei spannende en ook grappige situa ties terecht. Uiteindelijk komen ze de racerij. Zijn grote droom is mee doen aan The Crucible, een race die door het hele land gaat. Het belooft een emotionele gebeurtenis te wor den, want bij een eerdere aflevering verongelukte zijn broer. Alles loopt op rolletjes, totdat Speed Racer wordt benaderd door Royalton Industries, een bedrijf dat niet het beste met hem voorheeft. Landschappen en huizen vormen de hoofdmoot van de tentoonstel ling van schilder Marijk Gerritsma, die vanaf zondag bij galerie Klif ART in Den Hoorn is te zien. Marijk Gerritsma (1954) woont en werkt in Leiden, maar heeft warme banden met Texel, al was het maar omdat haar twee broers naar het eiland verhuisden. Zij besloot in 1985, na tien jaar in het onderwijs te hebben gewerkt, haar kunstzinnige kant verder te ontwikkelen. Aan de Koninklijke Academie van Beelden de Kunsten in Den Haag hield ze zich bezig met tekenen, schilderen en grafiek (vooral etsen, lithografie en lino-druk). In 1990 studeerde ze af. waarna periodes volgden waarbij schilderen en het maken van gra fiek elkaar afwisselden. Ze schildert onder meer gebouwen. Na de huizen van Corsica en Sardi nië volgden Ierse huizen, daarna de schuren op Ameland en Texel, hui zen in Alaska, Texelse schapenboe ten, Toscaanse schuren en Noorse zeehuizen. In haar schilderijen gaat het om de vorm, kaders, verdeling op het doek, kleuren, het spelen met licht en de hardheid (of juist zachtheid). Sinds vorig jaar schildert ze ook landschappen. 'Het landschap dat tot nu toe het decor vormt voor de huizen kan ook zonder het huis', was daarbij haar gedachte. Ze schilderde aanvankelijk 'lege' land schappen, maar ontdekte al snel een nieuwe vorm, waarbij ze een object zoekt om in het landschap te plaatsen. Sindsdien figureren er bomen en schaduwen en schilderde ze een reeks rode landschappen met boom en schaduw als nieuwe vorm. Galerie Klif ART toont zowel de landschappen als de huizen van Gerritsma. De tentoonstelling duurt tot en met 13 juli. Klif ART is open van donderdag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. What happens in Vegas, met onder andere Cameron Diaz, Ashton Kut- cher en Queen Latifah, gaat over twee vreemdelingen. Ze ontmoeten elkaar in Las Vegas. Als de twee tijdens een feestje stomdronken worden en met een spel de jackpot winnen, besluiten ze in hun dronken bui te gaan trouwen. Ook te zien is de op Texel gemaakte film Zomerhitte. Deze draait dins dagmiddag eveneens in de spe ciale Seniorenvoorstelling, waarbij de sterkte van licht en geluid zijn aangepast aan de wens van veel ouderen. Iedere maandag is er een sneak preview, de voorpremière van een film die tot het laatste moment geheim blijft. Het volledige program ma staat elders in de krant én op de website www.texelsecourant.nl. Tony Anderson in Worsteltent Restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in'de Dennen verzorgt ook komende zomer iedere zondagmid dag een optreden met live-muziek. Het spits wordt afgebeten door entertainer Tony Anderson, die tus sen 1992 en 1999 geregeld optrad in Tiffany Pub in De Koog. Hij is altijd actief gebleven in de muziek. Hij schreef liedjes voor onder anderen André Hazes en werkt ook samen met de Koos Mark Bigband (bekend Huishoudhulp prille moeders Vrouwen die net bevallen zijn, kun nen na hun kraamzorg terecht bij Omring Thuisservice (OTS) voor particuliere hulp in het huishouden. De particuliere hulp is een nieuwe service van OTS. Ervaren medewer kers staan voor de prille moeders en hun gezin klaar om de huishoude lijke taken te verrichten. Zij doen de was, strijken, halen boodschappen en bereiden het eten voor. De klant bepaalt hierbij hoe de uren worden besteed. De kosten bedragen €22,- per uur; leden van het Omring Ser vicepakket betalen €19,80. Voor meer informatie: www.omring- thuisservice.nl (bericht achterlaten via contact) of tel. 0900 5 206 706. Alsnog subsidie jubileumboek Excelsior krijgt alsnog een gemeen telijke subsidie van 2.100,- als bijdrage in de kosten van het boek dat is verschenen ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de muziekvereniging. Aanvankelijk vis te Excelsior achter het net omdat de aanvraag onvoldoende gege vens bevatte. Na overleg kreeg het bestuur de gelegenheid een nieuwe aanvraag in te dienen. De gemeen telijke adviescommissie Kunst- en Cultuurbeleid oordeelde daarover positief en adviseerde de hoogst mogelijke subsidie toe te kennen. De totale kosten van de uitgaven beliepen €12.883,-. Workshop speksteen De Muziek- en Dansschool verzorgt zaterdag 7 juni de workshop Vor men in speksteen. Speksteen is een zachte steensoort die zich eenvoudig laat bewerken met rasp, vijl, mes en schuurpapier. In deze workshop wordt gekozen voor kleine vormen die gemakkelijk in de hand liggen, zoals voelstenen of eenvoudige diervormen. In korte tijd kunnen zo mooie voorwerpen ontstaan, glan zend gepolijst. De workshop duurt van 10.30 tot 12.30 uur. In principe wordt buiten gewerkt. Voor verdere informatie en inschrijving kan men terecht bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493, e-mail mfo@mdt-texel. nl. Inschrijven kan ook via de website www.mdt-texel.nl Voorspeeluur Leerlingen harp en klarinet van de Muziek- en Dansschool verzorgen vrijdag 6 juni een voorspeeluur. Deze wordt gehouden in lokaal 3/4 van de school (ingang Schilderend) en begint om 19.00 uur. Belangstel lenden zijn welkorp. De toegang is van Dancing with the Stars). Vol gens ingewijden heeft Anderson, een veertiger inmiddels, nog steeds een stem die klinkt als een klok. Hij zingt smartlappen, zowel Amsterdamse als Amerikaanse, van André Hazes tot Frank Sinatra. Het optreden begint om 14.00 uur. Bij mooi weer wordt buiten gemusi ceerd. Professionele kunstenaars verzor gen workshops en demonstraties van hun kunnen tijdens Texels Eerste Kunst Kitsch Tuinfair, die zaterdag en zondag in de tuin bij Molenstraat 84 (achter de VW) in Den Burg wordt gehouden. Het evenement is het initiatief van een groep vrienden, die 'gewoon iets leuks' wilden organiseren. Ze heb ben vier kunstenaars bereid gevon den mee te werken. Majo Homburg schildert, Sandra Spek-nien maakt beelden (onder meer voor de Beel- 'Mijn rol moet geen imitatie van een van de bewoners worden. Dat is beslist niet de bedoeling. Ik wil het veel breder maken.' Jan Eelman, werkzaam in Verpleeg huis Texel en lid van toneelver eniging 't Amateurtje, is samen met een stel andere leden druk bezig met het instuderen van de eenakter Het Gebroken Licht van Troost, geschreven door Aris Bre mer uit Oosterend. Bijzonder aan deze opvoering is dat alle spelers in het dagelijks leven een link met de ouderenzorg hebben. De eenakter wordt gespeeld op ver zoek van het Alzheimer Café. Vrij willigster Yolanda Legierse, ook lid van 't Amateurtje, hoefde niet veel moeite te doen het toneelgezel schap enthousiast te krijgen voor de opvoering. 'Aan onze betrokkenheid bij het onderwerp ligt het al niet. Die is overduidelijk. We zijn beroepsma tig allemaal min of meer in de zorg werkzaam. We weten dus wat we op de planken zetten. Maar de emo tionele band met de inhoud is groot. Dat kan ik merken aan het feit dat ik na de repetities minder makkelijk in slaap val dan normaal. Het doet meer met je dan verwacht.' De eerste opvoering van Het Gebro ken Licht van Troost was in 1994, in het kader van het Project Dementie Texel. Verleden jaar maakte schnjver om een voorstelling bij te wonen, gaat wat ver. In Nederland heb ik wel meerdere opvoeringen bezocht, leder toneelgezelschap geeft er een eigen invulling aan, maar de emotie is overal dezelfde. Op zich is dat heel goed om mee te maken. Als je als schrijver in de zaal zit, ervaar je heel direct welke zaken er wer ken en welke niet. Joen ik hoorde dat het weer op Texel opgevoerd Aris Bremer de balans op van het aantal voorstellingen tot dan toe. Dat lag toen op 150 stuks. De een akter wordt met alleen in Nederland opgevoerd, maar ook in Duitsland, Oostenrijk, de Verenigde Staten en Canada. 'Internet is een uitstekend middel om dit soort dingen aan de weet te komen', aldus Bremer. 'Het zou leuk zijn om een buitenlandse versie te zien, maar om bijvoor beeld even naar München te rijden zou worden, was dat een goede reden het wat aan te passen. Ik heb het geactualiseerd en er een aantal grappen uitgehaald waarvan ik wist dat er toch niet om werd gelachen.' Het Gebroken Licht van Troost rust eigenlijk op twee pijlers. Het toneel spel zelf en de voorlichtende functie die het moest hebben. 'Toen ik het schreef, was verdieping in de direct betrokken familieleden van de dementerende persoon noodza kelijk, maar de eenakter diende ook informatie over dementie te bevat ten. Daarom zitten er dingen in, die ik - als ik puur toneel had kunnen schrijven - weg zou hebben gela ten. De eenakter is dus een com promis, maar wel één waar ik straks weer met graagte naar uitkijk.' Kaarten 't Amateurtje brengt Het Gebroken Licht van Troost dinsdag 24 juni in dorpshuis De Wielewaal, aan vang 19.30 uur. De entree bedraagt €2,-, incl. consumptie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Stichting Wel zijn Ouderen Texel, tel. 312696, en bij Yolanda Legierse, tel. 322124 (alleen 's avonds) en voor aanvang aan de zaal. Mensen die problemen hebben met het vervoer, kunnen bellen naar tel. 312696. Het toneelstuk komt in de plaats van het reguliere Alzheimer Café in De Buureton. In de maanden juli en augustus zijn er in verband met de vakantiestop geen samenkomsten. dentuin), Mariëtte van der Velde maakt en verkoopt sierraden en Ingrid Uitgeest beoefent de bloem- sierkunst. Allevier laten ze ter plekke zien hoe ze te werk gaan. Bezoekers krijgen ook de kans zelf creatief aan de slag te gaan. De tuinfair duurt op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. Entree is gratis. NIOZ onderzoekt verzuring oceanen Het NIOZ is één van de deelne mers aan een groot project, waar in tal van universiteiten en andere wetenschappelijke organisaties uit heel Europa hun krachten bun delen om onderzoek te doen naar de verzuring van de oceanen. De verzuring is, naast de opwar ming van de aarde, een gevolg van de uitstoot van kooldioxide door de verbranding van fossiele brandstof fen. Deze verzuring heeft conse quenties voor onder meer de groei van organismen die kalk afzetten, zoals schelpdieren en koralen. Doel van het project is de verzuring van kustzeeën en oceanen vast te stellen, de invloed van de verzuring op biologische processen te onder zoeken en de gevolgen op een ter mijn van het eind van deze eeuw te voorspellen. Op deze manier kunnen beleidsmakers worden geadviseerd over kritieke grenzen in het mariene systeem, die vanuit het oogpunt van duurzaamheid niet overschre den zouden mogen worden. Het project, met de naam EPOCA (European Project on Ocean Acidi fication), wordt gelanceerd op 10 juni. Een uitgebreid overzicht met excur sies en rondleidingen staat in de Vakantiekrant, die geregeld wordt verspreid met deze krant en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Raadpleeg ook de agenda op www. texelsecourant.nl. Vrijdag 30 mei: De Pink Cadillac Showband treedt van 21.00 uur tot 23.00 uur op in café De Pick-up in De Koog. Toegang gratis. Bij Cinema Texel draaien Winx Club (14.00), Indiana Jones (16.00, 19.00, 21.45), Speedracer (13.30), Zomer hitte (16.15) Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). Zaterdag 31 mei: Zwem- en poloclub ZPC TX'71 houdt van 10.00 tot 15.00 uur rommelmarkt op de Groeneplaats. Op speelweide Het Vierkante Stuk aan de Ploegelanderweg m de Den nen begint om 10.00 uur het Tevoko Buitentoernooi, een groot tweedaags evenement voor volleyballers. Vandaag is het Open Dag van de Bouw. Belangstellenden zijn tussen 10.00 en 16.00 uur welkom om een kijkje te komen nemen bij het in aan bouw zijnde PHH-gebouw aan de Pontweg. Op golfbaan De Texelse nabij De Cocksdorp begint om 11.00 uur een kennismakingsles. Opgave via tel. 316539. Kunstenaars verzorgen workshops tijdens een tuinfair, die vandaag en morgen van 11.00 tot 17.00 uur in de tuin bij Molenstraat 84 (achter de VW) in Den Burg wordt gehouden. Entree gratis. In de campus De Potvis op 't Horntje wordt van 14.00 uur tot 17.00 uur een open dag gehouden. Op het circuit van de kartingbaan houdt de Model Racing Texel een competitieavond. De wedstrijd begint om 20.00 uur. De Pink Cadillac Showband treedt van 21.00 uur tot 23.00 uur op in café De Pick-up in De Koog. Toegang gratis. In café/restaurant De Compagnie in Oudeschild begint om 22.00 uur een salsa-avond. Entree gratis. Bij Cinema Texel draaien Winx Club (14.00), Indiana Jones (16.00, 19.00, 21.45), Speedracer (13.30), Zomer hitte (16.15) Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). Zondag 1 juni: Op de parkeerplaats van Calluna aan de Schumakersweg wordt van 9.00 tot 13.00 uur kofferbakmarkt gehou den. Een standplaats kost €7.-. Voor meer informatie: tel. 317652. In restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van enter tainer Tony Anderson. Bij mooi weer wordt buiten gemusiceerd. Bij Cinema Texel draaien Winx Club (14.00), Indiana Jones (16.00, 19.00, 21.45), Speedracer (13.30), Zomer hitte (16.15) Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). Hoogwater te Oudeschild 30 03.30 en 16.40 u. 31 05.20 en 17.54 u. 1 06.40 en 18.54 u. 2 07.37 en 20.11 u. 3 08.50 en 21.10 u. 4 09.46 en 22.15 u. 5 10.36 en 23.05 u. 6 11.15 en 23.44 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Dinsdag 3 juni nieuwe maan. Vrijdag 30 mei doodtij. Donderdag 5 juni springtij. Zondag 1 juni zon op 5.26, zon onder 21.50 uur. Maandag 2 juni: Tussen 17 30 en 18.30 uur kan bij Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg worden gestart voor de Avond vierdaagse. Deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 5,10 en 15 km, deelname kost €4,50. IVN Texel houdt in de Thijsseschool in Den Burg vanaf 19.30 uur een infor matieavond over een nieuwe oplei ding tot natuurgidsen. In dorpshuis De Wielewaal in De Waal begint om 19.30 uur een open bridge drive. Deelname kost €2,50 per per soon. In café De Twaalf Balcken aan de Weverstraat in Den Burg begint om 20 30 uur een schaaktoernooitje. ledereen kan meedoen. Bij Cinema Texel draaien Indiana Jones (14.30, 19.00, 21.45), Zomer hitte (14.00), What happens in Vegas (18.45) en een sneak preview (21.30). Dinsdag 3 juni: In de Natuur- en Beeldentuin (Oude Dijkje 4, De Koog) verzorgt de Zim babwaanse kunstenaar Teachona Muschonga een cursus beeldhouwen. Voor beginners en gevorderden. Info: tel. 06-22166044 Bij het Maartenhuis aan de Ruijslaan bij De Koog worden van 14.30' tot 16.30 uur zelfgemaakte producten verkocht. In het raadhuis in Den Burg begint om 20.00 uur een openbare vergadering van de gemeenteraad. In café Le Berry in De Koog begint om 22.00 uur een optreden van de Texelse band Wad zou 't. Op het repertoire vooral rock en wat Neder landstalig werk. Bij Cinema Texel draaien Indiana Jones (14.30, 19.00, 21.45), Zomer hitte (14.00), Dunya Desie (18.45) en What happens in Vegas (21.30). TESO zet (vandaag) vrijdag van 9.30 tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur een extra boot in. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Automo bilisten moeten maandag op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur rekening houden met wachttijden van een uur. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel 369600 of website www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Mieke Smid Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze advertentlocontracten en aanbiedingen daarl' zijn van toepassing do Regelen voor het Advortentiewezt van de Stichting ROTA. geves gedeponeerd bit de Kamer van te Amsterdam onder nummer41196699 Een ere de Regelen voor het Advertentievrezen wordt op i Ahnnnementsprijzen 2008: Per halfjaar €37,95 36,25 (automatisch) Per jaar 74.10 71,75 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. r-^ EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF (Sudoku) Deze sudoku wordt u aangeboden Hoorn. Oplossing van de vorige sudo- door theater-restaurant Klif 12 in Den ku: ganzenbout.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 2