Hevige brand legt schuur in as Cjroen rwartsJ~exeh in het harL. Overlast reizigers door staking Strobalen Vogelwachter Buitentoernooi Rode Kruis bij servicepunten Weblog Ronde wu AFBETALEN Besluit te laat voor 500 dieren Rechter zet streep door vangen en doden ganzen Texel opnieuw decor speelfilm Woontij houdt woord met feest in Potvis Ondernemers beginnen onderzoek Onrust Den Hoorn over 'slapende slaapplaatsen' ZO, NU SNLL OSQ OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12278 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg DINSDAG 3 JUNI 2008 Het bouwen van huizen met behulp van strobalen. Dat onderwerp staat centraal op een lezing van de Stich ting Duurzaam Texel dinsdagavond 10 juni in Hotel Den Burg Pagina 2 'Kort en bondig. En een groot ken ner van het gebied'. Aldus een type ring van vogelwachter Jan Witte, die bij menigeen bekend staat als zwijgzaam en zelfs wat nors. Maar wie de moeite nam hem op een excursie te vergezellen, ontdekte een heel andere persoonlijkheid, die hartstochtelijk kon vertellen over zijn grote passie, de natuur. Pagina 5 'Jaap op camping Hawaii' mocht zich één van de meest in het oog springende teams noemen dat dit weekend deelnam aan het 37ste Buitentoernooi. De spelers, afkom stig van studentenvolleybalvereni ging UvO uit Amsterdam, waren allen in Hawaiiaanse shirtjes gekleed. Ter ondersteuning hadden ze een par kiet (Jaap) meegenomen. Pagina 7 Nel Vermeulen-Mens van de Texelse afdeling van het Rode Kruis geeft tijdens de inloopochtenden van de servicepunten van De Koog en Oosterend tips voor een warme zomer. Zij vertelt hoe extreem war me dagen en een hittegolf het beste door te komen. De inloopochtenden worden gehouden op woensdag in dorpshuis De Hof en op donderdag in dorpshuis De Bijenkorf, steeds van 10.00 tot 12.00 uur Wat doet het weer? Dat is zo'n beet je de meest gestelde vraag over de Ronde om Texel die zaterdag wordt gehouden. Maandag voorspel den ze windkracht 3 uit oostelijke richting. Over het weer en andere zaken rond de voorbereiding van de catamaranrace rond het eiland schnjft Ronde-voorzitter Sidny van Zon deze week op het weblog van de Texelse Courant (link op www texelsecourant.nl) aan de actie en staak actief mee. Dat hij de enige op Texel is. verbaast hem niet: 'Het is niet gebruikelijk dat Texe laars met landelijke vakbondsacties meedoen. Er zijn wel verschillende vakbondsleden en ze sympathiseren ook, maar georganiseerd actie voe ren is er niet bij. Ik deed in Den Helder wel mee en het voelt niet goed als ik dat nu niet zou voortzetten IKXELSM-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Duke Faunabeheer heeft het van gen en doden van grauwe gan zen waarmee maandagmorgen een begin was gemaakt dezelfde dag op last van de rechter moe ten stopzetten. De rechtbank in Haarlem heeft de ontheffing die de provincie vrijdag had verleend maandag geschorst. Het besluit van de rechter kwam te laat voor 500 ganzen die 's morgens al waren gevangen en met behulp van koolzuurgas om het leven gebracht. Alom verwarring gisteren, nadat Duke Faunabeheer in de loop van de morgen een telefoontje van de rechtbank had gekregen dat het vangen en doden van ganzen met onmiddellijke ingang moest wor den gestaakt. De schorsing was aangevraagd door stichting Fau nabescherming. Verwarring was er vnjdag al in de rechtbank of er nu al dan niet een aparte ontheffing voor Texel was afgegeven en de rechter de provincie om opheldering vroeg. Dat leek niet zo, maar toen er bij Faunabescherming zaterdag een fax binnenkwam waaruit bleek dat dit voor Texel wel het geval was, werd de rechter zondag om een voorlo pige voorziening gevraagd.' Met als Duke Faunabeheer. Dit bedrijf had er op dat moment 500 gevangen en gedood. Ganzenvanger Arie den Hartog: 'Daarna hebben we moeten stoppen.' De ganzen zijn gevan gen in gebied van Staatsbosbeheer, waar precies wilden de betrokkenen niet kwijt omdat SBB de vangplaat- sen geheim wil houden. Om duide lijkheid over de gevolgen te krijgen werd 's middags flink gebeld tussen Haarlem en Texel. De rechtbank kon vanmiddag nog geen toelichting geven op het besluit. De ontheffing is geschorst tot de officiële zitting, waarvan de exacte datum nog niet bekend is. Den Hartog: 'Ik heb geen idee wan neer we weer verder mogen. Het moet niet te lang duren, want de ruiperiode duurt maar kort.' Gede puteerde Staten van Noord-Holland ging gistermiddag in overleg over de kwestie. Woordvoerder Carla van Twuijver: 'We kennen de argumen ten van de rechten nog niet. Die komen uiterlijk over twee weken. Wat we wel zeker weten is dat de ganzenacties op dit moment moe ten stoppen. Heel erg jammer. Want hoewel we terughoudend zijn in het toestaan van doden van dieren, wegen we ook de belangen van de natuur en de agrariërs. En dat maakt gevolg dat deze ontheffing maandag dat de acties noodzakelijk zijn.' alsnog werd geschorst. Dit besluit is Elders in deze krant reacties op de per telefoon direct doorgeven aan schorsing. Htelijk gehandicapte dochter Ella, die zij kort na de geboorte heeft achter gelaten. De muziek brengt moeder en doch ter opnieuw samen. De zangeres helpt haar gehandicapte dochter met haar vrienden bij het samenstel len van een jazzband. De moeder wordt gespeeld door de beroemde Franse actrice Michele Bernier. De film wordt geregisseerd door André Chandelle, die onder meer het historische drama Les hiron- delles d'hiver verfilmde. 'We heb ben voor Texel als filmlocatie geko zen omdat het een van de mooiste streken van Holland en België is', vertelt woordvoerder Valéry Rosier. Voor de opnamen is hij op zoek naar figuranten. Gegadigden kun nen hun CV of persoonlijke gege vens, telefoonnummer, confec tiematen. schoenmaat en een duidelijke foto per e-mail opsturen naar figuratietexel@hotmail.fr. Het verzoek is om ook aan te geven op welke dagen men tussen 16 en 21 juni vrij is. Er is een bescheiden vergoeding beschikbaar. Een felle brand verwoestte gistermiddag een schuur achter een woonhuis aan de Bemhardlaan in Den Burg. Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag een schuur achter een woonhuis aan de Bemhard laan in Den Burg verwoest. Daar bij is asbest vrijgekomen. Zowel op de openbare weg achter de schuur (bij Starkenburgh) als op en rond de galerijwoningen daalde asbest neer. Dat werd gisteravond meteen al deels verwijderd, zodat de woningen bereikbaar waren. Vandaag (dinsdag) worden de openbare weg achter Starkenburgh en een .grasveld bij het complex verder gereinigd. Dat wordt gedaan door een gecertificeerd bedrijf. Het besmette gebied is afgezet met lin ten en dranghekken. De asbest kwam vrij uit de dak bedekking .van de schuur waarin motorfietsen en materialen voor auto's lagen opgeslagen. Het dak was ongeveer vijftien vierkante meter groot en ging volledig in vlammen op. Een adviseur gevaar lijke stoffen en officier van dienst geneeskundig van de veiligheids- regio Noord-Holland Noord wer den meteen naar het eiland gehaald voor nader onderzoek. Bewoners van Starkenburgh moesten tijdens de brand ramen en deuren gesloten houden. Bij twee huizen van het complex kwam toch rook binnen, waardoor met besmetting rekening moest worden gehouden. Een van de twee werd later op de avond alsnog asbestvrij verklaard. De brand brak uit op een moment dat in de schuur enkele accu's wer den geladen. Het gebouw stond in korte tijd in lichtelaaie. Dat ging gepaard met veel rookontwikkeling en een geur die in een deel van Den Burg te ruiken was. De brandweer voorkwam dat het vuur oversloeg naar andere schuren en het woon huis. De inhoud ging volledig'verlo ren. Er raakte niemand gewond. Meer op pagina 7. Hoofdrolspeler Michèle Bemier. Texel vormt over twee weken voor de derde keer in korte tijd het decor voor een speelfilm. Na Zomerhitte en de Vliegenierster van Kazbek wordt van 16 tot 21 juni Les Poissons Marteaux opge nomen. De Belgische makers zijn op zoek naar figuranten, van 'aan vullend tot edel'. Haast is gebo den, inschrijven is mogelijk tot uiterlijk 5 juni. Les Poissons Mareaux is een muziekgroep die echt bestaat. Al meer dan tien jaar oefent deze groep geestelijk gehandicapten geduldig onder leiding van hun opvoeder en muzikant Willy Gouders. Onlangs gaven ze zelfs een concert van ongeveer een uur, met rock- en variété muziek. De film vertelt het (fictieve) verhaal van een moeder en jazz-zangeres, die door omstandig heden wordt gedwongen opnieuw contact te hebben met haar gees- Deze week zijn stakingen in het streekvervoer voor onbepaalde tijd hervat. Tot dusver hadden deze geen gevolgen voor Texel. Maar aan de staking die zondag van start is gegaan, doet de Texelse buschauffeur Henk Jonker mee. Tijdens zijn dienst zullen aanslui tingen niet gehaald worden en bussen uitvallen. Jonker heeft zich zondagavond in Den Helder ingeschreven voor de actie en doet actief mee. Dit betekent dat zijn diensten niet ingevuld worden en reizigers overlast zullen ondervin den van de staking. Hij verwacht dat de staking een doorbraak forceert en dat hij na deze week weer aan het werk is. Als vakbondslid heeft hij dezelfde redenen om te staken als zijn collega's aan de overkant. Hij vecht voor 3,5 procent meer loon en een half procent extra eindejaarsuit kering. De onderhandelingen liggen al geruime tijd stil. Het aanbod van een dertiende maand in ruil voor zeven tien ATV-dagen noemt Jonker 'een sigaar uit eigen doos'. 'Je betaalt het uiteindelijk zelf.' Overlast Aan overlast valt volgens Mieke Kou- wenberg van Connexxion uit Den Helder mets te doen. Diensten van stakende chauffeurs mogen niet worden opgevangen door collega's. Volgens haar zijn reizigers goed op de hoogte gebracht van de stakin gen en de eventuele gevolgen. 'We hebben in bussen en bij loketten posters opgehangen en ook op onze website staat de laatste informatie. Texel kent veel sympathisanten van de actie, maar de buschauffeurs zijn werkwillig. Ze willen bijvoorbeeld niet dat toensten lijden onder de acties.' Kouwenberg hoopt op een snelle doorbraak in de kwestie. Jonker is per 1 juni weer als bus chauffeur op Texel werkzaam De sta king valt gelijk met zijn eerste werk week en dat geeft hem een dubbel gevoel: 'Natuurlijk begin je liever niet op deze manier maar ik ben solidair Toen wethouder Nico Kikkert in juli gevierd. Van Andel hield woord, worden bewoond, stond ook zater- 2006 de eerste steen legde van vrijdagavond werden de herinnerin- dag tijdens de open dag volop in de wooncomplex de Potvis op 't Hom- gen aan de schermutselingen met belangstelling. tje, zegde Woontij-directeur Jan van de buurt in het verleden met een Meer over de opening op pagina 7. Andel toe dat er bij de opening een drankje weggespoeld. Het complex. feest voor 't Horntje zou worden waar sinds 2007 de eerste huizen Jaap Dros en Jan Kühne zorgden tijdens het openingsfeest Ondernemersvereniging Den Hoorn begint een onderzoek naar het aantal 'slapende' (ongebruikte) slaapplaatsen. Reden zijn 'veront rustende geluiden' dat het aantal toeristische overnachtingen in en rond het dorp terugloopt. En dat is 'een slechte zaak' voor de eco nomie en de leefbaarheid, vindt de vereniging. In en rond Den Hoom zijn volgens gemeentelijke gegevens ongeveer 3500 slaapplaatsen, waarvan er 2500 bij kampeerterrein Loodsmansduin horen. 'Helaas worden er hiervan maximaal 1500 daadwerkelijk benut en daarbij zijn deze vaak maar gedu rende enkele weken bezet', schrijft de ondernemersvereniging in een in Den Hoorn huis-aan-huis verspreide brief. Volgens de ondernemers is hen uit gesprekken met Texelcampings, eigenaar van Loodsmansduin, gebleken dat 'men hard op zoek is naar het realiseren van een betere bezetting Daarbij wordt gedacht aan 'winterharde' accommodatie, zoals chalets. Dat er om bedrijfseco nomische redenen nog geen beslis singen op dit gebied zijn genomen, beschouwt de vereniging noodge dwongen als gegeven. 'We kunnen niet anders dan blijven hopen en in goed overleg blijven Wél hopen de ondernemers iets te doen aan het gebruik van de reste rende 1000 slaapplaatsen. Ze heb ben geconstateerd dat veel dorpsge noten weliswaar toeristische bedden hebben, maar ze niet of nauwelijks gebruiken, bijvoorbeeld omdat ze 'geen zin hebben in alle rompslomp' Ook kwaliteitsverbetering is volgens de ondernemers een reden Andere logiesverstrekkers zouden wel meer willen verhuren, maar weten met hoe. Met een enquête probeert de onder nemersvereniging zicht te krijgen op het hoe en waarom van de bezetting van de slaapplaatsen. De inventari satie werd eerder al opgenomen in het dorpsontwikkelingsplan en wordt gesteund door de dorpscommissie. Met de resultaten in de hand hopen de ondernemers een plan van aan pak op te stellen. Mogelijk onder deel daarvan is een gezamenlijke promotie van Den Hoorn als vakan tiebestemming met mogelijkheden om gelijk te boeken. Albert Huisman van hoeve Anja is bezig een website (www.hoorndemng.nl) te ontwerpen waarop dat mogelijk is. Een sug gestie is ook het verhuizen van de slapende slaapplaatsen naar andere adressen.

Texelsche Courant | 2008 | | pagina 1