Zeggen doen en daarna het motto 'Texel slacht gans met gouden eieren' Praktisch idealisme bij Buijsman en Ploeg Pij. if Uiterste poging ganzen te redden Wat vindt Vlag voor verzamelaar Paardenpaadjes rotonde De Waal TEXELSE 9 COURANT y - Geknip$<f Geknip§<f Beproefd recept: Texel Libre VRIJDAG 30 MEI 2008 Het woord projectontwikkeling nemen Paul Buijsman en Wim Ploeg sr., de mannen achter de onderneming BPL die de plannen in de omgeving van het PHH-gebouw aanstuurt en begeleidt, liever niet in de mond. 'Want dat heeft op Texel een wat negatieve klank. Het imago van overkanters die hier hun zakken vullen en daarna weer snel vertrekken. In dat geval zouden wij doen waar buurt bewoners bang voor zijn. Zo zijn wij zeker niet. Wij zijn Texelaars, met een warm hart voor de samenleving en proberen ons daarvoor in te zetten.' ele risico nam. Toen bleek ook dat er plannen werden gemaakt voor andere stukjes grond in de omgeving en dat er andere ontwikkelingen op stapel stonden. Maar welke? Dat wil de buurt graag weten en volgende week donderdagavond wordt hier over tijdens de informatieavond in De Buureton openheid van zaken gegeven. Buijsman: 'Ik begrijp best dat men er meteen van alles over wilde weten, maar zo werkt het met. De één is ontwikkelaar van software 'in ruste', de ander directeur-eige naar van Texels grootste bouwbe drijf. Wim Ploeg sr. heeft sinds hij terugtrad uit de directie van Snel- Start nog nooit zo'n volle agenda gehad en Paul Buijsman moet aan het hoofd van een bedrijf met 35 medewerkers ook wel raad weten met zijn tijd. Toch vinden de twee die elkaar een jaar of acht geleden leerden kennen in de hoedanigheid van opdrachtgever en uitvoerder de tijd om diepgaande gesprekken te voeren over de lokale samenleving, de economie, de werkgelegenheid en hun toekomstverwachting voor Texel. Het blijft niet bij praten. Zeg gen en daarna doen, is het motto. Uiterlijk twee totaal verschillende persoonlijkheden, maar ze herken nen veel eigenschappen in elkaar. Buijsman: 'Toen Ploeg vertelde over plannen die hij pakweg dertig jaar geleden had, bijvoorbeeld voor een viskweekbedrijf, betrapte ik mezelf er op dat ik daar ook aan heb zitten denken.' Ploeg: 'We voelen elkaar goed aan, hebben net als iedereen onze zwakke punten, maar samen versterken we elkaar.' Buijsman: 'Buitenstaanders zullen zeggen dat ik samen met hem optrek, zodat als ik wat bedenk Ploeg zijn portemon nee kan trekken. Maar zo werkt het niet. BPL is een onderneming waar van we elk voor de helft eigenaar zijn en dus verantwoordelijkheid voor dragen.' Tijd De naam van BPL. opgericht in 2007 en waarvan de letters verwij zen naar de achternamen van de twee eigenaars, kwam naar buiten toen bekend werd dat de gemeente de woning naast het PHH-gebouw aankocht, waarbij BPL het financi- wensrelatie die in acht jaar is opge bouwd. Die vormen de basis voor BPL voor team en building.' Veel geld verdienen is volgens Buijsman zeker niet de hoogste prioriteit. 'Dan had ik beter naar de overkant kun nen vertrekken en zorgen dat ik in het management was gekomen van een grote bouwonderneming. Ons hart ligt op Texel en we richten ons op de toekomst. Die is moei lijk te voorspellen, maar we zien Om de juiste informatie naar buiten te brengen hadden we tijd nodig.' Samenbundeling Feit is in ieder geval dat BPL in die omgeving behoorlijk wat op zijn kant gaat zetten, genoeg reden om de vraag te stellen: wat is dit precies voor onderneming? Ploeg: 'Noem het een samenbundeling van zeer uiteenlopende praktijkervaring, per soonlijke interesses en een vertrou- wel een toenemende vergrijzing, de jeugd na de middelbare school die weg trekt, omdat het eiland met hun diploma's onvoldoende uitda ging, mogelijkheden en zekerheden biedt en we zien nog teveel dat ondernemers hier solitair opereren: ieder voor zich.' Ploeg: 'Elk jaar treden meer mensen uit loondienst en beginnen voor zichzelf. Dat gaat gebieden moeten we de kennis ver- i Wim Ploeg sn 'Geen projectontwikkelaars, goed zolang er een groot aanbod aan werk is, maar het loopt vaak mis als de markt schraal wordt. Na drie jaar stopt gemiddeld 40 pro cent.' Tien jaar geleden signaleerde Ploeg dat het op Texel ontbrak aan een goed automatiseringsbedrijf, maar dat verschillende techneuten op de spreekwoordelijke zolderka mer zaten te 'knutselen'. Hij nam toen het initiatief tot de oprich ting van TCA. 'Tot die tijd kwamen er voor automatiseringswerk veel bedrijven van de overkant, nu wordt zo'n zeventig procent gedaan door de twee "grote" Texelse automa tiseerders. Ik zie in tal van andere bedrijfstakken soortgelijke moge lijkheden om de werkgelegenheid op Texel te verstevigen en te verbre den. Maar als iemand zelf een idee heeft, dan is hij of zij ook van harte welkom. Met onze kennis, ervaring en andere middelen staan we hem of haar graag ter zijde.' Gelatenheid Buijsman: 'Texel draait nu groten deels op het toerisme. Het gaat goed, we denken dat dat zo blijft en er heerst een soort gelatenheid. Maar de ballon kan ineens leeglo pen. Mensen besluiten tegenwoor dig in een muisklik waarheen ze op vakantie gaan. Ze surfen net zo VERVOLG VAN PAGINA 1 In een uiterste poging ganzen te redden heeft de Partij voor de Dieren (PvdD) donderdag een dringend beroep gedaan op het college van b en w om van het vangen en doden af te zien. De Texelse fracties van de PvdA en D66 hebben b en w een verzoek gedaan tot 'onmiddellijk uitstel van vergassing', die op 2 juni van start zou gaan. De Vogelwerk groep schreef een zeer kritische reactie op de onderbouwing voor de actie, die is te lezen op de website van de gemeente. Doet Texel door het vangen en doden van ganzen zijn naam als vogeleiland nu wel of geen eer aan? Volgens de gemeente wél, omdat ganzen de weidevogelstand onder mijnen, maar Peter van Poelgeest van de PvdD vindt dat Texel bezig om het gevleugelde imago geweld aan te doen. Ter illustratie over handigde Van Poelgeest wethouder Peter Bakker (de burgemeester en voorzitter van de ILG-Gebiedscom- missie was verhinderd) een mandje met gouden eieren. 'Texel slacht de gans met de gouden eieren.' Hij presenteerde ook een grote ansichtkaart met daarop foto's van vertrapte en gestikte jonge ganzen en bracht een namaakgans mee, die was voorzien van een gasmas ker. Bakker merkte op dat de Pvd- D'er door de verspreiding van de foto's zelf hard aan meewerkt aan mogelijke imagoschade, maar de dierenpartij sprak dit tegen. 'Wij zijn niet de veroorzaker, maar brengen het nieuws slechts naar buiten.' Van Poelgeest vond dat Texel het aan zijn naam als vogeleiland ver plicht is het vergassen van ganzen te voorkomen. 'Er is geen enkele acute noodzaak voor deze afgrijse lijk maatregel Bovendien is de extra groei van de populatie waar schijnlijk het gevolg van menselijke nalatigheid, doordat de aanvraag voor de vergunning voor het eieren prikken te lang is blijven liggen.' Hij wees er verder op dat onder zoek door SOVON (Vogelonderzoek Nederland) geen bewijzen heeft van een negatief effect van ganzen op weidevogels. De PvdD becijferde dat de landbouwschade (op grond van claims bij het Faunafonds) dit jaar uit zou komen op €80.000,- zal uitkomen. 'Dat komt overeen met 1,8 cent per toeristische overnach ting. Ter vergelijking: Texel vraagt 85 cent per overnachting.' Van Poelgeest hield een pleidooi om slimmere methodes in te zetten om ganzen van landbouwpercelen te verjagen. Hij noemde een proef waarbij met automatisch bewogen lijnen ganzen met succes werden geweerd. PvdA en D66 vinden dat eerst dui delijkheid moet komen over de omvang van de populatie en de noodzaak van de maatregelen moet komen, dat er duidelijkheid over bij wie de bestuurlijke verantwoorde lijkheid en/of bevoegdheid ligt en dat er inzicht komt in de kosten. De Vogelwerkgroep stuurde de redactie een zeer kritische reac tie op de onderbouwing voor de ganzenbestrijding, zoals die op de gemeentelijke website is te lezen. Kern daarvan is dat het ontbreekt aan duidelijkheid over aantallen te bestrijden ganzen, dat er geen inzicht is in de kosten (ook op lange re termijn), het ontbreekt aan cijfer materiaal en onderzoeksgegevens over ecologische en economische schade, dat er geen goede scha deregeling is en dat de actie zeer waarschijnlijk niet het effect heeft dat ermee wordt beoogd. Gezien de grote lengte van de reactie is het onmogelijk deze in de krant af te drukken, maar op onze website (www.texelsecourant.nl) is hij in zijn geheel te lezen. Subsidie voor natuurgidsen De afdeling Texel van het Instituut voor Natuurbeschermingseduca tie (IVN) krijgt van de gemeente €1.752,- als bijdrage in de kosten van een cursus voor natuurgids, waaraan 25 leden deelnemen De totale kosten bedragen €7.805,-. Daarvan is €5.255,- subsidiabel. Een derde van dit bedrag wordt toegekend, het maximum. De deel nemers betalen zelf €2.375,-. TESO is in de media neergezet als een bedrijf van de Texelaars. Maar wie geen aandeel heeft, beslist niet mee. Zouden alle Texelaars stem recht moeten krijgen bij TESO? Geef uw mening op www.texelse- courant.nl Vorige vraag: Wat vindt u van het terugbrengen van de snelheid in de Dennen naar maximaal 30 km/uur? Een goed plan (56%) Een slecht plan (44%) Veel aandacht voor de Texelse natuur in het blad Wildlife Maga zine. waarin Texel op vijf pagina's wordt beschreven als een observa tieplaats voor vogels en zeehonden. Onder de titel Eén met de elemen ten beschrijft fotograaf en Texelfan Louis Drent zijn belevenissen in de Texels natuur, een verhaal dat hij illustreert met fraaie foto's van onder meer zeehonden en lepelaars. 'De lepelaars blijven boeien.' Te lezen is hoe hij het nest van een lepelaars, met daarin een kuiken van één dag oud, dicht benaderd. 'Het jong rea geert op mijn aanwezigheid en tilt zijn kopje op Onvoorstelbaar mooi.' Hij doet een zandbank aan, waar hij de zeehonden rustig kan fotograferen. 'Tot ik gestoord wordt door een enorm kabaal. Een excur sieschip blijkt te hebben aangelegd en vanaf een loopplank stormen volwassenen en kinderen met veel lawaai recht op de zeehonden af. En dat terwijl wadlopen op deze rust plaats toch echt verboden is.' Het blad is te koop in de boekhandels. snel ergens anders heen. Daarom is het belangrijk dat we onze eco nomie verbreden. Wij hebben daar ideeën over.' Ploeg: 'Bijvoorbeeld op het gebied van zorg en welzijn. De omgeving van het PHH-gebouw biedt daarvoor mogelijkheden', licht hij een tipje van de sluier op. Het ontwikkelen van initiatieven ten behoeve van sociaal welzijn en zorg is één van de doelstellingen van BPL. Maar ook: de continuïteit van f de Waal overhandigt Jelle Groenhof aan boord van de Dokter Wagemaker de nieuwe vlag van TESO. (Foto Jeroen ran Hattum/BeeKlOanlt Tem, de werkgelegenheid op Texel ver groten. Buijsman: 'Wat we op Texel missen is middenkader. Daarvoor zijn hier onvoldoende mogelijkhe den. Wil je die categorie aantrekken, dan moet je uitdaging, continuïteit en zekerheid bieden. En opleiding', verwijst hij naar een andere doel stelling van BPL: Op alle relevante Matroos Jelle Groenhof heeft dins dag de eerste nieuwe vlag van TESO gekregen. Groenhof verzamelt al jaren spullen van TESO, waardoor hij volgens directeur Cees de Waal de aangewezen persoon voor de eerste vlag was. Daarop staat het nieuwe logo met het kroontje. Groenhof, continu bezig de ver zameling aan te vullen, was er blij mee. 'Deze komt mooi aan het pla fond te hangen van de kamer waar ik alle spullen bewaar.' De nieuwe vlag wappert sinds woensdag ook op het terrein van de veerdienst. groten, waardoor de kwaliteit van het werk en het werkplezier worden bevorderd. 'We hebben bij 't Horntje wel een campus, maar verzorgen hier zelf geen opleidingen.' Ploeg: 'Terwijl mensen uit andere delen van het land best bereid zijn om naar Texel te komen om hun kennis te vergroten. We zien dat bij SnelStart, waar elk jaar duizend bedrijven naar ons opleidingscentrum Noor derhoeve komen om vertrouwd te raken met onze software.' Positief Buijsman: 'Texel zou een kweekvij ver kunnen worden, waar we onze eigen mensen kunnen opleiden. Die moeten we bijvoorbeeld een goede stage kunnen bieden, liefst bij gecer tificeerde bedrijven. Daarvoor heb je een goed en in de breedte ontwik keld bedrijfsleven nodig.' Dat raakt aan een andere doelstelling: het ontwikkelen van ideeën om de acti viteiten van overkantse bedrijven op het eiland te beperken en het vanaf het eerste moment aansturen en begeleiden van bouwprojecten: 'Ik heb met een aantal overkantse pro jectontwikkelaars samengewerkt en daarvan hebben we de positieven dingen overgenomen.' Tekst en foto Gerard Timmerman maken uit de column van Philip de Witte Wijnen. In NRC Handelsblad beschrijft hij TESO als 'de laatste vorm van communisme die echt Texel, het laatste communistische werkt - en eigenlijk de enige die ooit bolwerk ter wereld Dat valt op te gewerkt heeft'. sche bolwerk ter wereld? Cuba? Aflopende mk. Noord-Korca? Dar i» geen socialise Neede laatste vorm van commu nisme die echt werkt - en eigen lijk de enige die ooit gewerkt heeft - ligt veel dichter bij huis: Texel. Daar delen de bewoners de ei gendom over de enige veerdienst die bewoners en bezoekers van en naar het eiland rransponeert. Dat maakt dat iedere Texelaar nauw betrokken is bij de twee schepen van rederij Teso die de letterlijke band met het vastland vormen. De ruim 3 000 aandeelhouders van Texels Eigen Stoomboot On derneming beslissen al Jaren dat het gros van die winst niet wordt uitgekeerd maar terugvloeit In het bedrijf. Vorigjaar bijvoor beeld werd nog geen lulf procent van de winst van 617.000 euro ais dividend uitgekeerd. De inmid dels Koninklijke Teso heeft hier door de vctvoerstaricvcn al jaren op gelijk niveau kunnen houden. kunnen verlagen. Dit systeem draait al zo sinds 1907. tien jaar voor de Oktober revolutie in Husland Maardeop rukkende vrijemarkteconomie en Je strengere Europese mede- ze goed functionerende econo mische orde een einde ie maken. Veerdiensten naar alle Waddcnci- concessics worden geregeld, en dusop Europees niveau open baar worden aanbesteed, zo be sliste het kabinet vorig jaar. Maar gisteren besloot verant woordelijk staatssecretaris Hui- zlnga (Verkeer Waterstaat) tot een uitzondering voor Texel. Teso zal .gezien de bijzondere posi tie" buiten de concessicrcgc- ling vallen. Dat is volgens haar, ook in Europees vei band, „opdit moment juridisch haalbaar". Het verzet van de eilandbewoners lijkt zo succes te hebben gehad. Die zijn al weken in de weer om "'opdcandt daar zijn het iw onderiictningc rederij Doeltscn Vlieland. Ter schelling) is dc laatste jaren he r - haaldclijk geprotesteerd, wegens dcrncmcrsehap npgest gen Veerdienst 1 erschc d c/.c romer een concur biedt een enkele reis vanuit H lingen aan voor 12 euro. Ter v gelijking: het scherpste taricl Dockscnis 12,14 euro. Is 14 c genoeg om ookop Tersdidlii ecu revolutie te ontketenen? Texelse workshop op Franse bodem Overname haven Het gemeentebestuur is van mening dat haven en directe omgeving niet alleen van belang zijn voor de vis serij, maar in toenemende mate ook voor het toerisme. Nu al trekt de bedrijvigheid van de Oudeschil der haven drommen bezoekers. De bedoeling is de belevingswaarde van deze omgeving nog aanzienlijk op te voeren en nieuwe mogelijk heden te ontwikkelen, waarbij ver- blijfsrecreatie (zoals hotellerie) niet is uitgesloten. Voor het Oudeschilder havengebied zal daarom een toe komstvisie worden ontwikkeld die zal resulteren in een bestemmings plan. 'We moeten er iets goeds en moois van maken', aldus wethouder Peter Bakker. Normaliter spelen alle activitei ten van kunstenares en therapeu te Klarina Combé zich op Texel af. Deze zomer organiseert ze een workshop in Frankrijk, voor een 'ontdekkingsreis door eigen lichaam.' Het decor van de workshop is een oud ziekenhuis in midden Frankrijk. Van zondag 6 juli tot zaterdag 12 juli worden stem, dans, vrije expressie en improvisatie gecombineerd met ontspanning en natuur. Doel van de week is groei in persoonlijke ontwik keling. Met de workshop wil Combé dat cursisten hun eigen geluid en bewegelijkheid ontdekken. Ze hoopt dat de workshop energie en ruimte geeft om voldaan in het dagelijks ritme terug te keren. Inschrijven voor de workshop kan tot 22 juni via www.udjattexel.nl of 06-12765670. Overdracht Kompasschool De gemeente draagt het bestuur van de Kompasschool per 1 augustus over aan de Stichting Samenwerkingsschool Den Helder, tegelijk met een bruidsschat van €22.000,-. De school had al sinds twee jaar een samenwerkingsverband met de Helderse stichting, die mogelijkhe den ziet de Kompasschool te laten uitgroeien naar een bredere school met meer kennis voor zorgleerlingen. Hierdoor is een passende voorziening op het eiland gegarandeerd, kunnen zorgleerlingen langer op Texel blijven en daar voortgezet onderwijs krijgen De medezeggenschapsraad heeft met de overdracht ingestemd- De ouders zijn steeds van de ontwik kelingen op de hoogte gehouden. Omdat de Stichting Samenwerkings school niet openbaar is, maar 'alge meen bijzonder', zal ook de Kom passchool een algemeen bijzondere school worden. In de praktijk maakt het weinig uit, omdat de algemene toegankelijkheid statutair is vast gelegd. Voor deze omzetting is de vorige maand toestemming gegeven door het Ministerie van Onderwijs. Cultuur en Wetenschappen. Op de rotonde van De Waal zijn denpaadjes die vroeger rondom het nog verder moet begroeien, is een sinds kort de twee paardenpaadjes dorp liepen. In het midden is een ontwerp van twee stagiairs (Mau- te zien die in de plaats van de tuin- landbouwwerktuig van het Cultuur- rice Lanser en Glen Koenen) van wallen zijn gekomen. De weggetjes, historisch museum gekomen en de Gemeentewerken, opgebouwd uit klinkers en grint, drie keien hebben daar een nieuw ».-mj zijn een verwijzing naar de paar- plekje gekregen. Het geheel, dat '->"L

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 9